BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. herschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens J7ste Jaargang Dinsdag 4 Januari 1938 Nummer 4301 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels. 10,75. ledereregel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regeb f 0.40 (bij vooruitbetaling) Een nieuwe economische crisis De internationale conjunctuur heeft weer eens het evenwicht verloren. De koersen dalen. De kooplieden aarzelen en wagen nauwelijks te dispo- neeten. Een verontruste wereld kijkt naar Amerika, want alarmeerende be richten uit de V. S. hebben de vrees gewekt, dat men daar aan het be gin van een nieuwe langdurige de pressie staat en men is er bijna alge meen van overtuigd, dat Europa in een dergelijke nieuwe crisis zou wor den meegesleept. Is deze vrees ge rechtvaardigd? Feit is, dat de bedrijvigheid in de aatste maanden, n.l. van Augustus tf, in Amerika is afgenomen en wel volgens „The Analist," een toonaan gevend economisch blad, met ongeveer 20 pCt. De vraag" is echter, of men meruit nu mag concludeeren, dat wij ïan het begin van een nieuwe econo- nische depressie staan. Want ook in ie jaren 1933 en 1934 nam de be drijvigheid in de maanden tusschen Augustus en December aanzienlijk af, am zich daarna echter weer te her- itellen. Kan dit ook thans niet het ge- ral zijn? „The Analist" meent van niet ai gelooft te mogen schrijven, dat het hans voor langen tijd weer berg- ifwaarcs zal gaan. Maar nog in Juli 937 was het blad van een geheel egenovergestelde meening. Toentertijd >f thans moet „The Analist" zich dus 'ergist hebben.) Om nu te beoordeelen, welke mee ling de juiste is, zou men in het bij- ronder moeten weten, wat de oorzaak ran het afnemen der bedrijvigheid is. daar deze staat nog geenszins vast. ntegendeel, twee geheel van elkaar 'erschillende verklaringen staan hier egenover elkaar. De eene Is de uit- egging van de groote industrie, die len New Deal bestrijdt. De andere is le uitlegging van de aanhangers van ioosevelt, die in den New Deal niets lan goeds zien. De industrie beweert, dat aan de ïuidige misère de politiek van Roose- >elt schuldig is. De president zou de oonen verhoogd, de onkosten der in- lustrle verhoogd en door zijn vele ngrijpen de bewegingsvrijheid der on- lememers aan banden hebben gelegd. Dat zou te dragen geweest zijn, zoo- ang groote staatsopdrachten de in- lustrie op gang hielden. Thans echter, iu de staat minder opdrachten geeft, FEUILLETON 3. Naar het Engelsch. Desmond, ik mag je waarlijk liet aan mij binden, als je door mij d je geld er bij zoudt verliezen. Maar dat hoeft nog niet, Cissa! Dat meisje, wie ze dan ook we en mag kan immers al dood of ;etrouwd zijn. AJs je mij waarlijk ief hadt, dan zou je nu niet aan reld denken I Er was een toon van werwijt in ijn stem en ditzelfde gevoelen sprak >ok uit zijn blik. Ze bleef hem enkele seconden ga leslaan. Wat een kna,p gezicht had lij toch I En juist dat overheerschen- le in zijn houding beviel haar zoo ;oed. Zou ze hem nu kunnen opge- en en dat, terwijl hij toch in het •ezit was van zoo'n prachtig slot n zoo'.nvorstelijken titel?... Des e moeilijker intusschen, om zijn zou de politiek van Roosevelt nood lottig blijken te zijn. De ondernemers zouden hun ptijzen tot boven de nor male draagkracht van de binnenlandsche markt hebben moeten verhoogen en zouden deze thaift niet aan de afne mende vraag kunnen aanpassen. En nog minder zouden de ondernemingen aan nieuwe investeeringen kunnen denken. Dit is, in het kort, het pro gramma van de industrie: „Schaft den New Deal af, opdat de conjunctuur zich kan verbeteren". Deze these wordt door de aanhan gers van den New Deal op alle pun ten bestreden. Zij bestrijden de nood zakelijkheid van de prijsverhoogingen. Zij bestrijden de onmogelijkheid, deze prijzen weer te verminderen en ver wijzen naar de enorme winsten der industrie in het laatste jaar. Met het oog op deze inderdaad zeer hooge winsten wordt van deze zijde Datuurlijk ook de onmogelijkheid van nieuwe investeeringen bestreden. Ja, meer of minder