Gevonden en Verloren gemeerde ^resVen^ 'Kerk- en Schoolnieuws. i RETRANCHEMENT. Rechtszaken. Gewestelijk >3 I j Met groote voldoening kan Bres- eens terug zien op de feestviering an de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix. Twee dagen achtereen heeft Je geheete burgerij in een feestroes verkeerd, dank zij de medewerking 'an iedereen. Het verheugt mij bij- konder dit te kunnen constateeren. ik wil dan ook niemand speciaal n mijn dankwoord betrekken, om- jat mijn dank uitgaat naar alle Bressiaanders, die ieder op zijn eigen Inanier meegewerkt heeft om dit eest zoo goed te doen slagen. De Burgemeester van Breskens, J. P. DROST. I (ON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. £ondag 6 Februari 2,30 en I,- uur „DOLLARPRINSES" Operette in drie bedrijven. Muziek van Leo Fall. 'RANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 6 Februari 2,15 uur „LOHENGRIN" Opera In drie bedrijven. 1 Muziek van Richard Wagner. ij GROEDE. Geslaagd. Bij het gisteren te Breda gehouden txamen slaagden voor costumière de (lames Salomé alhier en S. Moer- and te Schoondijke, leerlingen der Modevakschool van Me|. T. de Hulster- Tan der Hooft, alhier. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk jlhier Ds O. J. Staal te Apenbroek. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 Februari Breskens i,30 uur Ds Goudzwaard. Bediening H. Doop. ,5,30 uur Ds Goudzwaard. [1,30 uur Zondagschool. - Cadiand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvllet t 2,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke ]9,30 uur Ds J. A. Swart. *9,30 uur Ds Stegenga. Groede 5,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. J9.30 uur Da. M. P. Stol. raan het Huis van Oranje-Nassau, ïeen bijzondere glans en glorie heeft iverleend. i Juist in deze wankele tijden, waar- (in tradities vaak als zinledige om- ihulselen weg worden geworpen, waarin de steeds wisselende omstan- Idigheden zich beurtelings van het (wereldgebeuren meester maken, kun- «nen wij, Nederlanders, niet dankbaar igenoeg zijn ons Vorstenhuis te heb- ;ben, dat met ons land een werkelijke ztwee-eenheid vormt. Hoevelen Oran- tje's hebben niet hun stempel op ede geschiedenis van Nederland ge drukt. Zeer zeker wargn zij niet lallen gelijk, waren de vruchten van jhun leven niet altijd even sappig en groot, maarniet één is er ge dweest, wiens leven geen verdiensten heeft gehad jegens ons land. 'n tSchoone, maar moeilijke taak wacht lonze jongste Oranje-nazaat. Maar 'n prachtig voorbeeld en steun zal Zij j hebben in Haar Ouders en in Haar (Koninklijke Grootmoeder, naar wie lonze gedachten thans ook met blijde -liefde gaan, omdat wij ons speciaal Jin Haar vreugde zqo innig ver- j heugenI I De woorden, die Ds. Gerretsen in 3 Juni 1909 bij de doop van Prinses i Juliana, sprak, zou ik thans weer willen verhalen: „Wij smeeken van God voor ons klein Prinsesje, laat de geest van Moeder en Grootmoeder ook het deel zjjn van deze jongste Oranje telg". Dit Vorstenkind, wiens geboorte met zooveel blijdschap door het ge- heele volk tegemoet is gezien, was al voordat zij geboren was, bemind. Moge zij ondervinden, dat ons Volk Haar met een steeds groeien de liefde zal blijven omringen, dat Haar leven voor Haar Huis en voor ons land ten zegen moge zijn en dat ook dank zij Haar leven, de woorden van Vondel waarheid blij ven uitmaken: Oh. hoe Zalig is 't .te duiken Onder den Oranjeboom Onder dezen boom is 't stil, 't Weer mag ruischen hoe het wil. Maar, dames en heeren, ook