„(Jut m'n joenge jaoren'' Binnenland. Officieele Berichten. Klaasje Allemansverdriet Sport. Gewestelijk Nieuws. KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 14 Nov. Dag- en Avondvertooning van DE LUSTIGE BOER. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 14 .November, nam. 2,30 uur Opvoering van CARMEN, Opera in 4 bedrijven, Muziek van Georges Bizet. dere werkmethodes en verhoudingen. Men weet. dat vele bouwkundigen naar de Unie zijn vertrokken, die vaak als teekenaar werk hebben gevonden, soms als timmerman begonnen zijn, met de bedoeling later aannemer te wor den, zooals zij ook in Nederland reeds waren geweest. Voor de eerste groep, waaronder vele M.T.S.'ers waren, was het de vraag in hoeverre het mogelijk zou blijken, dat mensen zonder eindexamen-H.B.S. zich tot gequalificeerd architect konden opwerken. Immers de bevoegdheid om zich architect te noemen, is afhankelijk van toelating tot het S.A. Instituut van Architecten, dat slechts open staat voor hen, die Universitaire examens hebben afgelegd in verband met een cursus van 5 jaar. Zij, die wel einddiploma H.B.S. in Nederland behaalden, vonden den weg tot zulke examens vrij, maar ook als zij reeds een volledige bouwkundige opleiding hadden ontvangen, moesten zij minstens 3 jaar aan de Universiteit doorbrengen vóór zij examen konden afleggen. Zoo althans luidden de of ficieele bepalingen. Thans echter blijkt, dat ook wel grooter kwijtschelding wordt gegeven en bo vendien, dat de senaat der Universiteit van Kaapstad bevoegd is op aanbeve ling van het Instituut van Architecten ook personen tot den bouwkundigen cursus toe te laten, die overigens geen toegang tot de Universiteit zouden heb ben. Wat intusschen niet weg neemt dat men bij de examens dezen men- schen nog voor vele moeilijkheden kan stellen om het aantal erkende architec ten binnen zekere perken te houden. Een lid van het Britsche instituut kan zonder meer worden ingeschreven bij het Zuidafrikaansche en dus als de toevloed van dien kant groot zou wor den, zullen de anderen wat meer wor den geremd. Wat de aannemers betreft, kan het goed zijn hier een denkbeeld te geven van de wijze, waarop huizenbouw in Zuid-Afrika in speculatie of voor eigen gebruik pleegt te worden gefinancierd. Er bestaan daar z.g. „building socie ties", die hun middelen verkrijgen deels uit gelden op spaarrekening, deels uit stortingen van aandeelhouders, die daar aan recht ontleenen op credieten zon der verband voor b.v. verbouwing van eigendommen, natuurlijk tot een zeker maximum en onder verplichting tot ge regelde afbetaling, terwijl ook een zeer groot gedeelte van de kosten van nieu we woningen door hen op hypotheek kan worden verkregen. Aldus laat niet alleen de particulier zich een huis zet ten, er zijn ook grondeigenaars en grond- maatschappijen, die voor een geheel complex geld op hypotheek bij een building society opnemen. Op dit ge bruik is ook gebaseerd het huisvestings programma dat de regeering onlangs heeft aangekondigd: zij zal b.v. voor 70o/o steunen op de building societies en zelf het overige verschaffen. In de buurt van Kaapstad vooral moet nu een groote bedrijvigheid zijn In de bouwwereld, die nog lang kan aanhou den. Behalve voor de blanken wil de re geering ook hulzen voor kleurlingen laten bouwen en de grondmaatschap pijen hebben vele projecten gereed in de voorsteden, hetzij voor speculatie- bouw met In aansluiting daarop een huurkoopstelsel' hetzij alleen voor ver koop van perceelen aan particulieren, die zelf willen laten bouwen. Langs de spoorlijn van Kaapstad naar