BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Viering geboorte van Prins of Prinses. FEUILLETON elk jaar opnieuw had zij KLOOSTER BALSEM 47ste Jaargang Dinsdag 11 Januari 1938 Nummer 4303 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer t0;1S. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Hierbij deel ik mede, dat 3 herauten te paard de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis bekend zullen maken, zoodra ik hiervan telegrafisch bericht heb ontvangen. Mocht dit bericht later dan 8 uur 's avonds binnenkomen, dan zullen de herauten den volgenden morgen om 8 uur hiervan plechtig mededeeling doen. Onmiddellijk na het binnenkomen van de officiêele tijding, zal de klok worden geluid en zullen saluut schoten de burgerij op de hoogte brengen van het heugelijk nieuws. Als het uur het mogelijk maakt, zal bovendien de fabriek van Van Melle, na een lang attentiesein, 5 korte stoom- signalen voor een Prins en 3 voor een Prinses laten hooren. Indien de geboorte bekend is ge maakt vóór des namiddags 1 uur, zal er op dien zelfden middag een optocht worden gehouden van alle schoolkin deren van Breskens en Nieuwe Sluis. De kinderen worden verzocht met vlaggen, sjerpen, slingers of wat zij anders voor feestelijks hebben, om 3 uur op het Spuiplein samen te komen, waar de onderwijzeressen en onder wijzers de stoet zullen opstellen. De muziek zal voorafgaan, zoodat deze op tocht zeer fleurig en blij belooft te worden. 's Avonds om 6 uur precies zal er In de N. H. Kerk een wijdings samenkomst plaats vinden, waar de Burgemeester en Ds Goudzwaard het woord zullen voeren. Deze samenkomst zal worden opgeluisterd met koorzang door onze beide Zangvereenigingen. Op deze samenkomst, waarvoor geen 25. Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XV. Narcissa maakte zorgvuldig toilet en om alle mogelijke sporen van haar sla- peloozen nacht te verdrijven, liep zij vóór het ontbijt de Pier op en neer O, Desmond mocht haar toch niet ontgaan!Wat zou dat een schitterende huwelijksplechtigheid we zen, die zij zich dan voorstelde: Als Prinses van Rathifin zou zij aan den arm van haar gemaal tusschen de rijen soldaten doorgaan, die behoorden tot het regiment van den O'Regan! Maar dat smaragden hart! Hoe kon zij dat nu in haar eigen be lang aanwenden? Dit was de vraag, die haar geen oogenblik met rust liet. Eerst moest zij zich nog eens goed overtuigen, hoeveel Nancy bekend was van den inhoud van de kist. Dat zou uitnoodigingen worden verzonden, is leder hartelijk welkom F Mocht de geboorte pas bekend gemaakt worden 's middags na één uur, dan wordt deze wijdings samenkomst pas den volgenden dag, dus op den nationalen feest dag, eveneens des namiddags om 6 uur gehouden. 's Avonds om 8 uur zal de muziek- vereeniging een rondgang door het dorp maken, welke op het Spuiplein zal aanvangen. Op den nationalen feestdag, d. i. de dag volgende op dien der geboorte, zullen des ochtends om 10 uut, alle schoolkinderen met begeleiding van de muziek, bij de Julianatent op het Spuiplein, een zanghulde ten gehoore brengen. Na afloop zullen de kinderen in feestelijken optocht naar de scholen terugwandelen, waar zij getracteerd zullen worden op beschuiten met Oranje-muisjes en jubelreepen. 's Middags zal van 1 uur tot 4 uur een filmvoorstelling in het gebouw Sumajo worden gegeven, uitsluitend toegankelijk voor de schoolkinderen, onder toezicht van het onderwijzend personeel. Eventueel vindt dien avond om 6 uur de wijdingssamenkomst in de N. H. Kerk plaats, indien zij niet reeds op den dag der geboorte heeft plaats ge vonden. 