ABDIJSIROOP Gevonden en Iton lerk- en Schoolnieuws. [ebt Gij het telkens p de luchtpijpen? iKKER's verstèrkte Gemengd Nieuws Huisvrouw! Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: Eén prijséén kwaliteit! Gewestelijk Nieuws. Kleine Advere Rechtszab. Hoog waterget ij es Ji )N. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. indag 20 Februari 2,30 en 8,— uur HET VIOOLTJE VAN MONTMARTRE, Operette in drie bedrijven, Muziek van Emmerich Kalman. LANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 20 Februari 2,uur LA NAVARRAISE, Episode In 2 bedrijven, Muziek van J. Massenet en LES MOUSQUETAIRES AU COUVENT, Opera in 3 bedrijven. Muziek van L. Varney. Boekbespreking. RETRANCHEMENT. Beroep aangenomen. Aangenomen het beroep bij de Ned. rv. Gemeente alhier door ds O. Staal Abbenbroek. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 Februari Srcskens 0 uur Ds Goudzwaard. 0 uur Ds Goudzwaard. 0 uur Zondagschool. Cadzand 0 uur Ds Visser, lofdplaat. 0 uur M. R. Pliester. Mleuwvllet 0 uur Ds. Derksen. Oostburg 0 uur Ds Faber. Schoondijke 0 uur Ds A. Swart. Zuldzande. 0 uur Ds Stegenga. Broed* - uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 0 uur Da. M. P. Stol. seizoen de harlngvisscherij ter ver- ie hebben uitgeoefend, geacht wordt zijn geëindigd (dit met terugwer- ïde kracht} op 22 Januari jl. Lid commissie cons, garnalen. De Minister van Economische Zaken ïft den Heer D. Hulnink te Vera ïoemd tot lid van de commissie voor scherij op- en handel in consump- -garnalen van de Ned. Visscherij- ïtrale. Officieel gewijzigde namen Zeeuwsche gemeenten. Dp de door het Min. van Blnnen- dsche Zaken uitgegeven lijst, welke schrijfwijze vermeldt van de namen Nederlandsche gemeenten, zooals departementen die voortaan moeten •passen, komen de volgende Zeeuw- ïe gemeentenamen voor die afwijken i de totdusver gevolgde spelling: Kadz.nd, Aksel, Filippine, Klinge. >-van-Gent, Terneuzen, (vr. Neuzen), rsele, Burg, Elkersee, Filipsland St., seke (Yerseke), Kolijnsplaat. Oüd- smeer, Rilland (Rilland Bath), Rittem, eburg. (O. W. Souburg), Tolen, re, Wolfaartsdijk, Zierlksee, Zonnfc- re (Zonnemaire). ara dan bjj het eerste verschijnsel, hoe ring ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte cker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, t dit voor U hèt aangewezen middel is. dljslroop is een natuurlijk kruiden-middel, ichadelijk voor maag en hart en deze oude jroefde ..genees-cruyden" heelen, verzachten versterken de ontstoken en gevoelige slijm den van Uw ademhalings-organen goed en rndig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte dijslroop de krachtig hoest-bedwingende stof: jdeïne" welke snel Uw verkoudheid doet jpen". de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- verdrijft en die prikkelende hoest stopt en iwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop >r oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop' jen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma, icon 90 ct.. i 1.50. f:\4U, f4 20. Overal verkrijgbaar. c <»rn,-.t«r fi-jro". hoe voordeeliger het gebruik. (Ingez. Mei. Bij den uitgever A. G. Schoonder- beek te Laren (N.H.) verscheen het Februari-nummer van „De Wandelaar" Opzet of toeval verleenen een gees tige actualiteit aan dit nummet door de titelplaat: een ooievaar, die op het nest neerstrijkt I D. van Sijn vertelt opnieuw van al wat hij bij dagen en bij nachten heeft afgekeken en afgeluisterd op het vo geleiland Puffintown. L. van Wallenbuig verrijkt onze ken nis omtrent de meekrap, terwijl vele medewerkers actueele bijdragen lever den. 0 Bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij TE. E. Kluwer, Deventer, verscheen het Februari-nummer van „Natuur en Techniek". Van het omslag lacht een prachtige foto van een negerinnekop den toe schouwer tegemoet. Zij sluit aan bij een artikel van dr E. F. Dach: „Typen der menschheid". Dr J J. Delbosch spreekt over de hypnose. M. Lorant schrijft