Stellen- bosch ziet men zulke ontwerpen bij menigte aangeprezen en aan den ande ren kant van Kaapstad kwam een paar maanden geleden de verkoop tot stand van het bekende Bishopscourt, waarvan alleen het huis en de directe omgeving gespaard zullen blijven Het ligt in de bedoeling hier perceelen van een heele en van een halve acre te ver- koopen en aangezien het terrein juist bulten de gemeentegrenzen ligt en de toekomstige bewoners dus ook buiten de stedelijke belasting zullen vallen, mag men aan het plan een goede kans van slagen geven. Tenzij ook In Zuid- Afrika de groote steden ruimer in hun vel willen zitten en annexatie van na burige gemeenten kunnen doordrijven. Wij kennen dat verschijnsel in Ne- derlandl Mbl. Zuid-Afrika. deur Een Oud-Landjesman. 0 V. Fietsen waoren d'r toen wel k, mao dh was toch nog een nieuwtje. Toch kwam d'eêste fietsriejer in 't land van Kerzand uut dien 'oek, in k tie op z'n fielsepee (over een fiets wier d'r toen nog nie gepraot) voorbie kwam, bleef iedereên staon om 'm achteran te kieken. In ze konnen mao nie begrupen, oe a' j' op tweê van die wielen kon riejen zonder omvèrre te vallen. Z' èntoen ook nie kunnen droömen, dad 'n jaor of vuventwintig laoter, om zoö maor eês te zeggen, den elt van de ménsen, in meschien nog meêr, op zoö'n fiets zou riejen. Of nog érger: dat er op eêl de wèreld wé geên land is, waor as zoóvee van die diengers loöpen, as in ons land. Toen k m'n ouwe greütmoeder (:nie die van 't'of, mao d'andere) op 't durp gieng weunen, ao z' er eur aordigheid in, om de fietsen te tel len, die 's Zondagsmiddags in 's aoves voorbiekwaomen. In as z'er dan d' eên of and're keêr vuuftig geteld ao, dan roch ze niej uutge- praot over al die „fielsepees". Som temet kwam d'r ook wel eês 'nauto voorbie, wan die waoren d'r toen toch ook k. A greütmoeder danvoo 't raom zat, in ze zag t'r an 't begin van 'tdurp eên kommen, of z'oörden 'm toeteren, (ze was toen nog zoo doöf niej as ze laoter g'oören is) dan riep ze naor eur ongetrouwde dochter, die biej eur inweunden: „Zusse, dao kom een antemebiel!" Mao Zusse was slecht op eur beê- nen; eêr as ze dan uut 'tachteruus in de kaomer was, kö' j' dien auto in geên velden of wegen rneê zien, in omdas ze nog k moeilik van ameur was, begon ze dan op te spe len, dat d'ouwe vrouwe zoö laote geropen ao. Noe rakken d' auto's in alle mogelikke soorten eêl den dag voorbie, in over de fietsen zün m' eêlehans mao zwiegen. Daor én 'k 't laoter nog wel eês over. De wèreld is vee veranderd. Ondertusschen zien 'k een eêl ènde van m'n apprepo afgerocht. Vaoder most dan te voete nao 't 'of van greütvaoder. A tie wérk aod op ons land dao bie 't 'of, dan kwam tie h dikkels nie naor uus om t' eten, k tie temènsen tusschen schoftied niks mos doen, daor aost bie was. Dan zei z'n moeder, dat ie maor op 't 'of mos bluven. Da was makke likker voor 'm, wan dan ao tie niej eên in weer te loöpen. Noe ao moe der d'r h dikkels over gepraot om 'n keê knoetels t' eten, mao 't was t'r nog noöit van gekommen. 'k Weet nie, of ze da kostje tegenwoor dig in 't land van Kerzand nog kén nen. 't Waoren zoö mao net dodden deêg, in 't waoter gekookt, in die wieren dan g'eten mee beutersaus' in brune suker, of ook wé mee stroope. Moeder at ze gèrn, in Sann' ook. Of wilder, de kinders, ze lust ten, dao wier nie nao gevrogen. As kind ao j' in dien tied mao t' eten, wat er op taofel kwam, in a' 't je niej anstoang, dan lei j' er j'n oöfd mao bie neer. Da's in eêl wat uusou- wens ook k vee veranderd. Dao zien d'r, wao de kinders a hauw zelf zou- wen zeggen, wat 'r g'eten moet oören. Di lussen ze nie, in dad is nie lekker genoegt. Biej iederen bo- teram moeten z'er wa biej én, in dad is noe nog toe te heven. De leveswiez' is noe eenmaol anders g'oören, maor a t'r peperkoek' is, willen z' oagelslag én, in a t'roagel- slag is, moet 't wee serlei zien. In zoö hao' j' mao deu. Of 'et 'r in 't land van Kerzand ook zoö nao toe haot? 