BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. PRESTO Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens ^vesVexv^ Heemraadschap „Het-Vrije-van-Sluis FEUILLETON HET SIGNAAL Binnenland, 47ste Jaargang Vrijdag 29 April 1938 Nummer 4333 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40. Franco per post Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Hierbij wek ik alle ingezetenen op de vlag uit te steken op Zaterdag 30 April a.s., den verjaardag van H. K. H. Prinses juliana. De Burgemeester; J. P. DROST. Breskens, 28 April 1938. Omtrent de inhoud van het voorstel van Ged. Staten ontleenen wij aan de Middelb. Crt. het volgende; Tot nu toe had de provincie Zee land een zeer groot aantal polders en waterschappen, doch van een Heem raadschap was in dit polderland geen sprake. Thans staat ook dien vorm van pu bliekrechterlijk lichaam te worden in gevoerd. Dit hangt af van de beslissing, die de Provinciale Staten zullen nemen over het door Ged. Staten thans op gemaakte ontwerpbesluit tot vestiging van het Heemraadschap „Het-Vrije-van Sluis". Dit ontwerp is thans op de secretarieën van alle gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en op die der gemeente Filippine ter inzage neergelegd in het bijzonder voor hen, die tot heden niet In een waterschaps- verband leefden en door de oprichting van het Heemraadschap daar in zullen worden opgenomen (bedoeld zijn de eigenaars van het gebouwd). Aan de polders die bij de oprichting van het Heemraadschap bertokken zijn is een afschrift van het ontwerp toegezonden Zoowel belanghebbenden, die op de secretarieën inzage nemen, als de pol ders kunnen tot 14 Mei bezwaren in dienen. Het ontwerp noemt allereerst alle polders en waterschappen, die in het Heemraadschap zullen vallen. Het zijn er 76. Van de polders en waterschap pen vallen er buiten: Adornis, Tienhon derd en Zwarte, Oud en Jong Bres- Naar het Engelsch. Ik zal het met het grootste plezier doen, als zij er op gesteld zijn, ant woordde het jonge meisje. Ik heb dat vroeger in Londen ook dikwijls ge daan. Of zij er op gesteld zijn? Dat be loof Ik u Er is hier maar heel weinig afleiding, al doen de verpleegsters nog zoo haar best zoo opgewekt mogelijk te zijn. Ik ben officier van gezondheid Hugh Price. Wanneer wilt u voor ons zingen, Miss Roycon? De gravin is zoo vriendelijk haar auto voor ons beschikbaar te stellen; u kunt ons dus altijd opbellen, om u te komen halen. Una keek de lange rijen bedden langs met hier en daar de verlangende, treurige oogen op haar gericht. Mag ik nu op het oogenblik zingen? vroeg zij en toen zij de toestemming daaitoe las in de oogen van den vriendelijken dokter, begon zij een Schotsch liedje te zingen met een kens en Hoofdplaat en Thomaes, om dat hun financieele positie opname in het Heemraadschap ongewenscht maakt. Ook zijn uitgezonderd de zgn. Inter nationale polders te weten de Gode ftoi-polder, het waterschap Grevenin- gen, de Kleine Boompolder, de Mid- delburgsche polder en her waterschap Robbemoreel- Gouverneur- en Craeyens voor zoover zl) binnen de Nederland- sche grenzen gelegen zijn. Deze pol ders en waterschappen zijn trouwens in staatsrechtelijken zin geen polders, zoodat dit laatste woord alleen in zijn aardrijkskundige beteekenis daarop kan worden toegepast of als aanduiding dat hiervan «en belangengemeenschap sprake is, soortgelijk aan die, welke een polder vormt. Het kan waarschijn lijk aanbeveling verdienen, mettertijd over deze gebieden een waterschap op te richten, zooals nog onlangs met den In gelijke omstandigheden verkeeren den, in O. Zeeuwsch-Vlaanderen ge legen, Prosperpolder geschiedde. Daar na zou er alles voor te zeggen zijn, om ook dezen polder in hec op te richten Heemraadschap „Het-Vrije-van-Sluis" op te nemen. Het is raadzaam geble