BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voer geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM V Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. j Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens FEUILLETON DOOR KL00STERBALSEN 47ste Jaargang Vrijdag 3 December 1937 Nummer 4293 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. o Beginnen wij ons overzicht met dat gene, waarnaar thans de belangstelling in heel ons land in de eerste plaats uitgaat: de toestand van den Prinselijken patiënt. Gelukkig blijven de berichten, die hieromtrent worden uitgegeven, gunstig lulden, zoodat verwacht mag worden, dat 's Prinsen volledig herstel slechts een kwestie van tijd zal zijn en indien ook H. K. H. Prinses Juliana geen nadeelige gevolgen ondervindt van den schok, dien de tijding van het on geval dat Haar gemaal is overkomen, ongetwijfeld gegeven moet hebben, dan kan dit ongeluk, juist omdat het door de hooge maatschappelijke positie van het slachtoffer zoo algemeen de aan dacht trekt, misschien een nuttig en waarschuwend voorbeeld zijn voor iederen weggebruiker, de Prins 2elf niet uitgesloten, om bij het snelverkeer de grootste waakzaamheid en voorzichtig heid te betrachten. Intusschen is bij het justitioneel onderzoek naar de schuldvraag, dat door den minister van Justitie persoonlijk wordt geleid, reeds komen vast te staan, dat, de gevaarlijke situatie ter plaatse van het ongeluk in aanmerking genomen, de aannemer van de zandwerken ten aanzien van het aanbrengen van de vereischte waar- schuwingsteekens voor het van weers kanten naderende verkeer wel eenigs- zins In gebreke is gebleven. Ook de marechaussee en de rijksveldwacht gaan misschien hierin niet geheel vrij uit, omdat zij op hun beurt weer den aan nemer op zijn verzuim opmerkzaam hadden moeten maken. Hoe dit ook zij, indien er aan welke zijde dan ook van verzuim of nalatigheid gesproken kan worden, dan heeft zich dit wel zeer spoedig gewroken, want het zandtrans- port, dat oorzaak was van het verhoog de gevaar op dit toch reeds beruchte punt, was nog slechts een halven dag aan den gang. In de beide Kamers van de Staten Generaal wijdden de respectievelijke voorzitters treffende woorden aan de onverwachte gebeurtenis, die vooral de eerste dagen de Koninklijke Familie en met haar heel ons volk in bezorgde spanning hield en ieder zal zich in ge dachten hebben aangesloten bij de vu rige wenschen voor een spoedig her stel van den Prins, zooals deze namens de beide Kamers door de ministers Colijn en Patijn werden vertolkt. Na deze inleiding kon een aanvang worden gemaakt met de begrooting van Buitenlandsche Zaken, die voor deze 15. Naar het Engelsch. Een blik in den spiegel versterkte haar nog in die opvatting. De brief, d e zij nu gmq opmaken, droeg het postmerk: „Monte Carlo, Prinsdom Monaca, Lucide", en hierin deelde Mrs. Chertsey mee, dat zij van plan was. de volhende week weer in Londen te komen, dus of Narcissa nu wilde zorgen, een paar dagen eerder thuis te komen, waardoor ze den voor jaarsschoonmaak op de flat zou kunnen leiden. De derde was van Louis Breslau en rook naar verf en sigaretten. Breslau was een volbloed artist en een echte Bohémien. Hij schreef, dat hij zoo juist heel gelukkig was geweest en wanneer Narcissa nu eens terug kwam, om mee te genieten van zijn rijkdom. Deze brief beantwoordde zij het eerst, gezeten aan Aileen's cassette. week op het programma staat. Het voornaamste punt van bespreking bij deze begrooting was de Volkenbond, die ons land in weerwil van al zijn falen toch nog altijd trouw blijft. Zoo als te verwachten was, deelde de N.S.B.