openlijk wordt de afnemende bedrijvigheid in het laatste kwartaal als een bluf, een afpersingsmanoeuvre van de industrie, om tot afschaffing van de sociale wetten en nieuwe on- dernemers-voordeelen te geraken, be titeld. Men wijst op het niet te ont kennen verschil tusschen de huidige consumptie- en de huidige productie volumen en concludeert daaruit, dat de industrie haar productie veel meer dan noodzakelijk is beperkt. Inderdaad heeft b.v. de automobiel-industrie in het derde kwartaal van 1937 nog een record-omzet bereikt. Maar de fabrie ken hebben de vraag voor een goed deel uit hun voorraden bevredigd; zij hebben minder wagens vervaardigd dan in het vorige jaar en ook veel minder grondstoffen ingekocht. Ook de staalindustrie zou opdrachten voor een veel te groot deel uit de voor raden dekken. Met andere woorden: beide industrieën en de public-utllity- maatschappijen (particuliere leveranciers van gas, water, electrischen stroom, enz.) als „dritte im Bunde' zouden de conjuntuur saboteeren om een econo mische crisis voor te spiegelen, welke in werkelijkheid niet bestaat. Ook de scherpe daling der koersen aan de beurzen zou aan de baisse-manoeuvres van een machtige financieele groep moeten worden toegeschreven een groep, die inderdaad over milharden beschikt en daardoor iedere hausse aan de beurzen zou hebben kunnen verhinderen. Dergelijke geruchten de den reeds maanden geleden in Europa de ronde. stand op te houden. Desmond, vroeg ze eindelijk na een oogenblik beraad, zullen we onze verloving nog een jaar uitstel len? Doe jij dan alle mogelijke moeite, om het meisje te vinden, en ik zal je dit jaar trouw blijven. Ik ben overtuigd, dat deze schikking nog de beste zai zijn voor ons bei den. De Hemel weet, dat ik alles zal doen, wat in mijn vermogen is, om 4.e.vrouw te vinden. Maar de aanwijzingen, die mijn oom aanzijn zaakwaarnemers gaf, bestonden en kel in een beschrijving van het uiter lijk van zijn vroegere verloofde en het feit, dat zij na het verbreken van haar engagement naar het buiten land moet zijn gegaan. Er is ook een smaragden hart, dat ontbreekt aan het stel juweelen, dat ik je heb laten zien. Later hoorde hij, dat zij getrouwd was en een dochter had gehad, maar wie de vader was van dat kind en waar zij gebleven was, dit wist hij niet. Ik houd 't er voor, begon Narcissa, dat als je haar in één jaar niet vindt, je ook in tien jaar niet verder zult komen. Maar in tusschen, Desmond, heb je maar Wanneer deze meening juist zou zijn, ware er inderdaad slechts een rustig afwachten toe noodig, om de huidige crisis te overwinnen, ja, dit zou zelfs het eenige geschikte middel zijn. Want op den duur zou de sta king der industriêelen me eten dood- loopen. Wanneer de conjunctuur in de kern inderdaad goed is en goed blijft, zouden de fabrieken tenslotte weer moeten gaan produceeren en op een gegeven oogenblik zelfs hun voorraden weer moeten gaan aanvullen Het is, daarop moet gewezen wor den, van zoo verren afstand onmoge lijk, zich voor een van beide opvattin gen uit te spreken Maar een ding staat vast: dat het volkomen verkeerd is, de huidige situatie met die van het catastrophale jaar 1929 te vergelijken. Toen was de conjunctuur reeds maan denlang aan het wankelen, voordat het tot een ineenstorting aan de beur zen kwam. Ditmaal vielen de koersen echter In een goede conjunctuur en zoo sterk was deze conjunctuur, dat nog maanden na de zwarte dagen der beurs de fabrieken op volle capaciteit werkten. En zoo zijn er nog veel meer verschillen aan te wijzen, o a dat de investeerings-reserve der in dustrie, in tegenstelling met toentertijd, thans nog geheel intact is. Bovendien is op het oogenblik crediet gemakke lijk en goed-koop te krijgen en Roo sevelt zou dan ook, gezien het onge schokte staatscrediet op eik gewenscht oogenblik opnieuw met groote staats opdrachten kunnen ingrijpen. Al te pessimistische voorspellingen zijn dus zeker niet gerechtvaardigd. En wat nu de gevolgen van de Amerikaansche crisis voor Europa be treft, in ons werelddeel werkt nog op vele gebieden een stimulans, die in 1929 ontbrak. Wij denken daarbij b v. aan de Engelsche herbewapening, die nog geruimen tijd als impuls dienst zal kunnen doen. Of dit voldoende zal zijn om de uit Amerika komende tegenslagen te kunnen compenseeren is natuurlijk nog een open vraag. In ieder geval kan men op het oogenblik zeggen, dat in de eerste plaats ondanks alle pessimistische be richten nog geenszins vaststaat, hoe de toestand zich verder in Amerika zal ontwikkelen: en dat In de tweede plaats nog minder vaststaat, of en in welke richting het z.g. conjunctuur- relais tusschen Europa en Amerika zal functioneeren. 