Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Klaasje Allemansverdriet Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. maar ook voor hen, die later in het huwelijk treden. Deze gehuwde oud' verpleegsters worden vaak de vraag baak in hun woonplaats en omgeving. Ook al word de opleiding niet vol tooid, dan is toch een verblijf van en kele jaren in die omgeving voor het verdere leven van groot belang. KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 28 Nov. Dag- en Avondvertooning van HET MEISJE VAN ZAVENTEM, Operette in drie bedrijven van Henri Caspeele. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 28 November, nam. 2,15 uur Opvoering van LAKMÉ, Opera in drie bedrijven. Muziek van Leo Delibes. SCHOONDIJKE. Intrede. De alhier benoemde preklkant ds J A. Swart hoopt op 5 December alhier zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk, en bevestigd te worden door ds F. L. Castelein van IJzendijke. SLUIS. Herkozen. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de periodiek af tredende heeren D. A. de Kramer en Iz. Verhage. Boekbespreking. Sygrid Boo: „Vacantie in kilometers". Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg.: W. Bigot Van Rossum, Amsterdam. Hierin wordt door de vacantiegan- gers beschreven hun vacantiereis per auto vanuit Noorwegen naar Duitsch land en terug. Hoe die reis wordt afgelegd, wordt ons goed beschreven, maar wat we van bezienswaardigheden te lezen krijgen, is miniem. Veel beschaving gaat er niet van deze vacantiereis uit, hoewel wij er zeer geestige verhalen in vinden. 0 J. Ubink: „In de vergulde ton". Uitg.: SijthofFs Uitg. Mij., Leiden. De vroolijke verteller Jan Ubink, komt ons „In de vergulde ton" men- schen aan de stamtafel hun levensge schiedenissen vertellen, welke ons goe de en levendige verhalen openbaren. Het is boeiend geschreven en wij zien met verlangen uit naar meer van deze verhalen. 0 Dr. A. J. Cronin: „De Citadel". Ingen. f 3,75. Geb. f -4,50. Uitg.: SijthofFs Uitg. Mij., Leiden. Dit meesterwerk van Dr. Cronin brengt ons de geschiedenis van een jongen toegewijden dokter, die den strijd aanbindt tegen armoede en ziekte. Wij volgen zijn strijd tegen de onwe tendheid, onverschilligheid, en baat- zuchtigheid van zijn collega's en leeren hem waardeeren als een fijnen idealis- tischen geest, die zich niet wil laten neertrekken door de practijken, die in zijn beroep zoo gebruikelijk blijken. Hoe mooi wordt ons beschreven hoe de oude idealen wegvallen, de winzucht de overhand krijgt en de verwijdering tot zijn hooggestemde vrouw toeneemt. Met dit boek treft de schrijver ons recht in ons hart. 0 Anke Servaes: „Kinderen die over zijn". Ingen. f 2,90. Geb. f 3,75. Uitg.: Hollandia-Drukkerij, Baarn. Evenals In „Kinderzaal" weet de schrijfster in dit nieuwe boek te boeien. Hoe juist worden ons de verschillende kinderen in het groote kinderhuis, dat zij met haar man Dr van Heuven, ge opend heeft, geteekend. In fijn geko zen woorden geeft zij de karakters weer, waarvan de ondergrond steeds de liefde tot het kind is. Wij twijfelen niet of ook dit werk van Anke Servaes zal evenals „Kinder zaal" spoedig de achtste druk mogen beleven. 0 Leslie D. Weatherhead: „Het texueele leven". Prijs f 3,50. Uitg.: Erven J. Bijleveld, Utrecht. Deze uitgave kunnen wij van harte toejuichen, mits het oprecht gelezen wordt door jonge menschen die met de moeilijkheden zitten. Uit de opdracht citeeren wij: „Dit boek is geschreven voor hen alleen, voor wie het sexueele een vreesaan jagend geheim is, of een bijzondere persoonlijke moeilijkheid, of beide. Het is geschreven voor hen, die het rein, eerbiedig en ernstig willen lezen". Het Is een belangrijk boek, dat dui delijk en volledig de problemen op sexueel gebied behandelt. ,Uut m n joenge jaoren deur Een Oud-Landjesman. 