's Avonds om 8 uur zal er een groote en, naar verwacht wordt, even eens grootsche fakkel-optocht ge houden worden, die om 8 uur van het Spuiplein zal vertrekken en waar aan geheel Breskens verzocht wordt mede te doen. Men brenge zooveel mogelijk fakkels, lantaarns, vlag gen, sjerpen enz. mede en wekke alle familieleden en kennissen op om eveneens van de partij te zijn, Boven dien zullen bij den aanvang nog 50 was-fakkels uitgedeeld worden Indien er vereenigingen zijn, die in formatie wenschen te loopen met een vaandel, een groote vlag of een bord of doek met opschrift, voorop, dan zullen zij ongetwijfeld het aanzien van de stoet daarmee verhoogen. De stoet zal omstreeks half 10 op het strand arriveeren, waar intusschen, onder deskundige leiding van den Ge meente-opzichter, een enorm vreugde vuur opgestapeld zal zijn, dat door den Burgemeester zal worden aange stoken. Dit vuur, dat ver over de Schelde te zien is, zal het symbool zijn van onze laaiende feestvreugde" Dat dit programma mogelijk is ge worden, danken wij voor een groot gedeelte aan de inzameling, op j.l. Za terdagmiddag door 8 jonge meisjes gehouden, met medewerking van de rauziekvereeniging „Uit het Volk- Voor Het Volk". In 2 uur tijds is er f 97,33® opge haald, welk bedrag door een goeden gever aangevuld is tot f 100. Met blijdschap maak ik gewag van dit mooie resultaat. Eensgezind en vol enthousiasme maakt Breskens zich op om op luister rijke wijze de geboorte van een Oranje kind te vierenl De Burgemeester van Breskens: J. P. DROST. De Bewapening. Er is een tijd geweest, dat de ont wapeningsconferenties de beste plaats waren om zich een denkbeeld te vor men van de wereldpolitiek. Geen be ter gelegenheid om de zwakke plek ken van den mogelijken tegenstander te leeren kennen, was het oordeel van meer dan een gedelegeerde. De politiek, die daar gevoerd werd, was een manoeuvreeren om een evenwicht of juister gezegd een overwicht. Want de beperkingen in de wapening werden gedragen door de gedachte, bestaande overwichten te handhaven of nieuwe te vestigen. Gebonden aan technische en stategische gegevens verdedigde ieder land een politiek, die het meest overeenkwam met zijn be langen. De tijden zijn veranderd en het be wapeningsvraagstuk met hen, aldus de N. R. Crt. Wat eenmaal de beperking van de bewapening als indicator was, is nu de uitbreiding geworden. Zij is een vrij betrouwbare maatstaf voor de wereldpolitiek van de betrokken Aileen haar wel kunnen zeggen, en, heel spitsvondig, wist zij zelve het ge sprek hier op te brengen: Hoor eens, Aileen, ik ga op mijn kamer een rustbank maken. Die oude „zeekast", of hoe je ze noemt, van Miss Carton, ga ik overtrekken met een mooie, zachte stof en dan maak ik er een paar passende kussens bij. Daar zal zij toch niets tegen hebben? Natuurlijk niet. Ik geloof eigen lijk niet, dat Nancy iets geeft om dat ding. Mulhern heeft het ergens op zolder ontdekt in Merrion Square, maar het is nog niet open geweest, sinds haar moeder gestorven is. Hij dacht, dat er soms boeken konden zijn of iets anders, dat Nancy zou interessee ren; maar we hebben niets gevonden. Heb je de geheele kist nagekeken? vroeg Narcissa, blijkbaar zeer verdiept in het volgen met den blik van een jacht, dat zich aan den horizon ver toonde. Ja, zoo heel vluchtig. We hadden er juist de eerste plank uitgenomen, toen Sir Terence dat heerlijke nieuws bracht van een mogelijke genezing van Nancy. Ze herinnert zich