BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses, ;3GB96ft Vrijdag 5 November 1937 Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 47ste Jaargang Nummer 4285 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. o Toen de millioenennota verscheen en daarop het hoofdstuk Defensie prijkte met cijfers zooals wij in lang niet meer van dit departement ge wend waren, vroeg menigeen zich al met ongerustheid af waar moet al dat geld wel vandaan komen? En de slot som van zijn overpeinzingen was na tuurlijk: dat gelag zal de belastingbe taler wel weer moeten betalen. Dit vermoeden is juist gebleken. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag van de Tweede Ka mer inzake de algemeene beschouwin gen over de Rijksbegiootlng kondigt de regeering het voornemen aan, de voor de verhoogde defensieuitgaven benoodigde gelden te vinden door middel van belastingverhooging. Ge heel onverwachts komt dit weinig wel kome nieuws niet, want de waarschijn lijkheid, dat het hierop zou moeten uitdraaien, was reeds eerder door de regeering aangestipt. Ongetwijfeld is het niet dan na ampele overweging, dat de regeering tot deze voor de geheele bevolking zoo drukkende maatregelen besloot over te gaan. Er bleef echter niet veel anders over. Wie a heeft gezegd, moet ook b zeggen en nu de meerderheid van ons volk de Iegeruitbrelding bleek te sanctloneeren, lag het voor de hand, dat dan ook ditzelfde volk de daar voor benoodigde kosten zal moeten opbrengen. Prettig is dit zeker niet en voor velen is het zeker een groote teleurstelling, dat de vreugde over de opleving in ons land, die ook tot uit drukking kwam in een verhooging van de Rijksmiddelen, van zoo korten duur zal moeten zijn en thans reeds weer zal moeten plaats maken voor een zwaardere belastingdruk. De re geering stelt zich voor, de verhooging te vinden ten eerste op de hoofdsom van dividend- en tantièmebelasting, ten tweede in de opcenten op de hoofdsom van de inkomstenbelasting, ten derde door wijziging van de om zetbelasting met dien verstande, dat artikelen die thans nog aan deze be lasting kunnen ontkomen ofschoon zij er krachtens hun aard onder vallen, voortaan eveneens belast zullen wor den en ten vierde door maatregelen tegen het ontduiken van inkomsten belasting door middel van naamlooze vennootschappen. Uit een en ander denkt de regeering zich inkomsten te kunnen verschaffen ten bedrage van circa 20 millioen gulden. Voor het be Naar het Engelsch. HOOFDSTUK IV. Nog lang, nadat de dames vertrok ken waren, zat Nancy voor zich uit te staren, met de oogen vol tranen. Mulhern trad geluidloos binnen en ze begreep, dat hij het theeblad weg bracht; toen kwam Mary, haar kame nier, binnen en schikte de viooltjes in een groote, kristallen vaas. In het eerst had zij de zachtgeuren- de bloempjes haast niet kunnen zien; maar toen zij weer tot rust kwam, bleef tenslotte haar blik er met welgevallen op rusten. Ja, het was 't Lot! Datzelfde wreede, blinde Noodlot, dat haar op dien Augus tus onder al die duizenden had uit verkoren, om uit den auto te worden geslingerd en dat haar slechts tot een wrak had gemaakt, van hetgeen zij ge weest was. Datzelfde Noodlot bleef haar achtervolgen. Waarom had Alleen oogde doel is dit bedrag nog verre van toereikend Voor slechts enkele jaren zullen de verhoogde defensie uitgaven er door kunnen worden ge dekt en of in dien tusschentijd de rijksmiddelen zoozeer zullen zijn aan gegroeid, dat de verdere defensie- kosten er uit bestreden zullen kunnen worden, is zeer twijfelachtig. Voor- loopig kunnen wij dus het schoone droombeeld van belastingverlaging, dat wij voor enkele maanden juist wat nader zagen komen, wel weer laten varen. Wat de