Kerk- en Schoolnieuws. HOOFDPLAAT. Morgen heb ik weer koorts AKKERTJES „(Jut m'n joenge jaoren' PAT,'[en POM, Twee Padvindertjes* Gewestelijk Nieuws. KON. VLAAMSCHESCHOUWBURG GENT. Donderdag 14 April te 8 uur en Zondag 17 April te 2,30 uur „ROSE-MARY" Operette van R. Friml en H. Stothart. Zondag 17 April om 8 uur „DE DANSGRAVIN", Operette van R. Stolz. Maandag 18 April om 8 uur Tweede bedrijf van „WALSDROOM", Tweede bedrijf van „VIOOLTJE VAN MONTMARTRE" en Eerste bedrijf van „FREDERIKA". Qeslaagd. De volgende dames, leerlingen van het St. Thereslagesticht alhier, zijn ge slaagd: Voor costumière: Marie Pijcke en Greta Gelrnaerdt, alhier en Magdalena Lippens te Biervliet. Voor lingerie: Marie Barra te Oost burg, Elza de Wever, Schoondijke, Magdaleina van Opdorp en Louisa Ver- hoosel, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 15 April Bresketie 7,— uur Ds Goudzwaard. Bediening H. Avondmaal. Nleuwvllel 7,15 uur Ds. Derksen. Bediening H. Avondmaal. Schoondijke 6,— uur Ds J. A. Swart. Bediening H. Avondmaal. Groede 6,uur Ds Derksen. Bediening H. Avondmaal. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Maart werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 23621.95 Terugbetaald f 19727.73 Meer ingelegd dan terug betaald f 3894,22 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 11. BRESKENS. Ingelegd f 128565,85 Terugbetaald f 106033,42 Meer Ingelegd dan terug betaald f 22532,43 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 56. OOSTBURG. Ingelegd f 29287,44 Terugbetaald f 26913,66 Meer ingelegd dan terugbet. f 2373,78 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. SLUIS. Ingelegd f 13653.57 Terugbetaald f 9665,83 Meer ingeledg dan terug betaald f 3987,74 Nieuw uitgegeven boekjes 4. IJZENDIJKE. Ingelegd f 16460.93 Terugbetaald f 16976,90 Mind, ingelegd dan terugbet. f 515,97 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 4. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voell dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKK^k.JES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaat niet door". "AKKERTJES" slellen nooit teleur! NadarlonSich Ongeëvenaard bij gevatte kou, product Gr:üp, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, eni. Prijst 12 stuks voor 12 stuivers I Volgens recept van Apotheker Dumoat AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) deur Een Oud-Landjesman. SLOT. Mee dad al zien 'k 'n eêl ènd' af- gedwaold. 't Leste, da'k van m'n eigen gezeid èn, da was, dat de Nieuwjaors- dag om was Den ander'n dag begon de schole wee; nog 'n paor daogen kon d'r 'n sukerwaofeltj' op overschieten, in toen was 't weer afgzloópen voor 'n jaor. Ik gieng dag in, dag uut nao schole, zonderdat 'r wa biezonders ge beurden. Temènsen, ik mérkten nèrgest wa van, in da 's geên wonder, wan dao wier de kinders toen nog nies zóóveel an ulder neuze g'angen as noe. 't Was altied nog vroeg genoegt, as ze wissen, dat T wa biezonders an d' and was. Toch was 't nog a de piene wérd, wad of t'r zou gebeuren Op 'n hoelen dag kwam ik 'et te weten; me hiengen veruzen, weg van 't plekje, naor 'n ander durp, daor a vaoder 'n èrbèrge gekocht ao. Voo mien kwam 't bericht vanself eèlehans onverwachs. Da was me wa niiuws, in 'k zou geên kind gewist èn, a 'k 'r nie blieje mee was. Of vaoder in moeder d'r ook zoö meej in ulder schik waoren? Moeder nie, da weet ik wè zeker- Voor ulder kwam 't niej onverwachs, da 's nog a glad. Dao za wel eêl wa gewikt in ge wogen, gepraot in geriddeneerd, gere kend in gecieferd zien in meschien nog vee meêr gedocht, da nie gezeid wier, voodat de koegel deu de kérke was. As kind ei j' dao geên besef van, in da 's mao hoed ook; de moeilikéden van 't leven kommen toch wè, zonder dat 't noódig is, dat 't al op je zesde jaor begint. Waorom of me hiengen veruzen, dad èn ze me nie verteld, wan daor ao 'k niks mee te maoken. Laoter, toen a 'k ouwer g'oóren was, èn 'k 'r nóóit meêr om gedocht om d'r eês nao te vraogen. Of vaoder z'n baontje van baos knecht èrrebeier beu wier? 