BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het vreeselijk geheim, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens 3emeexv\e 3voe^e- FEUILLETON 47ste Jaargang Dinsdag 15 Maart 1938 Nummer 4321 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden I 1 25. Buiten Breskens per drie maanden t 1 40 Franco per post Buitenland per jaar t 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer fO.15. Ingez. Med 30 ct per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Ct- Aangifte van leerlingen voor de Openbare lagere school voor de met 1 Mei aanvangende cursus, vóór 1 April a.s. bij het hoofd der school. De kinderen moeten vóór 1 April 6 jaar zijn. De Burgemeester van Groede, M. WAGTHO. Oostenrijk bij Duitschland ingelijfd. o Hitier ook opperbevelhebber van het Bcndsleger. Zondag is Oostenrijk officieel met Duitschland vereenigd. Hitier heeft bepaald, dat 10 April een plebisciet zal worden gehouden en gouwleider Bürckel met de uit voering daarvan is belast. Op verzoek van Seyss-Inquart is bondspresident Miklas afgetreden; Seyss-Inquart heeft zijn functies overgenomen. Oud-bondskanselier dr. Schusch- nigg vertoeft nog in Weenen; vol gens den perschef Lazar bevindt hij zich op vrije voeten. Hitler is gisteren vanuit Linz naar Weenen vertrokken. Nog steeds komen Duitsche troe pen in Oostenrijk aan; in het geheel zou zich een kwart millioen Duitsche troepen op Oostenrijksch grondge bied bevinden. Er zou volgens Havas een mone taire unie met Duitschland worden tot stand gebracht op de basis van Rm. 40 voor 100 Schilling. De wet inzake de „Anschluss" luidt als volgt: Art. 1: Oostenrijk is een land van het Duitsche Rijk. Art. 2: Zondag, 10 April 1938, zal een vrije en geheime volksstem ming worden gehouden over de we dervereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk. Hieraan zullen alle Duitsche mannen en vrouwen 13. Gij waart mijn trots en mijn hoop; u eenmaal gebiedster van Allenhof te weten, was voortdurend de vurige wensch mijns levens. Kind, ik werd eens in mijn eerste liefde bitter bedro gen, ik ben diep gekrenkt geworden; laat het mij nu tenminste tot troost strekken, dat uw toekomst verzekerd is. Irmgard wierp zich aan zijn borst en omarmde hem. Gij weet papa, dat ik u steeds trouw bemind heb en gehoorzaam geweest ben, zeide zij. Nu kunt gij mij zulks bewijzen, viel haar vader haar spoedig in de rede. Ik zal van verdriet sterven, als ik er niet zeker van ben, dat gij in Allenhof mijn opvolgster zult zijn. Gij kunt het echter niet in bezit nemen, wanneer gij niet tot een huwelijk besluit. Dit Jaar hebt gij reeds, tot mijn groote teleurstelling, twee der edelste en achtenswaardigste mannen afgewezen; Ik breng u een derde. Robert heeft in Oostenrijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. Art. 3: Bij de volksstemming be slist de meerderheid van stemmen. Art. 4: De maatregelen, noodig tot het ten uitvoer leggen van deze wet zullen bij decreet worden vast gesteld. Art. 5Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondiging. Met het uitvoeren wordt de bondsregee- ring belast. De ministers Seyss-Inquart, Glaise Horstenau, Wolf, Hüber, Menghin, Jury, Neumayr, Reinthaler en Fisch- böck hebben deze wet onderteekend. Voorts heeft Hitler in aansluiting daarmee het volgende bepaald; Ten eerste: Ik belast gouwleider Bürckel van de Saar-Palts met de reorganisatie van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk; Ten tweede: Gouwleider Bürckel is derhalve als commissaris belast met de leiding van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ook .moet hij de voor bereidende maatregelen voor de volksstemming treffen; Ten derde: Ik heb gouwleider Bürckel gemachtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zjjn taak noodig oordeelt. Ofschoon het moeilijk