RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN Gevonden en Verleren. Uit de oorlogvoerende landen OUDEN HEER VAN 60 JAAR *l™hBALSEH Land- en Tuinbouw. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Sport. Hoogwatergetij Bresken Gemengd Nieuws KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 Maart 2,30 en 8,— uur „OP DE GROENE WEIDE", Operette in drie bedrijven door Dr. V. Tolarsky. Maandag 28 Maart 8 uur VAN DEN VOS REINAERDE. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 Maart 2,30 uur S. M. L AMOUR, Operette-Revue in 3 bedrijven. Muziek van Aloys Braun. Kerk- en Schoolnieuws. GROEDE. Tijdelijk onderwijzeres. In verband met ziekte van de onder wijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, is met ingang van 25 Maart 1938 als tijdelijk onderwijzeres benoemd, Mej. A. J. de Winde, Kweeke- linge te Schoondijke. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 Maart Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvllet 2,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds A. Swart. Zuldxande. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Er is nog geen uitnoodiging gericht tot den predikant, die de doopplech tigheid zal verrichten. De verpleging. Binnenkort zal zuster Boonstra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als verpleegster in functie treden jkvr S. C. Feith te Hilversum De Prinses an de Prins uitgereden. Gistermiddag om twee uur zijn Prin ses Juliana en Prins Bernhard voor een autotochtje uitgereden in de richting Soest. Het Prinselijke paar was verge zeld van jkvr. S. C. Feith, de nieuw benoemde verpleegster van Prinses Beatrix. Vereeniging voor lucht bescherming. Prins Bernhard heeft zich als lid doen inschrijven van de afd. Baarn der Nederl. vereeniging voor lucht bescherming, welke de vorige week is opgericht. Dank zij den KLOOSTERBALSEM is hij nu weer kras en monter „Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver' gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarljke onder bindingen hy had opgedaan met Kloos- -balsemNu ik zelf dit wonderlijke 'del heb toegepast, kan ik verklaren, 9k mij weer jeugdig en monter als een knaap van 30 jaar, al eerstdaags 60 jaar te worden." AKKE& Vr. te H. M ORIGINEEL TER INZAGE O»ove0e"b> g06d" OoK O"» spit mi snij wonden Rheum»»01" poltlltln!dde, b|J SchroeM°°s l3"5 sPiL'ren I j. en f 1.04 d.) Bemesting van zomergranen. Nu het dit voorjaar wat nat en guur is geweest, zal menige landbouwer ook hiermee wel genoodzaakt zijn rekening te houden bij de bemesting der zomer granen, welke binnenkort, zoodra de temperatuur zich wat heeft hersteld, zullen gaan ontwikkelen. Wanneer dan ook straks de planten zich in de eerste groeiperiode bevinden, zal het wel ge wenst zijn hierbij de groei te helpen bevorderen, door toediening van een stikstofmeststof. Het spreekt vanzelf, dat bij vele landbouwers de vraag rijst, met welke meststof en in welken vorm men de stikstofbemesting zal toedienen, om de beste resultaten te mogen verwachten. Want van een juiste stikstof bemesting hangt veel af voor het welslagen van den komenden oogst. Wij denken in dt eerste plaats aan de vlugwerkende kalksalpeter. Zooals bekend is, lost salpeterstikstof gemak kelijk in het bodemvocht op en komt, zonder dat verdere omzettingen noodig zijn, direct voor de planten beschik baar. Dit is vooral van belang voor jonge planen, welke snel door de eerste groeiperiode heengeholpen moe ten worden. Hierbij is de salpeterstik- stikstof, zooals die in kalksalpeter voorkomt, de aangewezen stikstofvorm. Deze mest bevat 15Vj direct op neembare stikstof, maar bovendien nog een hoeveelheid kalk in direct opneem baren vorm. Vooral wanneer de gronden dicht slibben en de bovengrond lot een korst gaat opdrogen, ondervinden de jonge planten hiervan veel last Het is juist voor het jonge gewas van groot