PAT en POM, Twee Padvindertjes* Kerk- en Schoolnieuws. Esperanto- n ieuws. „(Jut m'n joenge jaoren" Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Toen zei Pat opeens: „Pom, kijk'ns!" Uit de zak waren de vachten te voorschijn gekomen van een paar konijntjes! „O, leuk," zei Pom tegen den ouden man, „hebt U konijntjes in die zak! Pas maar op, dat ze niet wegloopen 1" Het antwoord was erg onverwacht I De oude man begon opeens hard op te spelen en Pom uit te schelden voor alles, wat leelijk was. Pat had namelijk de zak, die half open gegaan was, heelemaal open gemaakt en ontdekte, dat deze dóóde konijnen bevatte! En dat was heelemaal niet naar de zin van den strooper, want dat was de oude man. Hij werd zóó kwaad, nu de |ongens ontdekt hadden, dat hij een strooper was, dat hij begon te schelden en op te spelen. Pat en Pom hadden nog nooit iemand zóó hooren schelden, als de oude galgebrok 1 Ze luis terden met open mond. De strooper dreigde hen met de akeligste straffen, wanneer zij ooit één woord over hun ontdekking aan anderen zouden vertellen. KON. VLAAMSCHESCHOUWBURG GENT. Zondag 10 April 2,30 en 8,— uur „ROSE-MARY" Operette van R. Friml en H. Stothart. WATERLANDKERKJE. Herstemming Notabele. Bij herstemming gekozen to^ No tabele bij de Ned. Herv. Kerk de Heer L Versprille, vacature J. D. Bareman, die naar Kadzand is vertrokken. 1938. De achter de plaatsnamen ge noemde cijfers geven het aantal eige naren aan, waarvan dieren zijn aange tast: Biervliet 3, Cadzand 3, Eede 1, Groede 4, St. Kruis 1, Nieuwvliet 1, Oostburg 1, Retranchement 2, Schoon- dijke 2, Sluis 2, IJzendijke 4. De Bulgaarse minister van handel en industrie heeft bepaald, dat Espe ranto als facultatief vak op de han delsscholen kan onderwezen worden. In verband met het Internationaal Esperanto-Congres in Londen heeft het wereldberoemde magazijn „Sel- fridge'' voor zijn personeel Esperanto- cursussen georganiseerd. Deze cursus sen hebben plaats onder de werkuren in het magazijn zelf. De directie van de internationale jaarbeurs te Boedapest geeft ook dit jaar weer haar propaganda-drukwerken in Esperanto uit Deze jaarbeurs zal gehouden worden van 29 April tot 9 Mei. Op het jaarbeursterrein en in het kantoor zal voor het gemak van de buitenlandse bezoekers Esperanto wor den gebruikt. De onderneming „Maro-Film" geeft in haar laatste film „Ora et Labora" naast de Nederlandse tekst ook een Esperanto tekst. deur Een Oud-Landjesman. XXV. Endeliengen, jao oór, daor oorden ze leven in uus. 'n Stuitje laoter wie ren de grèndels van de voordeure weg geschoven, in die wier meej 'n snok opengetrokken. Je kon mérken, da 't ameur an d' andere kant nie goed stoeng, in da was t' oóren an z'n stemme toen .i tie vroeg, wad of da voor 'n weerlleven was. Da wier d'r nie nie beter op, toen as ze tegen 'm zeien, das z'n dekraom openstoeng, Wat 'r toen allemoll" uutkwam, da vertel ik ier nie. Alles is nie geschikt om in de krante te zetten, 'k Wil alleêne mao zeggen, dat 't 'n oögen- blikj' érg levendig in de straote was. Dé 's noe nie te verwonderen, wan 't is geên lolletje, om midden in de nacht, in de winter, a 't vriest, da 't kraokt, uut je bédde g'aolen t' oóren, om de boodschap te kriegen, da je dekraom op 'n harretje staot. Afijn, 't was nies zoó érg, da noömpje d'r eès tusschen genomen wier. A tie d'r kanse voo zag, lapten die 't 'n ander ook 'n Stuitje gelejen