Burgerlijke Stand. „Uut m'n joenge jaoren" Sport. PAT en POM, Twee, Padvindertjes. Gewestelijk Nieuws. Hoogwatergetij Breskens. KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 24 Februari te 8 uur HET VIOOLTJE VAN MONTMARTRE, Operette in drie bedrijven. Muziek van Emmerich Kalman. Zondag 27 Februari 2,30 en 8,— uur MADAME DE POMPADOUR, Operette in drie bedrijven. Muziek van Leo Fall. Maandag 28 Februari te 8 uur TARTUFFE, Komedie in 5 bedr. van Molière. FRANSGHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 Februari 2,15 uur F A U S T, Opera in 5 bedrijven. Muziek van Ch. Gounod. HOOFDPLAAT. Over Januari 1938. GEBOORTEN: 20 Golda, d.v. Const. Bogaert-Clee- ren; 24 Johan, z.v. A. de Smit-Pijcke; 27 Erich, z.v. Cam. Verstraete-v. Waes. OVERLEDEN: 15 Bernardus Franciscus de School meester, 56 jaar, echtg. van C H. Ter- mont; 15 Jan de Pon, 71 jaar, wednr. van M. Faele; 23 Felicita van Opdorp, 71 jaar, wed. van J. Martens: 28 Erich Verstrate, 1 dag oud. INGEKOMEN: G. Verstrate van Oostburg, Elisabeth Schouten van Hello, A. van Opdorp van IJzendijke. VERTROKKEN: J. H. de Kramer naar Oostburg, L. Cornelis naar Voorschoten. Boekbespreking. Bij de drukkerij „Helmond" te Hel mond verscheen nr. 1 in de Kinder bibliotheek „Het Klaas Klaverboek". Een geescig boek voor kinderen met 270 plaatjes en een dol verhaal. Slechts 25 cent. deur Een Oud-Landjesman. XIX. Van dad eêste wier toen belange zoövee wérk nie gemaokt as noe, op de durpen zeker nie. 'k Za 's aoves m'n klomp' ook wè bie de schouwe gezet èn, of in de keête op de plaote van den èrd, meej 'n pee of wa père- boónen d'r in. Wan da g'loófden ik vanself net zoó goed as and're kinders: Sintneklaois reej op z'n pèrd over d' uzen, in dan kroop z'n knecht deu de schouwe, om 't eten voo 't pèrd uut de schoenen of de klompen t' aolen, in d'r dan 'n cadeautje in wa snoepe- rieje voor in de plekke te leggen. Oe of 't mogelik was, dat ie op dien eènen dag overal g'liek kon zien, dao prakte- zeerden j' as kleine joengen niej over. In dat ie nóóit eês bekaoid was, mao net altied an rieke kinders diere ca- deaux gaf, in an èrme kinders goekoöpe, of as z' èrg erm waoren, eêlehans niks, dao doch j' a net zoó min over. 't Was ommers 'n 'elige man, in die konnen alles, in alles was ze dejen, was goed. 'n Paor jaor laoter, dan begon je te twufelen, mao dan was 't mee 't ge lóóf an d' eiligheid ook bots afgeloó- pen, a bleef t'r toch nog genoegt bangigheid over, om in dien tied niej in den doenker nao buten te durven. M'n dèrde broer ao d'r al eèl gauw aor in plumen van. Die lag op 'n Sint- neklaoisavend al 'n paor uren in bédde, toen a tie wakker wier. Iej oorden 'n bitje eèn in weer loópen, in die doch vanself, dat 't Sintdeklaois was of z'n knecht. Eèl stilletjes kroop tie overènd' in bédde, in toen a tie deur 'n harretje van de bestiedeure keek, zag tie da vaoder bezig was meej onze klom pen leeg te maoken in d'r 't eên in 't and're voor in de plekke te zeggen. De smoefel lag te pruussen van 't lachen, das zie j' van ier Maor, om wee nao m'n eigen t'rug te keêren, ik g'loófden d'r toen nog alles van. 