be lang, dat de plantjes zich gemakkelijk kunnen ontwikkelen. De snel oplosbare en snelwerkende opneembare» salpeterstikstof bewerkt een zekere en krachtige ontwikkeling. Hierbij komt bovendien, dat de kalk tegelijk met het salpeter oplost en zich eveneens in de bovenlaag verdeelt, zoodat de kalk een bijzondere betee- kenis heeft, zoowel voor de plant als voedingsstof, als voor den grond zelf, die daardoor losser en open blijft. Dat in ieder geval een flinke stik stofbemesting noodig zal blijken, is elke landbouwer zich wel bewust, vooral voor die granen welke een korte gloeiperiode hebben. Boekbespreking. Margaret Mitchel: „Het zaad ontkiemt'' Ingen. f 2,40. Geb. f 3,25. Uitgave: Zuid Hoilandsche Uitg. Mij., Den Haag. Thans is verschenen deel III in de nieuwe triologie „Gejaagd door de Wind", onder de titel „Het zaad ont kiemt". Evenals de twee voorgaande deelen is ook dit derde deel een openbaring. Het is een waardig slot van deze triologie. Boeken die ons boeien van begin tot einde. De exceptioneele band- en illustra tieverzorging van Anton Pieck is bui tengewoon geslaagd 0 „Natuur en Techniek Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij 7E. E. Kluver, Deventer. Het Maart-nummer, dat op het om slag gesierd is met een boeiende foto van den kop van een steutkrab, opent met een artikel van Ir. P. van Gennep, getiteld „Het geheim der vliezen". Dr. G. W. L Hecht wijdt vervolgens uit over „Het wonder der hormonen". Het artikel „De oester als huisdier", blijkt een beschouwing te zijn over de Ja- pansche parelteelt. Verder bevat het tal van wetens waardige artikelen. De rubiiek „Wat nieuws van deze maand?" bevat weer tal van technische en wetenschappe lijke nieuwtjes. Weer een zeer geva rieerd en rijk geïllustreerde aflevering. HOOFDPLAAT. Benoemd. Tot Secretaris-Ontvanger van de Waterkeering der Calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes (vac. Weijk- man) is benoemd de heer G. A. Hen- drikse te ijzendijke. BIERVLIET. Ongeluk. De landbouwersknecht E. van de Velde kreeg op de hofstede van den heer P. J. de Regt te Driewegen een slag van een paard, welke zoodanig aankwam dat geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. OOSTBURG. Volkenbond en Vrede. Dinsdagavond j.l. trad voor een goed bezet zaaltje voor de vereeniging „Vol kenbond en Vrede" bij dhr. De Vuijst als spreker op de heer v. Dam, Dir aan de H B.S., met als onderwerp: Japan, zooals het gezien en gekend wordt. Door den Voorzitter, de heer Mr. J. Erasmus, werden de heer van Dam en de bezoekers welkom gehee- ten, en sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst. Hij hoopte dat de hoorders tevreden mochten zijn met hetgeen zij te hooren kregen, Ce meer daar het onderwerp reeds vroeger door den heer Hoolhorst behandeld was. Hierop nam de heer van Dam het woord, die verklaarde aan de hand van den schrijver Nohara eenige beschou wingen te geven over Japan en des- zelfs bewoners. Op werkelijk aardige wijze wist hij de hoorders te boeien door hun een kijk te geven op wat de Japanners zijn, hun levensbeschouwing en wat zij willen. Het Japan dat wij kennen wordt wel eens beschouwd als een reus met leemen voeten, maar wanneer wij goed geluisterd hebben is hun streven lang niet mis en wanneer zij de beschikking hadden over het noodige geld, dan was het een gewel dig rijk waar niet mee te spotten viel. Na de pauze werden er nog ver schillende beschouwingen van Cham berlain ten beste gegeven maar het ver gevorderde uur was oorzaak dat hen noopte de zaak te beëindigen, waarna de voorzitter den spreker dank bracht voor zijn voordracht, ook wel niet be seffende dat dit zijn laatste vergadering zou zijn, want gistermiddag bracht ons het bericht als een donderslag dat hij het aardsche met het eeuwige verwis seld had. Mr. J. Erasmus f Gistermiddag werd in onze gemeente het ontstellende?! nieuws