Gevonden en Verloren' erk- en Schoolnieuws. r Ingezonden. Persil zal steeds Persil zijn In prijs en kwaliteit Dus: Wie er met Persil waschty Wascht óók met zékerheid. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws Kleine Advertci Advertentiët ON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. iondag 6 Maart 2,30 en 8,— uur „DE ZWANSBARON' i Operette in drie bedrijven van Walter Kollo. Dinsdag 8 Maart te 8 uur 1 LODEWIJK DE ELFDE, i Tooneelspel in vier bedrijven i door het gezelschap )an Musch. ANSGHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 6 Maart 2,30 uur MIREILLE, Opera in 5 bedrijven. Muziek van Ch. Gounod. t 'I I I, 'u :r PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 Maart ireskem uur Ds. Derksen. 1 uur Ds Goudzwaard. uur Zondagschool, ladzand I uur Ds Visser, ofdplaat. I uur M. R. Pliester. Ileuwvllet - uur Ds. Derksen. •ostburg i uur Ds Faber. choondijke i uur Ds J. A. Swart. uldxande. i uur Ds Stegenga. iroede 1 uur Ds Goudzwaard. Ev. Luth. Gemeente. i uur Da. M. P. Stol. ekkelijk kalm. Langs den beneden- van de Jangtse zijn de Japanners iet defensief, terwijl de Chineesche pen in het Noorden van Tsjekiang terreinwinst behaalden. SPANJE. euter meldt uit Perpignan, dat de oners van het Fransche grensplaatsje Perthus zich ongerust maken over bericht volgens hetwelk de Spaan- regeering van plan zou zijn om ruizen in de onmiddellijke nabijheid de grens in te richten tot munitie- ot. om een snellere voorziening van troepen met munitie mogelijk te en, indien dat noodig is. De voor- *Is van de huizen, die nog juist op ansch gebied staan, zijn gelegen aan Franschen grensweg. Indien de itschen de huizen als een militair I zouden bombardeeren, is de kans at dat de bewoners van het ische dorpje hier het slachtoffer van den worden. Deze laatsten hopen sschen dat de Fransche regeering n zal slagen de Spaansche regee- te bewegen andere huizen uit te en voor het opslaan van munitie. en verantwoordelijkheid der redactie. Breskens, 3 Mrt. 1938. Mhr. de Redacteur, aar aanleiding van een vergadering de Schippers Vereeniging „Schutte- afd. Breskens, voel ik mij ge- dzaakt eenlge opmerkingen te ma- ouden alle menschen, die direct en reet iets te maken hebben met lepvaart, op de hoogte zijn van het der vereeniging? Zouden ze wel i een daadwerkelijke verbetering op ïomis.ch of practisch gebied gezien Den, die door de Invloed van de eniging tot stand is gekomen? geloof het niet, ze vinden het een Ie verbetering, maar hoe die tot d kwam hebben ze zich niet afge- gd, en maar al te dikwijls was luttevaer" de grondlegger van zoo'n il. Niet alleen te Breskens, maar - geheel Nederland. zal U even uitleggen hoe de zaak lkaar zit. We hebben een hoofd- uur in A'dam. waar wij op ons rt een onderafdeeling van zijn. voor plaatselijke belangen, ie belangen, nu van iedere Veree- ag in Nederland worden ieder jaar zen congres, de scheepvaart be ende, behartigd. 'it jaar hebben we het 75ste te >lle. Ik heb twee congressen mee aakt. een te Brielle, en een te drecht. Ik hoop dit jaar ook wei r vezig te zijn te Zwolle, lijn overtuiging is, dat deze inst 1 vrij van alle politiek of richting, nuttig is, hegeen wel blijkt uit feit, dat Mr van Dam, Adv. te R'dam (geen kleine jongen) Voorzitter is, bij gestaan door soortgelijke deskundigen op scheepvaartgebied, terwijl elk jaar één of meerdere ministers deze ver gadering bijwonen, die 3 dagen in be slag neemt, om het programma af te werken. Een bewijs dat er heel wat aan de orde komt. Welnu betrokkenen bij de scheepvaart, we zijn in afd. Breskens met 58 leden, wat m.i. voor een plaats als Breskens veel te weinig Is. Sluit U aan bij de Ver. „Schuttevaer", ook Uw belangen staan op