BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIjDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 47ste Jaargang Vrijdag 14 Januari 1938 Nummer 4304 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden l 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. o In een der zalen van het Concert gebouw te Haarlem heeft Mr P J. Oud, oud-minister van financiën, dezer dagen in besloten kring voor leden en genoodigden van den Vrijz. Democra- tischen Bond te Haarlem een rede ge houden over den politieken toestand. Hierin is veel veranderd. Spreker zag een groot verschil tusschen het „posi- tlef-Christelijke" beleid van thans en dat van de vorige regeering. Hij had dit ook niet verwacht of vóór mogelijk gehouden. Niet zonder humor is het, wanneer thans van soc.-democratische zijde wederom gezegd wordt, dat het regeeringsbeleid „liberaal'' is. Noch in het oeconomische beleid, noch op het gebied van sociale zaken zag spr. ver andering Wel wilde hij waarschuwen tegen stroomingen, die een meer pro tectionistische politiek zouden willen bevorderen. Ook bestreed hij het voorstel van den minister van sociale zaken, dat een principieelen aanval inhoudt op de vrijheid van arbeid voor de gehuwde vrouw. Het betreft hier een principieel voorstel, geen crisismaatregel I De moeilijke financieele toestand wordt nog verergerd door de defensie plannen. De redelijke verhoudrng tusschen de verschillende volksbelan gen, welke behartigd moet worden, is hier uit het oog verloren. Er is b.v. een noodtoestand bil het onderwijs en met betrekking tot de verzorging van een groot aantal ouden van dagen. Nu is de Defensie-politiek kabinets- polltiek. Maar de Roomsch-Katholieke Kamerfractie heeft een onzuivere toe stand in het leven geroepen, door den Christelijk-Historischen minister van Onderwijs te verwijten, dat hij geen verbetering aanbrengt in de leerlingen- schaal. Het is niet rechtvaardig dezen minister alleen aansprakelijk hiervoor te stellen. Ook keurde mr Oud de onderwijs politiek af, maar hij meende, dat deze één der consequenties is van het de fensiebeleid. De r.k. fractie aanvaardde de defensie-plannen, om een kabinets crisis te vermijden, maar dan mist zij nu ook het recht, den minister van Onderwijs de schuld in de schoenen te schuiven voor het ontbreken van een financieele basis tot verbetering op dit terrein. 0 Ons volk leeft in spanning, omtrent de blijde gebeurtenis. De officieele mededeeling, dat de blijde gebeurtenis 26. Naar het Engelsch. Narcissa zat een oogenblik met al len aandacht over de Baai uit te kijken. Haar plan stond vast. Als dien avond de mailboot de Iersche Zee overstak naar Holyhead, zou ze ook een pakje bij zich hebben, dat dien volgenden ochtend in Londen bezorgd zou wor den. Terwijl zij en Aileen dan bene den in de eetzaal van het hotel aan het ontbijt zaten, zou op het zaakwaar nemerskantoor de enveloppe aanko men, waarin het smaragden hart zat! Ja, dat ls de veiligste weg. Bo vendien is er geen naam voor noodig. Zóó zal ik het doen! Ze nam een eenvoudig stuk brief papier en begon toen te schrijven met kleine, hoekige letters: ze schreef niet veel, maar één kantje vol. Toch zou het voldoende zijn. in het Prinselijk gezin niet eerder dan over één of twee weken verwacht wordt, heeft bij sommigen de indruk 'gewekt, dat zij dus later komt dan men aan vankelijk gemeend heeft. Naar bij in formatie te bevoegder plaatse te Soest- dijk bleek, is die indruk onjuist. Van den beginne af aan is gerekend op de tweede helft van Januari. Overigens is natuurlijk niets met zekerheid te zeggen. Intusschen neemt te Soestdijk, in 't bijzonder in het Badhotel, de journa listieke belangstelling toe. Op het oogenblik is de buitenlandsche pers er in meerderheid, de binneniandsche neemt, wat betreft het zenden van speciale verslaggevers, in