'k Zoeng de vèsjes, die m'n op schole geleerd aon, thuus bie de schouwe, van: „Sinterklaois, goed, hei lig man," in van: „Jan de knecht, zoó zwart as roet, Met een ketting aon zijn voe t,'' in nog meèr and're Eigen- aordig, da wilder altied spraoken van Jan, de knecht; ier èn ze 't over „Zwarte Piet". Moeder ei laoter wel eêgezeid' da 'k toen wè veêrtien daogen anéên stik braove gewist èn. Da wou nog a was zeggen voo mien, maor as ze m'n toen van binnen kunnen bekieken aon, zouwen ze 'r niks verwonderd over gewist èn, wan 'k was t'r op m'n dóód van, da 'k in die zak zou gestoken oóren van Jan, de knecht. In dan ao 'k mee gemoeten nao Spanje! 's Morges, den zesden December, za d'r ook wè 't eên in 't ander in m'n klompe gelegen èn, mao 'k weet toch nie meê wa. Zeker nies zokke groóte cadeaux, as ze tegenwoordig an de kinders geven. Je zou wè zeggen, da sommigt' ouwers nie goed bie ulder verstand zien; 't Is nóóit móói in diere genoegt. An kinders van zes, zeven jaor geven ze diengen, die) ost net zoóvee guldens kossen, as ze voor ons vroeger cènten uutgaoven. In waoren z'r noe nog mao dankbaor voo, afijn, at de mènschen 't geld d'r voo kunnen missen, in 't zien diengen, die voo de kinders geschikt zien, dan moeten d' ouwers 't zelf weten. De wienkeliers zien d'r dan 't beste mee. Mao soms weten ze 't ook nie meê, omdat de kinders a zoóvee g ad èn, in dan geven ze de stomste cadeaux. Een jaor of wa gelejen èn 'k daor ier eês 'n staoltje van meegemaokt, da was te zot om alleêne te loópen. 't Was nie mee Sintneklaois, 't was op 'n verjaordag, mao das g'liek; 't bluuf even verkeêrd. Dao was ier 'n meissen, die wier tien jaor, 'n kroón- jaor, in dan krieg je wè bizonders. Daor is niks tegen; dad ei nog altled zoó gewist, vroeger ook. Temènsen, in Zeêland, wan in Olland trekken z' ulder eigen van die kroónjaoren nies zóóveel an. Toen an ik tien jaor wier, kreeg ik 'n allozie. Da was de mode in dien tied, a 't 'n bitje kon; voo de joengers oör, wan melsses droegen d'r toen nog geên op 't durp. Mao dè kind aod a zoóvee van alles in nog wa g'ad, dat d' ouwers nie meê wissen, wad of ze mossen geven, 't Slot van 't liedje was, dat 't kind voor eur tiende jaor kreeg('k za 't mao zeggen, wan raojen zouwen je 't toch nie) 'n manecuredoóze. Meschien we ten de vrouweliengen, die da woord lezen, wè, wad of dad is. De mans- kèrels zullen 't allicht nie weten, net 20ómln as ik, vooda 'k da dienk gezien ao, in ze kommen d'r niks bie te kort. (Wordt vervolgd). VOETBAL. BIERVLIET. Biervliet II—Groede I 2—0. Hier ter plaatse had de ontmoeting plaats tusschen Biervliet II—Groede I. Direct na den aftrap gaat Biervliet ten aanval, doch door de toestand van het veld kan de voorhoede niet doel punten. Er volgt aanval op aanval en de gasten hebben groote moeite om den druk op hun doel te verplaatsen. Na verloop van een kwartier is die druk zoo sterk, dat er een doelpunt moet komen en inderdaad is het linksbuiten de Jonge die het net doet trillen (1 0) De gastheeren hebben maar enkele aanvallen te doorstaan, maar die wor den glansrijk afgeslagen. Na nog en kele gevaarlijke momenten voor de gas ten, waarbij ze door het oog van een naald kruipen, fluit de scheidsrechter voor het verstrijken van de eerste helft. De 2e helft is voor de gasten iets beter. De aanvallen zijn nu goed ver deeld, maar de gevaarlijkste zijn toch die