BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel.Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. bon fee -trr. I Nieuwjaarswenschen 1938 Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Wekelijksch Overzicht. o FEUILLETON Raadsvergadering te Aardenburg. o— 47ste Jaargang Vrijdag 24 December 1937 Nummer? 4299 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden 1 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I t .40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regek 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote kortir Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regek f 0.40 (bij vooruitbetaling) iMS" In verband met het Kerstfeest zal Dinsdag a.s. ons blad NIET ver schijnen. DE REDACTIE. worden gaarne spoedig ingewacht voor ons Nieuwjaarsnummer. Een zeer gunstige mededeeling van de geneesheeren, die Z.K.H. Prins Bern- hard behandelen, werd bekend gemaakt. De wonden, die de Prins hadopge- loopen, zijn thans genezen en een door den schok veroorzaakt letsel aan een der oogspieren is ook weer geheel in orde gekomen. Van chirurgisch ingrij pen is geen oogenblik sprake geweest, zoodat men wel kan aannemen, dat de gevolgen van het ongeluk minder ern stig zijn geweest dan zich in de eerste schrik en ontsteltenis liet aanzien. H.M. de Koningin zet intusschen haar bezoeken aan het Burgerziekenhuis on verminderd voort. In Moederlijke be zorgdheid reist de Hooge Landsvrouwe telkens weer naar de hoofdstad, om ge woonlijk reeds den zelfden dag, door andere plichten teruggeroepen, naar de Residentie weer te keeren. In verband met den staat, waarin onze Kroonprin ses verkeert, Is dit ook alleszins begrij pelijk en meer dan ooit leeft heel ons volk in deze dagen van blijde verwach ting met het wel en wee van zijn Vor stenhuis mede. De strijd in het Verre Oosten. Na den val van Nanking en de in stelling van een voorloopige regeering in Peking schijnen de Japanners aan het zuidelijk front hun aandacht thans aan Kanton te willen gaan wijden. Naar verluidt zouden de Japanners dezer da gen probeeren aan de Biasbaai bij Hong kong een landing uit te voeren als eer sten stap om Zuid-China binnen te dringen. Intusschen wordt de Bias baai, vroeger een gevaarlijk rooversnest, thans verdedigd door het puik der Kan ton-troepen, zoodat de Japanners ook hier zeker nog voor groote moeilijkhe den zullen worden gesteld. Dat het den Japanners overigens niet overal zoo naar den vleeze gaat, blijkt uit verschillende berichten uit Noord China, dat tenslotte toch het voornaam ste terrein der Japansche ambities is. 21. Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XII. Een week later, voor Desmond en Narossa een tijd van ongekende za ligheid. werd hij aan het sterfbed van zijn oom geroepen en toen hij dichtbij het huis van zijn voorvaderen was, hoefde hij niet eens te vragen, hoe het met den ijatiènt stond, want den droeven blik van Patrick, den grij zen koetsier, die hem verwelkomde, zei al genoeg. Onder den rit naar het kasteel waren zijn gedachten steeds vervuld van Nar- cissa en Mrs. Chertsey, op de flat in Battersea. Ja, hij was nu de O'Regan en Prins van Rathifin en zij zou zijn ichoonheidsprinses zijn, Prinses van Rathifin! Hij schreef onmiddellijk aan haar, toen hij wat later in de prachtige bi bliotheek van O'Regan zat. Zijn brief was vol schoone gedachten en plannen In West-Hopei en Siansi zijn de Ja pansche troepen in een defensieve po sitie gedrongen. Zij hebben hier zelfs terrein verloren als gevolg van de ver sterkte Chineesche guerilla, welke maakt, dat de lange verbindingswegen moei lijk te handhaven zijn. En dat tenslotte ook het Chineesche volk zich niet door vriendelijke gestes van de Japanners tot Ieidzaamheid laat bewegen, moge blijken uit de inciden ten te Tsingtao, een havenstad in Noord- China waar groote Japansche