't Zou geên wonder gewist èn. Of dat 't plekje nie genoegt op bracht voo 't uusouwen, dad al mao groóter wier, (nommer vuve was onder- tusschen op komst,) di kan ook wé. 'k En laoter temènsen wel eês oóren zeggen, dat 't in de tachtiger jaoren allemachtig slecht gieng in de boerde- rieje. Oe of da noe kwam, die melèze, zouwen ze noe zeggen, da 's zoö mao nie te vetklaoren. Zeker is 't dat 'r in dien tied veel èrbeiers naor Amerikao veruusd zien. Dad is ook al 'n bewies, dat 't ier nies zoó rooskleurig was. In ieder geval, wad of de reden d'r dan ook van was, me zouwen veruzen. Dao wier koopdag g ouwen, in alles, da vaoder in moeder dochten, das z' in ulder ander uus nie noódig zouwen èn, kwam onder den aomer. 't Val nie mee, je boeltje, daor a j' vanself toch eigen an ziet, deur and're mènschen mee te zien nemen. In zeker nie, a t'r nog beêsten ble zien, net as biej ons de koeien. Daor ei j' al tied toch nog meêr eigenschap an, as 'n doöd stik uus ouwen. Moeder stoeng te schreèuwen toen a tie van 't of wegg'aold wieren, in vaoder za 't ook wè nie makkelik g'ad èn. 't Was 'n zwaoren dag voor ulder. Voor ons, de kinders, vanself nie. Wilder vonnen 't 'n lolligen dag. Vee volk op 't 'of, in me konnen zoó wa doen in laoten, wad a me wouwen, omdat 'r geên mènsch tied aod om op ons te letten. Mao toen a tegen den aovend alles weg was, de koeien, de vèrkes, d' oenders, in in uus ook a nie vee meêr over as 't allemoódigste, von ik 'r toch ook nie veel aordig'eid meêr an, a wis ik eigelik zelf nie, waorom. Den ander'n dag vertrokken me mee pak in zak naor onze nieuwe parochie, 'n Dag of wa van te voren ao vaoder d'r mee de waogen al 'n bitj' uusouwen nao toe gebracht, da nie verkocht mos oóren. 'k En toen mee maggen riejen, in da deen 'k gèrn, wan 'k was nieuwsgierig naor ons nieuw uus. Noe, a t'r m'n ooit van m'n leven iets tegengevallen is, dan was 't dadde: oud, scheêf ge zakt, 't onderste gedeêlte van de muren geteerd, an de voormuur ('t stoeng op de mart op 'n 'oekj 'n paor plakkeborren 1 Mossen me daorin weunen? Ons uus op 't plekje was meschien ook zoóvee biezonders nie, naor ander' uzen ge rekend, mao 't zag t'r toch eêl wad antrekkelikker uut as did ouwe kot. D' aordig'eid was t'r glad af voo mien. Mao mooi of nie, den dag nao de verkoópieng trokken me d'r nao toe, in weg van de plekke, daor a 'k m'n eêste levesjaoren deugebrocht ao, naor 'n vièmd' omgevieng. Voo mien in voo Willem is dad and're durp nóóit ons eigen durp g'oóren. Wilder zien bluven angen an onze geboorteplekke. Laoter, toen a me groóter g'oóren waoren, giengen me d'r nog vee nao toe, Wil- em .nog meêr as ik, omdad ik a vroeg Pom, die heel erg geschrokken was, zei niets en stond verbaasd en verschrikt te luisteren. Maar Pat was al spoedig van de schrik bekomen en maakte de oude man erop opmerkzaam, dat stroopen bij de wet verboden was, en dat hij weldra zal worden opgepakt door de politie. Geen wonder, dat de strooper nog nijdiger werd, als hij al was! Met een snauw van kwaadheid sprong hij op Pat af! Pat was niet erg bang, want zoo'n oude man kon niet veel waard zijn, als 't op vechten aan kwam. Maar de strooper was gespierder dan Pat ver wachtte. Hij pakte hem vast en wilde hem een klap geven. Maar opééns liet hij Pat los - - en rende weg Wat was daarvan de oorzaak? de deur uutgieng nao de stad. nao de schole. Maor In de facantie aolden ik m'n schao wel in, wan dan was Ik ost noölt thuus. Willem was t'r iedere Zondag te vinnen; 't kon zokken slech ten weer van den emel nies zien, of ie stapten d'r deu. Ie was t'r in 't meziek in in de zangschole, net zoö goed as ik, toen a 'k in laoter jaoren nog eês 'n maond of tiene thuus ge wist èn. A wieten me 't ook nog zoó goed gewénd in ons nieuwe durp, in al èn m'n ons daor ook op allerande manieren vermaokt, toch èn me