van de gastheeren. Na 20 min. spelen weet midvoor Michielsen de bal te bemachtigen, dribbelt handig door de verdediging heen en schiet in (20). Na nog eenig heen en weer getrap fluit scheidsrechter Willems, die goed leidde, voor het einde. HOOFDPLAAT. Hoofdplaat II - Schoondijke II 3-1 Zondag speelde Hoofdplaat II een wedstrijd tegen Schoondijke II onder leiding van scheidsrechter Oosterling. Na 20 min. krijgt de Bie de bal vrij toegespeeld van de midvoor en be zorgt z'n club de leiding. Hoofdplaat is iets sterker en de verdediging van Schoondijke moet alle zeilen bijzetten. Zes min. voor de rust weet de Bie op nieuw te doelpunten en met een 2-0 voorsprong eindigt de eerste helft van deze wedstrijd. Na de rust is het alweer de Bie die na 23 min. de voorsprong vergroot en er 3—0 van maakt. „Moed verloren, al verloren", denkt Schoondijke en met een laatste krachtsinspanning werpen de Schoondijkenaren zich in den strijd en met succes: de midvoor redt na 36 min. de eer en met 31 komt dan het einde. BRESKENS. Breskens—IJzendijke 4—1. Het is de bezoekers niet gelukt om „Achter dat lage muurtje", denkt Pat, „zouden wel eens sporen kunnen zijn". En wip daar zit hij boven op het metselwerk 1 Eventjes kijkt hij om Pom loopt in de verte te snuffelen bi) het boschje langs de beek 1 Waar de beek een bocht maakt, verliest Pom hem uit het oog Nü aan het zoeken 1 Snel laat hij zich aan den anderen kant van het muurtje zakken en komt bóven op een distelplant terecht! Ze prik ken hem zoo venijnig, dat Pat met een kreet weer overeind springt. Maar veel tijd om zijn woede op het plantje te koelen heeft hij niet! Opschieten, is de boodschap. Nauwkeurig onderzoekt hij de grond. Nergens is er Iets te vindenGeen voetstap, geen takjes, geen strepen, geen steenen niéts, dat den weg naar de padvin derstroep zou kunnen verraden Maar Pat laat zich niet zoo heel gauw afschrikken! Hij kruipt op handen en voeten overal rond en zoekt met ijver. Want de tijd vordert snel en ze moeten zoo spoedig mogelijk verder 't Is een warm werkje, dat spoorzoeken! Pat voelt de zon op z'n rug branden Maar dat is wel gezond, zoo'n gratis zonnebad „Ver draaid I Nog niets gevonden 1" revanche te nemen voor de destijds op eigen terrein geleden nederlaag. Het Breskens-elftal was ook nu weer su perieur en de uitslag geeft de spelver- houding uitstekend weer. Als scheidsrechter Meulmeester laat beginnen is het terrein wel wat glad maar toch goed bespeelbaar. Na ruim 20 minuten spelen heeft H. Fenijn met een hoog schot succestals de keeper de bal achter zich in het doel laat vallen. A. de Baare, die hard werkt, krijgt de bal te pakken en schiet hoog langs den doelman. Midvoor Hesseling die een gevaar vormde voor de Bres- kens-achterhoede, verkleinde den ach terstand met een hard schot (2—1). Na de rust is Breskens weer sterker. Het is A. de Baare, die na een half uur weer goed doorzet en het derde doelpunt maakt. J. de Visser, die op de spilplaats uitstekend speelt, geeft goed aan zijn voorhoede en het is H. Vermeulen die het 4e en laatste doel punt voor zijn club scoort. Scheids rechter Meulmeester leidde goed. Voetbaluitslagen: Biervliet II—Groede 2—0 IJzendijke II—Groede II 3—1 Hoofdplaat II—Schoondijke II 3—1 S.C.D.