Uitde oorlogvoerende landen bonden en Verloren. Binnenland. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws IfeOCSt toAl Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Per flacon 90 cent en f. 1.50 KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Januari 2,30 en 8,— uur „BAL IN SAVOY" Zangspel van Paul Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Januari 2,30 uur RIGOLETTO, Opera in vier bedrijven. Muziek van Verdi. Kerk- en Schoolnieuws. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Januari Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nieuwvllet 9,30 uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuidzande. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 17,30 uur Ds. Derksen. H. Avondmaal. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. kingstoename te remmen. „De natuur heeft aan de tafel des levens voor een bepaald aantal menschen gedekt. Maar het aantal plaatsen is niet voldoende. Er komen steeds meer menschen bij die allen een plaats aan tafel willen hebben. Er is voor hen echter geen plaats. „Sta op en ga in den dood, gij zijt te veel", zegt de natuur, en armoede en misdaad, ellende en oorlogen zijn de dienaren die dit vreeselijk bevel ten uitvoer leggen". Zoo schreef Malthus in zijn bovenbedoeld boek. Het moet gezegd dat hij deze harde woorden in de volgende uitgaven van zijn boek liet schrappen, ook al bleef hij de opvat ting die daaruit spreekt getrouw. Het probleem waarvoor de tijdgenoote van Malthus werden gesteld wordt door dit citaat duidelijk geformuleerd. Zijn deze sombere perspectieven werkelijk heid geworden Neen. Het tempo der bevolkingstoename is aanzienlijk ver traagd en het produceerend vermogen der menschheid ongedacht gestegen. De laatste honderd jaren hebben ons, dank zij verschillende vindingen, een productieapparaat geschonken met een ongelooflijke capaciteit. Maar niet alleen de industrie, ook de landbouw heeft tot deze productievermeerdering aan zienlijk bijgedragen. De voortbrengings- mogelijkheden zijn daardoor zoo ge stegen als zelfs de tegenstanders van Malthus en aan bestrijders heeft het hem bij zijn leven niet ontbroken niet hebben durven droomen. Maar juist daardoor is een nieuw probleem ontstaan. Het productie-apparaat is namelijk snéller gegroeid dan de eco nomische verhoudingen konden veran deren. Technisch zijn wij in staat ieder een zekere mate van welstand ce ga randeeren. Economisch gezien blijkt dit echter nog niet mogelijk. Ons econo- nomisch kunnen is is bij ons technisch kunnen ver ten achter gebleven. Ziedaar het groote probleem van onzen tijd. Indien thans groote groe pen der bevolking, over de geheele aarde, in kommer moeten leven, is dat niet, omdat het produceerend vermo gen der menschheid niet toet eikend zou zijn. Ware dit het geval, het ver schijnsel vpn leegstaande fabrieken en vernietigde oogsten zou zich niet voor doen. Niet het gevaar van te weinig, maar het gevaar van te veel is het vraagstuk dat thans een oplossing ver langt. Dit teveel moet men echter niet zoo opvatten dat nu reeds te veel goe deren aanwezig zouden zijn. Om ieder van alle levensbenoodigdheden te voor zien zou de productie nog heel wat uitgebreid moeten worden. Maar dat kan. Een zeer groot gedeelte van het productieapparaat staat ongebruikt. De arbeiders die het