én 'k gezeid, das ze bie de boeren altied vroeg nao de koóie hiengen: in de zeumer, omdas ze weer a zoó vroeg op mossen staon: in de winter omdas ze nie wissen, wad of z' eêl den aovend mossen uutvoe- ren. Noe zullen de méést' ook wel 'n raodio én, in da geef vanself eèl wad afleiding. Maor a vroeger mee de Sin- temèrten de knechs weggiengen, in de winterknecht in z'n ure kwam, dan kon den baos gerust zeggen, dat den mak keliksten, maor ook de vervelensten tied van 't jaor begon. In dat duurden, toe 't alf korte maond was I Dan kwaomen de knechs weer in ulder ure, in de winterslaop was afgeloópen. Noe kü j' op je dumen in viengers wè naoreke- nen, dad alle boeren ulder eigen niej even ard verveeld én; alle mènschen zien niej eender, in 't eêne durp of 't andere, da schil ook 'n oóp. In m'n geboorteplekke wier d'r nog a vee meziek gemaokt; dao was ook 'n me- ziekgezelschap. Vèder was t'r 'n lees gezelschap, dao wier vee gedamd, in dan ao j' de krante nog. Kiek, de mènschen, diej ad ulder eigen mees zokke diengen konnen bezig ouwen, dao vloog den aovend dikkels voor om, a was tie nog zoó lank. Mao diej aon ook nog wad an ulder winter. 'n Inweuner van 'n groöte stad za da wè nie kunnen begrupen, in z'n neuz' optrekken voo zoó'n bui arauze- mént, maor ik èn d'r onder da soort boeren verscheije gekénd, die, wa ken nis betreft, eêl wa meêr in ulder mars aon as sommlgte zoógenaomde be- schaofde stedeliengen. Die maggen dan 'n bitje fiend're manieren d'r op nao ouwen; da 's toch dikkels ook maor 'n laogje fernis, èrg dunne soms. In wad of t'r dau bloot komt, a da laogje wegkrauwt, noe, dao za 'k maor over zwiegen. Vanself zien niej al de stads- beweuners zoó, net zoö min as de boeren allemoll eender zien. Daor én 'k 'r ook wel onder gekénd, onder die boeren, bedoel ik, in dad is nog nies zoóvee jaoren gelejen, diej eêl den aovend meej ulder voeten op 't onderstel van de buzekachel of op de ballestraote zaoten. Mènschen, die noe letterlik nèrgest anders belang in stelden as in ulder eigen bedrief. Of t'r anders niks in de wèreld bestaot! Lezen deen z' in de regel ook nie (wad ei j' daoran?) b'alven 't Land bouwblad, in da was dan nog, omdas z' 't voo niks kregen, as ze lid van de Z.L.M. waoren. Kiek, voo zokke mèn schen is de winter 'n pienetènsie, da g'loóf ik wè Eêl vroeger was 't ook 't gebruuk, dat 'r In de wintermaonden zoó noe in dan eês 'n wandelaor ('n logé zouwen ze noe zeggen) kwam voor 'n dag of wa, 'n neef of zoó van 'n ander ostie, die van den stillen tied gebruuk maokten, om z'n fammielj' eês op te zoeken. Da gaf teménsen voor em, in voo de fammielj' ook, weer eês 'n bitje afwisseliengen. Mao dao za 'k nie vèder over praoten. Dr. d' Ullu eit dao flie jaor nog over geschreven, in die weet 'r vee meêr van as ik. 't Ei in 't Oös- burgsche krantje gestaon, g'loóf ik. In a j' meêr wil weten van de vroe gere levenswieze In 't land van Ker- zand, dan doe j' mao net as ik: lees eêl 't boekje, dat 'r over uutgegeven is. 