Kerk- en Schoolnieuws. Officieele Berichten. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Kleine Advertenties I Crisis-Publicatiën. Hoogwatergetij Breskeus. 1 KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 December Dag- en Avondvertooning van DE KONINGIN VAN MONTMARTRE, Operette in drie bedrijven door Denn Spranklln. Muziek van Vada Ennem. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 December, nam. 2,30 uur Opvoering van PAILLASSE, Drama-lyrique in 2 bedrijven, Muziek van Leon Cavallo; daarna: CAVALLERIA RUSTICANA, Drama-lyrique in 2 bedrijven, Muziek van Mascagni. IJZENDIJKE. Herkozen. Bij de Nederl. Hervormde Kerk al hier zijn herkozen als Notabelen de heeren P. Dhondt en P. Jansen, terwijl gekozen werden als zoodanig in de plaatsen van de heeren J. de Bruijne en P. Haartsen, de heeren M. Dees en P. van Bortel. SCHOONDIJKE. Afscheid. De alhier benoemde predikant ds. J. A. Swart nam Zondag afscheid van zijn gemeente Nieuwe Schans, met een preek over Esther 6 vers lb en c. SLUIS. Collecte. De collecte van de Zending bracht alhier op de som van f 108,—. Herstemming. Bij de herstemming van een nota bele tusschen de heeren Joh. Leijsen- naar en F. J. Leenhouts werd eerst genoemde gekozen met 29 van de 44 stemmen. OOSTBURG. Rijks H.B.S. Bij Koninklijk Besluit is tijdelijk tot leeraar aan de R H.B.S. te Oostburg benoemd de heer C. A. Campagne, leeraar aan de R.H.B.S. te Neuzen. AARDENBURG. Herkozen en een herstemming. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier werden herkozen de heeren: A. Butler, J. G. van Hal, J. J. Pleys en J. Daansen, ter wijl in de vacature J. Baart, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren M. Versprille en J. Verplanke. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 December 1937. Bresken* 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvllet 18,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Bevestiging Ds J. A. Swart door Ds Castelein. 2,— uur Intrede Ds J. A. Swart. Zuldxaode. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. door de dames: Cornelia Becu, Lena Boerjan Dingetje Dieleman, Maria de Feijter, Irma E. van den Hemel, Sara E. J. Lako, Magd. A. Leenhouts, Sara Joh. van Liere, Sara A. van der Slikke, Cath. M. Verhage, Anneke Wilschut, Wynanda Wisse en Jenny M. Wijffels. Na dank te hebben gebracht aan het College van B. en W., de Con trole-commissie, de Centrale Commis sie en de Commissie van Toezicht voor alles de school betreffende, werd gezamenlijk het Vereenigingslied ge zongen. Hierna had de Burgemeester van Schoondijke gelegenheid zijn dank uit te spreken namens het College van B. en W., die, toen zij de uitnoodiging ontvingen, geen moment hebben ge twijfeld aan die hoffelijkheid en gast vrijheid te voldoen Hij hoopt van harte, dat de cur sussen bestendigd blijven en steeds, als nu, op de eindles een groote schare belangstellenden trekken. Hij geeft de verzekering dat het een eer en een genoegen is de bloem van Zeeuwsch-Vlaanderen gastvrijheid te verleenen in deze gemeente. Hij feliciteert leerares en leeraar met het behaalde resultaat en wenscht de dames-leerlingen geluk met het be haalde diploma en hoopt dat zij hier veel profijt van mogen hebben. Mevr. van Cruijnlngen spreekt leeraren en leerlingen toe en spoort de geslaagde leden aan zich aan te sluiten bij Ceres voor het volgen van verdere cursussen. Hierna richt een der leerlingen, mej Nanda