mmmmm KLOOSTER BE ^erk- en Schoolnieuws. 3ROEDE. Crisis-Publicatiën. Buitenland Officieele Berichten. Ingezonden. Rechtszaken, Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Januari Breskens 0 uur Ds Goudzwaard. Bed. H. Avondmaal. 0 uur Ds Goudzwaard. 0 uur Zondagschool. Cadzand 0 uur Ds Visser, tofdplaat. 0 uur M. R. Pliester. Slleuwvliet 0 uur Ds. Derksen. Dostburfl 0 uur Ds P Brakman uit Oudkerk. Schoondijke 0 uur Ds J. A. Swart. iuldzande. 0 uur Ds Stegenga. jroede 30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 0 uur Da. M. P. Stol. Geslaagd. De heer G. Beuningh, alhier, slaagde a week voor Semi-arts. Tijdelijke onderwijzeres. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de L. School alhier is benoemd mej. J. Winde, te Schoondijke. [JZENDIJKE. Geslaagd. Voor het practijkdlploma boek- iden slaagde de heer D. van der oft alhier. indbouw en Maatschappij. Dp Maandag 24 Januari werd te stburg in hotel „de Vuijst" eene gadering gehouden, uitgaande van Afdeeling Westelijk Zeeuwsch- anderen van den Nationalen Bond ïdbouw en Maatschappij, waartoe lalve de leden van L en B. ook ren uitgenoodigd de leden van an- e Landbouworganisaties in deze :ek. n deze vergadering, die door onge- r 200 belangstellenden bezocht werd, 1 als spreker op de heer C. J. Rui- te Knijpr (Fr.) met het onderwerp: el en Werken van L. en M., ter- I mede aanwezig was de heer Ir. D. Dorst, secretaris der Z.L.M. die C den heer Ruiter van gedachten i wisselen. De vergadering werd geopend, met i woord van welkom, door den irzltter der afdeeling den heer I. seeuw-Brakman, die den heer Rui- terstond het woord verleende. Deze begon met uiteen te zetten beginselprogram van L. en M., dat >ogt zijn doel te bereiken door langs itieken weg de economische cultu- le en sociale vraagstukken op te sen, waarvoor het Platteland zich menteel geplaatst ziet, nu blijkt, dat belooning van de plattelandswerkers geen juiste verhouding staat tot de ooning van hen, die werken in de chutte bedrijven. Bij deze wanver- ïding in belooning tusschen boer, eider en anderen op het platteland van hen, die werken in de be- utte bedrijven, stond spreker uit- :rig stil. Hij zette uiteen hoe het werkers in de beschutte bedrijven ukt is door de politiek hunner vak- ïden meer invloed en dientenge- ge hoogere belooning te verkrijgen )r hun arbeid dan economisch is te antwoorden Doordat de eene groep te veel eg moest automatisch een andere iep te weinig ontvangen en dit was uurlijk de groep, welke politiek :n invloed kon doen gelden, n.l. de ïr, zijn arbeider en allen op het tteland, die voor hen werken. Zoo n we aan den eenen kant groepen, meer hebben, dan hun economisch komt en andere, die te weinig en j geen koopkracht genoeg bezitten de producten van de beschutte irijven te kunnen koopen. Joo is de werkloosheid gekomen t al den aankleve van dien. De heer Ruiter erkende en waar- trde het werk, dat door de Land- jworganisatie's is verricht om door evoerde steunmaatregelen gedaan te gen. dat het platteland niet totaal :redderd is geworden, maar moest h constateeren. dat, doordat deLand- aworganisatie's geen politieken loed hebben kunnen doen gelden, or de organisaties niet bereikt is kun- worden, wat andere groepen, over meer macht beschikkende, wel hebben kunnen bereiken. Daarom is de raad aan alle plattelanders: wordt of blijft lid van de Landbouworganisaties, waar toe gij meent te behooren, doch wordt ook lid van Landbouw en Maatschap pij; tracht invloed te verwerven in de politiek-godsdienstige organisatie's elk op eigen terrein om de doelstellingen van L. en M. te helpen