Binnenland. Land- en Tuinbouw. (Jut m'n joenge jaoren" PAT en POM, Twee Padvindertjes* Burgerlijke Stand. Officieele Berichten. Gewestelijk Nieuws. KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Januari 2,30 en 8,— uur „BAL IN SAVOY" Zangspel van Paul Abraham. Dinsdag 11 Januari 8 uur (Gezelschap Jan Musch uit Amsterdam) „DE WIJZE KATER" Sprookje in drie bedrijven van Herman Heijermans. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Januari 2,30 uur RIGOLETTO. Opera in vier bedrijven. Muziek van Verdi. Bezwaren bestaan er zeker tegen een Oostenrljksch— Hongaarsche dubbele monarchie. Wat zal de weerslag zijn van een restauratie der Habsburgers in Weenen Zou men er eender tegen over staan als de mogendheden van de Kleine Entente 7 En wat zouden de groote mogendheden er wel van zeg gen 7 Hier liggen vele onopgeloste vragen. Dr. Colijn hersteld. De minister-piesident dr. H. Colijn heeft gisteren, na zijn ongesteldheid, zijn ambtsbezigheden hervat en heeft gistermiddag de vergadering van den ministerraad gepresideerd. Bemesting van wintergranen. Hoewel het nog winterdag is en het werk op het land nog maar kort is afgeloopen, gaat toch de landbouwer weer aanstalten maken voor een vol gende oogst. Immers onze]wintergra- nen gaan straks weer de volle aan dacht vragen en zeer zeker zal men trachten en alles in het werk te stel len, om de opbrengsten zoo hoog mo gelijk op te voeren. Een voorname factor zal daarbij de bemesting zijn. Natuurlijk zal ook de keuze van het zaadgoed en de ontsmetting daarvan van grooten invloed zijn op de groot te van den oogst, maar een juiste be mesting blijft toch wel hoofdzaak voor het al ofjniet slagen van den winter- graanbouw. Jammer is het, dat bij deze bemes ting meermalen fouten worden gemaakt, waarvan het gevolg is, dat een belang rijk deel van het bedrijf niet geheel tot zijn recht komt en niet voldoende rendabel meer is. Men zal dus, om de beste resulta ten te mogen verwachten, zoo volle dig mogelijk dienen te bemesten. Voor al nu in de laatste jaren de graanbouw een sterke uitbreiding heeft ondergaan en de wisselbouw te weinig werd toe gepast, zijn de omstandigheden vooral wat de bemesling betreft ook gewij zigd. Van groot belang zal met het oog hierop zijn, dat dit jaar ruimschoots en volledig bemest wordt met stikstof, fosforzuur en kali, indien de twee laat ste nog niet zijn gegeven. Wat de slikstofmest betreft, zouden wij vooral op dichtslibbende gronden de vlugwerkende Kalksalpeter prefe- reeren. Deze meststof immers lost gemakkelijk in het bodemvocht op en komt, zonder dat verdere omzettingen noodig zijn, direct voor de planten be schikbaar. Dit is vooral van belang voor jonge planten, welke op afdoende wijze snel en zeker door de eerste groeiperiode heen geholpen moeten worden. Vooral wanneer het voorjaar wat koud en nat blijft, is genoemde mest stof door haar directe werking als overbemesting zeer geschikt en de op geloste kalk van de Kalksalpeter werkt in het bovenste laagje van den grond zeer gunstig om het verkorsten tegen te gaan. Wil men bij een gunstigen groei de stikstofmest geven, half in ammoniak- en half in salpetervorm, dan komt hier voor de Kalkammonsalpeter in aan merking, terwijl cp akkers, die in een goeden kalktoestand verkeeren en waar de granen zich best ontwikkelen, de goedknope Zwavelzure Ammoniak kan worden gebruikt Deze laatste mest stof zal dus voornamelijk op kalkrijke kleigronden en op zandgronden, die in een goeden kalktoestand gebracht zijn, op haar plaats zijn. Wij beslu'ten met de opmerking, dat dit jaar wellicht nog meer aandacht dan in de voorgaande jaren zal moe ten worden besteed aan de bemesting van de wintergranen om de komend» oogst te doen slagtn. JJ deur Een Oud-Landjesman. XII. In van de komme weten d'r ook a vee niks. wan diej is ook a jaoren ge dempt Vaoder leverden dan z'n graon af in 't fort, in toen hlengen me t'rug, ier in daor op 'n drafje. Mao dat duurden nooit lank, wan d'ouwer- wetsche Kerzandsche péren waoren wè hoeie trekkers, mao loöpen konnen ze nie volouwen Op de kassieje wier d'r wè nie dikkels op 'n draf gerejen, wed ik. Nie voo de péren, mao voo de mènschen, diej op de waogen zaoten. 