PAT en POM, Twee Padvindertjes, Kerk- en Schoolnieuws. „Uut m'n joenge jaoren" Sport. Gewestelijk Nieuws. Wat is dat In de verte klinken luide kreten 111 En Pat meent de stem van Pom te hoorenl Snel springt hij op: over het muurtje heen kijkt hij naar de beek, maar daar is niets te zien. „Pa-a-a-a-a-at 1" hoort hij roepen, „Help! Pa-a-a-a-a-a-at I"Pom is in noodl Als de weerlicht klautert Pat over het muurtje, ditmaal zónder de distelstruik te Iiefkoozen! Dan rent hij naar de beek. Om den hoek, bij het boschje klinkt opgewonden geschreeuw! Pat rent verder. Opééns ziet hij wat er gebeurd is! Een woedende boer tracteett Pom op een pak slaag van jewelste! Het gaat daar „van dik hout zaagt men planken!'' Tjonge, wat krijgt Pom ervan langs! Die arme jongenHoewel Pat graag een goed partijtje ziet vechten daar is hij nu eenmaal een jóngen voor! kan hij toch niet aanzien, dat Pom door den veel ster keren boer zoo onbarmhartig wordt „afgedroogd"! En juist als de boer weer uithaalt voor een geweldige muilpeer KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Dinsdag 1 en Donderdag 3 Maart, telkens te 8 uur MADAME DE POMPADOUR, Operette in drie bedrijven. Muziek van Leo Fall. Zondag 6 Maart 2,30 en 8,— uur „DE ZWANSBARON", Operette in drie bedrijven van Walter Kollo. Dinsdag 8 Maart te 8 uur LODEWIJK DE ELFDE. Tooneelspel In vier bedrijven door het gezelschap Jan Musch. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 6 Maart 2,30 uur MIREILLE, Opera in 5 bedrijven. Muziek van Ch Gounod. BRESKENS. Geslaagd. Voor het eindexamen diploma meester slaagde heden aan de Nationale Schil- deisschool te Utrecht onze dorps genoot de heer Johan Carels, alhier en werd bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de heer A. v. Haneghem, alhier. genoemd, blijkt in den oogst van het afgeloopen jaar op verschillende plaat sen in belangrijker mate te zijn opge treden, dan in eenige jaren het geval geweest is. Vandaar, dat de Planten- ziektetikundigen Dienst het raadzaam acht, de aandacht van de verbouwers er op te vestigen, dat het „blauw" geheel of grootendeels kan worden voorkomen door het toedienen van voldoende kali. Daarom late men in de gevallen, waarin het optreden van „blauw" verwacht kan worden, de kalibemesting in geen geval achterwege. Nadere inlichtingen omtrent het „blauw" verstrekken de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen en de bij dien Dienst werkzame ambte ren, alsmede de Rijkslandbouw- en tuinbouwconsulenten. Bij de consulen ten kan ook advies ingewonnen wor den over de aan te wenden kali meststoffen en de te gebruiken hoe veelheden. deur Een Oud-Landjesman. XX. Op eur verjaordag liet da kind die doöze zien, in toen mérkten d' ouwers zeker iets bizonders an m'n gezicht. Ze vrogen cemènsen, of ik 't nie móói von. 'k En d'r mao nie tevee van gezeid, wan je kriegt 'r mao kwest' over, in 't elp toch nie. At de mènschen zelf nie begiupen, das zoó'n cadeau glad nie geschikt is voor 'n meissen van tien jaor, in dat 't alleêne mao deugt om van ulder kind 'n modepoppe te mao- ken, kü'j net zoö goed mee j n oófd tegen de muur loópen as daorover praoten 'k Zien van m'n eigen klompe weer afgedwaold. Daor ei zeker ook 'n deêgvint ingelegen, wan dlej oórden d'r bie. Mee Slntneklaols mossen d'r deêgvinters zien, net zoó goed, as das ze vroeger, in noe meschien nog wè, in Schouwen-Duveland kréntebroód mee kreukels aocen, a 't Paoschen was. 