Kamer ook nog op de voorgestelde maatregelen zal weten af te dingen, veel zal het wel niet zijn en in hoofdtrekken zal de aangekon digde belastingverhooging er wel door komen, omdat er nu eenmaal niet veel anders op zit. Zelfs worden wij thans reeds voorzichtig voorbereid op een toekomstige weerbelasting en deze zou dan het middel kunren zijn, om de regeering, als de genoemde 20 millioen op zijn, aan de verder be noodigde gelden te helpen. Indien echter de regeering in haar overtuiging, dat de versterking van onze weer macht bevorderlijk is voor het hand haven van den vrede in West-Europa, gelijk heeft, dan is deze prijs toch nog niet te hoog te noemen. Onze betrekkingen met het buiten land vragen dezer dagen ook weer zeer de aandacht van onze regeering. Een delegatie werd benoemd ter deel neming aan de negenmogendheden- conferentie, welke te Brussel wordt RADION WIT- DE NATUUR BLEEK 6EEVENAARD (Ingez. Med.) haar dat portret gezonden van die Nar- clssa? En waarom had zijzelve het een plaats gegeven tusschen de portretten van haar vrienden? Waarom had Des- mond het gezien? Waarom had zij hèm gezien? Neen, het was niet de schuld van Aileen. Het was het Lot, het harteloo- ze Lot! En wat had zij nu, om op uit te kijken? Als Mafeking ontzet werd. als Desmond O'Regan goed en wel uit den oorlog terugkwam, dan wist zij, dat hij immers onherroepelijk voor haar verloren zou zijn! O, had dat ongeval haar toch maar liever gedood! Onwillekeurig vielen haar enkele re gels in, die nu geheel haar stemming weergaven. O, Liefde, dat toch Gij en ik Zóó samenspanden tegen 't Lot, Dat wij 't geheel hervormen konden, Het opbouwen naar hartewensch!" De deur ging open en mr. Carton, een oude heer met zilverwit haar, kwam den salon binnen, Viooltjes, kindje! O, die herinne ren mij altijd aan je moeder! Mulhern vertelde mij, dat Alleen Blake hier was. Het spijt mij, dac lk haar niet gezien heb. Maar ik ben pas terug van Col lege Green. Wij hebben weer een on gehouden. Zij staat onder leiding van oud-minister De Graeff. Met Dultschland worden tegenwoor dig weer onderhandelingen gevoerd over de al of niet opheffing van het clearingstelsel. Het zou voor ons han delsverkeer zeker een goed ding zijn, Indien de banden wat losser werden, ofschoon van een vrij handelsverkeer ook dan nog lang geen sprake zal kunnen zijn. Duitschland denkt er na tuurlijk nog niet aan, om de controle op zijn buitenlandschen handel te la ten varen en ook wat ons land betreft, staat het nog te bezien, of de clearing reeds gemist kan worden met het oog op de veiligheid der betalingen. Dat de kwestie echter weer is aangesne den en als gevolg daarvan misschien, waar mogelijk, een eenlgszins vrijer ruilverkeer zal kunnen worden verkre gen, kan niet anders dan tot ver heugenis stemmen. Prins Bernhard zette deze week zijn onderzoekingstocht door het Neder- landsche bedrijfsleven weer voort. Ditmaal waren het de Kon. Ned. Papierfabrieken van Van Gelder en Zoon en de Ned. Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam, wien de eer van dit hooge bezoek te beurt viel. Het eerste bezoek was streng Incog nito en heeft zoo goed als onopge merkt plaats gevonden; het tweede betroi voornamelijk H.M. flottieljeleider Tromp, welke door den Prins met veel belangstelling van onder tot boven werd bezichtigd. De sub-commissie voor de niet-in- menging te Londen is deze week weer eens bijeengekomen, maar veel nieuws hebben de zittingen van Dinsdag en Woensdag niet opgeleverd. Maiski, de Russische vertegenwoordiger, heeft nog eens verklaard, dat zijn land zich van stemming zou houden, wijl de Sovjets niet gelooven in de mogelijkheid van een eerlijke niet-inmenging onder de huidige