over een nieuwe drijfkracht, vooral voor vliegtuigen. Dr A. J. M. Wanders wijdt aandacht aan het raadsel der planeetnevels. „De dood in het laboratorium", is de titel van een artikel van Dr H. C Cramer, die den lezer een kijkje gunt in de werkplaatsen, waar met gevaarlijke bacteriën wordt geëxperimenteerd, terwijl verder vele belangrijke onderwerpen worden be handeld. Als gewoonlijk versieren een groot aantal illustraties naar foto's den boelen- den tekst. SLUIS. Muziekuitvoering. Het muziekgezelschap „^pollo" gaf onder leiding van den directeur, J. van den Bussche, een tweede winter- uitvoering in de zaal van dhr. B. Cammaett. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet en schatte men het aantal aanwezigen op ruim 100 personen. Na opening door den voorzitter, de heer G. Metz, werd eens afgewe ken van den ouden sleur, daar de programma s steeds alleen muzieknum mers bevatten en thans het programma bescond uit een vijftal muzieknummers en een tooneelstukje Zoowel de muzieknummers als het tooneelstuk oogstten een dankbaar applaus. Een gezellig bal besloot deze avond. Een ongeluk. Bij de werkzaamheden aan een in aanbouw zijnd huis had de werkman G. alhier het ongeluk door een steen tegen het hoofd getroffen te worden, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Filmavond. Donderdagavond 17 Februari 1938 wetd in het gebouw „Luctor et Emer- go" alhier een filmavond gegeven door het Ned. Jongelingsverbond geticeld: „Van Bondsdag tot Bondsdagin 4 deeien. Ds Beukenhorst opende de bijeen komst met gebed en sprak daarna naar aanleiding van Matth. 25. Daarna werd de prachtige film ver toond, welke een kijk gaf zoowel op het platte land als in de stad. Ruim honderd belangstellenden wa ren aanwezig. „Oefening en Vermaak" alhier een zeer geslaagde avond voor een goed bezette zaal in het lokaal van den heer Ph. de Vuijst. Ontslag voor gemeente-veld wachters in Friesland op 55- jarigen leeftijd. De commissaris der Koningin in Friesland heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat het zijn voornemen is de Frlesche ge meente-veldwachters, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt of over schreden krachtens hun instructie te ontslaan, tenzij zich bijzondere om standigheden voordoen, die het in dienst blijven wenschelijk maken. Als zoodanig merkt de commissaris aan buitengewone bekwaamheden of ge schiktheid, een speciale opdracht, die bezwaarlijk kan worden onderbroken, in het algemeen alles wat tot ontslag van den betrokkene nadeelig voor een goede uitoefening van den politiedienst zou kunnen zijn. Met omstandigheden van particulieren aard zal geen reke ning worden gehouden. Zij, die den 55-jarlgen leeftijd hebben bereikt, moeten 1 Mei ontslag aemen en de anderen in de eerste maand volgend op die, waarin zij den 55-jarigen leef tijd hebben bereikt Voor zoover het ontslag niet wordt genomen, zal het eervol worden verleend. Fraude bij de posterijen te Dokkum. Gisteravond is te Dok- kum de adjunct-commies bij de poste rijen, S., gearresteerd, verdacht van fraude bij het bedrijf. Het onderzoek dateert reeds van enkele maanden terug en is op het oogenblik nog in vollen gang. Clinge Doorenhos. 8RESKENS. Film. Bio. Ond. Luxembourg presenteerd U a.s. Zaterdag en Zondag een prach tig programma. Want als eerste hoofd nummer zal worden vertoond de oer- komische film „Je moet maar boffen" met de Deensche komieken Watt 6'/j Watt. Een on- onderbroken fille van dol komische momenten zal het publiek bijna anderhalfuur lang doen daveren van de lach om 's werelds grootste filmkomedianten. Watt 6 Watt in hun beste en geestigste film, een film van hart verkwikkende vroolljkheid en oergeestige situaties. Een topprestatie van lachstuip veroorzakende kluchtig heden. Watt Watt geven U een recept in dezen tijd. Lachen is de beste remedie tegen alle kwalen! Ze zijn weer terugl En daarmee is de crisis opge lostl Alle ernstige gezichten zijn ver dwenen. Wie deze film niet gaat zien, benadeelt zich zelf, want hij mist een gelegenheid om zijn lever te laten schud den. wat beslist noodzakelijk voor de gezondheid is. AARDENBURG. Landbouwdeskundig-adviseur. De heer C. F. Verctaeye werd voor Aardenburg benoemd tot landbouw kundig-adviseur voor 1938 ingevolge de Vogelwet. Jaarrekening Muziek. In de jaarvergadering der Koninkl. Muzieksociëtelt „Aardenburgsche Fan fare", werd de rekening over 1937 over gebracht Ontvangsten f 879; uitgaven f 936; nadeelig slot f 57.