BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 1 Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Ingezonden. Rechtszaken. 47ste Jaargang Dinsdag 30 November 1937 Nummer 4292 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1 25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bi) vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer K>,15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Een eerste oefentijd van maanden. 11 Binnenkort zal de Ilde Kamer be ginnen met de behandeling van de defensievoorscellen en onze volksver tegenwoordigers zullen dan een be slissing moeten nemen, welke voor ons land van de grootste beteekenis is. Van deze beslissing zal het n.l. afhan gen, hoe het in den komenden tijd met de veiligheid van den staat zal zijn gesteld. De wenschen van de regeering zijn bekend: een eerste oefentijd van 11 maanden en een contingent van 32 000 man. Deze maatregelen acht de regee ring noodzakelijk, om de navolgende redenen: In de eerste plaats moet de ge oefendheid van den soldaat op een hooger peil worden gebracht. In de tweede plaats is het noodig, onze re serve-officieren bij het onder de wa pens komen een troepencommando te geven, opdat zij zich beter dan tot nog toe op hun taak in een even- tueelen oorlog kunnen voorbereiden. Ten derde is het in den huidigen tijd noodzakelijk sterker garnizoenen aan de grenzen te leggen; zoodat men tenminste eenigecmate tegen z.g stra tegische overvallen verzekerd is. Dit brengt natuurlijk met zich mede, dat de parmanente vredessterkte op een hoo ger stand wordt gebracht. Verder is er dan nog personeel noodig voor de nieuw ingevoerde of rog in te voeren strijdmiddelen. En tenslotte acht de regeering het noodig, het gemobili seerde leger te doen bestaan uit min der lichtingen dan tot nu toe het ge val moest zijn. Daardoor wordt dan natuurlijk de eenheid in ons leger verhoogd. Nu is er in de laatste maandne in bepaalde kringen nog al eenige cri- tiek op de regeeringsvoorstellen uitge oefend, waarop wij, gezien de groote belangrijkheid van het onderwerp, gaarne eens wat nader willen ingaan. Aangezien een ieder er van over tuigd is, dat een versterking van onze weermacht een dringende noodzake lijkheid is, laat het zich begrijpen, dat de critiek hoofdzakelijk met flnancieele argumenten werkt. Nu is het natuur lijk waar, dat de legerorganisatie be langrijke offers van onze landgenooten zal vragen. Maar daarbij verkeeren de Nederlanders waarlijk niet in een on gunstiger positie, dan andere volken. Integendeel, in staten, welke minder FEUILLETON 14. Naar het Engelsch. Je zult oversteken van hier, eer er een maand verloopen is. Er volgt een huwelijksaanzoek voor je van den ka pitein. Hij is dol-verliefd op je en zal je een ring en een titel bieden. Narcissa hield den adem in en klem de de lippen opeen, omdat ze bang was, dat haar anders de vraag zou ont vallen, die haar totaal vervuld: Daar werd toch niemand anders dan Des- mond O'Regan mee bedoeld? Haar oogen gingen hoe langer hoe meer schitteren, terwijl zij luisterde naar hetgeen de waarzegster er toen nog bijvoegde: Je zult binnenkort aan een vreem de tafel aanzitten en je zult zeer in genomen zijn met iets, dat je overkomt; innig gelukkig zul je naar huis terug- keeren. Dan zal je van een dood hoo- ren, waar je niet al te bedroefd over zult zijn; maar daarna gevaarlijk gelegen zijn dan de onze, oordeelt men het noodig de bevolking nog zwaarder militaire lasten op te leggen. Dat is wellicht een schrale troost voor de belastingbetalers, maar het toont toch