0 VII. Over da thuusbriengen van brood gesproken, das zou vroeger ook nie gekunnen èn. Om te beginnen waoren d'r belange zoóvee fietsen nie. Diej a t'r nog waoren, wieren gebruukt om mee moöi weer op te haon riejen, in niej om zokke groóte vrechten op te laojen. A' jin dien tied dan toch on verwachts een regenbuj' op je dek kreeg, dan was j'n eêste wérk, a' j' thuus kwam, je fiets afkuschen. Das eêl anders g'oören. Een fiets is noe 'n artikel van daogeliksch gebruuk. D'érbeiers riejen d'r op nao 't land, in daor oóren z'an de kant van de sloóte mao neergeleid, of a' 't in den tied van den oest is, achter 'n stuuk uut de zonne gezet, De kinders, die buten 't durp weunen, kommen d'r op nao schole. Vroeger mossen ze da te voete doen. In de mènschen, diej in 't durp weunen, ge bruken de fiets voor ieder klutsbood schapje. Loöpen kunnen z'ost nie meê. t Is a verscheije jaoren gelejen, dat 'r een ouwe moeie van me zei: ,,'t Za nie lange meê duren, of ze pakken de fiets nog, as ze nao 't uusje moeten". Maor, om op die bakkers t'rug te kom men, ze kunnen aordig ekserseeren mee zoö'n groóte mande mee brood van voren op ulder fiets, 'k Zien d'r geên kanse voo, a haoven ze me 'k weet nie wa. Toch zouwen ze 't wè gelao- ten èn om vroeger in de baomesse in de winter nao diej afgelegen osties te riejen. Z'aon d'r nie deu gekunnen èn, In dat da noe wè kan, da kom alleen' omdat de wegen zoóvee verbeterd zien. As da nie gebeurd was, zouwen d'r nog wè meêr doornemusters gebruukt oóren as noe. Mènschekinders, was zien 'k noe toch een ènd' uut de koers gerocht, in das noe alleêne gekommen, deuda vaoder liever bróód meej ammespek at as knoetels. ,k Zien d'r de kluts 'n bitje van kwiet gerocht. k En vroeger al eês gezeid, da moe der eur annen meêr as vol ao, in oe groóter at de kinders wieren, oe érger of 't was. Zoö lank a m'n in uus ble ven in daor op de vloer speelden, kon t nog 'n bitje. Mao toen a 'k groóter wier, liep ik vanself nao buten op 't of. Dao speelden ik op de zandoóp, die achter 't kiekeskot lag. Dan kon ,k m'n eigen nog a lange bezig ouwen: een oven graoven, koekjes bakken meej 'n leeg blienkdoosj' in die dan in den oven schuven. Toen ao moeder niks geên last van me. 't Gebeurden wé da 'k op t eên of ander oógenblik weg was, maor as z' eên van ulder tweêén, moe der of Sanne, dan hiengen kieken, vonnen ze me toch altled bie buur- vrouwe. Da was mao net an d' andere kant van de wegt. Sloóten ao' j' dao nie, in gevaor da' 'k overrejen zou oóren, bestoeng d'r nie, wan 't eênige gerij, da langs den diek kwam, was 'n boerewaogen of 'n 'onnekarre. Eên keêr, mao dad èn 'k nóóit vergeten ook zien 'k nie bie buurvrouwe, maor in den bogerd terecht gekommen. Eêst ao 'k een stuit op de zandoóp gespeeld, mao da begon me zoó alleêne zeker te vervelen, 'k Ao m'n oven in m'n koekjes in de steek gelaoten, in 'k was nao 't oenderkot gegaoninzoó vèder langs de schure. Op die maniere kwam ik bie 't ekkentje van den bogerd. In da stoeng open. Ikke den bogerd in. Noe wist ik 'eêl hoed, oe klein' a' 'k ook was, da' 'k da nie mocht, 'k Most op 't 'of bluven, of nao buurvrouwe haon. Mao jao, verbojen vruchten èn nog altied 't lekkerst gewist, net zoö hoed bie kinders as bie volwassen mènschen, dus ik gieng den bogerd in. Noe zü' j' meschien vraogen, waorom of Ik dao niej in moch' kommen. Dien bogerd was an twéé kanten ingesloten deur 'n aoge; an de dèrde kant ao' j' de schure mee den bocht. Maor an de vierde kant, in da was eêlehans op ènde liep t'r een sloóte, meêr modder as waoter meschien. Voo kleine kinders is 't allebei gevaorlijk, wan as ze dan niej in 't waoter verdrienken, stikken z' in de modder. Die sloóte, dao was moeder op eur dood van. In da was geên wonder, wan a' 'k er in gevallen ao, dan zou d'r geen mensch m'n oóren schreeuwen èn. 