fabrieken liggen. Tot nog toe hadden de Japan ners deze Chineesche haven niet ge blokkeerd, zulks op voorwaarde (dat de Japansche bezittingen onaangetast zou den blijven. De Chineezen hebben echter van deze Japansche vriendelijk heid niets moeten hebben. De Japan sche eigendommen zijn niet gespaard gebleven en de Japanners moeten zich thans maar zien te troosten over het verlies hunner fabrieken ter waarde van niet minder dan 200 millioen jen. Ludendorff overleden. In Duitschland is op 72-jarigen leef tijd de uit den wereldoorlog bekenden generaal Ludendorff overleden. De Duitsche en ook buitenlandsche pers heeft bij deze gelegenheid nog eens groote artikelen aan het leven van den beroemden veldheer gewijd. In het buitenland waardeert men daarbij de strijdlustige figuur van Ludendorff meer als groot trateeg dan als politicus, ter wijl in Duitschland Ludendorff ook in de laatste eigenschap hoog wordt ver eerd. Hoewel zijn wegen niet altijd met die der nationaal-socialisten samen vielen, beschouwt men hem, den voor stander van den „totalen'' oorlog, in zekeren zin toch als voorlooper van Hitier. Voor Duitschland is Ludendorff dan ook niet alleen de groote veld heer uit den wereldoorlog, die den vijand ondanks de overmacht en on danks de moreele ineenstorting in het binnenland buiten de grenzen hield, maar tevens de wegwijzer naar een nieuwe toekomst, die thans werkelijk heid is geworden. SLOT. De heer CATSMAN doet opmerken, dat het niet gaat tegen het tegenwoor dige college van B. en W., maar tegen het systeem; neem aan, dat alle leden om beurten eens ter secretarie kwamen, voor de toekomst. Onmiddellijk na de begrafenis zou de zaakwaarnemer uit Dublin het testament voorlezen en dan zou alles weldra in orde zijn. Zij ontving dien brief en voelde zich daar ook volkomen gerust op. Natuur lijk zou de rouwtijd eenige vertraging brengen in de voltrekking van het hu welijk, maar de pracht en praal, waar mee dit zou plaats hebben, zou die kleine teleurstelling wel geheel op den achtergrond dringen. Enkele passages uit den brief las zij hardop voor, waarop Mrs. Chertsey verklaarde: O, maar, Cissa, wat zal dat een plechtigheid wezen 1 Alle bladen in het Vereenigd Koninkrijk zullen er van ge wagen! Ja, het zal naar behooren gevierd worden. Wij zullen een huis hebben in Londen en Dublin en ik wordt na tuurlijk ook aan het hof voorgesteld. Ik ben benieuwd naar de familiejuwe len. Louis zal mij schilderen in gala toilet. Er zijn smaragden onder; dat weet ik; ik houd juist zooveel van die steenen en ze staan mij goed. Zouden ze opnieuw gezet worden? Neen, dat geloof ik niet. Ik heb Desmond hooren zeggen, dat zijn oom ze dertig jaar ge leden opnieuw heeft laten zetten voor om inlichtingen te vragen over de on geveer 200 posten der begrooting ?1 Hij meent, dat er momenteel ter sec retarie personeel genoeg is om bij de begrooting ook de toelichting te geven, zooals trouwens het vorige jaar beloofd is, waarop de VOORZITTER antwoordt dat getracht zal worden aan de ver langens van den raad te voldoen. De begrooting 1938 van het Alge meen Armbestuur stellen B. en W. voor goed te keuren, met deze restric tie, dat uit de ingevoerde nieuwe post groot f 80,— voor versterkende mid delen, geen uitgaven zullen gedaan worden dan in overleg met B. en W., zulks om dubbele bedeeling te voor komen. Bij de behandeling dezer begrooting geeft Mevr. VAN DEN BROECKE eenigszins haar verwondering te ken nen dat de financiën van dit armbe stuur steeds maar vooruit gaan en zij vraagt zich af: hoe is dat in den tegen- woordigen tijd mogelijk, - hetgeen de VOORZITTER verklaart uit de omstan digheid, dat in Aardenburg diverse in stellingen van weldadigheid bestaan, waaruit de onvermogenden, zoo noo- dig, meestal voldoende kunnen gehol pen worden, waarop de begrooting goedgekeurd wordt. De nieuwe verordening