BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Wekelijksch Overzicht. o FETTTLLFTON 47ste Jaargang Vrijdag 19 November 1937 Nummer 4289 ABONNEMENTSPRIJS: Pet drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Met ingang van Dinsdag 23 Novem ber a.s. zal de secretarie van het nieuwe gemeenteheis voor het publiek geopend zijn, waarmee alsdan de bestaande wordt opgeheven. -0 Steunverleening aan kleine boeren Zij, die meenen voor bovengenoem- den steun in aanmerking te komen, kunnen zich hiervoor aanmelden bij den Heer A. F. BOSSCHAART vóór of cp 27 November a.s. De Burgemeester van Groede. Prins Bernhard, zoo schreven wij eenigen tijd geleden, naar aanleiding van eenige bezoeken van den Prins aan bekende Nederlandsche »p dustrieën, zet zijn verkenningstocht door het Nederlandsche bedrijfsleven voort. Wij hadden er aan toe kun nen voegen, door het Nederlandsche vereenigingsleven, want ook dit on dervindt herhaaldelijk de blijken van 's Prinsen belangstelling. Was het de vorige week de Nederlandsche padvinderij, die zich in zijn belang stelling mocht verheugen en daar van het daadwerkelijke bewijs mocht ontvangen in de bereidverklaring van den Prins om met ingang van 22 November 1937 op te treden als Koninklijk Commissaris bij d|^Ne derlandsche Padvinders," dezdWeek viel de Nederlandsche Heidemaat schappij de eer te beurt, Z.K.H. het beschermheerschap dezer in stelling te zien aanvaarden. Deze maatschappij verkeert daarmede wel in een bevoorrechte positie, want zij geniet thans de bescherming van alle ledMi van de Koninklijke Fa milie- Ook^Bons staatkundig leven leeft Prins Bernhard ten volle mee. Zoo woonde h(j Dinsdagmiddag de zit ting van den Raad van State bij, waarin het nieuwe lid van dit col Naar het Engebch. Narcissa kleedde zich vlug aan en Mrs. Blake vertelde verder: O, Cissa, het is een ware tra gedie! Nancy weet enkel maar, dat haar vader dood is, maar ik zal haar de omstandigheden moeten meedeelen en de zaken moeten re gelen, voor zoover dat in mijn ver mogen is. De oude heer werd ge ruïneerd. De schok, dien hem dit bezorgde, heeft hem het leven ge kost. Arme Nancy Carton bezit nu totaal niets meer! Ik heb er nog geen bijzonderheden van gehoord. Mulhern, de oude butler, heeft mij het verschrikkelijke nieuws meege deeld; maar het geheel zal natuur lijk een inmg-droevige geschiedenis zijn. Hij heeft mij verzocht, of ik zoo gauw mogelijk wilde overkomen. Dit moet Nancy gevraagd hebben. Is het niet vreeselijk, Cissa? Ja, afschuwelijkl En zoo on lege, prof. mr. Aalberse door den vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, werd geïnstalleerd. Omgekeerd echter ondervindt orik het Prinselijk Paar nog steeds blij ken van medeleven der bevolking en wel telkenmale in den vorm van nagekomen geschenken met zijn, nu al spoedig weer een jaar geleden gesloten huwelijk. Zoo is dezer da gen de geschenkenschat vin de vorstelijke inwoners van Soestdijk weer verrijkt met een buitengewoon fraaie en tevens voor het nageslacht merkwaardige aanwinst, het kunstig uitgevoerde kamerscherm van de Koninklijke Landmacht, dat in ver schillende paneelen volgens ontwerp van kapitein Van den Heuvel de blijde incomste van Prinses Juliana en Prins Bernhard in Den Haag en de verschillende deelen van het le ger in beeld brengt. Het geschenk werd door een deputatie van mili tairen onder leiding van luitenant- generaal Reynders aangeboden, waar na luitenant-generaal Roëll nog een