't Was vee vee te vérre van uus af, in de buren diej an d'and're kant van de sloóte weunden, ze zien laoter naor Ame- rikao gegaon, a net zoó min, Of ik noe van plan was, om nao die sloóte te haon, das zlen'k vergeten. In ieder geval kwam ik nie zóóverre, wan ik bleef 'angen bie de mustervumme, diej an 't begin van den bogerd achterom den 'oek van de schuure stoeng. Dao waoren a dikkels musters afg'aold om den oven te stoken, in noe laogen d' een oöp van die losse takjes, diej uut de musters gevallen waoren, zoó maor overal rond de vumme. (Wordt vervolgd). VOETBAL. Biervliet I—Corn Boys I 3—3. Alhier vond Zondag j.l. de ontmoe ting plaats tusschen Biervliet I. Beide elftallen kwamen volledig op 't veld, Direct na den aftrap ondernamen de gasten een fiinken aanval, die echter in de kiem gesmoord werd maar na 5 mi nuten spelen werd de aanval toch be loond door een goal (0—1). De gastheeren weifelen te veel en na 15 minuten spelen doelpunten de gasten nogmaals (0—2). Het is nu een heen en weer getrap en van eigenlijk voetbal kan geen spra ke zijn, hoewel de gastheeren duide lijk de meerdere waren, maar deze meer derheid niet in doelpunten wisten om te zetten en zoo zien we, dat de gas ten voor de derde maal het net door boren (0—3), Biervliet veranderd de verdediging en de 40 minuten spelen gelukte het aan den rechtsbuiten Jan sen de eerste goal te maken (1—3j, Direct daarna klinkt het fluitje van den scheidsrechter en de rust treedt in. Na de rust zijn de gastheeren verre de meerdere. Na 25 minuten spelen klinkt het fluitje en de scheidsrechter wijst naar het be ruchte punt voor het doel der gasten. Bogte neemt de penalty maar schiet keihard op keeper. Nogmaals een schot op de lat. Na 28 minuten gelukt 't den gastheeren beter en na een goed opgezetten aan val weet Bogte te scoren (2—3). Com Boys heeft verder niets meer in te bren gen en na 33 min. weer dezelfde spe ler nogmaals te scoren (3 —3). Na eenig heen en weer getrap klinkt het eind signaal en de gastheeren konden de voldoening smaken, één puntje mee te nemen. Axel—Breskens 1—2. Vergezeld van plm. honderd sup porters toog Breskens Zondag naar Axel, en wat nog nooit is gebeurd, sinds Axel en Breskens elkaar ont moeten, de Oranje-hemden werden in eigen huis geslagen. Een zware mist hangt over het veld, als afgetrapt wordt onder leiding van scheidsrechter Leduc. Reeds dadelijk wordt het een gelijk opgaande wed strijd met vlugge aanvallen op beide doelen. Axel krijgt de eerste kans doch linksbuiten Koster schiet tegen de lat. De Breskens-halflinie weet het spel naar de andere kant te verplaatsen en gaandeweg wordt Axel teruggedron gen. Enkele corners op het Axel-doel leveren niets op. Na plm. 25 minuten speelt D. de Visser zich in de corner- hoek vrij, plaatst laag voor het doel, waar Vermeulen de bal handig iaat loopen voor de vrijstaande H. Fenijn die onder stormachtige toejuichingen van de Breskens-aanhang het eerste doelpunt in de touwen schiet. 