bekend, dat overleden was de heer Mr. J. Erasmus, advocaat alhier. Zeer onverwacht, toen hij in zijn tuin aan het tuinieren was, werd hij door een hartaanval getroffen. De dood trad onmiddellijk in. De heer Erasmus was 45 jaar, ad vocaat bij de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg en plaatsvervan gend Kantonrechter te Oostburg. GROEDE. Raadsvergadering. Hedenavond komt de raad onzer gemeente bijeen. In ons volgend num mer hopen wij hiervan verslag te geven. Groene Kruis. Dinsdag had alhier de jaarvergade ring plaats van de afdeellng van het Groene Kruis. De Voorzitter, de heer A. Pauw, roept allen een welkom toe, in het bijzonder het eerelid der Afdeeling de heer A. H. J. Beuningh, die, na zijn ongesteldheid, weder aanwezig is. In zijn openingswoord herinnerd spreker de jubileumdag van Zuster Maaks en aan de groote belangstelling welke zij heeft mogen ondervinden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat door de wijkzuster in totaal 2450 bezoeken waren afgelegd. Door 62 leden werd 124 maal gebruik gemaakt van de verplegingsmaterialen. Uit de rekening over 1937 bleek, dat was ontvangen f 1104 en was uit gegeven f 1065, alzoo een batig saldo van f 38. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Vlissingen werd be noemd mevr. Dees—Haak. Bij de rondvraag spreekt de heer Beuningh zijn dank uit aan het bestuur en de leden, voor het eerelidmaatschap hem aangeboden. Hij zeide hiermede ten zeerste vereerd te zijn. Ook bracht hij nog een woord van dank aan de Wijkverpleging te Breskens, waarmede hij ook altijd aangenaam heeft samen gewerkt. BRESKENS. Gevonden Een konijn Eenige huissleutels. Inlichtingen ter Secretarie. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 23 Maart Men besteedde heden in Den Haag: 57/58 58/60 60/ 2,30 2,40 2,75 2,40 2,80 Bruin 2,60 2,60 Oostburg, 23 Maart. Avicultura: aanvoel 78 k.g. boter; prijs f 1,— tot f 1,53 per k.g. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke- en Handelszaken, is beëediyd als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand der gemeente Zuidzande de Heer Jan Pieter Matthijs Beelaerts van Emmichoven, burgemeester dier gemeente. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 25 Maart 1938. De volgende zaken werden behan deld: P. J. P., 51 jaar, voddenkoopman te Biervliet, had zich te verantwoorden wegens diefstal van een hoeveelheid bieten en een hoeveelheid kaf, toebe- hoorende aan Jacobus Johannes Dhondt, te Biervliet op 12 Februari 1938. Uitspraak: 6 weken gevangenisstraf. J. M. F., 55 jaar, wonende te Oost en West Souburg, was in hooger be roep gekomen van een vonnis van den Kantonrechter te Oostburg van 27 Janu ari 1938, waarbij hij wegens het op 25 Mei 1937 te Sint Kruis door Simon Prince en Abraham Riemens doen ver voeren van 5 varkens, is veroordeeld tot f 15,of 10 dagen hechtenis; met verbeurd verklaring der in beslag ge nomen varkens. Uitspraak: bevestiging vonnis Kanton rechter. VOETBAL. Het Nederlandsche elftal, dat op 3 April tegen België zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Weber (A. G. O. V. V.) en Caldenhove (D. W. S.J. Midden: Paauwe (Feyenoord), Ande- rlesen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), van Spaandonk (Neptunus), Vente (Feyenoord), Smit (Haarlem) en Mijnders (D. F. C.) Als reserves zijn aangewezen: Michel (V. S. V.), Pienter (Be Quick), Kuppen (Feyenoord), Ooms (D. W. V.) en de Winter (Haarlem). De aanstaande wedstrijd tegen Bel gië te Antwerpen geldt als voorwed strijd voor het wereldkampioenschap. Belangen staan hierbij echter niet meer op het spel, daar Nederland en België zich beide reeds in de eindronde van het tournooi om den wereldtitel heb ben geplaatst. SPANJE. Franco's troepen rukken op. De rechtschen zetten hun opmarsch ten Zuiden van Huesca voort. Ze zijn in deze streek ongeveer 10 