„Uut m'n joenge jaoren" PAT en POM, Twee Padvindertjes» Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 10 Maart te 8 uur: „DE ZWANSBARON", Operette in drie bedrijven van Walter Kollo. Zondag 13 Maart 2,30 en 8,— uur „DE TZAREW1TSCH", Operette van Franz Lehar. Maandag 14 Maart te 8 uur „TOVAR1SJ", Tooneelspel in vier bedrijven van Jacques Deval. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 13 Maart 2,30 uur HAMLET, Opera in 5 bedrijven. Muziek van d'Ambroise Thomas. rabbijnen en predikanten der Vereen. Staten onderteekende brief aan Hitier zal worden gezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen de vasthouding van ds Niemöller. Prins Wilhelm Frledrich van Schamburg-Llppe verongelukt. Naar verluidt is Vrijdag j.I. prins Wilhelm Friedrich van Schamburg— Lippe omgekomen tengevolge van een ongeluk van zijn bombardeervliegtuig tijdens manoenvres te Berlijn. Zooals gebruikelijk, aldus Reuter, weigert het ministerie van Luchtvaart dit bericht te o itkennen of te beves tigen. Havas teekent hierbij aan dat de ver ongelukte een zoon was van prins Friedrich Georg van Schamburg-Lippe en prinses Antoinette Anna van Anhalt. Hij is 24 Augustus 1912 te Ratisboritz geboren, was luitenant van de lucht macht en adjudant van Göbbels. deur Een Oud-Landjesman. XXI. In de zeumer wier d'r eêlehans niej achter geloópen; dan aon ze wè wad anders te doen 't Is eigenaordig, dad in sommigte landen 't Sintneklaoisfeêst nie gevierd oórdt. In England, om maor eês 'n voorbeeld te noemen, doen z'r eêle hans niej an, mao dao maoken ze wè vee wérk van de Kostdag. B'alven dat 't Zondag was, dat 'r kérke g'ouwen wier, in dat 'r mee de kinders van de Zondagschole Kèsfeêst gevierd wier meej 'n kèsboöm, mérkten je van die daogen in vroeger jaoren nies zoóvee in ons land. Laoter kwam 't meêr in meêr in de mode van 'n kèsboóm thuus. In a j' noe in den tegenwoor- digen tied 'n dag of wa voo Kostdag in de stejen komt, dan liggen d'r op marten in pleinen overal oöpen boó- men te kóóp. Jan, Piet in Klaois zie je meej 'n boómpj' onder ulier èrm of op ulder schouwer deu de stad sjouwen; in as ze te groótsch zien oin 'm zelf te draogen, laoen z' 'm naor uus briengen. A' j' dan den eêsten Kost dag 's aoves deu de stad loopt, dan zie j' in veel uzen 'n brandende kès boóm. Sommigte d'r van zien verlicht meej electrlsche lampjes. Das makke- likker in nies zoó gevaorllk as mee kèssen. Da dennegroen vlieg nog a hauw In brand, in daorom zien d'r vee mènschen bange, om uldere kèsboóm op die maniere te verlichten. Eêlehans ong'liek geven kan 'k ze nie, wan daor is a meêr as eès brand deu gekommen. Mao de verlichtieng zelf is mee kèssen vee móóier as mee die electrische lampjes. Dad is te doódsch, dao zit geên leven in, net as in die kèsvlam- metjes, wan die bewegen toch altied 'n bitje. Die kèsboóm oórdt dan mee van alles in nog wa versierd, in at dan dan de lichtjes angestoken zien, is 't wérkelijk 'n móói gezicht. De groóte lampe brandt dan nie, da spreekt. Dan kommen d'r kennissen op ferziete, die zelf geên boóm èn, daor oór 'n bakje sukelaode gedroenken, daor oóren vèsjes gezoengen. (Heilige Nacht, O, Denneboóm, in nog meêr and're), in zoó oór in veel uusouwens 't Kèsfeêst gevierd op 'n maniere, das zelfs 'n mènsch, die eêlemao nie kèrksch of geloóvig is, d'r van onder den indruk kan kommen 'k Zou eigelik moeten