BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Tot behoud der Zeeuwsche Kleederdrachten Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON HET SIGNAAL. Buitenland Burgerlijke Stand. 47ste Jaargang VrQdag 15 April 1938 Nummer 4330 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) PAASCHFEEST. Dinsdagavond a.s. zal de „Breskenshe Courant" niet verschijnen. 0 In de dezer dagen gehouden alge- meene ledenvergadering van de Ver- eenlging tot behoud der Zeeuwsche Kleederdrachten heeft de voorzitter, de heer B. von Brucken Fock een ope ningsrede uitgesproken, waarin er op werd gewezen, dat de doeleinden, die de vereeniging zich voorloopig had ge steld, voor een belangrijk deel zijn be reikt: de in samenwerking met de Z.LM. gehouden propaganda-avonden zijn een groot succes geworden, tal van propaganda-vlugschrlften zijn gedrukt en verspreid, en daarin is o.a. gewezen op den wensch van H.M. de Koningin, dat de bevolking het Zeeuwsch cos- tuum zooveel mogelijk in eere houde; de medewerking van het onderwijzend personeel is ingeroepen. De Commis- saris der Koningin en zijn echtgenoote hebben het Beschermheer- en Be schermvrouwschap aanvaard. Er is dus groote steun van hoogerhand. Zeer waardeerende artikelen over het werk der vereeniging en de samenstelling van haar bestuur zijn verschenen, o.a. in de N. R. Crt en het Handelsblad. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland en de Maatschappij „Zee land" verleenden Jaarlijksche subsidies. Deze bijdragen, gevoegd bij die der leden, maken het mogelijk, het werk voort te zetten. Er is reden, aan te nemen, dat tengevolge van de door de vereeniging gevoerde propaganda, waar door op de kleederdracht in zoo waar deerenden zin de aandacht werd ge vestigd, het minderwaardigheidsgevoel, een der oorzaken van de verdwijning, zal zijn verminderd. Verder werd medegedeeld, dat een bespreking zal worden belegd met de Walchersche boerenkleermakers, ten einde te trachten te komen tot organi satie, mogelijk ook voerende tot coöpe ratieven inkoop van grondstoffen ten behoeve van de kleederdracht, teneinde deze goedkooper te kunnen maken. Aan den minister van Financiën is ver volgens verzocht te bevorderen, dat de bij het Zeeuwsch costuum onafschei delijk behoorende gouden en zilveren versierselen worden vrijgesteld van de Naar het Engelsch. Terwijl zij sprak merkte Una in de oogen van de spreekster dienzelfden schuwen blik op, dien zij te voren er in gezien had, maar die verdween even snel als hij gekomen' was Twee dagen later verliet Una Lon den met de Poolsche weduwe en ging een onbekende toekomst tege moet. Zij weid doör een grooten groep vrienden en kennissen uitgeleide ge daan; ook een zestal herstelde militairen uit het hospitaal, waar het jonge meisje zoo dikwijls gezongen had, was aan wezig; Madame Laski kwam onder den indruk van de hulde, die haar nieuwe vriendin gebracht werd. Er stond zelfs eenige ontsteltenis op haar gelaat te lezen, toen twee jonge luitenants met Verlof met bloemen en vruchten naar het portierraampje kwamen en om haar adres in Wales vroegen. Wij willen u niet uit het oog ver de daarop geheven omzetbelasting, en dat de waarborgbelastlng daarop worde verlaagd. Geconstateerd werd, dat de strijd om het behoud der Zeeuwsche dracht be langrijk moeilijker is dan voor soortge lijke organisaties in andere landen, omdat het in Zeeland niet gaat om een nationale kleedij, doch om een plattelands-kleeding. En bovendièn worden in andere landen gecostumeer- de volksfeesten en -volksdansen ge houden, die de hoofdschotel vormen voor de propaganda, waar wij ons in Zeeland van hebben te spenen om de eenvoudige reden, dat het