zouden moeten be dienen zijn in grooten getale aanwezig. Wat ontbreekt is een doeltreffende organisatie van het economisch leven welke productie en verbruik tot een harmonisch geheel vereenigt. Een op lossing te vinden voor dit probleem is de grootsche opgave van de komende generaties. Heffing op boter. De heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 6 Januari tot 13 Januari onveranderd vastgesteld op 60 cent per kg. SPANJE Ontruiming van Madrid. Een decreet is uitgevaardigd, dat de gemeenteraad over twintig dagen de levensmiddelenkaarten zal herzien en die van degenen, die niet mogen blij ven, zol intrekken. De raad zal zich ook belasten met de verdeeling der vertrekkende burgers over het gebied, dat door de linkschen beheerscht wordt Politiemaatregelen zullen genomen worden om de ontruiming ten uitvoer te leggen. De terugtrekking van de vrijwilligers. Naar Belga uit 'russel meld', zal kolonel Van Overstraeten, adjudant van koning Leopold en commandant van het rijdende regiment artillerie te Leu ven door de regeering worden aange wezen als voorzitter van de commissie van toezicht op het terugtrekken van de v ijwilligers uit het rechtsche Spanje. CHINA. De Japansche inval in China. Acht Japansche gepensioneerde ad miraals hebben in een openbare ver gadering te Tokio, die was georgani seerd door een maandblad, hun mee ning gezegd over den politieken en maritiemen toestand De admiraals achtten het mogelijk om Engeland te overwinnen, zonder dat Japan oorlog hoeft te voeren. Het komt er enkel maar op aan het Chineesch-Japansche conflict op een juiste wijze te beëin digen. Nadenkende Engelschen zullen, zoo meenen de acht gepens. admiraals, zich nog wel eens bedenken voor zij het lot van hun land op het spel zet ten voor de veidediging van rechten en belangen in het zoover afgelegen China. Het komt er voor Japan maar op aan te toonen, dat het tot den strijd bereid is. Over de maand December 1937. BRESKENS. GEBOORTEN: 4 Adriana Elisabeth, d.v. W. G. Ro- mijn en D. van Melle; 15 Abraham Adriaan Johannis. z.v. J. Heijboer en J. M. Manhave; 19 Jannis Willem z.v J. P- Risseeuw en M. G. Bron (wo nende te Groede); 25 Hendrika Adriana, d.v. C. J. Risseeuw en H. Verdouw. GEHUWD: 2 W. Wijnands, 25 jaar, wonende te Laren (N.H.) en C. M. Hoogstad, 23 jaar, zonder beroep, j.d. OVERLIJDEN: 10 Adriaan Abraham v. d. Broecke, 82 jaren, weduwnaar van Magdalena Wilhelmina Wadde van Rooi 18 Cor nells Jacob Manneke, 77 jaren, wednr. van Maria Suurland; 19 Teuntje Adri- aantje van den Berg, 64 jaren, echtg. van Albercus Gerardus Stolk (overleden te Maastricht); 30 Maria van Dronge len, 62 jaren, echtgenoote van Adriaan Florussen. INGEKOMEN: J. Ie Mat van Terneuzen nr Schelde- kade 27; M. J. C. de Seijn van Vlis- singen naar Zeestraat 1; J G. Weijk- man van Leiden naar Dorpsstraat 31; E. M. de Koster van Groede naar a/'b „Maria"; P. D. Kole van Yerseke naar De Hulludwarsstraat 15; P. K. Ritico van Schoondijke naar W 115; J. H. Verdouw van den Haag naar W 110; M. H. Tazelaar van Haute-Croix (B.) naar Spuiplein 11; A. C. van Melle van Freiburg (D.) naar Dorpsstraat 82. VERTROKKEN: J. G. Ramaker en gezin van Groote Kade 10 naar Rotterdam; P. C. van den Berg en gezin van Boulevard 104 naar Breda; E. M. Vermeulen van Pa- pendrecht 3 naar Vlissingen; C. M. Hoogstad van