BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens De nood der Kustvisschers FEUILLETON HET SIGNA AH Ernstige politieke ongeregeldheden te Oss. Land- en Tuinbouw. 47ste Jaargang Dinsdag 26 April 1938 Nummer 4332 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75 Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De Burgemeester-Strandvonder van Breskens roept ter reclame op de recht hebbenden op de hieronder genoemde, door hem geborgen strandgoederen: 1. een leeg vat, gemerkt L. G. F. 2. een vat roode wijn, gemerk. M. 14, Savignon Rouen 3. een vat witte wijn, gemerkt M. L. F. 31-45, Blanck 4. een vat roode wijn, gemerkt G. A. N. R./V. R. 4315 5. een vat roode wijn, gemerkt S. E. G. 17369 6. een vat roode wijn, gemerkt G. A. R. N. 4302 V. R. 7. een vat roode wijn, gemerkt C. H. Bruno. Breskens, 26 April 1938. de Burgemeester-Strandvonder voorn. J. P. DROST. Zaterdag werd te 's-Gravenhage de vierde jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Visschersbond. Deze vergadering werd gepresideerd door den heer J. W. Stevenson, uit Den Helder, als Voorzitter van den Bond, en werd o.m. bijgewoond door den heer Groen als vertegenwoordiger van den minister van oeconomische zaken, mr. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de visscherijcentrale en den heer H. C. Vermaat, directeur van den ge meentelijken dienst van havenmarktwe zen te 's-Gravenhage als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. De bond omvat 17 Afdeelingen uit vijf gewesten van ons land. De bondsvoorzitter hield een inleiding over den toestand van het kustvisschers- bedrijf en gaf een overzicht van de situatie in de verschillende gewesten. In Zeeland is deze nog allerdroevigst daar de kustvisschers nadeel ondervin- 7. Naar het Engelsch. Sommigen zeggen, dat er hier in den omtrek ook signalen worden ge geven. Ik kan mij niet begrijpen, hoe het mogelijk is. Misschien zijn er ver raders onder de visschers Ik droom dikwijls, dat ik met mijn armen vader hier wandel en dat wij een spion ont dekken. Wat zou dat prachtig zijnl Dan zouden wij op deze manier onze schuld terugbetalen aan het gastvrije land, dat ons, arme Polen, zoo vrien delijk heeft opgenomen. Maar het is helaas een diooml Dat geluk zullen wij nooit hebben. De gravin zuchtte diep en keek de jonge meisjes onderzoekend aan. Deze werden onrustig en Madame Laski, die ook zenuwachtig was, stelde voor van tafel op te staan. Una was blij naar haar eigen kamer te kunnen ontsnappen en daar haar koffer uit te pakken, eer zij naar bed ging. den van contingenteeringen. De gar- nalenvisschers in Zeeland hebben nog het nadeel dat zij den export hebben moeten afstaan aan IJmuiden. Verder zijn er moeilijkheden te Stel lendam en Den Helder ten aanzien van de garnalenvisscherij. Het drogerij-gar- nalenbedrijf is winstgevend voor de ondernemers, doch voor de consump- tie-garnalenvisschers funest, omdat de groote massa wordt weggevangen voor dat de garnalen voldoende zijn gegroeid. Spreker bepleitte verlaging van lasten voor de kleine trawlvisschers, bijv. door vrijstelling van omzetbelasting en ver mindering van den olieprijs. Spreker drong aan op de instelling van een beroepsinstantie voor visschers die zich door de Visscherij-centrale ge dupeerd achten. Bij de hierop ter vergadering ge volgde discussie gaven de afgevaardig den uit Breskens, de heeren Jac. Leen- houts en W. van den Broecke in over weging om ter bevordering van den afzet, welke door exportvermindering aanzienlijk is verkleind, meer propagan da voor de binnenlandsche garnalen- consumptie te maken en desnoods groote partijen beschikbaar te stellen voor werkloozen.; Van andere zijden werd geklaagd, dat de Nederlandsche kustvisschers ge bonden zijn aan de minimum-maas wijdte van 7 centimeter, terwijl de buitenlandsche visschers, die in het zelfde kustgebied werken, daaraan niet zijn onderworpen. Een ander bezwaar is, dat de garnalenvisschers in hun netten behalve garnalen ook kleine zee- visch vangen, terwijl de treilvisschers die missen. De heer Huining achtte het verlee- nen van grooten steun aan de garnalen visschers economisch niet verantwoord en drong op verlaging der lasten aan. De heer De Boer deelde mede, dat het gemeentebestuur van Den Helder de oprichting van garnalendrogerijen niet in de hand zal werken, wetend, dat de consumptie-garnalenvangst daar door zou worden geschaad. Mr. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de visscherij-centrale, merkte op, dat de klachten over de moeilijkheden waarin het visscherijbedrijf verkeert, helaas herhaalde malen worden ver nomen. Spreker kan in zijn kwaliteit niet meer doen dan te fungeeren als contact tusschen Regeering en visscherijbedrijf. De belangstelling van de Jegeering voor de kleine visscherij is volledig, wanneer men deze vergelijkt met de groote visscherij. Het is daarom te Vanuit haar vensters kon zij den vloed hooren opkomen en tegen de rotsen slaan; maar er was niets van de zee te zien, want, zooals zij later merkte, hadden haar zit- en slaapkamer evenals de leerkamer het uitzicht op heidegrond. Nergens waren woningen, weiden of eenig teeken van leven te zien. Bij het aanbreken van den dag kwamen de aangename verrassingen. Eerst kwam de kleine Sasha met een kopje thee. Verlegen kwam het kind binnen, maar zij werd door Una's wel kom gerust gesteld en glimlachte zelfs, toen deze haar een hartelijken kus gaf. Miss, fluisterde zij, ik zal mijn best doen om Engelsch te spreken; ik wil wel, maar als Mama bromt, is het, alsof ik alle woorden vergeten ber. Ik ben bang, om gestraft te worden. Ik zal je nooit straffen, Sasha; je zult als een jonger zusje voor mij zijn en ik zal je helpen, zooveel ik kan. Wees maar niet bang, ik zal je vlug Engelsch leeren. Sasha's oogen helderden op en op gewekter zei ze: Miss Royton, ik zal een goed zusje voor u zijn. Terwijl zij zich aankleedde, sprak het jonge meisje halfluid; Je hebt zan- meer bedroevend, dat niettemin de be- drijfsuitkomsten voor de kleine visschers zoo onbevredigend zijn. Sprekers vaste overtuiging is, dat een zoo sterk mogelijk vereenigingsleven een van de voornaamste factoren is om het bedrijf nieuw leven in te blazen. In tegengestelde belangen moeten de visschers elkander zoo goed mogelijk trachten te verstaan. Het begrip „Ne derlandsche visscherij" dient zoo sterk mogelijk naar buiten bekend te worden. Het moet evenwel worden bezien in verband met andere bedrijfstakken, zooals landbouw en industrie. In eerste instanties moet de opvoeding zich in organisatorisch verband voltrekken. De Nederlandsche Visschersbond getuigt in zijn leiding van een groote eerlijkheid, welke in het bijzonder zijn voorzitter in het bloed zit. Op die wijze voort gaande moet de bond uiteindelijk suc ces hebben. Spreker deelde mede, dat in een nabije toekomst de oprichting van een prima Nederlandsch Visscherij- blad is te verwachten. Een bedrijf,, zoo besloot spr., dat zoo sterk in de historie wortelt als de Nederlandsche visscherij, gaat, zoo ein digde spreker, nimmer verloren. Naar aanleiding van een opmerking van den secretaris, den heer Van Eek (Stellendam), omtrent de moeilijkheden, welke de afzet van levende garnalen ondervindt, sprak de voorzitter zijn af keuring uit over het feit, dat de gros siers, die te Amsterdam zijn geconcen treerd, systematisch weigeren, bijv- uit Den Helder levende garnalen in ont vangst te nemen om aldus hoogere winst te kunnen maken uit beperkte voorraden. In overweging werd gegeven in an dere groote steden, o.a. Rotterdam, afzetgebied hiervoor te vinden. De correspondent van het Alg. Hbl. schrijft aan zijn blad: Wat reeds lang gevreesd werd, is Zaterdagmiddag een feit geworden: in Oss is het tot ernstige ongeregeld heden gekomen als gevolg van de colportage met politieke bladen, waar in 0j> zeer scherpe wijze de jongste opzienbarende gebeurtenissen