— De be grooting 1938 werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f 922 met een ver moedelijk kwaad slot van f 122.— Christelijke Boerenbond. In de vergadering van den Christe- lijken Boerenbond, afdeeling Aarden burg, werd de heer C. J. Vercraeye als bestuurslid herkozen. De heer O. Noê stelde zich niet herkiesbaar, waarop in zijn plaats gekozen werd de heer E. F. Hiel te Sint Kruis. Van de zijde van het bestuur werd voorgesteld In het vervolg de afdeelingsvergadering op een werkdag te houden in plaats van op Zondag, welk voorstel aangenomen werd. SCHOOND1JKE. Herdenkingsfeesten. Dinsdag en Woensdag hadden alhier de herdenkingsfeesten plaats van de geboorte van prinses Beatrix. De eer ste dag had een tractatie der school kinderen plaats in de groote welwillend afgestane garage van den heer A. Haartsen. Met zang en spel werden eenige uren genoegelijk doorgebracht. 's Namiddags hadden volksspelen plaats op verschillende punten der ge meente. En 's avonds muziek door het onvermoeide Schoondijksche muziek gezelschap. Een massa volk was op de been. De verlichting van de ge meente was schitterend. De buurtcommissies hebben er alle eer van. De mooiste was wel de Sas- putsche straat. 's Woensdags ringrijderij met paar den, waaraan talrijke liefhebbers mee deden. En 's namiddags de glorieuze optocht. Van vele omliggende plaatsen waren bezoekers gekomen om hec fraaie schouwspel gade te slaan. Twee mu ziekgezelschappen liepen in den op tocht mee en bliezen gedurende den langen tocht er lustig op los. Het zon netje was doorgebroken, zoodat de meeste kou achterwege bleef. En 's avonds maar weer muziek. Het was een drukte van belang Nog laat duur de de feestvreugde voort, die door geen wanklank werd verstoord. Schoon- dijke heeft echt feest gevierd, op waar dige wijze. OOSTBURG. Jubileum. Woensdag was het 50 jaar geleden dat de heer Philippus Hollebrand werk zaam was ln de Oostburgsche apotheek. Zijn huidige patroon, de heer Four- draine. heeft dezen dag voor hem en zijn kranige vrouw tot een ware feest dag gemaakt. Van vele zijden werden zij in de bloemen gezet en van alle kanten stroomden de gelukwenschén toe. Zoo ook werd hij door een depu tatie van burgemeester en wethouders geluk gewenscht, benevens een aantal officieele en on-officieele personen. Dat het hem en zijn vrouw nog vele jaren goed mag gaan en hij zijn functie nog vele jaren met eere moge vervul len is de wensch van velen. t Uitvoering. Donderdag gaf de Rederijkerskamer Waarschuwing. Blijkens hec Alg. Pol. Blad van 17 Febr. 1938 No. 7 geeft de Hoofdcommissaris van Po litie te Amsterdam belanghebbenden in overweging Inlichtingen in te winnen bij zijn administratie, alvorens in te gaan op aanbiedingen van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroeren de goederen Rotterdam —Schiedam, ge vestigd Bonairestraat 15 te Amsterdam. Deze vennootschap verkoopt op afbe taling obligaties Nederlandsche staats- leening. De wieg uit Polen voor Prin ses Beatrix. Woensdagmiddag hebben de heeren M. Bakker en P. H. Faber van de firma's Bakker en Otto J. Faber te Amsterdam, vertegenwoor digers van het Poolsche straatboschbe- heer, de uit Poolsche houtsoorten ver vaardigde wieg voor Prinses Beatrix, te Soestdijk aangeboden. Vooraf was de wieg voor een aantal genoodigden, onder wie de Poolsche gezant, dr. W. Babinsky, op het Poolsche consulaat te Amsterdam ter bezichtiging gesteld. Het Poolsche straatboschbeheer heeft het bedoeld als een