- fractie bij monde van mr. Rost van Tonningen mede, zich daarmede niet te kunnen vereenigen, omdat er van den Volkenbond toch geen enkel heil is te verwachten, een uitspraak, die weer aanleiding gaf tot weerlegging van de zijde der Chr. Hist., liberalen en socia listen. Verdedigers vindt de Volken bond, ook al heeft hij ons teleurstelling op teleurstelling bezorgd, in ons par lement nog altijd genoeg. Ook de mi nister van buitenlandsche zaken schaar de zich aan de zijde der verdedigers en betoogde met klem, dat de Volken bond ondanks alles nog van groot nut is voor de menscheid en dat wij hem juist nu, na tal van mislukkingen, niet in den steek mogen laten, omdat thans de tijd voor practisch werk is gekomen, na de periode van schitterende spee ches en te hoog gestelde verwachtin gen, die noodzakelijkerwijs tot teleur stelling moesten leiden. Na de begrooting van buitenlandsche zaken kwam hec vervolg van die van Sociale Zaken nog aan de beurt. Het voornaamste wat hiervan te vermelden valt, is wel de verwerping van de so cialistische motie inzake een wettelijke regeling van de vacande met behoud van loon voor alle werknemers, terwijl voor het overige de werkloosheidsbe moeiingen van minister Romme op nieuw aan de noodige critiek warden onderworpen. Een voldoening moet het voor den minister zijn geweest, dat althans een der sprekers erkende, dat in geen enkel ander land beter voor de werkloozen wordt gezorgd dan in het onze, wat natuurlijk niet wegneemt, dat ook ons systeem van werkloos heidsvoorziening nog voor verbetering vatbaar is. Twee sympathieke jubilarissen zag deze week letterlijk in haar mid den. Het zijn de Amersfoortsche Rij school, die Woensdag haar tachtig-ja rig bestaan herdacht en de onvermoei de, energieke directeur van het bloei ende staatsbedrijf der P.T.T., ir Damme, die op dienzelfden dag 12ty2 jaar deze belangrijke functie vervulde. Sympathie genieten deze beide jubilarissen terecht in breeden kring. De Amersfoortsche Rijschool toch heeft zich in de 80 jaren van haar bestaan ontwikkeld tot een onmisbaar instituut voor de mili taire scholing van een nog altijd be langrijk legeronderdeel. Gegroeid uit Binnen drie dagen zou ze op de flat in Battersea terug zijn en of hij haar dan vooral eens kwam opzoeken. Daarop schreef ze, plichtgetrouw, aan Mrs. Chertsey, dat ze beloofde, hoe alles in gereedheid zou zijn, als ze terugkwam. De derde was aan Aileen. Nadat zij eerst nog haar diep leedwezen had be tuigd over den ongelukkigen toestand van die arme Miss Carton, ging ze Mrs. nu eens vleien: er was geen twee de zoo'n trouwe vriendin als zij. Nu moest zij terug naar Londen, naar het opgeschroefde leven op de flat, dat aan elkaar hing van kaartpartijtjes hier en kaartpartijtjes daar, een karig sou- pertje aan huis, enz. Er hoorde moed toe, om dit bestaan weer te aanvaar den. Daarom wilde Narcissa toch even haar reis naar Londen onderbreken, om één dag althans in Dublin bij haar vrien din door te brengen. Zij wist zeer goed, dat Mrs. Blake haar dan 's avonds op een voorstelling in den schouwburg zou tracteeren en dien volgenden dag zou ze zeker een autorit door Wicklow maken, waarna ze waarschijnlijk zouden dlneeren in het Marine-hotel in Kingstown, eer Aileen haar op de boot zou brengen. En dan zou ze nog wat genieten met de in 1806 door Koning Lodewijk Na poleon in het leven geroepen Rij- en Veeartsenijschool te Leiden, die later in 1857 in de te Haarlem gevestigde rijcursus werd omgezet, heeft dit in stituut eenheid weten te brengen in de scholing van onze militaire ruiters, het geen het peil van de rijkunst in ons leger niet weinig ten goede is geko men. De bewijzen hiervan zijn nog juist op overtuigende wijze geleverd door de belde Nederlandsche deelne mers aan het Concours Hippique te Toronto, waar baron Sittema van Gro- vestins en ritmeester Pahud de Mor- tanges, die beiden instructeur aan de Rijschool zijn geweest (eerstgenoemde ook thans nog), de Nederlandsche kleu ren op zoo schitterende wijze de over winning wisten te bezorgen. Dan de tweede jubilaris, ir. Damme, wiens