Uit de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws 'n "Akkertje" beschermt U KON. VLAAMSCHESCHOUWBURG GENT. Zondag 19 December Dag- en Avondvertooning van TERESINA, Muziek van Oscar Straus. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 December, nam. 2,30 uur Opvoering van LA FILLE DE MADAME ANGOT Opera in drie bedrijven. Muziek van Ch. Lecocq. AARDENBURG. Herstemming Notabelen. Bij de herstemming voor Notabelen werden in de vacature A. Butler uit gebracht op I. W. Vermeulen 65 en op j. C, C. Henry 35 stemmen, zoodat 1. W. Vermeulen gekozen werd. In de vacature W. Lucieer verkreeg J. A. Z. de Roos 56 en C. W. Cysouw 44 stemmen zoodat De Roos is geko zen. Lid van het Kiescollege. De herstemming in de vacature J. Baart op 16 Dec. 1.1. gaf als uitslag, dat van de 80 geldige stemmen er 45 werden uitgebracht op J. Verplanke en 35 op M. Versprille, zoodat J. Ver planke gekozen werd tot lid van voor noemd college. BIERVLIET. Gekozen. In de plaats van de heeren P. Keu- kelaar en P. den Hamer, welke niet meer in aanmerking wenschten te ko men, werden gekozen tot diaken en Ouderling bij de Ned. Herv. Kerk al hier de heeren J. T. Dekker en A. Ver meulen. HOOFDPLAAT. Plechtige installatie. Gisteren werd de nieuwe Pastoor, de ZeerEerw. Heer Fr. van Beekhoven, op plechtige wijze geïnstalleerd. Om half drie arriveerde Z. Eerw en ging met de muzlekvereeniging voorop, naar de versierde parochiekerk, alwaar hij op plechtige wijze geïnstalleerd werd. SCHOONDIJKE. Herkozen. Herkozen tot kerkvoogden de hee ren W. F. Versprille en J. de Hulster. In de vacature van I. H. Zonnevylle werd gekozen de heer J. M. Risseeuw. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 December 1937. Bres ken» 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvilet 9,30 uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuldzande. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 17,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. zal hebben. Vele leden vinden, zooals wij reeds eerder schreven, de commis sie geheel overbodig en als zij inge steld zou worden, dan heeft zij volgens veler oordeel toch zeker geen jaar meer werk. Mevrouw de Vries-Bruijns gaf aan deze meeningen vorm door een amendement op het wetsontwerp in te dienen, waarbij de verlenging van den opschortingstermijn tot een 1 jaar wordt teruggebracht. Bij de stemming bleek de aanhang hiervoor echter niet groot genoeg te zijn; het amendement werd verworpen en het wetsontwerp aange nomen. Zoo is dus de beslissing in zake de voor ons volk zoo belangrijke vaccinatiekwestie opnieuw uitgesteld. De minister heeft echter toegezegd, dat hij zoo eenigszlns mogelijk binnen den toegestanen termijn met een be slissing zal komen. Het is te hopen, want de medici zijn het er vrijwel ovei eens, dat de vaccinatietoestand van ons volk met zijn 2 millioen ongevaccineer den bepaald ongunstig is en dat ons lan op het oogenb|ik zeer onvoldoende beschermd Is tegen de pokken. De naturalisatie-ontwerpen stonden deze week In belde Kamers op het pro gram. Aangezien zij uiteraard veel na turalisaties van uit Dultschland uitge weken Joden betroffen, kwamen hierbij natuurlijk vooral de nationaal-socialis- ten in het geweer. Het was evenwel niet bepaald hun sterkste kracht, wien de uiteenzetting van hun bezwaren was toevertrouwd en zoo vermocht het be toog, nog geheel afgezien van den in houd, weinig anders dan verontwaar diging uit te lokken. Uit de stemming in de Kamer bleek wel duidelijk, dat hoeveel ongerustheid er ook moge be staan over het inderdaad zeer groote aantal naturalisaties, onze volksverte genwoordiging in haar huidige samen stelling er nooit voor te vinden zal zijn, het Joodsche element onder de ver zoekers zonder meer als het ongewensch- te af te wijzen. Het gijzelingsgeval schijnt een lange lijdensperiode tegeemoet te gaan. De Haagsche rechtbank beschikte begin der week, dat de gijzeling met 12 da gen wordt verlengd. Parlements- en gemeenteraadsleden gaan zich thans ook met de zaak bezighouden. In de Twee de Kamer vroeg reeds de heer Van Waerden den minister om inlichtingen en in den Haagschen gemeenteraad zal in de eerst volgende vergadering jhr. Van Beresteyn over het geval-Hansen interpelleeren. Deu gegijzelde zij in