—Breskens II 1—6 Breskens—IJzendijke 4—1 Corn Boys—Biervliet 1 1 Hulst—Oostburg 1 —0 Terneuzen—Axel 7—0 De stand is: Terneuzen 15 13 2 0 93-25 28 Breskens 13 10 1 2 52-25 21 Sluiskil 15 9 0 6 54-40 18 Axel 15 8 2 5 38-30 18 Hoofdplaat 13 6 3 4 31-30 15 IJzendijke 14 7 1 6 36-42 15 Hulst 14 6 1 7 36 40 13 Biervliet 14 2 2 10 20-51 6 Corn Boys 12 0 3 9 16-53 3 Oostburg 13 0 1 12 19-59 1 DAMMEN. Stand Persoonlijk kampioen voor de Zeeuwsche Dambond: Groep B. gesp. gew. verl. remise A. Kotvis 4 10 2 Joh. de Smit 4 10 2 Cysouw 110 0 Blokpoel 3 12 0 Willemse 2 0 1 1 Frieller 2 0 0 2 Fleurbaay 2 0 11 Uitslag 19 Februari 1938. Joh. de SmitWillemse 20 KotvisFrieller 11 Cysouw—Blokpoel 2—0 Uitslag 20 Februari 1938. Fleurbaay—Joh. de Smit 11 Kotvis—Blokpoel 2 0 Willemse—Frieller 1 1 DAGEN vm j nam Woensdag 23 Febr. 7,08 7,32 Donderdag 24 8,27 8,51 Vrijdag 25 8,57 9,21 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 23 Febr. nam. 17,57 Donderdag 24 17,59 Vrijdag 25 18,— Binnenvaart-Visscherij- school te Breskens. Zaterdagavond werd In het school gebouw de Ouder- en leerlingenavond gehouden van bovengenoemde school. De heer Abr. Salomé opende, als voorzitter van de commissie van Toe zicht, deze avond met een welkomst woord, waarna de heer C. L Termeu- len een korte causerie hield aangaande het onderwijs op deze school, en een overzicht gat van het bezoek der leer lingen. Dit bezoek laat nog steeds veel te wenschen over. Hoe dit mo gelijk is, Is onbegrijpelijk, daar het hier toch een levenstaak geldt voor de aan staande vlsschers. Hij dringt er bij de ouders op aan, toch te zorgen dat de jongelui getrou wer de lessen volgen. Ter opluistering van dezen avond werd een propagandafilm van het on derwijsfonds voor de scheepvaart, ver toond, welke opgenomen en samenge steld was door W. Beets jr. Eenige scheepsmodellen, kinderen, die met zelfgemaakte bootjes spelen, zeiljachten op het meer, rustig door windkracht voortgestuwde binnensche pen en moderne motorschepen geven heel in het kort, doch niettemin zeer sterk, als inleiding tot deze film, een beeld van de saamhorigheid van ons volk met de scheepvaart. Wanneer men dan verder de nijvere arbeiders werkzaam ziet op onze Ne- derlandsche scheepswerven en in de werkplaatsen en laboratoria der motor- fabrieken, dan komt duidelijk de be- teekenis van onze zeer omvangrijke scheepvaart naar voren. Dit eerste deel geeft ons een beeld van de beteekenis van de scheepvaart voor ons geheele volk. Nu Is voor een welvarende scheepvaart zeer zeker noodig, dat zij, die aan boord van schepen opgroeien, behoorlijk lager onderwijs krijgen en zich de vakkennis kunnen eigen maken, welke zij voor de uitoefening van hun beroep noo dig hebben Het tweede deel van de film laat ons zien wat het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart reeds gedaan heeft en doet voor de Scheepvaart, voor hen, die er reeds in werkzaam zijn, doch vooral voor de kinderen, die aan boord van een binnenschip opgroeien. Men leeft mee met het schippers kind dat naar school gebracht wordt, op een der scholen van het Onder wijsfonds aan de wal of op de drij vende Oranje-Nassau school „Prins Bernhard" in de haven van Ruhrort. Men voelt, hoe oudere schippers op de Binnenvaartscholen