Scheldestraat 13 naar Laren (N.H.); J. S. van Kampen van Dorpsstraat 89 naar Terneuzen; W. A. Rompelman en gezin van Achterweg 11 naar Groede; J. J. Quaars van W 116 naar Oostburg; I. P. Koens van W 92 naar Retranchement; P van Reeven van Spuiplein 35 naar Groede: J. P. Drost van Dorpsstraat 35 naar Groede; A. M. Bartelson van Dorps straat 23 naar IJzendijke. GROEDE. GEBOORTEN: 4 Magdalena Pieternella, d.v. J. de Kraker en E. M. Faas; 8 Elizabeth Maria, d.v. P. C. J. de Koster en S. J. Buijze; 14 Jannis, z.v. C. P. Robijn. OVERLEDEN: 2 Cornelia Adriana. 25 jaren, d. v C. J. Bentschap Knook en J. Vasseur; 13 Janna Hoebéj 55 jaren, in het St. Antoniüsgesticht te Oostburg; 30 Janna Dina Pieternella Monjé, 62 jr., echtg. van L J. Herman; 31 Suzanna Lauret, 66 jaren. HUWELIJKEN: 16 J. J. Buijze en S. S. Verhage INGEKOMEN: R F. Wentholt en P. Drost op O 117; A. W Rompelman en C. J. Rompelman, geb. van der Boon op O 107; J. J. Buijze op W 106a; P. van Reeven, C. C. M. van Reeven, geb. Dijkshoorn en Wed. C. van Reeven, geb. Bom op O 170; M N. van de Wege op A 176; Iz. de Bliek op O 148. VERTROKKEN: L. A. de Paauw naar Hoofdplaat; S. H Allaart naar Nieuwvlier; P. Fre- mouw naar Zuidzande; C. L. de Poor ter naar Schoondijke; L. P. de Regt naar Biervliet; E L. de Wispelaere en M. Geernaert naar Breskens; Izaak de Hullu naar Zuidzande. SCHOONDIJKE. Over de maand December 1937. GEBOORTEN: 17, Elizabeth, d.v. F. Dekker en van S. van Hoeve; 23, Tannetje, d.v. M. Deij en van E. de Nood; 30, Maria Emma, d.v. Aug. B. de Wever en van I. A. Tournois. HUWELIJKEN: 16, G. J. Houg, oud 29 jaren j.m., wonende te Aardenburg en j. Blaak man, oud 26 jaren j.d. OVERLEDEN: 12, Elizabeth Hamelink, oud 60 ja ren, echtgenoote van J. Jansen; 11, Janneke Isabella Lous, oud 57 jaren, dochter van I. Lous en van J. Vinjé. INGEKOMEN: Joh. J. Norcier van Oostburg, C. J. de Reu van IJzendijke, J. G. de Reu van IJzendijke, J. A. Swart en echt genoote van Nieuweschans, Gr. Engel- kens van Nieuweschans, M. J. S. Leen- houts van Berkenwoude, J. P. van Bortel van Axel, C. L. de Poorter van Gioede, E. de Nood van Waterland kerkje, M. Dèy van Aardenburg, Jac. J. Hubregtse van IJzendijke. VERTROKKEN: L. van Bellegem naar Sluis, L. de Wever naar Oostburg, M. M. de We ver naar Hoofdplaat, Joh. Mar. Ver meulen naar IJzendijke, J. Blaakman naar Aardenburg, P. K. Ritico naar Breskens, W. Kanse naar Amsterdam. WATERLANDKERKJE. INGEKOMEN: M. J. Beerens van Oostburg, E. G. Swartelé van IJzendijke. VERTROKKEN: J. D. Bareman en gezin naar Cad zand, E. de Nood naar Schoondijke. LOOP DER BEVOLKING IN 1937. AARDENBURG. Op 31 December 1936 was het aan tal inwoners 1032 m. en 1050 vr.; totaal 2082. Op 31 December 1937 waren die cijfers: 1024 m. en 1053 vr.; totaal: 2077. CADZAND. Op 1 Januari 1937 bestond de be volking uit 495 m. en 461 vr., samen 956 personen. Zij vermeerderde door vestiging met 14 m. en 23 vr.; door geboorte mee 9 m. en 7 vr.; zij verminderde door vertrek met 11 m. en 14 vr.; door overlijden met 5 m. en 3 vr., zoodat zij op 1 Januari 1938 bestond uit: 502 m. en 474 vr., samen 976 personen; er werden in 1937 4 huwelijken gesloten. SINT KRUIS. Op 31 December 1936 bestond de bevolking uit 354 m en 308 vr., samen 662 personen. Op 31 December 1937 was de stand aldus: 346 m. en 286 vr. totaal 632 