Wisse, zich tot de leeraren en zegt: Op deze laatste les kan ik niet nalaten het woord tot U te rich ten namens mezelf en mijn mede cursisten. U hebt getracht ons het noodige bij te brengen en hebt dat op een aangename manier gedaan. Wij allen, zonder uitzondering, volgden Uw beider lessen met het grootste genoegen. Een woord van hartelijken dank voor U beiden, namens de geheele cursus, is hier zeker op zijn plaats. We hopen er in de toekomst nog veel plezier van te hebben en zullen er dan steeds met genoegen en dankbaarheid aan terug denken dat U het was. die ons hebt voorgelicht. We bevelen deze lessen aan ieder, die in de gelegenheid is ze te volgen, dan ook warm aan. Nogmaals, namens ons allen, hartelijk dank. Nadat mej. Kome haar leerlingen een riem onder het hart had gestoken voor hun verder leven en de heer Dieleman allen had dank gezegd voor de ge sproken woorden, werd een thee aan geboden. Onder het zingen van het bekende Sint Nicolaasversje „Zie de maan schijnt door de boomen" verschijnt St Nicolaas, vergezeld van Piet, in de zaal en worden, onder daverend gejuich, door Piet, begeleid door de goede Sint, aan den aanwezigen surprises uitgereikt. Hierna hield de heer Van Dijk een causerie met lichtbeelden, betrekking hebbende op het Sinterklaas-gebak, waarmede hij eens op zijn aangename wijze ons een beeld gaf van het vroe gere Sint Nicolaasfeest en dat van nu, en het ontstaan van dit feest en haar gebruiken op aangename wijze wist te vertellen. Nog waren we niet aan het einde van dit gezellig samenzijn. Mejuffrouw Barendse had gezorgd dat onder haar leiding de leerlingen een vijftal zang spelen hadden ingestudeerd, welke ons werden getoond en een daverend suc ces hadden. Nadat de heer Dieleman allen har telijk dank had gezegd voor deze leer- zamen en niet minder gezeliigen mid dag, werd door den heer J. de Clerck, als Voorzitter van de oud-leerlingen, als slot een allerhartelijkst dankwoord gesproken. Hij bracht hulde aan de leeraren, feliciteerde de leerlingen en dankte den heer Dieleman voor zijn tegenwoordigheid, die op de hem eigen zeer prettige manier dezen eindles tot een onvergetelijken heeft gemaakt. Het was werkelijk een leerzamen en prettigen middag. UIT DE STAATSCOURANT. Crisis Tarweorganisatie voor Zeeland. Het onlangs gepubliceerde tarief voor werkzaamheden is aangevuld met: f 0,50 voor drogen per 100 K.G. GROEDE. Over de maand November 1937. GEBOORTEN: 14, Jacobus Jacob, zn. van C. van Hoeve en S. Herweijer. 21, Jozina Elizabeth, d. van A. J. Luteijn en van E. J. Salomé. HUWELIJKEN: 4, D- C. Koster, oud 23 j. j.m. met J. M. M. Krocké, oud 22 j. j.d. OVERLIJDEN: 2, Jac. van de Weele, oud 80 j. weduwe van M. J. Straub. INGEKOMEN: Cornelis van Hoeve naar O 220, Suzanna Herweijer naar O 220, David C. Koster naar A 16, Johannes van de Wege en gezin naar O 54, Johannes Sturm naar A 7, Constantinus F. Roets en gezin naar O 96, Leendert A. van der Hooft naar A 99 en Jan Philip Salomé naar O 85. VERTROKKEN: Maria S. Verstraete naar Breskens. Hubrecht J. Legrand en gezin naar Axel, Jannis Abr. van Lare naar Vlis- sinoen. Wed. Sonnevijlle geb. Janneke Suwijn naar Cadzand, Jacobus Nieuwen- huise en gezin naar Schoondijke, Jan van Strien naar Schoondijke en Petrus B. Provoost naar Biervliet. BRESKENS. Over de maand November 1937. GEBOORTEN: 4, Sara Conelia, d. van 1. B. Klaaij- sen en E. A. Haartsen; 8, Pieter Jan, zn. van F. Verheijke en