wij zijn mededragers van een groote verantwoordelijkheid, wij, Nederlan ders, moeten ons waardig blijven toonen geleid te worden door het Huis van Oranje-Nassau. Ook wij moeten er voor blijven strijden onze eigen volksgeaardheid te handhaven en te veredelen, zoo als ook de Oranje's hun hooge le vensopvatting als een fakkel aan hun nazaten hebben overgegeven. Dan za\ de twee-eenheid Oranje-Neder land een zegen blijven tot in lengte van dagen. Spreker eindigde met het gedicht van Jan Prins, aan P/inses Juliana opgedragen, voor te lezen. Na de redevoering van den Burge meester zong het Christelijk zangkoor „Concordia" onder leiding van den Heer I. van Melle een wiegelied van Richard Hol. Hierna sprak Ds. Goudzwaard: Opnieuw luiden de Oranjeklok- ken, trompetten hebben geschald allerwege, kanonnen hebben met vreedzaam gebulder het den volke verkondigd dat er een prinses van Oranje geboren is. De spanning die meer en meer toenemen ging is gebroken en thans vereenigt zich een jubelend volk rondom den troon der Oranjes. Met ontroering hebben wij de tijding ver nomen van de geboorte van dit vorstenkind, en in den geekt ge schaard rondom het wiegje van de vorstelijke spruit, dankt ons hart God voor dezen grooten zegen ons land en volk bereid. En de bede stijgt omhoog tot den Almachtige of Hij ook dit jonge leven wil ne men onder Zijn heilige hoede en bescherming, opdat ook in dezen Oranjetelg gevonden mogen wor den de deugden en de vrome zin die het kenmerk is geweest van vele zonen van Oranje, van de dynastie, van dat huis met welke onze vader- landsche geschiedenis zoo nauw is verbonden. Over onze lage landen bij de zee schalt de vreugde van een dankbaar volk, dat medeleeft in de smart en in de vreugde van zijn vorstenhuis waardoor God het ons belieft te re- geeren. Na gewezen te hebben, hoe ons volk ook in dagen van rouw met zijn Vorstenhuis meeleefde, beschreef spreker de blijdschap, die over ons land is gekomen, bij de verloving en het spoedig daarop volgende hu welijk van Prinses Juliana. En ook na de bruidstijd zijn wij blijven volgen het gebeuren van ons prinselijk paar. En wederom was er stille blijdschap in het hart van ve len toen onze Prinses in den loop van de zomermaand het zelf per radio aan ons vertelde dat het jonge leven ging aankloppen en dat Zij straks de weelde van het moeder schap hoopte te smaken. En langzamerhand is de spanning gaan groeien, en met onze teerste gedachten hebben wij de aanstaande vorstelijke moeder omringd in het besef dat deze nieuwe loot die ging spruiten aan den alouden Oranje stam zooveel kon beteekenen. Dit jonge prinsesje kan zijn eenmaal de draagster van de kroon der Neder landen, en beteekent momenteel de voortzetting door Gods genade, van het Oranjehuis waaraan ons volk zoo nauw is gehecht. En zooals in de Mei-dagen van 1909 na de ge boorte van prinses Juliana ons volk in jubel en dank is losgebarsten, zoo ook gebeurt het nu, nu zingen de klokken hun hoogste lied, nu juicht een volk aan de trappen van den troon. Zooals er toen gedankt en gebeden is in de kerken, willen wij nu ook onzen God bidden en danken want wij zijn vanavond bij een in een wijdingsdienst, en het is de bedoeling dat er dan een woord van wijding gesproken wordt, dat wij onzen jubel en dank en gebed in de eerste plaats toewijden aan Hem van wien alle dingen zijn, van U o God alleen. Ik spreek vanavond niet als predi kant der Ned. Herv. Kerk, de kerk der vaderen en der Oranjes, "die ik van harte liefheb en dien, maar ik sta