zeggen, dat 't zoó 'n jaor of twintig in meschlen nog langer, gelejen ge beurden. Wan op die maniere was 't wee nie móói genoegt meê: dao mos sen cadeautjes an te pas kommen. Diej oóren ingepakt in an de kèsboöm op- g'angen. Ieder krlegt dan z'n beurte. Bie 't uutpakken is 't dan 'n lawaoi van d' and're wereld, in van de plech tige kèsfeêststemmieng is t'r nie vee mee te mérken. Op die manier' is 't onweer van cadeautjes geven nie van de lucht af, wan je moe nie vergeten, dat 't dan pas Sintneklaois gewist eit. Das ze dat den vuufden December doen, alia, da lig zoó'n bitj' in den aord van 't beêstje, a zien de geleêr- den 't 'r ook niej altied over eêns, oe of da gebruuk in de mode gekommen is. Mao 'k èn d'r mee m'n verstand nóóit bie gekunnen (meschlen èn 'k 'r nie genoegt voo,) wad of cadeautjes geven mee d' 'èrdienkieng van de ge boorte van Jezus te maoken eit. Was 't noe alleêne nog maor an de kinders, afijn dan, mao de groóte mènschen doen 't onder mekaore ook. Ik be schouwen 't as één van d' voerdreven gewènten uut den tegenwoordigen tied, 't Spreek vanself, da 'k ier nie mee bedoelen de diengen, diej op 't Kès feêst an de kinders van de Zondag schole gegeven oóren, as 'n beloónieng voo trouw schoolbezoek. Of zoó as ze da van 't Leger des Eils doen in de stejen an d' èrme mènschen. Da 's liefdaodigheid, in voo zoó iets is dien dag juust eêl geschikt Van de kostdag zitten m'n in 'n om- deweer in 't nieuwe jaor. Eêst ei j'dan vanself Ouwjaorsaovend nog, mao daor ei j' as kind nie veel an. 't Is bekènd, dat 'r op dien aovend vee mènschen nao de kérke haon; verscheije die| an ders nóóit gaon, mao dan nie gèrn zouwen thuus bluven. Toch gaot da meschien ook weer a makkelikker as vroeger, omdat de raodio toch ook al tied kèrkdiensten uutzèndt. Duzende, in nog eês duzende mènschen ziengen dan 't eêste vês van Gezang 160: Uren, daogen, maonden, jaoren, Vliegen as 'n schaoduw heen, Of ze zitten d'r bie de raodio nao te luustern. Ze vinnen 't allemao moöi, in dad is 't ook, mao 'k g'loóven, dat 't toch maor 'n eêl klein stuitj' indruk maokt; a j' zoó eês kiekt, wad of t'r in de wèreld gebeurt, dan zien de meêste weer a hauw vergeten, wad of ze op Ouwejaor zoó moöi vonnen. (Wordt vervolgd). VOETBAL. BIERVLIET. Biervliet II—Schoondijke I 1—4. Alhier had onder leiding van scheids rechter Gillissen de ontmoeting plaats tusschen Biervliet II en Schoondijke I Reeds direct na den aftrap zien we dat Schoondijke iets in de meerderheid is. De gastheeren hebben echter prach tige kansen om te scoren, maar door de onproductiviteit der voorhoede wor den deze kansen verknoeid. De gasten hebben niettemin handen vol om hun doelgebied zuiver te houden. Toch zijn de aanvallen van de gasten gevaarlijk en de verdediging moet hard werken. Maar op een gegeven oogenblik komen ze weer opzetten, een misverstand in de verdediging en de gasten scoren. Het overwicht is sterk, maar alweer missen de gastheeren een kans, deze maal linksbuiten de Jonge, die voor open gaol, hoog over schiet. Nogmaals weten de gasten te doelpunten (0—2) Maar nu komen de gastheeren opzet ten. Een mooie aanval en midvoor Moens doet het net trillen (1—2). Met dezen stand treedt de rust in. Na de rust is het overwicht nog sterker. Al loopen de gasten herhaal delijk in het buitenspelvalletje, toch kan de verdediging het niet tegenhou den, dat