BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. \HHI rü- -- -i W**- -1 Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Het nieuwe Gemeentehuis te Groede. FEUILLETON 47ste Jaargang Vrijdag 26 November 1937 Nummer 4291 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dinsdagmiddag werd in een buiten gewone Raadszitting het nieuwe Ge meentehuis officieel geopend. Behalve Wethouder Lombaard was de Raad voltallig. Mede waren aanwezig het Secretarie- personeel en het Gemeentepersoneel, de architect en de aannemers, alsmede eenige ingezetenen. In de Raadszaal prijkten eenige mooie bloemenmanden, ter gelegenheid van de opening aangeboden. Nadat de Voorzitter. Burgemeester Wagtho, deze vergadering had geopend, sprak hij de aanwezigen als volgt toe: Geachte aanwezigen, Het behoort nu eenmaal niet tot de dagelijks voorkomende gebeurtenissen, dat een nieuw gemeentehuis in gebruik wordt genomen. Nu dit belangrijk feit in onze ge meente zich op het punt staat te vol trekken, en daar ook voor de toekomst dit gebeuren schriftelijk in de notulen behoort te worden vastgelegd, is voor dat doel deze buitengewone raadszit ting belegd. Welk een belangrijke plaats in het algemeen een gemeentehuis In het da gelijks leven inneemt, mag zeker als voldoende bekend worden geacht. Wanneer men eens zou nagaan, in welke gevallen men zijn schreden naar die instelling heeft te richten, dan zou men al dadelijk kunnen beginnen bij de aangifte van een geboorte (begrijpelijk dat de betrokkene dat zelf niet heeft te doen); is men zich het leven nog nauwelijks bewust, dan bestaat de ge legenheid om zich daar te laten vaci- neeren. Zoo voortgaande zou men kun nen komen tot de aangifte van over lijden, terwijl dit dan nog maar aange legenheden betreffen die de gewone levensloop van den mensch a ingaan. Maar, in hoeveel andere gevallen is een gang naar het gemeentehuis nood zakelijk, men denke daarbij aan allerlei verklaringen en vergunningen, als: ver- hulsbiljetten, slachtvergunningen, visch- en jachtakten, verklaringen van goed gedrag en onvermogen, kadaster inzage rijbewijzen, bouwvergunningen, muziek- vergunningen, teveel om op te noemen. Dat overigens een raadhuis een in stelling is, waarin over het wel en wee van zoovelen wordt gesproken, geoor deeld en beslist, vooral in dezen tijd, en waarbij dus een groot deel der ge meentelijke samenleving is betrokken, behoeft nauwelijks betoog. 13. Naar het Engelsch. Als je binnen wilt komen, voor uit dan! Maat anders, ga dan ook dadelijk! Die stem kwam van een persoon tje, zóó erbarmelijk ineengedrongen en verdroogd, dat het wel een elfje leek; de wangen waren als van leer; het haar leek een eind verbleekt, uitgeplozen touw; ze had in het geheel geen tan den meer, maar nog zware wenkbrau wen en geel-groene oogen. Dit was dus nu Bantry, de heksl Ze staarde Narcissa aan met listige uitdrukking. Ik heb vannacht van je gedroomd en daar ben je dan nu! begon zij. Ga zitten. Ha, ha, ha! Kom eens een haartje naderbij en laat ik je eens goed bekijken. De oude richtte zich op op haar stok; ze was bijna dubbel gevouwen en staarde het jonge meisje aan met doordringenden blik; toen sprak Het behoeft evenmin uitvoerige ver melding, dat aan de totstandkoming van dit bouwwerk de noodige critlek niet is bespaard gebleven, maar deze kan, op zichzelf beschouwd, niet als iets bijzonders worden aangemerkt. Omtrent het feit dat deze critiek meermalen de grens van het onredelijke moest over schrijden, zal niet nader worden inge gaan. Nu dan toch het schip in veilige haven is aangeland, wat met veel moeite en zorg, in verband met de steeds stijgende prijzen, nog voor het toegestane bedrag is