0- hcel weinig geld. Dit voortdurend terugkomen op het bezit van'geld deed hem pijnlijk aan: dus veranderde hij van onder werp. Ik heb tijding uit Ierland ge had Mrs, Blake schrijft mij, dat een dokter, die Nancy Carton be handeld heeft, tot de slotsom is ge komen, dat haar kreupelheid wel te genezen zal zijn. En nu wordt zij overgevoerd naar Duitschland, waar een beroemd specialist haar dan ook hoopt te genezen. Ja, dat heb ik gehoord. Aileen heeft mij geschreven, dat een van de Iersche chirurgen Miss Carton zelve begeleiden zal en dat zij in een jacht van een van zijn vrienden onmiddellijk uit Kingstown naar de plaats van bestemming kan ver voerd worden. Aileen heeft mij ge vraagd, of ik in dien tijd bij haar kom logeeren Doe dat, Cissa, dan kom ik ook in Dublin en zal je beiden rond leiden. Intusschen zal ik den zaak waarnemer in opdracht geven, gm hemel en aarde te bewegen en om er, hoop ik, toch niet in Je sla gen, dat bewuste meisje te vinden. Dan kunnen wij nog een heerlijken Boedapest en de Habsburgers. In politieke kringen wordt tegen woordig druk de vraag besproken, of de Habsburgers bij een eventueele res tauratie in Weenen ook in Boedapest op den troon zouden komen. Daarbij overweegt men, dat een samengaan van Oostenrijk en Hongarije in de eerste plaats door de dynastieke vereeniging zou worden mogelijk gemaakt. Buiten dien heeft Hongarije nooit zijn Koning verbannen, noch zijn goederen In be slag genomen De aartshertogen wonen er thans nog. Het ligt dus voor de hand, aan te nemen, dat een croon in Weenen wel spoedig een pendant in Boedapest zou kunnen vinden. Zoo heel eenvoudig staan de zaken echter niet. Tusschen Hongarije en Ooscenrijk bestaat ten aanzien van de Habsburgerkwestie een principieel ver schil. De Hongaren kunnen eerder als loyalisten worden beschouwd, terwijl de laatsten allereerst royalisten zijn. Wat wil dat zeggen Dat velen in Weenen de Habsbur gers terugwenschen, is niet zoozeer uit een bijzondere voorliefde voor den monarchisten staatsvorm. Veeleer is het de aanhankelijkheid van een dynastie, die in den loop der eeuwen de Oos- cenrijksche idee het zuiverst belichaamd heeft. Sprak men daar niet dikwijls van het Ooscemijksche Huis, zoo goed als men van de Oostenrijksche natie spreekt Het is dan ook niet meer dan natuurlijk, dat de Habsburgers door een grooten aanhang in Weenen als de eenige schilddragers worden be schouwd, die Oostenrijk tegen vreemde invloeden kunnen verdedigen. In Hongarije daarentegen heeft de monarchistische staatsvorm den neder laag van den wereldoorlog overleefd. Na het korte intermezzo van Bela Kun zijn grondwet, staatsvorm en leger weer „koninklijk" geworden, al wordt de macht op het oogenblik ook door een regent uitgeoefend. Daardoor wordt echter geenszins de theorie verstoord, dat de Koning van Hongarije niet de- geen is, die de kroon draagt. De Ko ning van Hongarije is de kroon zelf. De Heilige Stephanuskroon belichaamt voor alle eeuwigheid het Hongaarsche koningschap. Hier doet het er dus niets toe, dat tal van dynatieën elkaar heb ben opgevolgd: de Arpads, de Anjou's, de Jagellonen, de Habsburgers. Het doet er niets toe, dat er thans een regent regeert. De kroon zelf blijft en vereenigc om zich alle Magyaren. tijd doorbrengen in eikaars gezel schap, liefste! 