'k Mag liejen, das ze dao maor 'n bitjouwerwetscher gebleven zien, as ier in de stad. Afijn, 'k za over de jeugd van te genwoordig mao zwiegen. Laoter ouw ik 'r meschien nog wel eês 'n praotj' over. Om op die knoetels t'rug te kom men, vaoder kó' j' d'r de deure wè meej uutjaogen. Ie was eêlehans niej op meelkost gesteld; a' j' eêle daogen 'ard moe wérken, is dés zoö'n wonder nie, mao dao zien d'r toch genoegt, die op z'n tied wel eês gèrn koeken eten. Oe of 't dan ook is, vaoder aod 'r 't zuur an. Op een keêr tie 's morgens weg gieng, zeid ie, dat ie nie naor uus kwam om t' eten. Ie was 't 'ekken nog niej uut, of Sanne zei: „Vrouwe, wén me noe van middag eês knoe tels eten?" De vrouwe vond 't goed, in ze liet Sanne nao 't durp gaon om 'n paor cènt gist in wh blomme. (Wordt vervolgd). Heffing op boter met 10 cent verlaagd. Heffing en toeslag op boter is vast gesteld op 30 cent per kg. (vorige week 40 cent). Behoudens tusschentijdsche wijzi ging zal de volgende vaststelling der heffing plaats hebben op Donderdag a.s. Nederland en de oorlog in China. Het Tweede-Kamerlid Roestam heeft aan de Ministers van Buiten- landsche Zaken, van Economische Zaken en van Koloniën de volgende vragen gesteld „Is de regeering niet van oordeel, dat de Japansche krijgsoperaties in China reeds groote nadeelige gevol gen hebben gehad voor en nog grootere schade zullen kunnen be rokkenen aan de Nederlandsche en Nederlandsch-Indische handelsbelan gen in dat land? „Is de regeering niet van mee ning, dat door het ongestrafte op treden van den aanvaller in China de opvatting veld wint, althans kan winnen, dat ook Indonesië straffe loos aan een dergelijke bedreiging kan worden blootgesteld? „Is de regeering niet van mee ning, dat de oorlogvoering voor den aanvaller onmogelijk kan worden ge maakt en daarmede het dreigende gevaar voor Indonesië belangrijk kan worden verkleind door het verbre ken van alle handelsbetrekkingen met Japan en in het bijzonder door een onmiddellijke stopzetting van de levering van olie en andere voor den oorlog dienstige grondstoffen aan den aanvaller? „Zoo ja, is de regeering dan be reid deel te nemen aan een even- tueele toepassing van economische sancties tegen den aanvaller? „Is de regeering niet van oordeel, dat de spontaan opgekomen solida- riteits-hulpcampagne voor China en de boycotbeweging tegen Japan, zoo als ze zich op dit oogenblik in Ne- derlandsch-Indië voordoen, mede een middel is om de agressie van den aanvaller te bedwingen, en denkt zij niet bovengenoemde beweging in den eenen of anderen vorm te be gunstigen? „Is de regeering ten slotte bereid, hulpverstrekking aan China, waar mede Nederland vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, krachtig te bevorderen, in het bijzonder het ver strekken van ruim crediet en van humanitaire medische hulp zoomede het onmiddellijk leveren van de be- noodigde wapens aan het aangeval len China?" UIT DE STAATSCOURANT. Maximum snelheid tram Schoondijke. Met wijziging van de beschikking ^■an 13 Maart 1934 wordt ingevolge art. 56 van het Tramwegreglement de grootste toegelaten snelheid van vervoer voor den tramweg Schoon dijkeIJzendijke —Veldzicht grens en IJzendijkePyramide nader vast gesteld op 45 kilometer per uur. Mond- en klauwzeer. