BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KL00STERBALSEN Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens 3®weexv\e Sroede. FEUILLETON 47ste Jaargang Dinsdag 16 November 1937 Nummer 428 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) -0 Op Vrijdag 19 November a s. des n.m. van 23 uur en des n.m. van 7—8 uur wordt, behalve aan kinderen, de gelegenheid opengesteld om het nieuw gebouwd gemeentehuis te be zichtigen. De Burgemeester, M. WAGTHO. Douglas-T oestellen o Eenige technische beschouwingen. In verband met de betreurens waardige ongelukken, welke onze nationale luchtvaartmaatschappij met de Douglas-machines gehad heeft, lijkt het ons juist, eenige technische: beschouwingen aan dit liegtuig-type te wijden. De gegevens daartoe wer den ons reeds eenigen tijd geleden door een volstrekt objectief en be trouwbaar deskundige ter beschik king gesteld. Zonder nu voor de absolute juistheid daarvan in te,staan houden wij deze publicatie toch voor onzen plicht, wijl het bij de bespre king van het voor en tegen van dit vliegtuigtype om een kwestie gaat, die niet slechts ons nationale aan zien betreft, maar door de tragische ongelukken van de laatste jaren ook diep in de belangen van ons volk ingrijpt. Ook begeven wij ons daar mede niet op het gebied eener on zakelijke, eenzijdige critiek, want de serie ongelukken der laatste jaren kan noch aan toevalligheden noch aan persoonlijke tekortkomingen toe geschreven worden: zij vindt naar onze meening haar laatste oorzaak in het gebruikte machinetype. In de eerste plaats hebben de Douglas-fabrikaten, zoowel de DC 2 als ook de DC 3, een zeer lichte bouwwijze. Dit vindt zijn oorzaak in de Amerikaansche constructievoor schriften. De eischen, welke de Ame rikaansche autoriteiten ten aanzien van de veiligheidsfactoren stellen, zijn voorzichtig uitgedrukt iet wat „liberaler" dan de Europeesche Daardoor hebben de Amerikaansche 10. Naar het Engelsch. Hoe oud ben je dan nu? Precies weet ik het niet, maar heel onlangs heeft iemand mij die zelfde vraag gedaan. Het was Pad dy, de Wauwelaar, zooals we hem noemen en Witte Matt en Bantry de heks waren er ook bij. Ik antwoord de: Ik geloof, dat ik tegen de zestig loop. „Arrah, vrouw! Dat was je al veertig jaar geleden!" En Bantry hield vol, dat ik net zoo oud zou wezen als zij en iedereen weet, dat ze al over de honderd isl Goeje Genade, daar slaat het acht! O, dan moet ik weg, prevelde Narcissa, wie het erg speet, dat zij gaan moest. Zij liet een zilverstuk in de hand van Peggy glijden en zei: Ik zal eens gauw weerkomen en dan moet je mij nog wat meer vertellen van kasteel O'Regan. De oude sloeg haar nieuwsgierig fabrieken natuurlijk de mogelijkheid lichter _te bouwen, en daarmede be reiken zij uit den aard van de zaak grooter snelheden, zij het ook ten koste eener verzwakking van de vei- ljgheids-coëfficient. Eveneens zijn de reparatie- en contrölemogelijkbeden bij de Dou glas beperkt. Men moet, om in een- vleugel te komen met het doel een goede contröle uit te oefenen, het geheele draagvlak afschroeven. Dat is natuurlijk voor een luchtvaart maatschappij, die economisch met haar materiaal moet omgaan, een kostbare aangelegenheid, wijl het af nemen der draagvlakken eenige uren tijds kost. Bij de Europeesche- fa brikaten zijn tot dit doel aan de on derzijde van den vleugel groote af schroef bare kleppen aangebracht, die op ieder gewenscht oogenblik een gemakkelijke controle van de ge heele constructie, stuurinrichting, brandstoffenreservoirs, enz moge lijk maken. Ten aanzien van liet stijgvermo- gen, d.w.z. onmiddellijk na den start, ts het volgende te zeggen: Met e©!'