0 HOOFDSTUK XIV. Narcissa zat in de voorkamer van een mooie flat in Kingstown, van waar men het uitzicht had over de Pier van Carlysle en de Baai. Het was de kamer van Nancy geweest en Aileen had er nu haar vriendin Cissa geïnstalleerd, terwijl ze verontschul digend sprak: Het eenig bezwaar is die lange, groote kist. lieve! Het lijkt wel een zeemanskist, vindt je niet? Mulhern zei, dat ze behoord heeft aan Nan cy's moeder en hij dacht, dat zij zich veel beter hier zou thuis voelen, als zij die zag. We hebben ze eens opengedaan, maar hebben het niet verder gebracht dan de bovenste plank, want toen kwamen juist de doktoren met dat heerlijke nieuws, van een mogelijk herstel van haar, en toen konden Nancy en ik ner gens meer aan denken of van pra ten! Ja, dat zou met recht een won der zijn, antwoordde Narcissa. Nadat de dames zich nog eenigen tijd in dit vooruitzicht voor de inva- liede verdiept hadden, ging het ge- Hieruit blijkt, dat de Habsburgers voor de Hongaarsche monarchie niet het een en het al zijn. Inderdaad hoort men veel criciek op hen uitoefenen. Als men de voordeelen van hun bewind met de nadeelen vergelijkt, is het de vraag, naar welken kant de schaal doorslaat. De nagedachtenis van Frans Jozef en Koningin Elisabeth wordt hoog in eere gehouden. De herinnering aan Lodewijk Kossuth en de hel en van den onafhankelijkheidsoorlog van 1848 is echter nog evenmin verbleekt. Som mige Habsburgers hebben deze omstan digheden zelf heel goed ingezien. Menig aartshertog, die zich Hongaar voelt, heeft als zijn overtuiging te kennenge- t-even, dat de trouw van zijn landslie den aan de kroon niet noodzakelijk identiek behoeft te zijn met die aan de Habsburgers. Er is echter nog een andere kwestie, die de Hongaren van de Oostenrijkers scheidt. Zij laat zich in drie woorden uitdrukken: Keizer of Koring In den tijd, dat de Habsburgers Keizer en Koning tegelijk waren, voel den de Hongaren zich in hun Magy- arentrots gekrenkt door het primaat van het keizerschap. Zouden zij er dan nu genoegen mee nemen, dat de keizer van een verkleind Oostenrijk opnieuw een hoogeren rang zou bekleeden dan de Koning van Hongarije 7 Zouden zij het dulden, dat een gemeenschappelijk monarch zich meer Oostenrijker dan Hongaar voelde Dat hij liever in den Weenschen Hofburg dan in het Ko ningsslot te Boedapest zou resideeren Anderzijds mag uit dit alles niet de conclusie getrokken worden, dat een restauratie in Weenen zonder gevolgen in Boedapest zou blijven. Ongetwijfeld zou de eene restauratie spoedig door de tweede gevolgd worden. Daartoe zijn de Jegitimistische banden In Hon garije per slot van rekening nog te hecht. Als hun buren het voorbeeld gaven, zouden zij vermoedelijk wel mee gaan. Daarom is alles wat de Habsburgers betreft, voor de Hongaarsche regeering van de grootste beteekenis. Welk stand punt neemt zij tegenwoordig in 7 Graaf Apponyi heeft vroeger eens in de „Esti Kurir" over „onzichtbare slagboomen" gesproken, die tegen aartshertog Otto, den wettigen erfgenaam van den troon, zouden zijn opgericht. Deze slagboomen bestaan ook thans nog. Zij worden opgesteld door hen, die zich indertijd tegen den terugkeer van Koning Karei hebben verzet en thans evenmin een terugkeer van zijn zoon in de hand willen werken. sprek als vanzelf over op Cissa's verloving en zei deze: Eigenlijk weet ik niet, Aileen, of ik zelf het wel voor 'n verloving moet houden. Het kan immers zóó loopen, dat ik Desmond nooit zal trouwen. Hoe kom je daar nu bij. Daar om acht ik het wel heel verstandig van je beiden, dat je er met de buitenwereld nog niet over spreekt. Ik heb het Nancy zelfs ook niet verteld. Want ik heb zoo den in druk gekregen, dat zij altijd veel voor hem heeft gevoeld. Mocht dit zoo wezen, dan zou ik meelijden met haar hebben, want ik heb Desmond nooit iets hooren zeggen, waaruit ik zou kunnen op maken, dat dit gevoelen beantwoord werd. Hij is nu ook geheel vervuld van zijn liefde voor jou, Cissa. Je verloving is één romance, van het begin tot het einde! Het zal mij alleen benieuwen, waar ze nog op uitloopt. Kijk, daar zijn wij weer aan ons punt van uitgang. Weet je wat, Cissa, zet je hoed op en dan gaan wij de mailboot tegemoet. JWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1