BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. IPRE5T0 Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON HET SIGNAAL. Rommelpot. zeeppoeder' 47ste Jaargang Vrijdag 6 Mei 1938 Nummer 4335 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. De samenvoeging Polders der Hebben wij in ons nummer van 29 April j.l. de bijzonderheden over de inrichting besproken, thans vinden wij in de N. R. Grt. over de samenvoeging het volgende Tusschen 1200 en1923 is onze provincie door middel van dijken en zeeweringen bij stukjes en beetjes op de zee veroverd, en daaruit is het te verklaren, dat Zeeland het land der polders is. Hoeveel we er precies heb ben weet ik niet, doch wel is het me bekend, dat het totaal het getal 400 aanmerkelijk overschrijdt. Daaronder zijn er, die vele duizenden H.A. groot zijn, maar verreweg het meerendeel beslaat slechts een klein gebied. Daar zoowel de reuzen als de lilliputters een zelfstandigheid vormen; over een eigen bestuur, eigen kasmiddelen, maar ook over eigen inzichten beschikken, is de door water toch al zoo versnipperde provincie nog weer verdeeld in ruim 400 staten en staatjes, die aan de provinciale administratie velerlei eischen stellen. Temeer omdat de polders en water schappen dezelfde taak hebben, nJ buitenwater weren, binnenwater loozen en wegen onderhouden, laat het zich verstaan, dat de provinciale overheid van ons poldergewest er al over ge dacht heeft door samenvoeging groo- tere eenheden tot stand te brengen, en het aantal polders sterk te verminde ren. Niet uit gemakzucht, maar om betere ontwatering te bewerkstelliggen, waardoor intensiveering van het bo- demgebruik zal ontstaan; verder om de zorg voor de waterkeering der buiten- polders redelijker te verdeelen, en om verbetering van de plattelandswegen te verkrijgen. Het vormen van grootere gezagsge- bieden heeft in de win terzitting van 1934 der provinciale staten een punt van bespreking uitgemaakt, en toen werd besloten f 5000 beschikbaar te stellen om daaruit de kosten te be strijden van een vooronderzoek in ver band met eventueele samenvoeging van Zeeuwsche polderr. Naar aanleiding van de resultaten van dit onderzoek is het provinciaal bestuur tot de conclusie gekomen, dat 10. Naar het Engelsch. Door de open ramen van de leer kamer stroomden de klanken naar bulten, naar den zeekant, waar het opkomende water over de rotsen spoelde. Een man en een vrouw, die op een der rotsvlakten stonden, vingen de echo's van een der liederen op en keken elkaar aan. Het gaat goed, Johanna, maar je moet toch voorzichtig zijn. Ach, zij vermoede niet; zij is een typisch Engelsch meisje, dat alleen de oppervlakte van de dingen opmerkt. Zij verstaat geen woord Duitsch, bo vendien is Olga altijd om en bij haar. Jij moet voorzichtig zijn, beste man; ik voor mij ben niet bang. Onze plan nen zijn goed overlegd. Una sliep dien nacht onrustig. Lang nadat de meisjes naar bed waren ge- Waan en alle lichten uit waren, lag zij wakker en dasht na over de moeilijk West Zeeuwsch-Vlaanderen zich voor de onderhavige reorganisatie het eerst en het best eigent, en in hun volgende bijeenkomst zullen de provinciale staten moeten beslissen over het voorste! om 76 polders en waterschappen, gelegen in de streek tusschen de Wielingen en de Braakman, te vereenigen in het heemraadschap; „Het vrije van Sluis". Het plan van Ged. Staten om de victorie over de versnippering op pol dergebied in West Zeeuwsch-Vlaande ren te doen aanvangen, vindt instem ming bij deskundigen en bij tal van leeken, die tenslotte elk streven naar concentratie kunnen waardeeren als zij bezuiniging met zich brengt. Maar in den boezem der betrokken polderbe sturen stuit het op een fel verzet, dat tot uiting is gekomen in een groote verscheidenheid van pennevtuchten, en in de vergaderingen, in