Schoondijke nog twee maal doelpunt (1—4). Met dezen stand komt het einde. Scheidsrechter Gillis sen leidde goed. SCHOONDIJKE. Schoondijke II- Hoofdplaat II 0-2 Nadat scheidsrechter Oosterling om 2 uur de beide aanvoerders heeft laten tossen, brengt Hoofdplaat de bal aan het rollen. Daar Hoofdplaat met drie invallers speelt, is Schoondijke iets in de meer derheid. Toch weet Hoofdplaat na 20 minuten spelen te doelpunten (0l)en gaat hiermede de rust in. Door de sterke aanvallen van de Hoofdplaatsche voorhoede komen de gastheeren in het nauw. De linksbuiten brengt de stand op 0—2. Na een klein incident wordt verder gespeeld en komt het einde met een 0—2 overwinning voor Hoofdplaat. BRESKENS. Breskens—Terneuzen 2—1. Als scheidsrechter Groffen om half drie laat beginnen is er veel publiek op het veld. Breskens trapt af en speelt eerst met de zon in 't gezicht. De eerste aanval levert een corner op die door Fenijn wel goed wordt voor gezet, doch de Terneuzen-backs weten is Pat met één sprong bij hem en licht hem met veel kennis van zaken een beentje I Met een snauw van woede rolt de boer op de grond en Pat kan nauwelijks zijn lachen houden om die koddige buiteling. Maar ze hebben geen tijd om te lachen 1 De bruut ziet weliswaar sterretjes van de smak en „hapt even adem", maar lang zal dat niet duren en van dat oogenblik moeten ze gebruik maken om de kuiten te nemen. Zoo vlug als hun beenen hun dragen kunnen, loopen ze wèg. Want de boer is weer overeind gekrabbeld en ziet er uit, alsof hij wel trek heeft in versche padvin dersboutjes 1 Brrrrr wat kijkt ie kwaad! Tjonge, wat kunnen die twee rennen! De boer heeft 't nakijken. Maar die maakt zich verder niet erg druk over het tweetal. Ze zijn al een heel eind weggerend, als ze 't pas wagen om om te kijken. Ze worden niet gevolgd, gelukkig! In de verte ziet Pat de boer weer zitten, met een hengel in de hand. Nu kunnen ze weer verlicht ademhalen. Zoo'n groote kerel is geen partij voor twee jonge padvindertjes, al zijn ze nog zooveel mans! En met dat al zijn ze een aardig eind uit de richting gedwaald, zónder nog iets gevonden te hebben geen spoor! Vooruit jongens, aan het werk! te onderscheppen. Vooral over rechts komt Terneuzen gevaarlijk opzetten maar Erasmus in samenwerking met v. d. Sande zuivert het terrein. Na pl.m. 15 minuten geeft Neuféglise door naar Fenijn. Deze zet voor en langs de uitloopende doelman geeft H. Ver meulen Breskens de leiding. Even la ter volgt weer een aanval van links. Fenijn zet opnieuw voor en weer is het H. Vermeulen die ditmaal met een kopbal de keeper passeert, 2—0. Breskens is de gasten steeds te vlug af en wat deze ook in 't werk stellen voorloopig lukt het niet. Toch hebben de rood-zwarten succes als Verduijn over de bal heen valt 2—1. D. de Visser breekt door en geeft aan H. Vermeulen die scherp inschiet doch vallend werkt de keeper de bal corner. Na de rust is Terneuzen aanvanke lijk sterker, doch hun korte spel is oorzaak dat de backs steeds kunnen opruimen, terwijl in deze periode Ver duijn zijn doel prima verdedigt. Voor al met uitloopen was onze keeper steeds op tijd en heeft daardoor in menig benauwd oogenblik redding gebracht. De middenlinie der gastheeren weet het spel dan te verplaatsen en het is De Baare die zoowaar een derde doelpunt scoort. De scheidsrechter had juist gefloten zoodit dit punt niet toegekend kon worden. Het is te be grijpen dat Terneuzen alles op de aanval zet doch zonder succes. Als scheidsrechter Groffen, die perfect leidde, het einde blaast heeft Breskens verdiend gewonnen. V oetbalultslagen: Breskens 2—Groede 1 Oostburg 2 - Gioede 2 S. C. D.