haar moeder in het geheel niet meer. Ze was pas drie of vier jaar, toen haar moeder stierf. O, mocht die genezing nu eens lukken? Maar er gaat in ieder geval een jaar mee heen, heeft Sir Terence gezegd. Misschien dat ze op jouw brui loft dan weer dansen kan, Cissal A propos, hoe maakt de O'Regan het? Hij is nog druk bezig in Ierland antwoordde Narcissa, maar ging zich toen weer in haar eigen vraagstuk ver diepen. Dat gaat alvast goed, dacht zij. Maar hoe nu verder? De oplossing daarvan kostte haar enkele dagen en zelfs toen was zij nog niet geheel tevreden over haar plan en dacht: Die Londensche zaakwaarnemers zijn wel heel scherp. En in een geval als dit heb ik een medeplichtige noo- dig; maar wie kan ik nu vertrouwen? Ja, daar is wel Mrs. Ghertsey. Voor geld zou die heel wat willen doen. Maar, neen, haar kan ik toch niet ge bruiken. Ik zou nooit meer van haar afkomen: zij zou als een klit aan mij blijven hangen. Eén voor één ging zij nu haar ken nissen en zoogenaamde vrienden na, maar hun geen van allen zou zij zulk een gewichtig geheim willen toevertrou wen. Behalve Louis, overlegde zij ver der. Ja, dien besten jongen kan ik alles landen, een aanwijzing van de gevaren, welke zij werkelijk duchten. Zoo legt de voorgenomen nieuwe uitbreiding van de Italiaansche vloot getuigenis af van de gewijzigde strate gische positie van dit land. Want men kan wel met geweld een imperium vestigen, maar het is daarmede gelijk met vele andere dingen: het behouden is moeilijker dan het verkrijgen. Italië is als imperium kwetsbaarder dan het was voor de verovering van Abessinië. Het kan zich immers niet veroorloven in een oorlog met anderen de kans te loopen, dat het nieuw verworven ge bied wordt afgesneden. Het moreele effect hiervan op het Italiaansche volk dat zich voor de verkrijging reeds zoo vele offers heeft getroost, zou van niet te schatten beteekenis zijn. Maar anderzijds staat men voor de moeilijk heid, dat zoolang Abessinië nog niet tot een zoodanig stadium van ontwik keling is gebracht, dat het in geval van nood zich zelf voorzien kan, dit gebied steeds van het moederland af hankelijk zal zijn. De instandhouding van de verbindingswegen is daarom van het allerhoogste belang. Een en ander brengt met zich, dat de kwets baarheid op het oogenblik het groot ste is en met de jaren zal afnemen. Italië kan zich als imperium niet be perken tot de verdediging in de Middellandsche Zee. Een goede de fensie van het geheele gebied ver- eischt de noodzakelijkheid van een optreden daarbuiten. Want het is, om in vloottermen te spreken, naast Mid dellandsche Zee-mogendheid ook In dische Oceaan-mogendheid geworden. Deze evolutie moet ook de vloot meemaken. Zoo heeft men in den loop der jaren de samenstelling van de Italiaansche vloot gewijzigd. Rela tief gesproken gaat het groote mate riaal daarin een belangrijker plaats in nemen dan vroeger het geval was. De aanbouwplannen voor de nieuwe sche pen geven aan deze ontwikkeling een verderen stoot. De aanleg van vloot- bases vormde daarbij een van Ita- liaansch standpunt noodzakelijke aan vulling op deze nieuwe vlootpolitiek. Italië zoekt de kracht voor zijn verde. diging in het aanvalswapen. Door de voorloopig nog zeer groote kwets baarheid van het imperium politiek in de defensie gedrongen, paart het hier aan een offensieve strategie. Al heeft de verovering van Abessi nië niet tot een oorlog met andere landen geleid, Italië heeft uit de con stellatie, zooals zij zich toen voordeed, heel wat leering kunnen putten. Het