Kerk- en Schoolnieuws. „(Jut m'n joenge jaoren'' PAT en POM, Twee Padvindertjes* Gewestelijk Nieuws, KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 25 December (le Kerstdag) nam. 2.30 uur. DE LUSTIGE BOER, Muziek van Leo Fall, 's avonds 8 uur: DE LAATSTE WALS, Muziek van Oscar Strauss. Zondag 26 December 2.30 en 8 uur: DE LAATSTE WALS. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 25 December 2.30 uur en Woensdag 29 December 7.45 uur. DE BRUID DER ZEE, Drama in 3 bedr. Muziek Jan Blockx. Zondag 26 December 2 uur: 1'AFFRICAINE, Opera in 5 bedrijven. Muziek van G. Meijerbeer. BRESKENS. Benoeming. Tot kweekeling met akte aan de Chr. U.L.O.-schooI te Zevenbergen is benoemd de heer P. H. J. Melieste alhier. OOSTBURG. Benoeming. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is herbenoemd tot diaken de heer J. A. Herman en benoemd tot ouderling de heer mr. Erasmus. SCHOONDIJKE. Herkozen. Herkozen bij de Ned. Herv. Ge meente tot ouderling de heer M. Bruijnooge; tot diaken de heer C. Kotvls. CADZAND. Benoeming. Herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier de heer I. Risseeuw Joh.zn. en benoemd tot diaken de heer I. de Hullu Izn. SLUIS. Herkozen. Herkozen tot ouderling de heer F. M. Heemshuizen: tot diaken de heer D. A. de Kramer; tot kerkvoogd de heer A. J. de Bruijne. pachten en de grondprijzen stijgen. Wellicht kan de nieuwe pachtwet hier een einde aan maken. Voorts gaat spreker de Crisis-maat regelen na. Deze geven eenige voldoening, men moet evenwel zorgen, dat de prijzen goed blijven, deze zijn niet te hoog, ze staan nog lager dan vroeger. Het is dwaas van te hooge vleesch- prijzen te spreken. Ook de devaluatie heeft aan den boer geen voordeel gebracht. Voor de blijvende bescherming van den Land bouw moeten we strijden. De Regee ring wil hier af, zoo vlug mogelijk en wil de belangen overdragen aan be langhebbenden. Verder bespreekt Spreker de Orde ning. Het stelsel Vraag-en Aanbod gaat niet altijd op. We leven in een tijd van technische ontwikkeling. Eeri tweede crisis schijnt te komen, de prijzen zijn weer aan zienlijk lager dan de richtprijs. Blijven de bescherming is noodig. Wij moeten trachten het prijspeil zelf te regelen, zonder dat is vrijheid onmogelijk. Wij moeten voorzichtig zijn met af schaffing. Het is niet het geschikte mo ment, men moet geen oude schoenen weggooien voor men nieuwe heeft, al dus eindigde Spreker zijn met aandacht gevolgde rede. De heer Iz. Risseeuw het woord verkrijgende, meent dat Spreker de juiste toestand heeft geschetst. Er heerscht groote verdeeldheid. De heer Aernoudse vraagt hoe de Maatschappij staat tegenover de heffing aan de grens. De heer Luteijn-Leenhouts meent, als de boeren het advies van de Z L.M. opvolgen, de landbouw er anders zou voorstaan. De Voorzitter dankt Spreker en vra gers en wijst er op, zoo eensgezind mogelijk te blijven. Hij wijst op de vroegere jaren, toen de toestand ook zooveel moeilijkheden meebracht. Ook toen is alles weer terecht gekomen. Wanneer wij zonder politiek in onze vereeniging, voorzichtig één richting uitgaan, zullen wij eensgezind het hoofd boven water houden, tot een beteren toestand aanbreekt Bij de rondvraag verzoekt de heer A. Lako van Zuidzande het woord, in verband met punt 5 van de agenda, welk punt niet aan de orde geweest is, wegens afwezigheid van dien spreker. Hij stond perplex, toen hij zag dat het Bestuur dit punt op de agenda heeft gebracht. Een rede voor onze afdeeling te houden, door een politiek tegen stander. Hij waarschuwt de Afdeeling met die organisatie voorzichtig te zijn en hoopt voortaan in onze Afdeeling van propaganda van dien kant ver schoond te blijven. Spreker ging in het vuur zijner rede zoover, dat hij persoonlijk werd, be treffende voormannen van die organi satie. Zij die over Landbouw-Maatschappij ingelicht willen worden, doen goed met naar de opgerichte afdeeling te gaan luisteren. De Afdeeling der Z. L. M. moet geen politieke tegenstanders in halen, dit is niet in het belang onzer afdeeling, wil deze blijven voortbestaan. Nadat één der leden tegen deze per soonlijke uitlatingen had geprotesteerd en nog een paar leden