BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAL). Na de theorie de practijk. FEUILLETON HET SIGNAAL. Binnenland Morgen heb ik weer koorts 47ste Jaargang Vrijdag 1 April 1938 Nummer 4326 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post Buitenland per iaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer IO,1S. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnen enkele weken zal het Duit- sche volk, zoowel in Duitschland als in het voormalige Oostenrijk, naar de stembus gaan om zijn oordeel te zeggen over het verleden en een nieuw man daat te geven voor de toekomst. In de weken, welke aan deze gebeurtenis voorafgaan, houden de leidende figu ren in het Duitsche rijk redevoeringen. Waar dit steeds menschen zijn, die iets te zeggen hebben, is iedere redevoe ring op zich zelf reeds belangrijk. Slechts de veelheid brengt mede, dat men gedwbngen is samen te vatten, dat men uit de vele besproken onder werpen een keuze moet doen, zoodat wij slechts bij een enkel punt kunnen stilstaan, aldus de N. Rott. Crt. In het centrum van de belangstelling staat nog steeds de wijze, waarop de opneming van het voormalige Oosten rijk wordt voltrokken. De algemeene grondslag van dit proces is zonder moeilijkheden te formuleeren. Zooals een der sprekers van de laatste dagen het heeft uitgedrukt, het zal er net gaan als in Duitschland, maar door de ervaring, welke men heeft opgedaan, zal hzt sneller en met minder fouten kunnen gebeuren. Deze formule, welke meer zegt da» lange uiteenzettingen, verbindt in zich zoowel grootheid als onbeschrijfelijk leed. De grootheid van de wijze, waarop Duitschland tracht, ondanks bescheiden middelen, zijn oe- conomische problemen op te lossen, het leed van hen, voor wie uit rassen- overwegingen of anderszins het bestaan wordt verzwaard of onmogelijk gemaakt. Het gebeuren in Duitschland sinds 1933 draait zich opnieuw voor onze oogen af als een versnelde film en bij het aanschouwen herhalen zich ook onze impressies. Oeconomlsch komt Oostenrijk als provincie van het Duitsche rijk in een geheel ander milieu. Het oude Oosten rijk streed als het ware met zijn gren zen. Het vormde een oeconomlsch centrum, dat zijn afzetgebieden buiten de landsgrenzen vinden moest. Maar tarieven en transfermoeiiijkheden dwon gen den Oostenrijkschen uitvoer te be perken en zelfs desondanks had Oos tenrijk in de clearing met verschillende landen nog groote bedragen te vorde Naar het Engelsch. HOOFDSTUK I. Het concert was uit, als men ten minste het langdurig applaus niet mee rekende, dat de herstellende soldaten in de zaal deden weerklinken. Het laatste nummer van het afwis selend programma was een cellosolo geweest, met vuur gespeeld door een jong meisje in lichten rouw, wier grijze oogen schitterden als sterren, terwijl zij het publiek als 't ware met haar gevoelig spel betooverde. In 'iet begin van den avond had zij vroolijke Iersche balladen gezongen en ernstige Schotsche volkswijsjes en besloot zij het daverend applaus te beantwoorden met een oud liedje uit den tijd van haar grootmoeder, evenwel zonder eenige begeleiding. Hier en daar maakte zij er eenige bewegingen bij, zooals zij zich nog herinnerde van haar grootmoeder. Zij zong met zoo veel vuur, dat bij het tweede couplet ren. Bij de opneming in het Duitsche rijk komt het nu in een geheel andere positie. In de eerste plaats wordt een groote markt voor het Oostenrijksche bedrijfsleven opengesteld. Maar daar naast heeft Duitschland met de meeste landen, waarvan Oostenrijk te vorderen heeft, een clearing, welke voor Berlijn een tekort aanwijst. Het staat nog niet geheel vast, hoe dit alles gecombineerd en ten deele gecompenseerd kan wor den. Wel verbreken de tekorten op de Duitsche clearing de beperkingen, welke Weenen in een aantal gevallen aan den uitvoer had moeten opleggen en zal men van Duitsche zijde, waar men telkens weer geplaatst is voor de moei lijkheid den Jaankoop van agrarische artikelen