verschil lende gemeenten in de streek belegd, door de commissie uit de Ged. Sta ten, die den boer is opgegaan om de bezwaren te hooren. Als men de verzamelde verslagen der vergaderingen, in een lijvig boek deel bijeengebracht, leest, de opmer kingen van de ingelanden afweegt te gen de uiteenzettingen en toelichtin gen der commissie, komt men niet direct tot de overtuiging, dat het ver zet tegen de samenvoeging op rede lijke gronden steunt. Integendeel! De meeste opmerkingen getuigen van een verkeerd inzicht in den financieelen opzet, en in het dijkgeschot over 25 jaar. Voorts constateert men vrees, dat de zaak te luxueus zal worden opgezet, dat de bezitters der gronden minder zeggenschap zullen krijgen dan zij thans bezitten. En tenslotte dient melding te worden gemaakt van de gansch niet beslagen ten ijs gekome- nen, die tegen het heemraadschap zijn „omdat zij er tegen zijn". Verstandelijk en objectief bekeken had de verzet-actie na de vergaderin gen met de commissie kunnen ver dwijnen. Dat dit niet is geschied is echter ook te begrijpen. Want de boer is taai als het een aanslag op een historisch gegroeiden toestand geldt, en als een eeuwen oude tradi tie in gevaar komt door Ingrijpen van boven af is hij gaarne geneigd om het sentiment zwaarder te laten wegen dan verstandelijke motieven. Men zie vooral niet over het hoofd, dat 76 poldertjes 76 maal zooveel be stuursfuncties opleveren, die velen om der wille van het aanzien gaarne be- kleeden. Het groote heemraadschap is voor menigeen de draak, die honder heden, waarin haar moeder gekomen was door haar onberaden tweede hu welijk, ook peinsde zij ovet haar eigen vooruitzichten. Toch was er Iets geheimzinnig in dit huls en zijn naaste omgeving. Waarop had Kapitein Endicott ge zinspeeld? „De Laski's waren boven alle verdenking verheven, maar zij konden het werktuig worden van menschen met verkeerde bedoelingen". Hoe zou dat mogelijk zijn? Een mensche- lijk werktuig als noodzakelijk zwak. Maar de gravin was niet zwak; haar oude vader was te oud en te zieke lijk, om mee te rekenen en de meisjes werden te zorgvuldig bewaakt. En mevrouw Laski? Zij, wier vaderland zoo geleden had onder de vijandelijke invallen, zou toch nooit luisteren naar de inblazingen van diezelfde vijanden! Die gedachte was bespottelijk! En toch had Endicott haar gewaarschuwd de oogen goed open te houden, want dat in de omgeving verraad school. Ergens In het huis sloeg een klok twaalf langzame slagen. Pas twaalf uur! Het leek Una of zij uren lang had wakker gelegen. Zij stond op, dronk een glas water en liep naar het venster, om naar de bewolkte lucht te zien. Zij wilde juist weer naar bed gaan, toen den ongekroonde koningen van de veelal van vader op zoon overgegane poldertronen zal stooten, en die 289 fucties, vervuld door 181 perso nen uit de aloude circulatie zal drin gen. Tengevolge van het bovenmatig groot aantal polders grijpen in West Zeeuwsch-Vlaanderen bovenmatig veel persoonlijke belangen dermate nauw in elkaar, dat verzet tegen het plan van Ged. Staten niet achterwege kon blijven. Schakelt men deze persoonlijke be langen, die verder reiken dan men geneigd is aan te nemen, en door de traditie opgeworpen sentimenteele over wegingen echter uit, dan komt de keerzijde van de medaille vrij, en dan wordt het den objectieven beschouwer duidelijk, dat het algemeen belang het voorstel van het provinciaal be stuur niet alleen wettigt, doch zelfs vordert. De versnippering van een polder gebied van 26,000 h.a. in 76 zelfstan digheden is in dezen tijd uit den booze. Gebrek aan gelden, soms het gevolg van streven naar populariteit door be sturen met behulp van prettig laag, maar niet verantwoord dijkgeschot, gebrek aan inzicht bij andere besturen, onwil tot samenwerking, hebben toe standen doen