BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave Ë00M-BLIËK - Breskens 3®«veeu\e ^vesVevt^ FEUILLETON HET SIGNAAL. Sport. 47ste Jaargang Dinsdag 3 Mei 1938 Nummerf 4334 \r ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De Burgemeester-Strandvonder van Breskens zal op DONDERDAG 5 MEI a.s. om 4 uur n.m. op een ter rein van de oude begraafplaats, gele gen aan de Weijkmanlaan, alhier publiek verkoopen 5 VATEN, door den Keu ringsdienst van Waren deugdelijk ver klaarden, WIJN. 2 Mei 1938. De Burgemnester-Strandvonder, J. P. DROST. Onthulling Borstbeeld van Prins Hendrik, door H.M. de Koningin Gisternamiddag heeft H.M. de Konin gin een bezoek aan Vlissingen ge bracht ter onthulling van een borst beeld van wijlen Prins Hendrik. Dit beeld vervaardigd door J. Etienne en bedoeld als een posthume hulde van de Nederlandsche koopvaardij in het algemeen, en van de leerlingen en oud leerlingen der zeevaartschool in het bijzonder, is geplaatst in den gevel van de Zeevaartschool, de „De Ruyter- school" van 'welke instelling Prins Hendrik gedurende 25 jaar het be schermheerschap heeft vervuld. Even voor vier uur arriveerde de trein, waarin H.M. in het koninklijk salonrijtuig de reis vanaf Arnhem had gemaakt, te Vlissingen, verwelkomd door Jhr. M. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin en C. A. van Woelderen, Burgemeester van Vlissingen. Door het dochtertje van Burge meester van Woelderen werd H.M. een bouquet bloemen aangeboden. Door een haag van enthousiaste toeschouwers en met vaandels en ba nieren opgestelde vereenigingen arri veerden de hofauto's voorafgegaan door een auto van den Commissaris van politie, op de boulevard, waar de oud-leerlingen en leerlingen der Zee vaartschool stonden opgesteld Bij de Zeevaartschool gekomen, Naar het Engelsch. Hij was zoo goed voor mij, want ik was toen nog zoo jong en verlangde naar huis; nooit zal ik zijn vriendelijk heid vergeten. Daarom trof de naam Royton mij. Mijn vader was majoor en heeft jaren lang in Belgaum in garnizoen gelegen, antwoordde Una. Een korte vergelijking van datums en feiten stelde het als een feit vast, dat de majoor in kwestie en Una's vader dezelfde persoon waren en toen het tweetal het huis van de Laski's bijna bereikt hadden, waren zij al aardig van eikaars levensgeschiede nis op de hoogte. Dit is een heel prettige ontmoeting voor mij geweest, zei kapitein Endi cott. Ik hoop, dat dit nog eens zal gebeuren. Ik veronderstel, dat de gra vin bezoek niet zeer aanmoedigt, met het oog op haar armen, krankzinnigen vader. A propus, hebben zij u ge stapte H.M- uit en nam plaats in de eere-loge tegenover hst gebouw. De Commissaris der Koningin heette H.M. welkom binnen de provincie en Vlissingen en stelde het op zeer hoo- gen prijs, dat H.M. zich bereid ver klaard heeft de onthulling van de gevelsteen van wijlen Harer Majesteit geliefden Echtgenoot, Z.K H. Prins Hendrik, persoonlijk te willen ver richten. Na gewezen te hebben op de groote sympathie der Zeeuwen, die wijlen Z.K.H. heeft mogen verwerven, werd daarna het woord gevoerd door den heer Spaanderman, Jals Voorzitter van het werk-comité. Hierna voerde Burgemeester van Woelderen het woord. Spr. herinnerde er aan, dat de school op 23 Maart 1909 door Z.K.H. plechtig is geopend en dat Prins Hendrik daarbij het beschermheerschap dezer inrichting heeft aanvaard. Ge durende de 25 jaar, dat de Prins dit beschermheerschap bekleedde, heeft hij verschillende malen de school be zocht en de belangrijkste gebeurtenis sen bijgewoond. De belangstelling van Z.K.H. ging uit naar de zeevarenden, de kust en de zee, en de spontane deelneming aan deze hulde van de Nederlandsche koopvaardij toont, hoe warm weder- keerig de harten van zeevarend Ne derland hem tegemoet klopten. Spr. zei, dat de gemeente