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is blijkens de officieele opgave der be smettelijke veeziekten mond- en klauwzeer geconstateerd bij vee, toe- behoorend aan een aantal eigenaren aangeduid door de achter de namen geplaatste cijfers: Biervliet (2), Hoofdplaat (2), Schoondijke (2), IJzendijke (3). In de provincie Zeeland werdem de veestapels van 108 eigenaren aan getast, verdeeld als volgt: West Z.-Vlaanderen (9), Oost Z. Vlaanderen (13), Walcheren (10), Z.-Beveland (17), Tholen en St. Philipsland (34), N.-Beveland (8) en Schouwen en Duiveland (17). Hieruit blijkt dat de ziekte het zwaarste woedt bij de grens van Noord-Brabant en het minst in het westen van onze provincie. Het diepst getroffen is de kleine ge meente Poortvliet (20 eigenaren). Red. Boekbespreking. Door de verschillende onderwijs-or- ganisaties is een geschrift verzonden, getiteld: „Er dreigt gevaar", waarin gewezen wordt op het gevaar, dat het onderwijs dreigt, tengevolge van de veel te ver doorgedreven bezuinigings maatregelen der laatste jaren. In dit geschrift wordt een en ander TraTsar 91. 92. Nou, Pietje wist den weg wel. Klaasje Nadat Klaasje een half uurtje ge- Allemansverdriet moest eerst maar loopen had, zag hij bij de kromming rechtuit loopen en dan aan Rakkertje de Rat maar eens opnieuw vragen. Zoo ineens kon Klaasje de weg toch niet onthouden Toen Klaasje weg was, keken de twee broertjes hem na tot hij ginds verdwenen was. duidelijk uiteengezet en aangedrongen op een krachtige actie tot het welzijn van het kind en tot heil van ons volk. o Amy Groskamp-ten Have: „Moeder". Ingen. f 2,75. Geb. f 3,50. Uitg.: Hollandia-Drukkerij, Baan». Deze zeer mooi geschreven roman brengt ons het moderne familieleven. Wij zien de verschillende figuren naast elkaar met op den achtergrond de liefhebbende, hartelijke, doch kortzich tige moeder van het gefortuneerde ge zin. Hoe treffend worden ons de lieve goede bedoelingen van de moeder ge schetst, die met al deze goedheid tekort schiet, omdat zij de werkelijke levens waarde en het naderend onheil niet ziet. Warm en levend staan de menschen voor ons met hun angsten en nooden en niet minder hun kleine menschelijke ijdelheid. Een boek waar veel in zit en ons het hedendaagsch gebeuren duidelijk laat zien. 0 Francis Pauwels: Rechter Thomas" Ingen. f 2,90. Geb. f 3,50. Uitg.: Em. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam. Dit werk van den dichterlijke, doch diep sociaal voelende romancier heeft ons diep aangegrepen. Zijn weduw naarsleven, doorbrengend in zijn voor naam huis, met de herinnering aan zijn als vliegenier om het leven gekomen zoon. Hoe treft ons zijn aanhankelijkheid voor een jonge beklaagde, die sprekend op zijn verongelukte zoon gelijkt, en in wien hij zoo bedrogen uitkomt. Door ontvluchting van deze gevangene, die in het milieu van den beruchten in breker Bink komt, komt hij zelf te staan tegenover de strenge President van de Rechtbank en den gevreesden Officier van Justitie. Een boek dat men moet uitlezen, zooals trouwens alle boeken van dezen schrijver. VOETBAL. BreskensII— BreskensIII 5 2 Voor de Z.V.B. competitie speelden Zondagmorgen BreskensII en III tegen elkaar onder leiding van scheidsrech ter P. de Jonge. De strijd ging vrij wel gelijk op en wat meer schotvaar digheid van de voorhoede van 't tweede gaf op den duur den doorslag. Breskensl—BiervlietI 4 1 Breskens speelt zonder I. van de Sande, waarvoor J. Fenijn invalt, als direct na 't begin J. de Visser komt J. Wisse de ploeg