uiteenzetting gaf van de totstand koming en de symboliek van het geschenk. Met bijzondere ingeno menheid aanvaardde Prins Bernhard het geschenk, daarbij den gevers den dank overbrengende van Prin ses Juliana, die verhinderd was bij de aanbieding tegenwoordig te zijn. Merkwaardig voor het nageslacht noemden wij dit geschenk, omdat het geschonken werd juist in een tijd, dat het leger weer een zooveel grooter plaats in het leven van pns volk gaat innemen. Zoo zal het la ter tevens te beschouwen zijn als een herinnering aan het eindelijk zwichten voor den algemeenen drang naar versterking der defensie, waar van ons land zich gedurende jaren na den oorlog zoo zeer afkeerig had getoond. Het Sint-Nicolaasfeest valt dit jaar op een voor den winkelstand wel zeer ongelukkigen dag, namelijk op Zondag. Ieder weet, hoe het nu eenmaal in den aard van de mat- schen ligt, om tot het laatste oogen- blik te wachten en hoe er dientenge volge juist op den laatsten dag, den feestdag zelf, nog gekocht wordt. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat de minister van Economi sche Zaken van verschillende zijden verzoeken heeft ontvangen, om voor den vijfden December ontheffing van verschillende verbodsbepalingen der winkelsluitingswet te verleenen, op dat de winkelstand geen schade lijdt verwacht!... Maar weet je, Ail een, misschien is het wel niet zoo erg, als je het je voorstelt. De menschen spreken soms zoo gauw van „ge ruïneerd"! Ik vrees, dat dit maar al te waar isl De oude heer had gespecu leerd in mijnen of zoo iets. Mul hern schrijft, dat alles verloren is. Arme Nancy, arm kind! 't Zal haar verpletteren! Als Jim nu maar hier was, of kapitein O'Regan! Drie jaar geleden had zij al wat men maar begeeren kan: jeugd, schoonheid, rijkdom, vrienden en positie. En nu is zij een wees; alleen op de wereld; zonder geld en zonder het gebruik van haar ledematen. Narcissa voltooide haar toilet en stond er op, om haar vriendin ten minste naar het station te verge zellen. Aileen gebruikte 'maar heel wei nig en Narcissa begreep, dat dit ook niet anders kon. Toen de dames in het rijtuig za ten stak zij den arm door dien van haar vriendin en fluisterde haar op sussenden toon 'in: Als ik van eenigen dienst kan zijn, Aileen, laat het mij dan toch vooral weten; dan kom ik onmid dellijk. t door het zoo ongunstig samentref fen van Sint-Nicolaasdag en Zon dag. De minister is evenwel van oordeel, dat het geen groote bezwa ren kan opleveren, het Sint-Nico- laas-feest in plaats van op Zondag avond op Zaterdagavond of Maan dagavond te vieren en hij vindt daar om geen aanleiding ontheffing van bepaalde verbodsbepalingen van de winkelsluitingswet te verleenen. In' tusschen geldt deze ministerieele be schikking, die voor vele nering doenden een groote teleurstelling zal zijn, niet voor het geheele land, al thans niet voor de hoofdstad. In Amsterdam toch mogen de winkels op grond van de plaatselijke winkel sluitingsverordening op den vijfden December geopend blijven. Ten aanzien van onze handelsbe trekkingen met het buitenland blijft de regeering diligent. Thans is Ita lië aan de beurt. Naar dit land is heden een delegatie vertrokken, be staande uit dr. F. L. Rutgers Wzn. van het departement van Koloniën, ir. R. P. Bonthuis, inspecteur van den Landbouw en de heeren d'Ail- ly van de Vereeniging voor den Effectenhandel, Colthoff namens het Centraal Instituut voor de bevorde ring van het normale handelsver keer, en