ABDIJSIROOP Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland» Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Ingezonden. Gemengd Nieuws Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkie r*! KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Januari 2,30 en 8,— uur „PAGAN1NI", Operette In 3 bedr. door Franz Lehar. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Januari 2,30 uur LE CHANT DE L'ALOUETTE, Muzikale comedie in 3 bedrijven. Muziek van Frans Lehar. BRESKENS. Tijdelijk benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr, school alhier is benoemd de heer H. P, Oggel te Axel. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Januari Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. Voorber. H. Avondmaal. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvliet 14,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuldzattde. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Keuring van Motorrijtuigen, ingericht en bestemd voor Veevervoer. Hiermede maakt de Ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage, belast met de Inschrijving van zware Motorrijtuigen en Aanhangwagens, be kend, dat met ingang van den lsten Januari 1938 alle motorrijtuigen en aan hangwagens, bestemd voor veevervoer, als zoodanig gekeurd en ingeschreven zullen moeten zijn. In verband hiermede worden belang hebbenden aangeraden hun veeauto's in overeenstemming te brengen met de nieuwe eischen, een en ander in ver band met het bepaalde bij art. 38, onder a, en art. 42, onder 1sub gg, van het Motor- en Riewielreglement. De hierbedoelde eischen zijn bekend gemaakt in de Nederlandsche Staats courant No. 142, dd. 27 Juli 1937. Dengene, die deze eischen niet kent, wordt in overweging gegeven een ex emplaar ervan aan te vragen bij het: Inschrijvingsbureau van Motorrijtuigen en Aanhangwagens, Afdeeling Veever voer, Carel van Bylandtlaan 3, 's-Gra venhage. In overleg met den Ingenieur, met de inschrijving belast, is de Commissie A-I van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren mede be last geworden met de uitvoertóg van de hierbedoelde keuring van veewagens. De Commissie A-I heeft, in verband hiermede het voornemen om houders van veewagens, wonende in het Wes telijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid te stellen hun voertui gen te Breskens ter keuring aan te bieden op 28 Januari a.s., mits de hierbedoelde voertuigen tevoren ge heel zijn gereinigd. Deze keuringen zullen geheel koste loos geschieden. Door den Burgemeester der Ge meente Breskens is, als plaats waar de keuringen te Breskens zullen kunnen geschieden aangewezen de Westhaven- dam. Deze keuringen zullen op bovenge- noemden dag om 12.00 uur aanvangen. Het kleeding-, schoeisel en dekkingsfonds. Binnenkort zal de tweede en laatste verdeeling geschieden van gelden uit het kleeding-, schoeisel- en dekkings fonds. In verband hiermede wordt de inzameling, overeenkomstig den oor- spronkelijken opzet ervan, thans geheel beëindigd, waarom de minister van so ciale zaken, prof. mr. Romme, verzoekt van Zaterdag den 22en dezer af geen gelden meer op de postrekening 141400 te storten en geen briefkaarten met postzegels ten behoeve van het fonds meer te zenden. Het heeft de regeering groote vol doening geschonken, dat het werkende deel van het Nederlandsche volk zoo spontaan en in zoo grooten getale aan den oproep van minister Romme gevolg heeft gegeven. Het bedrag der inge zamelde gelden heeft dan ook de ver wachting overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge een niet onbelangrijke tegemoetkoming in kleeding, schoeisel en dekking wor den verleend. Het is voor deze geholpenen, dat de Minister zijn dank overbrengt aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om de actie te doen slagen. BRESKENS. Aangespoeld. Het lijk van den op 19 November jl. zoo jammerlijk overboord geslagen visscher J. Jobse van de Br. 57 is gis teren te Bloemendaal aangespoeld. Droevig. Dinsdagavond werd de 20-jarige J. v.d. S. alhier op straat door een hart verlamming getroffen en viel op straat. In het nabijzijhde café binnengedragen zijnde, kon de inmiddels ontboden ge neesheer slechts den dood constateeren. Vergadering. Gisteravond had in café van den heer de Vuijst de jaarlijksche algemee- ne vergadering plaats van de Onder linge Varkensassurantie. De opkomst