duidelijk aan, dat de regee ring werkelijk geen overdreven dingen van ons volk eischt. Desondanks bestaat de mogelijkheid, dat een groot deel van onze volksver tegenwoordiging meent, dat er op de voorgestelde uitgaven voor de defensie zal moeten worden bezuinigd. Men zal zich, zij het ook met eenige spijt, mis schien bij deze overtuiging neer kunnen leggen, maar niet duidelijk is het, waar om men deze bezuiniging nu juist wil vinden in een vermindering van den voorgestelden eersten diensttijd van 11 maanden tot b.v. 8 of 9 maanden. Nu de techniek van den oorlog steeds in gewikkelder wordt, lijkt ons een oefen tijd van 11 maanden toch reeds een minimum toe, en met recht mag de desbetreffende voorgestelde maatregel van de regeering dan ook als één der voornaamste pijlers van ons nieuw leger worden beschouwd. Wanneer er dan werkelijk bezuinigd moet worden op de voorgestelde uit gaven, ware het dan niet beter, deze bezuinigingen te zoeken in een ver mindering van de voorgenomen lich tingsterkte van 32.000 man tot b.v. 29.000 man? Men vraagt zich zulks te meer af, wijl een vermindering van den voorgestelden diensttijd van 11 tot 9 maanden, waarlijk zoo'n groote bezui niging nog niet beteekent, wijl de kos ten voor voeding van den soldaat niet zeer hoog zijn. En bij een vermindering van de lichtingssterkte zou men in ieder geval op de totale kosten voor kazerne bouw, beroepskader en dienstplichtigen kunnen bezuinigen, omdat de aanwe zige maximum vredessterkte per corps daalt. Ons lijkt een dergelijke bezuinigings maatregel, indien deze onverhoopt dan al noodig mocht blijken, beter, dan een vermindering van den voorgestel den eersten oefentijd van 11 maanden tot een korter tijdsbestek. Actie van de kunstmesthandel. Namens de Coöperatieve Ned. In- koopvereeniging G.A., gevestigd te Nu- mansdorp, wordt om publicatie van het volgende verzocht: Op 18 November hielden de kunst- De oude hield ineens op. Ze ging toen over in een zacht gemompel in haar eigen taal en daarna legde zij de kaarten weer in twee- en zeventallen. O, ten slotte heb ik toch gelijk. Je krijgt heel veel cadeaux: ik zie al lemaal bloemen en vruchten. Ik zie ook een blonden man. Hij komt over diep water en hij heeft een spoor van bloed achter zich. Hij heeft genoeg geld, maar je hebt een dubbel-gevou- wen papier tegen. Je zult zeer terneer geslagen zijn, maar je hart gaat uit naar goud en dat zal je krijgen. Narcissa moest zich aan de tafel vast houden; ze trilde van het hoofd tot de voeten. Hier is een verrassing voor je, klonk weer de stem van de oude, ter wijl ze het jonge meisje drie kaarten aanbood. Daar moet je er een van nemen. Narcissa koos de middelste. O, 't is een waarschuwing. Je moet op je hoede zijn. Voor wien? Voor een man of een vrouw? Voor een vrouw en die vrouw ben je zelve. Dat is alles. Nu is je toekomst je bekend. De kat kwam het vertrek binnenge- sprongen en zette een hoogen rug op. mesthandelaren, vereenigd in de Coöp. Ned. Inkoopvereeniging G.A., geves tigd te Numansdorp, een algemeene vergadering te Breda ter bespreking van „de ongunstige positie waarin de han del geraakt is door de contingenteering der stikstofmeststoffen". Na uitvoerige discussies is het vol gende besloten onder aandacht van belanghebbenden te brengen. De Coöp. Ned. Inkoopvereeniging. in algemeene vergadering bijeen, overwegende, dat gebleken is, dat door Staatsmijnen en M.EK.O.G. in 1934 contingenteering is aangevraagd van stikstofmeststoffen op 100% der basisperiode op grond vanhetfeit.dat importen van outsiderslanden een ern