hierover het een en ander hadden gezegd, vroeg de heer Kools, namens de Dorpsvereeni- ging van Zuidzande eenige inlichtingen betreffende de tarweregeling, heffing aardappelen, melksteun en verkeerde opgave marktberichten in het Z. Land bouwblad, tevens de aanwezigen aan sporende Dorpsvereenigingen op te richten. Deze vragen werden door den Voorzitter en den heer Dorst beant woord. De heer Joh. de Clercq bepleitte andere regeling toewijzing suikerbieten, alsmede het verstrekken van kalver- schetsen. De heer Geluk van Zuidzande, was niet tevreden over de Biggenmerken en vond de regeling heelemaal niet goed De heer Dorst gaf toe dat er veel be zwaren zijn, maar die zullen er blijven. De heer de Bruijne waarschuwt niet boven het aantal Biggenmerken te gaan. De heer Dolage bespreekt de Bieten garantie. De heer Leenhouts te IJzen dijke bepleit de mogelijkheid aanvulling kalverschetsen, met het oog op de sterfte. Nadat de Voorzitter den Spreker van dezen middag had dank gezegd voor zijn gehouden rede en de gegeven in lichtingen en de aanwezigen voor de door hen gestelde vragen, werd deze belangrijke en door zeer velen bezochte vergadering door hem gesloten. deur Een Oud-Landjesman. XI. Van fietsen in auto's waoren z' in t begin net zoó op ulder dood as van den tram. Noe is t'r wé geên pèrd meê, das z'n eigen d'r wa van antrekt. Ze zien 't gewénd, omdas ze van joengs af anders nies zienNoe ao' 'k dan toch den tram gezien, a was ik ook blieje, dat ie voorbie was. Joengen, joengen, wa gieng das zeêre! 'k Zou d'r alleêne niej in gedurven èn Wad of 'n mènsch mee den tied toch ver anderd An me noe kieken nao d' auto's, nao d' electrische treinen in nao de vliegmachines, dan kruup zoó'n tram metje toch eigelik maor over de wegt. Meschien zien d'r onder de lezers eêl wa, die) ulder eigen nie kunnen ver- beelen, dad een voerman van de wao- gen afgieng, a 't den tram kwam. Toch is 't geên verzinsel van me, in d' ouwere lezers zullen me wè g'liek geven, 'k En 't laoter ook nog meêr as eês gezien, dad op d' eên of and're wegt een knecht mee z'n waogen stoeng te wachten, toedat den tram deu was, voodat le de kassieje op- draoiden. Of das z' op Bresjes espres wachtten mee wegriejen, toedat den tram weg was. Da gebeurden nog a dikkeis, as z' op pad waoren meej 'n faojtonne mee vrouweliengen d'r in. Die zien altied nog 'n bitje banger, in dé' 's geên wonder ook, wan a' j' dao van achter in zat, dan was j' 'r nog zoó mao niej uut, a' t'r wa gebeurden. Meej al da gepraot over bange zien, staon m'n ondertusschen nog altied mee de waogen an de witt' 'eule. Me haon zien, da me vèder kommen. Toen den tram voorbie was, kroop vaoder weer op de waogen, in 'n stuitje laoter waoren m'n in Bresjes. Van al d' uzen, die t'r noe staon tus- schen de witt' 'eule in de smisse, was t'r toen nog niks te zien, b'alven diej èrbèrge, daor a' j' noe nog op den tram kun wachten. Toen weunden d'r vanself 'n ander in; die hieng altied mees z'n 'onnekarre den boer op, om beuter in eiers. 'k G'loöven, dad 'eêl 't land van Kerzand 'm kénden Ik gaon d'r nie vèder over praocen, maor a' j' 'r meêr van wil weten, dan moe' j' bie den uutgever van deze krante da boekje maor eês koópen, da mc- „Pat!" zegt zijn vader, als hij op het punt staat met de patrouille te gaan oefenen, „je bent nu padvinder: denk er vooral aan, dat je een padvindersbelofte hebt afgelegd, waarbij je beloofde lederen dag een goeden daad te verrichten 1" Dat had Pat's vader eigenlijk niet ééns behoeven te zeggen, want Pat is er wat trotsch op, dat hij nu een echte Padvinder is en hij heeft een hooge opvatting van zijn plichten als welp. „Ja vader", zegt hij, „U kunt erop rekenen. Ik ga nu maar want ik moet op tijd bij 't verzamelpunt zijn Pat kennen we dus alWe weten nu, dat hij padvinder is, we weten, dat hij op weg is naar de oefeningen van de patrouille Maar Pat alleen speelt niet de hoofdrol In dit verhaal I Er is nog een ander: de boezemvriend van onzen Pat, namelijk Pom. Pom Is in alle opzichten de tegenvoeter van Pat: hij is lang, een beetie lui, een beetje dommig... terwijl de kleine Pat een kwiek, levendig, scherpzinnig, maar erg kort ventje