kunnen bereikt worden, past het mij in de eerste plaats de daarvoor aangewezen architect die hiervoor al het mogelijke in het werk heeft gesteld om tot een goed einde te komen, hartelijk dank te zeggen en geluk te wenschen met het verkregen resultaat. Ook de aannemers van het werk die met zooveel moeilijkheden hebben te kampen gehad, vooral door de slechte weersgesteldheid, en die nimmer heb ben teleurgesteld, wanneer het betrof hun medewerking om een behoorlijke afwerking van het geheel te verkrijgen, dienen hier een buitengewoon woord van lof te worden toegekend. Overigens wil ik mijn dank uitspre ken aan al degenen die in meer of mindere mate voor de totstandkoming van dit werk, hun medewerking heb ben willen verleenen. Dat in weerwil van de veel verhoog de posten van het plan, in vergelijking met die van een vorig jaar, een ver hooging van belasting niet noodlg is gebleken, ook r.let voor volgende jaren, mag hier zeker als een gunstige om standigheid naar voren worden gebracht Het zou te veel van Uw aandacht ge vergd zijn, wanneer U een volledige beschrijving van het geheele gebouw werd gegeven. Toch heb ik gemeend, voor belanghebbenden een globaal overzicht te geven van wat hier is tot stand gebracht. Het gebouw is van een modern Hollandsch type met schildbekapj ing opgetrokken met spouwmuren van be- tonsteen met aan de onderzijde onge veer 8800 donker paarse klinket met daarboven ongeveer 34000 gladde gele verblendsteen. Zonder de parketvloeren werd in het gebouw 40 m3 hout ver werkt. De veldwachterswoning bevat een woonkamer, keuken, bijkeuken bergplaats, 2 groote slaapkamers, 1 ze wat half luide in zichzelve in het Iersch en liet zich daarna weer in haar stoel vallen. Waar kom je vandaan? vroeg zij. Uit Londen, antwoordde Narcissa, die liever regelrecht gevlucht was. Zoo? Dan ben je wel van verre gekomen! Wat dacht je eigelijk hier te vinden? Vooruit, kip, uit den weg, of ik zal jelZe dreigee met haar stok naar 'n bijzonder magere hen, die weer door het achterdeurtje was bin- nengefladderd. Want je kunt hier niet zijn komen schuilen: het weer is te goed. Waarom ben je dan hier? Ik kwam u eens opzoeken. Opzoeken? Ja, om u te vragen, of u mij wil de waarzeggen. Zoo, zoo! Dan kon je wel eens bij de verkeerde zijn! Wat heb je bij je? Narcissa haalde een zilverstuk uit haar taschje, dat ze bij zich droeg en legde dit op tafel. Geld Geld! riep de oude verach telijk. Wat heb ik daar nu aan, terwijl ik niet verder kom dan hierl Waarom heb je geen thee of tabak of brandewijn of iets dergelijks meege bracht? Het ging Narcissa hoe langer hoe meer berouwen, dat ze hier gekomen kleine slaapkamer en een zolderruimte. Aan de Noordoost- en Noordwestkant bevinden zich respectievelijk de plaat sen voor de brandspuit en de lijkkoets Aan het einde der z.g. dienstgang van het gemeentehuls bevinden zich de cel, een ruimte voor de motor, dienen de voor waterdruk met daarbij behco- rende waterdrukketel van de fa Stork te Hengelo, een centrale verwarmings- installatle van de Gebr. Rookus te Breskens, verder de secretarie, archief kamer en kluisruimte, raadzaal, kleine vergaderkamer, burgemeesterskamer, hal en traphal, 2 W.G.'s, trap naar verdieping alwaar alsnog de beschik king over ongeveer 140 m' ruimte. Alle binnendeurkozijnen zijn van staal, alle binnendeuren van het ge meentehuis van teakhout; ijzeren ramen van de Vries en Robbé uit Gorinchem, de genoemde deuren van de Firma Bruinzeel. De buitendeuren zijn van Amerikaansch grenenhout, alle sloten en krukken van Lips' slotenfabrieken, terwijl de trappen werden gemaakt in beukenhout. De geheele electrische in stallatie is van de Firma Drucks te Breskens. De