BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens 3®weeti\e Vroede. Onnoodige dierenkwelling FETJILLF.TON HET SIGNAAL, Esperantoj-nieuws. Iepenjagers. 47ste Jaargang Dinsdag 12 April 1938 Nummer^|4329 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 De gemeente-secretarie is voor het publiek gesloten a s. Vrijdag 15 April, alsmede Maandag 18 en Dinsdag 19 April d.a.v.; Dinsdag 19 April zal de secretarie voor aangiften Burgerlijke Stand geopend zijn van 11 12 uur. Ten aanzien van de afsluiting van de wegen gedurende de kermisdagen, wordt verwezen naar de betrokken publicatie. HET MESTKALF. Een smalle hooge kist; of meer een Iade, Maar diep en donker, Daarin leeft het jonge stierkalf bij ge nade of ongenade. Even blonk er Moeizaam de hals gerekt, juist hoog genoeg Boven den rand der kist, een glimmend oog, Een warme weeke tong, een zachte snoet, Die om een streeling vroeg. Maar dan weer staat hij eenzaam en gelaten Den langen dag, van licht en zon ver laten, of ligt diep op den bodem van de kist, O, als hij wist Zich wenden kan hij niet, dat zou hem schaden Hoe minder hij beweegt, hoe eer hij is te braden Wie is zoo hard van hart Dat dit hem niet beweegt? Een smalle houten kist, maar diep en donker, Een weeke warme snoet, die om een streeling vroeg, De korte hals gerekt, juist hoog genoeg. En buiten - buiten is hel lichtgeflonker 1 Jo Loosjes-Gediking (Uit Meinummer Ned. Ver. t. Bescher ming v. Dieren) Bovenstaand rijmpje geeft U een in- Naar het Engelsch. De arme jonge meisjes moeten een opgewekt, gezellig persoontje om zich heen hebben, niet boven de dertig, iemand, die den tact heeft haar ge dachten af te leiden van de verschrik kelijke dingen, die zij in den laatsten tijd gehoord en gezien hebben. Voor al Sasha, de jongste, een meisje van dertien, is heel zenuwachtig en moet weer voor het gewone leven geschikt gemaakt worden. De gouvernante moet met het drietal allerlei sportspelen kunnen doen, met haar gaan fietsen, moet ze weer als jonge meisjes doen voelen na alle doorgestane leed. Het is heusch zoo gemakkelijk niet een geschikt persoontje te vinden. Het is zeker maar een klein salaris, dat gegeven wordt? vroeg Mrs. Garston, de vrouw van den dominee. Neen, graaf Laski's fortuin is nog ongerept en tamelijk groot. Zij zouden twaalf honderd gulden geven, heb ik druk van het lot, dat elk jaar pasge boren kalfjes moeten ondergaan om z.g. „blank" vleesch te krijgen. Denkt U zich eens in wat het moet zijn voor een jong dartel leven een kalfje van 12 weken staat ongeveer gelijk met een kind van 45 jaar om 3 maanden te moeten staan in een nauwe kist in het allerdonkerst hoekje van stal of schuur. De bodem der kist bestaat uit ruwe. ongeschaafde latten, waardoor de urine weg kan loopen. Het luikje gaat slechts drie keer per dag open als het dier zijn melk moet drinken. Van eenige beweging of omkeeren is geen sprake, want het staat met zijn kop vast g e bonden Wij ontvingen van een keurmeester de volgende gegevens: in 1936 werden er in 4 gemeenten in ons land nog 1690 kalveren in kisten gemest. De dieren kunnen heel vaak niet gaan lig ger, doordat de pooten dusdanig ver groeien, dat de gewrichten dik worden en dan tegen de kistwand schuren, waardoor gewrichtsontsteking ontstaat en zelfs afkeuring van het vleesch volgt. Dat hierdoor blank vleesch wordt verkregen berust op een waandenk beeld, want het is ons bekend, dat een paar boeren, die deze wreede methode van mesten niet wilden toe passen, hun kalveren vrij lieten loopen; ze namen dan wel meer melk dan in die kist, maar het vleesch was even blank en de dieren bleken gezonder 1 Da eene boer zette ze in de kist als de koopers kwamen en kreeg nooit klachten over minder blank vleesch. De kistkalvercomedie was alléén om de financieel meerdere opbrengst. En wanneer nu ten overvloede de heer van