Uit de oorlogvoerende landen Crisis-Publicatiën. Binnenland Provinciaal Nieuws. Rechtszaken. Hoogwatergetij Breskens, PAT en POM, Twee Padvindertjes. Sport. zomermaanden kan verzekeren van veel en voedzaam weide gras, maar dat dit ook van groot belang is voor het ver krijgen van de noodige hoeveelheid hooi, welke in den aanstaanden winter zal worden gebruikt. We moeten dus trachten den ge- heelen weidetijd door beschikking te hebben over voldoende en prima weidegrar. Hiervoor is een ruime stik stofbemesting onontbeerlijk. Natuurlijk komt ook hierbij de vraag naar voren, welke stikstofmest men het beste kan gebruiken. Wij kunnen voor hooi- en weiland de kalkammonsalpeter aanbevelen, aan gezien deze stikstofmest voor vrijwel alle gronden geschikt is. Wel zouden wij op de kalkrijke kleigronden de voorkeur willen geven aan de Zwavel zure Ammoniak, dit voor het verkrijgen van een zeer regelmatige groei, terwijl de kalksalpeter, als een zeer vlugwer- kende stikstofmest, daar in aanmerking komt, waar de grond in een minder goede conditie verkeert, of het gewas wat achterlijk is. Vooral deze laatstgenoemde meststof is daar zoo bijzonder geschikt, omdat de stikstof zeer snel werkt en deze mest ook nuttig werkt door zijn ge makkelijk oplosbare kalk. Op bovengenoemde bemestingswijze kan men rekenen, dat een geregelde grasvoorziening voor ons vee wordt verkregen; hierdoor maakt men tevens onze veehouderij het meest rendabel. Esperanto-nieu ws. Op de school voor vliegeniers te Parijs wordt Esperanto verplicht onder wezen. De Esperantoleeraar wordt evenals de gewone leeraren gesala rieerd. In de stad Batoe bij Malang (Java) werd een nieuwe school geopend, bestuurd door Dhr. Lumaye Schuld. Aan deze school, waar ook Esperanto wordt onderwezen, is een internaat verbonden, dat de naam draagt van „Nia Hejmo". In de in de Fransche taal gedrukte courant „La Patrie," uitgegeven in de stad Brugge, wordt eens per week een rubriek opgenomen over de Es- peranto-beweging. Deze rubriek wordt verzorgd door de Brugsche Esperanto- groep. De Toeristenvereeniging in Dene marken geeft een mooi geïllustreerde folder uit in Esperanto. Reisprogram ma's voor de meest bezienswaardige deelen van het land zijn hierin opge nomen. Het gemeentebestuur van de En- gelsche badplaats Weston-super-Mare (Somerset) heeft juist een gids in Es peranto uitgegeven. Wij herinneren de telers van vroege aardappelen er aan, dat vóór 1 Mei a.s. eventueele verzoeken moeten zijn ingediend tot verkrijging van restitutie van teeltheffing, verschuldigd over de toegewezen, doch niet met vroege aardappelen beteelde oppervlakte. Aanvragen overdracht van tuinbouw- teeltvergunning en nieuwe-teeltvergun- ning of omwisseling worden pas na 1 September in behandeling genomen. Alleen bij bedrijfsoverdracht zal over schrijving plaats hebben vóór genoem de datum. Formulieren voor aanvraag zaadteelt van warmoezerijgewassen zijn verkrijg baar bij de Districts-Secretarissen. De „Nieuw Amsterdam". Zaterdagmiddag heeft Minister Colijn de vlag van de HollandAmerika Lijn geheschen op de „Nieuw Amsterdam", ons mooie en grootste vlaggeschip. Met deze symbolische handeling is het schoone schip, dat een levend be wijs is van wat onze Nederlandsche scheepsbouwnijverheid vermag, over gegaan uit handen van de werf in die van de reederij. Met zevenhonderd genoodigden aan boord heeft het machtige schip haar proefvaart gemaakt en uitstekend vol daan. Vrijwillige voldoening van belasting enz. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas ting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Oostburg f 49,33 en Terneuzen f 85,92. DE ZAAK-OSS. Mr. Wendelaar vraagt een parlementaire enquête. Naar de N. R. Crt- verneemt, heeft het lib. lid der Tweede Kamer mr. W. C. Wendelaar hedenochtend op de griffie van de Tweede Kamer het verzoek ingediend tot het houden van een parlementaire enquête naar de gebeurtenissen, welke zich rondom de brigade der Koninklijke Marechaussee in Oss en de maatregelen van den minister van justitie hebben voorge daan. Hij heeft daarbij verwezen naar het artikel in de N.R.C. van 12 April. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer na de interpellatie van den heer Drop bevredigd verklaard, door het antwoord van minister Gose- ling. Naar ons ter oore kwam, hebben de publicaties, welke daarna in de pers zijn verschenen, bij den heer Wendelaar den indruk gewekt, dat de zaak met de rede van den minister niet uit kan zijn. Ten einde klaarheid in de situatie te brengen, heeft de heer Wendelaar gemeend, de eenige mogelijkheid, welke voor de Tweede Kamer thans nog open staat om de zaak verder te onderzoeken, te moe ten aangrijpen. Het voorstel-Wendelaar zal nu op een nader te bepalen dag in de af- deelingen moeten worden onderzocht, waarna er een voorloopig verslag over uitgebracht zal worden. Nadat de voorsteller dan een memorie van ant woord heeft geschreven, volgt er een mondelinge beraadslaging en ten slotte neemt de Kamer een besluit. Vermelding verdient nog, dat het houden van een parlementaire enquête in onze staatkundige geschiedenis uiterst zeldzaam is voorgekomen. De laatste maal, dat de Tweede Kamer besloot een dergelijk onderzoek te doen plaats hebben, was in 1886 en betrof arbeidstoestanden op fabrieken en werkplaatsen. Later zijn er nog wel voorstellen voor een enquête geweest, doch deze zijn niet aanvaard. H. M. de Koningin naar Viissingen. In verband met het bezoek, dat H. M. de Koningin Maandag 2 Mei aan Viissingen zal brengen, ter gelegenheid van de onthulling van het gedenktee- ken van Prins Hendrik in den gevel van de De Ruyterschool, deelt men mede, dat H. M. te 15 u. 50 te Viis singen per trein zal aankomen. Per auto zal langs den Prins Hendrikweg, den Singel, de Badhuisstraat en de Coosje Buskenstraat naar het schoolgebouw worden gereden. Te 16 u. 15 zal de Koningin het gedenkteeken onthullen. Na de plech tigheid zal H. M. het schoolgebouw bezichtigen en te 17 u. 38 zal Zij Viissingen per trein verlaten. De over dracht van het monument zal gepaard gaan met het aanbieden van een oor konde, vervaardigd door den kunst schilder Anton van der Zee te Zoute- lande. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 26 April 1938. De volgende peisonen werden gedag vaard: M. F. v. P., 43 jaar, arbeider te Biervliet, wegens mishandeling van August Brakke te IJzendijke op 18 Maart 1938. Elsch: f 25,— of 15 dagen; Uitspr.: f 15,— of 10 dagen. Mr Lemaire vroeg clementie. P. A. L., 23 jaar, arbeider te Bier vliet, wegens mishandeling van zijn vader Pieter Leenhouts te Biervliet op 20 Maart 1938. Eisch: f 20,— of 20 dagen; Uitspr.: f 20,— of 10 dagen. DAOEN Woensdag 27 April 11,27 11,51 Donderdag 28 12,02 12,26 Vrijdag 29 April 12,17 12,41 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 27 April nam. 19,47 Donderdag 28 19,49 Vrijdag 29 April 19,50 Pat kijkt eens om zich heen. En waarlijk, daar in de verte komt met groote stappen Burks, de veld wachter, aan. Zijn snor krult van jacht-ijver. Hij schijnt al te weten, dat de oude man een strooper is, want hij loopt zoo hard hij kan naar de jongens, die hem alles vertellen. „Die leelijke dief", zegt Burks, „maar hier hebben wij het bewijs, dat hij schuldig is: de konijntjes En geloof, dat verhaal van die zes kindertjes maar niet, hoor jongens, dat zegt hij maar om medelijden op te wekkenhij heeft geen kinderen! ??-• En hij laat geen minuut meer verloren gaan, maar gaat de strooper achterna. Tjonge wat kan die Burks rennenOp die manier haalt hij de oude strooper binnen vijf minuten in! Met gebalde vuisten en een zwaaiende sabel springt Burks over den weg, dat z'n snorrepunten in den wind wapperen! Vooruit Burks. Doe je best. Beter één strooper in de hand, dan tien op 't land. Denk daaraan! Boekbespreking. De Wandelaar, het geill. Maandblad is gewijd aan Natuurstudie, Uitg.: A. G. Schoonderbeek te Laren. Het April-nummer bevat wederom een schat van artikelen over natuur en natuurschoon. Een uitvoerige studie over de Hollandsche molen is met mooie foto's verlucht. Voor natuurliefhebbers een onmisbaar tijdschrift. 