groote meer derheid nog een afwachtende houding aan. De meeste gesprekken met het buitenland, die in het Badhotel wor den aangevraagd, gelden Londen en Stockholm. Men kan daaruit zien, van welken kant in het buitenland de meeste be langstelling in de a.s. nationale gebeur tenis van Nederland wordt getoond. Overigens is er uit de aard der zaak op het oogenblik niets te melden, on danks de fantantastische verhalen in buitenlandsche bladen. o Dat de werkeloosheid nog niet tot het verleden behoort, weten wij allen Nu is aan de fabrieken te Arnhem en Ede van de AK.U. aan eenige hon derden arbeiders ontslag verleend. Dit ontslag is het gevolg van de inzinking op de internationale markten voor kunstzijde, waardoor de afzet belang rijk is verminderd. Reeds eenige maan den was de productie belangrijk terug gebracht door verkorting van den arbeidstijd in verschillende afdeelingen der beide fabrieken en nu deze inzin king blijft aanhouden, zag de directie zich genoodzaakt tot andere maatre gelen over te gaan. door o.m. ontslag aan ruim 300 leden van het personeel; ongeveer 125 volwassen arbeiders en voorts jeugdige mannelijke en vrouwe lijke werkkrachten. Voor de gemeente Arnhem, waar het cijfer der werkloosheid reeds be langrijk stijg) (in het begin van het jaar reeds weer tot 5000, een recordcijfer), is deze plotselinge vermeerdering met ruim 150 werkloozen een betreurens waardig feit. 0 De conferentie der onderteekenaars van de protocollen van Rome is gis teravond, na drie dagen geduurd te hebben, fomeel geëindigd In deze conferentie hebben de vertegenwoor digers van Oostenrijk en Hongarije den In haar schrijven gaf zij voor, dat het uit een nonnenklooster zou komen. Er werd in meegedeeld, dat een be lofte van geheimhouding de zuster 't zwijgen oplegde; maar daar zij ook in een van de bladen de advertentie had opgemerkt, waarin een familiejuweel werd opgeëischt, had zij zich verplicht geacht, het smaragden hart terug te zenden, dat na den dood was gevon den om den hals van een weduwe, die zij de laatste sacramenten had moeten toedienen. De dame had slechts enkele weken geleefd na de geboorte van haar dochtertje. Zoo is het goed, doch Narcissa, de missive nog eens overlevend. De dooden kunnen niet meer spreken. Nu moet ik het in Dublin posten, want ik wil niet riskeeren, dat het postmerk van Kingstown er op staat. Dublin is zoo groot en daar zijn tal van nonnen kloosters! Op de enveloppe zette zij met de zelfde verdraaide hand het adres en daarna borg zij er het marokijnen étui- tje in, waarna zij den brief toelakte. Een uur later had zij dien in het hoofd postkantoor te Dublin op de post ge daan. Op haar terugweg dacht zij: Die arme, kreupele Nancy Car- vertegenwoordiger van Italië in kennis gesteld van hun besluit om de regee ring van Generaal Franco formeel te erkennen als de wettige regeering van Spanje en al zijn koloniën en zijn be zittingen. De vertegenwoordigers van de drie mogendheden zijn van meening dat een dergelijke beslissing een re- êele bijdrage vormt tot de terugkeer van normale betrekkingen tusschen de regeering van Spanje en de andere lan den en tot de pacificatie van Europa. 0- In Oostenrijk groeit de drang naar de monarchie steeds meer en meer. Te Weenen zijn groote monarchis tische bijeenkomsten gehouden, die door ongeveer 200.000 menschen be zocht zijn De verschillende sprekers legden er den Dadruk op, dat de bijeenkomsten een duidelijk bewijs vormen van den groei der monarchistische beweging in Oostenrijk. Bovendien keerden de spre kers zich op ongewoon heftige wijze tegen het nationaal-socialisme en zij verlangden van de regeering dat zij de nationaal-socialistische beweging ener giek zou bestrijden. Tal van vooraan staande personen hebben aan de ver gadering deel genomen. 