de leutlgste daogen (in das zou Willem ook zeggen, a tie nog leefden,) ook op Iaotere leeftied deugebrocht op 't kleine durpje, daor a me geboren zien. - EINDE - BRESKENS. Raadsvergadering. In de Vrijdagavond alhier gehouden Raadsvergadering, onder voorzitterschap vaD Burgemeester Drost, was de heer de Kruijter wegens ziekte afwezig Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, wordt mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken: Goedkeuring Ged. Staten raadsbe sluit van 25 Febr., betreffende kasgeld. Idem Gemeenterekening en rekening Vischmijnbedrijf. Idem Personeele Belasting en Ge meentefondsbelasting. Ter inzage ligging van het proces verbaal van de opneming van kas en boeken van het Vischmijnbedrijf. Ingevolge art. 103 L. O. wet 1920 wordt aan de Bijzondere School de vergoeding vastgesteld. De Instructie voor den nieuw te be noemen Commies-Ontvanger wordt eveneens vastgesteld. Tot Commies Ontvanger wordt be noemd de heer P. J. Wolttiez, ambte naar ter Secretarie te Sluis, met 7 tegen 3 stemmen op den heer F. M. Geluk te Wemeldinge.De datum van in diensttreding zal door B. en W. nader worden vastgesteld. De pensioengrondslagen voor den Mijnmeester en het Hoofd der School I worden vastgesteld op resp. f 1339 en f 2950. De honden van Mej. Wed. de Clerck en den heer van Haneghem, welke honden prima rattenvangers zijn, wor den naar de 2e klasse-aanslag terug gebracht. Dit punt geeft den heer LIJK aan leiding voor den hond van Van Hane ghem, welke hij voor het algemeen zeer nuttig acht, algeheele vrijstelling van belasting te vragen. De VOORZITTER antwoordt dat het hem spijt, dat hij hier geen gevolg aan kan geven, aangezien hij verplicht is, zich aan de verordening te houden. Op verzoek van den heer A. J. Vis ser om ontheffing van schoolgeld over het tijdvak van 11 Oct.—13 Nov. 1937 moest afwijzend worden beschikt. Aan J. Boekhout, L. Stofberg en W. de Bruijn, wordt gedeeltelijke onthef fing verleend. De aanslag van den heer J. Boidin wordt teruggebracht op f 4. Bij de behandeling van deze posten heeft de heer CARELS bezwaren tegen de heffing van het schoolgeld, met andere aanslagen op één biljet. Nu moet dit door kinderen afgedragen wor den aan den onderwijzer. Is er geen gelegenheid dit door de ouders ter Secretarie te voldoen En kan de aan slag niet op een afzonderlijk biljet wor den uitgereikt. De VOORZITTER merkt op," dat, wat het laatste betreft, de mogelijkheid reeds bestaat en wat het tweede be treft, dit zullen we in overweging ne men en komen hierop in een volgende zitting terug. Als lid van de Commissie Arbeids beurs te Oostburg wordt benoemd de heer A. J. Cambier. Als vertegenwoordiger der gemeente in de Aandeelhoudersvergadering der N. V. Wacerleiding-Maatij Zeeuwsch- Vlaanderen wordt de Burgemeester aangewezen. Besloten wordt van de erven van wijlen den heer H. J. Weijkman eenige perceelen grond, gelegen achter het gemeentehuls, ter grootte van pl.m. 8767 vierkante meter, voor de som van f 6000,— te koopen, teneinde alsdan van de doorbraak Oranjeplein—Weijk- manlaan verzekerd te zijn. Een oppervlakte van pl m 6000 vier kante meter kan dan nog productief gemaakt worden voor bouwgrond. Op de vraag van den heer NOTE- BAART of het in de bedoeling van B. en W. ligt deze grond weer te ver- koopen of deze voor bouwgrond te behouden, antwoordt de VOORZIT TER, dat, wanneer deze grond aan anderen voor bouwgrond wordt ver kocht, B. en W. dan wel met een voor stel aan den Raad komen. Aan B. en W. wordt de bevoegd heid gegeven deze grond te verhuren of te verpachten. Bij de rondvraag informeert de heer BRAND hoe ver B. en W. gevorderd zijn met de bouw van een vischmijn. De VOORZITTER zegt dat nog geen definitieve oplossing gevonden is. In het belang van de gemeente en de visschers kunnen B. en W. nog geen goed omlijnd voorstel doen. Het besluit van B. en W., betref fende het verhuren van ruimte voor het plaatsen en