BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. ^vesVetv^ feuilleton Wekelijksch Overzicht. o -o 47ste Jaargang Vrijdag 21 Januari 1938 Nummer 4306 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maartden I 1 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regek 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct per regel Abonnements-adverlenties groote korting Kleine Advertenties tot Koogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen Behalve door saluutschoten vanui' de Dorpsstraat en door klokgelui, zal de geboorte van een Prins of Prinses ook bekend gemaakt worden door signalen van het misthoornbedrijf in Nieuwe Sluis. Na zeer snel op elkaar volgende' korte attentiestooten, zal men 5 lange stooten voor den Prins of 3 lange stooten voor een Prinses kunnen hooren Na een korte pauze zal het nog eens herhaald worden. Zooals men reeds heeft kunnen le. zen zal ook de fabriek van Van Melle, als de geboorte bekend is geworden tijdens de uren, waarop in de fabriek gewerkt wordt, opdezelfde wijze hoorn signalen doen hooren. Er zal dus geen mensch in Breskens of Nieuwe Sluis zijn, die niet onmiddellijk op de hoogte zal zijn van het blijde nieuws. De wijdingsbijeenkomst vindt plaats, Indien de geboorte vóór 's middags 5 uur bekend is geworden, dienzelfden dag nog, 's avonds om 7 uur; is de geboorte pas na 5 uur bekend gewor den, dan wordt de wijdingsbijeenkomst op den Nationalen feestdag, 's mid dags om 6 uur gehouden. Ik vestig er nog eens de aandacht op, dat "de Nationalen feestdag is de dag volgende op den geboortedag. Is de geboortedag een Zaterdag, dan is de Nationalen feestdag de Maandag daaropvolgende. Op den Nat. feestdag zal 's middags om 4 uur op het Oranjeplein een Oranjeboom ter herdenking van de blijde gebeurtenis, door de schoolkin deren worden geplant. De muziekver- 28. Naar het Engelsch. Zij wierp zich in een gemakkelijk stoeltje en begon zich koelte toe te wuiven. Fifi, heb je vanavond niets ver loren? VerlorenNeen, waar om vraag je dat? Omdatik dit heb. Hij liet haa- den smaragd zien. Dien heb jij toch zeker verloren, is 't niet? ja, dat mon dan wel. Mijn sma ragden hart! Mijn Hemel, hoe dom van mi|! Heb jij het gevonden? Fifi. zei hij en vatte haar beide handen in de zijne, dit hart heb je niet gezegd, dat de O'Regan het heeft gekregen van 'n religieuse? Hij keek haar in het gelaat dat een oogenblik te voren nog zoo stralend was geweest, maar nu heel anders van uitdrukking was. Haar lach was ge eeniglng .Uit het Volk Voor het Volk" zal bij deze plechtigheid zijn medewerking verleenen. Ik wek iedereen op om op dien dag mee feest te vieren. 0 Op den Zaterdag, volgende op den Nationalen feestdag (indien de Nat. feestdag zelf op 'n Zaterdag valt, dan een week daarna) zal de bio-ondeme- ming Luxembourg in het gebouw Su- majo alhier de speciaal samengestelde film „Oranje Vreugde film" vertoonen. Om 2 uur, half 4 en 6 uur zullen de voorstellingen beginnen. Toegangsprijs 25 cent voor volwassenen en 10 cent voor kinderen. Het comité ter voorbereiding van de Oranje-feesten alhier beveelt gaarne deze speciale Oranje-filmvoorstelling in Uw belangstelling aan. De Burgemeester van Breskens, J. P. DROST. De week die achter ons ligt is een week geweest van spanning. Van span ning en verwachting, over het komende Koningskind. Overal in den lande, en niet minder in ons district, maakt men zich gereed dit blijde gebeuren op recht feestelijke wijze te vieren. Intusschen blijft