'k Weet nie|, of die deêgvinters nog zoóvee gebakken oóren as vroeger, maor eêlehans uut de mode zullen ze nog wè nies zien. 't Is temènsen nog maor 'n jaor of wa gelejen, da 'k eês oórden vertellen van 'n bakker, die vergeten ao, om z'n deêgvinters op tied uut den oven t' aolen. Toen a tie d'r om docht, was 't a vee te laote, in, in plekke van móói bruun, zaogen ze pikzwart. Wa noe? Weggooien kü j'altied nog doen, in de vèrkes wouen z' ook niej op vreten. Dien bakker maokten d'r toen zelf maor 'n lolletje van. Ie zetten ze zcó zwart as ze waoren, voo 't raom, meej 'n papier d'r bie, daor a de op geschreven ao: „Negers te koop". Vee za die d'r wé nie verkocht èn, mao dao za diej ook niej op gerekend èn. 't Was meêr te doen om de leute, as om de cènten B'alven 'n deêgvint za d'r ook wel 'n sdkj' of wa spikkelaosle in m'n klompe gelegen èn. Die kocht moeder nies zelf bie den bakker. In dien tied kwaoraen ze dao mee leuren, 'k Zien die vrouwe nog bie) ons op 't plekje kommen mees zoó'n groóte, blikke trommel, vol mee beuzen spikkelaosle. Da kon ze nie meej 'n mande doen, wan dan ao 't al zochte g'oören. Vooral buten 't durp verkocht die vrouwe vee, wan, omdat de mènschen alles te voete mossen doen, hlengen ze nie voor eên of ander klutsbooschapje nao 't durp. Ons mos je nie meetellen, omda me vlak bie weunden. mao voo mènschen, die twintig menuten, 'n 'alv' uur' of nog vèder de polder in weunden, was 't 'n eêl gemak, die leurders. Die kwao- men niej alleêne mee spikkelaosie, maor overal mee, toe meej ellegoed toe Eên artikel, da tegenwoordig in de mode is, kénden me toen nog nie, in da was sukelaode, Reêpen, letters, bon bons, 'k ao d'r nog nóóit van g'oórd. Net zoó min as de poejersukelaode, (cacao zeggen ze noe). Da was allemao snoeperieje, die toen op de durpen nog nie gebruukt wier. Meschien wel in de stad, mao dan toch ook op geên stik ken nao zóóveel as noe. Laoter èn 'k pas die tabletten sukelaode Ieêren kén nen, mao da was geên spek voor ons bek. Voor onze snoepcènten kochten me druk, of jodeberglft of 'n flokker. Zoó'n tablet, 'n reêp zeggen ze noe, was vee te diere. Daor is in de lóóp van vuuftig jaor eêl wa veranderieng in gekommen, niej alleêne, wat de pries betreft, maor ook nog op 'n andere maniere A j' tegenwoordig 'n kommetje su- kelaodemelk wil klaomaoken, dan pak je de cacaobusse, in 't is in 'n oógen- blik gebeurd, 't Is geên wonder dat'r dikkels 'n bakje gedroenken oórt, wan de meêste mènschen vinnen 't lekker in voo de dierte oef je 't nie meê te laoten, a zien d'r, jammer genoegt, al tled nog wè mènschen, die 't noe ook nog nie kunnen betaolen. Vroger wier d'r belange zoóvee sukelaode nie ge droenken, niej alleêne voo de dierte, maor ook omdat 'n vreêd wérk was om ze klao te maoken. In daorom was 't 'n trektaosie, die j' maor eês of tweê keêr op 'n winter kreeg. Om ze klao te maoken ao j' toen van die koekjes- sukelaode. Op 't papier stoengen d'r 'n eêle reeke meej A's. Da was 't fa- brieksmèrk. Die koekjes mossen meej 'n mes eêst fien gesnejen oóren, oe fiender, oe beter. Da was zoó mao niej in 'n vloek in 'n zucht gebeurd, 't Was nog érger as boónen reêpen. Dan wier d'r suker deugeroerd in wa wèrme melk, in at de melk in de groóte panne dan an de kook was, wier