Nederland- sche, in elk geval het Zeeuwsche volk, nu eenmaal geen dansend en feestend volk is, vooral niet de plattelandsbe volking. „De kleederdrachten In Hongarije". De A.N.W.B. was ter vergadering, die ook werd bijgewoond door eenige leden in de kleederdracht, vertegen woordigd door zijn Directeur, den heer W. A. M. Westeroüen van Meeteren, die een uiteenzetting gaf van hetgeen in Hongarije is geschied om de klee derdracht, die bijna verloren was ge gaan, weder in eere te herstellen. Na den wereldoorlog, toen groote stukken van Hongarije waren afge scheurd en groote ellende over het land kwam, is het nationaal gevoel her leefd. De bestaansvoorwaarden waren den Hongaren ontnomen. Naast een réveil der nationale gevoelens, ontstond de behoefte aan een bestaansmiddel en men vond een bondgenoot in het vreemdelingenverkeer. De zaak is in Hongarije zeer krachtig aangepakt. Alle groepen der bevolking hebben medegewerkt, de geestelijkheid niet het minst, zoowel de R.-Katholieke als de Protestantsche, om de kleederdrachten nieuw leven in te blazen. Er zijn plaatselijke streekvereenigingen onder leiding van de geestelijkheid. Er is een kleederdrachtsfonds, gesteund door den Staat. De huisvlijt, die verband houdt met de kleederdracht (borduurwerk o.a.) is een bron van inkomsten. De klee derdrachten zijn geheel herleefd, en speciaal de jongeren dragen haar. Er zijn werkcostuums en Zondagsche pak jes en zij zijn geheel aangepast aan de eischen des tijds. Niet het minst in de hoogere standen worden zij gedragen, speciaal door de jongeren beneden 25 jaar. Spreker meende, dat, hoewel de Hongaarsche toestanden natuurlijk geenszins met de Zeeuwsche vergele liezen, zei een van hen, nu u naar zoo'n uithoek van Engeland gaat. Als u even telegrafeert, indien u in moeilijkheden komt, sprak de ander, dan komen wij u bevrijden uit de klauwen van den boeman. En dan vechten wij allen om de eer van uw hand, voegde een derde er bij. Una lachte vroolijk en de trein ver trok, De wuivende zakdoeken verdwe nen spoedig uit het gezicht en het groepje op het perron wendde zich om om heen te gaan. Wij hebben haar een flink uitge leide gedaan, kolonel? vroeg een van de jongste officieren. Het leek mij, dat zij zich wat eenzaam voelde op het laatst, daarom maakten wij een grapje over den boeman. O, er is van geen boeman sprake, antwoordde de kolonel luchtig. Miss Royton zal er zich uitstekend door slaan, dat verzeker ik jullie. Jongens, geniet van je verlof en dat later het lot jullie gunstig moge zijn. Tus- schenbelde wenschte ik Jong te zijn om met je mee te kunnen trekken Vaarwel! Vol hoop en vertrouwen ging Una haar nieuwen werkkring tegemoet, die haar tegenlachte, als de heldere he mel boven haar. ken kunnen worden, er toch zekere paralellen waren te trekken. Spr. is van oordeel, dat ieder Zeeuwsch costuum moet bezitten, al ware het maar om dit bij bepaalde gelegenheden, b.v. op den verjaardag van H. M. de Koningin, of des Zondags bij den kerkgang enz. te dragen. Zulks ware een uitstekende progaganda. Deze meening werd door enkele bestuursleden bestreden, o a. door den heer C. A. van Woelderen, die er op wees, dat de costuums. bij „verkleede" personen dikwijls zoo slecht zitten, dat z.i. een averechtse uitwerking ware te vreezen. De statuten der vereeniging werden na afloop dezer voordracht vastgesteld; daarop zal t.z.t. de koninklijke goed keuring worden gevraagd. Bij de hierop gevolgde besprekingen werd nog naar voren gebracht, dat het verdwijnen der dracht veel meer een kwestie is van „mode" dan van prac- tische bezwaren, hetgeen bleek uit de verschijning van een jongeman, die door het dag. bestuur was uitgenoodigd in de