toevertrouwen Een andere vraag is het, of hij er mij bij zou willen hel pen! Na langdurig beraad kwam zij toch tot de slotsom, dat Louis niet de man was, die haar in dit geval zou willen steunen en dus was Narcissa nog al tijd even onbesloten, toen Aileen haar op een goeden ochtend aan het ont bijt een Londensche krant overreikte: Kijk eens, die advertentie, Cissa. De zaakwaarnemers laten er al thans geen gras over groeien! Narcissa las: Gezocht een smaragden hart, ge zet in een klaverblad van diamanten, behoorende tot de familiejuweelen van O'Regan. Moet het laatst in het bezit zijn geweest van Miss Mabel Ford, die naar het buitenland is gegaan en tiouw, c(e in het jaar Ook verlangd inlichtingen betreffende haar eenig kind, een dochter, hetzij al of nog niet in leven. Ruime beloo ning bij Stirling Stirling, zaakwaar nemers, Lincoln's Inn. Je hebt gelijk, Aileen. Ze hebben er geen gras over laten groeien! Ik hoop op resultaat en tegelijk zie ik er tegenop. Verbeeld je nu eens, dat het jonge meisje gevonden wordt en dat Desmond onder haar bekoring raakt! heeft begrepen, dat het als een muis in een val zit opgesloten. Wat zulks beteekent, heeft de Duitsche vloot ondervonden. Wil Italië zich op den Indisehen Oceaan laten gelden, dan moet zijn vloot het materiaal bezitten om het dichtkurken van de Middel landsche Zee te verhinderen. Aan de zijde van het Suezkanaal kan het wei nig bereiken. Het is te gemakkelijk om door het laten zinken van schepen dezen uitgang voor gerulmen tijd on bruikbaar te maken. Dus blijft slechts een uitgang over, de straat van Gi- briltar. Hierop vooral is het bouw programma der Italianen gericht. Hun nieuwe schepen moeten de kern vor men van een vlootmacht, die in staat is den doorgang te forceeren en op die wijze de verbindingen met de Oceanen en de deelen van het impe rium in stand te houden. Dit alles moge van Italiaansch stand punt heel logisch klinken, het is niet verwonderlijk, dat de andere mogend heden deze tactiek met een tegenzet beantwoorden. Wordt deze Italiaan sche vlootmacht in het Westen van de Middellandsche Zee ingezet, dan vormt Dank zij den K100STERBALSEH heeft zij die nu nooit meer! B'tWas een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." H. de J. te 's-H. DICKER'S OH.O.NM». TM INZAAI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bi] Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten: 62'/i ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) Wat dan? Je klaagde er immers giste ren over, dat ik zoo verstrooid was, maar je begrijpt toch zelve wel, dat ik steeds de mogelijkheden ducht? We zijn nog niet getrouwd, zie je. De Hemel weet, of het er ooit wel van komt! Ik moet vanochtend boodschap pen doen. Ga je met me mee naar Crafton Street, Cissa? - Als je het mij niet kwalijk neemt, Aileen, dan liever op een anderen keer: ik moet nog een langen brief schrijven aan Desmond. Kind, je zult nog tobberig wor den, als je niet oppast. Volg mijn raad en trouw zoo gauw mogelijk. Je voelt immers liefde voor elkaar en laat dat ellendige geld nu niet tusschen jullie komen. Zooals het nu is, bezit O'Re gan al genoeg. Schrijf hem nu onmid dellijk, dat je den dag van het huwe lijk wilt vaststellen, dan zal ik wel ma ken, dat Jim zoo gauw mogelijk thuis komt, en zullen wij Je je uitzet en de feestelijkheden cadeau doen. wat ben je toch lief voor mij, Aileen! riep Cissa en omarmde haar vriendin onstuimig. Ik zal er nog eens over denken. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1