dankbaar is voor de jer, dit waardevolle ge- denkteeken voor wijlen Prins Hendrik te mogen bezitten en dat zij het in dankbare herinnering aan den ge liefden beschermheer dezer Zeevaart school, getrouwelijk zal behoeden. Hierna noodigde hij Hare Majesteit uit het gedenkteeken te willen ont hullen. Hierna sprak Hate Majesteit de volgende woorden'. „Gaarne zal Ik voldoen aan het ver zoek het borstbeeld van Mijn geliefden Gemaal te onthullen. „Mijne kinderen en Ik zijn diep ge troffen en erkentelijk voor de gevoelens die de oud-leerlingen en leerlingen van de De Ruyterschool en de Nederland sche koopvaardij in het algemeen, ge leid hebben tot de oprichting van dit gedenkteeken. „Het is u allen bekend welk een warm hart Mijn Gemaal onzen zee varenden en onze handelsvloot toe droeg, Met voldoening herinner Ik Mij de talrijke bewijzen van belangstelling en medeleven door hem gegeven in waarschuwd voor zijn eigenaardige ge woonten? De drie meisjes waren doorgeloopen en Una, die een verandering in klank in Endicott's stem had opgemerkt, zei met nadruk: Ja, terloops. Maar waarom kijkt u opeens zoo ernstig? Kent u een nog ergere gewoonte van hem dan er 's nachts uit te loopen, op welk uur dan ook? Zij verzekerden mij, dat hij totaal niet gevaarlijk was. Endicott draaide peinzend den verre kijker in zijn handen en zei eindelijk eenigszins aarzelend: Neemt u 't mij niet kwalijk, als ik u een paar vragen doe? Ik heb daar mijn redenen voor. Die Laski's zij zijn vreemdelingen en vrouwen, goed hartig en goed van vertrouwen zij zouden dus gemakkelijk om den tuin kunnen worden geleid, door kwaad willige personen. Ik heb daaromtrent een zijdelingschen wenk gekregen en voel mij daarover niet op mijn gemak. Weet u ook of zij Duitsch-gezind zijn? Spreken zij bijvoorbeeld de Duitsche taal onder elkaar? Ik weet wel, dat deze vragen u vrijpostig kunnen lij ken, maar geloof mij, dat ik het recht heb, er een antwoord op te verlangen. Het is juist het tegenovergestelde, den arbeid en het streven van "deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. „Ik acht Mij daarom gelukkig deze traditie heden voort te zetten. „U, mijnheer de commissaris en u, mijnheer de burgemeester dank Ik voor uwe woorden van welkom bij Mijn komst in Zeeland en in Vlissingen, welk gewest en welke stad door onze roem rijke historie zoo nauw met Mijn stam huis verbonden zijn. „Mijnheer de voorzitter van het comité, gaarne sluit Ik Mij aan bij de woorden door Mijn geliefden Gemaal, gesproken toen hij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toe: „Mogen de toekomstige koop- vaardijofflcieren, afkomstig van deze school ten allen tijde zich het bezielend voorbeeld van De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hoogen plicht de eer van de Nederlandsche vlag op alle wereldzeeën hoog te houd dn. „Thans ga Ik over tot de onthulling van het gedenkteeken". Na op een knop te hebben gedrukt, ging een belsignaal over, en op dit teeken verwijderden zes leerlingen der Zeevaartschool het vlaggendoek van het monument, hetwelk thans zichtbaar werd. De beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft heeft een tweemaal levensgroote bust van den Prins gemaakt. Gekleed in het groot tenue van admiraal met epauletten en ridderorden is dit zandsteenen beeld gevat in een zand- steenen medaillenvormige omlijsting. Het beeld is in den gevel van den rechtervleugel gehouwen, ongeveer 7 meter van den grond af tusschen de ramen van de eerste en van de tweede verdieping. Links van het beeld zijn de wapens van den Prins en van de stad Vlissingen gebeeldhouwd. Boven dien jvordt het beeld geflankeerd door twee zandsteenen gedenkplaten. Op de linker plaat is te lezen: Z.K.H. Hendrik, Prins der Nederlanden, Beschermheer van de De Ruyterschool, 1909—1924 