middels sterkte en volharding toege- wenscht. De Zeeuwsch Vlaamsche Tramwegen. In de gehouden vergadering der Sta ten Generaal zijn de Tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde ge komen. De heer Van Braambeek (s.d.) zeide, dat verschillende tramwegondernemin gen het reglement dienstvoorwaarden eenvoudig naast zich neerleggen. De Rotterdamsche en ZeeuwschVlaam sche Tramwegen o.a. betalen een lager loon dan door d«n minister is goedge keurd. Ze laten eenvoudig een ver klaring teekenen, dat het personeel, wil het In dienst blijven, met een lager loon genoegen neemt. De heer Mes (r.k.j vroeg bevordering van de plannen tot samenvoeging van de ZeeuwschVlaamsche Tramweg Mi), en de Stoomtram Mij. Breskens- Maldeghem Spr. bepleitte de belan gen van ontslagen personeel van eerst genoemde maatschappij. De inwoners van ZeeuwschVlaanderen moeten worden vrijgesteld met hun auto's van veergeld op de Westerschelde. Men voorkome dat ZeeuwschVlaanderen zich tezeer oriënteert naar België. Spr. wenschte een vrij veer, van rijkswege te exploiteeren. De heer Van Lienden (s.d.) wilde de veerdiensten op de Schelde geheel losmaken van de tramdiensten. De minister zeide aandacht te zullen besteden aan de genoemde tramweg maatschappijen. Het personeel heeft echter ook belang bij het voortbestaan der maatschappijen. De samenwerking der Tramwegen in Zeeuwsch-Vlaande ren, door spr.'s ambtsvoorganger toe gezegd, zal spr. onderzoeken. Huldiging Richard de Cneudt. De Vlaamsche dichter Richard de Cneudt, die onlangs 60 jaar is gewor den en Ieeraar is aan de hoogere bur gerschool te Rotterdam, zal Zondag 19 December worden gehuldigd te Gent, zijn geboortestad. Het huldebetoon zal plaats hebben te 10.30 uur's morgens in het St. Jorishof. Over 's dichters werk zullen voordrachten worden ge houden door dr Geversman en den Vlaming Piet Schepens. Muziek en de clamatie. door Nederlandsche en Vlaam sche kunstenaars uitgevoerd, zullen deze feestzitting opluisteren. De spaarregeling voor den B.-steun. De minister van sociale zaken heeft in een aan de gemeentebesturen ge zonden circulaire meegedeeld, dat hij, aangezien de opbrengst van de collecte voor het kleeding-, schoeisel- en dek kingsfonds in de verschillende gemeen ten zeer uiteenloopt, in afwijking van zijn vorige circulaire, in overleg met de gemeentelijke vertegenwoordigers in de contact-commissie van rijk en ge meenten voor steunverleening en werk verschaffing, op billijkheidsgronden het volgende heeft besloten: De verdeeling van het totale inge zamelde bedrag zal in twee etappes geschieden en wel als volgt: a. vóór Kerstmis zal over de daar voor in aanmerking komende gemeen ten worden verdeeld een bedrag van ongeveer f 200.000; b. elke gemeente, welke heeft ge collecteerd en spaarders in den zin van de spaarregeling heeft, ontvangt vijftig procent van de opbrengst der plaatse lijke collecte, alsmede vijftig procent van de giften, welke door inwoners der gemeente rechtstreeks zijn gestort op de postrekening van het fonds, voor zoover deze giften althans niet, zooals de giften van het Koninklijk Huis, als zuiver nationaal bedoeld moeten wor den beschouwd; c. het resteerende gedeelte wordt aan de gemeenten, welke hebben ge collecteerd en spaarders hebben, toe gekend naar rato van het aantal spaar ders op 20 November; d. zoo mogelijk nog in Januari 1938 heeft een tweede verdeeling plaats van de nog resteerende gelden bij welke verdeeling zal worden uitgegaan van het aantal spaarders op 8 Januari 1938. Verder worden de gemeentebesturen geheel vrijgelaten in de keuze van de wijze, waarop zij meenen de opbrengst der collecte aan de spaarders ten goe de te moeten doen komen. Er mag echter nooit een uitkeering in geld, doch alleen in bonnen of goederen plaats hebben, terwijl de opbrengst ten goede moet komen aan spaarders, die op het tijdstip der uitkeering in de ge meente als spaarder bekend staat. Een triomftocht te Nanking. Generaal Matsoei zal heden een triomftocht te Nanking houden. Hij zal de stad uit het oosten binnentrek ken. Tegelijkertijd zal vice-admiraal Hasegawa uit het westen aankomen aan boord van een kruiser en aan de landingskade aan wal gaan. Bij den intocht der hooge militaire en maritieme autoriteiten zullen de Japansche