is een schatting te maken van de reeds in Oostenrijk aanwezige Duitsche troe pen, kan worden aangenomen, dat dit aantal het kwart millioen nadert, met inbegrip van de 40.000 Oosten- rijksche legionarissen. Het vliegveld Aspern bij Weenen ziet er uit als een groot militair vliegkamp. Er zijn rond 200 Duit sche bommenwerpers aangekomen, die geëscorteerd werden door tal van vliegtuigen van andere typen. Hon derd bommenwerpers zijn naar ver schillende plaatsen in de provincie vertrokken. Generaal Milch, de staatssecretaris van het Duitsche minsterie voor de luchtvaart, bevindt zich eveneens te Weenen. De rijksleider voor de jeugd, Bal- dur von Schirach, is gisteren te Weenen aangekomen. Von Schirach is onmiddellijk na zijn aankomst naar het gebouw van de jeugdleiding gegaan om zijn bevelen te geven teneinde den grooten toeloop van nieuwe leden tot de Hitlerjeugd te regelen. Führer gisteren te Weenen aangekomen. Gisteren is Hitier, door duizenden mij verzocht zijn aanzoek bij u te ondersteunen. Hij is een oprecht en achtenswaar dig man, hij zal u gelukkig maken en mijn laatste levensjaren zullen in vrede voorbijgaan. Gij zegt, dat gij mij be mint en gehoorzaam zijt. Toon het nu, Irmgardl Zij hief haar gelaat tot het zijne op en haar schoonheid, de schoonheid van den zielenadel, van de oprecht heid en zelfopoffering, verblindde mij een oogenblik. Als gij mij nu om mijn leven ver zocht papa, hernam zij gelaten, zoo zou ik geen oogenblik dralen het u te geven Gij beval mij, afstand te doen van mijn liefde, die mij de aarde tot een hemel maakte en om u te believen, deed ik het. Ik heb u de plechtige belofte gegeven niet tegen uw wil te zullen huwen en ik zou liever ten grave dalen, dan die belofte verbreken. Meer kan ik echter niet doen. Zelfs om u gehoorzaam te zijn, kan ik den eed van trouw niet breken en mij niet verbinden aan een man, dien ik niet bemin. Versta mij niet ver keerd, vervolgde zij met vuur, toen zij bemerkte, dat haar vaders gelaat bleek van toom werd, ik zal Arno niet huwen, maat ik ben van zijn on op uitbundige wijze begroet, te Wee nen aangekomen. Op alle kantoren en in alle fabrie ken moest de arbeid worden ge staakt, teneinde het volk in staat te stellen, deel te nemen aan de ver welkoming yan den Führer bij z„ijn intrede in de Oostenrijksche hoofd stad. Bij zijn tocht door de stad wer den de klokken van alle kerken ge luid. Hitier heeft zijn intrek genomen in hotel Imperial. Een groote menigte verdrong zich voor het hotel en riep óm den Führer, die op het balkon verscheen en hartstochtelijk werd toegejuicht. De tocht van Hitler van Linz naar Weenen is natuurlijk een triomf tocht geworden, maar toch mag men zeggen, dat de verwachtingen nog zijn overtroffen. Van Linz tot St. Pölten stond de geheele weg zwart van de menschen, die den tijd kort ten met het zingen van spreekkoren en uitroepen, die allen slechts één onderwerp hadden: dank en trouw aan Hitier. Het „één Volk, één Rijk, één Leider" was niet van de lucht en de stoet van ongeveer 30 auto's kon slechts langzaam voorwaarts ko men. Af en toe laat Hitier zijn grijzen Mercedes stoppen, o.a. te Enns, waar hij een paar bloemen van boe renmeisjes aannam, die .geen woord durfden antwoorden toen de Führer eenige woorden tot hen richtte. Ieder dorpje had zijn muziekkapel aan den ingang opgesteld en de blazers gaven met de eerste tonen van het Deutschlandlied kennis, dat de stoet van grijze auto's naderde. Te Amstetten, waar vorige week eenige communisten nog een verga dering hadden willen beleggen voor de volksstemming, is nu slechts een jubelende menigte te zien in het met guirlandes iraai versierde oude stadje. Hitier stond rechtop in zijn auto en passeert een afdeeling Duitsche gepantserde tanks, die ook op weg zijn naar Weenen. De commandant heeft