hun best doen de noodlge vakkennis te vergaren. En al die documentatie de huis vesting van meer dan duizend schip perskinderen per jaar aan de wal, het samenstellen van het register, enz. zij overtuigen ons van de omvang van dit groote werk. Zwemmende schipperskinderen, een schipper, die voor een luidspreker naar de radio-lessen van het onderwijsfonds luistert, directeuren en leeraren van Binnenvaartscholen, die in hun vacan tie zelf een cursus volgen, de opleiding aan boord van de Instructievaartuigen „Prins Hendrik" en „Prinses Juliana" met daartusschen filmopnamen van be zoeken van de Koningin en Prinses Juliana aan het naar de Prinses ge noemde Instructievaartuig met ten slotte het werk op de eerste Dagnij verheidsschool voor schippersjongens als voorbeeld hoe de opleiding moet zijn; dit alles geeft ons de overtuiging hoe noodzakelijk het is mede te helpen aan het doel: het werk van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart zoo ruim mogelijk te steunen. Tijdens de pauze werd een oliejas met zuidwester verloot en werden ver- verschingen aangeboden. Nadat de Directeur, de heer Ter- meulen, een opwekking had laten hoo- ren om donateur te worden van de Vereeniging, werd deze zeer leerzame avond door den Voorzitter van de com missie van Toezicht gesloten. Afkondiging wijziging Grondwet. Hedenmiddag half drie werd alhier evenals in alle gemeenten van ons land, voor de deur van het Gemeentehuis, door den Burgemeester afgelezen de publicatie van 11 Februari 1938, staats blad nr 180, betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veran deringen In de Grondwet. HOOFDPLAAT. Jaarvergadering V.V. Hoofdplaat. Op Vrijdagavond 18 Febr. hield de V.V. Hoofdplaat haar jaarvergadering in het clublokaal van den heer A. v. Akker Aanwezig het volledig bestuur, 30 leden en 12 donateurs. De voor zitter opent de vergadering, hij dankt de leden voor de talrijke opkomst en hoopt dat dit in de toekomst zoo blijven mag. De secretaris, de heer P. Blaakman, leest de notulen voor, deze worden goedgekeurd. Namens de kas- commissie brengt de heer Am. Tho- maes verslag uit over het boekjaar 1937; de kas heeft een nadeelig slot van f 9,23. Aan de orde is th; ns verkiezing van een nieuw bestuur. Het oude bestuur treedt in z'n ge heel af, de heeren zijn echter direct herkiesbaar. De heer P. van Zeele stelt zich niet meer beschikbaar Er geven zich 11 candidaten op, en hiervan wor den gekozen: C. van Art, Fl. van Ak ker, F. Hoogerwerf, Th van de Velde, A. van de Ameele, Th. de Poorter en Ch. Rijckaart. Alle hoop van voetballend Hoofd plaat is thans gevestigd op het nieuwe bestuur. Been gebroken. Onze dorpsgenoot de heer J. Mar tens heeft bij het vallen zijn been ge broken. Hij is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Eindvergadering van de Feestcommissie. De feestcommissie hield op Zater dag 19 Februari haar eindvergadering in de zaal van mej. de Wed. Dierlkx. De inkomsten bedroegen f 183,60, de uitgaven f 174,30 alzoo een batig saldo van f 9,30. Nagekomen rekening van het school feest met een tekort van f 2,70; dit tekort werdaangezuiverd, zoodat er nog f 6,60 overbleef. Met algemeene stemmen besloot men

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2