0—1. Na dit doelpunt komt Breskens over weldigend opzetten. D, de Visser maakt van een aarzeling der backs gebruik om er alleen van door te gaan. De uitloopende keeper verspert hem den weg en als hij ook die passeeren wil, raakt hij de bal iets te hard waardoor het Axel-doel aan een doorboring ont snapt. J. de Visser schiet dan een boogbal over de keeper maar de bal valt op de lat en rolt achter Even weet Axel zich dan los te werken doch voor de rust wordt niet meer gedoel punt. Na de rust beleeft de Breskens-ver- dedtging een moeilijke periode; Axel valt overrompelend aan en het zijn in deze moeilijke oogenblikken de backs en de halflinie die het gevaar weten te keeren. De half-linie slaagt er ein delijk zelfs in haar eigen voorhoede aan 'twerk te zetten. Na ruim een kwartier spelen komt een hooge bal van rechts voor het Axel-doel, de naar binnen gekomen J. Fenijn vangt het leer op en geeft aan H. Feuijn, die tegen de lat schiet. De terugspringen de bal komt bij D. de Visser, die de bal direct onder controle heeft en on houdbaar langs Dieleman kogelt 0—2. Met nog een half uurtje te spelen, waagt Axel zich ver naar voren ter wijl Breskens, om de voorsprong te behouden, met teruggetrokken binnen- spelers speelt. Eenige keeren redden de backs door snel ingrijpen terwijl de bal eenmaal tegen de paal stuit als Verduijn gepasseerd is. Een kwartier voor tijd weet Axel over rechts door te breken. De rechtsbuiten schiet en het hounbaar schot blijkt Verduijn te machtig. Via het lichaam van de kee per rolt de bal in het doel 1—2. Be grijpelijkerwijze tracht Axel nu de ge 95. 96. Nu begreep Klaasje Allemansverdriet Klaasje Allemansverdriet vond 't maar opeens dat hij voor den gek was ge- 't beste om te maken dat hij zoo gauw l—j— En ja hoor, daar bulten ston- mogelijk weg kwam, voordat Vader Haas houden. den Rakkerte en een ander klein haasje, die allebei erg veel pret hadden. thuis zou komen Want dat zou ook wel een groote haas zijn. Hij holde dus door de gang heen. 8 7 1 0 37-12 15 8 6 2 0 46 19 14 9 5 1 3 29-22 11 8 4 2 2 21-11 10 8 3 3 2 17-15 9 8 4 1 3 23-25 9 8 3 0 5 21-28 6 8 1 1 6 11-30 3 7 0 2 5 13-27 2 8 0 1 7 10-39 1 lijkmaker te forceeren, waarbij links buiten Koster niets en niemand ont ziet Scheidsrechter Leduc geeft enke'e vrije trappen om erger te voorkomen. Tegen het einde is het Breskens dat nog eens stevig doorzet, en met de bezoekers in de aanval komt het einde van deze fraaie spannende wedstrijd. De stand is nu: Breskens Terneuzen Hulst Axel Hoofdplaat IJzendijke Sluiskil Biervliet Corn Boys Oostburg HOOFDPLAAT. Hoofdplaat I Sluiskil I 5—3. Precies twee uur fluit de scheids rechter de beide aanvoerders bij el kaar, Hoofdplaat wint de toss, Sluiskil heeft dus de aftrap. Over het veld hangt een dichte mist en we hebben moeite om de bal in het oog te hou den. Na ongeveer 15 minuten spelen, maakt de rechtsbinnen van de geel zwarten het eerste doelpunt; even la ter speelt de rechtsback van Hoofdplaat te hard terug op z'n doelman en de stand is gelijk 1 1. De rechtsbinnen van Hoofdplaat brengt dan de stand op 21 en acht min. voor de rust maakt hij er 3—1 van. Na de rust is de mist Iets opgetrokken. Sluiskil zet direct alle zeilen bij en weet van een inzinking van Hoofdplaat handig ge bruik te maken; weldra is de stand gelijk. Hoofdplaat weet zich echter te herstellen, de midvoor maakt er 43 van en zes min. voor het einde brengt de linksbuiten de stand op 5—3; hier mede eindigt deze „mistpartij". Voetbaluitslagen. IJzendijke II—S. C. D I 2—2 Groede I—Schoondijke I 33 AxelBreskens 1—2 Terneuzen—IJzendijke 6—4 Hoofdplaat—Sluiskil 5—3 Biervliet—Corn Boys 3—3 Oostburg—Hulst 2—3 BRESKENS. Gevonden Belastingplaatje met étui. Inlichtingen ter secretarie. De moordzaak te Groede. De Hooge Raad te 's-Gravenhage wees gisteren arrest in de zaak van F. J. G., die in de Groedesche moordzaak in hooger beroep door het Gerechts hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot jaren gevangenisstraf wegens dood slag. De rechtbank te Middelburg had hem veroordeeld tot 5 jaar. De Hooge Raad heeft overwogen, dat de rechtbank (met welker beschou wing het Hof zich vereenigde) uitgaat van de gedachte, dat slechts bij een bedreiging met ernstig letsel van een wederrechtelijke