„Uut m'n joenge jaoren" Land- en Tuinbouw. PAT en POM, Twee Padvindertjes. T Gewestelijk Nieuws. Sport. Hoogwatergetij Breskens. 'J_3 C KON. VL A AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 27 Januari 8 uur „PAGANINI", Operette in 3 bedr. door Franz Lehar. Zondag 30 Januari 2,30 en 8,uur „POLENBLOED", Operette in 3 bedr. van Oscar Nedbal. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT, Zondag 30 Januari 2,30 uur LA TRAVIATA, Opera in vier bedrijven. Muziek van G. Verdi. deur Een Oud-Landjesman. XV. Vaoder in moeder èn d'r zeker wè lang in breed over gepraot dien aovend. In ieder geval, den ander'n dag kregen me de booschap, da me nao de be- waorschole mossen. Dan waoren m'n uut de voete. Joengen. joengen, wa waoren me toch blieje. Me dansten over de vloer, da me 't zoö leutig von- nen. Stom genoegt, wan me begrepen toen nog nie, dat 't meej ons vrieje leventje van op 't 'of spelen, loópen, waor a' 'j wou, (b'alven in den bogerd, nao buurvrouwe haon, al 'n eêl ènde gedaon was. Mao vanself, 't was 'n nieuwtje, in da wil t'r bie groóte mènschen wel in. Zoö vee te meêr nog bie kinders. Da kan 'k noe avast wè zeggen, da me 't vreéd gauw beug waoren. Ondertusschen was da plan om ons nao de bewaorschole te stieren makkelikker gemaokt, as uutgevoerd. Die schole stoeng eêlehans an den an der'n diek. Biej ons an 't 'ekken kö' j' 't uus zien staon, mao je kon d'r nie recht uut, recht an (stok over blok, zou- wen z' in 't Zierekzeêsche land zeggen) nao toe loópen. Je kon van 't plekje rechsaf gaon deu 't durp, of anders lienksaf deur 'n polderwegt. Die pol- derwegt ao wel 'n naome, mao die za 'k noe mao nie noemen, 't Was langst' allebei de kanten nog al 'n ènde, om joengers van vier in zes jaor op ulder eigen beênen nao toe te stieren. Nie, da me nies zoövèrre konnen loópen; da gieng wè, wan me vèndelden anders toch ook eêle daogen over 't 'of in langst den diek. Mao thuus aon z' a lank in de haoten, da m'n onderwegt vee te vee zouwen loópen spelen in overal nao kieken, a' 't aordigheid d'r voor ons af was. Dan zouwen me me- schien a dikkels op schole gekommen èn, a' 't zoö zachtjes an wee tied wier om naor uus te haon. Gelukkig, a was 't dan ook nie voor ons, was t'r nog 'n and're maniere. Op 'n plekj' an den diek, daor at de be waorschole stoeng, weunden m'n an d're greütmoeder, dezelde, die laoter op 't durp gaon weunen is 'k En da vroeger al eês verteld. Ze weunden dao meej eur dochter in meej eur zeune. M'n greütevaoder èn 'k nooit gekénd; 'k g'loöven, dat ie gestorven is, toen a 'k een jaor was of zoö. Om noe nies zóóverre rond te moeten loópen, a greütmoeder eês naor ons wou kommen, of a moeder eês naor uus wou, aon ze neffest t 'ekken 'n stapsel Iaoten mao- ken, dan nog 'n padje deu 't land langst de reè, in dan aon z' over de sloot' an onzen diek' za' 'k mao zeggen, 'n planke geleid. Op die maniere was 't belange zoö vérre nie, as over 't durp. In zoó zouwen me dan nao de be waorschole haon. Moeder of Sanne, zoö a 't mee 't wérk uutkwam, brocht ons over de planke, wan da vertrouw den ze thuus toch nie, in dan mossen me vèder mao zien, da me d'r kwao- men. Of t'r eês eên van ons tweêën in de reê robbelden, da was zoö èrg nie. Die was toch dróóg', in dan kroop je d'r wee maor uut. Over 't stapsel hieng ook wè, a was 't voor onze korte beênen meêr klimmen as stappen om d'r over te kommen. Dan