verdiensten, al liggen zij op ge heel ander terrein zeker niet minder groot zijn. Heel het Nederlandsche pu bliek heeft deze zoo allerminst bureau cratische „ambtenaar" in de 121/2 jaar, dat hij thans de teugels van het be langrijke staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie in handap heeft, aan zich verplicht door de wijze, waarop hij steeds de belangen van het publiek voorop heeft gesteld, met het gelukkige resultaat dat in den betrek kelijk korten tijd van zijn beheer de tarieven van post, telegraaf en telefoon meer dan eens kon worden verlaagd. Aan stilzitten denkt deze voortvarende zakenman nog allerminst, getuige het- GEEN ANDER MIDDEL, WIST JE DIT MAAKT HET WASGOED RADION-WIT. (Ingez. Med.) Louis Breslau. Ja, voor het oogenblik bood het leven haar nogal wat afleiding Mattie! riep ze, toen ze het meis je in den tuin bezig zag. Zeg, Mattie, kom eens hier. Morgen ga ik naar Du blin. O, ja,Miss? En den dag daarop ga ik naar Londen terug. O, Miss, wat héérlijkl 't Is toch wel fijn, om een groote dame te wezen. Ik zou ook wel eens graag van Con- nemara weg willen en een dienst zoe ken in Dublin. Maar de menschen zou den mij zeker niet willen hebben. Onzin, Mattiel Ik ken er genoeg in Londen, die wat blij zouden zijn, als ze zoo'n gewillig meisje haddenl In Londen? herhaalde het meisje ongeloovig. O, maar ik zou mij daar toch niet durven aanbieden! Hoor eens, Mattie, als je er ooit over denken mocht, om daar te willen dienen, schrijf mij dan maar en dan zullen wij zien. Wie weet, of ik zelf je dan niet eens zoü kunnen nemen. Was dat maar eens waar, Missl Mattie was een oprechte bewonde raarster van Narcissa. Nooit van haar leven had zij zulk een allerliefste dame gezien! Ze had met recht geen grooter genot gekend dan Narcissa te dienen, geen hij in een A. N. P. interview aangaande de ontwikkeling van het binnenlandsch telefoonverkeer mede deelde, namelijk over 5 a 6 jaar ons geheele land bij het automatische tele foonnet zal zijn aangesloten, zoodat men dan zonder tusschenkomst van de centrale rechtstreeks van den eenen uithoek van het land met den anderen zal kunnen telefoneeren. Leiden, en meer speciaal het Rijks museum voor Volkenkunde aldaar, be leefde Dinsdag een belangrijke dag. Op dien dag betrok dit museum, dat een onschatbare bron van studiemate riaal voor de Leidsche Universiteit en de Oostersche studie in het algemeen bevat, zijn nieuwe woning in het voor malige Academisch Ziekenhuis. De mu seumschatten, die tot nog toe in ver schillende gebouwen waren onderge bracht, zijn nu in één doelmatig inge richt gebouw op overzichtelijke wijze bijeen, hetgeen zeer in het belang van de studie is. Minister Slotemaker de Bruine verrichtte de openingsplechtig heid, die door tal van autoriteiten werd bijgewoond. Eindles Landbouwhuishoudcursus Schoondijke O Gisteren had te Schoondijke de eind les plaats van de landbouwhuishoud cursus, in den volksmond de Kook school genaamd. Hieraan was verbonden een tentoon stelling van het werk der leerlingen, hetgeen was ondergebracht in de Landbouwschool, betrekking hebbende op de gezondheidsleer, waschbehande- ling, voeding, koken, melkbehandeling, zuivelbereiding, bloem- en fruitteelt. Voorts zagen we staan in het teeken van Sint Nlcolaas, speculaas-modellen, gesneden in planken van voor 50 jaar, door iemand van 't Heultje, Hoeksche en Cadzandsche speculaas, enz. Door den heer Van Dijk was aanschouwelijk voorgesteld hoe appels zijn als ze goed, en hoe als ze slecht geplukt zijn. Hoe men gtootbloeiende Chrisanten krijgt, enz. 