verwezenlijken, om te bewijzen, dat de plattelands- werker even goed recht heeft op een menschwaardig bestaan als de werker in de beschutte bedrijven. Dit resul taat te bereiken is het hoofddoel van L. en M. De heer Dorst, het woord verkrij gende, zeide hier niet op te treden als secretaris der Z.L.M. doch als persoon en dat hij met genoegen geluisterd had naar den heer Ruiter, wien hij waar deerde voor de wijze, waarop hij altijd de belangen van den boerenstand heeft voorgestaan en waarvoor hij steeds te velde trekt. De heer Dorst bepaalde zich tot het doen van verschillende vragen, welke eigenlijk niet rechtstreeks de eigenlijke kern van de zaak troffen. De heer Ruiter beantwoordde de vragen uitvoerig en afdoende. Ook de hieropvolgende repliek van den heer Dorst, die aan de zaak waar het om ging niets af deed en eenige vragen van den heer A. Lako werden door den heer Ruiter afdoende onder de loup genomen en op eene wijze be antwoord, die geen twijfel bij de hoor ders achterliet. De heer Ruiter eindigde met een opwekkend woord, waarna de voor zitter deze vergadering, die ruim 5 uren geduurd had, sloot. UIT DE STAATSCOURANT. Jachtschade. De Minister van Economische Zaken heeft ingevolge art. 59 der Jachtwet voor den tijd tot en met 21 Juni 1938 aangewezen als lid der Wildschade- commissie voor Zeeland, voor zoover betreft Zeeuwsch Vlaanderen, den Heer P. Vercauteren te Nieuw Namen. Mond- en Klauwzeer. Blijkens de officieele opgave over November J.l. bedraagt het aantal eige naren, wier vee is aangetast door mond en klauwzeer in onze provincie 981. Hiervan vermeldt de lijst in W. Zeeuwsch Vlaanderen er 254 nl.: Aardenburg 20(4), Biervliet 31(6), Breskens 7, Cadzand 1, Eede 34(14), Groede 9(3), Hoofdplaat 4(4), St. Kruis 19j3), Nieuwvliet 4, Oostburg 8(1), Retranchement 6, Schoondijke 16(5), Sluis 35(6), Waterlandkerkje 15(1), IJzendijke 41(9), en Zuidzande 4(3). Voor de deelen der provincie luiden de cijfers van deze en de vorige op gave (tusschen haakjes vermeld) W. Vlaanderen 981(591), O. Vlaande ren 191(123), Walcheren 116(59), N.- Beveland 30(29), Z, Beveland 161(119), Schouwen en Duiveland 145(14) en Tholenen St. Philipsland 84(15). Zee land 981(693). Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in de Breskensche Courant van Vrijdag j.l. verzoek ik U beleefd het volgende te willen opnemen. Geachte Opmerker U schrijft niet sympathiek over de z.g. Oranje-vereeniging en terecht. Ik kan mij indenken dat rasechte Oost burgers niet kunnen instemmen met de manier waarop in Oostburg het bestuur van de Oranjevereeniging is tot stand gekomen. Mijn inziens behooren besturen van vereenigingen voor de bevolking uit de bevolking gekozen te worden, in een openbare vergadering. Of dit nu een Oranje- of een andere vereeniging is. doet er niet toe. Zoo dra men een beroep moet doen op de inwoners moeten deze ook in de gelegenheid geweest zijn om in het bestuur personen te kunnen kiezen die zij wenschen. Vermoedelijk zal het dan geen familie-, vrienden- of kennissen- bestuur zijn, doch dat is ook niet noodig. Het spreekt vanzelf dat in het be stuur van een Oranjevereeniging andere personen noodig zijn dan in een ver eeniging voor luchtbescherming. In beide hooren echter menschen thuis die Oostburg door en door kennen. Hopende dat voor het welzijn van Oostburg verandering ten goede mag komen, verblijf ik met vriendelijke dank, aan U mijnheer de Redacteur, voor de opname. Hoogachtend, EEN OOSTBURGER. Aanvragen om teeltvergunning voor tuinbouwgewassen. De Afd. Tuinbouw der Landbouw- Crisis-Organisatie voor Zeeland kan aan de Ned. Groenten- en