mossen m'n eêst bie greütmoeder kommen „goeien dag" gaon zeggen, in daodeu wissen z' allied, of m'n op tied waoren. Veder as d' achterdeure kwaomen me nóóit, wan moei Zusse wou niej èn, da me meej ons vule voeten in de hank kwaomen. In biej eur waoren z altied vuul, a kuuschten je ze nog zoö schóón af. Van 't plekje van greütmoeder mos sen me dan nog 'n klein endje langs, den diek in dan waoren me bie de schole. Den eêsten dag za moeder ons vanself wè gebrocht ên toe in de schole. Oe of 'et tusschen den middag gieng, da weet ik toch nie goed meê. Meschien bleven me wè bie greütmoe der eten, wan me mochten nie langst 't padje naor uus kommen. Da ver trouwden ze nie mee die plank' over die sloöte. Dan mossen me langst de meulen (nie den dlejen, die op 't durp stoeng, maor 'n ander'n) deu de pol derwegt kommen, of anders deu 't durp. Da was voo zokke kleine joengers vee te vérre, om eên in weer te loó pen tusschen de morgen- in de mid- dagschooltied. In zoó rocht moeder d'r dan ieder'n dag ^b'alven 's Zaterdags, dan was 't geên schole) tweê kwiet. 't Zal 'n eêl' opluchting voor eur ge wist èn Van die bewaorschole weet ik maor 'n klein bitje meê. De juffrouw ieuw ons vanself èrges mee bezig Mao waomee? 'k En 't eêl in 't begin a gezeid; sommigte diengen kan 'k nog persies vertellen in van and're weet ik niks meê. 'n Paor bizondetheden erin- ner ik me nog. „Juffrouw" zeien me nie. Me noemden eur eèl gemoedereerd biej eur voomaome: „Saortje". Me zul len d'r zeker wê vèsjes geleerd èn, in matjes vlechten, mao, zoó a 'k zei, dao weet 'k glad niks meê van. Eên dien gen weet ik nog wè, wan da wier m'n op d' eên of and're maniere zoö du- delik an m'n verstand gebrocht, da 'k 't nóóit meê vergeten èn. Den eêsten of den tweêden dag, da 'k op de be waorschole was, ao 'k al 'n stuit in de bank' eên in weer zitten draoien En- deliengen kwam t'r uut: „Saortje, 'k moe PToen eis ze zeker zoö dul gewist, da 'k 'r van verschrok, in dao- vandaon za 't kommen, da 'k nóóit vergeten èn, wad of ze zei: „Da mag mag je nies zeggen, vuulsienk. je moe vraogen of j' 'n kleine boodschap mag doen. Of anders 'n groóte boodschap". (Wordt vervolgd). Welke stikstofmeststof op kalkhoudende gronden? Nu er de laatste jaren meer aan dacht wordt besteed aan de kalkbe- mesting van lichte en ook wel van enkele zwaai dere kalkarme gronden, mag worden aangenomen, dat er vele akkers van nature of door bemesting in een gunstigen kalktoestand verkee- ren. Het kan zeker voordeel afwerpen, hiermee bij de bemesting rekening te houden. Immers, men heeft voldoende keuze in stikstofmeststoffen en fosfor- zuurmesistoffen, zoodat men bij de be mesting nog wat besparen kan op de rekening, daar in deze gevallen een passende stikstofmest ook het goed koopst is. Wij doelen hier op de goed- koope Zwavelzure Ammoniak, welke voor werkzame en kalkhoudende gron den zoo bijzonder geschikt is. Hoewel deze mest nog veel gebruikt wordt, verdient ze toch nog meer aandacht. Zwavelzure Ammoniak bevat 20,6 °/o stikstof in ammoniakvorm en bevat voor bovengenoemde gronden geen bij mengsels, die voor de plantengroei schadelijk zouden kunnen zijn. Het is overigens wel bekend, dat de stikstof in den voim van ammoniak langduriger werkt dan de salpeterstikstof. Ammo- niaksfikstof wordt namelijk in de bouw voor door bepaalde bestanddeelen van den grond vastgehouden en daardoor heeft geen