completeeren. Biervliet neemt direct een verdedi gende houding aan door de midden linie dicht voor doel op te stellen. Een groot overwicht voor de thuisclub is hierdoor het gevolg. Talrijke aanval len worden ondernomen doch voor- loopig zonder succes. Het is Bier vliet dat na een mistrap van één der backs de leiding neemt na pl. m. 10 minuten spelen. Uit één der vele cor ners op het doel der gasten genomen maakt C. Erasmus, die ditmaal links binnen speelt, gelijk, 1 1 terwijl vlak voor de rust A. de Baare zuiver in 't hoekje schiet, 21. Na de rust wordt de Biervliet veste zwaar bestookt; nu Neuféglise op de spilplaats het spel goed openhoudt drei gt er voor de gasten steeds gevaar. De ver opgedrongen rechtshalf Buijze scoort hef derde doelpunt met een hard scherp schot. van den weg een rat staan. Dat was Rakkertje de Rat natuurlijk. „Rakkertje", vroeg Klaasje, „hoe kom ik weer thuis". Een handsbal op pl. m. 20 m. voor het doel, stelt Neuféglise in staat een vrije schop te nemen. Een harde schui ver volgt en tevergeefs duikt keeper Van der Linde naar de bal. Hard verdwijnt het leer in de tou wen, 4—1. Hoewel Breskens steeds sterker komt opzetten, blijven doelpun ten uit. Éénmaal nog weet D. d. Vis ser de keeper te passeeren maar deze grijpt de bal uit het doel weg, volgens velen was het leer de doellijn gepas seerd, doch scheidsrechter Leduc, gaf geen doelpunt. De stand in 3 A is nu: Breskens 7 6 1 0 35-11 13 Terneuzen 7 5 2 0 40-11 12 Axel 6 4 2 0 19-6 10 IJzendijke 7 4 1 2 19-19 9 Hulst 7 3 1 3 23-19 7 Hoofdplaat 7 2 3 2 12-12 7 Sluiskil 7 3 0 4 18-23 6 Biervliet 7 1 0 6 8-27 2 Gom Boys 6 0 1 5 10-24 1 Oostburg 7 0 1 6 8 36 1 Voetbaluitslagen. Breskens—Biervliet 4—1. Corn Boys—Oostburg 3—3. IJzendijke—Sluiskil 3 0. AxelHoofdplaat 3—1. BreskensII—BreskensIII 5—2. Biervlietll—S.C.D. 4-2. Schoondijkel Schoondijkell 6—0. HoofdplaatH—Oostburgll 3—1. Groedell—IJzendijkell 0—2. SCHAKEN. De 14e partij werd door Aljechin gewonnen. De stand is thans Aljechin 8 Va' punt Euwe 5 Va punt. BRESKENS. Ouderavond. Zaterdag j.l. werd in het lokaal „Weijk- man" door het personeel der Zondag school, onder leiding van ds. Goud zwaard, een ouderavond gehouden. Mede waren aanwezig de hoogste klas jongens en meisjes. Deze avond is, wat de opzet betreft, zeer zeker geslaagd, maar het voor oogen gesteld doel, n.l. meer contact met de ouders, is niet bereikt. De opkomst was zeer gering. Of nu de ouders het nut van een derge lijke avond niet voldoende hebben in gezien, öf dat misschien de Zaterdag avond niet het meest geschikt was, ze ker is dat het lofwaardig streven van het Zondagschoolpersoneel meer be langstelling had verdiend. Ds. Goudzwaard sprak het openings woord en verder werd de avond gevuld met een vertelling uit de Bijbelsche ge schiedenis, ondervraging en zang der kinderen, behandeling van het onder werp: „Zondagschool en huisgezin" en het vertellen van een verhaal. In de pauze werd een kop thee met biscuits aangeboden. Lade gelicht. Gisteravond hebben ongenoode gasten bij den winkelier L. alhier kans gezien de toonbanklade te lich ten. Een bedrag van pl.m. 40 gul den wordt vermist. De politie heeft de zaak in handen. Cursussen. Maandagavond had alhier op uit- noodiging vail het voorloopig comité een vergadering plaats van belang hebbenden, om tot oprichting te ko men van een cursus in verband met de Vestigingswet Klein Bedrijf. De heer J. v. Haneghem, Voor zitter der Winkeliersvereeniging, zette in den breede uiteen het doel dezer vergadering en wees op het

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2