—IJzendijke 2 Schoondijke 2—Hoofdplaat 2 Biervliet 2—Schoondijke 1 BreskensTerneuzen Sluiskil—Oostburg 3-0 4—1 4-1 0—2 1—4 2—1 4-0 BRESKENS. Jaarvergadering. Vrijdag hield de Kring van Chr. Zangvereenigingen in West Z.-Vlaan- deren alhier haar jaarvergadering. Aanwezig waren de vereenigingen uit Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet en Re- tranchement. Na het gezamenlijk zingen van het Bondslied werd de vergadering ge opend door den Voorzitter, de heer I. van Melle. Achtereenvolgens brach ten de vereenigingen elk een tweetal nummers ten gehoore. Een viertal jonge dames in Tiroler-kleederdracht gaven een paar aardige liederen ten beste, die zeer in den smaak vielen. De avond, die zeer geslaagd is, werd door Ds. Goudzwaard met dank gebed in een samenzang gesloten. AARDENBURG. Jaarvergadering Boeren leenbank. Zondag 6 Maart werd in „de Roode Leeuw" alhier de jaarvergadering ge. houden, waarin de periodiek aftreden de bestuursleden, de heeren A. de Bruijckere en Ed. Bonte herkozen wer den. Hetzelfde geschiedde met de heer H J. Aernoudts als lid van den Raad van Toezicht. Omtrent de rentevergoeding werden nieuwe besluiten genomen. SINT KRUIS. Muziekuitvoering. In het lokaal van J. B. Paridaen gaf het muziekgezelschap E. N. Z. K. op 6 Maart zijn 2e winteruitvoering. De zaal was vol. Op de muzieknummers volgden een paar kluchten getiteld „Johnny" en „De truc van Tienus" met nog enkele voordrachten. De rollen za ten er goed in en werden goed weer gegeven, vooral de moeilijke rol van Tienus, gespeeld door den heer A. Vercruijsse. Om de tijd, benoodigd voor het schminken, te vullen, werden door den heer R. Paridaen eenige zeer aar dige staaltjes van lenigheid gegeven, die zeer in den smaak vielen. OOSTBURG. Ongeluk. Hedenmorgen is aan den Hoogendijk alhier, bij het op hol gaan der paarden, de landbouwersknecht Moerman met zijn voet in een eg terecht gekomen. Geneeskundige hulp moest direct in geroepen worden. ZU1DZANDE. Bazar. 2e Verantwoording ingekomen giften voor de bazar ten bate van de Muziek vereniging „Veronica": 1 blaadje met 6 eierdopjes, 1 cactus standaard, 2 pannelappen, 1 schort, 1 schoorsteenlooper, 2 voetkussens, 1 vloerkleedje, 1 gehaakt kleedje, 1 oranje theeblad met versiering, 2 antieke vazen, 1 werkmandje, 1 theelichtje, 1 das. 1 nachtzak, 1 zakiantaarn, 2 vaasjes, 1 cognacstel, 1 spiegeltje, 1 fruitschaal, 1 bloemvaasje, 1 klein Degertje, twee melkkannetjes, 2 suikerschepjes, twee vleeschvorkjes, 1 overtrek voor sier- kussen, 3 tafelmatjes, 1 lepelrekje, 1 lijstje, 1 bordje, 2 presenteerblaadjes, 4 dassen, 4 strikjes, 3 zakdoekjes, 1 theekleedje, kopjes en schoteltjes, 1 boodschaptasch, tabak, 1 bus choco lade, 2 doosjes sigaartjes, 1 pet, 1 jongens slipover (leeftijd 12-14 jaar), 1 baby kleedje, 1 doos pijpen 11 stuks, 1 zwempakje, 1 paar kindethandschoe- nen, 1 meisjes directoir, 1 meisjeslijfje, 1 meisjes jurkje, 3 kinderschortjes, 1 paar heerensokken, 1 k.g. Droste's cacao, 1 paar jongensschoenen no. 36, 12 Seschjes odeur, 12 staafjes scheer zeep, 10 pakjes tabak, 1 vaasje, 1 electrische lamp met 3 kronen, 1 tafeltje, 1 haardbank, 1 bank voor 4 personen, aardappelen, 1 sierkussen. 