km. in zuidelijke richting opgerukt en hebben een aantal dorpen bezet, waardoor ook de spoorwegverbinding met Le- rlda bedreigd wordt. De nationalisti sche troepen welke over den Ebro zijn getrokken trekken verder noord waarts in de richting van Bujaraloz, gelegen aan den grooten weg welke van Saragossa over Lerida naar het Noorden loopt. DAGEN vmj nam Zaterdag 26 Maart 9,08 9,32 Zondag 27 10,32 10,56 Maandag 28 11,27 11,51 Dinsdag 29 Maart 12.07 12,31 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 26 Maart nam. 18,54 Zondag 27 18.56 Maandag 28 18,58 Dinsdag 29 Maart 18,59 Wisseltruc. Dezer dagen ver voegde zich bij den kassier van hotel Central aan de Poten te 's-Gravenha- ge een Hollandsch sprekende ongeveer 40 -jarige man, die 100 Fransche francs te koop vroeg. De kassier berekende dit op een bedrag van f 5,70, waarop de man een biljet van f 50 ter betaling aanbood. De pasmunt nam hij in ontvangst en zonder zich om de vier resteerende biljetten van f 10 te bekommeren ver wijderde hij zich, hetgeen den kassier aanleiding gaf, zooals het een eerlijk kassier betaamt, zijn klant terug te roe pen. Deze zeide nonchalant: Ach, dat is waar ook, en voegde daar nog non chalanter aan toe: Weet u wat, geef u mij een biljet van f 50, dan doe ik er nog een tientje bij Aldus werd overeengekomen, maar nauwelijks was de transactie op deze wijze geregeld, of de nonchalante meneer zeide, nog vóórdat de kassier de vijf biljetten van f 10 had opgenomen: Neen, geeft u mij maar f 100 dat is gemakkelijker. En hij schoof den kassier het biljet van f 50 en de vijf biljetten van f 10 toe en nam het briefje van f 10 in ont vangst, dat de kassier hem, nog steeds zeer welwillend, ter hand stelde. Pas veel later realiseerde de kassier zich dat hij voor f 50 was opgelicht. Gisteren deed de kassier van The American Express aan de politie de mededeeling dat hem op dien dag het zelfde was overkomen. Ook hij kon slechts zeer vaag het signalement op geven, doch naar alle waarschijnlijkheid geldt het hier denzelfden persoon. Tegen stilstaanden vrachtauto opgereden. Terwijl eenige En- schedesche politieagenten Woensdag avond ongeveer tien uur een achtwle- ligen vrachtauto op den straatweg van Hengelo naar Enschede controleerden, kwam de heer C. H. uit Hengelo met zijn auto uit Enschede in zeer snellen vaart aanrijden. Hij had blijkbaar den vrachtauto niet opgemerkt; met volle vaart reed hij er op in, waardoor zijn auto totaal werd vernield. De heer H. werd zwaar gewoed naar het zieken huis te Hengelo vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Fransch verkeersvliegtuig ver ongelukt. Een vliegtuig van den geregelden dienst CasablancaTou louse is in de Oostelijke Pyreneeën tegen een rots te pletter gevlogen. Het wrak ligt op een hoogte van 2400 meter en toen de hulpexpeditie het na een moeilijken nachtelijken tocht door de duisternis vanmorgen bereikte, was het met een sneeuwlaag bedekt. Twee inwoners hebben het vliegtuig, dat in den dikken mist verdwaald scheen te zijn, plotseling brandend in de bergen zien neerstorten. Bevestigd werd, dat zich aan boord van het toestel, behalve de uit drie personen bestaande bemanning, vijf uit Dakar afkomstige passagiers be vonden Van een der inzittenden is het stoffelijk overschot reeds geborgen. Ongeluk met een slijpsteen. Toen de klompenmakerspatroon G. R. te Schijndel Woensdagavond nog eenige werkzaamheden verrichtte in de fabriek, sprong plotseling een snel draaiende amarllslijpsteen uit elkaar. Het slachtoffer werd door een stuk steen in het oog getroffen. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht waar geconstateerd werd dat hij het ge troffen oog zal moeten missen. ontvangt u het geschenk EEN BUNDEL NOVELLEN De nieuwste boeken voorhanden. Kon. Boekhandel E. Boom-Bliek, Breskens.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2