bewaren van visch- mandjes geeft den heer BRAND aan leiding hier tegen te ageeren. De VOORZITTER deelt mede, dat de huurprijs zeer laag is en B. en W. hebben tegenover de visschers een vriendelijk en humaan standpunt inge nomen. De heer CARELS meent, dat, wan neer de visschers elders goedkooper kunnen huren, hen dit vrij staat. De heer LIJK vraagt betere verlich ting van de Nijverheidsstraat. De VOORZITTER antwoordt dat in de eerstkomende weken de grond aan de gemeente zal worden overgedragen en dat dan deze kwestie zal onderzocht worden. De heer CARELS vraagt inlichtin gen omtrent de Boulevard. De VOORZITRER hoopt in een volgende vergadering hierop terug te komen. Hierna wordt de raadsvergadering gesloten. BRESKENS. Benoeming. Tot algemeen bedrijfsleider bij de N. V, Garnalendrogetij IJmuiden, di rectie de heeren Heikens Kolster is uit 28 sollicitanten benoemd den heer Jac. v.d. Velde en tot chef-expediteur den heer J. van Lare, beide alhier woon achtig. Deze fabriek zal op 1 Mei a.s. in werking worden gesteld. Tevens kunnen wij uit betrouwbare bron mededeelen dat door de directie van de N.V. Vischmeelfabriek enGar- nalendrogerij „Zeelandia" onderhande lingen worden gevoerd over een uit breiding van hare bedrijven welke ge durende de wintermaanden aan 60 ar beidskrachten werk zullen verschaffen. Deze onderhandelingen zijn feeds in een ver gevorderd stadium aangekomen en wij hopen hierop binnenkort terug te komen. GROEDE. Vergadering Brandassurantie. Gistermiddag werd in de „Drie Ko ningen" de jaarlijksche vergadering van de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij van 1818 gehouden, onder presidium van den heer Jac. Verhage. 59 leden waren aanwezig. Uit het jaarverslag van den secreta ris-ontvanger, den heer A. A. de le Lijs, bleek, dat ingeschreven waren 1012 panden van 857 deelgenoten, tot een totaal bedrag van f 5.531.690,— Brandschaderegeling heeft plaats gehad tot een bedrag van f 4112,79. Het verslag gaf reden tot tevreden heid. De rekening gaf aan ontvangsten een bedrag van f 12556,71 en aan uitgaven f 10753,88, zoodat het kassaldo be droeg f 1802,83. Het nominaal bezit der Maatschappij bedroeg f 163.435,72, zoodat het totaal bezit der Maatschappij bedroeg de som van f 165,238,55. Het aftredende bestuurslid, de voor zitter J. Verhage, werd bij acclamatie herkozen. Door de N.V. P. Z. E. M. zullen de perceelen 2e klasse welke electrische installatie hebben, voor hun rekening worden nagezien, teneinde brandgevaar te voorkomen. Den secretaris-ontvanger werd voor het buitengewoon vele werk, dat hij heeft gehad met het innemen van de polissen en het laten herzegelen, enz. een vergoeding toegekend van f 100. Bij de rondvraag trok het den heer van Cruijningen z'n aandacht, dat het nienwe gemeentehuis niet bij de Mij. verzekerd is, gezien het feit, dac het oude wel bij onze Mij verzekerd was. De heer P. Brakman vraagt of het verzilveren der coupons enz. niet in ons gewest kan plaats hebben, in plaats van te Amsterdam. De voorzitter leek mede, dat die van ouds dateert ec dat te Amsterdam meer wordt uitbetaald dan te Oostburg. Voor de afdeeling stormschade wordt dit te Oostburg behandeld. Niemand meer het woord verlangen de, werd de vergadering gesloten en werd overgegaan tot een gezellig koffie maal Geslaagd. Heden slaagde te Utrecht voor Rijks- gediplomeerd Hoefsmid, de heer Abr. Salomé, Buitenlust, Groede. HOOFDPLAAT. Opbrengst speldjesdag. De gehouden speldjesdag ten bate van t.b.c.-bestrijding bracht f 28,20 op. SLUIS. Feestelijkheden. In de raadzaal van het stadhuis werden besprekingen gehouden voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen Burge meester. De opkomst van de Sluissche in woners was zeer goed te noemen, wat de heer H. van Mazijk, een der leden van de commissie die de aan wezigenwelkom heette, zeer verheugde. Als datum van de feestelijkheden

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2