anderen. De delegatie, wel ke onder leiding staat van mr. A. van Kleffens, zal te Rome handels besprekingen voeren. HUISVROUWEN VAN ALLE RANGEN, 'TIS RADION-WIT WAT ZIJ VERLANGEN (Ingez. Med.) Mrs. Blake keek eens naar het mooie gezichtje, was meer dan ooit getroffen door het schoone en lieflij ke daarvan en antwoordde: Daar ben ik van overtuigd, Cissa, en ik vind het heel onzelf zuchtig van je, maar ik zou niet weten, wat je in deze doen kon. De zaakwaarnemer van de Car tons zal zorgen voor de begrafenis en dan zal hij alles afwikkelen. Ik moet een tehuis zien te vinden voor Nancy. Het zal den armen butler 't hart breken, als hij zijn dienst verlaten moet. Gedurende de rest van den rit was Narcissa heel stil. Een veertien dagen te Claragh Lodge met geen anderen om zich heen dan de Bray's, was nu niet zoo'n heel aanlokkelijk vooruitzicht. Dit moest Aileen toch ook beseffen. Zijzelve had er tegen op gezien, om er alleen heen te 'Haan, hoeveel ze dan ook hield van het .oude buitengoed. Alsof Aileen ïdife gedachte raadde, zei ze: Cissa, je vindt het toch niet erg, om alleen te zijn op Claragh? Wist ik er maar iets anders op, maar wat moet ik nu doen? O, maak je maar niet bezorgd over mij, Aileen I Ik blijf hier heel kalm en rustig, tot je terugkomt. Een belangrijke onderscheiding is Den Haag als internationale con- ferentiestad opnieuw te beurt geval len. De Volkenbondsconferentie ter bestrijding van het terrorisme, welke van 1 tot 16 November te Genève is gehouden, heeft namelijk besloten. Den Haag aan te wijzen als zetel voor het te stichten internationaal ge rechtshof voor strafzaken. Bij dit ge rechtshof zullen strafzaken betref fende terroristische aanslagen aan hangig kunnen worden gemaakt, waarna de bedrijvers door dit hof eventueel straf kan worden opge legd. Men hoopt op deze wijze da den van terreur als de vermoording van Koning Alexander van Joego slavië te Marseille te kunnen tegen gaan. Voor de keuzen van Den Haag als zetel van het nieuwe gerechts hof bracht de Nederlandsche gedele geerde ter Volkenbondsconferentie, prof. mr. J. A. van Hamel, den dank der Nederlandsche regeering De oorlog in het Verre Oosten. De dappere tegenstand van de Chineezen, die de geheele wereld verrast heeft, is niet in staat ge weest de Japansche troepen te be dwingen en zooals te voorzien was, begint hun militair verzet langza merhand ineen te storten. In het Noorden kan eigenlijk nog slechts van een guerilla-oorlog worden ge sproken, die overigens aan de Japan ners last genoeg veroorzaakt, ter wijl thans ook het front bij Sjanghai doorbroken is. De weg naar Nan king schijnt thans voor de Japanners open te liggen, want het ziet er niet naar uit, dat Tsjiang Kai-sjek van plan is de „Zuidelijke Hoofdstad" te verdedigen. Het civiele bestuur is reeds van Nanking naar Tsjetsjoean verplaatst. Ondanks de militaire tegenslagen schijnen de Chineezen zich toch niet aan 'de Japanners te willen onder werpen. Het millioenenvolk is in dit opzicht zeer eensgezind en ook Tsjiang Kai-sjek weet, dat een een drachtig China, dat eenigszins op de steun van de Westersche demo- cratiën en Amerika zou mogen re kenen, den strijd nog zeer lang vol kan houden en Japan nog tot het brengen van enorme oïfers kan dwin gen. .En nu de gang van zaken te Brussel, waar de vertegenwoordigers van de negen mogendheden a.s. Maandag weer bijeenkomen, een voor China gunstiger verloop schijnt Of misschien tot ik je in Dublin zie. Je