aanranding van ver- dachte's lijf sprake zou kunnen zijn, welke opvatting in de wet geen steun vindt, dat de rechtbank zich nu wel later op het standpunt stelt, dat Inder daad een bedreiging met ernstig letsel zou hebben plaats gehad en ook dat geval het beroep op noodweer, immers het noodzakelijke van de daartegen ge richte verdediging, niet aanvaardt, doch de rechtbank tevoren als eisch voor een wederrechtelijke aanranding schijnt te stellen, dat de bedreigde In oogen- blikkelijk levensgevaar moet hebben verkeerd. De Hooge Raad heeft derhalve de door het Hof op dit punt bevestigen de beslissing der rechtbank niet dui delijk geoordeeld en op dien grond het arrest vernietigd, met verwijzing der zaak naar het Hof te 's-Hertogenbosch. BRESKENS. Een droeve plechtigheid. Maandagmiddag werd alhier onder enorme belangstelling het stoffelijk over schot van wijlen den heer H J. Weijk- man, die op zoo n noodlottige wijze om het leven is gekomen en uit zijn gezin en ons midden is weggerukt, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Een schat van bloemen en kransen werd medegedragen. Nadat de kist gezonken was sprak Ds. Goudzwaard een sterkend woord, na eerst te hebben herinnerd aan het zoo droevig lot, dat den visscher Jobse heeft getroffen, wiens stoffelijk omhul sel zich nog in zee bevond, de hoop uitsprekend, dat ook deze spoedig een laatste rustplaats hier op den dooden- akker moge vinden. Hij wees op het broze leven, en sprak woorden van troost tot de ach- terblijvenden. De heer A. Salomé sprak als vriend, wijzende op zijn steeds opgewekte en vriendelijke omgang met ieder. De heer J. Weijkman, broeder van den overledene, dankte allen voor de zeer groote belangstelling, waaruit blijkt de groote vriendschap, welke hij overal mocht genieten. Het embleem, dat op de kist is aangebracht, twee in elkan der gevlochten handen, symboliseerd hier zeker zijn omgang in het leven. Diep onder den indruk, met het be sef, dat wij een ware vriend wegge legd hebben, verlieten wij den dooden- akker. Hij ruste in vrede. Ouderavond. Vrijdagavond werd alhier in de open bare school de ouderavond gehouden, uitgaande van Volksonderwijs. De voorzitter, de heer A. Salomé, opende deze avond met een toepasse lijk woord. Het hoofd der school, de heer C. C. J, de Pree, besprak met de ouders de schoolaangelegenheden, ter wijl de heer Kanters, propagandist van het Centraal Genootschap van Herstel- lings- en Vacantie-Kolonie's, over deze instellingen een en ander vertelde, het welk de aanwezigen aanschouwelijk werd voorgesteld door een film, waar wij duidelijk het verzorgen van het zwakke kind en hec versterkt huiswaarts keeren konden gadeslaan. Wat deze instellingen presteeren, dwingt ons aller bewondering af. Het verwonderde ons niet, dat na afloop, zich direct veertig leden opgaven tot vorming van een afdeeling van het Cen traal Genootschap. Tot bestuursleden dezer afdeeling werden benoemd de heeren C. C. J. de Pree, P. van Luijk en J. v. d. Sande. Tijdens de pauze konden wij het werk onzer kinderen bezichtigen, ter wijl voor versnaperingen werd gezorgd. Vergadering. Vrijdagavond werd alhier in de Wil- helmina-bewaarschool de vergadering gehouden van de Afdeeling Breskens van den Bond voor Staatspensionnee- ring. Uit de rekening bleek dat er een nadeelig slot was van f 39,16. In de plaats van den voorzitter, den heer Dr Ramaker, die wegens vertrek had bedankt, werd gekozen de heer P. J. Roth. Het bestuurslid W. Morel werd herkozen. Aan het einde der vergadering sprak de heer J. Risseeuw, den scheidenden Voorzitter toe, en werd hem een blij vend aandenken aangeboden. De heer Ramaker dankte allen har-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2