uitspoeling plaa's, wat wel eens het geval kan zijn bij salpeter stikstof in geval van regen. De ammo- niakstikstof wordt vervolgens door de werkzaamheid van bepaalde bacteriën regelmatig in salpeter omgezet. Hoe warmer het in de natuur wordt, hoe sterker de planten gaan groeien, hoe meer er ook wordt omgezet. Wat nu de verschillende cultuurge wassen betreft is het iederen land bouwer wel bekend, dat er bepaalde gewassen zijn, welke de voorkeur ge ven aan de stikstof in ammoniakvorm. Wij derken bijv. aan aardappels, die een lange groeiperiode hebben, terwijl ook een bemesting met deze stikstof meststof voldoet bij vele granen, vooral bij haver en ook bij grassen. Van groot belang is tenslotte dat Zwavelzure Ammoniak vroeg dient te worden ge geven, zonder eenig gevaar voor uit spoeling kan dit reeds geschieden zéér vroeg in het voorjaar bijv. in Febru ari, Maart of April, naar gelang de gewassen vroeger of later deze stikstof noodig hebben. Wij willen besluiten met de opmer king, dat Zwavelzure Ammoniak de volle aandacht verdient en dus in het bijzonder voor die gronden, die in een goede kalktoestand verkeeren Iedere landbouwer diene dan ook bij het op maken van het komende bemestings plan hiermede ten zijnen bate rekening te houden. Winterbespuiting van vrucht- boomen. In verband met de propaganda, die op dit oogenblik voor eenige winter- bespuitingsmiddelen voor vruchtboo- men gevoerd wordt, vestigt de Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen er de aandacht van alle fruit telers op, dac nog niet aanbevolen kan Maarvlak bij Pat rent de hond opeens in een andere richting Pat gooit de lasso uit mis 1 Snel haalt Pat de lasso weer in en rent de hond achterna 1 Nóg een worp 1 Wéér mis 1 „Verdikkeme 1" denkt Pat, „drie keer is scheepsrecht 1 Nü ga je eraan, honde beest 1" En als een haas rent hij achter de hond aan. Pom heeft de hond nu ingesloten tusschen een slootje en de heg. Nu krijgt Pat een nieuwe kans èn; ditmaal suist de lasso om de hondenhals 1 Hoera 1 juichen de padvinders en de zoon van boer Pietersen staat te dansen van plezier I Hij stottert van opwinding, die Pietersen, nu zijn hond weer gevangen is. I Maar het dier zélf vindt het niets plezierig 1 De lasso knelt om de hondenhals en het dier heeft 't er benauwd van. Maar Pat heeft niet veel lust om al te dicht bij het dier te komen, dat flinke tanden heeft en zoo nu en dan vervaarlijk gromt 1 En daar Pom en Pietersen op een afstand blijven staan, is Pat wel verplicht het dier mee te sleepen 1 worden de tot nu toe gebruikelijke be spuiting met vruchlboomcarbolineum geheel door een bespuiting met andere middelen te vervangen. Bespuiting met 6-80/0 carbolineum moet vooralsnog als de meest aan te bevelen winterbespuiting voor vrucht- boomen beschouwd worden. Waar spintbestrijding noodig is, dient zij met een bespuiting met een minerale-olie- praeparaat te worden aangevuld, welke ook tegen wantsen en bloedluis werk zaam is. Ten sterkste wordt aangeraden an dere winlerbespuitingsmiddelen slechts proefsgewijs aan te wenden. BRESKENS. Vergadering. Gisteravond had alhier in het Club lokaal de jaarvergadering plaats van de voetbal vereeniglng. Uit het jaarverslag bleek, dat in de vereeniging een goede geest heerscht en het aantal leden vermeerderd. Slechts één speler heeft in het afge- loopen seizoen een waarschuwing ont vangen. De resultaten