het spel en worden verdedigd, in deze voor de scheep vaart toch al zoo'n moeilijke tijd, waar alle bedrijven door de overheid wor den geordend en aan banden gelegd, helpt mee door Uw, Zegge f 1,— per jaar contributie, en Uw stem in het bedrijf, waar U als eigenaar, zetbaas, personeel, leverancier of anderzinds, toch zeker ook een bestaansmogelijk heid tracht te verzekeren Kijk niet wat ge er mee verdient, maar wat ge niet verliest, en dat is onzichtbaar, maar zeker in deze tijd van het grootste belang, die wij thans als aangeslotenen voor U verdedigen. Wees geen parasiet, maar maakt U productief en nuttig maatschappelijk lid, door het bedrijf en zoodoende de Uwen te steunen, door het simpele lid maatschap van de Ver. „Schuttevaer". Ieder lid neemt U in dank aan, en zal U gaarne aan de vereeniging over dragen. Meneer de Redacteur, hopende op succes, dank ik U voor deze plaats ruimte. W. KESTELOO, Tel. 109 Beurtdienst, Breskens. De voorzitter van de afdeeling Bier vliet, dhr. Maas, sprak een woord van welkom en zette daarna de financiëele moeilijkheden uiteen, waarmede het Groene Kruis in deze omgeving te kampen heeft. Spreker deed een ernstig beroep op de aanwezigen de instelling te blijven steunen, en indien mogelijk, die steun te verhoogen. SLUIS. Uitvoering. Door de Rederijkerskamer „de Oranje- bloem'' werd In café Lamminsvliet van den heer H. Bogaerd-de Paauw de tweede winterultvoering gegeven. Het tooneelstuk dat werd opgevoerd, was van rijken inhoud en de spelers gaven blijk hun rol goed te kennen. Na afloop verlustigde het talijke pu bliek zich In een gezellig bal tot in de kleine uurtjes. RETRANCHEMENT. Jaarfeest. De Vrijzinnige Meisjesvereeniging „Helpt Elkander" alhier hield haar jaarfeest in de Herv. Kerk, onder lei ding van de presidente, Mevrouw Leenhouts. Het gebouw was stampvol, toen Mevr. Leenhouts de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende, waarna gezongen werd psalm 42 vers 1. Verscheidene zustervereenigingen waren gekomen om haar blijk van belangstelling te geven. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse werden voor gelezen, waarna verschillende proza- en poêziestukjes werden voorgedragen. Verder werd de avond gevuld met het zingen van liederen en het spelen van tooneelstukjes. In het openingswoord was o.a mee- ZUIDZANDE. Bazar. Ie Verantwoording ingekomen giften voor de bazar ten bate van de Muziek- vereeniging „Veronica": 6 Notitieboekjes, 6 Potlooden, 2 doosjes Films, 1 Postzegeldoosje, 2 Sigarettenkokert, 1 Drukkerijtje, 2 stel Damschijven, 3 Verfdoosjes, 1 doosje Lantaarnplaatjes, 1 Inktstelletje, 1 Vul pen en Potlood, 1 doos Schrijfpapier en Enveloppen. 1 Lakstel. 15 Ballen, 6 Vaasjes (glas). 2 Dagboeken, Vier Schilderijtjes' 20 Damesspeldjes. 3 fla cons Eeau de Cologne, 14 Clipsen, 1 ring met Gelukshangertjes, 4 kralen Colliers (2 wit 2 gekl.). 6 kaartjes Manchetknoopen, 11 Ringen, 2 Schaar tjes in étui, 4 Zakkammetjes in étui, 4 tooverétui's, 2 doosjes Scheerzeep, 3 tonnetjes Scheerzeep, 3 Japansche Theebladen, 4 Fluiten, 1 Diadeem, 2 Springtouwen, 1 Damestaschje, 9 glazen Bonketten, 6 Armbanden, 2 doosjes Kralen, I Hertenstelletje, I Kroes, 1 Kop en Schotel, 3 Eierdopjes, 1 Cactus potje, 1 Vaasje (tin met glazen beker), 3 Mappen Daan Hoeksema, 1 Kwartet spel, 5 Dynamo werktuigen, 2 Muziek- rollers, 1 Kikvorsch (springt), 1 Verre kijker, 3 Emmertjes, 1 Pop, 12 Pro pellers, 35 stuks steenen Bonketten in zak. 2 Spaarpotten (olifant), 1 Brei- doosje. 