ontstaan en onbillijkhe den geschapen, die zeker niet altijd den toets der critiek kunnen door staan Verscheidene kleine polders in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben al jaren overlast van water in tijden, dat zij met het oog op de vruchtbaarheid van den bodem droog moesten zijn; tal van tertiaire wegen, in onderhoud bij diverse polders verkeeren in het najaar in sommige polders in zoo'n slechten toestand, dat het vervoer van landbouwproducten over die wegen met groote moeiten en te zwaar druk kende kosten gepaard gaat. Doordat de meeste polderbesturen niet verder kijken dan hun dijk lang is, blijven verbeteringen, die alleen door samen werking kunnen ontstaan, en die de geheele streek ten goede zouden ko men, achterwege, en de landbouw en de streek plukken daar de wrange vruchten van. Het ontworpen heemraadschap, dat natuurlijk de beschikking zal krijgen over een polder-deskunotge, zal niet alleen in dit alles verandering ten goede kunnen brengen, doch boven dien zal het de kosten van het onder houd der [zeedijken, bij welke dijken alle bewoners der streek gebaat zijn, maar waarvoor nu uitsluitend de elge- zij sluipende voetstappen hoorde na deren, daarna een geluid, alsof er een grendel op haar deur werd geschoven en toen een van terugtrekkende voet stappen. Verschrikt liep zij zachtjes naar de deur toe, maar er was geen beweging in de kruk te krijgen; zij was dus ingesloten! Een oogenblik stond zij verstijfd van schrik, toen liep zij naar haar aan grenzende zitkamer en probeerde daar van de deur te openen, maar ook die was afgesloten! Wie had dat gedaan? En waarom? Dit was een beleedlging, die men haar niet een tweeden keer zou aan doen. Op dat late uur te bellen en het huishouden te verontrusten vond zij kinderachtig. Het beste, dat zij doen kon, was weer naar bed te gaan en er niet meer over te denken tot den volgenden morgen. Maat het is niet gemakkelijk den slaap te vatten, als de geest onrustig is en er ging een uur voorbij, eer Una haar oogen sloot. Ternauwernood had zij een kwar tiertje gedommeld, of zij werd wak ker door een vreemd geluid, een ge luid, dat eentonig voortzoemde en steeds nader kwam; het leek haar zelfs, dat het vlak bij haar venster was. Zij was nu ten volle ontwaakt en naren van de gronden, gelegen in de aan de dijken grenzende poldersjop- draaien, redelijk kunnen verdeelen. Daar de zaak van polders en water schappen geen zaak is van privaat rechtelijken aard, en omdat aan deze Instellingen groote gemeenschapsbelan gen zijn toevertrouwd, die tengevolge van de steeds hooger stijgende eischen van de landbouw, door de huidige formatie niet voldoende kunnen wor-. den behartigd, is het te hopen, dat de provinciale staten van Zeeland, die in Lun zomer-zltting over de totstand koming van het heemraadschap: „Het vrije van Sluis," zullen moeten beslis sen, het verstand boven het sentiment zullen stellen, en dat zij het verzet in West Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nu zelfs ook al godsdienstige paden in slaat, op de juiste waarde zullen schat ten. In het andere geval zal Zeeland tot ln lengte van dagen ruim 400 polders en waterschappen rijk zijn. Want uit tegenkanting van de zijde der Staten zullen Ged Staten moeilijk de aanmoediging kunnen putten hun plan, dat'een gezonde opruiming on der dit Zeeuwsche teveel wil houden, ten uitvoer te leggen. Mocht: „Het vrije van Sluis," even wel tot stand komen, dan zullen eer lang op Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en Oostelijk Zuid-Beveland de grootere poldergebieden aan de orde worden gesteld, en zal Zeeland binnen afzienbaren tijd den achterstand op landbouwgebied, die tengevolge van de versnippering der polders be gint te klemmen, te boven zijn geko men. Uit een volgend artikel over Zee- land's