herinnering van de Prinses en den Prins aan hun hu welijk door Polen. Ontwerper van de wieg is de bekende Poolsche archicecc ing. Jan Boguslawski, die op de Pa- rijsche wereldtentoonstelling een grand prix verwierf. Het beeldhouwwerk is van de hand van Stanislaw Sikora. Het zijdeweef sel van het matrasje, heeft de firma Lad op de handweefstoel vervaardigd, het stiksel van de draperieën is kunst zinnig uitgevoerd in de ateliers van de firma Inicjatywy. De gebeeldhouwde voet van de wieg is in zwart eikenhout uitgevoerd. Daar in zijn vier gedraaide pooten bevestigd uit ahorn, die elk versierd zijn met een biesje ingelegd van notenhout. Aan deze poten hangt het „wiegenet" in een raam, dat uit zes deelen bestaat, waarin vijf van ahorn en een van no tenhout. Het net zelf bestaat uit ahorn- pijlen, waarop 46 sterren zijn aange bracht. Elke ster heeft acht ahornstra- len, die op twee elkaar kruisende no tenhouten lijsten zijn bevestigd. Aan het hoofdeinde van de wieg bevinden zich twee wapenschilden. Op twee verguld stalen dragers rust de kroon, die gevormd wordt door acht duifjes, welke op een ring van ahorn zitten. De duifjes houden in hun snavels de chiffondraperie op, in welke met witte zijde bladmotieven zijn gestikt naar de verschillende boomsoorten, welke in Polen groeien. Een Nederlander in Duitschland vastgehouden. Er heerscht groote ongerustheid in het gezin van den heer A. van Alphen te Utrecht over het lot van den 34-jarigen vader van het gezin die op 31 januari j I. naar Duitschland vertrok en thans blijkt in arrest te zijn gesteld om tot nog toe onbekende reden. De familie heeft de mysterieuze ver dwijning eerst geheim gehouden, maar langzamerhand is er een en ander uit gelekt, en nu er zekerheid bestaat omtrent het verblijf van den vermiste was er geen bezwaar meer alles te vertellen. De heer van Alphen Is bij den vfiegdienst der marine in Indië ge weest, hec laatst als officier tweede klasse. In 1930 werd hij bij herkeuring voor den dienst afgekeurd, zoodat hij met een klein pensioen met zijn vrouw en twee kinderen repatrieerde. Na vele omzwervingen, waarbij hij telkens een betrekking zocht, en er ook wel tijdelijk een vond, kwam hij te Utrecht, waar familie van hem woont. Daar bleef hij uitzien naar een nieuwe be trekking. omdat het gezin in kommer volle omstandigheden verkeerde, in verband met den geringen omvang van zijn pensioen. Herhaaldelijk ze de hij in Duitsch land, waar hij de werkgelegenheid grooter achtte, wel werk te kunnen vinden. Tenslotte Is hij daar op 31 Januari heen vertrokken. De reis ging over Dusseldorp naac Nuppercal, ook Keulen en Duren zouden worden be zocht. De bedoeling was om ongeveer 2 Februari weer thuis te 2ijn Op 1 Fe bruari ontving mevr. van Alphen nog een briefkaart van haar man uitWup- perthal. Daarna wetd langen tijd niets meer van hem vernomen. De politie werd in de verdwijning gemengd, doch kon geen nadere opheldering verschaf fen. Inmiddels werd ook bij den mi nister van buitenlandsche zaken van de vermissing kennis gegeven omdat men ernstige dingen ging vermoeden. Op 9 Februari kwam er een brief uit Koblenz afgezonden van Karme- literstrasse I A, met een zeer vagen inhoud. Het bleek al spoedig dat zich aan dat adres een gevangenis bevindt, zoodat de ernstige vermoedens waar heid bleken. Dezer dagen kreeg me vrouw van Alphen opnieuw een brief van haar man, waarin deze mededeelt, dat hij voor onderzoek wordt vastge houden. Dit onderzoek zou wel drie weken kunnen duren. Over de reden van de gevangenhouding tast men vol komen in het duister. De heer van A. was nog nooit in Duitschland geweest, en had zelfs voor deze reis een nieuwen pas moe ten aanvragen. Op politiek gebied heeft hij zich nooit bewogen, terwijl ook geen uitlatingen van hem tegen het huidige Duitsche regiem bekend zijn. Eerder kon worden gezegd dat hij sympathie voor Duitschland koester de. De tweede brief, die langer was dan de eerste, vermeldde niets over reden