halt laten houden en alle man schappen brengen, staande voor hun machines, den Duitschen groet. In Weenen is men reeds met de zuivering begonnen. Alle J oodsche sportvereenigingen zijn uitgesloten uit het Sport und Turnfront. Men verneemt voorts dat vandaag alle redacteuren van debe- schuld overtuigd eu zal de plechtige belofte, hem getrouw te blijven, on geschonden en onbevlekt medenemen naar de andere zijde van het graf. Het eenige antwoord van den land heer was een heftige verwensching, die haar deed huiveren. Toen bleef hij eenige minuten zitten, in diep stilzwij gen verzonken. Nu naderde Robert zijn nicht. Irmgard, zeide hij, vertrouw mij. Ik wil alles doen om u gelukkig te maken. Ik wil u mijn geheele leven wijden. Denk toch aan uw vaders grijze haren, aan zijn levenslange goed heid! Denk ook aan uw nutteloos le ven, aan het verlies van uw vermo gen, aan de ellende, die uw „neen" tengevolge zal hebben en stel u dan voor het geluk dat uw „ja" in het leven zal roepen. Irmgard was aan een zware beproe ving blootgesteld, want haar vaders gelaat nam langzamerhand een meer smeekende uitdrukking aan. Hij boog zijn grijs hoofd tot haar. Ik smeek u om uw toestemming, kindl vervolgde hij. Zie mij aan, hoe oud en ongelukkig ik ben. Gij kunt mijn laatste dagen opvroolijken en mij inwendige rost verschaffen. Glimlachend zal ik eens mijn oogen kende dagbladen Der Tag en Die Stunde die anti-nationaal socialis tisch geörienteerd zijn en burgerlijk linksch liberaal waren, in hechtenis zijn genomen. De Engelsche jour nalisten die hier in groote getalen aanwezig zijn o.a werken de bu reaux van de United Press dag en nacht met twaalf man, laten de meest fantastische verhalen naar Enge land overseinen. Voor de radio werd al ernstig ge waarschuwd tegen plunderingen en requisities welke op eigen houtje blij ken te zijn geschied. Er werd ver zocht dit direct mede te deelen en de daders aan te geven. Vlak bij de Opera en terwijl men Hitier verwachtte, werd een Joodsche boekhandel leeggehaald en de boe ken op een vrachtauto geladen waar schijnlijk voor liet houden van een auto da fé van niet meer gewenschte literatuur. De lijst van personen van het vo rige regiem, die zich in Schutzhaft of in de gevangenis blijken te bevin den, wordt steeds grooter. Onder de genen, die in de gevangenis zitten behoort ook de oud-burgemeester van Weenen en vroegere vice-kanse- lier Schmitz, dien men beschuldigt den arbeiders wapenen te hebben verstrekt. Tegen kapitaalvlucht is een heele reeks maatregelen uitgevaardigd. De Duitsche mark moet thans door iedereen te \Veenen worden aange nomen tegen Sch. 1.35. Het zetten van Joden uit hun ambten of werkkring gaat snel voort. Heden werden o.a. aan alle Ween- sche Joodsche advocaten medege deeld, dat zij van de lijst geschrapt waren. De uittocht uit Oostenrijk. De treinen uit Weenen naar War schau brengen veel meer reizigers mee dan gewoonlijk. Tal vanPool- sche Joden, die indertijd naar Wee nen waren getrokken, keeren nu naar Polen terug. Het aantal Poolsche Joden, dat in Oostenrijk gevestigd was, wordt op 24.000 geschat. Ook in Tsjechosiowakije, Hon garije en Zwitserland komen vele vluchtelingen aan. Zij, die in Zwit serland aankomen, gaan meestal door naar Frankrijk. De eenige be kende Oostenrijksche figuur, die in Zwitserland vertoeft, is prins Starhemberg, doch die was er reeds voor de jongste gebeurtenissen. Op het gToote landgoed van graaf Ester sluiten, wanneer ik u hier in onze oude bezitting zie. Spreek uw „ja" uit, lief kindl Wijs mijn eenig verzoek niet af! Haar gelaat werd bleek. Zij richtte zich op en stond in haar volle lengte voor hem. Ik kan niet, vader, verkla arde zij; ik moet mijn gelofte houden. Dus wijst gij mij af? vraagde Robert. Ja, beslist, zulks had gij vooruit kunnen