vergadering te komen, teneinde van hem te vernemen, welke beweeg redenen hij had om van kleeding te veranderen. De geestesgesteldheid, waarin de vereeniging thans tracht ver andering te brengen, namelijk gebrek aan eerbied voor een eervolle artistieke traditie, neiging tot vervlakking en af daling tot den rang van het kuddedier, is de hoofdzaak. Door de geestelijken die deel uit S6scfiis 5cispeA fia& HET. LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Ingez. Med.) HOOFDSTUK 'li. Het was laat in den middag, toen de trein Bangor bereikte, waar de reizigers voor zijlijnen moesten over stappen. Madame Laski was heel ze nuwachtig, dat zij de aansluiting zou den missen. Zij kochten een thee mandje, waarvan zij genoten op het laatste en vermoeiendste gedeelte van de reis. Het jonge meisje was verrukt over de prachtige landschappen, waaraan zij voorbij snelden; het was alles nieuw voor haar. Ten slotte hield de trein stil bij verscheidene typische dorpjes, om de bezoekers van een naburige marktplaats uit te laten. Nadat zij toen door een eentonig, vlak land waren gereden, moesten zij weer overstap pen; steeds minder werd het aantal huizen en toen het daglicht plaats maakte voor een troostelooze duister nis, werden de reizigsters het stilzitten moede. Madame Laski slaakte dus een zucht van verlichting, toen zij Almwech be reikt hadden. Gevolgd door Una stapte zij vlug in een gereedstaanden auto en vlug reden zij langs een mooien landweg tusschen steenen muren, waar maken van het bestuur, ds. Oosthoek en pastoor Ulleman. waren ontwerp- zendbrieven opgesteld om de Zeeuw sche geestelijkheid op te wekken, mee te werken het Zeeuwsch volkskarakter aan te kweeken en de Zeeuwsche kleederdracht te propageeren zulks in verband met den geestelijken achter grond. Deze zullen t.z.t. worden gedrukt en rondgezonden. Ook werd nog besloten eenige kunstenaars uit te noodigen een aan trekkelijke en sprekende reclameplaat te vervaardigen. Van de Zwitsersche kleederdracht- vereenigingen was een gelukwensch en sympathiebetuiging ingekomen, waarbij het door die vereeniging uitgegeven tijdschrift als gratis-abonnement werd aangeboden, welk aanbod uit den aard der zaak gaarne is aanvaard. De bezittingen van de Habs- burgers. Het proces wegens hoogverraad dat zal worden aangespannen tegen aarts hertog van Habsburg, die na de inlij ving van Oostenrijk door Duitschland Duitsch staatsburger is geworden, doet veronderstellen, dat de bezittingen der Habsburgers onteigend zullen worden. Volgens te Berlijn uit verschillende bronnen ontvangen inlichtingen zouden de bezittingen der Habsburgers in Oos tenrijk afhankelijk van dit proces wor den in beslag genomeD. Een bisschop, die niet gestemd heeft. De N. S. Kurier meldt uit Stuttgart, dat de bisschop van Rothenburg in Oberfranken, Sproll, de eenige in die plaats is, die niet gestemd heeft. Deze mededeellng werd tijdens een groote betooging, waarop het resultaat van de stemming gevierd werd, gedaan door den burgemeester en lokte, aldus het blad kreten van verontwaardiging Uit. OOSTBURG. Over Maart 1938 GEBOORTEN; 1, Frieda Maria Jozef, dv Urbaln A. de Windt en M. E. Tilleman; 3, Daniel Willem Jacobus, zv Jac. van aan den noordkant de zee in de verte onderscheiden kon worden, terwijl aan den zuidkant zich een onmetelijke vlakte uitstrekte. Nu is het niet meer zoo ver, Miss Royton, sprak Madame Laski vriende lijk. U zult wel heel moe zijn. Dat kan ik niet ontkennen, Madame. Hoe lang moeten wij nu nog rijden? O. misschien een uur! De heele weg is niet zoo goed begaanbaar als dit stuk en Pritchard rijdt niet zoo vlug. Maar u zult hartelijk welkom worden geheeten, wanneer wij in Paengwijn