sanitaire artikelen van fa Stokvisch. Het tegelwerk van Firma Bikkers te Schiedam. De gele steen van N.V. Cuno Steljes te Venlo. De eiken parketvloeren geleverd en geplaatst door Nanninga's houthandel te Winne- weer. Nergens in het gebouw werd van minderwaardig materiaal gebruikt. Wat de inrichting van het gemeen tehuis betreft, moge nog worden op gemerkt, dat deze nog niet volledig mag worden beschouwd en dat ter completeering daarvan, voor het vol gend jaar een bedrag op de gemeente- begrooting is uitgetrokken. Hiermee, geachte aanwezigen, enkele grepen die van de samenstelling van dit gebouw een indruk kunnen geven. Met deze inleiding zou ik willen be sluiten door het uitspreken van den wensch, dat het nieuwe gemeentehuis, dat vanaf heden in gebruik wordt ge nomen, zal voldoen aan de verwach tingen, die daarvan werden gesteld en dat de daarin te verrichten handelin gen en beslissingen zullen mogen strek ken tot heil en voorspoed van de ge meente Groede. Hierna werd een rondgang gemaakt door het nieuwe gebouw om dit te bezichtigen. Een en ander maakte een zeer goede indruk. Het is, zooals wij in ons vorig nummer schreven, een zeer mooi ge bouw. Na den rondgang werd een foto gemaakt in de Raadszaal. was; maar ineens veranderde de uit drukking op het gelaat van de oude. Ze was nu weer van haar stoel opge staan en hobbelde naar de deur. Hoorde je dat? riep ze Ga eens gauw naar buiten en houd hem tegen. Dat is Timmy, de ketellapper, die zeker naar de stad gaat. Hallo! Eriep Narcissa gedwee, toen ze een vreeselijk mager mannetje, net een caricatuur door het lage kreupelhout zag naderbij komen. Hij stond onmiddellijk stil en riep: Genadige Hemel, daar is een vrouws persoon bij Bantry! Narcissa trad weer het vertrekje bin nen, gevolgd door 't mannetje. Hij keek eens even naar haar en nam zijn schun- nigen vilten hoed af, terwijl de heks hem ontving met een stortvloed van rad-gesproken Iersche woorden. Houdt je nu eens even stil, Ban try! zei hij terechtwijzend Want jij mag dan al geen manieren hebben; ik wil eerst die schoone jongedame goe den-middag wenschen' U komt uit Claragh, is 't niet? vroeg hij aan Nar cissa op eerbiedigen toon. Het jonge meisje, dat blij was, dat ze tenminste nog een ander mensche- lijk wezen om zich heen wist, antwoord de vriendelijk; Omstreeks half zes vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke maal tijd, aangeboden door den Raad, buiten het budget van de Gemeentekas. Hier werd door den Voorzitter een dronk ingesteld op H.M. de Koningin, en het Koninklijk Huis. Voorts werd dank gebracht aan den architect, de bouwers en allen die tot het tot stand komen van het gebouw hun medewerking l adden verleend. Natuurlijk werden tijdens de maal tijd de noodige toespraken gehouden. Het was een gezellig samenzijn En zoo is het nieuwe gemeentehuis op plech tige, hoewel stille, wijze officieel ge opend. Moge het strekken tot welvaart van de gemeente. Wekelijksch Overzicht. o De stroom van geschenken ter ge legenheid van het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard is nog niet tot staan gekomen, of reeds begint er een nieuwe stroom te vloeien of althans worden de voorbereidingen daar toe getroffen een nieuwe stroom van geschenken, ditmaal als uiting van vreugde en medeleven met de aanstaan de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Overigens zal deze nieuwe stroom wel meer binnen de perken blijven dan die v an de huwelijksgeschenken, im- DE ON DERVINDING LEERT MU DIT; j RADION-WIT IS NATUURBIEEK-WIT.' (Ingez. Med.) Ja, ik logeer bij mrs. B'ake. Zoo? Dus dan Is u de jongeda me uit Londen? Ik heb van u gehoord in Killacer. Goeden middag, my Lady. of