Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Sport. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. Hoogwatergetij Breskens. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 April Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvliet 9,30 uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuldïande. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 2,— uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. burgemeester uit het rijtuig stapte, speelde de muziek het Wilhelmus dat door velen werd meegezongen en daarna ging hij het raadhuis binnen. Aan de deur kreeg zijMpchtgenoote een ruiker bloemen van. Tiet dochtertje van een der raadsled® en voorafge gaan door het oudste en het jongste raadslid werd de burgemeester de raadzaal binnengeleid, welke in een waren sprookjestuin was herschapen. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van de omliggende gemeenten, alsmede jhr. van Vreden- burg, Voorzitter van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard en vele genoodigden. De publieke tribune had zich inmiddels geheel ge vuld. Hierna had de plechtige installatie plaats door Wethouder H. van Mazijk die hem in een treffende rede harte lijk welkom heette als Voorzitter van den Raad en eindigde piet de wensch, dat God hem lust en kracht en wijs heid moge geven om zijn taak te ver vullen tot een waarachtig geluk van onze bevolking en tot den bloei van ons oude Sluis. Burgemeester Leenhouts sprak na mens de Vereeniging van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. De ZeerEerw. Heer Pastoor Dierick sprak namens de R.K. geestelijkheid, terwijl de heer Jhr. van Vredenburg, als Voorzitter van het Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard, den nieuwen burgemeester van harte geluk wenschte met zijn nieuw ambt. Hierna sprak de Burgemeester: Na God, is het mij een behoefte, hier in het openbaar mijn hulde en dank te brengen aan H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, wie het behaagd heeft mij met het waardige ambt van Burgemeester te bekleeden In mijn woon- en geboorteplaats. Ik wil ook gaarne mijn oprechten dank betuigen aan Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, die mij ter benoeming heeft willen voordragen. Verder breng ik mijn bijzonderen dank aan Zijn Hoogedelgestrenge, de Commissaris der Koningin in Zeeland, die mij zoo welwillend heeft gesteund. Tot Wethouder van Mazijk zich richtende, bood hij zijn oprechten dank voor de hartelijke woorden tot hem gericht bij zijn installatie tot Burge meester, wat thans éen voldongen feit was geworden. Ook U heeren van den gemeente raad betuig ik mijn oprechten dank voor de groote belangstelling aan mij betoond. Wij zijn geen vreemden voor elkander: uwe goede bedoelingen zijn mij bekend en ik weet, dat gij allen bezield zijt met hetzelfde doel „Het belang van de gemeente te behartigen". Ik vertrouw er op dat gij ook onder mijn bestuur deze belangen zult blij ven dienen. En U dierbare Sluizenaren, wil ik van deze plaats bedanken voor de spontane hulde door U allen gebracht op den dag mijner benoeming en de daarop volgende dagen. Uwe felicita ties, ais het ware van huis tot huis hebben mij werkelijk diep getroffenen met dezelfde spontaniteit breng ik hiervoor mijn warmen dank. Hoe zal ik U verder danken voor de hulde, het medeleven en de groote sympathie, welke gij allen aan den dag hebt gelegd. Mag ik mij tot U wenden mijnheer Berkers, mijn ambtsvoorganger? Uw afscheid hier binnen deze muren ligt ons nog versch in het geheugen. Ik had toen het. genoegen eenige woor