der gespeelde wed strijden waren bevredigend. De kas der vereeniging gaf een te kort van f 24,43. De aftredende bestuursleden P. de Kramer, J. Scheerens en P. Vermeulen, werden bij acclamatie herkozen. De heer J. Scheerens bedankte voor de functie in de elftalcommissie. In zijn plaats werd benoemd de heer P. de Kramer, tetwijl de aftredende leden C. de Pree en P. Vermeulen weder werden herbenoemd. De contributie bleef bepaald op 40 cent per maand, terwijl de verzekerings premie op 20 cent per maand werd gesteld. Esperanto. In ons volgend nummer openen we een rubriek over het Esperanto, het geen velen onzer lezers zeker zal in teresseeren. SLUIS. In elkaar gezakt. Vermoedelijk tengevolge van hart verlamming zakte de oude vrouw weduwe R. plotseling in elkaar. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. GROEDE. Publieke verkooping. Zaterdagavond had alhier door den plaatsvervangend notaris den heer A. A. Risseeuw een publieke verkooping plaats van een huis met bijbehooren met recht van erfpacht tot 31 Decem ber 1952, staande Schuitvlotstraat te Groede, sectie C No. 1585, groot 89 centlaren. Kooper werd de heer Iz. Buijze, landbouwer te Groede. voor de som van f 2.200. AARDENBURG. Overgeplaatst. De hulp-kommies bij Directe Belas tingen, Invoerrechten en Accijnzen, de heer J. M. J. Frusch alhier, is met In gang van 1 Februari a.s. overgeplaatst van Aardenburg naar Sas van Gent. Rijwielpaden langs den Rijksweg Langs den Rijksweg door de kom dezer gemeente zijn geen rijwielpaden, hetgeen een ernstig bezwaar is voor de wielrijders, omdat op willekeurige wijze dan aan den eenen, dan weer aan den anderen kant van den weg een strook bestrating is gelegen, welke den indruk maakt van een rijwielpad. Daardoor gebeurt het dikwijls, dat de wielrijders zich te goeder trouw aan den verkeerden kant van den weg bevinden en dan tegen hen proces verbaal wordt opgemaakt. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft de A.N.W.B. den wegbeheerder verzocht, den aanleg van rijwielpaden te willen bevorderen. CADZAND. Jaarvergadering. Onder leiding van haar voorzitter, den heer A. van Dale, hield de afd. Cadzand van het Groene Kruis in de zaal van den heer A. Masclee Vrijdag avond j.l. haar gewone jaarvergadering. Van de 211 leden, die de Afd. telt, waren er slechts 11 aanwezig. Uit het verslag van den secretaris bleek dat van de goederen, in het ruim voorziene magazijn aanwezig, in 1937 een 50 maal gebruik werd gemaakt en dat eenige vernieuwing van materialen heeft plaats gevonden. De rekening van den penningmees ter wees een bedrag aan van f 1141,79 in ontvang en van f 721,25 in uitgaaf, zoodat een batig slot van f 420,54 aan wezig is (vorig jaar f 426,57). De grootste uitgaaf telkenjare is de bij drage ad. f 575. aan de Vereeniging voor Wijkverpleging en t. b. c.-bestrij- ding. Tot bestuursleden werden herbe noemd de heeren P. van Hee; P. M. van Iwaarden en P. J. van Luijk. Afkeuring werd uitgesproken over de houding van meerdere personen, die, hoezeer geen geldelijk bezwaar van geldelijken aard kunnende aanvoeren de contributie bediaagt slechts f 2 per jaar toch van verre blijven staan, in plaats van de goede zaak door toe treding te helpen dienen. VOETBAL. HOOFDPLAAT. Hoofdplaat—Biervliet 4—1. Beide elftallen zijn niet volledig; Hoofdplaat telt 2, Biervliet 1 invaller(s). Biervliet speelt eerst met de wind in