troepen geschaard staan langs den weg van anderhalven kilo meter lang van het mausoleum van Soen Jat-sen naar de Oostelijke poort van Nanking. De officieele viering van den val van de stad zal geschieden in de wijk, waar de Ghineesche cen trale regeering gevestigd was. Ook zal daar Zaterdag een herdenkings dienst gehouden worden voor de Ja panners, die bij de verovering van Nanking gesneuveld zijn. SPANJE. Een communiqué van het ministerie van buitenlandsche zaken te Barcelona vermeldt, dat de regeeringstroepen in de „Levant-zone met volledig succes verschillende offensieve bewegingen hebben uitgevoerd. Aangaande den aanval in de sector van Teruel, meldt Salamanca dat deze volledig afgeslagen is. De linkschen zouden een groot aantal dooden op het oorlogsterrein hebben achtergelaten. Boekbespreking. Van W. Versluijs Uitgevers Maat schappij te Amsterdam ontvingen wij: „De Roode Grabbelton" „De Blauwe Grabbelton" „De Gele Grabbelton" Prijs f 3.25. Wat een heerlijke boeken zijn dit voor kinderen. Zij bevatten een uitge breide verzameling knutselwerkjes en spelletjes. Ieder kan uit deze „Grabbelton" halen wat hij aardig vindt. Van alles is er in te vinden. Voor de winteravonden een onmis baar boek. Verder verscheen van deze Firma een tweetal zangplaten, met daarop betrekking hebbende figuren. De spelregels maken het gemakkelijk deze mooie platen te gebruiken. Deze kosten slechts 30 cent. NOVEMBER. GEBOORTEN: Amelia Maria, d.v. C. Geernaert— Dirkx. HUWELIJKEN: Camille Hoefnagels, 41 jr., j.m., (van Clinge Zld.) en Regina Emma Maria de Poorter, j.d., 36 jaar. OVERLEDEN: Maria Jacoba Bruysschaart, 70 jaren, echtg. van J. Ocké. INGEKOMEN: E. Minnaert van Schoondijke; A. Ghijs van Oostburg. VERTROKKEN: R. E. M. de Poorter naar Clinge (Zld.); A. Hoogherwerf nr IJzendijke. BRESKENS. De Luiermanden. Het Comité „Luiermand", alhier be richt ons. dat drie complete luierman den kunnen toegewezen worden en dat tevens de moeders ook nog bedacht kunnen worden. AARDENBURG. Zanguitvoering. Onder leiding van den bekenden musicus Jacob Ros, werd Dinsdag avond in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" door Aardenburgsch ge mengd koor een openbare uitvoering gegeven, waarbij in enkele koren mede werking verleend werd door eenige leden van de zustervereeniging „Poly- phonia" uit Oostburg. De uitvoering stond op een hoog peil. Men ziet hieruit, wat een zeer bekwaam dirigent met zijn werkende leden vermag. Ter afwisseling gaf de heer Ros in beide afdeelingen een paar pianostukken, geheel uit het hoofd ten beste, welke met een langdurig applaus beloond werden. Hoewel de zaal goed bezet was, is toch de vraag gewettigd: Waar bleven de Aardenburgsche liefhebbers van mooie zang en pianospel? OOSTBURG. Jaarvergadering. Dinsdag werd alhier de jaarvergade ring gehouden van de vereeniging „Ceres,'' onder leiding van Mevr. Van Cruijnlngen-Erasmus. De gehouden cursussen werden door ruim 100 leerlingen gevolgd. Het leden-aantal steeg van 300 tot 346. De rekening sloot met een batig slot van f 58. De aftredende bestuursleden de da mes A. de Hullu-de Hullu en S. Leenhouts-Kotvis werden bij acclama tie herkozen. Het aantal portefeuilles werd tot 16 uitgebreid: op eene goede behandeling en doorzending zal prijs gesteld worden. Een nieuwe cursus, nl. die voor kantwerken is thans aan gevangen en telt een genoegzaam aantal deelneemsters. Op 2 Januari a.s. zal de vereeniging 25 jaar bestaan, dit feit zal In het a.s. voorjaar op in tieme wijze worden herdacht. De excursievraag werd in handen van het bestuur gesteld. De heer L. van Dijk, Directeur van de Landbouwschool, hield een causerie over het werk op de boerderij in ver schillende provincies. Door hem zal getracht worden alhier een folkhisto- rische film op dit gebied te geven. De Vereeniging stelde zich hiervoor garant voor een bedrag van twintig gulden. Het was een gezellige bijeenkomst. SLUIS. Jaarfeest. Door de Chr. Meisjesvereeniging „Immanuel" alhier werd het jaarfeest gehouden in het gebouw Luctor. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 108: 1, werd het samenzijn ge opend door Ds Beukenhorst. De avond werd gevuld met het zingen van liederen, het houden van samenspra ken, de opvoering van een tooneelstuk dat de lachspieren danig in beweging bracht, een vlaggen-revue, enz. De bijeenkomst was goed bezocht. NIEUWVLIET. Raadsvergadering. Op Donderdag 16 December verga derde de raad dezer gemeente. Raads lid Brakman afwezig. Onmiddellijk na de opening vond voorlezing plaats van de notulen van de vergadering van 27 October 1.1., waarin geen der leden een wijziging wilde zien aangebracht. Daar na volgde voorlezing van de ingekomen stukken, bestaande uit: Proces-verbaal van de opneming van de boeken en kas van den gemeente ontvanger; Brief van Gedeputeerde Staten be treffende de afschaffing van de Kermis te Ter Neuzen. Brief van Ned. Bond. van arbeiders in het landbouw-tuinbouw-en zuivel bedrijf en van den R.K. arbeidersbond. Deze drie stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde kwam nu de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbe stuur. Aan de beurt van aftreden is de heer P. Brakman. Op aanbeveling, door B. en W. in gezonden kwamen voor de heeren; P. Brakman en A. van Houte De heer P. Brakman werd met 5 stemmen vóór en 1 stem ongeldig, her kozen, tegen 1 Januari 1938. Nu werd ter tafel gebracht de Steun regeling Kleine Boeren. Gezien nadere uitleg van de steun- commlssie, werd deze regeling voor Nieuwvliet niet van toepassing geacht. Er hadden zich slechts twee gega digden aangemeld, waarvan dan achter af nog bleek, dat zij niet vcor de steun in aanmerking konden komen. Raads lid de Keunmck vindt het jammer, dat de regeling voor Nieuwvliet geen toe passing kan vinden, waarbij wethouder Provoost zich aansluit, maar de normen, in de regeling aangenomen, laten niet toe, dat zij wordt toegepast. In behandeling komt vooits een ver zoek voor van den heer Griep, hoofd der o.l. school, tot het in gebruik ne men van een schoollokaal ten behoeve van een Esperanto-cursus, te geven door den heer Griep voornoemd. Ge zien animo, die er van de zijde van het publiek voor een dergelijke cursus be staat, wordt besloten een schoollokaal beschikbaar te stellen. Nu volgt de behandeling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van leges op de bevol kingsregisters. Na een korte bespreking wordt besloten de Koninklijke goed keuring er op te vragen. Daarna komt in behandeling de verordening op de heffing en invorde ring van besmettelijke ziektengelden. Deze wordt ongewijzigd vastgesteld. Voorts zal een wijziging van de begrooting 1937 ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten worden opge zonden. Hiemi vraagt Wethouder de Hullu het woord en wijst op den minder gunstigen toestand, waarin het voet pad naar het postkantoor verkeert. De Voorzitter zal nadere besprekin gen voeren die kunnen leiden tot verbetering van het pad. In verband hiermede wijst raadslid De Keuninck op een dergelijke on gunstige toestand van het paadje dat naar den Kapelleweg voert, het be strate gedeelte van den z.g. Brakmans- dijk. Een eventueele verbetering wordt in uitzicht gesteld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. POSTERIJEN. o Dienst op de beide Kerstdagen. Op Zaterdag 25 December en op Zondag 26 December wordt de dienst uitgevoerd als op Zondagen. Op die dagen vindt geen bestelling plaats, behalve te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Utrecht, Gronin gen en Scheveningen, waar alleen be stelling plaats vindt op beide Kerst dagen van die stukken, die ook op andere Zondagen aldaar worden besteld. Motorrijder verongelukt. De 22-jarige verzekeringsagent C. Koole uit Berkel reed gistermiddag met groote snelheid op den IJsseldijk tusschen Gouderak en Gouda. In een scherpe bocht moest hij een uit de richting Gouda komenden vrachtauto passee- ren. Door zijn te groote snelheid kwam hij in de bocht op de verkeerde helft terecht, waardoor hij tegen den vracht auto is gebotst. De jongeman werd bij deze botsing zoo zwaar gewond, dat hij bij zijn trarsport naar het ziekenhuis is over leden. Als 't gure weer U koud en rillerig doel ihuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem dan voor '1 naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en slaal morgen gezond en prettig opl Ongeëvenaard bij gevalle ko» 1 Product Griep, rheumaiiscne piinen. Volgens recept von Apotheker Po/norrf! AKKER.CACHETS (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2