den tot U te mogen richten en om strijd hebben toen allen uiting gegeven aan hun dankbaarheid jegens U. U hebt toen mogen ondervinden, hoe zeer gij» bij de bevolking van Sluis in aanzien stond. Gij hebt uit den mond van een hunner mogen beluisteren, hoe gij met ongerepte waardigheid Uw ambszetel hebt bezet en verlaten en dan zal ieder het met mij eens zijn, hoe moeilijk het is voor een op volger, .om Uwe voetstappen te druk ken. In een zorgwekkenden en ver warden tijd, waar men het zekere door het onzekere moet vervangen, wordt zeer veel gevergd van hen, aan wien men de leiding van het openbaar be stuur toevertrouwt Ik breng U nog maals dank voor de vriendschap aan mij betoond. U reeds zooveele jaren heb mogen samen werken fi^Kt College van B. en W., moet bijzonderen dank brengen voor a^^Waa^erde hulp en mede- «tërking, die Gij steeds hebt verleend aan deze gemeente, ook tijdens de laatste weken, toen ik "e openstaande vacaftire moest waarnemen. Ik hoop, dat U mij steeds met denzelfden steun zult ter zijde blijven staan. Mag ik U, Geachte Heer Secretaris van Hootegem, danken voor de goede samenwerking, die ik steeds van U mocht ondervinden. Ik beschouw U als mijn rechterhand en ik meen te mogen rekenen op Uwe medewerking in het belang onzer gemeente. Ik twijfel er verder niet aan, of de vriendschap tusschen ons blijft steeds bestaan. Ik vertrouw ook op de goede samen werking en het ernstig plichtsbesef van de ambtenaren en het verdere gemeente- personeel. Van mijn kant zal ik trachten voor U een waardig burgervader te zijn en voorzoover dit in mijn vermogen is, de belangen van Sluis nastreven. Het heeft H.M. de Koningin behaagd mij hier voor deze plaats te benoemen en wij, die het gezag moeten hooghouden, eerbiedigen dit besluit. Verder dank ik de Heeren Geestelijken, de Zeer Eer waarde Heeren Broeders van het Pen» sionaat St. Joseph, het onderwijzend personeel, dat aan de kinderen zooveel moeite heeft besteed aan het welslagen van deze huldiging, het muziekgezel schap Apollo, de verschillende comité's en medewerkers en lastnot least breng ik dank aan het politiecorps van Sluis. Ik wil hier geen onderscheid maken tusschen gemeentepolitie, rijksveldwach ter of marechaussee, ik richt mij tot U allen en spreek den wensch uit met U steeds een prettige samenwerking te zullen hebben. Het preventieve werk dat van U uitgaat, waardeer ik in hooge mate. In de zomermaanden leven wij hier in een cosmopolitisch stadje waar een uitgebreide internationale be volking samenvloeit wat het kordaat optreden van de politie niet altijd even gemakkelijk maakt. Als Sluisenaar meen ik hieruit steeds begrepen te hebben, dat U met mij de leuze huldigt: „Wees welkom vreemdeling". Het vreemde lingenverkeer voor Sluis beteekent voor ons allen: „Welvaart". Ik hoop, dat U onder mijn bestuur, al wordt soms veel van U gevergd, zult willen door gaan, zooals U in het verleden hebt gedaan en ik kan U de verzekering geven, mij aan Uwe zijde te zullen vinden, daar waar dit noodig zal blijken. Ik wil tenslotte eindigen met de bede, dat Gods zegen moge rusten op onzen arbeid. Hierna was er .gelegenheid den nieuwen Burgemeester te complimen teeren. Vanaf het bordes van het gemeente huis werd door den Burgemeester, zijn familie en genoodigden het défilé, dat door een veertigtal vereenigingen en groepen werd gehouden, gadegeslagen. Het is een, zoowel voor den nieuwen Burgemeester, als voor de ingezetenen onvergetelijken dag geweest. Jan Jakobus Brugge, kantoorbediende, wonende te Breskens. In het faillissement van I. A. Ris seeuw