in den geest tusschen u allen als Nederlander en Vaderlander, die zijn Vorstenhuis liefheeft. Maar niemand kan en wil van mij verlangen, dat ik mij zou trach ten los te maken van mjjn levens taak, dienaar van het Evangelie waartoe ik mij door Gods genade geroepen weet. En daarom grijp ik in dit plech tig uur naar het woord van onzen God. Voor het vrije onderzoek van dat Woord, heeft den eersten prins van Oranje, den grooten Zwijger, wiens nagedachtenis we met eerbied groeten in dit lichtend uur, zijn goed en bloed veil gehad. En dan lees ik daar in het Evangelie naar Lucas in het eerste hoofdstuk vers 66 aan het einde dit Wat zal toch dit kindeke wezen; en de hand des Heeren was met Hem. Staande bij de wieg van de jon ge loot uit den alouden Oranje stam, komt onwillekeurig de vraag naar boven, wat er van dit kind worden zal. Dat is heel menschelijk fen dat is ook zeer wel te verklaren. Spreker zeide vervolgens, dat, hoe graag wij een tip van de sluier, die over onze toekomst ligt, zouden wil len optillen, wij slechts weten, dat het leven van een menschenkind in Gods handen veilig is. Spreker wijst er op, hoe ook het leven van prinses Juliana door haar ouders aan God was opgedragen, waarvan de woor den der Koningin bij haar meerder jarigheid uitgesproken, zoo treffend getuigden. Vele Oranjetelgen hebben hun kracht geput uit hun geloof. Wie herinnert zich niet meer de innemende lieve verschijning van onze Koningin-Moeder Emma, die vooral na haar regentesseschap zich gewijd heeft aan de verzorging van al wat leed gedreven door de liefde van Christus, en die eenmaal met de woorden „vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot is der Vorsten en volken" de zware taak van Re gentes en Voogdes aanvaardde, en de woorden zijn geen klanken ge weest maar daden. Zij die een vreem de was, is een Nederlandsche ge worden, in de waren zin des woords, en ook wij tellen haar bij de Oran jes die wij liefhebben en eeren. Velen uit ons vorstenhuis hebben de hand Gods ervaren als een troos tende beschermende en- sterkende hand. Aan Hem ook toevertrouwend dit jong vorstenkind. Zal dat jonge leven bewaard en beveiligd zijn. We bidden de bescherming vap Gods vadër handen af over het nu weer vorstelijk viertal. O, God, Uw bewaring voor dit jonge kind, voor deze nieuwe loot uit den stam van Oranje. Uw schutse en hoede over het leven van prinses Juliana de vorste lijke moeder en over prins Bemhard de vader, opdat ze door U gesterkt hun kind opvoeden mogen leiden tot U. En Uw Goddelijke hulp en wijsheid voor onze dierbre koningin. Wees ook Haar nabij in haar zware en verantwoordelijke taak. Sluiten wij de kring om hen allen volk, koningin, prinses Juliana, prins Bemhard, en de jonggeborene spruit Oranje boven. Maar boven Oranje God. Soli Deo Glorea. God alleen de eer. En over onze vaderlandsche erve ruische de psalm des geloofs reeds vier eeuwen gezongen in tijden van smart, in dagen van vreugd, Mijn schild ende vertrouwen Zijt Gij o God mijn Heer Op U zoo wil ik bouwen Verlaat mij nimmermeer. Na de rede van Ds. Goudzwaard zong de zangvereeniging „Bres kens" onder leiding van den heer E. Batten een Wiegelied van Jo hannes Brahms. Nadat de Ds. het Onze Vader had gebeden, zong men gezamenlijk de 2 bekende coupletten van het Wilhelmus, waarmede na het uit spreken der zegenbede deze plech tige en mooie wijdingsbijeenkomst ten einde was. De Nationale Feestdag stond hier in Breskens geheel in het teeken van de kinderen, 's Morgens zon gen de schoolkinderen vaderland sche liederen op het Spuiplein, met begeleiding van de muziek, waarna zjj in feestelijken optocht naar de scholen trokken om hun jubelreepen en beschuiten met oranjemuisjes in ontvangst te nemen. Reeds 's mor gens was de oranje-stemming er al, temeer daar de traditioneele oranje zon ook pp deze feestdag ter eere van Prinses Beatrix, volop scheen. De kinderen trokken veel bekijks en moesten telkens e=n har+elijk ap plaus in ontvangst nemen voor hun zang. 