het afwachten, en, wat een gelukkige gedachte is, is zeker het heugelijk feit dat de a s. jonge Moeder in blakende welstand verkeerd. Gistermiddag nog heeft Prinses Juliana vergezeld van een hofdame, een auto tocht van ruim drie kwartier gemaakt in de bosschen van de Vuursche, welke achter het paleis Soestdijk zijn gelegen. H. K. H. zag er gezond en opgewekt uit. Met een vriendelijken glimlach en een hoofdknik dankte zij voor den groet, welk een ieder, die haar op haar tocht ontmoette, haar bracht. Na terugkomst heeft de Prinses met de Koningin een wandeling in het park van het paleis gemaakt. 0 De Eerste Kamer heeft na eenlge korte redevoeringen van de heeren Van Lanschot, Van Vessen, Drooglever For- tuyn, Kranenburg en de Zeeuw, de Grondwet zonder hoofdelijke stemming dwongen, ja zelfs pijnlijk, om te zien. Fifi, fluisterde hij, er staan je moeilijkheden te wachten, maar ik vrees, arm kind; maar ik zal je vriend zijn. Hoor eens, je hebt het hart verloren in de oranjerie. Mulhern heeft het op geraapt en Ja, ja, Louis, Ja? Hij zegt, neen, hij zweert, dat het hart heeft behoord aan wijlen zijn mees teres, de moeder van Miss Carton. Zij werd doodsbleek en verschrikt vroeg hij: Kind. wat is er? In 's Hemels naam, spreekl Ik ben je VTiend, zal je vriend blijven tot in den dood! Vertel mij, Fifi, wat er v trkeerd is ge gaan en ik zal je helpen. Zal je me waarlijk helpen, Louis7 Ja, ik verkeer in 'n grootje moeilijkheid. Maar je meent het dius, Louis? Je wilt mijn vriend zijn en mij he!pen7 Hij leidde haar naar een rustbank en vatte bij wijze van troost haar beide koude handen in de rrijne. Terwijl hij dit deed, wilde juist een bediende de openstaande glazen deur binnenkomen, maar toen hij haar; smeekende stem hoorde, trok hij ziel.» weer op den drem pel terug. Ja, Fifi, ant.woordde Breslau, ik zal je vriend zijn en je helpen, tnaar aangenomen. Het is de zesde maal, dat onze hoogste staatswet herzien is. Deze laatste wijzigingen zullen na vaststelling door de Koningin worden afgekondigd. Sinds het vertrek van minister Patijn, met wien de post van Gezantschap te Brussel openkwam, en welke nog steeds onbezet was, is ook deze week voor zien, door definitieve benoeming van Mr. B. Ph. Caron van Harinxma thoe Slooten. Voor zijn benoeming wa9 hij tijdelijk zaakgelastigde te Stamboel en Ankara. 0 De Rijksmidd ;len zijn het laatst van het jaar bevredigend geweest. Na de indetdaad zeer fraaie opbrengst die de ontvangsten uit de Rijksmid delen in November te zien hadden ge geven, is de staat over December an dermaal met mooie cijfers voor den dag gekomen en heeft aldus voor 1937 een mooi besluit gevormd. De ontvangsten over de laatste maand des jaars hebben weliswaar, voor wat de niet directe belastingen aangaat, het peil van No vember niet kunnen bereiken zij bleven er met een opbrengst van f 37.6 millioen ongeveer 7 ton bene den, wat trouwens ook het jaar tevoren het geval was maar de voorsprong ten opzichte van dezelfde maand van 1936, ten beloope van f 3.920.300, Is nu zelfs nog grooter geweest dan in November, toen hij f 3.895.900 be droeg En waar de stijging in laatstge noemde maand grootendeels steunde op zeer groote accressen bij dividend en tantièmebelasting en successierech ten zou men nu kunnen zeggen, dat de vermeerdering wat gelijkmatiger over de verschillende middelen verdeeld is. Na de hooge opbrengst, die de divi dend- en tantièmebelasting over No vember had gegeven viel er voor De cember nauwelijks op een even aan zienlijke bate te rekenen, te minder waar dit middel in de drie zomermaan den en vooral in Juli met f 8.3 millioen reeds zulke fabelachtige baten had opgeleverd. Met dat al kan men wel zeggen, dat de verbetering in den oeconomischen toestand hier te lande en in Indië op dit middel in belangrijke mate haar stempel heeft ge drukt, al is de opcentenhefflng op de vermeerdering mede van invloed ge weest. 