was bevredigend. De ontvangsten bedroegen f 400,53 de uitgaven beliepen f 647,42, zoodat er een nadeelig slot was van f246,89. De bezittingen der Vereeniging be droegen f 3737,19. Het ledental bedraagt 144, met 164 verzekerde varkens. Film. San Francisco komt hier a.s. Zater dag in Sumajo Bioscoop. Zelden heeft een film zulk een storm van enthousi asme veroorzaakt als deze nieuwe Me tro film. Niet alleen omdat hier voor de eerste maal twee geliefde sterren van het witte doek Jeannette Macdo- nald en Clark Gable samen spelen, maar ook omdat hier een zoo groot- sche en verschrikkelijke stof aandurfde de historische getrouwe verfilming van de aardbeving van 18 April 1906 die een zoo bloeiende wereldstad als San Francisco verwoestte. Deze film is een meesterwerk geworden waarop de ge- heele filmindustrie trotsch is. Uitvoering. Woensdagavond gaf het Christ. Fanfarekorps „Soli Deo Gloria alhier, onder leiding van den heer F. van Melle, zijn eerste uitvoering voor een goed bezette zaal. Ds. Goudzwaard sprak een kort in leidend woord, waarin hij ook alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Medewerking werd verleend door den heer Gittenberger, viool. Alhoewel er natuurlijk nog wel eens iets aan ont broken zal hebben, mogen we toch wel zeggen, dat deze eerste uitvoering uit stekend geslaagd is. Ook de soli wa ren goed. Na de pauze werd opge voerd het tooneelspel in vier bedrij ven: „De kleine Winst," dat bij het publiek veel ingang vond. Ds. Goud zwaard sloot met een woord van dank aan alle medewerkenden en een pro- pagandawoord voor het korps, waarna tenslotte nog gezongen werd Gez. 180 1. GROEDE. Algemeene vergadering. Donderdagavond had alhier een al gemeene vergadering plaats van de le den der kolenvereeniging in het café van den heer van der Walle, onder voorzitterschap van den heer Iz. Her man. De vergadering was belegd in ver band met het feit een bespreking te houden omtrent het al of niet oprich ten van een coöperatie, reden in de toekomst anders geen kolen meer van de federatie verkregen zullen worden. Nadat de secretaris der vereeniging de heer W. Fenijn, uitvoerig een en had toegelicht en uitgelegd en de le den hierdoor de overtuiging waren toe gedaan dat anders geen uitkomst meer was, werd met algemeene stemmen besloten een coöperatie op te richten. BIERVLIET. Blijde gebeurtenis. Ook in deze gemeente zal de aan staande blijde gebeurtenis van onze Prinses feestelijk gevierd woiden. De muziekvereeniging „Harmonie" en de zangvereeniging „Exelsior" zullen hun medewerking verleenen en wel door concerten te geven op de muziektent. Ook de schoolkinderen zullen niet vergeten worden, voor welk doel dan ook op de gemeentebegrooting van dit jaar een som is uitgetrokken. OOSTBURG. Uitslag bazar. De onlangs hier ter plaatse gehouden bazar, teneinde het muziekgezelschap „Harmonie" onder de handige leiding van den heer Schijve van nieuwe in strumenten te voorzien, is een groot succes geworden. Allen hebben er toe medegewerkt en de opbrengst was dan ook zeer bevredigend h.l. f 2021 netto. AARDENBURG. Fluiten op de vingers brengt hulp. De polderwerkman P. Verstrijnhge alhier was Maandag 1.1. aan het werk in den polder Bewester Eede benoor den St. Pietersdijk met een wals be spannen met twee paarden. Toen hij uit den Smoutweg in de Groeneweg reed, nam hij den draai te kort en raakte daardoor bekneld tusschen den wals en de ijzeren heining, welke al daar bij een duiker staat, waarbij zijn beide beenen een zwaren druk kregen te doorstaan. Gelukkig kon hij de paarden in andere richting brengen, waardoor hij wel vrij kwam, maar ge noodzaakt was zich in de sloot te la ten glijden. De beenen waren zoo danig gekneusd, dat de man zich on mogelijk uit de sloot kon werken. Goede raad was duur. Gelukkig ver staat Verstrijnhge de kunst zeer goed op zijn vingers te kunnen fluiten, het geen hij zoolang deed, tot andere personen, die op een afstand aan het werk waren, daaraan aandacht schon ken en eens gingen zien, wat daar bij die wals aan de hand was. Verstrijnhge was nu spoedig op het droge gebracht en naar huis vervoerd, maar hij had toch wel 20 minuten in de sloot moe ten toeven, voor er hulp kwam. SINT KRUIS. Jaarvergadering. De Onderlinge Varkensverzekering alhier hield 17 Januari de jaarvergade ring, waarin de rekening over 1937 overgebracht en