Hooydonk, dierenarts teTiel, ons op verzoek zijne bevindin gen mededeelt, dat het blanke kalfs- vleesch ontstaat door eenzijdige voe ding waarin voldoende ijzer en koper ontbreken en bij de dieren bloedarmoe ontstaat, het eindproduct een min of meer ziekelijk wezen is met vettige gedegenereerde organen en de kalve ren soms in de kist sterven, iso.i. wel duidelijk bewezen dat het hoog tijd wordt, zooals zelfs een gewezen vee houder ons schreef, dat er aan deze noodelooze wreedheid een einde komt. De Secretaris van den Slagershond schrijft dat de slager betrekkelijk buiten de kwestie staan, omdat het publiek blank vleesch vraagt; het is dus de publieke opinie die een einde zal moe ten maken aan deze gewoonte, die zooveel noodeloos leed veroorzaakt. Een autoriteit van den Keuringsdienst verklaarde dat het aantal kistkalveren hooren zeggen. Ik veronderstel, dat zij, behalve een opgewekt persoontje, een ervaren onderwijzeres verlangen, zou dat niet zijn? vroeg Una Mrs. Makin keek vol verwachting naar de spreekster. Neen, ik geloof niet, dat dit in de eerste plaats noodig is, antwoordde zij. Zoekt een van uw vriendinnen mis schien zulk een betrekking, Mrs. Roy- ton? Zegt u mij dat gauw, want wij weten er geen weg op en er is wel haast bij. Daar werd aan de deur geklopt en een dame stond binnen. Het was Madame Laski; het was een lange gedaante, in diepen rouw, waartegen het bleeke gelaat en de gejaagde oogen nog scherper afstaken. Even aarzelde zij, maar trad toen met vlugge sierlijke beweging naderbij en maakte een diepe buiging voor de vrouw des huizes. Lady Beatrice, sprak zij met een welluidende stem, u hebt mij ver zocht vanavond bij u te komen voor het geval, dat u misschien een gouver nante hebt gevonden voor de kinderen van mijn arme zuster, gravin Laski. Ik hoop, dat ik u niet stoor, maar Neen, integendeel. Wij spraken juist hier te lande nog zeer groot is en ver oordeelde de methode zeer. Laat U niet weerhouden door de leuze of gedachte: éérst de menschen. Het Rijks Centr. Bureau voor Statistiek bericht, dat er naast Rijk, Provincies en gemeenten, 7992 instellingen voor weldadigheid werken in ons land, waar door in 1935 werd uitgegeven 116.3 millioen 1 Een dierenbeschermingswet die ook voor ons land zeer urgent is, zal volgens de dierenartsen duizenden en duizenden dieren zéér veel leed be sparen en kost de Staat NIETS 1 Zendt Uwe adhaeslebetuigingen aan „Amor est Iustitia", Obrechtstraat 133, den Haag of vraag aldaar lijsten aan voor het verzamelen van handteeke- ningen. Steunt onze poging het dier te helpen door het bovenstaande en stort een bijdrage in de kosten op postgiro 185300 ten name van „Amor est Ius titia" of wel op postgiro 90527 ten name van Mevr. N. Vincent-Noomen te Santpoort onder motto „Bevrijding Kistkalveren". Namens het Comité van Actie: N. Burg, Laag Soeren J. F. v. Leeuwen-AImoes Amsterdam L P. Francis, Rijswijk H. W. Knoest Amor est Iusticie) Den Haag Het postkantoor te Rio de Janeiro gebruikt een poststempel, waarop staat: „Rio de Janeiro, turisma urbo". Voortaan zullen de radiostations Praha I, Brno en Moravska-Ostrava in Tsjecho-Slowakije ook Esperanto-pro- gramma's uitzenden door middel van het kortegolf-station Praha-Podebrady. De eerste uitzending zal plaats heb ben op 19 April a.s. Eind Maart hadden zich reeds 1100 deelnemers aangemeld voor het Inter nationaal Esperanto-Congres, dat in Augustus te Londen gehouden wordt. Van 4-6 Juni zal in Brugge het 9e Vlaamsche Esperanto-Congres gehou den worden. Voor inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat van het Congres-Comité, Kromvest 70, Brugge. De Kamer van Koophandel in Port- Lyantey (Marokko) heeft een zaal be schikbaar gesteld voor een Esperanto- cursus. Voor de beste cursisten zal zij bovendien prijzen beschikbaar stel len. over dat onderwerp, antwoordde de gastvrouw. Laat