C. S. van Houte; 10, Pieter Abraham Adrianus, zn. van J. P. van der Lijke en M. A. Reijnhoudt; 13, Gerard, zn. van N. A. Bins en J. Boomsma; 17, Maria Cor nelia, d. van A. P. Versprille en M. C. Franse; 20, Rozet, d. van C. van Oostenbrugge en A. Kievit. OVERLEDEN: 4, Johannes Rommers, oud 15 j., zn. van P. J. Rommers en van M. C. Baert; 13, Jozias Hendrikus Vermeulen, oud 68 j., echtgen. van M. B. de Rijke; 20, (te Oostburg} Hendrik de Bruijne, oud 63 j„ echtgen. van F. E. de Vuijst. HUWELIJKEN; Geene. INGEKOMEN: C. du Fossé en gezin van Groede naar Dorpsstraat 15; C. Deunlnk van Schoondijke naar W 5; M. S. Ver straete van Groede naar Dorpsstraat 23; M. A. J. de Rooij en gezin van Terneuzen naar 3e Zandstraat 21; J.E. Haaker van Oostburg naar O 8; B. en R. de Jonge van Oostburg naar Boule vard 24; M A. van Rosevelt van Viis- singen naar Vogelenzang 25; J. S. de Back van Zuidzande naar W 13; G. Rollema en gezin van Mijdrecht naar Oranjeplein 2; D. C. Bouwense van Middelburg naar Vogelenzang 25. VERTROKKEN: 5. M. du Bois van W 11 naar Haaksbergen; C. Deunink van W 5 naar Schoondijke; D. C. Koster van Groote Kade 7 naar Groede; J. Jong man van a/b „Jansje" naar Terneuzen; J. v. d. Wege en gezin van Kijkuit 2 naar Groede; C. F. Roets en gezin van Oesterput 13 naar Groede; K. v. d. Heuvel van Keijmelstraat 6 naar Rot terdam; E. C. Vergouwe van 2e Zand straat 11 naar Vlissingen; A. J. M Brooijmans van W 80 naar Dinteloord. Boekbespreking. J. M. Droogendijk: „De Waard uit de Dubbelde Witte Sleutels" Ingen. f 1,90. Geb. f 2,75. Ultg.: W. J. Thieme Cie, Zutphen. In dit mooie jongensboek wordt be schreven de historische geschiedenis van twee Rotterdamsche jongens, die een reis om de wereld meemaken met de „Mauritius", in gezelschap van de waard uit „de Dubbelde Witte Sleutels', de later beroemd geworden Olivier van Noort. Een echt historisch jongensboek. 0 Bij de drukkerij „Helmond" te Hel mond verscheen: „De Negertweeling" een meisjesvethaal, waarin we de on gewone bonte avonturen van een neger- tweeling beleven. Het is een heel bij zonder boek, dat ieder meisje graag wil lezen. Voor de jongens is „De Spaansche grot" een interessant boek, waarin veel strijd wordt gevoerd. 0 Dr L. Schaap: „Hoe moet een lijder aan suikerziekte leven". Prijs f 1,25. Uitg.: Van Holkema Warendorff, Amsterdam. Hierin vindt de lezer honderden hoogst nuttige wenken voor de practijk alsmede een zeer groot aantal keuken recepten, welke den patiënt afwisseling geeft. Het is voor hen een onontbeerlijk boek. 0 Maxim Gorki: „Het leven van een nutteloos mensch". Ingen. f 1,90. Geb. f 2,50. Uitg.: Uitgeverij „Pegasus", A'dam. Hierin wordt op meesterlijke wijze beschreven het leven van Jewsej Klun- kaw, die, als knaapje zwak en droo- merig, in de mazen van het Tsjaristi- sche Spionnagenet verstrikt geraakt. Hoewel worstelend, komt bij toch zoo ver een jeugdvriend te verraden. Wanneer de opstand nadert en nieuwe krachten zich baan breken is er voor hem, het nuttelooze mensch, geen plaats meer op de wereld. Het geeft ons een beeld van het oude Tsjaristische Rusland. Een boek dat wij met spanning lezen. BRESKENS. Aanrijding. Dinsdagavond kwam de bestelauto van de Z. VI. Tramweg Mij. in botsing met een luxe auto bestuurd door H. alhier. De aanrijding had plaats juist tusschen de Muurtjes, zoodat het ver keer eenigen tijd gestremd was. Na dat de politie de situatie had opgeno men werden de auto's vrij