1 Serviesje (blik), 1 Lottospel, 7 Tollen (gekleurd), 14 Pijpen (1 met étui), 3 Sigarenschaartjes, 6 Horloge kettingen, 9 Sigarenpijpjes, 1 Klokstel, 1 Kussen, 1 Kleedje, 2 Nachtzakken, 5 el Flanef, 1 Mandje, 1 Sprei. Aan geld t/m 2 Maart f 226.65. SCHOONDIJKE. Jaarvergadering. Maandagavond hield de afdeeling Clinge Doorenbos. BRESKENS. Groene Kruis-film. Dinsdagavond werd alhier in Sumajo de Groene Kruis-film „Roeping" ver toond. De zaal was meer dan vol. Velen moesten zich met een staanplaats te vreden stellen. Door de uitvoerige openingsrede van den Voorzitter, de heer J. de Groote, die in deze rede het groote nut van het Groene Kruis liet uit komen en op ledenwerving aandrong, was het bijna negen uur toen met de vertooning der film kon worden be gonnen. Deze geeft, zooals wij reeds heb ben vermeld, een prachtige kijk op het Groene Kruis-werk, in hoofdzaak het vele niet genoeg te waardeeren werk der Wijkzusters. Het was een avond van groot suc ces voor de afdeeling. De Esperanto-lessen. Woensdagavond zijn alhier, onder leiding van den heer P. J. Griep, de lessen aangevangen van Esperanto. Niet minder dan vijftig cursisten waren aanwezig. Wij voorspellen deze cursussen een goed succes. Film. Bio. Ond. Luxembourg brengt U Zaterdag en Zondag 5 en 6 Maart in Sumajo-Bioscoop de meest sensationeele en Dieuwste film van de geweldige Tarzan-vertolker Herman Brlx in „Tar- zan en de Groene Godin". Tarzan te midden van zijn medeoerwoudbewo- ners, die minder gevaarlijk blijken te zijn dan de gewetenlooze schurken, die hun valstrikken spannen een nieuwe actievolle episode uit mystiek Afrika, waar het gevaar rondsluipt Als extra hoofdnummer het super- werk naar de bekende roman van James Oliver Curwood „Wolvenjagers" (De strijd om het goud) met John Wayne. BIERVLIET. Groene Kruis-film. Donderdagavond werd in de „Oude School" alhier de bekende Groene Kruis-film vertoond voor de afdeelingen Biervliet en Hoofdplaat. De zaal was tampvel. gedeeld, dat het voornaamste streven van de Meisjesvereeniging Is, om hulp te verleenen aan arme en groote ge zinnen door het maken van kleeding- stukken en dergelijke. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van gezang 96. OOSTBURG. Raadsvergadering. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering waren alle leden aan wezig. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wer den de ingekomen stukken en mede- deelingen voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van de Landbouwhuis- houdschool, uitgaande van de Z.L.M., werd door B. en W. ter tafel gebracht en na ampele bespreking aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Een verzoek Cursus Landbouwschool werd op verzoek van den heer de Bruijne, evenwel van geen belang meer zijnde, nog eens in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Op een verzoek van de bewoners van de Weststraat inzake straatverlich ting werd verbetering toegezegd, ter wijl een verzoek van de bewoners van de Breedestraat ter afdoening in han den van B. en W. werd gesteld. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten. Uitvoering. Dinsdag gaf de vereeniging „Poly- phonia" alhier onder leiding van den heer Jac. Ros, een uitvoering in het Beursgebouw. De opkomst was zeer goed. In zijn openingswoord bracht de Voorzitter, de heer Aalbregtse, dank voor de spon taan ingekomen giften, waardoor de vereeniging In staat werd gesteld, een piano aan te schaffen De afwerking van het programma was vlot en goed. Mej. N. Kouwe uit Aardenburg had veel bijval voor haar vertolking van het piano-concert in A gr. terts van Mozart. Een kindersymphonie, uitgevoerd door kinderen van 10 tot 16 jaar, vol deed goed. Eenige soli, alsmede liederen van Hullebroeck, en koren genoten een welverdiend applaus. H-t va" c - g4 geslaagde nltvo"ring van het Groene Kruis alhier haar jaarvergadering. Van het magazijn, dat in goeden staat verkeert, is het afge- loopen jaar