weet: als Mrs. Chertsey on gelukkig is aan de speeltafel, dan keert ze dadelijk terug. In ieder ge val komt ze over een paar weken. En ik zou er altijd een dag of drie vóór haar zijn, om alles op de flat in gereedheid te brengen. Terwijl Narcissa dit zei, zag ze er zoo onschuldig uit, dat het in het geheel niet bij Mrs. Blake op kwam, hoe het slechts een handig in elkaar gezet plannetje van 'haar was, om zich te amuseeren meteen van haar bewonderaars, Louis Bres- lau, den schikler, die met zijn pen seel haar schoonheid al beroemd had gemaakt. Louis had den laatsten tijd veel verkocht, zooals zij wist, en hij zou dus wel zorgen, dat zij een aan- genamen tijd had, terwijl ze aan Selina zou overlaten, om den voor jaarsschoonmaak op de flat te hou den. Je zult mij toch iederen dag schrijven, Aileen? vroeg ze op smee kenden toon. toen de dames ofscheid van elkaar namen. Dan zal jij iede ren ochtend een brief van mij heb ben! Zeker. Maar ik kan wel eerder terug zijn, dan je denkt. De Bray's Be baas is in een goed humeur... rnrrrmmtrmmFTilMI (Ingez. Med.) te zullen nemen, behoeft men in het Hemelsche Rijk nog niet alle op timisme te laten varen. Eigenaardig blijft onder deze om standigheden de houding van Japan. Indien het op het oogenblik eenige inschikkelijkheid betoonde, zou het ongetwijfeld zeer veel van China kunnen verkrijgen en kon het aan den kostbaren oorlog, waartoe To kio economisch en financieel ter nauwernood in staat is, een einde maken. Desondanks blijft het land op het oogenblik hardnekkig eischen, dat de eerste stap tot verzoening van den onderworpene, dus China, zal uitgaan. Kennelijk verkeert men op het oogenblik in Japan in een soort overwinningsroes en stelt men onder den indruk daarvan onmo gelijk te vervullen eischen aan China en de conferentie van Brussel. Maar als men in Tsjetsjoean en de Bel gische hoofdstad voet bij stuk weet te houden, is het niet .onwaarschijn lijk, dat de economische toestand in Japan Tokio tot inbinden zal dwingen. Hopelijk ligt voor het ar me Chineesche volk dit oogenblik niet ver meer af. Unaniem besluit van de «iet- inmeng ingscommissie. L.l. Dinsdag is de sub-commissie voor de niet-inmenging weer eens bij elkaar gekomen. Ditmaal was het wel een zeer onbewogen vergadering die in recordtijd kon worden be ëindigd. Dit is wel in hoofdzaak hebben mij beloofd, dat ze goed voor je zullen zorgen, Cissa. Vergeet niet, dat je morgen naar Firze Hall gaat en rijd er vooral niet alleen naar toe; Tony zal je brengen met den dogcart. Ik hoop, dat je het niet al te eenzaam zult hebben I 0 Narcissa keerde terug op Claragh Lodge met eenigen wrok in het hart tegenover Aileen. Waarom had die haar dan niet meegenomen naar Londen en haar zoo lang in Hotel Shelbourne laten logeeren, in plaats van dat zij haar alleen op dat saaie Claragh had achtergelaten? Want hoe zeer ze overigens ook van haar bezoek in het verre Westen mocht genoten hebben, dien wrok was zij altijd tegen Aileen blijven voelen van het oogenblikaf, dat zij de waarschuwing had uitgesproken, wat betreft Desmond O'Regan. Daarom had zij dan ook zorgvuldig het on derwerp vermeden over het kasteel. Toen Narcissa nu echter terug keerde, na den langen rit van en naar het stationen dit, nadat zij enkel een heel licht ontbijt had ge bruikt, genoot zij met recht van den smakelijken lunch, die door Matte zoo keurig opgediend werd. (Wordt vervolgd;.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1