Fruit-Cen- trale adviseeren om bepaalde personen tuinbouw-teeltvergunning toe te wijzen. Om voor deze vergunning in aan merking te komen moet de aanvrager indien hij een nieuw bedrijf gaat stichten, minstens 26 jaar oud zijn, en/of kostwinner. Ook is het noodzakelijk dat een tuin- bouwopleiding is genoten. Tevens moet blijken dat voor aan vrager geen voldoende werk meer is in het bedrijf zijner ouders, en dat hij door het telen van tuinbouwgewassen een bestaansmogelijkheid tracht te vin den. Wanneer aanvragen worden inge diend om uitbreiding van teeltver gunning dan wordt bijzonder gelet op den toestand van het bedrijf, en de grootte van het gezin. Het bedrijf moet een uitgesproken karakter van tuinbouwbedrijf bezitten waarin voor het groeiende gezin en voor aanvrager geen voldoende werk meer is. Voor wijnpeen wordt niet de eisch gesteld dat aanvragers van teeltvergun ning voor dit gewas een tuinbouw- opleiding hebben genoten doch wordt meer gelet op den toestand van het bedrijf en of de aanvraag zijn oorzaak vindt in de hooge prijs die de wijn peen momenteel opbrengen. Overdracht van tuinbouwteeltvergun ning wordt dan slechts goedgekeurd indien de overnemer voldoet aan de door de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale te stellen eischen. Daar naar alle aanvragen een onder zoek moet worden ingesteld en de aanvragen in de vergadering der Tuin- bouw-Commissie moeten behandeld worden, is het gewenscht dat even- tueele aanvragen zoo spoedig mogelijk gedaan worden om nog vóór Maart afgewerkt te kunnen worden. Teeltvergunning vroege aardappelen. Voor 1938 worden geen nieuwe tuin bouwteeltvergunningen uitgereikt, dus blijven de vergunningen 1937 dit jaar van kracht. De tulnbouw-teeltvergunningen, waar op vroege aardappelen zijn vermeld, mogen dan pas voor het telen van vroege aardappelen worden benut, in dien men in het bezit is van een ver klaring, dat voor de op de tuinbouw- teeltvergunning vermelde oppervlakte teeltheffing is betaald of een acte van cessie is geteekend. Op nader aan te kondigen zitdagen zal gelegenheid worden geboden om de verschuldigde teelthefflng zijnde f 0,50 per Are, te verrekenen. De be- noodigde verklaringen om de teeltver gunning voor vroege aardappelen te mogen benutten, zullen op denzelfden zitdag worden uitgereikt. Teneinde onnoodige moeite en cor respondentie te voorkomen adviseeren wij de personen, die hun teeltvergun ning voor vroege aardappelen niet wenschen te benutten, ook niet voor het telen van Eigenheimers, ons dit zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 5 Februari a.s. mede te deelen. Voor Eigenheimers, die krachtens een rooivergunning zullen worden gerooid, en voor alle aardappelen, waarvoor men niet in het bezit is van tuinbouwteelt vergunning, moet teeltvergunning wor den aangevraagd bij de Afd. Akkerbouw der L.C.O. v. Zeeland te Goes. Aanvragen om rooivergunning voor Eigenheimers worden door de Neder landsche Groenten- en Fruit-Centrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 's-Gravenhage in behandeling genomen. Voor alles betreffende de teelt van tuinbouwgewassen wende men zich tot de Afd. Tuinbouw der L.C.O v. Zee land te Goes. Toekenning van biggenmerken aan kleine boeren en landarbeiders. De zomertijd In België. De zomertijd in België zal op Zon dag 27 Maart aanvangen, dit is veer tien dagen vroeger dan in September 1928 bij koninklijk besluit werd be paald. Heling. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage is Woensdagmorgen de zaak be handeld tegen M. de J., 74 jaar, wo nende te Schoondijke, thans in voor arrest, die door de Middelburgsche rechtbank op 10 December veroordeeld werd tot vier maanden gevangenisstraf wegens heling. In hooger beroep vorderde de pro cureur generaal heden 3 maanden, waar op de verdediger, mr. P. C. Adriaanse, uit Middelburg, invrijheidsstelling van de verdachte bepleitte. Het hof ging in de raadkamer en deed bij terugkomst in de zittingszaal vervroegd uitspraak. Het veroordeelde de J. tot twee maanden met aftrek van het voorarrest en gelastte zijn invrij heidsstelling. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland deelt inzake de bovenbedoelde toekenning van biggenmerken nog mede, dat de bepalingen waaraan moet wor den voldaan om in aanmerking te komen voor een zoodanige toekenning, eenigszins gewijzigd zijn. Boven de in ons eerste persbericht bedoelde cate- gorlên van personen komen voor een toekenning tevens nog in aanmerking, kleine boieren en landarbeiders aan wie niet meer dan 4 mestvarkens zijn toegewezen en die overigens voldoen aan de in het eerste persbericht ver melde eischen. De toekenning per persoon kan nu ten hoogste 4 merken bedragen. In verband met deze wijzi ging zal de mogelijkheid om verzoeken in te dienen bij de Landbouw-Crisis- Organisatie te Goes worden openge steld tot Zate.rdag 5 Februari a.s OOSTBURG. Raadsvergadering. Dinsdag 25 Jan. had een openbare zitting plaats van de gemeenteraad. Om 2 uur werd de zitting geopend onder voorzitterschap van Burgemeester Eras mus. Na opening verzocht de voorzitter voorlezing van de notulen der vorige vergadering. Deze liepen op een zeer vlugge manier van stapel tot deze ge remd werden door de heer P. de Bruijne die aanmerking maakte over een punt dat betrof subsidie inzake een christelijke tuinbouwschool. Hierop volgt een discussie tusschen de heer de Bruijne, voorzitter en sec retaris. Na goedkeuring worden eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De agendapunten leveren niet veel stof tot discussie, uit gezonderd het punt wijziging in het werkverschafflngsvraagstuk. De verkoop der gasfabriek geeft aan leiding om de openbare zitting te schorsen en over te gaan tot een ge heime zitting. Na heropening wordt door den voor zitter medegedeeld dat tot verkoop der gasfabriek zal overgegaan worden. De heer Risseeuw stelt voor dit te behan delen in een volgende zitting. Hierop wordt een voorstel ingediend om deze zaak te behandelen voor de 18e Februari e.k. Dit voorstel, uitgaan de van den heer Philips wordt, als het verststrekkende, in stemming gebracht en mocht de meerderheid behalen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Vergadering en Tentoonstelling. Dinsdagavond j.l. werd In het Beurs gebouw alhier, met een lezing van Overste Bierema een tentoonstelling geopend inzake de luchtbescherming in tijden van oorlog. Na een voorwoord van de heer van Cruiningen als voor zitter van de afd. Oostburg voor lucht bescherming deed de heer Bierema op een gemoedelijke manier kennis maken aan de hand van het tentoongestelde. Hij beschreef wat door gebruik van de vreeselijke wapens, die het menschdom moeten vernietigen, kan ontstaan en wat er tegen gedaan kan worden. Hij raadde een ieder aan goede nota te nemen van de instructies die door de afdeelingen verstrekt worden en zich daar trouw aan te houden, want door niet naleven van dit zijn de meeste menschen de schuld van hun onder gang. Weliswaar zijn er een massa voor werpen die het gevaar kunnen keeren maar de groote vraag is: hebben wij dit bij de hand Er zijn ook eenvou dige middelen maar die kent men niet en worden ook niet gebruikt. Daarom is te noodzakelijker om zich aan te sluiten bij de