. motor bedraagt het stijgvermogen der Douglas na den start 0.83 M per seconde. Een prestatie, die veel te gering ,ïs. Voor een luchtverkeer, -waarbij het in de eerste plaats op veiligheid aankomt, moeten motoren met een stijgvermogen van minstens 2 M per seconde geëischt worden Is dit niet het geval en weigert een van de motoren, dan is een toestel niet meer te houden. Ook het motortype Cyclone G 100 heeft slechts een stijgvermogen van 1,25 M per seconde. Hierin is naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak ge legen van den tragischen start met de DC 2 „Lijster" te Croydon. De benzinetanks liggen bij de Douglas-toestellen onder het midden van den romp, wat beteekent, dat de tanks 'bij een noodlanding: snel scheu ren en de benzine dan onmiddellijk met de heete uitlaatgassen in aan raking komt en in brand vliegt. Bij een deel van de toestellen lig gen de tanks (noodtanks) zelfs in de cabine, in tegenstelling met de Europeesche typen, waarbij de tanks zich meestal in de draagvlakken be vinden. Ook bezitten de Europee sche machines een bijzondere in richting, welke het den piloot mo gelijk maakt, alle benzine in geval van nood binnen weinige seconden te laten wegvloeien. Bovendien kan het Douglastoestel bij weigering van een motor niet gade en vroeg: Hebt u den kapitein wel eens gezien, Miss? Neen, Peggy, nooit. Gedurende een oogenblik fronste het vrouwtje de wenkbrauwen en prevelde toen voor zich heen, of ze meer tot zichzelve sprak Het zou nog niet eens zoo'n heel slechte keuze zijn. Hij heeft genoeg voor hen beiden, al zou zij ook in het geheel geen fortuin heb ben, want hij zou nergens een mooiere vrouw kunnen vinden! Wat praat je daar, Peggy? lach te Narcissa. Maar zonder het ant woord af te wachten, voegde ze er bij: Ik moet nu gaan, maar vertel mij eens even: wie is Bantry, de heks? O, dat is een veel te lange ge schiedenis, om u die zoo ineens te vertellen, tenzij u nog een kop thee wilt?... Maar dat kunt u niet, hé? U moet teruggaan? Nu, Bantry is een oude vrouw, die daar ginds in een hut woont op den Berg Finn. Ze zal nooit sterven, want het is een heks. Soms strompelt ze, op haar stokje geleund, een eind het land in en dan voorspelt ze de men schen hun toekomst. Zoo had ze hoog genoeg stijgen. Voor een veilig luchtverkeer is een eerste vereischte, dat een hoogte van 2500 h 3000 M kan worden bereikt. Bij het motor type Cyclone G 2 ligt deze grens echter reeds op 1300 M en bij de Cyclone G 1Ö0 ongeveer op 1800 M en bereikt dus in geen geval de voorgeschreven hoogte. Daardoor la ten zich ook de verschillende on gelukken in het bijzonder in deVer- eenigde Staten, waar bij de weige ring van een motor in blindvlucht de noodzakelijke hoogte n(et kon worden bereikt en de machine ten slotte in den nevel tegen de rotsen vloog, verklaren. In verband met deze zeer welbe kende gebreken van de Douglas- toestellen hebben zoowel de Zwitser- sche luchtvaartmaatschappijen .Swis sair" als ook de Zuid-Amerikaan sche onderneming „Panagra" hun piloten de strikte aanwijzingen ge geven, bij slecht weer niet te starten, resp. de Alpen van Zuid-West-Euro pa en den Andes van Zuid-Ame- rika niet te bevliegen. De Zuid-Ame- rikaansche deskundigen wezen bij het geven van deze aanwijzing in het bijzonder op de gebrekkige blind vlucht-eigenschappen van de Dou glas. In tegenstelling hiermede is het interessant, dat de vliegtuigen van het Zuid-Amerikaansche Con dor-Syndicaat ook bij slecht weer regelmatig hun dienst op de Andes- route, de moeilijkste ter wereld.on derhouden en wel gedurende eenige maanden tweemaal per week met dezelfde machine. Aan .deze bijzonderheden zouden 'wij nog verschillende andere kunnen toevoegen. Voor het oogenblik ech ter mennen wij hiermede te kunnen volstaan. De strijd tegen de voetbalpools. Wat zijn voetbal-pools, waarover dezer