Jzn, bankier te Oostburg, is, in de plaats van wijlen Mr J. Erasmus, als curator benoemd Mr. A. J. van der Weel, advocaat Ce Middelburg; mede curator in dit faillissement is F. Zand- stra, accountant te Middelburg. Duivensport. BRESKENS. Duivenmaatschappij „Nog Sneller" alhier. Prijsvlucht Arras op 17 April jl. Prijswinnaars: A. de Munck le en 52e; Jn. v. Gijs mijnheer van Mazijk met wien 2e en 41e; Risseeuw 3e en 14e; Du- sardeijn 4e, 15e, 16e, 19e, 31e, 37e, 38e en 45e; I. Klaaijsen 5e en 6e; D. Mo- Jpl 7e; W. Klaaijsen 8e, 36e en 43e; A. v. Gijs 9e en 40e; A. Versprille 10e 26e en 34e; W. Pleijte 11e, 13e, 18e, 39e en le overduif; A. Vermeulen 12e; Jn. Pleijte 17e; Bondewel 20e; P. Htuirtsen 21e; P. Jacobs 22e en 28e; J. Wisse 23e, 32e en 56e; I. de Jonge 24e; de Veij 25e, 29e en 42e; A. Flo- russen 27e; M. de Visser 30e en 2e overduif; G. Pleijte 33e en 57e; C. Klaaijsen 35e; Jac. Maas 44e; J. Maas 46e; J. Meijer 47e; I. Leenhouts 48e: Bourgraaf 49e; foz. Pleijte 50e; F. de Lange 51e; Dierendonck 53e; G. Boek hout 54e; M. v.d. Broecke 55e. CADZAND. Van den op 17 April j.l. door de plaatselijke vereeniging „de Getrouwe Duif" gegeven wedvlucht Mouscroen, was jle uitslag als volgt: le I. van Grol; 2e en 3e B. P. de Ridder; 4e P. de Maillie; 5e L. Becu; 6e en 9e P. C. de Meij; 7e I. F. Bron; 8e, 13e en 14e Brevet; 10e I. Porreij; lie I. Misilje; 12e A. Duininck; Over duif J. van Hee. VOETBAL. SCHOONDIJKE. Schoondijke—Millcraft F.C. 3—8. Den len Paaschdag speelde alhier onder de goede leiding van scheids rechter van Nimwegen, Millcraft F.C. uit Londen een vriendschappelijke wed strijd tegen Schoondijke. Ondanks het vrij gure weer was er tamelijk veel be langstelling. Het vertoonde spel stond op een hoog peil. Waren de Engel- schen in alle opzichten sterker. Schoon dijke toonde zich door flink aan te pakken toch nog een waardig tegen stander. Daar de Schoondijksche doel man blijkbaar last had van planken koorts, was de uitslag sterk geflatteerd. De vereeniging Schoondijke kan met voldoening op deze wedstrijd terug zien; het was voor haar een leerzame wedstrijd. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Door P. I. V., 34 jaar, melkhande laar, wonende te IJzendijke, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg van 24 Maart 1938, waarbij hij wegens overtreding der Verordening op de keuring van Waren in de gemeente IJzendijke is veroordeeld tot f 150. of 30 dagen hechtenis. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, Ka mer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beëedigd als makelaar in assurantiën en hypotheken te Breskens de Heer BRESKENS. Aanbesteding. Heden werd door het Bestuur der Waterkeering van het Galamiteuze Waterschap Oud en Jong Breskens aanbesteed het bouwen van een woon huis v. d. Waterbouwkundig Ambtenaar, aan den weg Breskens—Nieuwesluis. Ingeschreven werd door: W. de Vlieger, Breskens f 16000,— L. Joh. Dekker, Veere f 15870,— La Gasse Zn., Koudekerke f 15800, Corn. L. Daansen, Breskens f 15800,— J. van 't Hoff, Hoek f 15600,— B. I Christiaansen, Oostburg f 15435, J. M. Goedemondt, Vlissingen f 15400, R. Verstraeten, Oostburg f 15300,— P. Daansen Wz., Oostburg f 14995, P. J. de Winde S Pleijte, Breskens f 14090,— Jac. Cruson, Breskens f 14040,— W. J. Jacobs, Breskens f 13727, Gebr. Maas, Breskens f 13390,— Iz. Vergouwe, Breskens f 13380,— L. Maas, Breskens f 13290, P. J. van de Sande, Breskens f 13222,— Opbrengst collecte. De collecte, alhier gehouden met het Emmabloempje heeft opgebracht de som van 41 gulden. SLUIS. Poldervergadering. In