't Schokten d'r zoó bommenaobel, da je tannen op mekaore klapperden. In dan moch je nog blieje zien, da je toenge d'r geên eên keér tusschen zat. Onderwegt én me nog 'n stuit gerust biej 'n ètbèrge. Of da noe noödjg was voo de péren, of da vaoder zin aod in 'n glas bier, da weet 'k nie, 'oör, in ieder geval, het gebeurden. Mao toen waoren me dan toch een half uurtje laoter thuus. Voo moeder was 't 'n eêl gemak, as ze me zoó eês 'n halven dag kwiet was, maor eêl dikkels gebeurden 't vanself nie. Toen èndeliengen den dèrden van ons ook overal begon rond te scharrelen, kon ze 't nie meè bie- sloffen. Ik most in die zeumer net zes jaor oören. Noe zullen je meschien dienken, da 'k dan nao schole kon. Dan aos z' ienkel' uren op 'n dag van m'n af gewist. Mao da was geên wao. Biej ons op 't durp konnen d'r tweê keèr op 'n jaor nieuwe kinders op schole kommen, in Meije in in Novem ber. Noe wier ik zes jaor dao tusschen- in; voo je zesde jaor moch je nie kommen, dus 't wier bie mien Novem ber. Eêl die zeumer zou moeder nog op me moeten passen. Z' aod anders an diej andere tweê a meêr as genoegt. In 't was bots afgeloopen ook. Da kwam zoó, Op een middag zei moeder, dé 'k mee Willem nao 't durp mos gaon om ons 'aor te laoten sniejen, (knippen zouwen ze noe zeggen). Da was belange geên lolletje. Tegenwoor dig ei j' op vee durpen ook a mèn schen, diej anders nie doen as schèren in 'aorknippen. Vooral sind a den Ker zandsche dracht uut de mode gerocht is, (oevee joenge meisses draogen d'r nog karrekasse mutsen 7) in de vrouwe- liengen ulder aor laoten knippen, in ondeleeren, waotergolven, pèrmanèn- ten, of oe 'eêt dat allemaole, is 't 'n vak apart g'oóren. Op 't raom van de wienkel stao mee groóte letters „Kap per", in as z' eêl deftig willen zien, „Coiffeur". Vroeger 'ieng d'r alleêne maor 'n kopere schèrbekken uut. 't Spreek vanself, das zokke mènschen, diej eêle daogen anders nie doen, ulder vak deur in deu kénnen. Bovendien knippen ze noe meej 'n machientje; vroeger gebruukten z' alleêne maor 'n kam in 'n schère. De man, die da toen dee, was in de regel ook nog kléêr- maoker, wan van da bitje schèren in aorknippen kon die nie leven, 'k GIoó- ven nóóit, dat de kleêrmaoker biej ons op 't durp d'r vee van kon. Ie trok de schère a dikkels t'rug, a t'r nog ienkel' aortjes tusschen zaoten, die niej afgeknipt waoren. In a' j' dan „aije" riep, wier je nog uutgelachen op den oóp toe, maor ondettusschen kwaomen de traonen in jen oógen. Moeder ao da vanself nóóit ondervonnen, wan die mos nie geknipt of g'ondeleerd of ge- pèrmanènt oóren. Die mode was t'r toen nog nie, in al ao tie d'r gewist, dan ao ze toch eur spletten wè g'ouwen. Zie wist 'r dus niks van, dat 't zokken zeêr dee, dad aorsniejen. Mao vaoder wè. Die zal ook wel eês „aije". meschien nog wè wat anders gezeid èn ook. In daorom dienk 'k, da m'n allied een cènt kregen, an m'n ons aor giengen laoten knippen. Dao lachen de joengers van tegenwoordig vanself om. Wad is noe één cènt I Wilder lachten d'r ook om, maor om 'n eêl andere reden. Me waoren d'r zoó vreêd blieje mee, da me hèrn eêl alleêne ons giengen laoten knippen. Voo die cènt aon me wel 'n paor trekken an ons aor over. In a tie martelieng afgeloo pen was, kochten me voor onze cènt aniesdruk in een wienkeltj' op 't ènde van 't durp bie de meulen. Da was d' eênege snoeperieje, die me kregen, b'alven 