personen- GROEDE. Comité. Alhier heeft zich een Comité ge vormd met het doel babybenoodigd- heden te verstrekken aan die daarvoor in aanmerking komende gezinnen, waarin ongeveer tegelijkertijd als bij het Prinselijk Paar een blijde gebeur tenis is te verwachten en waarvoor giften door Zuster Maaks, Marktplein No. 307, in ontvangst worden geno men vóór of op 12 Januari a s. HOOFDPLAAT. De blijde gebeurtenis. De aanstaande blijde gebeurtenis zal ook in onze gemeente op feeste lijke wijze gevierd worden. De gemeente heeft f 50 beschikbaar gesteld voor volksspelen, terwijl voor de schoolgaande kinderen nog een be drag van f 125 in petto is. De heer H. Roelse werd tot voor zitter van de feestcommissie gekozen en de heer R. Spinnewijn tot secreta ris. voorts stelden' zich een tiental personen beschikbaar om te collectee ren. ZUIDZANDE. De nieuwe Burgemeester. Met ingang van 15 Januari is be noemd tot Burgemeester onzer gemeen te de heer J. P. M. Beelaerts van Em- michoven, thans ambtenaar ter Secre tarie te Voorst. De nieuwe Burgemeester is 27 jaar, en de liberale beginselen toegedaan. De Installatie van den nieuwen Burgemeester van IJzendijke. o Hedenmiddag had onder groote blij ken van belangstelling de installatie plaats van den nieuwbenoemden Bur gemeester Jhr. L. E. D. S. von Bön- ninghausen tot Heringhaven. Allereerst een korte levensbeschrij ving van den nieuwbenoemde: De nieuwe burgemeester stamt uit een oud adellijk geslacht dat oorspron kelijk uit West Duitschland, met name uit Westfalen afkomstig is, Het geslacht ontleent zijn naam aan het plaatsje Bönninghausen en aan het kasteel Herinchhave resp. gelegen ip Midden-Duitschland en in Nederland. Reeds ruim twee eeuwen geleden vestigden de von Bönninghausen zich metter woon in Nederland. In 1813 en in 1815 werd de familie geadmit teerd in de Ridderschap van Overijsel waardoor zij voor hare leden het Ne derlanderschap verkreeg. De burge meester van IJzendijke werd .eboren in Duitschland op hetfamiliegoed „Burg Hoheshaus", in de gemeente Nienburg in Westfalen. Zijn geboorte datum is 7 Augustus 1909. De burgemeester is dus thans 28 jaar. Na het middel baar onderwijs te hebben gevolgd werd hij geplaatst op de secretarie der ge meente Huissen nabij Arnhem. Van hieruit behaalde hij het d-plo- ma voor gemeente-administratie. Ver volgens was de burgemeester werkzaam ter gemeentesecretarie van Rijswijk na bij Den Haag, alwaar hij benoemd werd tot hoofd der gemeente IJzendijke. Te Huissen was jhr. von Bönning hausen consul van den A.N.W.B. voor het Ruitertoerisme. Voorts is hij re serve le luitenant bij het le Regiment Huzaren, het regiment van Prins Bern- hard, te Amersfoort. Als reserve-officier heefc hij boven dien geruimen tijd actief gediend. Waar burgemeester von Bönning hausen zich sterk interes eerd voor so ciale en politieke wetenschap nam hij te 's-Gravenhage, zijn woonplaats, ge durende zijn Rijswijksche tijd, aandeel in de werkzaamheden van tal van ver- eenigingen op sociaal en politiek- eco nomisch gebied. Te Rijswijk was hij secretaris van den Luchtbeschermingsdienst. De nieuwe burgemeester is een zeer bereisd man. Hij is Roomsch-Kacho- liek en ongehuwd. Aan de grens der gemeente werd de Burgemeester verwelkomd door de beide Wethouders en den Secretaris. In de kom der Gemeente aangeko