is 1 Kijk maar eens hoe parmantig hij hier voortstapt I Een-twee-een-twee zooals een flinke padvinder dat behoort te doen Geen wonder, dat Pat de uitverkorene is van den Patrouilleleider, die hem steeds de moeilijkste en verantwoordelijkste opdrachten geeft neêr Bootsgezel vroeger over 't'land van Kerzand geschreven eitA' j' in dien tied in Bresjes mee 'n waogen nao de kaoje wou, dan mos j' op 't ènde van de durpsstraote rechts af, den april op. Voo de péren was 't 'n eêle toer om de gelaojen waogens dao tegenop te trekken, vooral a' 't glad was. In t'rug mossen z' ook dien april af. D'r op gieng wel eês te moei lik, mao d'r af dikkeis te makkelik, wan dan kó' j' somtemet je waogen niej ouwen, vooral, a' j' meej 'n kor ten diesel reej. As ze da noe nog mosten doen mee da drukke verkeer, dan zouwen d'r daor op dien 'oek eêl wat ongelukken gebeuren. Langs 't postkantoor kó' j' toen nie riejen, om dat de komme d'r nog was. Neffest de trambaone schoot 'r dan te weinig ruumt' over. De komm' is gedempt, in noe ligt 'r naost de reils 'n breeje wegt, wao de waogens mekander mak kelik kunnen passeerenA' j' dan boven op den april was, ao' j' an je lienkerand de komme, op de plekke, waor a noe de muziektènte staot. An je rechterand, schuins voo de kop van d' ouwe kaoje, lag t'r 'n fort. 't Was toen a nie meêr in gebruuk. Meschien is 't wè gebouwd op bevel van Na poleon. Zelf eit ie ommers ook eês in Bresjes gewist, in a sommige geschie- denisschrievers nie liegen, dan ei tie ook de groóte kassiejwegt laoten an- leggen. Oe of 't ook is, da fort was afgedankt. Deu z'n dikke muren in z'n zwaor 'fondemènt was 't kurkdroóge, in zoó waoren de graonkoöpers d'r zeker opgekommen, om van de regeê- ring gedeêlten d r van t' uren in voo pakuus te gebruken. Van da fort is niks meêr over; laoter is t afgebroken. Z' èn zeker wè hoeie specie gebruukt om 't te bouwen, wan z' èn maonden in maonden, a' 't geên jaoren is, noö- dlg g'ad, om 't op te rumen- A' t'r noe nog stoeng, zou 't iets móóis ge wist èn voo de wèrkverschaffieng. Mao dad aon ze toen nog niej uutgevon- nen. De plekke, daor a' 't gestaon eit, is weer a lange volgebouwd meej uzen. Onder 't joenge geslacht van de Bres- jaonders zien d'r meschien 'n 'oóp, die nóóit g'oórd èn, dat 'r daor 'n fort gestaon eit. (Wordt vervolgd). BRESKENS. Aanrijding. Gistermiddag had alhier aan den Langeweg een ongeval plaats. Twee aan elkaar gekoppelde wagens van den landbouwer du B. reden de Lange weg in, toen de laatste wagen los geraakte en op zij uitreed. Juist pas seerde de ruim 70-jarige strookoopman V. uit IJzendijke per fiets, welke door de wagen in de naastliggende sloot werd geduwd. Geheel onder de mod der en met gebroken rib en ge kneusd been moest hij naar zijn wo ning vervoerd worden. SCHOONDIJKE. Landbouwschool. De Landbouwschool te Schoondijke hield Vrijdag jl. haar eerste ouderavond, Aanwezig waren een 40- tal moeders en een 50- tal vaders. De bijeenkomst stond onder leiding van den Voorzit ter van het schoolbestuur, den heerA. H. de Milliano te Waterlandkerkje en had een uitstekend verloop. In zijn openingswoord memoreerde de Voor zitter het totstandkomen der school, die 4 Juli 1924 aanving met 14 leer lingen in de le en 13 in de3eklasse. Waardeerende woorden wijdde spr. vervolgens aan de nagedachtenis van den eersten Voorzitter, notaris A. Mijs te Oostburg en den overleden Vice- voorzicter burgemeester M. A. Bleiker te Schoondijke Spreker prees de streek gelukkig met den bloei der school in welk verband hij warme woorden van waardeering richtte tot den leider der school, den heer L. van Dijk die steeds zich met volle toewijding aan zijn taak gaf en de leerlingen zonder onderscheid op correcte wijze tegemoet trad. Ook den onderwijzer, de heer J Rijckborst, werd dank gebracht. In den loop der jaren werden 245 leerlingen aan de school ingeschreven. Schoondijke behaalde het record met 40 maar IJzendijke volgt met 34. Ook uit de gemeenten Cadzand en Sluis was de toestroom zoodanig, dat er in die gemeenten geen reden kan zijn om zich langer van financieelen steun te onthouden. Van den bloei der school gaf spr. met groote vreugde