ken, om ook gebieden, welke tot nu toe feitelijk op grond van den loop der historie, buiten waterschapsverband waren gebleven, meest stedelijke ge bieden en oude forten en schansen, die men kan beschouwen als oude nederzettingen, gelegen boven de pol derlanden en minder behoefte hebben de aan dijkbescherming, in het water schap op te nemen. Daargelaten de gemeenschappelijk heid en de wederkeerigheid van be langen thans vele malen inniger is dan weleer, toen de neiging om ieder maar voor zichzelf te laten zorgen, hoogtij vierde en waaruit immers die vele kleine, autonome staatjes zijn voortge komen, eischc ook de billijkheid, dat zooveel mogelijk allen voor allen zorgen Voor de stadjes in West Zeeuwsch- Vlaanderen is geen bestaan denkbaar zonder het omringende platteland. De bestuursorganisatie is in ver schillende artikelen van het ontwerp- reglement geregeld en zal bestaan bij een oppervlakte van ongeveer 25000 ha. uit één dijkgraaf, 8 Heemraden en 40 hoofdingelanden; Schouwen met 356 ha heeft een voorzitter, 4 Heemraden en 21 hoofdingelanden; Walcheren met 17990 ha 4 raden en 24 commissarissen. Een novum is de instelling van Hoofdingelanden en plaatsvervangers, zulks om tusschentijdsche verkiezingen te voorkomen. Hoofdingelanden en plaatsvervangers moeten in het Heem heldere, volle stem, zoodat de herstel lende invaliden, die buiten van het zonnetje genoten, voor de open vensters van de ziekenzaal kwamen luisteren. Toen het lied uit was, bewezen de toejuichingen, hoezeer zij haar gehoor geboeid had. Dokter Price drukte haar hartelijk de hand en sprak: Dat was mooi; het was mijn halve tractement waard. Zoudt u nog niet een lied willen zingen? Zij laten u niet eerder gaan, vrees ik. Lachend knikte zij en begon een opgewekt marschlied, waarvan het meerendeel der toehoorders het re frein meezong. Una moest hun belo ven niet te lang weg te blijven en een uitgebreider programma uit te voeren. Haar Ieerlingetjes waren er verbaasd over, dat haar gouvernante zoo in den smaak was gevallen en leefden in het prettig vooruitzicht dikwijls het hospitaal te bezoeken. De wandeling terug was prachtig over de geurige heide en langs de pijnboschjes. Groote brokken kalksteen lagen hier en daar verspreid, alsof ze door reuzen daar neergeworpen wa ren. Eindelijk leidde de weg over een hoogen heuvel, van welks top men raadschap wonen, de Dijkgraaf en Heemraden worden, aldus het ontwerp- reglement steeds door den Koning be noemd, de hoofdingelanden door de stemgerechtigde ingelanden, voor de verkiezing waarvan het waterschap ver deeld is in vier kieskringen, namelijk Oostburg met 22 der op te nemen polders; Groede met 13; IJzendijke met 26 en Aardenburg met 15, die resp. 11,9, 11en 9 hoofdingelanden kiezen. Er zullen drie overgangsperioden In het besturen van het Heemraadschap zijn. De eerste periode is die van de totstandkoming af tot het optreden van het eerste door de Kroon benoemde Dag. bestuur; het tweede omvat de tijd van die benoeming af tot drie jaar na het eerste nieuwjaar na die benoeming en de derde periode loopt vanaf het einde der tweede tot 25 jaar later. Van den aard en omvang der werkzaamhe den zal mede afhangen of de betrek kingen van griffier en ontvanger kunneD worden vereenigd. In de eerste jaren zal er wel geen sprake van kunnen zijn. Verder werden nog als hoofdambte naren genoemd de Ingenieur en de archivaris. Stemgerechtigd voor het ongebouwd zullen zijn, zij die miDStens 1 ha grond in eigendom hebben. Met lo tot 25 ha heeft men 2, van 25 tot 50 ha 3, van 50 tot 75 ha 4 en daarboven 5 stem men. Voor de gebouwde eigendom krijgt men 1 stem bij minstens f 200 belastbare opbrengt, van f 1000 tot f 2500 2 stemmen, van f 2500 tot f 3750 3 en daarbbven 4 stemmen. Terwille van dè kleine bezitters is hec