0 Beyers Mode für Alle. Het nieuwe nummer bevat meer dan 100 modellen met drie knippatronen. Het geeft we derom de laatste snufjes. 0 Kees Andriesse: Want morgen sterven wij. Ingen. f 3,25. Geb. f 3,90. Uitgave: Schuyt, Baarn. In dit uitgebreide werk van Andriesse worden zeer vele sensationeele voor vallen beschreven, betrekking hebbende op den hedendaagschen Europeeschen toestand en de komende dingen, welke wat langdradig geschreven zijn en ons min of meer een verward kluwen geven. Stijl en inhoud kunnen ons niet be koren. Zij, die evenwel van sensationeele voorvallen houden, gepaard gaande met groote leuzen en hoogdravende idealen, vinden in dit boek gelegenheid te over. De journalist Peter Berghoudt en Jane, de hoofdpersonen fn dit boek, worden ons zeer duidelijk geteekend. 0 R. A. Freeman: Het Strandavontuur. Ingen. f 1.75. Geb. f 2,50. Uitg.: N.V. Drukkerij Jacob v. Campen Amsterdam. In deze roman, die zich afspeelt in het stadje Crompton, met een Inge - wikkeld drama, dat plaats heeft aan het strand, brengt Andrew Borton in een netelig parket en de politie en de justitie op een dwaalspoor, wegens de jelijkenis van hem met zijn veronge- ukte neef Ronald Barton. Het is een zeer boeiend verhaal en de schrijver geeft ons de hoofdpersonen hierin op zeer duidelijke wijze weer. 0 James Hilton: V/ij staan niet alleen. Ingen. f 1,75. Geb. f 2,50. Uitg.: Hollandia drukkerij, Baarn. In dit mooie werk van Hilton, dat een aansluiting is op zijn vorig werk: „Dag, meneer Chips", wordt ons in dit werk het levend karakter geschil derd van den kleinen Engelschen dok ter Newcome, die zijn patiënten en zijn wetenschap dient met de beste krach ten van hart en verstand, maar buiten zijn werk zich droomerig en onhandig voorstelt, zoodat in eigen kring maar weinig rekening met hem gehouden wordt. Deze figuur evenwel heeft ten- volle onze belangstelling en sympathie. Wij twijfelen niet, of ook dit werk wordt voor den schrijver een succes. Duivensport. BRESKENS. Duivenmaatschappij „Nog Sneller" alhier. Prijsvlucht Moescroen op 24-4 1938. Prijswinnaars: A. de Jonge 1 en 2; P. Jacobs 3 en 17; J. Wisse 4 en 33; A. v.d. Velde 5 en 6; J. dejMeijer 7; W. Pleijte 8; Joz. Pleijte 9; Rlsseeuw 10 en 34; Jn Quaars 11; Wisse Czn. 12; Bondewel 13 en 36; Faas Mzn. 14; Rookus 15; Jn. van Gijs 16 en 18; P. de Poorter 19; Ha- merlinck 20; I. Leenhouts 21; Porreij 22 en 31; Jn. Pleijte 23 en 29; A. Ri- teco 24 en 32; M. Quaars 25,27 en 45; H. de Baare 26; P. Back 28; Verberk- moes 30; W. Klaaijsen 35; L van der Wege 37; C. Klaaijsen 38 en 42; J. v. d. Wege 39; M. v.d. Broecke 40; Woittiez 41 en overduif; P. Buijze 43; A. Vermeulen 44; A. de Munck 46; A. Versprille: overduif. Prijsvlucht Arras door dezelfde vereeniging. Prijswinnaars waren: J. Maas le; C. Klaaijsen 2e; W. Klaaijsen 3e; Dusardeijn 4e, 8e en 9e; F. de Rooy 5e; Bondewel 6e A. de Munck 7e; Overduif: P. v.d. Walle VOETBAL. Breskens Axel 4—2. De aanvoerder der gasten wint de toss en kiest met de wind in de rug te spelen. Het spel gaat aanvankelijk gelijk op, doch Axel is het eerst ge vaarlijk doch een hard schot wordt door Verduijn goed gestopt. Eenige snelle rennen van Neuféglise en Ver meulen stichten verwarring in de eenigszins onzeker spelende achter hoede der gasten. Als Neuféglise handig met De Visser van plaats ge wisseld heeft schiet eerstgenoemde hard in, de bal zal naast gaan maar plotseling duikt de Baare op die geen moeite heeft Breskens de leiding te geven 10. Axel wordt wat terug gedrongen en de keeper krijgt druk werk. Op fraaie wijze weet hij zijn doel voorloopig schoon te houden. Als rechtshalf Verduijn een bal ver keerd op 't hoofd krijgt kan de links buiten een hard schot lossen. Verduijn slaat de bal uit zijn doel doch vlak voor de voeten van de toestormende midvoor die onhoudbaar gelijk maakt 1 1. Bij een aanval over links trekt de Axel-verdediging van het doel weg, de vrijstaande De Visser krijgt de bal en kalm