0 De hooge waterstand heeft in de afgeloopen week in ons land weder angstige oogenblikken gegeven. Gelukkig is weer val ingetreden. op één voorwaarde: dat je mij alles vertelt, wat je weet van het hart. Zij trilde over al haar leden en ant woordde: Dien Mulhern, dien butler, Louis, moet je het zwijgen opleggen! De man bij de deur hield den adem in en even later ging zij voort: Die bedienden kunnen je toch verbazend veel last aandoen! Hoe komt die man er nu bij, om een gelijkenis op te metken tusschen mijn smarag den hart en dat. wat zijn meesteres bezat? In ieder geval zijn de Londen- sche zaakwaarnemers en Desmond er zeer tevreden mee, en Ik geloof toch niet, dat zoo'n praatje van een bedien de hen van de wijs zal brengen. Louis sloeg haar in stilte gade en zei: Fifi, vertel eens even: waarom heeft dit alles je toch zoo van streek gemaakt? Als je niets te vreezen hebt, w arorn trek je het je dan zoo aan? Ofis er soms iets te vreezen7 In 's Hemelsnaam, zeg het mij dan en laat mij je vriend zijn, eer het te laat isl Louis wat meen je toch? Luister nu eens kalm. kind! Dit is een heel ernstige zaak. Als het ver haal van Mulhern waar is Maar het is niet waar! Ik heb je De gemeeete Bergen, aan de Noord- Limburgsche Maasoever, was vrijwel geïsoleerd, daar de toegangswegen door het water waren overstroomd. De ver binding werd met behulp van roei bootjes onderhouden. Ook het veer tusschen Steyl en Baarloo werd uit de vaart genomen. Het personenvervoer geschiedde met behulp van een motorbootje. Langzaam maar zeker trekt het water zich terug, zoodat de de Maasstraat reeds vrij was van het water. Hetzelfde geldt voor den verbindingsweg onder de Maas brug. Met het oog op het ingetreden gun stige weer mag aangenomen worden, dat de val zich overal zal voortzetten. 0 Omtrent het door kerkelijke instel lingen verstrekken van goedkoope le vensmiddelen heeft de minister aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ge zien den in beginsel strikt vertrouwe- lijken aard van dezen vorm van armen verzorging en de gerezen principieele bezwaren tegen bekendmaking van de namen der in ondersteuning zijnde per sonen, in den vervolge de verstrekking van de vanwege het departement van sociale zaken verkrijgbaar gestelde goed koope levensmiddelen door die instel lingen, desgewenscht zelfstandig en dus niet meer door het gemeentelijke or gaan kan geschieden. Ten opzichte van de distributie van deze groep van armlastigen zal dus kun VOOR WAS EN VAAT S&c/Üs 5ds.t\MfTaA HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Ingez. Med.) immers zoo even al gezegd, dat de zaakwaarnemers en Desmond er het bewijs van hebben, dat de vrouw en het kind dood zijn, de vrouw, aan wie de oom van Desmond dat smarag den hart gaf. Wie kan daar een eed op doen? Narcissa wendde den blik af. Hij boog wat meer naar haar over: Voor den dag er mee, Fifi! Je weet iets van het hart. Ze hield den blik op hem gericht en las wantrouwen in zijn oogen van daar dat hij nog eens herhaalde: Voor den dag er mee, Fifi! Vóór alles leg dien man het zwij