blijk; 122 oudleerlingen hebben thans de school met diploma verlaten, terwijl de laatste 20 - 24 nieuwe leerlingen per jaar worden ingeschreven. Na hulde ge bracht te hebben aan de personen op landbouwonderwijsgebied in de streek en het onderwijs nogmaals warm te hebben aanbevolen, bezegelde de ver gadering door een krachtig applaus sprekers woorden. Door oudleerlingen der landbouw- huishoudcursussen werd nu koffie en thee rondgediend. Vervolgens werd door den heer L. van Dijk een voordracht met lichtbeel den gehouden over „De Oogst". Spre ker behandelde zijn onderwerp niet technisch-economisch, doch speciaal historisch-cultureel, teneinde de ouders in de gelegenheid te stellen nader ken nis te maken met het wezen van zijn persoon en zijn denkbeelden over de beteekenis van onzen boerenstand voor de samleving. Een ononderbroken aan dacht was wel het beste bewijs, dat spreker met zijn keurige voordracht groot succes had Een langdurig en krachtig applaus geluigde ten slotte van groot instemming metenwaardee ring van het gebedene. Op gevoelvolle en geestige wijze, zooals dit den heer De Milliano eigen is, richtte deze een woord van dank tot den spreker en werd de goedge slaagde bijeenkomst door hem met een bemoedigend woord gesloten. In de pauze was nogmaals koffie en thee geseiveerd, terwijl besloten is de ouders en belangstellenden in de ge legenheid te stellen een bijdrage af te zonderen voor een ouderfonds. AARDENBURG. Frauduleus ingevoerde koeien gestolen. Een tiental dagen geleden werd bij Moershoofd, bij Sint Laureijns, getracht vee frauduleus in te voeren. Twee koeien werden door de amb tenaren van den post Aardenburg in beslag genomen en in de schuur van den heer Blondeel. bij het douanekan toor, gestald. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn zij daar op tot nog toe niet opgehelderde wijze ontvreemd. De daders hebben met de beide die ren dadelijk den rijksweg verlaten. Spo ren wezen aan, dat men ze dwars door de landerijen over de Bierenstraat tot aan de Lievenstraat heeft geleid en van daar in de richting der Belgische grens is gegaan. Een der dieren, dat nog leed aan de naweeën der ook in België veel heer- schende „poot plaag" kon blijkbaar niet voldoende voortmarcheeren en heeft men achter moeten laten. Het werd Zaterdag in het land tusschen de zich daar nog bevinden „elskanten" aange troffen. De marechaussee te Aardenburg werd direct met den diefstal in kennis ge steld. Het onderzoek heeft echter nog geen resultaat opgeleverd. Een goochelaar. Vrijdag 17 Dec. II. trad voor hef de partement Sluis—Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het lokaal der Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" alhier voor de leden op de bekende goochelaar Larette uit Am sterdam. Het publiek heeft volop ge noten. Van het begin tot het einde, 3 uur lang, beleef je met dien man de eene sensaiie na de andere Opzienbarend is het, hoe de handi ge, vlugge heer Larette de voorwerpen overal vandaan haalt, of ze op een an der oogenblik doet verewijnen. Dat is geen goochelen meer, zei de Voor zitter, dat is tooveren. Zoo was het. Tooveraar zou voor Larette een be ter en waardiger naam zijn dan goo chelaar. BIERVLIET. Een ongeluk. Alhier kwam mej. V. hij het ophan gen van de wasch te vallen. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen en daaruit bleek, dat er een rib gebroken was. HOOFDPLAAT. Concert. Door de muziekvereeniging „Oefe ning Baart Kunstwerd op Zondag 19 en Maandag 20 dezer een tooneel en muziekuitvoering gegeven, in de zaal van mej. de wed. Dierikse. Op beide dagen was de zaal goed bezet. Het eerste winterconcert, onder lei ding van den nieuwen directeur de heer P. Ventevogel, mag goed geslaagd heten. Paardencursus. Voor de Paardencursus, die alhier in een lokaal van de jChr. School door den heer van de Vijver dierenarts te Biervliet gegeven wordt, hebben zich een twintigtal personen aangemeld. IJZENDIJKE. Onze nieuwe Burgemeester. De plaats van onzen Burgemeester A. JE. Hendrikse, zal met 1 Januari vervuld worden door den nieuw be noemden Burgemeester jhr. L, E. D. S.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2