't Is aordig'eid, zoó móói at da vroegere leven daorin beschreven is. Om nog omdeweer op da wandel'n t'rug te kommen, da was 'n gebruuk, dad ook in and're deêlen van Zeêland bestoeng; in Schouwen of in Noord- Beveland, da weet ik nie meê, èn 'k d'r ook wel eês over oóren praoten. Dao noemden ze 't „wlnterneven". A brocht zoó'n wandelaor over de vloer wad af wisseliengen, vooral op 'n afgelegen ostie, 't mos toch ook wee nie te lank duren. Of da noe an de wandelaor lag, of an de mènschen, daor a tie op fer- zlete kwam, da 's nie te zeggen; me- schien wel an allebei. In ieder geval, uut 't ouwe riempje: „Logé s in visch Bluven mao drie daogen frisch" bliek wè, dat d' aordig'eid d'r somtemet a hauw af was. Voo visch is drie daogen trouwens nog ruum lank genoegt, ver heel ik me 'k En noe weer al 'n eêlen tied an 't riddeneeren gewist over diengen, daor a 'k as joengen van 'n jaor of zesse nog niks van kon weten. Dao zien 'k laoter maor achter gekommen, zelf on- dervonnen, oóren vertellen, of gelezen. (Slot volgt). Boekbespreking. Vicki Baum: „Liefde en dood op Bali" lngen. f 2,75. Geb. f 3,90. Uitg.: W. de Haan, Utrecht. In dit omvangrijk boek geeft de be kende schrijfster ons een beeld van het leven van de menschen en dieren op het eiland Bali, het onbedorven Bali, zooals de schrijfster het noemt. Met een introductiebrief van de be kende Dr Fabus, die daar doorging voor den oudsten Hollandschen inwo ner, een kenner van de Balische volks aard bij uitnemendhetd, heeft zij het leven der Baliürs leeren kennen, en uit de verzamelde manuscripten is dit mooie werk ontstaan. Het is een vrije paraphrase over werkelijke gebeurte nissen. Men maakt kennis met het door Hollanders verricht koloniaal-werk. Het verhaal omvat de jaren van 1904 tot 1906, en is op waarlijk meesterlijke wijze geschreven. Een werk. dat veel gelezen zal worden. 0 J. Visser-Roosendaal: Jn 't laatste kwartier". Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg.: Uitgeverij Schuit, Baam. Van de bekende schrijfster verscheen dit mooie werk, dat zich afspeelt in West-Friesland, en waarin zij het haar zoo goed bekende volk beschrijft, het zoo rustige, eenvoudige, doch in hun binnenkamers moeilijk te benaderen volkje, waar zij hun leed en strijd doorleven. Wij leven mee met Trien Koster, die haar keuze zoekt als echtgenoot in den .zoeker". En niet voorhet laatste kwartier" weet zij of die keuze goed is geweest. Het is een eenvoudig boek, rustig en vredig, dat den lezer in dezen jachtigen en moreel-zwakken tijd een rustpooze en een kracht zal zijn. o K Limperg W. van Gelderen: „Boerderijen" Ingen. f 2,25. Geb. f 2 90. Uitg.: Van Holkema Warendorf, Amsterdam. In dit prachtige en voor den land bouw van onschatbare waarde, belang rijke werk, wordt een overzicht gege ven van de technische eischen, die aan de bouw en de inrichting van boer derijen gesteld mag worden. In het bijzonder worden behandeld de bouw en de inrichting van vee stallen, waarbij ervaringen worden medegedeeld over de toepassing van nieuwe constructies, mede in verband met onderzoekingen, die betreffende de isolatie en de ventilatie van veestallen verricht werden in de nieuwste boer derijen van de Wieringermeer. Het boek verschaft ons voorts een overzicht van de voornaamste oerty pen der boerderijen in Nederland ook uit onze omgeving de eischen, die aan de bouw van boerde rijen voor een akkerbouw bedrijf een weide bedrijf of een gemengd bedrijf te stellen zijn; tabellen aan gaande de grootte der landbouwbe drijven in Nederland; een overzicht van de gebruikelijke landbouwmachines in Zeeland; constructie-schema's voor boerderijspanten, enz. Bij een en ander zijn talrijke Illustreerende voorbeelden verstrekt aan de hand van de nieuwste boerderijen in de Wieringermeerpolder (plattegronden, enz.) Dooi