voor den Gemeente-veldwachter wordt zonder discussie volgens het ontwerp vastge steld. De vergoeding, uit te keeren aan de bijzondere scholen, wordt per leerling vastgesteld op f 11,36. Op een vraag van den heer CATSMAN of dit be drag normaal is, geeft de VOORZIT TER een bevestigend antwoord, met de bijvoeging, dat zulks aan den lagen kant is. Bij de rondvraag vestigt de heer DE BACKERE de aandacht op het pad naar het R.K. kerkhof. Op het oogen blik liggen daar veel vuile bladeren en er zijn hier en daar hinderlijke putten Uit het antwoord, dat de VOOR ZITTER hierop geeft, blijkt, dat er in B. en W. gedacht wordt: óf aan het verbeteren der tegenwoordige R.K. be graafplaats, vooral wat den waterstand betreft óf aan het maken van een nieuwe begraafplaats. Zoodra deze ge dachten een vasten vorm aangenomen hebben zal daaromtrent een voorstel bij den raad ingediend wordt. Als 2e punt brengt de heer DE BACKERE ter sprake den modderpoel, zooals hij het noemt, in de Brandstraat, Nu er toch zooveel aan straao ;erbe- tering in Aardenburg gedaan wordt, mocht daar ook wel eens een eind van de jongedame, met wie hij toen ver loofd was. Ik herinnner mij nu, dat hij er ook van gesproken heeft, hoe er een smaragden hart, sinds die verlovir/g, aan ontbrak. Het moet zeer eigenaar dig gezet zijn, maar het hoorde toch bij de overige steenen. Ze hebben het nooit weergevonden. Misschien heeft die verloofde van den ouden heer het verloren. Of het behouden, meende Mrs. Chertsey, dat lijkt: mij waarschijnlijker! In ieder geval wordt het vermist, maar als het te vinden is, dan zal ik wel zorgen, dat het ook weer te voor schijn komt. Desmond zal de juweelen meebrengen. Ik verlang er toch zoo naar, om ze eens te zien! Wat ben jij toch gelukkig, Nar- cissa! Ik denk niet. dat ze in Ierland veel van je zien zullen! Niét.Daar kon u zich toch wel eens in vergissen, Mrs. Chertsey, Ik ben van plan, om dien ouden titel weer nieuw leven te schenken; het is zonde en jammer, om dien zoo verlo ren te laten gaan. Ik zal bekend wor den door gehe<il het land als een Ier- sche prinses. Er zal pracht en weelde heerschen in mijn kasteel; d'at verzeker ik u.O, kijk daar is de post] zei ze, toen Selima veerscheen, mex een 8 a 10 M. verharding aangebracht wor den. De VOORZITTER belooft er aan dacht aan te schenken, maar meent, dat die Weg of straat toch eigenlijk geen publieke straat is, maar meer als particulier terrein te beschouwen is, waarmede de heer De Backere het niet eens is. Mevrouw VAN DEN BROECKE zegt, dat zij in de vorige vergadering beloofd heeft, een nieuwe verordening op het schoolgeld klaar te maken, maar dit is in de pen gebleven, maar zij kan haar idee wel mondeling mededeelen; het is dit; artikel 8 geheel laten ver vallen en een later genoemd bedrag der huurwaarde van f 100,— te ver- hoogen tot f 150,—, waarop de Voor zitter belooft hieraan aandacht te schen ken. De heer CATSMAN vraagt of er reeds een vaste ambtenaar voor de werkeloosheid aangesteld is. Hij vraagt dit, omdat voor 1938 daarvoor een be drag op de begrooting gebracht is, waarop door den VOORZITTER ge antwoord wordt, dat de zaak nog steeds is, zooals zij geweest is, maar wel gaarne zag, dat er een vaste ambtenaar be noemd werd, wat de heer CATSMAN jammer zou vinden, omdat de zaak nu zoo goed gaat en voordeelig is voor de gemeente. De VOORZITTER, die thans de werkeloosheid in handen heeft, zegt, dat het eigenlijk zijn taak niet is en dat een en ander veel tijd en vee! con trole vordert, maar dat B. en W. nu nog met geen voorstel komen. Dan vraagt de heer CATSMAN: Waarom zijn de opcenten op de per- soneele belastingen niet verlaagd van 50 op 30. De VOORZITTER belooft hierop in de volgende vergadering antwoord te geven, wat den heer CATSMAN eenigszins verbaast en op merkt, dat B. en W. veel te weinig de belastingverlaging in het