0 In het Oosten gaat de strijd onver minderd voort. Volgens Chineesche berichten ruk ken de Chineesche troepen, na den aanval op Tsinlng te hebben afgesla gen Japansche berichten zeggen echter dat de stad in japansche is op in de richting van Jentsjau, ten Noordwesten van Tsining, terwijl een andere Chineesche afdeeling een flank beweging tracht uit te voeren tegen de Japansche strijdkrachten tusschen Jentsjau en Tsjausien, de geboorteplaats van Confucius. Maarschalk Ssjiang Kai-sjek is naar het front bij den Loenghai-spoorweg vertrokken. Men vraagt zich thans af, of thans op het geheele front tot den aanval zal worden overgegaan. Groote gebeurtenissen. Men schrijft aan de Residentie-bla den: Het is werkelijk gebeurd lezer. Voor de waarheid staan we in. U wacht, en wij wachten, en ieder een wacht. In Groningen en in Mid delburg wordt gewacht en in Maas tricht en Den Helder. Overal wachten we en de spanning stijgt. De kanon ton zou Desmond toch nooit gelukkig hebben gemaakt. Dus daar heb ik hem alweer voor behoed! Want hij zou haar getrouwd hebben, als ze dat smaragden hart in den koffer van haar moeder hadden gevonden. Dat zou hij zijn plicht hebben geacht. En ik! Och, ik zou met Baron Burnstein zijn getrouwd én, hem gehaat hebben! HOOFDSTUK XVI. Het was Kerstavond. In het Westen van Ierland lag er 'n dik sneeuwdek. Alle kantdeelen en torentjes van kas teel O'Regan waren ook overdekt met de schitterende, bevroren sneeuw en van binnen leek 't wel een tooverslot. De O'Regan zelve telde de uren, die er nog verloopen moesten, eer hij zich zou kunnen kleeden voor Aileens gemaskerd bal op Claragh Lodge, waar Narcissa logeerde. Eer het nieuwe jaar een maand oud zou wezen, zou zij al zijn schoonheidsprinses: Prinses van Rathifin, wezen. Claragh Lodge was vol logé's, want geen gastvrijer paar dan Jim Blake en Aileen. De gasten waren van verre en nabij gekomen en ook hoorde tot hen Louis Breslau, dien ze vooral niet had den willen vergeten, daar hij immers, als 't 'ware, de bemiddelaar was ge nen staan geladen en de klokketouwen staan strak. En strak staan ook de geesten der menschen. Acht millioen Nederlanders en het eene woord: Prins. Of Prinses. Het is werkelijk gebeurd lezer. Als u riet weet, waar Steenderen ligt, dan zij u medegedeeld, dat het een schat van een plaatsje is, in de buurt van Winterswijk. Klein, knus en met een gezellige bevolking. Zoo van die echte gezonde boeren en rood-armige boe rinnen, vive en levenslustig. In het plaatsje is ook een correspondent van een groote provinciale krant. Hij is een man van gezag in het dorp, waar een vulpen een zeldzaam artikel is en zijn aanhang is groot. Welnu, zooals elke andere krant, nam de zijne ook haar voorbereidingsmaat regelen. En op een avond bracht de Post een groote gele envelop. Die envelop bracht beweging in de gemoederen. Zou 't En Jantje en Pietje en Marietje en Ciskaatje holden toe. De buren kwamen nieuwsgierig aanloopen en in 'n minimum van tijd stonden ten minste twintig dorpelingen bij den correspondent z'n huisdeur, waar de belangrijke man met trillende vingers stond te wurmen om de groote gele envelop zoo vlug mogelijk open te krijgen. Zie-de-wel 1 Bulletins 1 En haastig griste de echtvriendin van den corres pondent haar man er een paar onder de vingers uit, en met één oogopslag HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Ingez. Med.) weest, die de twee had saamgebracht. De teekening van het tollet, dat Narcissa dien avond zou dragen, was door hem ontworpen. Hij was al eeni ge weken op Claragh geweest en had den tijd bestudeerd, dat de O'Regans nog in hun volle glorie waren. Desmond achtte zich de gelukkigste man ter wereld. Het leek hem, of hij steeds een gunsteling van het lot was geweest, van het oogenblik af, dat hij in Merrion Square Nancy had goeden dag gezegd en hij dat betooverend