omstandigheden. Overigens toonde Maiski zich zeer inschikkelijk: Maar gij gelooft er aan, doet derhalve nog eens een poging. De weg is open, gaat Uw gang en indien deze pogin gen tot daden, niet tot woorden leiden, en deze daden overtuigen ons ervan, dat ons scepcisme misplaatst was, dan kunnen wij op onze tegenwoordige houding terugkomen. Verder meende Maiski, dat een Russische stemonthou- ding het werk der commissie niet be hoefde te belemmeren. Ook te Gene ve wordt een lid, dat zich van stem ming onthoudt, geacht niet aanwezig te zijn. In het laatst van deze week zullen derhoud gehad over de mijnen. Ik hoop, dat alles in orde zal zijn, vader. Maar ik vind, dat u zoo druk in beslag genomen is, sinds dat u be gon. Ja, dat is ook wel zoo. Maar hel in-elkaar-zetten van dergelijke groote zaken kost altijd veel overleg. Berna- chy is zeker van het succes. Er is op het oogenblik geweldig veel vraag naar koper en als er nu kopererts blijkt ge vonden te worden in de mijnen van Aghamoe, dan ben ik millionnair. O, maar vader! En dat is dan natuurlijk alles voor jou, kindje. Ik heb het gedaan, om jouw leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Veel werd je ontnomen, kind. Maar misschien heeft de Voorzienig heid dezen Bernachy op mijn pad ge voerd, dat ik je weg door het leven met goud plaveien kan. U denkt toch ook altijd aan mij, vader! Ik heb niemand anders, om aan te denken, liefste! Sinds nicht Elisabeth is overleden, zijn wij de eenige Cartons. Je moeder had ook in het geheel geen familie meer. Dus zou het mij zoo'n rust zijn, als ik het hoofd eens neer legde, en ik wist, dat jij tenminste al les hebbetn kunt, wat het leven je nog nu de resoluties, waartoe de sub-com missie besloten is, in de voltallige com missie worden behandeld Spoedige resultaten kan men hier helaas nog niet verwachten. Zoo be staat b.v. de mogelijkheid, dat Italië aan zijn eisch tot eenstemmigheid blijft vasthouden en ook overigens zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen. Eindeloos lange, onvruchtbare debat ten behooren dan ook niet tot de on mogelijkheden. Maar laat ons er in- tusschen het beste van hopen. De conferentie te Brussel is geopend en zal men dus hopelijk niet te lang over de beteekenis van Eden's woor den in het duister behoeven te blijven verkeeren. Dat de conferentie tot zeer groot werk in staat is, wordt over het algemeen niet verwacht, hoewel men uit het feit, dat Eden's eerste contact met den Amerikaanschen vertegenwoor diger Norman Duvis weer wat hoop put. De oorlog in het Verre Oosten wordt intusschen met groote hevigheid voort gezet. Uit de berichten der oorlogs correspondenten kan men zich eenlg begrip vormen van den moordenden strijd aan de oevers van de Soetsjou- kreek te Sjanghai. De Japanners zien klaarblijkelijk geen kans hier op het oogenblik verder te komen, zoodat zij weer nieuwe versterkingen laten aan rukken. Uit het noorden van China valt weinig nieuws te vermelden. Verder komt uit Tokio het bericht, dat het Japansche kabinet een „belang rijk besluitheeft genomen. Dat zal wel het accoord met Italië zijn, dat zich dan bij het Duitsch-Japansche anti communistische verdrag aansluit. Von Ribbentrop's reizen naar Rome zijn klaar blijkelijk niet voor niets geweest. Zooals al verwacht wetd, moet het aftr dende kabinet-Van Zeeland nog als gastvrouwe van de conferentie der negen mogendheden te Brussel optre den. Het formeren van een nieuwe regeering van nationale eenheid Is in België geen gemakkelijk werk en tot nog toe is de katholiek Pierlot, ondanks vele onderhandelingen, dan ook nog niet in zijn taak geslaagd. Men ver wacht thans, dat het nog wel eenlgen tijd zal duren, alvorens onze Zuider