afdeeling die hier be staat die reeds bereid is door voor lichting en geschriften de menschheid op de hoogte te brengen. SLUIS. Ontslag Burgemeester. Bij Kon. Besluit van 24 dezer is aan J. C. L. A. Berkers, burgemeester on zer gemeente, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als zoodanig, met ingang van 1 Maart a.s. GROEDE. Propaganda-avond. Gisteravond gaf de afdeeling Groede van de Bond voor Staatspensionneering een filmavond, met medewerking van de tooneelvereeniging „Groede," in de zaal van den heer P. Beun, welke overvol was. De heer D. Verplanke opende dezen avond en drong er bij de aanwezigen op aan zooveel moge lijk te trachten de afdeeling uit te breiden. Voor de pauze werden eenige propaganda-films vertoond, die te zien gaven de bittere ellende der ouden van dagen, welke van Staatspensioen verstoken zijn. Na de pauze werd het kluchtspel opgevoerd „De macht der vrouw,welk stukje zeer in den smaak van het publiek viel, getuige de herhaalde lachsalvo's. De heer Ver planke sloot met een woord van dank aan allen die hadden medege werkt voor het welslagen van dezen avond, waarna nog een gezellig dansje volgde. Boekbespreking. „Beyer's Mode filr Alle". Het nieuwe nummer staat in het teeken van de Lente. Een groote ver scheidenheid van rokken en blouses hebben een plaats naast mantels, jasjes en jurken met gekleurde ritssluiting. KON. VLAAMSCHE SCHOUV GENT. Zondag 30 Januari 2,30 en f „POLENBLOED", Operette in 3 bedr. van Oscar FRANSCHE SCHOUWBURG Zondag 30 Januari 230 LA TRAV1ATA, Opera in vier bedriven Muziek van G. Vadi, Ontploffing in een laboratorium. Woensdagmorgen heeft zich in een pyrotechnisch laboratorium te Villejuif nabij Parijs een ontploffing voorgedaan. Er zijn hierbij tien menschen om het leven gekomen. Nader wordt gemeld, dat zich even voor tienen twee hevige ontploffingen voordeden in het gemeentelijke labora torium te Villejuif, waar de directeur, Kling, de handgranaten en bommen, die bij de huiszoekingen in verband met de Csar-affaire in beslag waren geno men, onderzocht. Talrijke ambulance wagens staan bij het gebouw. Er zijn geen gewonden. Al degenen, die bezig waien met de behandeling van de granaten, die moesten worden overgebracht naar het artilieriepark te Versailles, zijn om het leven gekomen. Vrouw aan brandwonden over leden. Woensdagmiddag zat de 65- jarige mej. M. de V. in haar woning aan den Parallelweg in Den Haag bij de kachel de krant te lezen. Zij viel in slaap, waardoor de krant tegen de brandende kachel kwam en vlamvatte. Het vunr deelde zich mede aan de kleeren van de vrouw, zoodat zij ern stige brandwonden kreeg. De genees kundige dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij vanochtend is overleden. Smokkelarij van sigarettenpa pier. De politie te Rotterdam heeft weer eens ingegrepen in de smokkelarij van ongebanderolleerd sigarettenpapier, welke handel, zooals wij dezer dagen hebben doen uitkomen, zoo welig tiert. Het is niet makkelijk om de smok kelaars op heeterdaad te betraj>pen, maar gisteravond is er een politieman in geslaagd drie mannen aan te hou den, die zich op verdachte wijze bij een auto ophielden. Het drietal is naar het politiebureau aan de Meermansstraat overgebracht, evenals de auto, waarin zich eenige pakken bevonden, die 5000 boekjes gesmokkeld sigarettenpapier bleken te bevatten. Een politieagent in burger bevond zich omstreeks 9 uur in den avond in de Kcrkhoflaan alhier, waar hij een auto zag staan. Als bij intuite voelde de politieman dat er iets niet in orde was en toen hij eens een nader onderzoek instelde, kwam hij tot de conclusie, dat er