'n sukerspek, a me temènsen in uus waoren, as ze koffie of thee droenken. Op die middag, toen a m'n ons aor laoten knippen aon, liepen me, ieder meej 'n aniesdrukj' in ons mond, langst den diek naor uus. Mao zoö- vèrre kwaomen me nie. Onzen èrbeier aod 'n dochter, diej 'n paor jaor ouwer was as ik. Toen me voorbie kwaomen, zat z' op 't groentje, dad op 't ènde van 't uus lag. Waorom of ze die middag nie nao schole was, da weet ik nie. De kinders giengen toen nies zoó geregeld nao de schole as tegen woordig, wan de leêrplichtwet bestoeng Kilometerpaal 53 is het verzamelpunt van de pa trouille. In de verte zag Pat de patrouilleleider al staan. En zooals je ziet, maakt hij hier keurig het padvinders- saluut: linkerhand langs het been gestrekt, hakken tegen elkaar, en met de twee voorste vingers van de rechter hand tegen de klep van z'n welpenpetje! „Ja",zegt de hopman, „ik heb weer wat bijzonders voor je, Pat. Een hééle mooie opdracht I Pom heb ik al een eindje vooruit gestuurd. Ga maar met me mee, dan kunnen we de zaak wel bespreken, als we met z'n drieën bij elkaar zijn 1" Want dat heeft de patrouillelelder ai gemerkt: Pat gaat niet graag zonder Pom op stap en Pom niet zonder Pat. Het zijn twee échte vrienden, die haast onafscheidelijk zijn en dan ook alles voor elkaar over hebben, als het erop aankomt. Trouwens dat is zoo de gewoonte onder padvinders 1 Zoo loopen ze een poosje voort. Pat vraagt zich al af, waar het heengaat. Eerst langs de boerderij van Pietersen, dan langs het Konijnenboschjeen Pom is nog steeds niet in zicht. De patrouilleleider zegt niet veel. Overbodig spreken is trouwens niet noodig voor een goeden padvinder: kort en bondig zeggen, waar het op aankomt dat is voldoende. Maar de patrouilleleider loopt zijn plannen te overdenken Eindeliik komt Pom in het zicht: hij had zich ver dekt opgesteld achter een knotwilg bij het landje van Heybroek, den boschwachter. De patrouillelelder en Pat voegen zich bij hem „Jongens," zegt de patrouille- leider, „luister eens goed naar me toen nog nie. Z' aod in 't gos an de kant van den diek weiblommetjes ge trokken, in bèddezNeê, dat durf 'k niej opschrieven, wan das zoó'n aordig woord. Mao meschien kan 'k julder wel uutleggen, wad of 't waoren. (Wordt vervolgd). Over December 1937. IJZENDIJKE. GEBOORTEN: 26 Pieter Joh., z.v. J. A. Triou en M. C. Trihou. OVERLEDEN: 4 Marg. C Corijn, oud 5 maanden, d.v C. A. Corijn en M. deHouck; 15 Jos. Alph., oud 10 jaren, z.v. P. Alph. Doens en E. S. M. Wijffels; 27 P. H. Goethals, oud 46 jaar, echtg. van L. S. de Witte. HUWELIJKEN: 16 Joh. F. Wage, oud 26 jaar, met L. S. Onderdonck, 21 jaar; 16 P. Jan sen oud 21 jaar met Janna Jansen, oud 21 jaar; 30 R. Wulfrancke, oud 27 jr., met Alm. M. Overmeire, oud 26 jaar. INGEKOMEN; Suz. A. Vermeulen van Biervliet; J. Vermeulen van Schoondijke; Willem C. E. K. J. G. H. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel van Hoeven; H. F. Groos- man, Eug. van Damme en H Modde van Bouchaute; P. Poppe van Biervliet; Leon de Pauw van Hoofdplaat. VERTROKKEN: E. van Ooteyhem naar Waterland Oudeman; J. M. Beerens naar Oostburg; G. J. en J. C. Reude nr. Schoondijke; K. Bohij naar Waterland Oudeman; A. M. Mariens naar Hoofdplaat; Em. G. Swartelé naar Waterlandkerkje; Magd de Poorter naar Oostburg; L. E. J. Verscheuren naar Oosterhout; Georg Hamelijnck naar Biervliet; A. Tanghe naar Hoofdplaat. NIEUWVLIET. 4e kwartaal 1937. INGEKOMEN: October Iz. Voogdt van Sluis; Jannetje Jan sen van Roosendaal van Hilversum. December: Simon H. Allaart van Groede M Allaart van Zuidzande. VERTROKKEN: October: Jozias de Bruijne en gez. naar Sluis Abr. Cornelis naar Delft. November: Cornelia J. de Bliek nr Schoondijke. December: L. J. de Neve naar Cadzand; Johan Snoep naar Colijnsplaat. Loop der bevolking over 1937. Op 31 Dec. 1936 bestond de bevol king uit 239 m. en 233 vr. of 472 pers. In 1937 zijn ingek. 