1 tulband, 1 electrische lantaarn, boter, manufac turen, 1 wandbord, 1 borstrok en 1 schoorsteenlooper, 1 kinderschort, 1 meisjes onderjurk, 1 lamp en 6 mond harmonica's, 2 vloermatten, 1 kleedje en kleinigheden, 2 schoorsteenloopers, 3 kussendekjes, 1 aschbak, inktstel, sigarettenkoker, enz., 1 slgarenstel, karaf, enz., 12 limonadeglazen, 1 tafel kleedje, 2 gehaakte mutsen, 1 buffet- looper, 6 bordjes, enz., 1 kinderschortje en pannedoek, 1 geborduurd tafel kleedje, 1 geborduurd overtrek voor theemuts, 1 schort, kinderdeken, 1 bus cacao, 1 doos fondant, 8 lucifershan gers, 1 pijprekje, 1 waschstel, 2 saus kommen, 1 wandbordje, 1 kussen, 50 pannelappen, 1 doos likeur, 6 boek kaarten, 11 potlooden, 1 doos koffie- boonen (5 ons), 12 vulpennen, 6 leg kaarten, 1 Schilderij, sierkan, enz., 2 likeurkaraffen, 3 sierkannen, 1 koffiekan, theepot, bonbonschaal, 1 koffiekan, 1 fluitketel, 12 kaatsballen en 12 pakjes thee, 1 geborduurd tafellaken, enz. SLUIS. Het herstelde Kerkorgel. Het Kerkorgel der Ned. Herv. Ge meente heeft een grondige herstelling ondergaan. Dit monumentale bouwstuk werd in 1824 door de firma Gebrs. v. Peteghem uit Gent in dit Kerkgebouw geplaatst en bevat 21 sprekende stem men verdeeld over twee klavieren en vrij pedaal. Het orgel is grondig schoongemaakt; verschillende onder deden werden vernieuwd en opnieuw géintoreerd en gestemd. Het orgel, dat als een kunstwerk wordt geroemd, is op de Monumentenlijst geplaatst. Filmavond. Vrijdag werd door de Mij tot Nut van 't Algemeen Departement Sluis1 Aardenburg aan haar leden, in de zaal van den heer M. Sanders-de Pauw, een filmavond aangeboden, waarbij mede uitgenoodigd waren de leden van het Volksonderwijs afdeeling Sluis met haar dames. De zaal wa: flink bezet. De Voorzitter van het Nut, tevens Voor zitter van de vereeniging Volksonder wijs, den heer H. M. Kerpestein, opende de bijeenkomst. De verschil lende rolprenten, als de Oranjefilm, een natuurfilm, een teekenfilmpje en een oorlogsfilm vielen zeer goed in den smaak, al was het jammer, dat de laatste film niet te best tot haar recht kwam. Na afloop groepeerden zich de ge- noodigden tot een gezelligen kout. Boekbespreking. In de Raven-reeks van den Uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren ver schenen een tweetal boeken: Ellery Queen: „De Tusschendeur" Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90 In dit buitengewoon boeiend boek met zijn aantrekkelijke hoofdfiguren treedt Ferry Ring, de particuliere de tective vooral op den voorgrond. Hij weet op meesterlijke wijze de onschuld van Eva, de dochter van dr Mac Clure, aan te toonen. Het is een knap geschreven boek, dat men niet ter zijde kan leggen, al vorens het uitgelezen te hebben. Erie Stanley Gardner: „De justitie noemt het moord Ingen. f 2,25 Geb. f 2,90. Het is geen gemakkelijke taak voor den nieuwbenoemden Sheriff Brandon en den District Attorney Douglas Selby om de moord op te helderen op den kleinen geestelijken Brower, die vreed zaam gestorven was in zijn bed in Madisonhotel. Het is een zeer spannend detective verhaal, dat ons tot de laatste bladzijde boeit. GROEDE. Over de maand Februari 1938. GEBOORTEN: 20 Beatrix Emma, d.v. C. Heete_

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2