hier van sigarettenpapier-smokkelarij sprake was Bij de auto bevonden zich drie mannen, de 42-jarige J. F van H., de 19-jarige A. A. M. en de 41- jarige A. C. J. Z., die hij met de auto overbracht naar de Meermansstraat. De 5000 boekjes sigarettenpapier, die zich achterin den wagen bevonden, zijn in beslag genomen en uit een nader onderzoek is gebleken, dat het drietal het sigarettenpapier had opgeslagen in België en het daarna frauduleus over de grens in Nederland had gebracht. De drie mannen zijn nu vervolgens opgesloten in het Hoofdbureau van Politie alhier, waar zij ter beschikking van de ambtenaren van de invoerrech ten en accijnzen zijn gesteld. Wenscht ook Oss een garnizoen? De rijksveldwacht en de gemeen tepolitie te Oss hebben bij controle op de Vuurwapenwet in enkele dagen tijds in Oss niet minder dan 12 vuurwapens in beslag genomen. Het waren 5 jacht geweren, 5 revolvers van verschillend kaliber, 1 groote parabellum-revolver en een kanon-geweer. Ook de muni tie, behoorend bij deze wapens, werd in beslag genomen. Tegen de eigenaars, die niet in het bezit waren van een geldige rer{ is proces-verbaal opgemaak. Twee dooden op onfcew overweg. Woensdagivoi streeks half zes is op den onl ten overweg aan den Spreigei Apeldoorn een personenaub d locaaltrein gegrepen en ov.r stand van eenige hondertén medegesleurd De twee inzi van de auto zijn op slag gdo twee verongelukten zijn di o veertigjarige heer Maat ui E en mevrouw Stam, evenees t venter. Een ontvluchte krankim De politie te Oosterbeek he man aangehouden, die in len van Oosterbeek zwierf en me ding de politie zonderlingvoc Na onderzoek bleek, lat doen had met een krankinn reeds in November j.l. uilhei zlnnigengesticht te Eindhoin snapt. Al dien tijd had d- m het land gezworven, zoner gelukt was hem aan te hoden Personeel van genoemd krakzi gesticht heeft den patiënt (gel hem naar Eindhoven terugebr Hertogin leeft in teuis arme vrouwen. Een an rijkste hertoginnen, Dona Iari Dolores Tellez Giron y Dmi vindt zich thans te Madridin huis voor arme vrouwen. De correspondent van d Standard'' heeft haar bezoit. De gedachte is nooit bffnij komen, dat ik ooit op mijilet behoeftige omstandighedenou zei de hertogin, die thans 9 maar zoo is het leven. 1 h zeer groot fortuin geërfd ebe; geen cent meer, maar deSp regeering heefc mij steeds off handeld en daarom moet t zijn. Dona Maria is gravin-htoi Benavente en hertogin Zij is de eenige dochti v 13den hertog van Osuna. Haar vadrr, die een derjks nen in Spanje was, bezat qe> verschillende adellijke titeL'V; grootmoeder erfde zij de tl hertogin van Benavente. Rds jaren geleden was haar foiin onbe:eekenend bedrag gesik- Toen de revolutie in dezo 1936 uitbrak, woonde zij Uia de gravin van Penavanda cfir; te. Kort daarop werd de teerd daar ze getracht ha ei schilderijen te verkoopcn.or autoriteiten hiervan op dro stellen. Zij werd hiervoor vercdt drie jaar gevangenisstraf. Ongeluk op den overig De heer A. v. Rensseipr dist van de N.C.R.V. is odr DE VELLEN Ki&SENiR Dank zij KL0ÜSTERBSE lijn hand weer gol ,,'t Gebeurde door kokenet mijn rechter hand waeh wond. Ik was ten einde d van de ondragelijke pijl heeft mijn hand dadel v met Kloosterbalsem, u# voor ons kleintje in huis be er zich geen voorstelliva hoe dat ineens heerlijkTZ£ geef U de heilige verziin zelf verstomd sta oveet Binnen 14 dagen was tih< gewoonM&jr p, AKKER'S ----- „Geen goud zoo et Onovertroffen by brand- ©fr Ook ongeëvenaard alswfli Rheumatiek, spit en pyn> Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'- .(IngI

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2