mij u aan mijn echt genoot voorstellen. Hugh dit is mevrouw Laski, die met haar zuster, gravin Laski, in Engeland is gekomen. De dames zoeken, zooals ik je zoo even verteld heb, een geschikte gou vernante vooi de drie dochtertjes. Neem plaats, Madame, men zal u een kop koffie brengen. Una keek met groote belangstelling naar de Poolsche vluchtelinge en ter wijl de overige gasten in een druk gesprek met haar gewikkeld waren, overlegde het jonge meisje vlug of zij niet haar diensten als gouvernante zou aanbieden. Zij hoorde, dat Madame Laski zoo gauw mogelijk naar Wales wilde terugkeeren; dat het haar een groote teleurstelling was, niet in haar plan geslaagd te zijn en dat iedere jonge dame, die door het Comité werd aanbevolen, met blijdschap zou begroet worden. Madame Laski zat dicht bij een lamp, die een zacht schijnsel wierp over haar grijzend haar en fijne, bleeke gelaatstrekken Haar lippen trilden licht, alsof zij moeite had haar ontroering te bedwingen, maar haar levensgeschie denis stond voornamelijk te lezen in haar groote glinsterende oogen, Haar Van eind Augustus tot half October trekken de „iepenjagers'' het land door. In sommige streken zijn het oude bekenden; in andere komen zij voor het eerst. Menigeen zal vragen, wat de „iepen jagers" voor doel hebben. Al spoedig blijkt, dat deze mannen sommige iepen van kruisen voorzien, dat zij ze merken en wie het lot van die hoo rnen verder volgt, zal zien, dat deze des winters worden omgehakt. Dit is zeker niet overbodig, aangezien al deze gemerkie boomen ziek en ten doode opgeschreven zijn. Nadat de iepen dan gerooid zijn, worden zij onder water gedompeld of ontschorst en de schors wordt in dit geval ver brand. Waarom worden deze boomen ont schorst? Omdat de stammen, wanneer zij met schots bleven liggen, onmid dellijk als woonplaats zouden worden uitgekozen door iepenspintkevers, die over het geheele land voorkomen en zeker altijd in de buurt zijn. En juist voor deze kevers is men bang in het iepenland, want zij zijn de verspreiders van de zod zeer gevreesde iepenziekle, die, als wij niet nppassen, al nnze prachtige iepebnnmen zou uitroeien. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een ziektekiem, welke de kevers met zich meedragen. Hoe zij hieraan ko men, zal later worden uiteengezet De „iepenziekteheeft met groote snelheid om zich heen gegrepen. In groote gedeelten van het land is de iep daardoor al zoo goed als ver dwenen. Er zijn echter gebieden, waar nog steeds zeer veel iepen zijn over gebleven. Dit is vooral het geval in de kleistreken en poldergebieden van Zeeland, Noord- en Zuidholland, Friesland en Groningen Men kan zich nauwelijks voorstellen, hoe deze ge bieden er uit zouden zien, wanneer alle iepen, die daar zulk een groote rol in het landschapsbeeld vervullen, verdwenen zouden zijn leder eigenaar van iepen kan er aan meewerken, dat de overgebleven iepenopstand zoo lang mogelijk be houden blijft. Hij hoeft dan slechts zijn zieke en doode boomen te rooien en daarna ontoegankelijk voor de kevers te maken, waartoe hij trouwens kan worden verplicht op grond van het Koninklijk besluit van 14 Septem ber 1935. De iepenspintkever legt zijn eieren in de schors van zwaar zieke en heele verschijning roerde Una tot in het diepst van haar ziel. Die bleeke wangen waren zeker eens zachtrond geweest, maar nu waren zij uitgehold door het vele verdriet, dat in de laat ste jaren over haar gekomen was. Terwijl Una naar haar keek, voelde zij opeens een sterk verlangen in haar opkomen, om haar te helpen en te troosten, haar liefde en vertrouwen te winnen en, als het mogelijk was een klein beetje van haar geluk te her stellen. Toen alle bezoekers den salon ver laten hadden en ook Madame Laski opstond om heen te gaan, sprong Una op en zei eenvoudig: Als Madame Laski mij geschikt vindt als