mogelijk gemaakt, dat zij, die in een kieskring samen 1 ha hebben of f 200 belastbare opbrengst, een hunner kunnen aanwijzen om voor hen te stemmen. De algemeene vergadering zal den ingenieur, den griffier en den ontvan ger benoemen, het dagelijksch bestuur den archivaris en de ambtenaren tot aanstelling waarvan de algemeene ver gadering besluit. Het uitvoeren van werken in eigen beheer vereischt de goedkeuring van Ged. Staten als zij boven f 10.000 zullen kosten De mogelijkheid is geopend, dat stemgerechtigden van een bepaalden polder of een bepaald waterschap of wel van een groep van polders of waterschappen in bepaalde gevallen, ter bespreking van gemeenschappelijke waterstaatsbelangen onder leiding van den dijkgraaf of een der Heemraden bijeenkomen. Aan den griffier, den ontvanger en den ingenieur zal het verboden zijn een schitterend uitzicht over de Ier- sche Zee had, waarop eenige visschers- vaartuigen rondzwalkten en verderop een groepje rotsige eilandjes met een vuurtoren op één er van. Bij het zien hiervan riep Olga eenigszlns boos uit: O, Anna, je hebt ons op een ver keerden weg gebracht! Je weet, dat wij hier niet mogen komenl Wat is er verkeerd, Olga? vroeg Una. Hebben wij een omweg ge maakt? Dat is zoo erg niet; het is wel de moeite waard. Het uitzicht is hier prachtig! Hoe heeten die eilandjes? Ik wist niet, dat wij zoo dicht bij de zee waren. Het zijn de Skerry-eilanden, maar niemand mag hier dichterbij komen dan dien heuvel daar en wij zijn nu bijna bij den vuurtoren. Als iemand ons hier ziet, komen wij in moeilijk heden. Laten wij gauw hier vandaan gaanl Una draalde nog even, om te ge nieten van het prachtige vergezicht, maar een geritsel in de varens vlak bij haar maakte plotseling een einde aan haar geestdrift en zij hoorde een stem kort vragen: Mag jk vragen, waarom u hier bent, jonge dame? Zij keek om en zag een man in zitting te nemen in een wetgevend of uitvoerend publiekrechterlijk lichaam; Ged. Staten meenen, dat het aanbe veling verdient de hoofdambtenaren, kort en populair gesproken, „buiten alle practische politiek te houden". Betreffende het archief meldt het voorstel, dat bij kleinere polders en waterschappen de zorg voor de be werking van het archief tot de taak van den griffier behoort. Het Heemraad schap zal evenwel een archivaris hebben, een ambtenaar, het zij reeds dadelijk gezegd, die daarin geen dagtaak be hoeft te vinden en wien geen groote wedde zal behoeven te worden toege kend. Het is waarschijnlijk, dat ont heffing wordt verleend van de ver plichting der Archiefwet tot het aan stellen van een wetenschappelijk amb tenaar. Het dag. bestuur kan het scheidingsjaar tusschen oud en nieuw archief, dat in de wet op 1811 is vast gesteld, plaatsen in een meer nabij ver leden. Het oud archief moet naar een archiefbewaarplaats worden overge bracht. De kosten op de zekerheidsstelling voor den ontvanger vallende, zijn voor rekening van het Heemraadschap en dit kan besluiten tot het aangaan van een fraudeverzekering, waarin andere soortgelijke risico's kunnen worden be trokken. Betreffende het dijkgeschot lezen wij nader, dat de gedachte om ook de gebouwde eigendommen er in te betrekken nog niet vele jaren terug VOOR WAS EN VAAT S&c&ts 5 cts.fieA. ftaA HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! MOVC2ÓJ* (Ingez. Med.) marine-uniform achter haar staan; waarschijnlijk had hij met den verre kijker in de hand tusschen de varens op de wacht gelegen. Hij leek haar buitengewoon lang; zijn toon was ge zaghebbend en hield een bedreiging in. Una ontmoette zijn blik met'"op- rechte verbazing. Het spijt mij, dat wij een overtre ding hebben begaan. Ik ben hier vreemd en de kinderen zijn verdwaald. Waar bent u vandaan gekomen? vroeg de officier. Van het Roode Kruis-hospitaal, waar ik