en grondstoffen te beperken bij gebrek aan voldoende vraag naar Duitsche industrieele producten, den afzet van de Oostenrijksche artikelen naar vermogen stimuleeren. Maar naast de veranderingen, welke door oeconomische wetten worden ge dragen, staat de inschakeling van de Oostenrijksche oeconomische waarden in het Duitsche autarkische stelsel en oeconomische systeem. Göring heeft een uitvoerige opsomming gegeven van de werken, welker uitvoering spoedig ter hand zal worden genomen. Zoowel met de ontginning van de bodem schatten als de bestrijding van de in Oostenrijk nog altijd aanzienlijke werk loosheid wenscht men in Duitschland geen maand te wachten. Natuurlijk heeft het niet louter voor deden. Ook de moeilijke zijden van het Duitsche stelsel moeten op den koop toe worden genomen. In hoeverre en op welke wijze deze hun invloed op de bedrijven zullen uitoefenen, hangt meer van de toepassing dan van het principe der maatregelen af en laat zich dan ook nog niet overzien. Coring en Góbbels hebben beiden over de Joden-kwestie gesproken. De Joden in Weenen weten het bittere en in menig opzicht onrechtmatige lot, dat hen wacht. De clementie, welke Berlijn schijnt te willen gebruiken tegenover de figuren van het oude Oostenrijk, zal zich niet over hen uitstrekken. Voor hen Is in het bedrijfsleven geen plaats. Weenen moet een Duitsche stad wor den, aldus Göring Maar over de ver diensten welke de Joden zonder twijfel ook voor Weenen hebben gehad, wordt niet meer gerept. Zij kunnen heengaan, gestooten uit hun bedrijven en uit hun maatschappelijke positie en met achter lating van het grootste deel van hun bezittingen. Voor velen hunner is een existentie afgesloten, kunnen de afge- drie honderd jonge mannen de laatste regels meezongen. Het lied en de zang schenen zoo zeer in den smaak van het dankbare publiek te vallen, dat zij bijna voor haar aandrang bezweken was, als de grijze kolonel, die de vootzitter van de ontspanningsavonden van de soldaten was, niet op het eenvoudige tooneeltje verschenen was en met de hand tot stilte maande. Miss Royon is zeer in haar schik, dat zij u zooveel genoegen heeft ge daan met haar zang en spel, maar het zou wel wat veel gevergd zijn, om haar om een tweede extraatje te ver zoeken. Bovendien is het al heel Iaat. Laten wij hopen, dat zij ons de vol gende week nog eens op zoon avond wil vergasten. Toen werd het volkslied aangehe ven en de zusters haastten zich met hun verpleegden naar het hospitaal, want, zooals kolonel Tarrant had op gemerkt, het officieele uur was verre overschreden. Una Royton zocht haar muziek bij een, schoof de cello in haar hoes en keek toen de zaal eens rond met een weemoedigen blik in haar oogen. Som bere gezichten hadden er wat opge wekter uitgezien en droevige herinne loopen levensjaren als verloren worden afgeschreven. Tenslotte wij doen hier en daar slechts een greep uit de vraagstukken, welke in groote talrijkheid in deze dagen gesteld worden een enkel woord over de kwestie kerk en staat. Men kent reeds de proclamaties, welke de voormalige Oostenrijksche kerkelijke overheid tot de geloovigen heeft ge richt. Proclamaties, welke in vele krin gen verbazing hebben gewekt en waar van de Duitschers hopen, dat zij door soortgelijke mededeellngen van de Duitsche kardinalen en bisschoppen zullen worden gevolgd, waardoor de ontspanning in de betrekkingen tus- schen kerk en staat zou zijn Ingetre den. Een proclamatie, welke een er kenning inhoudt van hetgeen door het nationaal socialisme op het gebied van den opbouw voor volk en volkshuis houding, alsmede de sociale politiek is gedaan. De voor velen verrassende verklaring van Innitzer moet zonder twijfel gezien worden tegen den achtergrond van de Oostenrijksche verhoudingen. Formeel was het voor de Oostenrijksche kerke lijke overheid heel wat gemakkelijker zich met den gang van zaken te ver eenigen dan voor de Duitsche. Want wanneer van nationaal-socialistische zijde