's Middags was er in de Su- majo een filmvoorstelling voor de schooljeugd. Na afloop hiervan kwa men alle schoolkinderen tezamen op het Oranjeplein, waar de met oranje vaantjes versierde herinneringsboom naast een groote kuil te wachten lag op de planting. Een enorme me nigte had zich daar verzameld en ook voor de ramen der huizen ver drongen zich overal de menschen, om getuige te kunnen zijn van de boomplanting door de Breskensche schooljeugd. Onmiddellijk na aan komst van de schoolkinderen werd onder een luid hoera de boom in de kuil gezet en nam de Burgemeester het woord, waarbij hij de kinderen wees op het bijzondere van dezen dag en de hoop uitsprak, dat, even als deze boom zal groeien en stevi ger worden, ook de opgroeiende jeugd, in wier handen de toekomst ligt, steeds een toenemende liefde zou koesteren voor het huis van Oranje en voor ons Prinsesje in het bijzonder. Vervolgens wierp de Bur gemeester een looden kokertje in de kuil, waarin de namen van alle schoolkinderen, die aan de boom planting hebben meegedaan, be waard blijven. Nadat de Burge meester met een met oranje-strik versierde schop de eerste schep aarde in de kuil geworpen had, de den achtereenvolgens alle school kinderen hetzelfde, waarmede deze plechtigheid was afgeloopen. Om ruim 5 uur vond vervolgens de buitengewone Raadsvergadering plaats, waarvan men elders het ver slag kan aantreffen. Om 7 uur vertrok de groote fak keloptocht van het Spuiplein, waar oud en jong aan mee heeft gedaan. Er waren nog 50 extra fakkels uit gedeeld, zoodat de optocht een ware lichtstoet was. Al juichend en dansend trok de stoet door de straten van Breskens om ten slotte .te eindigen op het sjrand, waar een enorm vreugde vuur door den Burgemeester werd ontstoken, dat, naar men ons ver zekerde, in Vlissingen duidelijk te zien was. 'n Grootsch slot van een onvergetelijken dag. Tot in den nacht duurde de uitgelaten feest vreugde voort. Gemeenteraad Breskens. o Op Dinsdag, den Nationalen Feest dag, had des avonds om vijf uur een Buitengewone Raadsvergadering plaats waarbij afwezig waren de heeren Nootebaard, de Kruijter en Brand. Deze vergadering, welke zeer ge animeerd was, stond in het teeken van Oranje. De groene tafel was op een voudige. doch smaakvolle wijze met oranje versierd. Zelfs de beschuit met oranje-muisjes ontbrak niet. Na opening der vergadering en le zing van de notulen der vorige ver gadering, welke werden goedgekeurd, sprak de Voorzitter een rede uit, welke staande door de leden werd aange hoord. Spreker zeide het op prijs gesteld te hebben den Raad op dezen voor ons Vaderland zoo gedenkwaardigen dag bijeen te roepen. De Raad immers is het hoogste bestuursorgaan in de gemeente en de grondwet heeft een directen band gelegd tusschen de Kroon en het Gemeentebestuur. Het Gemeente bestuur heeft in de loop der tijden dan ook als het ware aan den lijve de zegen ondervonden van het feit dat de Kroon der Nederlanden berust bij het geslacht Oranje-Nassau. Dat de erfopvolging thans tot in het 2e geslacht