de jaarvergadering van den pol der Bewester-Ecde benoorden Sint Pietersdijk, gehouden 19 April 1.1. werd de rekening over 1937-1938 goedge keurd met de volgende cijfers: ont vangsten f 7155,58; uitgaven f6898,21, goed slot f 257,37. Het dijkgeschot werd verhoogd van f 4,50 op f 5, en de begrooting voor 1938-1939 in ontvang en uitgaaf geraamd op f 6898,37 met f 238,92 voor onvoorzien. Het standpunt inzake de opheffing der pol der bleef onveranderd tegen; aan Ged. Staten zal hierover nog een adres ge zonden worden. De jaarwedde van den Ontvanger-Griffier werd met f 25 verhoogd. De gezworene L. O. de Bruijckere werd met algemeene stem men herbenoemd. EEDE. Auto kraakt brugleuning. Zondagavond kwam een huurauto van den heer W. Risseeuw uit Groede met groote vaart uit de richting Maldeghem.' Er wordt beweerd, dat de auto ietwat slingerde, zoodat fietsrijders, die daar toevallig ook reden, opzij weken. Toen. de auto bij de vaart te Stroobrugge kwam, raakte deze de arduinen paal, voor de brug, welke afknapte, waarna de auto tegen de leuning van de brug reed, en tot stilstand kwam. Het voer tuig ging er gelukkig niet door. Alle inzittenden bekwamen hoofd-, wonden. De chauffeur, de heer J. D. uit Groede, moest met een gebroken dijbeen naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg gebracht worden. De an dere inzittenden werden door den uit Maldeghem ontboden geneesheer Dr. Temmerman verbonden. De auto werd totaal vernield. Dat de snelheid nog al groot geweest moet zijn kan men opmaken uit het feit, dat stukken van de brugleuning eenige' meters ver gevlogen waren. Wanneer de auto door de leuning' in de vaart terecht gekomen was, zou den er zeker dooden te betreuren zijrf geweest De inzittenden mogen dus tevreden zijn, dat allen er het leven' afbrachten. OOSTBURG. Geslaagd. Te Utrecht slaagden jl. Zaterdag voor het diploma machineschrijven (10-vingersysteem) de dames: To Aal- bregtse, Suz. Krijnen en Paula van Eldik Thieme, allen alhier, en Marie Tazelaar te Breskens. ZUIDZANDE. Bazar. Zaterdag werd alhier de bazar ten bate van de muziekvereeniging „Veroni ca" geopend. Om half twee maakte „Veronica" een muzikale rondgang door de gemeente, waarna om 2 uur de officieele opening plaats vond. Onder de genoodigden bemerkten we de burgemeester met de gemeente raad, directeuren en bestuursleden van zustervereenigingen, het dagelijks be stuur van de Bond van Muziekver- eenigingen in W. Z.-Vlaanderen, be nevens verschillende eereleden met hun dames. De voorzitter van „Veronica" wees er als eerste spreker o.m. op, dat „Veronica" evenals andere vereenigin gen zijn toevlucht heeft moeten ne men tot het houden van een bazar om financieel op peil te blijven. De heer Sam Lako sprak als voor zitter van het bazarcomité zijn dank uit aan de gemeenteraad en het col lege van Burgemeester en Wethouders voor de vele faciliteiten aan het comité verleend en voor de gelegenheid hun geboden om de bazar in de O.L. School te houden. Verder dankte hij de P.Z.E.M. voor haar loyale medewer king en verder allen die gedurende de voorbereiding hun medewerking hebben verleend. Als laatste spreker trad op de burge meester, die er op wees hoe belang rijk het vereenigingsleven voor een gemeente is. Hij haalde verschillende feiten uit de geschiedenis van „Veroni ca" aan waaruit bleek hoe steeds de bevolking met de muziek heeft meege leefd. Hij hoopte ten slotte dat de vereeniging op het a.s. concours te Retranchement een goed figuur zal mogen slaan, daar dit niet alleen de naam der vereeniging doch ook die van de geheele gemeente