stige bedreiging vormden voor de na tionale industrie, dat niet alleen deze aanvraag is toe gestaan, doch dat deze in 1935 even eens op aanvraag van Staatsmijnen en M.E K.O.G. is teruggebracht aanvan kelijk op 50o/o, later op 30°/o der ba sisperiode, dat door het toestaan dezer aanvraag bronnen(outsiders) verloren gingen voor den handel en aan Staatsmijnen met M.E.K.O.G. een machtpostie verschaft werd op de Nederland sche markt, dat deze producenten verkoopsvoor- waarden ontwierpen, waardoor de han del in een bijzonder ongunstige posi tie werd geplaatst o m. tegenover de Coöperatieve instellingen het Centraal Bureau uit het Nederlandsch landbouw- comité e.a., waardoor de omzet van kunstmeststoffen van die instelling in het bemestingsjaar 1936/1937 met 12% of 60.566 ton opliep tegenover 1935/ 1936, dat Staatsmijnen door middel van een agent in Spanje groote hoeveelheden zwavelz. amm. leverde a f 4 per 100 kg. en bovendien aldaar beduidende cre- dieten verstrekte, terwijl in Nederland bij hoogere prijzen vooruitbetaling ge- eischt werd, dat 25 Juli van dit jaar 65o/0 van den aankoop reeds betaald moest wor den hoewel het product voor het groot ste gedeelte nog moest worden gefa briceerd, dat het stikstofkartel dit jaar 100.000 ton zwavelz. amm, verkocht voor den prijs van f4.62 c.i.f. Japan, besluit al het mogelijke te doen, ten einde de contingenteering opgeheven te krijgen, omdat nu alleen zoovele handelaren ernstig gedupeerd worden door dit stelsel, doch mede omdat tien duizenden landbouweis benadeeld wor den door het betalen van hoogere siik- stofprijzen. Weg, poesl Als ik je noch eens zoo zie springen als een bok, dan breek ik je pooten! Het dier mauwde klaaglijk en het heele tooneel leek Narcissa zoo grie zelig, dat ze naar buiten vluchtte en voortijlde naar het houten hekje, waar ze Gipsy zoo lang had aangebonden. HOOFDSTUK VIII. De brieven, die van Merrion Square op Claragh kwamen, waren dan wel allerdroevigst. Het heele huishouden was verslagen, terwijl Nancy en de oude butler zelfs niet vatbaar waren voor eenigen troost. Eerst na de be grafenis was er een soort van dofte wanhoop ingetreden. Mr. Stapylton, de oudste deelgenoot van de zaakwaarnemersfirma Stapylton Stapylton, een vriendelijke, ouder wets-hoffelijke oude heer, deelde Nan cy de tijding mee, dat zij totaal on verzorgd was achtergebleven, iets, dat het jonge meisje in de grootste berus ting aanhoorde. Er was niets meer over; haar vader had alles op het spel gezet voor die bewuste kopermijn-speculatie. Narcissa beantwoordde alles en hield zich, of ze levendige belangstelling voel de voor Nancy. Miss Carton was haar echter een totaal vreemde en wat zij Buiten verantwoordelijkheid der redactie. UIT ZIJN ASCH VERREZEN! Langen tijd was er, door velerlei redenen, eenige stagnatie in ons werk. Thans evenwel hopen we met nieu wen moed ons heerlijk werk de hulp verleening aan de verdrukte Christen heid in Rusland, weer aan te vatten. We kunnen U mededeelen, dat alle onzekerheid omtrent het resultaat van onze milddadigheid is weggenomen en dat we, op gezag van Dr. Steinwand te Dorpat, den leider van den Balti- schen Rusland arbeid, kunnen verze keren, dat Zeeland een bepaald aantal gezinnen kan helpen. Ieder gezin, dat in Rusland om des geloofs wil ten prooi valt van honger en ellende, kan door ongeveer f 15 per maand, dus f 180 's jaars worden geholpen en behouden Indien wij als Zeeuwsch Comité 20 gezinnen voor onze rekening nemen, is dat wel waar lijk niet te veel gevraagd. Twintig martelaarsgezinnen gered door f3600 