gouvernante, tante Beatrice, zal ik met genoegen de betrekking aannemen, die zij aanbiedt. De aanwezigen schrokken onwille keurig, want het jonge meisje was zoo stil geweest, dat men haar tegenwoor digheid bijna vergeten had. De Kolo nel en zijn vrouw keken haar een oogenblik zwijgend aan; eindelijk vroeg Mr. Farrant: Meen je het, kindlief? De Poolsche dame keek Una aan en glimlachte flauwtjes. De kolonel had het haar eerst wil- doode iepen. Hier komen de eieren dan uit en de larven en poppen blij ven den geheelen winter in de schors zitten. Men kan zelfs zien, hoe aan stonds veel kevers afkomen op een gevelden boom om hun eieren in de schors te leggen. Het zou nu het een voudigst zijn, wanneer men de kevers, die op deze stammen afkomen, kon vergiftigen. Maar genomen proeven hebben aangetoond, dat geen van de bekende vergiften eenigen invloed op de kevers heeft. Daardoor blijven nog steeds de eenige middelen: a het onder water dompelen van de stam men en b. het ontschorsen en ver branden van de schors. Wanneer de stammen onder water worden gebracht zullen de gangen in de schors, waarin de kevers zich bevinden, met water gevuld raken, waardoor de kevers te gronde gaan, terwijl nieuwe kevers geen eieren meer er in kunnen leg gen. Het kan echter zeer lang duren voor de kevers in de in water lig gende stammen gedood zijn. Dat de kevers vernietigd worden bij het ver- bianden der schors spreekt wel van zelf. Men herkent de zieke boomen, door dat de bladen geel of afgevallen zijn, terwijl dan vaak de uiterste blaadjes van een tak hieraan verdroogd als een vaantje blijven zitten. Het hout ver toont voorts een min of meer duide lijke bruine verkleuring Het kan voor komen, dat de heele boom ziek is, maar ook dat slechts enkele takken ziek zijn. Niet altijd is dus een zieke boom even gemakkelijk te herkennen. Na eind Augustus komen er meestal geen nieuwe ziektegevallen meer bij; eerst dan is het beste tijdstip aange broken om de zieke boomen op té sporen. Nu de opsporing en de verplichte opruiming van zieke en doode iepen een aantal jaren aan den gang is, kan men duidelijk de resultaten zien De opruiming van doode of zwaar zieke iepen moet grondig gebeuren. Zoo- dia op een punt doode stammen blij ven staan of ongeschild opgestapeld zijn, breidt de ziekte zich daar zeer snel uit. De dikwijls verscholen lig gende houtstapels blijken veelal de bron van veel kwaad te zijn. Ieder, die in het bezit is van iepen, kan dus meewerken om de uitbreiding van de ziekte tegen te gaan, waardoor nog lang mooie iepenlanen en andere iepenbeplantingen behouden kunnen blijven. Dit is zoowel uit een aesthe- tisch als uit een economisch oogpunt van groot belang. len afraden, maar spoedig zag hij de zaak in van haar standpunt. Zij had er nu eenmaal haar zinnen op gezet Londen te verlaten; haar moeder had haar niet noodig, zij zou een goed salaris krijgen en haar muzikaal talent was in dit geval een aanbeveling. Lady Beatrice, die in het eerst even min met haar aanbod Ingenomen was, had toch geen geldige reden om zich te verzetten en een half uur later was Una aangenomen als gouvernante voor de drie Poolsche meisjes. Zij zijn in Polen gedwongen een Duitsche school te bezoeken en dus alle vakken in het Duitsch te leeren. Dat is een verschrikkelijk iets voor een vrijen Pool om zich daarin te schikken, maar de ouders willen nu, dat de meisjes het Duitsch totaal ver geten. Nu moeten zij uitsluitend En gelsch spreken, daaraan wilt u wel meewerken, is 't niet, Miss Royton? Russisch is haar eigenlijke taal, dat zult u wel begrijpen. Zij heeten Sasha, Olga en Anna. O, mijn arme zuster zal het zoon rust vinden, dat ik er in geslaagd ben een jonge dame als vriendin voor haar dochters mee te brengen. U zult ons allen van harte welkom zijn, dat verzeker ik u. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1