hoog houdt. Nadat het corps het Wilhelmus en de marsch „Doe het electrisch" had ge speeld kregen de aanwezigen gelegen heid de bazar te bezichtigen. Het geheel is een succes geweest voor onze muziekvereeniging. De bruto opbrengst bedraagt pl.m. 1800 gulden, AARDENBURG. Muziek en zang. Donderdag gaven de Koninklijke Muzieksociêteit „Aardenburgsche Fan faren" en het Aardenburgsch Gemengd koor onder leiding van den directeur Jacob Ros een gezamenlijke uitvoering in het lokaal der sociëteit „Spoor tot Vriendschap", die matig bezet was. Dit was wel jammer, vooral voor de wer kende leden, die hun best gedaan hebben, maar ook voor de thuisblijvers, want zij hebben iets gemist, dewijl het geheel een zeer mooie, goed geslaagde uitvoering was. BRESKENS. Gevonden 2 Belastingplaatjes. Inlichtingen ter Secretarie. GROEDE. Gevonden Een kosteloos rijwielbelastingmerk. Een kinder- en damesportemonnaie, beiden met inhoud. Een doublé armbandje. Inlichtingen ter Secretarie. Boekbespreking. Bij de N.V. Drukkerij Helmond te Helmond verschenen weder een drie tal Meisjes- en Jongensboeken: longeheer Pim, is een verbazend leuk boek, dat eiken jongen zal doen schudden van het lachen. Het geheim van den Tempel is een spannend verhaal voor jongens en meisjes van Menko in den Vreemde. Meisjes in Schotland, waarin een stelletje jonge Hollandsche meisjes op een vacantietocht in Schotland verzeild geraken. t Het is een leerzaam en spannend boek voor jonge meisjes. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 20 April Men besteedde heden in Den Haag: 57/57 57/58 2,55 2,60 2,65 2,75 Bruin 58/60 2,70 3,05 3,05 60,62 2,95 3,15 2,90 Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Licht op voor April 7,02 7,26 8,12 8,36 9,32 9,56 10,42 11,06 Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) April nam Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 19,40 19,42 19,44 19,46 Aardbeving in Turkije. Heel Midden-Anatolië, van de kust van de Zwarte Zee tot bijna aan de Middel- landsche Zee ioe, is door een aard beving getroffen. Er zijn 13 schokken gevoeld, die geduurd hebben van 's middags 1 uur tot middernacht. Er zijn ongeveer duizend dooden te be treuren. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Bekende personen op de Gent- sche Floraiiën. De vermaarde bloemententoonstelling te Gent is sinds haar opening reeds door verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden be zocht. Woensdagochtend verscheen koningin Elisabeth, s middags arriveerde me vrouw Lebrun, de echtgenoote van d»n president der Fransche republiek en laat op den dag deed een bezoek van Maurice Chevalier een dichte menigte samenstroomen Zestien dooden bij auto-ongeluk. Bij Trebizonde is een vrachtauto waarop zes-en-twintig menschen had den plaats genomen, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, door de leuning van een brug gereden en in een rivier gevallen. Zestien men schen kwamen om het leven, tien personen werden ernstig gewond. Aardvlooien en Thrips. Op verschillende plaatsen in Zeeland wordt het jonge vlas ernstig geteisterd waar schijnlijk door aardvlooien en thiips. De schade hierdoor veroorzaakt is zoo groot, dat geheele perceelen moeten worden omgeploegd. Ook de schokkers hebben op verschillende plaatsen bui tengewoon veel van thrips te lijden. Alg. Hbld. Zedenmisdrijf. Naar men ons mededeelt, is Dinsdag j.l. te Maastricht de kapelaan L. gearresteerd op be schuldiging van het plegen van ontuch tige handelingen met een minderjarigen jongen. N.R.Crc.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2