voor de manschappen gezongen heb. Wij willen nu naar Paengwijn terug. Wilt u zoo goed zijn ons den weg daarheen te wijzen? De strenge uitdrukking op zijn ge zicht maakte plaats voor een glimlach. Die uitleg verklaart de zaak. U be grijpt, dat wij heel voorzichtig moeten zijn. wie wij hier toelaten in de buurt. Eigenlijk zou ik u op staande voet moeten arresteeren, maar daar het uw eerste overtreding is, zal ik u dan maar vrijlaten onder borgstelling? Una lachte. De borgstelling zal niet noodig zijn. Voor een tweede maal zal ik mijn hoofd niet wagen in den muil van den Britschen leeuw. Maar als u mij j in reglementsartikelen is belichaamd. Het opvolgen van het voorbeeld Van het Hoogheemraadschap „Noordhol lands Noorderkwartier" en zoowel on gebouwd als gebouwd aan te slaan naar de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting, zou alleen theore tisch bezien,' ook hier wellicht de meest aangewezen weg zijn, maar be halve de kleine; wellicht gemakkelijk terzijde te stellen tegenstelling, dat overal elders in Zeeland het onge bouwd naar ha wordt aangeslagen, rijst hier daartegen het bezwaar, dat de overgang van de opgeheven pol ders en waterschappen uit de oude naar de nieuwe situatie, financieel ge sproken zooal niet onmogelijk dan toch misschien noodeloos, verward en nog ingewikkelder dan zij nu reeds is, zou worden gemaakt. Het moge aan een komende generatie overgelaten worden, het niet altoos volstrekt lo gische en minder fraaie, maar zeer wel bruikbare systeem desverlangd voor een beter te verwijderen. Voor een bepaald werk of wegens bijzondere doeleinden of verplichtingen kunnen, al of niet met mede-aanslag der ge bouwde eigendommen afzonderlijke dijkgeschotten geheven worden. Aanslagen van f 3 en lager kunnen worden afgekocht! zulks om de kleine heffingen zooveel mogelijk op te rui men. De benoeming van het dag. bestuur geschiedt de eerste maal uit aanbevelingen opgemaakt door Ged Staten, door den minister van water staat en de eerste benoeming van hoofdingelanden en hunne plaatsver vangers door Ged. Staten, die daarbij zooveel mogelijk keuze doen uit hen, die bij de opgeheven polders en wa terschappen bestuursfuncties bekleed den. Het college benoemt ook voor de eerste maal een ingenieur, een griffier en een ontvanger en stelt de salarissen van dijkgraaf, heemraad en genoemde hoofdambtenaren vast. Tenslotte wordt mede aan de hand van staten en graphieken en vele berekeningen een stelsel van geleide lijken overgang naar de nieuwe dijk- geschothefflng tot na de 25 jaar van de derde bovengenoemde periode in den breede uiteengezet. Het Prinselijke huwelijk te Doorn. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen 4 Mei aanwezig zijn bij het het goede pad wijst, ga ik dadelijk met de meisjes naar huis. Laat ik dan een eind weegs met u meegaan. Ik ben op het oogenblik vrij van dienst en de wegen zijn hier heel ingewikkeld. Bovendien zoudt u weer kunnen worden aangehouden. Hij keerde zich om en volgde Una naar de plek, waar de drie meisjes met eenige angst stonden te wachten. O, ik herken die jonge dames, sprak hij. ik heb ze wel eens op de kust gezien en in de kerk. Maar neem mij niet kwalijk, ik had mij moeten voor stellen. Ralph Endicott, voor het oogenblik belast met de kustbewaking, maar eigenlijk zeeofficier. En mag ik weten, met wie ik de eer heb te spreken? Una gaf hem de gewenschte Inlich ting en verwonderde er zich over, waarom hij den naam „Royton" twee maal zachtjes herhaalde. Opeens riep hij uit: Jaren geleden heb ik in Indiê een zekeren majoor Royton gekend. Ik lag met de koorts in een hospitaal in een klein plaatsje en moest achtergelaten worden. Hij heeft mij zoo goed ver pleegd, dat ik binnen korten tijd her steld was. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1