misschien liever: goeden-avond! Toen keerde hij zich weer tot de heks en nu volgde een Iersche samen spraak, die zeker niet al te vriendelijk was, vooral van de zijde van de oude vrouw, en waarbij ze elkaar telkens trachten te overschreeuwen. In het vuur van hun rede sloeg Bantry met haar stok op tafel, terwijl Timmy haar dreigde met een opgestoken vinger. Narcissa vreesde, dat die twee nog handgemeen zouden worden, maarzoo ver kwam het toch niet. Het eindigde daarmee, dat Bantty de halve kroon, die zij zoo lang in de punt van haar doek geknoopt had, te voorschijn haal de en Timmy die bij zich stak, in den mond, wel te verstaan. Pas op, dat je 'm niet inslikt! riep de heks, want dan krijg je geen drop pel thee of whisky. Bedenk dat wel! Wees maar niet bang. En dan Bantry, zou jij ook niks hebben; weet dat wèll Met hoffelijken zwaai met den grijzen vilthoed verliet hij het vertrek. Het speet Narcissa, dat dit intermezzo hiermee besloten was.. Mr. P.J. OUD Zaterdagavond voor de Radio! Stemt Zaterdag 27 November, om half negen af op Hilversum I (1875 M). Oud-Minister Mr. P.J. OUD houdt dan ter gelegenheid van de Alg. Verg. van de Vrijzinnig Democratische Bond een rede over de politieke toestand. Stelt U op de hoogte, van wat de Vrijzinnig Democraten willen en zendt ons deze bon in! (Open enveloppe ge frankeerd met l1/2 cent.) TTM bond l VRUiiWI<IG k9 - Haarlem 1 4 Haam A.die»_ (Ingez. Med.) mers heeft het Prinselijk Paar reeds bij tijds te kennen gegeven, het zeer op prijs te stellen, indien hierin matiging wordt betracht. Wij zouden dan ook geen aanleiding hebben gevonden, hier van in ons overzicht melding te maken, ware het niet, dat de keuze zoowel als de opzet van het geschenk, waarop wij hier doelen, van zoo bijzonderen aard zijn, dat het in waarheid een geschenk voor ons heele volk zal worden. Men zal reeds begrepen hebben, dat wij met het bovenstaande het oog hebben op het onzes inziens zeer gelukkige initia tief van de Stichting „Ons Kind", die naar aanleiding van de verwachte heu gelijke gebeurtenis in de Prinselijke Familie onder leiding van prof. dr. J. H. Gunning Wzn., en met medewer king van tal van vooraanstaande des kundigen op opvoedkundig gebied, een werk gaat samenstellen, waarin alle vraagstukken die de opvoeding van het jonge kind betreffen, zullen worden be handeld. Het bijzondere van den op zet is nu echter, dat het batig saldo van deze op zichzelf reeds zeer belang wekkende uitgave zal worden gestort in een fonds onder beheer van de Stich ting, het welk ter gelegener tijd aan het Prinselijk Paar zal worden aangebo den met het verzoek er een bestem- Toch was Bantry hierna wel wat van toon veranderd, blijkbaar in het voor uitzicht op: „een droppel thee of whis ky". Uit een ouden, gebarsten trekpot haalde ze een spel kaarten te voorschijn, dat zeker dan wel ruim dienst had ge daan, althans smakelijk zag het er niet uit. Schuif je stoel aan en schud de kaarten. Narcissa had nu weer een kleur van opgewondenheid. De heks nam het spel, wierp de kaarten achtereenvolgens op tafel en mompelde geheimzinnig: Boven je; onder je; achter je; vcor je; op je; over je; naar je toe; naar je huis; wat je verwacht; wat je niet verwacht; wat in vervulling zal komen. Ze herhaalde deze woorden, tot ze negen-en-veertig kaarten op tafel had uitgespreid. Toen nam zij de andere drie. Daar is nu de verrassing. En nu zal ik je de toekomst voorspellen Het beste hart voor je is over de zee. Hij dient zijn vaderland en op dit zelfde oogenblik denkt hij aan je. Hij komt terug en je zult hem zien in een groote stad. Er staat je ook een reis te wach ten. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1