werden besproken. De laatste weken waren vooral op Zaterdag regelmatig colporteurs van de N.S.B. en van Zwart Front, neschijn noodig, kleine Sasha en ik zal zorgen, dat je die niet ontbreekt. Zij verwonderde er zich over, waarom de gravin dit teere kind met zooveel strengheid behandelde, en waarom Madame Laski telkens rilde en angstige blikken op haar zuster wierp alsof zij in voortdurenden angst verkeerde haar in iets te dwarsboomen. Una merkte spoedig, dat haar werk kring als gouvernante niets had te beteekenen. Te wandelen of met de meisjes uit te rijden, ze aan te spo ren Engelsch te spreken, ze belang stelling in te boezemen voor boeken en spelen, te zingen en te spelen voor Madame Laski en Sasha, wier zenuwen daardoor tot bedaren kwamen, of voor den ouden man te spelen, die zich echter nooit in haar gezelschap ver toonde, dit waren alle eerder genoe gens dan plichten voor haar, zoodat Una zich spoedig in haar werkzaam heden schikte. Drie weken na haar aankomst vroeg Madame Laski haar op zekeren dag, of zij met de meisjes in den auto naar het Roode Kruis-hospitaal wilde gaan om er een pakje muilen te bren gen, die Olga en haar moeder voor de gewonde soldaten gemaakt hadden. Anna, die niet van handwerken hield. de organisatie van Arnold Meyer, in Oss verschenen om te colporteeren met „Volk en Vaderland", „Het Na tionale Dagblad" en „Zwart Front", waarin op sensationeele wijze de ge beurtenissen werden besproken en waarin scherpe aanvallen werden ge richt op de Joden, de r.k. geestelijken en de R.K. Staatspartij. Tot nu toe was het gebleven bij het over en weer lanceeren van onvriendelijkheden, maar anders werd de toestand, toen Zaterdag van de zijde der R.K. Staats partij een tegenactie op touw gezet werd. Ook 's middags werden weer veel colporteurs verwacht en ditmaal be sloten de aanhangers van de R.K. Staatspartij niet thuis te blijven, maar met het orgaan van deze politieke organisatie „De Opmarsch" eveneens te gaan colporteeren. Waarschijnlijk hebben de N S.B-ers hiervan de lucht gekregen, althans zij verschenen met een klein legertje colporteurs, naar schatting ongeveer 50 man, afkomstig uit Nijmegen, Utrecht en Noord-Hol land, in de straten van Oss. Te voren hadden zij van hun plan om te col porteeren aan de politie kennis gege ven en om bescherming verzocht. Ook het publiek scheen bemerkt te hebben, dat er iets op til was, want de straten waren vol menschen, die in zeer opgewonden toestand verkeer den en op luidruchtige wijze van hun gevoelens blijk gaven. De verschijning van een der leiders van de N.S.B.-colporteurs uit Nijme gen, die per auto arriveerde, was het sein tot ongeregeldheden. De man kwam per auto in Oss, maar nauwe lijks had men zijn wagen opgemerkt of een waar bombardement met vuile eieren, koolstronken en andere, zich voor dit doel eigenende, projectielen werd op de auto geopend, zoodat dit voertuig in minder dan geen tijd er ontoonbaar uitzag en met eierstruif was overdekt. De N S.B.-er vervoegde zicli toen met een klacht tot den bri gade-commandant van de Koninklijke Marechaussee, opperwachtmees terMint- jes, die hem den raad gaf naar Nij megen terug te keeren en geen ver dere aanleiding te geven tot relletjes. Intusschen waren de colporteurs hun werk begonnen, maar waar zij zich vertoonden, waren spoedig colporteurs van „De Opmarsch" aanwezig, die vóór hen gingen loopen. Over en weer overlaadde men elkaar met onvriende lijkheden waarbij het publiek zich niet onbetuigd liet. Een oorverdoovend gejoel weerklonk was overal in den omtrek rond ge weest om eieren op te halen en Sasha had bonte zakdoeken voor de invali den gezoomd. Onze auto is bestemd voor de be woners van het hospitaal, legde Ma dame Laski haar uitAlleen als zij den wagen niet noodig hebben, ma ken wij er gebruik van. Het lijkt u misschien vreemd, Miss Royton, dat wij arme bannelingen, die om zoo te zeggen geen dak boven ons hoofd hebben, toch geld