grootste waterschap, den polder Walcheren, moge blijken, dat groote eenheden tot heel wat ln staat zijn, en dat boeren-verzet tegen een plan nog wel eens plaats wil maken voor waardeering als het plan maar tot stand is gekomen. In het Finantieel Weekblad voor den Fondsenhandel van 3 Mei wordt onder bovenstaand hoofd het volgende ge schreven, hetgeen wij, ln het belang van onze lezers, hierbij weergeven. Lieden, die het gemakkelijker vinden, op den zak van het publiek te parasi teeren dan te werken, hebben weer een nieuw middel uitgevonden, om den menschen hun geld afhandig te maken. Dat middel is de Dividend-Polis welke merkte, dat een auto vóór het huis stond. Het geraas hield plotseling op en er heerschte weer doodsche stilte. Wat was er toch gaande? Misschien had de oude heer een heftlgen aanval van krankzinnigheid en was er om den dokter gezonden. Daarom was waarschijnlijk haar deur afgesloten, om haar te vrijwaren tegen zijn mogelijk binnendringen. Dat was natuurlijk de oplossing. Ademloos zat Una te luisteren naar eenig geluid, maar er was niets te hooren. Zelfs het snorren van den motor was opgehouden. Er was geen deur geopend of gesloten. Eindelijk sloeg er een klok twee. Slaap overmande haar ten slotte, zoodat zij den auto niet hoorde weg rijden, noch den kalmen stap in de gang. Zij sliep rustig door, totdat zij Sasha's vinger haar voorhoofd voelde aanraken en haar zachte stem hoorde vragen. Arme Miss Royton! Hebt u hoofd pijn, dat u nog niet op bent? Wij gaan over een half uur ontbijten. -0- «v wordt uitgegeven door een op nr 108 de Perponcherstraat, te 's-Gravenhage, gevestigd Syndicaat „Proton". De personen, die zich achter dezen naam verschuilen, schijnen een zoo hoogen dunk van hun uitvinding te hebben, dat op hun circulaire staat ge drukt: „Alle auteursrechten, zoowel van het systeem als van den tekst, nadruk kelijk voorbehouden." Wat willen nu deze individuen? Zij trachten het publiek tegen den prijs van f 25 te verkoopen een 'divi dend-polis, welke recht geeft op VaaoSte deel van de op een aandeel Bengkalis gedurende het bestaan dezer maatschappij uit te keeren dividenden, echter met dien verstande, dat, zoodra f 500 in totaal op een polis mocht zijn uitgekeerd, deze vervallen is. De geheele geschiedenis komt hierop neer, dat de snuiters, die dit zaakje op touw hebben gezet, ter beurze voor nog geen duizend Gulden een aandeel Bengkalis koopen en voor het dividend blad daarvan tegen betaling van f 8000 320 bewijzen afgeven, elk recht geven de op '/saoSte deel van het dividend bedrag, hetwelk over eenig jaar op het onderliggende aandeel mocht worden uitgekeerd. Dit wil zeggen, dat, als de Bengkalis een dividend van 5o/o uitkeert, de be zitter van een „dividend-polls" voor dat jaar over zijn f 25 koopsom ca 15 cent toucheert. Hij en de koopers van nog 319 di- PRO-1B-0203A (Ingez. Med.) HOOFDSTUK III. Beste Miss Royton, u zult mijn dwaze Olga wel de te groote bezorgd heid voor u vergeven. Die arme, oude vader was vannacht onhandelbaar, maar hij doet nooit iemand kwaad en hij zou ook niet bij u zijn binnengeko men. Maar Olga was er toch bang voor. Nu slaapt hij als een kind en weet er straks niets van, dat hij ons vannacht zoo'n moeite en schrik ver oorzaakt heeft. i Una had namelijk naar een verkla ring gevraagd van het geheimzinnig afsluiten van haar deuren en de gra vin had haar onmiddellijk op alle punten gerust gesteld. Het zou beter zijn geweest, als u mij gezegd had, wat er gebeurde, zei het jonge meisje. Het moet als 't u blieft nooit meer gebeuren. Ik wil niet opgesloten worden. Ik zou wel eens willen weten, hoe Olga de deur ge sloten heeft, want ik zie geen grendel aan den buitenkant. De gravin schudde het hoofd en zei eenigszins verlegen: (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1