weten, antwoordde Irmgard. Integendeel, ik geloofde, dat de wensch uws vaders macht over u h id. De landheer stond op, doch hij beefde zoo over al zijn leden, dat hij genoodzaakt was de leuning van zijn stoel vast te houden-' Geef mij volkomen helderheid, zeide hij. Niettegenstaande mijn wenschen weigert gij te huwen? Ik moet het weigeren, papa. Nu, dan behoeven wij er niet meet over te spreken. Mij valt het gewone lot ten deel van een vader, die zijn kind teveel bemind heeft. Zeg maar niets meer, Robert, hier zijn alle verstandige redeneeringen vruchteloos. Het gesprek was nu afgeloopen en wij gevoelden ons allen ongelukkig. hazy in Hongarije zijn tal vanOos- lenrijksche aristocraten aangekomen, o.w. aartshertog Emst. Aartsherto gin Adelaide en aartshertog Felix zijn ook in Hongarije aangekomen, doch doorgereisd naar België, om zich bij hun familie op Steenocker- zeel te voegen. Baron Wiesner, het hoofd van de Oostenrijksche legi timisten, is te Boedapest geweest, doch heeft zijn reis naar een ander land voortgezet. Wereldvrede en Esperanto. In de donkerste dagen van het jaar klinkt elk jaar opnieuw tot ons door het „Vrede op aarde". De mensch moet wel erg optimis tisch zijn, dat hij weer altijd gelooft aan het ideaal van de vrede, terwijl rondom niets dan haat en naijver Ce bespeuren valt. In gemakkelijke onver schilligheid sust de menschheid zich in slaap, terwijl men rusteloos bezig is een nieuwe oorlog voor te bereiden. Wij zijn niet verantwoord met lijde lijk af te wachten, wat anderen voor ons nageslacht beschikken. Zoolang wij de verantwoording schuiven op dere- geerende personen, hebben wij niet te klagen, als een nieuwe oorlog onze beschaving zal vernietigen. Wat moeten wij dan doen om een tegenkracht te vormen tegen alle ver nietigende invloeden De wereld wordt geregeerd door ideeën. Laten wij er voor zorgen onze idee ingang te doen vinden. De volkeren moeten ervan doordrongen raken, dat zij behooren tot één menschelijke familie, dat over de grenzen menschen wonen met de zelfde gevoelens, dat er geen oorzaak bestaat, om iemand te haten, die tot een ander ras of nationaliteit behoort. Tot deze overtuiging moet de mensch heid worden opgevoed. Daarvoor zal het noodig zijn de menschen met elkaar in contact te brengen Vroeger was het slechts voor een bevoorrecht gedeelte mogelijk an dere nationaliteiten te ieeren kennen. De massa beschikte niet over een mid del om met vreemdelingen te spreken. Nu is dit anders geworden. Door middel van Esperanto is het zelfs voor de meest eenvoudige mogelijk zich re gelmatig met alle landen schriftelijk of mondeling in verbinding te stellen. Ieder kan dit middel aangrijpen om zijn me- De landheer deed zijn toorn en zijn teleurstelling meer uitkomen, dan ooit te voren. Hij sprak nauwelijks nog met zijn dochter en als hij het deed, dan geschiedde het zoo koel mogelijk. Allenhof had zijn vroolijkheid verloten. Zoo naderde eindelijk weder het Kerstfeest. Mijnheer Werneck wilde, dat het op de oude schitterende wijze zou gevierd worden, niettegenstaande de vele tegenwerpingen van Irmgard. Wij vierden dus den Kerstavond op de vroegere feestelijke wijze. Ik ging in Irmgards kamer. Zij zag er zeer aangedaan, maar toch innemend uit. Haar japon was van kostbare ronde zijde, met edelsteenen rijk bezet. Een diadeem van paarlen in haar donkere lokken gaf haar het voorkomen eener vorstin. Zij glimlachte, toen ik binnen kwam. Ik zal vanavond allen glans vaarwel zeggen Bertha, zeide zij. Over twee weken zal ik niet meer de gebiedster van Allenhof zijn. Zal ik vanavond ook naar uw post kantoor gaan? vraagde ik met hetzelfde weemoedige lachje. Ja, het zal voor de laatste maal zijn. Ik zal mijn geliefde zijn vrijheid terug geven. (Wordt vervoltfd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1