goedgekeurd werd met f 1234,24 aan ontvangsten en f 66,03 aan uitgaven, alzoo met een batig saldo van f 1168,21. Het aantal leden bedraagt 49. De contributie bleef onveranderd. De hee- ren Mariman en A. Duininck werden herkozen als bestuurslid. ZUIDZANDE. Over 4e kwartaal 1937. GEBOORTEN: 24 Oct. Theadora Augusta, d.v. I. Hoevenaar en A. M. de Quesquiere; 9 Dec. Han Mattheus, z.v. J. A. de Ligny en J. J. la Gasse: 28 Dec. Jo hannes. z.v. J. Datthijn en M. A. Seij- nesael. HUWELIJKEN- 4 Nov. C. G. Jansen, 26 jaar, te Schoondijke met C. Bouwens, 21 jaar. OVERLEDEN: 12 Oct. Dina de Wolf, 69 jaar, echt- genoote van W. Robijn: 20 Nov. Maria Elisabeth Lampier, 77 jaar, weduwe van M. Robijn; 20 Dec. Janneke Moelaert 76 jaar weduwe van P. Brouwer (A.A.). Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 21 Januari 1938. De volgende zaak werd behandeld: W. I. de G., molenmaker, wonende te Groede, was in hooger beroep ge komen van een vonnis van den Kan tonrechter te Oostburg van 25 Novem ber 1937, waarbij hij wegens het op geven van een onjuisten naam is ver oordeeld tot f 15,of 15 dagen hechtenis; Verdachte heeft op 9 Juli te Sluis, toen hem, in verband met een over treding van het Motor- en Rijwielre glement, door den Marechaussee J. Schipper naar zijn naam werd gevraagd, in strijd met de waarheid opgegeven, dat zijn naam en voornaam waren: ,,'t Zelfde 't Zelfde". Uitspr.: Bevestiging vonnis Kanton rechter: f 15 of 15 d. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje in uw courant. Allerwege leest men in de dagbladen enz. wat er gedaan wordt met het oog op de blijde gebeurtenis en wat er zal gebeuren. In Oostburg heeft men een z.g. Oranjevereeniging. Nu zou men verwachten dat die vereeniging van alles zou organiseeren met Oostburg als centrum, maar jawel 1 Het lijkt wel een troep Jan Klaassens. Vlag uitste ken, fakkeloptocht waarvoor men fakkels kan bekomen tegen betaling, waar op andere plaatsen ze gratis gegeven wor den, muziek en tractatie van eierkoe ken in plaats van beschuiten met muisjes. Nog Iets geloof ik, maar het is een programma van niets, maar de heeren behoeven niet te diep in hun zak te tasten. Het is heel wat anders dan vroeger, toen Oostburg bekend stond als het middelpunt van mooie dingen en plezier. Het is echter nog niet te Iaat. Hopen we dat ze tot in zicht komen OPMERKER. De Koning van Egypte gehuwd. Onder uitbundige vreugde van Iand- genooten is gisteren het huwelijk vol trokken van Koning Faroek van Egypte met Farida Zulsicar. Volgens Mohammedaansche traditie woonde de bruid de eenvoudige plech tigheid in het Koebeh-paleis niet zelf bij maar werd zij door haar vader ver tegenwoordigd. Hitier heeft koning Faroek ter ge legenheid van diens huwelijk een ca briolet voor 4 personen aangeboden. Auto te Kethel te water. Gis terennacht te ongeveer één uur, toen de burgemeester van Kethel (Z.-H.J, mr. J. J. Lips, per auto huiswaarts keerde, kwam hij tot de ontdekking, dat in een langs de weg loopende sloot een auto lag. De burgemeester riep onmiddellijk de hulp in van den ge meenteveldwachter Braam, die zich te water begaf teneinde te onderzoeken of zich iemand in de auto bevond. Dit bleek Inderdaad het geval te zijn. Men trachtte den bestuurder, die bij zijn pogingen om uit den wagen te komen, met een arm tusschen het portier be kneld was geraakt te bevrijden. Na korten tijd mocht dit gelukken, doch de inmiddels ter assistentie ontboden geneesheeren konden slechts den dood constateeren. De verongelukte autobe stuurder bleek te zijn een 50-jarige ongehuwde wegenbouwer uit Kethel, die ter plaatse bij een zwager inwoont. Doodelljk arbeidsongeluk. Gistermorgen omstreeks elf uur waren op de Nederlandsche Schroefbouten- fabriek te Helmond jeenige arbeiders bezig met het tornen van een vliegwiel. Hierbij werd de 43-jarige gehuwde ar beider J. van Hoof door een zware ijzeren staaf aan hoofd en rug getroffen en zwaar gewond. Dr Bloemen, die de eerste genees kundige hulp verleende, constateerde o.m. eea zware hersenschudding. De man is per Roode Kruis-auto naar het St. Antoniusgasthuis gebracht, waar hij gistermiddag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Door een tram aangereden. Op den Straatweg ter hoogte van de Tivolibrug te H llegersberg is gis teravond de 19-jarige mejuffrouw C J. B. Bontenbal, wonende in de Kerk hofstraat