aankomen. Eindelijk begon de auto sneller te rijden en tenslotte reden zij In vlie gende vaart door vele gehuchten, waarvan zij niets meer konden onder scheiden dan hier een kerkje en daar een hutje met lage vensters. Steeds sneller werd de vaart, zoodat Una zich met verbazing afvroeg, hoe de chauffeur het durfde wagen zoo voort te razen. Plotseling sloegen zij rechtsaf en een minuut later hield de auto stil voor een hoog steenen huis, zonder tuin of afgesloten stuk grond er om heen. Een zware deur stond open, waardoor het heldere schijnsel van een lamp viel. Vóór de reizigsters hadden Grol en S. A. Goossen; 12, Anna Celestina, dv J. M. Poissonnier en C. Temmerman; 15, Cornelia Helena, dv W. I. Danielse en H. C. Reijersei 15, Johan, zv M. Riemens en T. 't Gilde; 20, Tanneke Johanna, dv L. J. Jansen van Rosendaal en M. Wolfert; 28, Willem Hendrik, zv D. C. van Gorsel en C. J. Riemens. HUWELIJKEN- 10, M. van de Vijver 33 jaar jm, met S. S. van 't Westeinde 27 jaar jd.; 24, A. Alblas 25 jaar jm, met J. van Vooren 20 jaar jd. OVERLIJDEN: 12, H. E. Vloebergh 64 jaar, man van M. E. Bouwens; 13, S. H. van Hal 83 jaar, weduwe van J. C. Goos- sens; 13, El. A. Adriaansen 50 jaar, ongeh.; 19, M. M. Legrand 80 jaar, wed. van J. H. van Cruijningen; 22, P. Veisluijs 82 jaar, man van Joh. J. de Hullu; 24, J. Erasmus 45 jaar, man van S. M. Brakman; 31, Neeltje Hoebé 60 jaar, ongehuwd. INGEKOMEN: A. H. G. de Schoolmeester van Waterlandkerkje; Maria M. Ekkebus van Vlissingen; Maria S. Bogte van Breskens; Lc. A. Fluit van Vlissingen; P. A. Vermeulen en echtgenoote van Middelburg; Magd. M. de Bruijne van Goirle; Adr. W. Vermeulen van IJzen- dijke; R. van Pamelen van Schoon- dijke; Sara E. Buijze en Irma S. Ver- straete beiden van Groede. VERTROKKEN: J. J. Hanse naar Eikerzee; Anth. J. Boidin naar Schoondijke; M. van de Plasse naar Cadzand; J. Timmer man en gezin naar Rotterdam; R. O. van Vlierberghe naar Retranchement; Kareis naar Groede; Iz. J. Simpe laar naar Nieuwvliet; G. J. Bouwens naar Aardenburg; P. F. Ritico naar Cadzand; C. I. Geernaert naar Groede; Germ. M. Noët naar Zuiddorpe; Suz. Cauwels naar Vlissingen; M. J. Kareis naar Groede; D. de Ridder en echt genoote naar Goes; D. de Ridder naar Hoofdplaat; Fr. E. Wadde van Roon naar Hoofdplaat; S. S. van de Vijver geb. van 't Westeinde naar Zuidzande. A. A. SCHOONDIJKE. Over Maart 1938. GEBOORTEN: 15, Anthony Abraham, zv J. J. Steur- rijs en van J. Triou; 15, Jan Cornells Pieter, zv C. N. Quist en van J. van Vliet; 16, André Camllle Marie, zv L. C. C. Cammaert en van E. M. P. Haverbeke; 18, Johannis izaak, zv J. I. Risseeuw en van M. M. Provoost. kunnen uitstappen, kwamen twee meisjes aangesneld en begroetten Ma dame Laski met een luidruchtig wel kom, in een taal, die Una totaal on bekend was. St! kinderen, st! Ik breng jullie een gast mee, de jonge Engelsche dame, waarover ik schreef. Spreek Fransch, Olga, dan kan Miss Royton je ver staan. Komt u mee? vroeg zij het jonge meisje, nadat haar nichtjes haar omhelsd hadden. Welkom op Paengwijn, zei de Pool sche dame vriendelijk. Neemt u mijn nichtjes haar slechte manieren niet kwalijk. U zult haar betere Ieeren. Olga, geef Miss Royton de hand; en nu jij, Anna Una's oogen rustten beurtelings op Anna, een stevig, ernstig meisje van zestien en op het andere meisje, dat er sterker en onverschilliger uitzag. Klaarblijkelijk nam zij de nieuwe gou vernante zoowel geestelijk als lichame lijk op. Olga zei: Wij hebben uw telegram gekregen, Tante en de kamer is Haar. Ook staat het avondeten klaar en wij hebben honger. Zal ik haar kamer wijzen? (Wordt vervolgd)-

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1