een goed gebruik gemaakt. Het aantal bezoeken van de Zuster bedroeg 3125, dat is bijna 500 meer als het vorige jaar. De aftredende bestuursleden J. A. Bosdijk en Adr. Luteijn werden her kozen, terwijl in de plaats van I. H. Zonnevijlle, die niet meer in aanmer king wenschte te komen, benoemd werd A. Haartsen-van Prooije. Na afloop werd de film „Roeping" gedraaid voor een talrijk publiek. GROEDE. Gevonden Een rijwielbelastingmerk 1938. Inlichtingen ter Sectetaiie. Komen aanloopen Een bont foks-hondje bij J. J. Ras, Kruisdijk O 180; en een Duitsche Her der bij A. J. M. Dusardeijn, O 17. BRESKENS. Over Februari 1938. GEBOORTEN: 16 Jannie Grietje, d.v. I. L. van Poelje en A. F. Jansens; 18 Janneke Maria, d.v. J. de Pagter en M J. Boeckhout. OVERLEDEN: 9 Adriaan Oosterling, 87 jr., wednr. van Anna Maria Le Feber; 11 Hendrik Johannes Bondewel, 63 jr., echtgen. van Pleternella van Hanegem; 17 Su- zanna van de Sande, 74 jr., echtgen. van Daniël Pieter Smoor; 22 Maria Adriana van de Wege, 62 jr., echtgen. van Jan van Es, (wonende te Terneu- zen). INGEKOMEN: M. Robijn van Cadzand naar Boule vard 12; W. Keukelaar van Vlissingen naar Papendrecht 16; C. de Kruijter van Rotterdam naar le Zandstraat 19. VERTROKKEN: J. P. Jacobs van 2e Zandstraat 9 nr Rotterdam; C. M. de Koster van Bou levard 50 n»ar 4on Haag: W M. C de Ryke van O 8 naar den Helder; J. C. Carels van Dorpsstraat 137 naar 's Heer Arendskerke; M. Swaan en kind van le Zandstraat 33 naar Kerstech Niscom (B.); E. Gittenberger van Dorpsstr. 147 naar Groede. IJZENDIJKE. Over de maand Februari GEBOORTEN: 13 Annij E. S., d.v. Cyr de Smit en C. C. M. D'huyvetter; 27 Josephus Fr., z.v. B. van Opdorp en L Sarasijn. HUWELIJKEN- 23 M. v.d. Plasse, 35 jr., met M. E. van Tiggelen, 27 jr. OVERLEDEN: 2 E. M. de Meijer, 3 maanden oud; 3 M. Casteleijn, 85 jr., wed. van Iz. Schippers; 13 Paulina Am. Maenhout, 75 jaar, echtg. van G. A. E. Meijer; 20 Ph. Onderdonck, 55 jrechtgen. van E. L. Schoote. INGEKOMEN: J. J. de Feijter van Drongen (B.); E. E. Bertou van Groede; N. Platteel en echtgen. van Leiden. VERTROKKEN: A. G. de Beer naar Brussel; Jan sen naar Biervliet: C. P. de Dobbe laere naar Schoondijke; M. J. Tollenaar naar Schoondijke; G. R. van Pamelen naar St. Kruis; P. de Boever en gezin naar Eecloo; Ch. Wijffels en echtg naar Eecloo; H. de Kok naar Westka- pelle. Niemöller naar concentratie kamp. Gistermiddag is beslist dat ds. Niemöller voorloopig in een con centratiekamp in „Schutzhaft" zal blij ven. Deze beslissing en de omstandig heid, dat hij niet in vrijheid was ge steld maar naar het hoofdbureau van politie van Berlijn was overgebracht, hebben in politieke kringen verrassing gewekt. Het was reeds opgevallen, dat het vonnis constateerde, dat de vesting straf door de voorloopige hechtenis als geboet moet worden beschouwd, doch dat deze toevoeging in het com muniqué, dat aan de Duitsche pers verstrekt werd, niet voorkwam. Blijk baar was men intusschen reeds tot het besluit gekomen ds. Niemöller niet op vrije voeten te stellen en ging het daarbij ook niet om een zgn. bescher ming tegen betoogingen. De Duitsche bladen zwijgen over deze jongste be sluiten, nadat zij slechts kort het von nis hadden vermeld. Volgens latere berichten is men in kringen der Belijdeniskerk thans in hooge mate verontrust over het feit, dat de Gestapo ds. Niemöller blijkbaar uit het hoofdbureau van politie heeft doen wegvoeren en dat over zijn te genwoordige verblijfplaats niets meer is uitgelekt Ontploffing in een smederij. Tengevolge van een explosie is de bijna zeventig-jarige smid G. van der Geer te Mijdrecht zoodanig verwond, dat hij kort na het ongeluk is overleden. In een schuur bij zijn smederij was men