BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het vreBselijk geheim, Gevonden en Verloren. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens De blijde gebeurtenis. feuilleton 47ste Jaargang Dinsdag 1 Februari 1938 Nummer 4309 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1 25 Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0-.15 Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Maandagmorgen 10 uur kregen wij officiéél de blijde tijding dat om 9,47 uur geboren was de langverwachte Koninklijke Prinses. Direct bij het bekend wot den werd in onze gemeente de volken kond ge daan, door een heraut te paard, welke de bevolking verkondigde: „Hiermede maken wij plechtig be kend, dat op heden den 31 Januari van het jaar onzes Heeren Negen tien honderd acht en dertig, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Prinses von Lippe-Biester- feld, Hertogin van Mecklenbnrg, het leven geschonken heeft aan een Dochter. Tot in het tweede geslacht is thans de erfopvolging in ons land ver zekerd. Wij wekken U allen op ter eere van deze zoo heugelijke gebeurtenis de borst met Oranje te tooien, de Zacht en liefelijk, nu eens toenemen de met helderen zilverklank, dan weer overgaande in een zacht gefluister, klonk van verre het gelui der kerstklokken. De wind scheen het geluid eerst als in triomf naderbij te dragen en dan te laten vallen, alsof de fluisterende koelte iets worderlijks had mede te deelen. Over met dennen gekroonde heuvelen en donkere dalen, over woeste velden en dichte wouden, klonk, nu eens luider, dan weder zachter, de mu ziek der klokken. Eene windvlaag, waar door de bevrorene sneeuw dwarrelend opsteeg, noodzaakte mij, terwijl ik in het rijtuig achterover leunde, mijnen pels vaster om mij te slaan, en zoo droomde ik mijnen kerstdroom. Kerstdroomenl Mannen der weten schap mogen lachen: ik echter, voor wie het Kerstfeest zoo dierbaar is, ik zeg, dat de kerstavond op geen ande ren avond gelijkt, De lucht schijnt vol geheimen, alsof engelen fluisteren. gevel van Uw huis te versieren met onze nationale driekleur en op ge paste wijze uiting te geven aan de groote vreugde, die onze harten thans vervult. Lang leve onze pas geboren Erf- prinses"'. De schoolkinderen juichten, de kanon nen bulderden, de klok luidde, terwijl de fabrieken van Van Melle en het Misthoombedrijf hun signalen lieten hooren. In een oogwenk waaide van uit bijna alle woningen onze nationale driekleur, 's Middags werd een optocht gehouden van alle schoolkinderen, ver sierd met sjerpen, slingers, vlaggen, enz. De muziekvereeniging ging de optocht vooraf. 's Avonds om 7 uur werd in de Ned. Herv. Kerk een wijdingsdienst gehouden, waar de Burgemeester en Ds. Goudzwaard het woord voerden. Des avonds werd door de muziek- De hemel is donkerblauw, en de ster ren lachen ons toe als de oogen van oude getrouwe vrienden. De stem van den wind klinkt als een verheven gezang. De aarde ziet er in haar wit gewaad zoo schoon en rein uit, dat ijien bijna zou kunnen verge ten, hoe vol zorgen en verdriet zij is. Schoon steekt de groene den af bij de witte sneeuw en terwijl de lip pen het woord „Kerstavond" vormen, wordt het hart vol en de oogen vul len zich met warme, gelukkige tranen. Kerstdroomenl Wij zier de vrien den, die wij beminnen; zelfs de gestor venen schijnen ons naderbij te zijn. Oude liefde, oude herinneringen, oude smarten en vurig verlangen alles trekt ons als een storm voorbij, maakt ons hart week en opent onze handen. Er is geen tijd, die op dezen gelijkt verjaardagen, bruiloftsdagen zijn ook schoon, maar de kersttijd heeft zijne eigene bekoring. Daar maakte opeens eene aardsche stem een einde aan mijne droomerij. Mij dunkt, juffrouw Halm. zei deze stem. ons stilzwijgen verbrekende, deze vervelende, onaangename reis, eischt wel eenige afleiding. Zoo sprak mevrouw Brockmann. Ik trachtte aan haar verlangen te voldoen, vereeniging een rondgang gemaakt door de gemeente. Er heerschte een vroolijke feestèlijke stemming. Heden Dinsdagmorgen wordt de jonggeborene bij den Burgerlijken Stand te Soestdijk aangegeven door den Va der Prins Bernhard. Getuigen zijn Minisrer H. Colijn en Jhr Beelaerts van Blokland. In ons volgend nummer komen wij hierop terug. Een goede raad aan den kleinen Boer. De