dagen een en ander te doen is geweest? De N.R Crt. schrijft hierover het volgende: Een volkomen onschuldig spelletje, dat in wezen de meeste overeenkomst toont met ons ouderwetsche Ganzebord; ieder zet één of meer fiches in, en wie op 63 komt, wint de pot. Het heeft noch met loterijen noch met wed den ook maar het geringste temaken. Het ergste wat men er van zeggen km is, dat sinds de pools drie jaar geleden in Engeland georganiseerd wer laatst twee vrouwen uit Donegel voorspeld dat ze binnenkort we duwe zouden wezen. Maar ze heeft gelijk gehad: de lijken van de man nen werden uit zee opgehaald: het waren visschers. O, Peggy, hoe verschrikkelijk Ja, en het komt altijd uit, wat ze zegt; zoo was er ook laatst een rijke heer, die met twee met goud beslagen krukken naar de Heiligen- bron hobbéldë. Weet u, waar die is? Nu, die hebben wij zooveel hier in Ierland. Hij hield haar staande en vroeg: „Zal ik genezing vin den?" „Laat mij uw hand eens zien?" vroeg zij. Dit deed hij en ze antwoordde: „U zult er nooit baat bij vinden!" „Hoe komt dat dan?" „Dat zult u zoo dadelijk be grijpen". -De rijke heer ging naar de bron, bevochtigde zijn enkels en knieën en overal om hem heen la gen de stokken en krukken van de anderen, die genezen waren. Hij stond op, en liep; een aardig eindje, maar toen dacht hij ineens aan de met goud beslagen kruk ken, die hij onder al die andere had laten liggen. „Neen, die wil ik er toch niet achterlaten," overlegde hij bij zichzelven en keerde terug, om ze den, alle weken ongeveer tweehonderd personen voor een inleg van een stui ver tot ten hoogste twee Shilling een chéque thuisgestuurd krijgen, varteerend tusschen 200 en 32.000 pond, het hoog ste bedrag, dat tot nu toe door een der pools voor een stuiver is uitgekeerd. De Engelsche bladen bemoeien zich in het geheel niet met de pools, be halve dat zij in hun advertentie-rubrie ken de mededeellngen over de uitge keerde bedragen opnemen, waarbij, dan gewoonlijk het program voor de vol gende week wordt afgedrukt. Geen enkel Engelsch blad heef t ooit een for mulier of coupon, of hoe men hernoe men wil, tot deelneming gepubliceerd en de pools adverteeren zelfs niet in de Times noch in de Dailey Telegraph. Dat alle bladen daarentegen de uit slagen van de Zaterdags gespeelde voet- bal-wedstrijden in hun nummers van Maandag publlceeren, is juist, maar ieder radio-luisteraar over de geheele wereld kent die zelfde uitslagen reeds Zaterdagdagavond, omdat de zender Luxemburg reeds vóór zes uur met de publicatie begint en Droitwich te half zeven de geheele serie in alfabetische volgorde geeft. Indien de regeering of de centrale recherche dus willen beletten, dat de deelnemers kunnen controleeren of ze hun coupons die ze uitsluitend direct van de betrokken pool of van een harer agenten toegezonden krijgen goed hebben ingevuld, dan zul len de autoriteiten, tot onze spijt, moe ten beginnen met de radio af te schaf fen, want een ander middel is er niet! En Droitwich te willen afschaffen, lijkt ons een eenlgzins hachelijke onderne ming. Het ontstaan van de pools. Reeds tientallen jaren loven de Engelsche Zondagsbladen wekelijks prijzen tot een totaal van 5000 pond uit voor het raden of oplossen van de elementairste vraagstukken, het geen zij met hun oplagen van drie millioen lezers en 80 tot 100 adver tentie-kolommen zonder bezwaar kunnen doen. Dit feit heeft drie jaar geleden eenige ondernemende za kenlieden te Liverpool op het denk beeld gebracht, de zeer populaire voetbalsport in hun zakelijk domein te betrekken. Zij lieten formulieren drukken met het program der wed- st rijden der volgende week en stel den ieder, die zulk een formulier inzond waarop tenminste voor zes stuiver was ingeteekend, in staat