's jaars! O zeker, het is wel een klein pro cent van het groot aantal verdrukten, maar bedenken we, dat Christus zich ook om den enkeling bekommerde, dan zij het ons een eer in Christus Naam enkelen van Zijn Kerk te steu nen in den zwaren en bitteren strijd des geloofs. Als dan ook binnenkort een beroep op U gedaan wordt door „De Zeeuw- sche Bekerhopen we, dat die op roep niet tevergeefsch zal zijn. Gaarne ben ik bereid Uw gaven in ontvangst te nemen, terwijl ik hierbij nog mededeel dat de heer G- M. A. Laernoes, Oud-Indisch Schoolhoofd, Koudekerke, B. 386. zich bereid heeft verklaard, inlichtingen te verstrekken over den Rusland-arbeid en mede te werken aan de propaganda voor het werk van „De Zeeuwsche Beker. Voor het Comité vnd., A. Koning. St. Laurens. Giro 220659' Kantongerecht te Oostburg. Strafzitting van 25 November 1937. Uitspraken. Verkeersovertredingen: D. J. H„ Sluis f 3 s 3 d. en f 2 s 2 d.. F. J. H. v. d. nog van haar wist, was niet bevorder lijk, om haar sympathie te wekken. Ka pitein O'Regan was immers Nancy's „beste vriend"? Om diezelfde reden wilde ze toch op goeden voet van ver standhouding blijven met de arme in valide en dus gaf zij blijk van de groot- sta deelneming in de brieven, die zij naar Merrion Square schreef. Op een ochtend kwamen er drie brieven voor Narcissa. De eerste, dien zij opendeed, was van Aileen. Het was een kort, haastig verslag van het ver loop van de omstandigheden in haar omgeving; Nancy Carton lag ernstig ziek aan hersenkoortsen en was van Merrion Square naar een particuliere ziekeninrichting overgebracht. Mrs. Blake zelve had haar intrek ge nomen in Hotel Shelbourne en was de eenige, die bij de patiënte werd toe gelaten. De inboedel op Merrion Square werd verkocht, behalve dan de familieërf- stukken Mr Stapylton was door Nancy daartoe gerechtigd. Aileen deelde verder mee, dat het geld van dien verkoop, benevens het luttele bedrag op de Iersche Bank, het eenige was, dat Nancy nog scheidde van het armhuis. Als het beklagens waardige kind nu uit de zlekeninrich- (Ingez. Med.) Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met Vit cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. Mr. J-0"1 Na I (Ingez. Med.) B„ Middelburg f 1 s 1 d., J. A. P. C. S„ Roosendaal f 3 s 3 d„ H. L. P. W„ Oostburg f 3 s 3 d„ C. G„ Schoondijke f 2 s 2 d„ G. van R., Eede f 5 s 5 d„ I. v. d. L., Groede f 5 s 5 d„ H. W. L. v. d. S„ Sluis ting kwam, dan zou zij eigenlijk geen tehuis hebben. Daarom moest Aileen er, gezamenlijk met Jim en met kapi tein O'Regan, om de zieke, heel voor zichtig, naar Claragh over te brengen. Dan zou zij een invalidenwagen voor haar nemen, dien Nancy in de stad na tuurlijk nooit had willen hebben, maar op die eenzame wegen in het verre Westen zou Mulhern haar dan kunnen rijden, want Alleen had reeds afgespro ken met den oude getrouwe, dat die zijn meesteresse vergezellen zou. O, als je eens had bijgewoond, hoe dankbaar de oude man daarvoor was! Als maar de helft van de zegen beden, die hij voor mij uitsprak, In vervulling komt, dan zal ik wel heel gelukkig worden! Nancy Carton kwam dus op Claragh Lodge?In het eerste schrikte Nar cissa hier geweldig van: het kasteel was immers veel te dichtbij en die woorden: „mijn beste vriend', klonken haar weer in de ooren. Maar toen zij er wat langer over na dacht, vond ze het zoo erg niet meer. Den kapitein zou ze nu toch ontmoe ten en als dit samentreffen maar een maal had plaats gehad, dan hoefde ze geen mededingster meer te duchten. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1