de rug en na 20 min. wordt uit een voorzet van links door een fout van de keeper het eerste doelpunt geboren. In de 3 Iste minuut maakt een Biervliet back hands, de toegekende penalty wordt door Ruijscher geno men en goed ook: stand 1 1 waar mee de rust ingaat. Na de thee pakt Hoofdplaat direct stevig aan en met succes: Ruijscher maakt er reeds na 1 min 21 van Na 27 min komt de bal bij de rechts buiten, hij zet goed voor, de rechts binnen neemt zijn kans waar en de poneert nummer 3 in het Biervlietsche net. De spelers A. van Biervliet en R. van Hoofdplaat worden wegens hand tastelijkheden door scheidsrechter Mes- su het veld uitgestuurd en beide elf tallen spelen met 10 man verder. Twee min voor het einde zet de linksbuiten van Hoofdplaat keibard voor; de bal springt van de eene paal tegen de an dere en gaat hierbij over de doellijn; de scheidsrechter kent dan ook zeer terecht een doelpunt toe: 4—1 voor Hoofdplaat, dit is tevens het einde van deze wedstrijd. Terneuzen—Breskens 6—2 Beide elftallen stellen zich onder leiding van scheidsrechter Montaan volledig op. Het begin gaat gelijk op, doch de Breskens-voorhoede strandt steeds op de hechte verdediging. Ter- neuzen daarentegen komt met enkele snelle aanvallen in het doelgebied der gasten en Verduijn krijgt al dadelijk een kogel van Laarens te stoppen wat hij naar behooren doet. Bij een Bres- kens-aanval wordt J. de Visser door de Terneuzen-spil ongeoorloofd aangeval len. De scheidsrechter Iaat echter doorspelen. Direct hierop wordt Neu féglise gehaakt en gaat tegen de grond. Nu geeft de scheidsrechter dan toch een vrije schop. Terneuzen maakt na goed doorzetten van de linksbuiten na plm 25 min het eerste doelpunt. Direct hierop neemt de Terneuzen- midvoor de bal met de hand mee, de scheidsrechter fluit niet en het is 2—0. Een goed geplaatste doelschop wordt aanvankelijk weggewerkt, doch als de Terneuzen-midvoor inschiet ziet Ver duijn de bal niet komen en via zijn handen verdwijnt het leer in de hoek. Bij Terneuzen valt linkshalf Geensen uit en het lijkt dat Breskens hiervan gaat profiteered J. de Visser wringt zich door de verdediging en scoort fraai, doch referee Montaan meent voor buitenspel te moeten fluiten zoo dat dit zuivere doelpunt aan Breskens onthouden wordt. Nog voor de rust maakt Terneuzen er 4—0 van. Na de rust speelt de Baare midvoor. Het is Breskens dat aanvalt doch de verdediging is op zijn post. Als de zeer ruw spelende Terneuzenspil een tegenstander-speler tegen de vlakte werkt krijgt Neuféglise een vrije schop te nemen, die hij hard over alles heeu in de rouwen jaagt, 4—1. Aan de an dere kant maakt Dobbeleir er 51 van. D. de Visser loopt door op een pass van De Baare en loopt de back van Terneuzen omver. Scheidsrechter Montaan, die zoo lankmoedig is ge weest tegenover den Terneuzenspil, stuurt de Breskens-captain naar de kleedkamer. Het gelukt Terneuzen nog een onhoudbaar doelpunt te scoren 61. Neuféglise neemt dan van verre afstand weer een vrije schop en hard vliegt de bal onder de keeper door in het doel 6—2. Kort hierop fluit scheidsrechter Montaan, wiens leiding zeer matig was, het eindsignaal. Woensdag 26 Jan. 9,17 9,41 Donderdag 27 10,32 10,56 Vrijdag 28 11,32 11,56 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 26 Jan. nam. 17,06 Donderdag 27 17,08 Vrijdag 28 17,10

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2