gegeven- Alles liep met materieele schade en een kleine hoofdwond van den bestuur der af. Verkeersveiligheid. De volgende week bezoekt een auto opnieuw Zeeuwsch-Vlaanderen, ten einde de vrachtauto's te controleeren op verkeersveiligheid en bedrijfszeker heid. Geen vervoer van garnalen. In de garnalenaanvoer door de visschers alhier Is een stagnatie ge komen. De oorzaak hiervan schijnt gezocht te moeten worden, volgens door ons ingewonnen inlichtingen, in het feit, dat de levering der garnalen moet plaats hebben over het agentschap Stellendam. De eerste zendingen, welke van hier verzonden werden naar Stellendam per auto ging zeer vlot. Klachten wer den niet gehoord. De directeur van het Verkoopkan toor, de heer Vrolijk, keurde evenwel plotseling de verzending niet goed. De visschers mogen niet te Breskens lossen doch rechtstreeks te Stellendam, dus moeten deze zich met hun sche pen daarheen begeven, of in volle zee overlossen in schepen voor Stel lendam. Daar zoowel het een als het ander onmogelijk is, lag de aanvoer alhier stil en rest de visschers niets anders, dan thuis te blijven en af te wachten. Vreemd komt het ons voor, dat van hieruit niet mag verzonden worden, terwijl dit van andere plaatsen wel mag. Laat ons hopen dat zeer spoedig een oplossing is gevonden. Bioscoop. Zaterdag en Zondag brengt de Bio. Onderneming „Luxembourg" ons in de Sumajo de spannende dramatische film „De gevangene van het haaieneiland". Een film zooals zelden werd vertoond. HOOFDPLAAT. Missiefilm „Amorira". Dinsdagavond werd alhier in het klooster der Eerw. Zusters een film vertoond over het missiewerk op het eiland Flores. De film, getiteld „Amorira" (Liefde en haat), gaf een duidelijk beeld van de groote moeilijkheden en ontberingen die de missionarissen zich moeten ge troosten. De belangstelling voor deze film was ook nu weer zeer groot. Vijfentwintig jarig jubileum. Op Woensdag j.l. herdacht de Wel edele Heer de Caluwé; hoofd der R. K. Lagere School te Slijkplaat, z'r. 25 jarig ambtsjubileum als onderwijzer te Slijkplaat. De schoolkinderen werden bij deze gelegenheid getracteerd op krentenkoeken en chocolademelk. AARDENBURG. Overplaatsing rijksambtenaren. Met ingang van 1 Januari 1938 wordt de rijksambtenaar J. te Beek overge plaatst van Aardenburg naar Sas van Gent, terwijl in zijn plaats de heer S. Oord van Noorbeek (L.) overgeplaatst wordt naar Aardenburg. Auto tegen een boom. De heer R. B. reed Donderdagmor gen met een huurauto langs den Eede- weg alhier. Met een snelheid van on geveer 40 km. botste hij eensklaps tegen een boom. De oorzaak hiervan zou, volgens den chauffeur te wijten aan een gevaarlijke put in den weg. De auto beliep veel averij. De heer B. kwam met den schrik vrij. Muziek bij 't werk. Het raadhuis is aangesloten aan het net der radio-distributie. De luidspre ker staat op de secretarie. EEDE. Een vos de kippendief? Men zegt, dat de laatste vos in deze streek ongeveer 60 a 70 jaar geleden te Sint Kruis geschoten werd op de landbouwhoeve „Zandwijk". Dit exemplaar werd opgezet en prijk te steeds op een hooge kast op het kantoor der familie Blindenbach en is nu nog te zien bij den heer C. M. van den Broecke te Aardenburg. Reynaaid schijnt de verblijfplaats zijner voorouders weer te willen op zoeken. Wat toch is het geval? Woens dag 1.1. bemerkte de landbouwer C. G. dat er een vos in de nabijheid van het kippenhok liep. Achtervolging had geen resultaat. Hierdoor