en op de rechter plaat: huldeblijk van de Nederlandsche koopvaardij 2 Mei 1938. Het beeld rust op een kleine console. Terwijl H.M. zich van haar zetel verhief, speelde de muziekvereeniging „Ons Genoegen" Koraal 17. Met een groot bouquet gele en roode ro zen schreed de Koningin langzaam naar het monument. Duizenden oogen volg den de Koninklijke figuur, die alvorens de bloemen neer te leggen, even aan stelde Una hem gerust. De gravin straft de kinderen zelfs, als zij een woord Duitsch spreken. U moet we ten, dat zij op de school in Polen ge dwongen waren Duitsch te spreken. Zij heeft mij aangenomen op voor waarde, dat ik mij zou hoeden Duitsch te spreken en zou doen of ik geen Duitsch verstond. Neen, daarop kunt u gerust zijn, dat zij geen Duitsche sympathiên hebben. Ik dank u voor uw welwillendheid, sprak hij rustig. U vertelde mij zoo even, dat u Duitsch verstaat. Neem een raad aan van een dankbare vriend van uw vader: houd ooren en oogen open en wees op uw hoede voor vertrouwelijkheden in dat Poolsche huishouden en laat de kinderen in de meening, dat u geen Duitsch verstaat. Una deed een schrede achteruit en zei op kouden toon: U veronderstelt toch niet, dat ik als spion zal dienst doen in een fa milie. die mij vertrouwt? Volstrekt niet. Van de zijde van de Laski's is natuurlijk geen kwaad te duchten, maar een handig Duitscher kan hen als onwetende helpers ge bruiken. Ik hoop, dat wij elkaar gauw weer zullen zien. Hij sloeg een zijweg in en liep ver dachtig naar het in den gevel beves tigde borstbeeld keek. Toen H.M. haar bloemengroet had gebracht legde zij namens Prinses Juliana en Prins Bern- hard een ruiker rose anjers neer. Langzaam verwijderde Zij zich ver volgens van het monument; toen Zij haar plaats in de eereloge weer had ingenomen, werden talrijke kransen aan gedragen bij het gedenkteeken. De voorzitter van het bestuur van de Zeevaartschool, mr. Jan Smit Azn., heeft het gedenkteeken in grooten dank aanvaard. Hierna bezichtigde H.M. het school gebouw, waar de thee gebruikt werd, en Zij zich met vele personen onder hield. Om kwart over vijf werd de terug tocht aanvaatd. Een bijzondere hulde wachtte Haar op het station, waar plm. 800 school kinderen opgesteld stonden en Haar het Wilhelmus en het Zeeuwsche Volkslied toezongen. Het is voor Vlissingen een mooien dag geweest, welke bij de ingezetenen lang in herinnering zal blijven voort leven. Esperanto-nieuws. In het pension „Groesbeek" te Groes- beek (Nijmegen) wordt Esperanto ge sproken. De eigenaar, dhr. Carl Franz- mann, is een zeer ijverig Esperantist. Iedere gast, die minstens 8 dagen in het pension vertoeft, ontvangt als premie het boek „La ruga fadeno," een origineele Esperanto-roman, ge schreven door den pensionhouder zelf. Examen voor diploma A. en B. Op 4 Juni a.s. zal te Goes door het Nederlandsche Esperanto-examen comité examen worden afgenomen ter verkrijging van het diploma A. of B. Candidaten moeten zich minstens 2 weken vóór genoemde datum aan melden bij den secretaris-penning meester: dhr. H. J. Bulthuis, Kamille straat 37 Den Haag (postrekening 174620). De examenkosten zijn voor A.-candidaten f 5,- en voor B.-candi- daten f 10,-. Naast een internationale hulptaal komt thans een internationaal hulp- schrift, Ispografio of kortweg Ispo. Dit schrift is uitgedacht door den Amerikaan F. A. Hamann. Het lijkt veel op stenografie en kan voor iedere taal worden gebruikt. der over het heideland, terwijl Una zich haastte de meisjes in te halen. De wind woei haar een paar zinnen toe, in vlug Duitsch gesproken: Och, zij zal bang zijn, het te ver» tellen. Maar wij kunnen haar voor alle zekerheid dreigen. Haar dreigen? Wij kunnen haar zeggen, dat wij het aan moeder zullen vertellen, dat zij met den officier heeft gesproken en met hem