ge laat in haar portrettengalerij had ge zien. Wat was die ontmoeting met Louis Desmond ook een geluk geweest! Het was een schitterend bal en de jongedame, ter wier eere het hoofd zakelijk gegeven werd, was een echte schoonheidsprinses. Ze droeg haar smaragden met ongekende bevalligheid en haar naam was op aller lippen. Ben je moe, liefste? vroeg hij be zorgd, nadat ze samen den heelen wals hadden meegemaakt. De volgende dans is ook voor mij, maar dan zullen wij blijven zitten. Ik ben heelemaal niet moe, Des- mond. Wat een heerlijk bal is dit! Zoo geheel in den vorm en toch niet conventioneel! Hij lachte opgetogen. had ze het groote nieuws te pakken. „Een Prins, een Prins 11" en onder daverend gejubel vloog ze de straat op. om allen inwoners het belangrijke nieuws toe te jubelen, die arm in arm. zingend en hossend met haar meehol- den en elkaar om den hals vlogen van pure blijdschap. En zoo deed ook de andere helft van het correspondentschap. In een minimum van tijd was heel het dorp de straat op. Er werd gezongen en gesprongen en gegild en iedereen was buiten zichzelf van vreugde. De vrou welijke helft met haar aanhang trok de dorpsstraat op. om tot achter in de buurt het nieuws te verkondigen, en de mannelijke helft met zijn aanhang trok dansend de dorpsstraat af. En toen beide partijen weer om keerden, al hossend en springend, en elkaar midden in de straat weer tegen het lijf liepen, klonk het daverend aan den vrouwelijken kant: „Een Prins 1 Een Prins 1" En aan den mannelijken kant klonk het jubelend: „Een Prinses 1 Een Prinses 1" „Hè wat Nee man, ge vergist oeEen Prins!" „Welneege hebt het misEen Prinses Het werd een verschrik kelijke wanorde. Op de bulletins van den correspon dent stond: „Heden is te Soestdijk een Prinses geboren". Op de bulletins van de vrouw van den correspondent stond: „Heden is te Soestdijk een Prins ge boren" Later vond de correspondent in de envelop het briefje van de redactie van de krant een van beide pakjes bulle tins te verspreiden als het zoover was. Welke, daar zou je over woiden op gebeld En dacht u lezer, dat zooieis alleen maar in Steenderen kon gebeuren Gistermiddag in Nijmegen in een van de drukste winkelstraten. Trottoirs vol dames. Uitverkoop. Uitverkoop. Plotseling om den hoek van de straat paardengetrappel en wagengeraas. Het garnizoensmuziekcorps met volle mu ziek. Hoog te paard de garnizoens commandant en achter hem de troepen, bepakt, geweren aan den schouder, ratelende mitrailleurkarretjes en weer troepen. Honderden soldaten: het heele garnizoen. In één oogwenk zonk alle uitver koop in den grond. Alles, wat in de binnenstad beenen had stond op straat. En met groote vraagoogen keek ieder zijn buurman aan. En er waren geen klokken geluid en niemand had een Ik ben blij, dat je met ons „verre westen" ingenomen bent, Cissa. Wij zijn eee romantisch, warm voelend volk, trotsch op onze manier, heel bijgeloo- vlg en als^men ons bedriegt, o weel Zij huiverde. O, liefste, je hebt 't zeker koudl riep hij en sprong op. Zal ik even een sjaaltje voor je gaan halen? Neen, neen, ik heb 't in het ge heel niet koud. Hij zag een bediende en wenkte hem naderbij. Och, haal eens even een sjaaltje voor Miss Ivers! Het volgend oogenblik verscheen Mattie met een wit zijden sjaaltje, dat Desmond haar met groote zorg om de schouders wierp. Cissa, wat deed je zoo huiveren? vroeg hij iaeens. Maar Desmond, hoe kom je er nu bij. Ik huiverde In het geheel niet. Als je je altijd zoo gauw bezorgd maakt, dan zal je geen leven hebben en ik zal haast niet durven ademhalen! O, kind, je weet niet half, hoe ik je lief heb! fluisterde hij. Ik weet nog niet, hoe ik dien korten tijd van schei ding zal doorkomen, die toch nog voor vóór ons ligt, eer we man en vrouw zijnl (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1