buren hun nieuwe regeering krijgen. Tegen protectie en oeconomische dictatuur. o— De afdeeling Amsterdam van de Lib. Staatspartij de Vrijheidsbond heeft een schenken kan. Hoor eens, vader, ik heb u nooit lastig gevallen over zaken, niet waar, maar Neen, wat is er dan nu, kindje? Ja, misschien vindt u het dwaas of overdreven; maar verbeeld u eens, dat, als de mijnen nu geëxploreerd worden, men tot de ontdekking komt, dat ze geen koper bevatten? O, maar daar is geen kwestie van! In den beginne heb ik tegenover Ber nachy eens diezelfde bedenking geop perd, maar hij verzekerde mij, dat de mijnen van Aghamoe aderen van het rijkste kopererts moesten bevatten. Neen, nu het proces eenmaal begonnen is, maak ik er mij in het minst niet meer ongerust over. Bernachy. Hoeveel geld heeft hij er zelf in gestoken? Och, kijk eens, kindje, onze over komst Is eenmaal zóó geweest: hij heeft de hersens geleverd en ik het geld. Hij is bijzonder schrander. Dat geloof ik wel, vader, maar de kosten waren zeker hoog? Enorm, klndl Dit was geen geval voor halve maatregelen, want, zooals Bernachy verzekerde: in de kopermijn schuilt een goudmijn. Alles zal binnen een paar weken in (Ingez. Med.) manifest uitgevaardigd, waaraan het volgende is ontleend: Sedert het jaar 1931 zijn voor diverse industrieën, voor den landbouw en de veeteelt maatregelen genomen, om deze takken van bedrijf voor den ondergang te behoeden. Maatregelen in den vorm van een aantal crisiswetten als de Crisisinvoerwet 1931 die met name voor den handel en den middenstand, groote gevaren en bezwaren met zich medebrachten, maar waarvan de nood zaak, helaas, op dat moment moest worden erkend. Een der grootste gevaren van maat regelen als deze is wel dit, dat zij, die staatslngrijpen en protectie principieel als begeerlijke goederen beschouwen, zich daarvan meester maken, met de bedoeling ze een blijvend karakter te geven en ze zelfs verder uit te bouwen, aldus onze gansche oeconomische con stellatie brengend op het hellend vlak der autarkie. De eerste stap in de richting van omzetting van het verdedigend karak ter van de Crisisinvoerwet in eeu aan vallend karakter, werd reeds gezet in 1933, door het creëeren van de be voegdheid, om naast proportioneele contingenteering ook verdragscontin genten aan bepaalde landen toe te staan. Wat nu staat te gebeuren is echter nog veel erger. De thans voor gestelde wijziging van de Crisisinvoer wet 1931 en van de Tariefsmachtigings wet 1934, beteekent een volledig prijs geven van het op wettelijke voorschrif- orde zijn. En dan geloof ik, dat ik spe ciaal voor jou een jacht laat bouwen; een prachtstuk! Je weet wel, dat ik je vóór je ongeval al beloofd had, je bui- tenlandsch te nemen. Nu, door deze voordeelige finantiëele belegging zal ik je een reis om de wereld kunnen laten maken. Voor zoover Ik het In mijn macht heb, liefste, zal je leven één ge- luksdroom worden! Je kunt meenemen, wie je wilt. Je kennissen zullen het heerlijk vinden, om zoo'n reis te maken in jouw gezelschap. En jij zelf zal een speldengeld hebben, kindje, net zooveel als je zelf wilt! Vader, zei ze, want het enthousi asme van den ouden heer werkte aan stekelijk, in dat geval laat ik een heel groote boot bouwen, net 'n drijvend ziekenhuis, en dan neem Ik tal van pa tiënten mee, zooals Ik, die ook niet loopen kunnen, dat ze dan op die manier nog wat van hun leven genie ten zullen. Hoe vindt u dat? Echt weer iets voor mijn lief, on zelfzuchtig meisjel Zal dat dan niet heerlijk zijn, kleintje? Hij sloot haar in de armen, in tee- dere omhelzing. Toen trad Mulhem binnen en deeldezijn heer mede, dat het diner opgediend was. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1