talrijke luchtfoto's en een koite beschrijving wordt tevens een overzicht verschaft van de droogleggingen de in cultuur brenging van de Wieringermeer. Het zal ongetwijfeld een handboek blijven dat men zeer dikwijls zal raad plegen BRESKENS. Jeugd Luchtvaart club. Zaterdagavond had in het clubge bouw van de N,V. Van Melle's Conf. Works een bijeenkomst plaats van ge- noodigden en ouders van de jonge zweefvliegtuigbouwers Met een hartelijk welkom opende de heer D. M. van Melle dezen avond. Een speciaal woord van welkom van deze jonge telg in het vereenigings- leven werd gericht tot den Burgemeester, die door zijn aanwezigheid ook het geringe en kleine weet te aprecieeren, zoomede aan de afd. Oostburg van de jeugd Luchtvaart Club, die in groote getale aanwezig was. De heer van Melle gaf een resumé van wat in deze club gepresteerd wordt. Hierna waren de bezoekers in de gelegenheid in een zijzaaltje de in het afgeloopen seizoen vervaardigde mo dellen te bezichtigen. Ruim dertig mo dellen waren aanwezig. Men staat verbaasd als men ziet, hoe door de |ongelui van deze, zoo jonge vereeniging reeds zooveel is be reikt. Keurige modellen, zoowel van de juniores-afdeeling als van de ouderen waren tentoongesteld. Verscheidene dezer modellen waren reeds ingevlogen, waarbij gebleken was, dat deze goede vliegeigenschappen hadden. Er werden vliegtijden van 4 a 5 minuten gemaakt, Zeer goed geslaagd en keurig af gewerkt zagen wij onder meer een model van een staartloos toestel, de zoogenaamde Vliegende Vleugel, een werkstuk van den eminenten bouwleider van deze jongelui, den heer Bourgraaf. Verder waren te zien de groote en kleine Winkler, Grunaus en Sholches. Ook met celluloid bespannen toestellen werden getoond, waarvan de inwendige constructie in al haar fijnheid duidelijk uitkwam. Ook was aanwezig een toestel met een miniatuur motor, van '/e P. K. welke 5000 toeren maakt. Het groote nut van dit werk moet den beschouwer wel duidelijk wordenl Het leert de jongelui - (waarom ook geen meisjes!) - accuratesse, interesse voor de luchtvaart en brengt hen reeds in contact met de allereerste aërodyna mische beginselen. Na het serveeren van de thee wer den eenige amateur-smalfilms gedraaid, waarbij men de jongelui o.m. ook die uit Oostburg, in actie kon zien. Aan het slot werden, meer speciaal voor de jeugd, een paar lachfilms ge geven van Gharly Chaplin. Het geheel mag als een welgeslaagde avond worden beschouwd, en mogen wij ons gewest feliciteeren met ver- eenigingen als deze, die zooveel nut tigs aan het aangename weten te paren. WATERLANDKERKJE. Ouderavond. Gtsteren werd alhier in de openbare lagere school een druk bezochte ouder avond gehouden. Eerst werd gelegen heid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen daarna bracht het hoofd der school, den heer P Vermeulen, den ouders onder het oog de gioote waarde van samenleving tusschen school en huis, onderwijzers en ouders. Een oudercommissie werd benoemd bestaande uit de heeren A. J. de Poorter, A. Ka els, C H. |a-sen, C. J Meeuse, P. Tourné en de dames Mevr. Bron, geb. vd. Froeke en Me r Dees geb de Jonge. Hierna werden lichtbeelden vertoon t. Het hoofd der school liet eerst eigen omgeving, daarna het mooie natuur schoon van het Zwarte Woud zien, een Rijnreis maken, om te stoppen met een serie mooie lantaarnplaatjes van ons Indië Deze avond, waai bij het