veizekerd is, voelt het Ge meentebestuur als een reden tot groote dankbaarheid. Spreker geeft tevens ui ting aan zijn vreugde over de groote eensgezindheid, waarmee alle Bressi aanders, zonder uitzondering, feest vieren, hetgeen zich zoo schoon mani festeerde in de wijdingssamenkomst, waar alle gezindten vereenigd waren. Spreker eindigde met zijn beste wen- schen uit te spreken voor het leven van ons klein Prinsesje, tot heil van Haar Huis en van ons land. Hierna stelde Wethouder Bins een dronk in op de jonggeboren Prinses. Tot de agenda overgaande werd op voorstel van B. en W. het huisje Dorpsstraat 86, bewoond door M, Verschelling, voor afbraak verkocht, alsmede een gedeelte van de grond, waarop het huisje staat, aan J. Basting, voor den prijs van f 500, onder voor waarde, dat door kooper een trottoir zal worden aangelegd voor voormeld perceel. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat van Ged. Staten toestemming is verkregen tot het benoemen van een gemeente-ontvanger. Een oproep is bereids geplaatst. Een telegram van gelukwensch met de geboorte van het Prinsesje werd verzonden aan H. M. de Koningin en aan het Prinselijk Paar. Hierna werd de vergadering geschorst Na heropening kwam eerst de rund- vraag aan de orde. De heer Carels nam het woord. Hoewel dit niet tot de rondvraag be hoort, richtte spreker zich tct den Burgemeester en zeide re mo ren con- cludeeren nu hij van den Burgemeester de openingswoorden in deze zitting en de wijdingsrede gisteren in de Kerk gehoord heeft, dat wij hebben gebofd, dat wij zoo'n Burgemeester hebban gekregen, die dadelijk de geest van Breskens heeft begrepen en de harten der Bressianen heeft gewonnen en in wien wij een echte Oranjeklant hebben gekregen. Breskens mag zich gelukkig achten een Burgemeester te hebben, die de geest der Bressianen zóó aan voelt. Wij staan wel aan de spits van feestviering in dit gewest, beinvloed door den Burgemeester als Oranjeklant. Hij stelde voor een dronk te wijden op de gezondheid van den Burge meester. De Burgemeester dankte voor deze woorden. Gedurende den tijd, dat de veiga- dering geschorst was, werd er een ge zellige koud gevoerd onder het genot van een glaasje oranje-bitter en een beschuit met oranje-muisjes. Na heropening ging men over tot herdoopen van de Wilhelminastraat en de Emmastraat In Koningin Wilhelmi nastraat en de Koningin Emmastraat en werd de Jullanastraat tezamen met de Vergouwestraat, herdoopt In Prinses Julianastraat. Op het moment, dat de telex de namen van het jonge Prinsesje door gaf, was intusschen de secretarie van uit Middelburg en Vlissingen opgebeld, om de namen aan den wachtenden Raad mede te deelen en nog geen minuut later stelde de Voorzitter den Raad voor de Keijmelstraat te herdoo pen in Prinses Beatrixstraat, hetgeen met algemeene stemmen werd aange nomen, zoodat Breskens zeker wel de eerste gemeente in ons land zal zijn geweest, die officieel een Prinses Bea trixstraat rijk is geworden. Met het uitspreken van de beste wenschen voor het Koninklijk Huis, sloot de Voorzitter onder dankzegging deze zeer geanimeerde vergadering. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Rechtbankzitting van 4 Februari 1938. Het volgende vonnis werd uitge sproken: W. I. de G„ 40 jaar, molenmaker, wonende te Groede, „wegens het op geven van een onjulsten naam". Uitspraak: Bevestiging vonnis van den Kanton rechter f 15 boete of 15 dagen hech tenis. Plechtige terechtzitting. Heden werd ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis een plechtige open bare terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank alhier gehouden. Zeer veel leden der Rechterlijke macht, der Balie, dames van autoriteiten, bu reelambtenaren en manschappen van de Middelburgsche Brigad; der Rijksveld- wacht gaven door hun tegenwoordig heid blijk van hun belangstelling. Namens de Rechtbank is het woord gevoerd door den President, Mr W. M. G. [olies, namens het Openbaar Ministerie door den Officier van Justi tie, Mr. W. F E. Baron van der Felcz, en namens de Balie door den Deken, den Heer P. Dieleman. De sprekers hebben u'tdrukking ge geven aan hun gevoelens van vreugde en dankbaarheid bij de geboorte van een Prinses uit het Huis van Oranje- Nassau. Nadat de President de aanwezigen had dank gezegd voor hun tegenwoor digheid, werd de plechtige terechtzit ting gesloten. Faillissement. Het faillissement van Johannes Cor nells le Bleu, vroeger drukker en uit gever, wonende te Breskens, is geëin digd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelmgslijst; uitkeering aan concurrente crediteuren 9.060939",0. Curator Mr. A. Bolle, te Middelburg. S&c&ts 5cis.fie\ HET LAAGST IN BOVENAAN IN K (Ir z. GROEDE. Gevonden Rijwielbelastingmerk. Inlichtingen ter Secretarie. BRESKENS. Gevonden Duimstok, portemonnale met inhoud en een tafeltje. Inlichtingen ter Secretarie. BRESKENS. Vergadering Zi Woensdagavond had gemeene vergadering p .s ziekenfonds. De Voorzitter de hee Seen opende de vergadt dat een volgende keer c wezig zouden zijn. aan^ i een derde deel der le was. Hierover ontspon .1 heele discussie, op we' leden aan te sporen tr a komen. Het bestuur werc.i machtigd dit nader te reje Uit het verslag van u meester bleek dat aanwij goed slot van f71,73, o maatschappelijk kapitaal ds f 4732,85. De uitkeering bij ziei, de inning der contribu» gewijzigd. Tot Bestuursleden wed de heeren D. Crince, en P. Roest. Nog werd besloten t laatste maal personen cce jaar in de gelegenheid ts te treden als lid der ve>i advertentie in dit blad). Vier nieuwe leden gav op, In de daarna gehouc vergadering werd herkomt taris de heer D. Crincti tot Vice-Voorzitter de b De collecte voor mo»i uitgaande van het GroerK alhier opgebracht ruim 5g e Tijdens de jubelfeeste- muziekgezelschap nog eei den jarigen voorzitter va club, de heer de Jonge! was een aardige verrassüg WaaA Het bestuur der int ging „Uit het Volk Volk" ontving heden ring voor het vele dat deed om de laatste te doen slagen, van 11 onbekend wenscht t j gift van 10 gulden, jl kele personen zich bil aanmeldden als donati Het is voor het besv dier vereeniging wel ning, dat men op dew geeft hun werk op pft Moge men meer etn beseffen, wat een groai is voor een gemeentle muziekvereeniging te t AARDENBURG. De nieuwe „Groei. 3 door W.-Zeeuwschu Het vorige jaar is op a vergadering van deProvi] sche Vereeniging „Het fei medegedeeld, dat het Ha, groote Centrale Vereenigfe, Groene Kruis film zou h digen. Deze geluidssmf gereed en kan op de klet-1 gemeenten draaien. Del geheeten, schijnt voorat als propadanda voor 1 Van uit Zeeland is er c langstelling voor dit pres getoond en onze provil 1 ook de eer haar het e< laten zien, en te Retrai - 14 Februari de premièi den, om in dezelfde wi 1 volgens te Sluis, Aardej vliet, IJzendijke, Blervli vertoond te worden. De film is een pogin te geven van het veel Kruis-werk. Het Gro' grootste volksorganisatit wijkzusters bereikt zc zielen. De film, die bi

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2