te Rotterdam door een uit de richting Hillegersberg komende ttam van lijn 14, bestuurd door J. v. d. L. te Rotterdam, gegrepen en een eind meegesleurd Dr. Jongeneel verleende de eerste hulp Het meisje had een zware schedel breuk en werd per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Haar toestand is zeer ern stig. Volgens ooggetuigen moet zij plotseling den Straatweg zijn overge stoken. Pasgeboren kind te vondeling gelegd. Een bewoner van de Ge rard Douscraat In Den Haag werd Woensdag wakker, doordat een eigen aardig geluid van buiten op straat tot hem doordrong. Het leek, alsof iemand stond te huilen, doch toen hij van bed was gegaan en door het raam naar buiten keek, zag hij niets en niemand. Ook zijn echtgenoote trachtte te ont dekken, waar het eigenaardige gehuil vandaan kwam, doch evenals haar man, kon zij aanvankelijk niet vaststellan, wat er buiten eigenlijk gaande was. Aangezien het gehuil aanhield, schoof men het raam open en toen eerst was het voor de beide echtelieden mogelijk te zien, wat er in het nachtelijk uur in de verlaten straat eigenlijk gaande was. Midden op straat zagen zij tot hun grooten schrik een pasgeboren kindje, een meisje, liggen. De stakker had geen kleertjes aan, in den kouden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen. De bewoner liep onmiddellijk de trap af en droeg het huilenbe kindje naar binnen. Hij wikkelde het in een peig noir en liep direct naar het in de na bijheid gelegen ziekenhuis Zuidwal, waar het vermoedelijk te vondeling gelegde kindje liefderijk is epgenomen. De dok toren hebben nog niet kunnen vast stellen of het arme kind een nadeeli- oen invloed van de koude heeft onder vonden. De commissaris van politie van den administratieven dienst verzoekt hun, die inlichtingen omtrent een en ander kunnen verschaffen, zich te vervoegen aan het bureau van de kinderpolitie. Laan Copes van Cattenburg 37, Den Haag. Noodlanding van een militair vliegtuig. Een lesvliegtuig uit Soesterberg heeft Woensdagochtend bij 's Hertogenbosch met nog andere vlieg tuigen aan een oefenvlucht deelgeno men Het vliegtuig heeft een nood landing wegens motordefect moeten uitvoeren, die zonder ongelukken is verloopen. Na landing sloeg het vlieg tuig in een drassig weiland bij de spoorlijn naar Nijmegen over den kop en liep lichte averij op. De inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegtuig zal worden gedemonteerd. Een schandelijke wraakneming. Te Utrecht was Zaterdagavond in een der plaatselijke bladen een over- lijdens-advertentie opgenomen, waarin melding werd gemaakt van het plotse ling overlijden van een 22-jarige jonge dame, wonende aldaar. De kennissen en vriendinnen van deze jongedame, een zeer geacht leidster van een R.-K. vrouwelijke jeugd-organisatie, schrok ken van dit plotselinge overlijden. Niemand had dit verwacht, daar de jongedame zich nog een dag tevoren kerngezond in haar kennissenkring had bewogen. Voor de jongedame werd de toe stand bijna onhoudbaar. Overal moest zij tekst en uitleg geven. De adver tentie was de schuld van alles. Nu was het wel waar, dat één letter in den naam niet juist was, doch de rest was juist. Een onderzoek werd ingesteld, waar bij bleek, dat de advertentie, welke per telefoon aan het dagblad was op gegeven, door een andere jongedame was opgegeven. Haar opvallende stem had haar ver raden. Zij had zich willen wreken op haar vroegere vriendin, met wie zij in dezelfde organisatie had gezeten en wie zij haar verwijdering uit de orga nisatie verweet. Werkverruiming. Naar wij ver nemen, zal binnenkort een begin wor den gemaakt met de ontginning van de Peel onder de Noorct-Limburgsche gemeente Sevenum. Het voorloopige plan voor den eer- sien tijd omvat een gebied van onge- veir 400 ha, Hierbij zullen ongeveer 5r0 arbeiders eenige jaren werk heb ben. Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grgpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werKt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwmgende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,,'s "Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest. Uriep. Bronchitis, Asthma is werkelijk verbazing-we.— kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar, lïoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebru (Iogez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2