nuttige met het aangename werd afgewisseld, was dan ook veel te gauw om naar de zin der bezoekers, toen om 10 uur de ver gadering werd gesloten met een woord van dank aan den burgemeester in het bijzonder, voor zijn waardeerende woorden t.o.v. de school, en in het algemeen aan hen die hadden mede gewerkt dezen avond te doen slagen. SLUIS. De nieuwe Burgemeester. Nauwelijks was de heugelijke tijding bekend, dat onze stadsgenoot de heer Alph. Aernaudts tot burgemeester van Sluis was benoemd, of van alle zijden stroomden de gelukwenschen toe, in den vorm van boquetten, bloemen manden, gelukstelegrammen, visite kaartjes enz. Allerwegen werd de vlag uitgestoken, terwijl men op het Pen sionaat St. Joseph naast onze vlag, ook de Fransche nationale driekleur zag wapperen. 's Avonds bracht de muziekvereeni- glng „Apollo" den heer Aernaudts een serenade, waarbij hij bij monde van den voorzitter, den heer G. Metz, namens het korps werd gelukgewenscht met zijn benoeming. In zijn toespraak bracht deze naar voren, dat de familie Aernaudts steeds een steunpilaar voor het muziekgezelschap was geweest en naar te hopen was, zou blijven, waar op een hartelijk applaus weerklonk en het muziek een Lang zal hij leven begón te spelen. Dat het muziekge zelschap ook dezen avond wel niet zal vergeten zijn, behoeft ongetwijfeld niet vermeld te worden, evenals de groote volksmassa welke het op de been bracht. ZUIDZANDE. Bazar. 5e Verantwoording ingekomen giften voor de bazar ten bate van de Muziek- veteeniging „Veronica": 1 kop en schotel, een spaarpot, een spelden hanger, een zardlooper, 6 damesschortjes, 1 meisjesschort, 3 kin derschortjes, 2 knotten breiwol, 3 pakjes cacaopoeder, 1 doos (12 stuks) boen was, 1 busje beschuit, 2 bussen Due, 5 thermometers, 1 theezeefje met lek- bakje, 1 gehaakte muts, 1 haakkleedje, 1 sjaal en 1 nachtzak, 1 keukentafel kleed. 1 slaapkamertafelkleed, 1 nacht zak en 1 sjaal, 4 kleedjes (voor vazen), 1 doosje zakdoekjes, 1 sierkussen, 1 vloerkleedje, 1 theemuts, 1 nachtzak, 1 kleedje, 1 sierkussen, 1 karpetveger, 2 schoenenborstels, 1 borden-, 1 kop- jeswasscher, 6 melkbekers, 5 kopjes en schotels, 12 potlooden, 1 bloemen- standaard, eierdopjes en grabbelton artikelen, 1 doos cacaopoeder (1 kg.), 3 alluminium pannen, 1 damesschort, 1 sierkleedje, 7 melkbekers, 1 flesschen- rekje, 1 schoorsteenlooper, 1 meisjes- tasch, 1 gehaakt kleedje, 5 bouwplaten, 4 kleurboeken, 12 potlooden, 3 notitie boekjes, 1 waterstel, 1 trekbarmonica, 18 potlooden, 1 zandlooper. 2 spons- doozen en grabbeltonartikelen, 1 ge zaagde bloemenhanger en verschillende reclameartikelen, 1 suikerpot, 1 melk kannetje, een zout-, peper- en mosterd- stel, 1 aschbak, 4 flanellen, 1 tafella ken, 1 kinderledikantspreitje, een haan, 5 kg. suiker en 5 kg. blokjessuiker, 2 pond thee en 3 pond koffie, een lucifersautomaat. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 5 April 1938. De volgende personen werden ge dagvaard: M. L., 35 jaar, huisvrouw van I. de J., wonende te Hoofdplaat, wegens beleediging van Rachel Maria Kouwen- berg te Schoondijke op 23 Februari 1938. Eisch: f 20,— of 18 dagen; Uitspraak', f 15,— of 10 dagen. Ontslagen van rechtsvervolging. Het Haagsche Gerechtshof beves tigde Maandag het Mlddelburgsche vonnis, waarbij de landbouwer I. C. du B. te Breskens werd ontslagen van

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2