genoeg hebben om een auto te koopen, maar de gravin heeft gezegd: Het hospitaal heeft een grooten wagen noodig, om de gewon den te vervoeren, maar heeft geen geld, om er een te koopen. Nu is het onze plicht Engeland dezen dienst te bewijzen als een blijk van onze dankbaarheid voor zijn gastvrijheid. En eiken dag rijdt Fritchard wat is dat een moeilijke naam om uit te spreken! waarheen de commandant hem beveelt. Hij haalt menschen af van het station en laat hun dit mooie eiland zien. Tusschenbeide mogen wij den auto ook gebruiken. Vandaag rijdt u er in met de meisjes, maar u zult te voet moeten terugkeeren, omdat de wagen gebruikt moet worden voor eenige kreupele soldaten. door de strateD en het duurde niet lang of hier en daar geraakten men schen handgemeen en hevige klappen werden uitgedeeld, waardoor verschei dene personen builen en bloedneuzen opliepen. De gemeentepolitie, versterkt met de marechaussee, onder leiding van burgemeester Ploegmakers, greep hier en daar in. Eenige colporteurs werden gearresteerd, maar telkens traden weer elders nieuwe groepen op en herhaalden zich de onverkwik kelijke tooneelen. Vooral de Molenstraat, de Kruis straat en de Heuvel waren brandpun ten van de ongeregeldheden. Op de laatste plaats ontstond tegen vier uur een hevige vechtpartij, doordat eenige N.S.B.-ers door een groote groep po litieke tegenstanders overvallen werden. Een der colporteurs werd daarbij zoo danig afgeranseld en getrapt, dat hij met zware verwondingen per zieken auto naar het St. Anna Ziekenhuis moest worden vervoerd. Tegen den avond vormden de aan hangers van de R.K Staatspartij, die ver in de meerderheid waren, een grooten optocht, waarin borden wer den medegedragen met opschriften als: De N.S.B. beleedigt onze priesters, de N.S.B. liegt over Oss, Leve burge meester Ploegmakers, Leve minister Goseling, enz. Duizenden menschen liepen in den stoet mede en overal waar colporteurs van de N.S.B ston den, weerklonk een geweldig gejoel en gefluit. Om de colporteurs verzamelden zich steeds grootere groepen menschen, zoodat het hun onmogelijk werd ge maakt hun bladen te verkoopen. Niet temin bleven zij hun bladen aanbieden. De veehouderij en ons grasland. Nu het dit voorjaar zoo lang koud en vooral droog blijft zal de grasgroei spoedig te wenschen overlaten. Sinds het vee in de weide loopt, kan men opmerken, dat reeds verschillende per- ceelen afgeweid zijn. Wil nu de gras- groei op deze perceelen weer voldoen de worden, dan diene men spoedig een flinke stikstofgift te geven, dat geldt dan ook tevens voor die weilanden, welke spoedig afgeweid zullen worden. Het is wel bekend, dat door het toedienen van meer stikstof op grasland en dan in meermalen herhaalde giften, telkens na het afweiden of na het hooien, men zich niet alleen in de Una verheugde zich op het voor uitzicht weer in aanraking te komen met haar vroegere bezigheden. Zij had Madame Laski verteld, hoe zij dikwijls de blinde soldaten met haar zang en spel onderhield, waarop zij een toegangskaartje meekreeg voor den commandant, als die soms van haar diensten gebruik wilde maken. Het hospitaal was vroeger een oud landhuis dat nu veranderd was in een ziekenhuis voor wel honderd patiënten. Het stond op een heuvel, omgeven door bosschen en had een staf uit stekende doktoren en verpleegsters! De auto van de Laski's was een ware zegen voor de inrichting en de bezoeken van de jonge meisjes met haar tante waren steeds welkom, afge scheiden nog van de giften, die zij meebrachten. Vandaag zouden zij een nog welkomer gave brengen. Zij gingen de groote zaal binnen en vroegen aan de hoofdzuster, met welke patiënten zij mochten spreken; even later kwam een flink gebouwde man op de dames toe en zei glim lachend tot Una: U is zeker Miss Royton. Madame Laski schrijft mij in dit briefje, dat u nu en dan voor de jongens zoudt willen spelen of zingen.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1