da papje d'r in gedaon. Je kun wè begrupen, das zoó'n omslag nie gemaokt wier voor eên kommetje: ze maokten 'n eêle panne g Iiek klao. Sukelaode drienken gebeur den alleêne mao, at 'r wa blezonders an d' and was, op ouwejaorsaovend, of at 'r eên verjaorden in de winter. (Wordt vervolgd). VOETBAL. Voetbaluitslagen: Nederland—België 7—2 Juniores NederlandBelgië 7—3 Amsterdam—Brussel 3—0 Rotterdam—Antwerpen 3—2 Breskens III—Groede 40 Groede II - Oostburg II 12 Groote voetbalzege op België. De met spanning verbeide ontmoe ting in het Feijenoord-stadion te Rot terdam tusschen de voetbalploegen van Nederland en België is in een even onverwachte als groote zege van Ne derland geëindigd. Aanvankelijk wilde het in de vaderlandsche ploeg niet vlotten en demonstreerden de Belgen een overwicht in het veld. Allengs kregen de Oranjehemden het zelfver trouwen, scoorden een keer vóór de rust en niet minder dan zes keer er na. België passeerde van Male twee kee- ren. Het leeuwendeel der Hollandsche doelpunten nam Smit voor zijn reke ning. Met een mooien kopbal en drie schoten, die zelfs Bakhuys in de scha duw stelde, passeerde hij Braet, die overigens geen betrouwbaren indruk maakte, vier keeren. Er waren leege plekken op de tri bunes. Er waren ongeveer 45.000 be zoekers. Het aantal aantal auto's dat parkeerde bedroeg 2300, tegenover ruim 5000 vorigen keer. BRESKENS. Schuttevaer. Zaterdagavond werd in het hotel de Vuyst de Jaarvergadering gehouden van „Schuttevaer", de voor de Breskensche Schippers en Vlsschers met veel succes werkende vereeniging. De Voorzitter, de heer T. Verschoor, herdacht in zijn openingsrede het ver scheiden van het Bestuurslid de heer H. J. Weijkman, die in het Bestuur steeds een groote taak heeft vervuld. Uit het jaarverslag van den Secreta ris bleek, dat ook in het afgeloopen jaar weer veel door de vereeniging is gedaan, o.a. hebben door bemiddeling onzer vereeniging, zooals wij indertijd hebben vermeld, een tweetal personen alhier een pensioenbijdrage ontvangen uit de kas van het fonds van redders van schipbreukelingen. De rekening sloot met een batig saldo van f 21,91. Tot Bestuursleden werden benoemd de heeren J. de Koster en W. Keste- loo. Als afgevaardigden n iar een in April te Zwolle te houden Algemeene Ver gadering werden benoemd de heeren Verschoor en de Vuijst en als plaats vervangers de heeren Kesteloo en van Houte. Als punten op de agenda voor de algemeene vergadering werden ge noemd het maken van een Jachthaven te Breskens en het ook des zomers verlichten van de Zandkreek. Voorts werden nog eenige zaken be sproken de boezem der vereeniging betreffende. In zijn slotwoord dringt de Voorzit ter sterk aan op propaganda voor onze vereeniging ter vermeerdering van het ledental. Oranje-Vereeniglng. Het bestuur van de alhier opgerichte Oranje vereeniging is thans samenge steld uit de heeren: N. A. Bins, Voorzitter. J. A. Eek hout, Secretaris, A. J. Rammeloo, Penningmeester en A. J. Cambier, Jac. v. d. Heuvel, C. C. J. de Pree, Abr. Salomé, leden, terwijl door dit Bestuur nog twee leden daaraan werden toe gevoegd en wel de heeren Iz. de Hullu en J. M van de Sande-Bouwens. Kees Pruis-avond. Het was een goede gedachte van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer alhier om het ensemble Kees Pruis voor haar leden te laten optre den. Teneinde