't Was een zeer mooi geheel, en zoowel voor de leer lingen als voor de leerares mej. Kome en den leeraar de heer Van Dijk, een groot succes. Om twee uur vergaderden de leer lingen, oud-leerlingen en genoodigden zich in de zaal van hotel „de Zwaan," alwaar de eiodlessen werden gehouden. De zaal was rijk versierd en stond van het oogenblik af, dat die in Cla- ragh gekomen was. En wat had zij ge noten van Cissa's garderobel Die was in haar oog met recht vorste lijk. Eén toiletje vooral vond zij zoo bijzonder mooi. Het was een cham- pagnekleurige zijden japon. Narcissa had de stof voor enkele shillingen in Londen gekocht, maar met de fijne kant, die zij zelve maakte, versierd, was het ook waarlijk een zeer gekleed toiletje geworden. Als Narcissa nu uit was, had Mattie dikwijls haar kleerkast opengedaan en er dan in bewondering vóór gestaan, net al een kind voor een pop. Weet u, waarom ik het vooral zoo heerlijk zou vinden, als u mij bij u nam. Miss? Omdat mijn kameraad, Bir die Redmond, van het jaar gaat trou wen. Ze heeft een half-jaar lang aan den heiligen Antonius gevraagd, om haar een man te geven en nu heeft ze de beste partij hier uit de streek gedaan. Maar dat is toch kapitein O'Re- gan, Mattie? vroeg Narcissa ondeugend. Arrah, Missl Wat zou de kapitein nu doen met een arm meisje als Bir die? Neen, dan zou hij eerder werk maken van zoo iemand als u, Miss. Hebt u, hem wel eens gezien? Een stijve nek behoeft Ge dns niet langer te hebben glk had den geheelen dag door regen» achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuie kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was Ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij In een enkelen nachtof in 8 uur veui m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. AKREDVS ORIQINBEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bi] brand- en an(j wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel b(j Rheumatiek, aplt en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 627a ct en f 1.05 (Ingez. Med.) ook in het teeken van Sint Nlcolaas, hetgeen dien middag nog zou blijken. Daar de Voorzitter der Z LM. en Controle-commissie, Mr. Dieleman, nog niet aanwezig was, sprak Mevr. van Cruijningen, als Voorzitster der Com missie van Toezicht, een welkomst woord, brengt dank voor de groote belangstelling voor deze cursussen, roept welkom het Gemeentebestuur, de diverse vereenigingen, oud-leer lingen en ouders van leerlingen en dankt de bakkers voor hun daadwer kelijke medewerking. Hierna vangt Mej. Kome, de leerares, aan met het afnemen van het examen. Intusschen verschijnt Mr. Dieleman, die met handgeklap ontvangen wordt. De heer Van Dijk, de leeraar, ver volgt met het examineeren, waarna tot het uitreiken der diploma's wordt over gegaan. Nadat de heer Dieleman de leerares en leeraar had dank gebracht voor hun ijver, en het volgen der cursussen in het belang van de vrouw had aan bevolen, worden door hem op de bekende geestige en prettige wijze de diploma's aan de geslaagde leer lingen uitgereikt. Deze diploma's werden behaald NeeD, Mattie, nooit. En het kasteel ook niet? Neen. Dus dan gaat u terug naar Du blin en naar Londen, zonder dat u eens het kasteel heeft gezien? Ja, dat was ook zonde en jammer, dacht Narcissa. Nu verliet ze Conne- mara dien volgenden dag en Maar als ze nu dienzelfden avond nog eens naar het kasteel ging? Ze sprong op en haar oogen schit terden, zoodat Mattie vroeg: Wat is er Miss? Wat gaat u doen? O, misschien kan jij er mij wel eens bij helpen. Ik heb een prachtig planl Of ik u zou willen helpen, Miss? Ik zou wel door een vuur voor u willen loopen: dat weet u toch ook wel? Als ik je nu eens een groot ge heim toevertrouwde, zou je dat dan aan niemand zeggen, Mattie? Ik zweer het u bij al wat mij heilig Is, Missl Nu, hoor dan eens hier: Mrs. Blake heeft mij natuurlijk niet op het kasteel kunnen inleiden, omdat de O'Re- gan zoo ziek is; maat ik heb nu al zooveel van dat slot gehoord, dat het mij een groote teleurstelling is, om Con- nemara te moeten verlaten, zonder dat ik het gezien heb. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1