oog hou den- Aardenburg kan terug naar den toestand van 1934. Wanneer maar niet zulke groote werken ineens uitgevoerd werden konden de belastingen lager zijn. De VOORZITTER zegt, dat dit ver schil van opvatting is en dat B. en W slechts uitvoeren, wat de raad besluit. Goed, zegt de heer CATSMAN maar laten B. en W. dan zeer ernstig overwegen, met welke voorstellen zij bij den raad komen, want de toestand is in Aardenburg thans zoo; wat B. en W. voorstellen gaat er in den raad ook strijk en zet door. De heer RIJCKAERT informeert naar blad, waarop de brieven voor de dames lagen. Daar Is er al een van Desmond, Terwijl ze dien las, onderging haar gelaat plotseling een verandering. Haar wangen en lippen werden bleek, haar violetblauwe oogen werden nage noeg zwart en haar handen trilden terwijl de brief open op haar schoot lag. Wat is er, lieve? Is de kapitein ziek?Er is toch geen ongeluk ge beurd? Ja, u kunt het gerust zoo zeggen, dat er een ongeluk is gebeurd! Daarop frommelde zij den brief in een. Mrs. Chertsey sprong echter vlug op en was er nog juist gauw genoeg bij, om het epistel voor verbranding te behoeden. Narcissal Narcissal Zeg dan toch, wat er aan scheelt, of laat mij den brief lezen. Ik ben bedrogen!Dat is het kortweg. Desmonds oom heeft een testament opgesteld, waarbij hij alles aan liefdadigheidsinstellingen vermaakt, ingeval zijn neef niet de dochter vindt en die trouwt, van de vrouw, die in dertijd haar verloving met den ouden heer verbroken heeft. Dus dat Is een verrassing! ïraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met 1'keent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. Zendt Mr- BOND 1 VJtUH**10 %9 Haarlem I Adi« (Ingez. Méd.) het in orde brengen van een nieuw sportterrein, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat er aan gewerkt wordt. Nu volgt een discussie over rente verlaging. De VOORZITTER deelt mede, dat de gemeente een aanbieding gekregen heeft om te leenen tegen 3 procent. Zullen wij nu overgaan tot converteeren tot dat procent. De heer CATSMAN verzet zich er tegen. Zeker, de belangen der ge- meentefinanciên hebben wij te behar tigen, maar aan deze vraag zit toch nog veel meer vast. Men mag zich zelf toch wel eens beginnen af te vragen: Komt er aan de renteverlaging geen eind? Kunnen, door maar steeds verlagen der rente, sommige zeer belangrijke Instellingen als bijvoorbeeld het pensioenfonds niet in zeer ernstige financleele moeilijkhe den komen? En wat dan? Moeten wij als openbaar lichaam meedoen om misschien dergelijke moeilijkheden te doen ontstaan of althans helpen bevor deren? Och ja, Aardenburg is slechts een heel kleine gemeente en kan geen invloed uitoefenen op de wereldrente, maar als wij besluiten tot renteverlaging van 31fi op 3 pCt. komt dit weer in de pers en dan spoort dit anderen De O'Regan was zeker niet recht bij zijn zinneD, toen hij die wilsbeschik king opstelde. Dat kind is misschien al lang dood of getrouwd. Wie weet! Wat geeft het al, of wij dergelijke gissingen maken, Mrs. Chertsey? riep Narcissa, die intusschen den brief glad streek. Desmond schrijft verder, dat het testament hem tien jaar geeft, om het bewuste meisje te vinden. Lukt hem dit en trouwt hij haar, dan kiijgen ze alles. Als hij haar intusschen dood of getrouwd vindt, dan krijgt hij het ook. Maar als hij haar ongetrouwd vindt en zelf ook niet met haar trouwt, dan vervalt al het geld aan liefdadigheids instellingen. Het is een noodlottige schikking, dat moet ik zeggen. Maar wees nu niet zoo dwaas, Narcissa, en geef hem zijn woord terugl Wat? Moet ik hem dan trouwen, zooals de zaken nu staan? Wel zeker. Hij heeft een mooien, ouden titel en toch natuurlijk het kas teel. Dat op zlchzelve zou al een mooi bezit zijnl Narcissa haalde de schouders op en zei verachtelijk: (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1