13 m. en 12 vr. geboren 3 en 5 samen 255 m. en 250 vr. In 1937 zijn overleden 1 m en 3 vr. vertrokken 18 en 13 vr. Op 31 Dec. 1937 bestond de bevol king uit 236 m. en 234 vr. of 470 personen. In 1937 zijn 3 huwelijken gesloten. Aangekomen Naam van Tehuis Naam van Schip kwam Schip ging het schip behoorende te den kapitein van daarna naar 3 Februari Elziena Sappemeer Partje Goole Rotterdam 24 Maart Nautilus Groningen Kunst Goole Boschcapelle bij Antwerpen 2 Mei Pax I Apeldoorn Kiel Goole 21 Juni Noordzee Groningen Mooy Swansea Burght 1 Juli Wolanda Groningen van Strien Goole Gent 20 Aug. Albatros Delfzijl Meertens Goole Duinkerken 27 Sept. Zeemeeuw Groningen Wester Goole 21 Nov. Eton Groningen Smit Goole Antwerpen 17 Dec. Wolanda Groningen van Stiien Swansea Rorterdam Vertrokken geene. B. Aangekomen en vertrokken zeeschepen gedurende 1937. UIT DE STAATSCOURANT. Koninklijk Besluit. Op 30 Dec. j.l. is verschenen het Staatsblad 673 tot wijziging van het gedroogde-garnalen besluit. Dit trad 1 Januari 1938 in werking. Totaal uitkeering Uitkeering ingev 1934-35 garantiebepaling Breskens f 11,572,48 f 592,11 Aardenburg - 4,416,89 Biervliet - 9,617,59 - 382,23 Cadzand - 6,172,99 - 2,562,03 Eede - 3,909,25 - 235.98 Groede - 8,007,54 - 1,930,32 Hoofdplaat - 9,554,98 Nieuwvliet - 1,952,50 - 629,46 Oostburg - 9.834,25 1,582,11 Retranchement - 3.325,74 - 149,76 Schoondijke - 5,449,34 - 1,816,76 Sint Kruis - 2,225,11 64,44 Sluis - 13,159,25 - 3,079,17 Waterlandk. - 3,399,41 - 919,26 IJzendijke - 5,815,12 - 222.95 Zuidzande - 4,391,72 - 1,820,25 Ultkeering uit het gemeente fonds. Ter berekening van de ultkeering uit het gemeentefonds ingevolge de finan- tieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten is een opgave van de gemeen ten gepubliceerd, waarop de volgende gegevens voorkomen, betrekking heb bende op ons district: Bedrag der inhouding limietbeperking f 279,36 1.575,92 IJZENDIJKE. Bedankt. Met ingang van 1 Januari j.l. heeft de heer ir. H. Carpreau bedankt als voorzitter der Vereeniging „Gemeente belang'" alhier. SCHOONDIJKE. Caberetavond. Dat de Volksuniversiteit ook dit jaar alhier weer actief wil zijn, bewijst hun mooi programma waarmede zij 1938 inzet, waarop o.m. voorkomt optreden van de jonge Speenhoff en z'n vrouw. Teneinde bezoek van buiten de ge meente te bevorderen worden zelfs extra bussen ingelegd. OOSTBURG. Jubileum. Het Postkantoor alhier bestond Za terdag 100 jaar. Des morgens werd door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente een oorkonde aan den directeur en personeel aangeboden. Later werd deze deputatie gevolgd door een commissie van de Kamer van Koophandel en later door den Inspec teur der Posterijen. Het allereerste kantoortje was gevestigd in een straat je dat aan de Langestraat uitkomt. Dit heeft echter niet lang ged urd, het werd verplaatst naar het gedeelte van de Langestraat waar tevens het Stad huis gevestigd was Een gedeelte, n.l. een bovenwoning, was bestemd voor de directeur en zijn gezin en de gang was ingericht tot bureau en het ach terste gedeelte was een bergplaats voor gevangenen. De boven bewoners had den daar werkelijk nog al eens plezier van. Daar is echter verandering inge komen want het Rijk heeft een tijd later een nieuwe gevangenis laten zet ten aan 't eind vau de Brouwerijstraat De cipier die daar aangesteld werd was nog al een gemoedelijk man zoo dat hij, wanneer hij schappelijke vangenen had, die nog al eens God Bachus offerden, hij ze 's avoi in zijn huiskamer noodde onder i spelletje kaart en het drinken van i versnapering waar hij ook geen afscl

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2