schiet hij in de uiterste hoek 2—1. Vlak hierop zendt Fenijn een hooge voorzet voor doel, Vermeulen kopt en weer is het de snelle links binnen die hoog over de keeper in 't doel schiet 3—1. Na de rust moet keeper Verduijn uitvallen en komt de keeper van 't 2e elftal onder de lat. Voorts hebben J. de Visser en Neufé glise van plaats verwisseld. J. de Vis ser besluit een solo-ren met een hard schot waar de keeper alleen naar wij zen kan 4—1. De invaller keeper is niet gelukkig als hij onder een hooge bal doorloopt waardoor Axel gemak kelijk aan het 2de doelpunt komt. Even later weet de jeugdige Breskens- doelman een hard schot van de mid voor nog juist corner te tippen door een prachtige uitval naar de hoek te doen. Als scheidsrechter Mesu voor de laatste maal fluit heeft Breskens een verdiende overwinning behaald. Breskens kan dit seizoen op een prachtige competitie terug zien. Het is het elftal gelukt ditmaal op eigen veld ongeslagen te blijven. Dit op zichzelf is reeds een fraaie prestatie en we zullen een heel eind in de historie van de club moeten terug gaan om een dergelijk resultaat te vinden Het is ons elftal niet gelukt het kam pioenschap te veroveren; daarvoor bleek Terneuzen ons te sterk, doch op zeer eervolle wijze bezet Breskens de 2de plaats met 29 punten en een doelgemiddelde van 68-33. Nummer 3, Sluiskil heeft slechts 23 punten, het geen duidelijk laat zien hoeveel ster ker Breskens gespeeld heeft. Het hoogtepunt van de competitie is ongetwijfeld de thuiswedstrijd te gen Terneuzen geweest. Een maximum aantal bezoekers, een prachtige wed strijd onder correcte leiding en ten slotte een 2—1 overwinning, waardoor Breskens de eenige ploeg geweest is die de kampioenen verslagen heeft. Jammer genoeg volgde hierop de mis stap te Sas van Gent waar van de zwakke Gom. Boys met 2— 1 verloren werd. Dat is nu juist de groote fout van ons elftal. Gaat het tegen een sterke tegenstander dan zetten de jongens de tanden op elkaar en we ten steeds een goed resulaat te be reiken, doch is de tegenstander een der zwakkere clubs, dan onderschat men die of men geeft zich niet vol ledig met gevolg een magere over winning of een nederlaag! De neder lagen in de uitwedstrijden tegen Sluis kil en Corn-Boys zijn misschien een goede les geweest. Het is ondoenlijk hier de heele competitie nog eens de revue te laten passeeren, maar we willen toch wel even opmerken dat voetballievend Breskens heel tevreden kan zijn over de verrichtingen van het lste elftal. Succes maakt populair, dat heeft de penningmeester kunnen mer ken, want deze competitie is er zeker een record aantal toeschouwers op ons terrein geweest. Laten we hopen, dat alle spelers deze zomer ijverig blijven oefenen opdat we volgend sei zoen opnieuw met succes kunnen strijden voor een hooge plaats op de ranglijst. SPANJE. De stad Valencia is gistermorgen door rechtsche vliegtuigen gebombar deerd. Er werden dertig personen ge dood, waaronder een matroos van het Britsche schip Celtic Star, terwijl drie opvarenden van dat schip werden ge wond. 0 Er zijn geruchten omtrent een rechts complot in Catalonië. Te Tiqueras zouden verscheidene hooge ambtena ren zijn gearresteerd, terwijl de militaire gouverneur van Gerona van z'n post ontheven en in de gevangenis te Bar celona opgesloten zou zijn CHINA. In Japansche kringen verwacht men dat na de inspectiereis van den minis ter van oorlog, Soegijama, aan het N.- Chineesche front nieuwe, beslissende maatregelen genomen zullen worden. Pij geruchte verluidt, dat er plannen bestaan voor een nieuwe aanval op Hankou, via Tsjengtsjou, en dat een opmarsch naar den karavaanweg Sowjet Rusland—China in het voornemen zou liggen. 0 Achttien japansche vliegtuigen heb ben Zaterdag een aanval op Kanton gedaan. Vier bommen vielen op een school, zonder dat slachtoffers gemaakt werden. Bij verscheidene luchtaanvallen op twee eilandjes buiten Tsjoengsjan zijn de laatste dagen verscheidene hon derden burgers gedood.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2