aan de uitkeering van de prijzen deel te nemen. Van het totaal der ingekomen gelden wordt 15 procent voor onkosten afgetrokken toe- te halen. Hij nam ze onder den arm en ging weer. Maar hij zal nog geen halven meter hebben ge- loopen, toen hij weer even lam was als te voren. En tusschen de heg zag hij Bantry's spottend gelaat, dat hem toegrijnsde en grinnikte. Niet doen, Peggy 1 Daar zou je een ieder een schrik mee op het lijf jagen. Die Bantry is zeker een vreeselijke tooverheks! De oude vrouw glimlachte en maakte een kniks; Narcissa stak de brieven in de mailtasch bij zich en, terwijl zij naar Claragh Lodge terug reed, was het, of het paard steeds strappelde op het refrein: O'Regan van de Rotsen! Prins van Rathifin! HOOFDSTUK VI. Als Mrs. Blake en haar logé een bezoek hadden gebracht, waar het bijzonder laat was geworden, dan kwam het menigmaal voor, dat Nar cissa den volgenden ochtend liever nog een uurtje langer'in haar veereri bed bleef, dan dat zij haar ochtend- rit maakte naar Killackan. Zoo kwam het ook eens voor, op een dag gedurende de derde week van haar verblijf op Claragh Lodge, dat zij wat langer sliep dan gewoonlijk, DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bi| 't bewegen van den arm „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men my, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn tc genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al sn na voortgezet gebruik z(jn al mgn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pjndooder." E. o. C. te A. AKKERS ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatleb, spit en pijnlijke spieren Scbroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.05 SMMMMrWWMWWWaVMW (Ingez. Med.) vallig hetzelfde percentage als onze staatsloterij en het restant wordt pondspondsgewijze onder degenen verdeeld, die de verschillende series goed hebben ingevuld, d.w.z. dat zij b.v. vooraf drie clubs hebben aangegeven, die een gelijkspel zul len behalen, of vier. die op het ter rein van hun tegenstanders zullen winnen, enz. De populairste pools zijn die, waarbij men voor een stui ver 12 tot 15 waarschijnlijke uitsla gen invult en waarbij vaak slechts vier of vijf personen onder de mil- lioenen deelnemers zijn, die ze alle 12 of 15 goed hebben. Wat meteen de grootte van de uitgekeerde be dragen verklaart. Ofschoon het ele ment „geluk" bij alle oplossingen een rol speelt, heeft het invullen van de coupons hoegenaamd niets met wedden of loterijen te maken, omdat men zonder gedegen kennis van de spelers en de reeds en de reeds behaalde resultaten en nog vele andere factoren geen éénhon- derd-millioenste kans heeft ooiteen prijs te zullen behalen. Om haar le zers te gerieven heeft de Daily Mail zelfs een populaire cursus in de leer der wiskundige waarschijn- toen zij om acht uur wakker werd door een kus. Ze sloeg de oogen op en zag Aileen over zich gebogen staan, geheel gekleed en met een droeve uitdrukking op haar anders zoo opgewekt gelaat. Aileen wat scheelt er aan? Is je man soms ziek? Neen, Cissa, dat niet; maar Nancy, die arme Nansl Ik ga met den ochtendtrein naar haar toe. Haar vader is gisteren plotseling doodge bleven. Narcissa ging recht overeind zit ten en herhaalde: Dood? Mrs. Blake bracht de hand aan het voorhoofd. Narcissa wist, dat het klopte; ze sprong uit bed, maak te eed zakdoek nat met Eau de Cologne en hield haar dien tegen de slapen, terwjjl ze vroeg; De trein vertrekt om half elf, is 't niet? Dan ga ik met je mee, Aileen. Mrs. Blake keek op met een zucht. Dat zou nergens toe dienen, Cissa. Nancy zou toch geen vreem den willen zien en waarschijnlijk zal ik eenigen tijd op Merrion, Square moeten blijven (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1