het principe wordt geformuleerd: geeft God wat God en den keizer wat den keizer toebehoort, dan wijkt dat formeel altijd niet zooveel af van wat in Oostenrijk reeds bestond. Want de scheiding van kerk en staat was daar reeds een feit, datgene waar In Duitschland zoon felle strijd over ge- voerdt wordt, bestaat reeds in Oosten rijk. Wel beteekent natuurlijk in een vrijwel geheel katholiek land de aan vaarding van een dergelijk principe in de practijk heel wat anders dan in een land, waar de bevolking maar ten deele het katholieke geloof belijdt. Maar het neemt niet weg, dat de kerk in deze omstandigheden moeilijk anders hande len kon. Herhaaldelijk heeft men den laatsten tijd geruchten kunnen vernemen, als zou de kerk in den strijd met den staat het onderspit hebben gedolven. In de niet-sterke positie, waarin zij verkeerde, was de vermeerdering van het aantal katholieken direct geen vergrooting van macht, maar een uitbreiding van de kwetsbaarheid. Juist ter wille van de Oostenrijksche bevolking moest de kerk een vriendelijk gebaar maken. Men zal echter moeten afwachten, hoe ver zij in de practijk zal gaan. ringen waren voor eenige uren als uitgewischt. Zij wist, dat zij de lieve ling van het dankbare publiek was en toch zou dit haar laatste concert zijn. Een floers trok voor haar oogen en even had zij het gevoel, of zij wan kelde. Een stem dicht bij de deur deed haar opschrikken. Klaar, Una? Je zult wel moe zijn, kind. Kom nu gauw mee. Ik heb tante Beatrice beloofd je mee te bren gen voor het avondeten. Henry zal voor de cel en de muziek zorgen, tenzij je ze tot den volgenden Maan dag wil hier laten. Zij keerde zich om en antwoordde met een glimlach: Als u of tante Beatrice in de buurt zijn, moet ik de vlag strijken. Wat moet u thuis een tiran zijn, kolonel Tatrant. Ik zal meegaan voor het avondeten, anders krijg ik een standje; maar het dient nergens toe mijn cel hier te laten, daar ik niet meer hier zal komen spelen, tenminste voorloo- pig niet. Niet meer hier spelen, Miss Royton? Ik hoop, dat wij u van dat noodlot tige plan zullen kunnen afbrengen. Het was professor Grant-Jevons, die deze woorden sprak, het was Nationale huldiging van H.M. de Koningin op 6 September a.s. Zooals dezer dagen werd vermeld, heeft zich een comité van afgevaardig den uit alle Provincies gevormd voor een nation de huldiging van H. M de Koningin op 6 September a.s., den dag, waarop het 40 jaren geleden zal zijn, dat Hare Majesteit den troon besteeg. De huldiging zal bestaan in een dé filé voor de Koningin op den Dam te Amsterdam door afdeelingen uit de verschillende provincies. Het maximum aantal deelnemers is voor Zeeland voorloopig bepaald op 700. Deze deelnemers zullen op 6 Sep tember naar Amsterdam reizen en na de huldiging, die te drie ore zal plaats hebben, terugkeeren. De kosten, die zoo laag mogelijk zullen worden ge houden, zullen door de deelnemers zelf of door de organisaties, die hen af vaardigen, betaald moeten worden; men spare daartoe van heden af een klein bedrag per week. Het is de bedoeling, de Zeeuwsche afdeeling zooveel mogelijk samen te stellen uit afgevaardigden van organi saties op allerlei gebied met vaandels en, waar dit mogelijk is, ook met attributen (boogschutters met bogen, arbeiders met gereedschappen enz.J. Afgevaardigden in de kleederdracht van de streek zijn dubbel welkom; de stoet moet een zoo kleurig en fleurig mo gelijk aanzien krijgen Ook groepen van personen kunnen aan den stoet deelnemen. Organisaties en groepen van peiso- nen, die aan de huldiging zouden wil len deelnemen, worden verzocht dit ten spoedigste en in elk geval vóór 15 April a.s. schriftelijk mede te deelen aan het lid van het nationale comité voor Zeeland, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, Ter Hooge bij Middelburg, onder opgave van: a. vermoedelijk aantal deelnemers, b aantal dat het costuum van de streek zal dragen, c. vaandels en attributen, die men zich