zou een oplossing gevon den zijn het verdwijnen van kippen en konijnen, die in den laatsten tijd in deze streek verdwenen. Het Iooze dier vluchtte over de grens naar België, waar hij in den zandigen bodem en boschrijke streek wellicht veilig is. Van- I (hoogstens 5 regels) Prijs I 0 40. Uitsluitend bij vooruitbetaling. I daar zal hij nog wel eens bezoekjes aan de kippen- en konijnenhokken te Eede brengen, wat nu voor de bevol king een minder aangenaam genoegen is. Heer Vos wordt nu natuurlijk be schuldigd van alle verdwenen kippen en konijnen van den laatsten tijd. OOSTBURG. Geslaagd. Bij het op 1 December gehouden examen te Amsterdam voor apothekers assistente slaagde o.a' Mej. Tini Ris- seeuw, lid van de firma Risseeuw-Maat, Drogisterij de Ster, te Oostburg. SCHOONDIJKE. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week werd te Schoon dijke een geval van roodvonk gecon stateerd. SLUIS. Propaganda-avond. Voor een zeer goed bezette zaal werd Donderdag in gebouw Luctor alhier een propaganda-avond gehouden, uitgaande van het Comité tot steun der Rijnsche Zending. De heer J. N. Munnik penningmees ter van genoemd instituut, hield in zijn voorwoord een beschouwing over het zendingswerk 'op Sumatra, dat later bij het vertoonenvan de Sumatra-film, nog nader werd toegelicht. Ds. Tiemens uit Aardenburg sprak het dankgebed uit. De RJjksweg Terneuzen— Sas van Gent. De Rijksweg TerneuzenSas van Gent moet dagelijks een groot aantal wielrijders, varieerend van 1100 tot 1400 verwerken, doch een rijwielpad is niet aanwezig. Dat de weg voor wielrijders niet ongevaarlijk is, blijkt wel uit het feit, dat in 1935 bij zeven van de vijftien verkeersongevallen een wielrijder betrokken is geweest. Bij aanwezigheid van een rijwielpad had een gedeelte dezer ongevallen ze ker kunnen worden voorkomen. Daar langs vrijwel den geheelen weg een breede berm beschikbaar is, heeft de A.N.W.B. den Minister van Water staat verzocht tot den aanleg van een rijwielpad op dezen berm te willen be sluiten. BEKENDMAKING. Door belanghebbenden bij de con sumptie-melkproductie en -afzet in alle gemeenten van Zeeland zijn in oprich ting de Vereenlgingen: van belanghebbenden bij de productie van en den handel in consumptiemelk in Walcheren en in Zeeland buiten Walcheren, gevestigd te Middelburg, welke zich ten doel stellen, na de in trekking van de desbetreffende be moeienis der Nederlandsche Zuivelcen- trale, maatregelen te treffen ter verkrij ging eener goede melkvoorziening; een en ander onder voorbehoud, dat de ten deze vereischte erkenDing door Zijne Excellentie den Minister van Econo mische Zaken wordt verkregen. Bezwaren tegen het treffen van maat regelen, op de wijze, als bovenbedoeld, kunnen vóór den 15den December worden ingediend ten bureele van den Heer Regeeringscomroissaris voor den Akkerbouw'en de Veehouderij, Lange Voorhout 1-3 te 's-Gravenhage. Inzage van de concept-Statuten, als mede inlichtingen omtrent doel en werk wijze der op te richten vereeniging zijn te bekomen bij den heer C. Zwager man, Rijkszuivelconsulent te Middel burg. Voor het voorloopig Bestuur der Vereeniging voornoemd, C. ZWAGERMAN. DAGEN vm nam Zaterdag 4 Dec. 1,47 2,11 Zondag 5 2,17 2,41 Maandag 6 2,52 3,16 Dinsdag 7 3,22 3,46 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 4 Dec. nam. 16,18 Zondag 5 16,17 Maandag 6 16,16 Dinsdag 7 16,15

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2