bezig ijzeren voorwerpen te lak ken. Van der Geer, die wilde consta- teeren hoe hoog de temperatuur was, stond voor de deur van den oven, die vanwege den rook niet geheel gesloten is geweest. Door het ontploffen van de gassen werd de deur weggeslingerd, waardoor Van der Geer buiten het gebouw werd geworpen. Scherpe dee- len van de deur waren in zijn lichaam gedrongen en bovendien had hij ern- stiqe wonden aan het hoofd. Een werkman, die eveneens tegen den grond werd geworpen, kreeg ern stige brandwonden. Zijn toestand baart geen zorg. Fietser verongelnkt. Op den Amersfoortschen straatweg bij Bussum ter hoogte van de uitspanning de Gooische Boer is gistermiddag de 57- jarige heer Van der Berg uit Bussum door een auto, welke uit Amsterdam kwam, aangereden. Het slachtoffer werd met kracht tegen het plaveisel gewor pen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar de Majellastichting te Bussum vervoerd, op weg w iarheen hij Is overleden. Korporaal van de militaire po litie verdronken. Bij oefeningen van de militaire politietroepen, welke gistermiddag te Veghel zijn gehouden, is een ongeluk gebeurd. De manschap pen bevonden zich in bootjes op de Zuid-Willemsvaart toen door nog on opgehelderde oorzaak korporaal J Berenschot, afkomstig uit Twello, uit gleed en overboord viel. Eerst na eenigen tijd slaagde men er in den drenkeling op het droge te halen. Men kon de levensgeesten niet meer opwekken. B. was 26 jaar oud en on gehuwd. Na het gebeurde zijn de oefeningen onmiddellijk gesmakt. (hoogstens 5 regels) I Prijs I 0 40. Uitsluitend bij vuor.bet PATMA je sigaar 5-flpl( Sigarenmagazijn WOITTIEïBre Voor Schrijfbehoeften hl deelig adresIz. VER HAG, b vliet. Kindje bij brand omet gekomen. In een pand A heeft een brandje yewoedaarl jongetje van drie maande or leven is gekomen. Het kindje, dat bronchi ha in een wieg in de woonuke verband met zijn ziekte we he gestoomd, waarvoor een stoiapj: dat door een spiritusvlamrerc warmd, bij de wieg stond ges Terwijl de moeder eeiogi de keuken had verlaten, de in brand geraakt, waarbijgt 1 ernstige brandwonden oplii aa gevolgen waarvan het korttijd is overleden. De moeder, the nog uit de brandende tf w halen, liep daarbij lichte *dei de handen op, welke ter ptse den verbonden. Met een en water is het brandje gebint. HooRwaterRetij Bski 't na Zaterdag 5 Maart 2 3, Zondag 6 3" 3. Maandag 7 '4, Dinsdag 8 Maart 4 5„ Licht op voor Rijwii er (waaronder begrepljn wagens, karren, e Zaterdag 5 Maart na 18, Zondag 6 „18, Maandag 7 „18, Dinsdag 8 Maart 18,1 t Hiermede vervullen wi treurigen plicht U ken geven van het droevig sterven, voorzien vai H.H. Sacramenten, dierbare Echtgenoote, 1 der, Behuwdmoeder, G moeder. Zuster, Behi zuster en Tante, Mejuff Johanna Petronel Christina Rodrig Echtgenoote van den Gerardus Pieter de Loza in den ouderdom van 60 jaren. Familie DE LOZAI Familie RODRIGO. IJzendijke, 1 Maart 191 F" Voor de zeer vele bn van deelneming, zoowel er als van elders, ontvangeiii- rende de ziekte en na hf- lilden van onzen geliefden, Vader, Behuwd- en Gror, de Heer HENDRIK JOHANN BONDEWEL, betuigen wij onzen welgepn dank, inzonderheid aan N- C. BROODMAN. Uit aller nai Wed. H. J. BONDB- van Ha*- Breskens, 3 Maart 1938. JV Bij ons wederkeeiir Noord-Amerika zeggen ve vrienden en bekenden er lijk VAARWEL en TOT- ZIENS toe. DANIEL DE 1 JAN EKKEBUS a/b Stoomschip „Volendi ALLEN die iets te n hebben- of zaken ond# berusting hebben van, r digd zijn aan, of borgtcr ben ten laste van de nala> van Mej, L. C. VAN DE!> overleden te Oostburg l> Antoniusgesticht 18 Febri gelieven daarvan uiterlijl a.s. opgave te doen teP van Noraris J. MIJS rel

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2