voorstelt mee te voeren. Ook muziekcorpsen en zangveteeni- gingen, die bereid zijn den stoet door muziek of zang op te luisteren, gelie ven zich op te geven De aandacht wordt erop gevestigd, dat het aantal plaatsen in den stoet beperkt is en dat aanmelding dus nog niet de zekerheid geeft, dat men aan de huldiging zal deelnemen. Laten de Zeeuwen zorgen, dat de Una's vroegere leermeester op de cel en die nu reeksen concerten voor de gewonde soldaten in elkaar gezet had. Het spijt mij ook heel erg, zei het jonge meisje eenvoudig, maar sinds ik u voor het laatst gezien heb, is er veel treurigs in onze familie voorge vallen; ons tehuis wordt opgebroken en een dezer dagen moet ik in be trekking gaan, zoodat deze avond wer kelijk mijn afscheid aan de concertzaal is. Kolonel Tarrant onderdrukte een uitroep van verbazing, toen hij den weemoedigen blik in Una s oogen zag. Maar Mr. Grant Jevons gaf zich nog niet zoo gauw gewonnen. U moet niet te overijld handelen, lieve jonge dame, zei hij. Het spijt mij, dat uw omstandigheden zoo ver anderd zijn, maar als u noodzakelijk geld verdienen moet, waarom kunt u dat niet hier doen, onder uw goede, oude vrienden? Vergeef mij, dat ik mij met uw zaken inlaat, maar ik kan niet zonder protest een van mijn beste leerlingen zien heengaan, want Ik ver zeker u, dat ik u door mijn invloed van dienst kan zijn. Una keerde zich om, stak haar leer meester dankbaar de hand toe en sprak; Ik weet alles, wat u mij (eggen wilt, afdeeling Zeeland in den stoet mag gezien worden 1 Tot het verstrekken van inlichtingen zijn onderstaande personen bereid: Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot, Westkapelle L. G. Gelderman, Kortgene Mr A. J. van der Hoeven, Thólen A. I. Leenhouts, Retranchement L. Onderdijk, Middelburg C. H. M. Plasschaert, St. Jansteen Mr F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken, Domburg Nieuwe toelatingseischen voor hoogere burgerscholen. De toelatingseischen voor hoogere burgerscholen, welke bij Kon. besluit worden vastgesteld, zijn thans gewij zigd. Volgens de nieuwe regeling zal voortaan bij het toelatingsexamen een onderzoek moeten worden ingesteld naar de geschiktheid van den candi- daat tot het volgen van middelbaar onderwijs. Voorts zal niet alleen op kennis van i( Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onpreliig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één ol twee "AKKERTJES" en morgenochtend voell ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid gaal niet door". "AKKERTJES" stellen nooit teleur I Ongeëvenaard bij gevette kon Griep, rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hooldpijn, em. Per 12 li. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Oumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) maar ik weet ook, dat muziek in deze moeilijke tijden niet betaald wordt en ik heb geen gave, om er les in te geven. Maar intusschen dank ik u hartelijk voor uw vriendelijk aanbod en de goedheden, die u mij al deze jaren bewezen hebt. De professor drukte het jonge meisje de hand en glimlachte haar toe. Je moet mij af en toe eens van je doen en laten op de hoogte houden, kindlief. En denk er aan, dat ik altijd bereid ben tot hulp. Het leven is moeilijk, ook voor jongeren tegenwoor dig. Vaarwel! De kolonel nam Una nu bij den arm en bracht haar vlug door de lange gang naar den wachtenden taxi; Henry, zijn oude bediende, die inden oorlog een arm verloren had, volgde hen met de cello en zwijgend reden zij door de Londensche straten naar Hannepstead, waar de familie Tarrant van geslacht op geslacht In een groot, oud huis woonde. Kolonel Tatrant was bijna zeventig, maar hij zag er wel tien jaar jonger uit door zijn kaarsrechte houding en zijn scherpe, helderblauwe oogen. Zijn vrouw was juist de zestig gepasseerd, zij zag er nog blozend uit. met een overvloed van sneeuwwit haar en le vendige, donkere oogen.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1