de hooge kosten eenigs- zlns te dekken had men plaatsen ook voor niet-leden disponibel gesteld. Toen het gezelschap om 8 uur voor het voetlicht trad, was de zaal overvol. Stoelen moesten bijgebracht worden om een ieder een plaatsje te geven. Ruim driehonderd personen waren aan wezig. Het gezelschap, bestaande uit Kees Pruis, Stella Seemer, Vera Belmonte en de pianist Jos van Beers, hebben de aanwezigen een genotvolle n avond verschaft. Kees Pruis, die ook Zeeuwsch bloed in zijn aderen heeft zijn moeder is een Cadzandsche wist al gauw het publiek tot zich te trekken en hun de refreinen van zijn lied te laten mee zingen. Stella Seemer vergaste ons op aar dige en pakkende liederen. Vera Belmonte was goed op dreef in haar zang. De pianist, die op het klavier be geleide, was zeer goed. Ter afwisseling werden een paar leuke één-actertjes gegeven, die de lachlust opwekten. Het was een mooie avond, het pu bliek was zeer voldaan en V.V.V. kan met succes op het gebodene terugzien. Jaarvergadering. Vrijdagavond hield de C. H. Kies- vereeniging alhier haar jaarvergadering. Na opening, notulen en jaarverslagen was aan de orde verkiezing van een bestuurslid, daar de penningmeester, de heer J. Woittiez niet meer in aanmer king wenschte te komen Gekozen werd de heer J. Boidin-I: raêl. Als afgevaar digde naar de Algemeene Vergadering der C. H. Unie te Amsterdam werd benoemd de heer J. J. Bolomey. Ter financiering van verkiezings propaganda werd een z.g. verkiezings fonds ingesteld. Hierna hield ds van Yperen van Waterlandkerkje een lezing over de verhouding tusschen Kerk en Staat, welke zeer interessant was. Nadat door spreker nog eenige vragen waren be antwoord, werd deze vergadering ge sloten. Na afloop werd door het bestuur tot penningmeester benoemd de heer L. Lijk. Turnuitvoerlng. Op Donderdag 24 Febr. gaf v. Melle's Sportvereenlging in het Jeugdgebouw alhier een uitvoering. Na een hartelijk openingswoord waarmede de voorzitter, de heer R. v. Quekelberghe de in ruimen getale op gekomen belangstellenden welkom heet te, werd begonnen met ringwerk en vrije oefeningen voor meisjes en vielen aanstonds de vorderingen te constatee- ren, welke de vrouwelijke leden in het afgeloopen vereenlgingsjaar hadden ge maakt Hoe prettig doet het aan de lenige jonge lichamen haar soepele bewegin gen te zien uitvoeren. Mocht de een soms wat minder goed slagen dan de ander, bij allen zat klaarblijkelijk de ernstige wil voor iets goeds ten too- neele te voeren. Achtereenvolgens kreeg men daarna te zien brugwerk, vrije oefeningen en werken aan de rekstok, waarbij ook de mannelijke leden het bewijs leverden, van wat onder goede leiding is te be reiken. Klaarblijkelijk toonen de gegeven prestaties de verhouding aan van den ijver, waarmede gedurende het geheele jaar de oefeningen worden gevolgd door de vrouwelijke en mannelijke leden der vereeniging en is er grond voor de veronderstelling, dat de eersten met meer getrouwheid op de oefenavonden verschijnen dan de laatsten. Intusschen zal het geheel van wat ten beste werd gegeven een groote voldoening betee- kenen voor het bestuur d»r vereeniging en voorzeker voor de ijverige leider der oefeningen, een voldoening waar toe het lulde applaus der aanwezigen het zijne moge bijgedragen hebben. De bronzen medailles welke in de verschillende afdeelingen