van het tegen hem ingestelde onderzoek. Alleen bevatte deze bij zonderheden over zijn verblijf in de gevangenis en de klacht, dat hij geen brieven van huis kreeg. Beide brieven zijn ongetwijfeld van zijn hand. Mevrouw van Alphen heeft twee brieven aan zijn adres geschreven, welke hij niet schijnt te hebben ont vangen. N R. Crt. Dankbetuiging van het Vorste lijk Paar Door de Brabantsche humorist en Voordrachtkunstenaar de heer Aug. de Laat uit Tilburg, werd ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis een lied vervaardigd hetwelk door hem werd toegezonden aan H.K H Prinses [uliana en Prins Bernhard. De heer Aug. de Laat ontving dezer dagen daarvoor een dankbetuiging waar in Hunne Koninkhike Hoogheden dank en waardeering uitspraken over den in houd van het lied. waarvan het Vor stelijk Paar met belangstelling had ken nis genomen. Ook in Italië worden Joden be schouwd als vreemdelingen. Het Italiaansche blad „Regime Fas- cista" schrijft, dat op kosten van het landbestuur, in instellingen waar de jeugd wordt opgeleid, in den geneta len staf van het leger, in de pers en op de beurs geen mannen meer geroe pen kunnen worden, die van een ander ras zijn en een ander vaderland hebben. In het zakenleven zullen nog Joden kunnen werken, op voorwaarde, dat zij niet handelen tegen de economische leiding van het land, evenals andere vreemdelingen, die in Italië hun geld hebben belegd in Industrieele maat schappijen en verzekerings-maatschap- pijen. Hetzelfde zal het geval zijn voor de vrije beroepen. Dit bericht is zeer belangwekkend, aangezien tot nu toe nog geen wet den (hoogstens 5 regelt Prijs 1 0 40. Uitsluitend bij verul Te koop: 2 eiken Am en 4 eiken Stoelen. Ares straat 53, Breskens. Joden verbieet ln genoerie werkzaam te zijn. Men viit mannen in de hooge rangi leger, in de fascistische pti in de persoonlijke lijfwacl v; lini. Vele uit Dultschja! Joden zijn aan de Italiaaoht siteiten verbonden. De te( cista" grondt zijn commeaai zinsnede van de „Informson matlca", waarin wordt gegd eenige oplossing voor k vraagstuk Is het stichten in breeuwschen staat, waardira als buitenlanders kunnen rot schouwd. Het blad voegt hieraantoe schien zullen sommigen zge waarom moet ik mijn varia liezen, waarvoor ik heb stri waarvoor ik mij als een ld dragen?" Hierop antwocen zij zich moeten troosten mJe I hun deel te hebben bijgegt veldslagen, welke een grt het onze heeft geleverd na het recht en de beschavi, De publicatie van de ifoi Diplomatica" over het Josch stuk wordt ook in andertoï bladen, naar Havas meldtre< gecommentarieerd. Tot de veronderstellim i plaatsen in de wereld, w joi zouden moeten vestigen di Palestina zouden moeteilgg hoort die, waarbij gedac w< Ethiopië. Bij de explole gebied zal buitenlandschede worden geaccepteerd. Men doet uitkomen, der is tusschen de fasclstischn onaal-socialistische opvati ei Italiaansche traditie nimnjteli anti-semietisch is gewees 6000 uit Duitschland gej» hebben het recht gekregeicl liè te vestigen en er- eoerc te oefenen. De eerste Itinsc williger, die in Abessinié g was een Jood. evenals derst aansche legionnair, die ipan dood heeft gevonden. De anti-semietlsche stnini van officieele zijde geeteu extremistische bladen zemot hun campagne voort. BRESKENS. Gevonden Zilveren kettingtje. Een paar regenpijpen. GROEDE. Gevonden Een tafelmes. Inlichtingen ter Secre Plechtige afkon<|g v vastgestelde vertrinj de Grondwet. Naar wij vernemen i ph openbare zitting der Aiissei Rechtbank te Middelbisn D 22 Februari 1938 des ddaj half drie uur wettelijke In h rechtsgebouw te Midddvoo: geschieden van de vasüde deringen in de Gront voc Koninkrijk der Nederlai De ting is voor iedereen tikelij Ingang hoofddeur Ho. Zaterdag 19 Februar? Zondag 20 2 l Maandag 21 Dinsdag 22 Licht op voor Rfyn e (waaronder beg2'jn wagens, karrei) Zaterdag 19 Febt. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 17 17 17 17

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2