Meppeler Courant verzoekt ons opname van het volgende: Wat we al van de aanvang af voor zien hebben, is thans gebeurd: de hJ.V. Agrarische Pers komt opnieuw om geld aankloppen. En ieder, die maar een weinig bekendheid heeft met he: uit geversvak, heeft dit zien aankomen. Men begon met een aandeelenkapi taal van f 100,000. Dat is een mooie som om zich te installeeren, als men 't maar verstandig doet. Maar de menschen, die h'er aan 't hoofd staan, hebben blijk gegeven de waarde van het geld niet voldoende te kennen. Veel en ve;l te royaal is alles aangepakt. Nieuwe rotatiepers, moderne zetmachines, nieuwe letter, enz., enz., 't kon niet op. Een particulier zou om eerst de kat eens uit den boom te kijken be gonnen zijn met 2e handsch materiaal, dat heel goed kan zijn en dan nog ja ren meegaat. En dat slechts een vier de van de nieuwprijs kost. Maar hier deed men niet aldus. Men gaf maar uit. of 't niet op kon, de boeren ver strekten wel kapitaal. Al heel gauw kwam men dan ook tot de ontdekking, dat een kapitaal van f 100.000 niet voldoende zou zijn, wes halve men besloot f 150.000 aan aan- deelen uit te geven. Maardat ging niet zoo vlot. Men zou verwacht hebben, dat de voorstan ders van deze opgerichte drukkerij, man nen als Oldenbanning, menschen dus van kapitaal, zélf deze aandeelen had den genomen. Maar dit was niet het geval, er is gebedeld, zelfs bij de klein ste boertjes. Erger nog. Door de fraai ste voorspiegelingen wist men zelfs een armen boerenknecht, die in den loop der jaren er in geslaagd was een som metje van f 50 ter zijde te leggen, te doch het mislukte mij volkomen. Het viel mij zwaar te moeten praten, ter wijl mijn hart tusschen hemel en aarde scheen te zweven en ieder zenuw on der den invloed mijner phantasie beef de. Ook was de reis in geenen deele onaangenaam of vervelend. Het uit zicht, dat wij voortdurend hadden, kon niet schooner zijn. Het had sedert verscheidene dagen hard gesneeuwd, en de koude noordenwind haddesneeuw opgehoopt in allerlei vormen, die door de vorst verstijfd waren. Geene poëzie was in staat met de sneeuw beladene boom, het schitteren van den rijp, den duizenden diamanten, die over den aardbodem verspreid schenen, de in den maneschijn fonkelende ijskegels; de heldere, witte sneeuw, die zich tus schen de naalden der dennen bevond en den grond als een witte sluier be dekte, voldoende te schilderen. Slechts het oog was in staat deze pracht te omvatten, waarbij zelfs de schoonheid van den zomer iD de keerkringslanden moet achterstaan. En toen nu het klokgelui van de naburige dorpskerk ons dus door den wind werd tegemoet gedragen, scheen mij de betoovering van dezen heiligen kerstavond haar toppunt bereikt te hebben. bewegen deze spaarpenningen in aan deelen om te zetten. Niettegenstaande echter alle mooie voorspiegelingen, in spijt van alle op gesmukte artikelen, moest men de er varing opdoen, dat deze laatste f 50 000 aandeelen heel moeilijk te plaatsen waren. Inmiddels gmg de leiding maar door met het aanschaffen .van allerlei. Fraaie, glanzende auto's werden ge kocht, enz. Is het wonder dat er spoedig meer kapitaal noodig was? Goed: men zou nog f 50.000 aan aandeelen trachten te plaatsen en daar enboven want er was nog veel meer noodigl f 50.000 uitgeven aan obligaties, rentende 4 procent. Nu, die obligaties konden gemakke lijker geplaatst woiden Immers vier procent rente is geen slechte beleg ging. Helaas ook dit opnieuw toege vloeide kapitaal blijkt niet toereikend te zijn. Nu wil men andermaal aandeelen, thans weer voor f 50.000 uitgeven En dit niettegenstaande de zaak in volle werking is. Men heeft toch zijn beuring van abonnementsgelden, ad- vertentiegelden, drukwerk, etc. En dan waarom geen nieuwe obli gaties uitgegeven? Is het omdat deze rente moeten betalen, terwijl voor aandeelen geen verplichting bestaat tot het uitkeeren van dividend? Wij geven onze kleine boeren in ernstige overweging, zich terdege te bedenken, voor en aleer zij aan deze leening deelnemen. In vakkringen heeft men niet de indruk, dat de zaak er zoo goed voor staat. Laat deze nieuwe aandeelen ge nomen worden door mannen als Olden banning. Laat die menschen nu too- nen, dat ze vertrouwen in de zaak hebben en inderdaad geloof schenken aan de snorkende taal, waarmee