men, voorafgegaan door landelijke rui ters, werd hij door een deputatie uit de bevolking welkom geheecen. De mu ziekvereniging, alsmede verschillende plaatselijke verenigingen waren opge steld met hun vaandels. Nadat aan de Moeder van den Bur gemeester bloemen waren aangeboden ging de tocht naar het Marktplein, al waar de schoolkinderen waren opge steld die den Burgemeester een toe passelijk lied toezongen. Hierna had ten Gemeentehuize de plechtige installatie plaats. Na afloop werd een receptie gehou- .den, waarbij de ingezetenen gelegen heid hadden met den nieuwen Burger vader kennis te maken, waarvan zeer velen gebruik maakten. Boekbespreking. Het Januan-nummer van „Beyers Mode voor Allen" bevat weder een schat van gegevens wat in de komen de lente gedragen zal worden. Verder vinden we gekleede en wol len jurkjes voor de slanke, zoowel als voor de meer gezette dames, terwijl de elegante en sportieve biouses bij zondei aantrekkelijk zijn. BRESKENS. Gevonden Vulpen en alpino-mutsje. Inlichtingen ter Secretaiie. Internationale bende in arrest gesteld. Samenwerking tusschen de Nederlandsche en de Icakaansche politie heeft tot gevolg gehad, dat vijf en twintig leden van een bende vervaischets te Genua en Florence zijn gearresteerd en thans veilig achter slot en grendel zijn geborgen. Zij hielden zich bezig met het ver- valsche.i en uitgeven van dividend bewijzen der N.V. Philips te Eindho ven van de Suez Kanaalmaatschappij en van dollarbiljetten. Een gevaarlijke en wijdvertakte bende, die in een groot deel van Europa opereerde, is hierdoor onschadelijk gemaakr. De in specteur van de Nederlandsche cen trale inzake falsificatiën, de heer W. Kallenborn, de inspecteur van politie, W. Dijs, en de Nederlandsche vice- consul te Genua hebben uitstekend werk verricht. De Nederlandsche politie en meer in het bijzonder de centrale inzake falsificaten had in deze grootscheepsche vervalschingszaak uiteraard de meeste belangstelling voor de valsche dividend bewijzen der N.V. Philips. Volkomen uit de lucht gegre pen. De correspondent van de „Eve ning Standard" te Batavia weet te ver tellen, dat de Ned.rlandsche militaire en marine autoriteiten op Java alle ver loven voor onbepaalden tijd hebben uitgesteld, als gevolg van geheime in lichtingen te s-Gravenhage ontvangen van den Nederlandschen gezant te To kio. De Nederlandsche Regeeringspers dienst deelt mede, dat dit bericht.dat pok in andere buitenlandsche bladen circuleert volkomen uit de lucht is ge grepen. Auto te water geraakt. Gis teravond omstreeks 9 uur is een auto bestuurd door den chauffeur Broekman uit Coevorden, die waarschijnlijk door den mist was misleid te Nieuw Am sterdam te water geraakt. Mede-inzittCnden waren de heeren Wieisema te Coevorden en Planting te Nieuw Amsterdam. Door de spoedige hulpverleening van den heer Groothuis werd de heer Planting met moeite gered. De chauf feur en de heer Wiersema zijn ver dronken Beiden waren gehuwd. De lijken zijn later door de politie naar de marechausseekaze rne gebracht Man te water geraakt. Ois- termiddag is te Haarlem de 67 jarige J. P. S. in de Nieuwe Gracht gevallen. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en sloppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zaf weer ruim en diep zijn. (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2