voor het ver dienstelijk werk waren uitgeloofd, vielen ten deel aan de dames: Ientje Maas, Annie Vermeulen, Mies Verschelling en Koos Schrier en aan de heeren Jan Marsille en Eli Carels. Tot slot kreeg men een viertal keu rige standen van een groep meisjes te zien. Het verdient vermelding, dat deze standen naar wij vernemen, door den heer R. van Quekelberghe op verdien stelijke wijze zijn uitgedacht en samen gesteld. Werd het programma aldus naar be- hooren afgewerkt, tusschen de num mers in moest de luidruchtigheid der jongste leden wel zeer opvallen. De jongelui waren te weinig doordrongen van hun plicht om in zwijgzaamheid en orde minstens het aandachtig toeziende publiek te evenaren. Ook zullen bij volgerde uitvoetingen enkele lieftallige jongedames zich wel het genot van haar kauwgommetje willen ontzeggen, dat eenigszins contrasteert met de be valligheid, waarmede ze in de vele nummers optraden. Algemeen vonden voorts de waar- deerende woorden van den voorzitter bij het einde van het programma ge richt tot den leider der oefeningen, den heer den Exter, instemming bij het publiek. Het is een verblijdend teeken, dat hoe langer hoe meer het nut der sport door ouders van kinderen begrepen wordt. Aan het jeugdige lichaam wordt dan ook door turnen een schat voor de toekomst medegegeven. Moge de vereeniging in haar nuttig werken volharden. AARDENBURG. Geslaagde Feestfllm. Zaterdag 1.1. werd des middags voor de schoolkinderen en 's avonds drie maal voor ouderen tegen lagen entrée de film vertoond van hec Prinsesse- feest op den Nationalen feestdag. De opnamen, door den heer Van de Sande te Breskens gedaan en afgedraaid, kwamen op het doek zeer goed uit. Daar velen óf zichzelf, óf hun kind, óf hun kennissen wilden zien, was de belangstelling groot. Overgeplaatst. De marechaussée H. Schimmel al hier, is met ingang van 1 Maart 1938 overgeplaatst naar de Brigade te IJzendijke. DRAAIBRUG. Tooneeluitvoering. De zaal van den heer J. Klompe was Zaterdagavond 1.1. vol. De Rede rijkerskamer „Fortuna" gaf zijn 2e wintervoorstellmg. Gespeeld werden twee kluchtspelen: 1 „Het Wereld wonder" van Mac. Janssen en Jac. Braun en 2 „De Truc van Tienus" door G. Nielens. De stukken werden vlot gespeeld. Na leder stuk moest er „gehaald" worden. Na de tooneeluit voering volgde een gezellig bal. RETRANCHEMENT. Jaarvergadering. Vrijdag hield de Chr. Meisjesvereeni- ging en de Chr. jongensvereeniging alhier een gemeenschappelijke jaar vergadering. Deze feestelijke bijeen komst stond onder leiding van den Voorzitter van de Jongensvereeniging, de heer H. Brakman. De heer Pen- ninga, hulpprediker te Nieuwvliet, sprak een geestelijk woord. HOOFDPLAAT. Het „Nieuwste Bestuur". Gezien het „nieuwe bestuur" van de Voetbalvereeniging na één week in functie geweest te zijn, bijna in z'n geheel aftrad, moesten er nieuwe ver kiezingen plaats hebben. In een storm achtige vergadering werd het niet af getreden bestuurslid Th. de Poorter met 16 tegen 12 stemmen en 1 blanco, als bestuurslid gewipt. De vergadering leek in het nu volgend gedeelte veel op een Jacobijnenclub uit de Fransche Revolutie. Tenslotte zag het „nieuwste bestuur" er nu als volgt uit: C. van Art, Ch. Rijckaert, P. Blaakman» Th. v. d. Velde, Ed. Cornelis, Fl. van Akker en V. de Ruijsscher.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2