zoo ver is meegeloopen. Dan zal zij nietk van ons verklikken. Doe dat niet. Moeder zal blij zijn, zei Olga met haar schelle stem. Hoe vriendelijker wij met de Engelsche offi cieren omgaan, des te minder gevaar is er St! waarschuwde Anna en keek om; toen harder sprekende in het Engelsch; Miss Royton, neem ons niet kwalijk, dat wij zoo haastig doorloopen, maar het is laat en het zal Tante zoo ze nuwachtig maken, als wij nog niet terug zijn. Het is nog niet zoo Iaat, Anna en ik zal het haar uitleggen. Maar luister jullie eens, ik geloof, dat jullie de verboden taal sprak, terwijl ik zoo ver achter je was. Olga lachte met een harden, on welwillenden lach. Duivensport. SCHOONDIJKE. Schoondijksche Concours- en Ver- zendingsbond alhier. Uitslag Algemeene Prijsvlucht uit Arras op Zondag 1 Mei 1938. Prijswinnaars: R. Blomme, Biervliet 1 en 72; W. Klaaijsen, Breskens 2, 42, 68, 76 en 81; Dusardeijn, Groede 3, 5, 16, 18, 35. 36, 37, 38, 41, 43, 44, 58, 64 en 77; de Wever, Biervliet 4 en 21; C. van Voren, Biervliet 6 en 52; Engels, Bier vliet 7, 24 en 69; de Veij, Breskens 8; Bondewel, Br. 9, 10, 60 en 2e over- duif; P. Jacobs, Br. ll;Naeije, Bv. 12; W. Pleijte, Br. 13, 22, 50 en 79; Back Br. 14; Porreij, Br. 15, 46 en 70; Ma- besoone, Oostburg 17, 20, 34 en 59; M. Visser, Br 19; Woittlez, Br. 23 75, 84 en le overduif; A. v. Gijs, Gr. 25 en 63; Joz. Pleijte, Br. 26; A. de Jonge, Br. 27; A. Versprille, Br. 28; Bourgraaf Br. 29; J. Pleijte, Br. 30 en 49; J. Wisse, Br 31 45; J. Maas, Br. 32; Faas Mzn., Br. 33; Verberkmoes, Gr. 39 en 67; L. v.d. Wege, Br. 40; J. Meijer, Br. 47; Risseeuw, Gr. 48 en 51, 65 en 83; A. Riteco, Br. 53; P. Haartsen. Br. 54; A. Vermeulen, Br. 55; M. Quaars, Br 56; O. Meijer. SI. 57 en 74; A. de Munck, Br. 61; Roo- kus, Br. 62 en 66; M. v.d. Broecke, Br. 71 en 85; Jac. Quaars, Br. 73; P. v.d. Walle, Br. 78; C. Klaaijsen, Br. 80; D. Morel, Gr. 82. SLUIS. Postduivenvereen. „Tot Weerziens" alhier. Uitslag prijsvlucht uit Breteuil op Zondag 1 Mei. Prijswinnaars; Jos v Balkom 1 en 8; O. de Meijer 2; C. vd Walle 3 en 10; L. Dhondt 4, 6, 7, 9 en overduif; A. Debaedts 5, SCHOONDIJKE. Duivenvereeniging „Eerste de Beste" alhier Uitslag prijsvlucht Arras op 1 Mei Prijswinnaars waren: Mabesoone 1, 4, 7, 15 en 16; Ris seeuw 2, 3, 5, 9 en 18; Block 6; Moelaert 8; J. de Jonge 10 en 17; Dobbelaere 11 en 19; W. de Zwart 12; J. de Hullu 13; J. v. Lare 14. VOETBAL. BIERVLIET. Oostburg II—Biervliet II 1—8. Zondag had de ontmoeting plaats tusschen Oostburg II—Biervliet II. Biervliet II was de geheele wedstrijd verre in de meerderheid en zoo zien U kent niet het verschil tusschen Duitsch en Poolsch. Wij spreken dik wijls in het dialect van de boeren, die bij ons in de buurt woonden. Una merkte in zichzelve op, dat dit een leugen was, maar zij zweeg voor het oogenblik. Toen zij tenslotte aankwamen, was er niemand thuis, oogenschijnlijk. Ma dame Laski lag echter met hoofdpijn op de sofa, terwijl de gravin bij haar ouden vader was. Het avondeten stond op tafel en nadat de maaltijd afgeloopen was, bracht Elsa, de oude dienstbode, Una een boodschap over. Zou Miss Royton zoo vriendelijk wijlen zijn een paar uur te spelen en te zingen en Anna en Sasha bij zich te houden? De graaf was weer in een van zijn zwaarmoedigste buien en dan kon alleen muziek hem helpen. Mis schien zou hij even komen luisteren, maar niemand moest dan op hem letten. Una willllgde het verzoek onmiddel lijk in, want zij zong en speelde altijd met het grootste genoegen. Olga ging met glinsterende oogen met haar moe der mee, terwijl Anna lusteloos op de sofa ging zitten en Sasha op het haardkleedje, verrukt luisterende naar de Schotsche en Iersche liedjes, dans wijsjes en andere meesleepende muziek.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1