gen op. Louis! Kunnen wij geen som gelds bij elkaar brengen, zegge een honderd pond, en hem daarmee naar Canada sturen? O, laten wij toch zien, dat wij van hem afkomen? Geef hem maar, wat hij vraagt! Je krijgt het van mij terug, als ik getrouwd ben. De man daar buiten de glazen deur trilde van ergernis en opgewonden heid. Arme Fifil Arm, dwalend kindl Je hebt mij je geheim verteld, al is het dan ook niet met ronde woorden. Licht het mij nu nog wat duidelijker toe. O, dat kan ik niet. Louis, zelfs nen worden volstaan roet een opgave door de betrokken instelling van wel dadigheid aan het gemeentelijke orgaan van het aantal personen dat bij haar in ondersteuning Is, van hun omstan digheden en van hun gezinsvorming. De instellingen betrekken dan de levensmiddelen van de gemeente ter eigen distributie! Zij moet echter aan- teekening houden van de namen der ondersteunden, hun gezinsformatie enz. Tevens moeten zij een verstrekklngs- Iljst aanleggen en een voorraadstaat. De controle op deze distributie wordt niet door de gemeentebesturen, doch uitsluitend uitgeoefend door den rijks controledienst voor de levensmiddelen- distributie. President Roosevelt zal in zijn nieuwe boodschap aan het Congres over vloot- uitbreiding een waarschuwing richten tot de rest van de wereld, dat de Vereenigde Staten van plan zijn zich gereed te maken voor elke mogelijke gebeurtenis. Het is nog onzeker wanneer de pre sident spreken zal en sommige afge vaardigden beweren zelfs dat zijn rede zal uitgesteld worden tot het Huis de credieten voor de vlootuitbreiding zal hebben goedgekeurd De debatten be ginnen Woensdag en men hoopt dat de voorstellen Vrijdag afgehandeld zul len zijn. Marineautoriteiten hebben be rekend dat de bouw der nieuwe schepen aan 77.000 werkloozen arbeid zal verschaffen In het volgende fiscale jaar. 0 Frankrijk heeft een nieuw kabinet gekregen. Radicaal-socialisten en eenige leden van de onafhankelijke linker Kamergroep maken deel uit van deze nieuwe regeering terwijl de socialisten zich bepalen tot steun aan de regee ring. Vele moeilijkheden zal dit bewind te overwinnen hebben, maar men is vol goeden moed. 0 De strijd in Spanje, zoowel als In China gaat onverminderd voort. Nu eens wordt een succes van de eenen, dan weer van de anderen zijde gemeld, zoodat van een beslissende slag nog geen sprake is. De steden Barcelona en Valencia zijn weder door rechtsche vliegtuigen ge bombardeerd, waarbij natuurlijk weer burgers zijn gedood. 0 niet aan jou; je zoudt mij verachten. Al was dit dan ook zoo, is het dan nog niet beter, dan dat alles pu bliek zou gemaakt worden. Ik zal je beschermen, dat heb ik immers beloofd? O, ik kan niet! Zij wrong de handen los en borg er haar gelaat in. Nu, dan zal Mulhern wel alles vertellen. Morgen, Fifi, weet heel het huishouden met alle logé's, die er zijn, dat het hart, dat de O'Regan miste, hetzelfde was, als dat de moeder van Nancy Carton bezat en dat het dus, rechtens, van Nancy is. Van Nancyl Narcissa barstte uit in een stortvloed van tranen. Gedurende een oogenblik werd er niet gesproken; toen begon zij weer: Hij kan het toch niet bewijzen, die ellendige butlerl Maar al te goed zal hij dat kun nen. Het schijnt, dat Mrs. Carton wist van die geheime veer en dat zij in zijn tegenwoordigheid een krul van haar dochtertje er in geborgen heeft. Narcissa nam het kleinood op; hij sloeg haar nauwkeurig gade, terwijl zij er mee bezig was. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1