de aandeelen tot nog toe werden aange prezen. Zij kunnen in ieder geval een even tueel verlies lijden. GROEDE. Gevonden Een kinderportemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter Secretarie. Denkt gij soms nog een wonder aan den hemel of op aarde mogen zien? vroeg de scherpe stem van mrs. Brock mann. Als zulks niet het geval is, dan boezemt het u misschien belang in, dat wij nu in de kastanjelaan zijn en daar Allenhof ligt. Ik keek op, De maan bescheen een groot, deftig grijs gebouw, uit welke vensters een helder licht op de sneeuw afstraalde. De aanblik was toover- achtig. Gode zij dank, dat wij er zijn, zeide mevrouw Brockmann. Het zal mij niet weder gebeuren, het Kerstfeest ergens anders door te brengen. Ver schrikkelijker reis heb ik in mijn leven niet gedaan. De schoonheid van den winter was voor haar niets. In het volgende oogen- blik bevonden wij ons aan den ingang van het huis, waaruit de geur, de warm te, de glans van gastvrijheid ons tegen- stroomde en ons geheel en al in bezit nam. Wat aanleiding gaf tot dit bezoek, wil ik thans met een enkel woord me- dedeelen, om des te spoediger mijne geschiedenis te beginnen. Ik was pas achttien jaar en leefde als juffrouw van gezelschap bij mevrouw Brockmann, f Wegens den Natlonalen feestdag verschijnt heden ons blad vroeger en in verkleind formaat. Boekbespreking. J. Moerman 6 T. Klijnhout-Moer- man De Prinsen uit ons Vorstenhuis''. Ingen. f 2.00. Geb. f 2.90. Uitgave Van Holkema Warendorff, Amsterdam. In dit belangrijke boek geven de schrij vers ons bijzonderheden uit het leven der vroegere Prinsen. O.a. wordt een hoofdstuk gewijd aan Koning Willem II en zijn broer Frederik. De mooie jeugdjaren van deze prinsen, alsmede hun daden tijdens den oorlog met Frank rijk en hun vertrek uit het vaderland, wordt daarin geschetst. Voorts behandeld dit boek de ver dere belangwekkende figuren. Ruim dertig illustraties verluchten den tekst, terwijl een genealogie van Stadhouder Willem V tot Prinses Ju liana het overzicht verduidelijken. 0 Jolan Földes „Over de brug Ingen. f 2.50. Geb. f 3.50. Uitgave H. P. Leopold, Amsterdam. Met deze fijnzinnige roman, waar mede de schrijfster haar loopbaan aan ving, maakte zij een opmerkelijk debuut. Deze gymnasiaste, die in de meest romantische periode van haar jonge- meisjestijd den zelfmoord van haar moeder te verwerken krijgt, ontroert door de bekoring, die er van haar jon ge overgevoelige natuur uitgaat. In deze roman, over het leven in het groote, na-oorlogsche Boedapest, geeft de schrijfster vele blijken van haar talent. 0— Mr. T. W. Goudsmit„Bridge". Ingen. f 1.75. Geb. f 2.50. Uitgave Van Holkema Warendorff Amsterdam. Dit zoo overduidelijk geschreven handboek voor Contract-Bridge, is zoo wel voor geoefenden als voor begin ners geschreven. Het is voor hen, die in Bridge be lang stellen een onmisbaar boek. 0 In de Jeugdbibliotheek van Drukkerij „Helmond" te Helmond verschenen een drietal mooie werkjes, terwijl in de Meisjesbibliotheek ee.n viertal nieuwe verhalen het licht zagen. Het zijn werkelijk mooie boeken voor onze jeugd. 0 eene rijke weduwe met zeer verander lijk humeur. Door haren neef Wer- neck van Allenhof, eigenaar van een riddergoed, was zij uitgenoodigd het Kerstfeest bij hem door te brengen, en nu had zij er op aangedrongen, dat ik haar zou begeleiden. Ik was er eerst zeer tegen geweest, want lk had vol strekt geen genegenheid voor haar, en geloofde te mogen aannemen, dat hare bloedverwanten even onaangenaam wa ren als zij. Het was ook reeds bepaald, dat ik haar aan het einde van het jaar zou verlaten; daar zij echter bij haar verlangen bleef, dat ik haar zou ver gezellen, zoo reisde ik mede. Maar welk eene ontvangst viel ons ten deell Het is mij niet mogelijk, de har telijkheid er van te schetsen de land heer zelf kwam ons vriendelijk tege moet een kloek en deftig grijsaard. Het huis scheen vol gasten, wij hoor den reeds van verre gelach, muziek en zang. Wij willen een ouderwetsch Kerst feest vieren, zeide de landheer, en ik meende tranen in zijne oogen te zien. Het was heerlijk de versieringen te zien, die in het huis waren aangebracht overal denneboomen met lichten, overal warmte, licht en vroolijkheid. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1