BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Land- en Tuinbouw. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES Rechtszaken, 47ste Jaargang Dinsdag 2 November 1937 JNummer 4284 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez Med 30 ct per regel Abonne men ts-ad verten ties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Wanneer Chamberlain spreekt. o— Critieke situaties in de Europeesche politiek schijnen thans door een nieu wen factor nog verder gecompliceerd te zullen worden. Deze nieuwe factor is de mogelijkheid, dat Neville Cham berlain, Engelsch minister-president, ge durende de crisis een redevoering houdt. Chamberlain bekleedt zijn hooge functie eerst sinds eenige maanden maar reeds voor de tweede maal in deze korte periode heeft men het kun nen beleven, dat hij slechts behoeft op te.jSfaan en te spreken, opdat prompt een reeds afnemende crisis weder op vlamt. Spreekt hij zoo uitdagend? zoo pro- vocant? zoo kwetsend? Zooals bekend doet hij het tegendeell Wanneer de tegenstanders hem slechts op een punt van ondergeschikt belang eenige tege moetkomendheid betonen, hemelt hij dat zijnerzijds zoozeer op en betuigt hij een zoo overdreven dankbaarheid, dat deze tegens tander s onm i d dellij k denkenWa t is dat nu? Dan hadden wij het nog veel goedkooper kunnen hebbenlEn oogen- blikkelijk nemen zij zelfs de kleinste concessie van den vorigen dag weer terug. Voor de eerste maal beleefden wij dit gedurende de crisis, die in Juni na den aanval op den kruiser „Leipzig" ontstaan was Deze crisis had op 23 Juni een dergelijk hoogtepunt bereikt (zending van een Duitsch eskader naar de Middellandsche Zee), dat de regee ringen van Londen, Parijs en ook Was hington een formeele waarschuwing te Berlijn lieten hooren. Onmiddellijk trad er een flinke ontspanning in (terugroe ping van het Duitsche eskader). Maar op 25 Juni 's avonds nam Chamberlain het woord in het Lagerhuis en roemde daar de houding van den tegenstander zoozeer, dat de Duitsch-Italiaansche politiek reeds den volgenden dag de tactiek weer verscherpte. De crisis werd weer heviger en de controle ter zee werd ten einde gemanoeuvreerd. Hetzelfde heeft zich in de laatste weken afgespeeld. Aan de crisis, die wegens de „terugroeping der vrijwilli gers'' in de Londensche sub-commissie voor de niet-inmenging ontstaan was, had Italië in de zitting van 20 October door eenige kleine tegemoetkomingen een einde gemaakt, welke weliswaar weinig om het lijf hadden, maar in ieder geval de mogelijkheid gaven, verder te 6. Naar het Engelsch. O, Miss Carton, ik krijg hoe langer hoe meer den indruk, dat alles hier even zinstreelend is in uw mooi land. Dan had je eens moeten zien. Nans, hoe ze getroffen was door dat aardige bloemenmeisje, dat wij op Stephen's Green ontmoetten. Wil je wel gelooven, dat zij haar iedere bloem zou hebben afgekocht, als ik haar niet geremd had Maar zij was ook zoo onweer staanbaar mooi, ziet u I Een echte Iersche schoonheid, met zwart, zijde achtig haar en grijze oogen. Ik heb wat vlooitjes voor u meegebracht, Miss Carton, maar nu heb ik ze beneden gelaten. Mag ik ze even gaan halen Zeker. Ik vind het heel vriende lijk van u, om mij die bloemen toe te denken I Zeg, Nancy, fluisterde Mrs. Blake, toen de deur achter Narclssa dicht ging, onderhandelen. Hoewel de pers van een „wonder", een „bevrijding" en van een „eind goed, al goed" sprak, was het den regeeringen natuurlijk niet on bekend, dat men eigenlijk nog slechts aan het begin stond en dat obstructie op x punten weer zou kunnen worden begonnen. Desondanks hield Cham berlain op 21 October een rede in het Lagerhuis, welke van veel geestdrift voor de Italiaansche grootheid des har ten getuigde. Het prompte gevolg was, dat er sinds dien in de sub-commissie voor de niet- inmenging zoo goed a's niets meer ge lukte. Reeds op 22 October, den dag na Chamberlain's rede, landde Von Rib- bentrop te Rome en reed in gezelschap van Ciano onmiddellijk naar Mussolini. En sindsdien is de tactiek weer ver scherpt. Thans is het Von Ribbentrop, die door zijn eisch tot eenstemmigheid in de besluiten het werk van de Lon densche commissie onmogelijk dreigt te maken. Het is dan ook nauwelijks meer te ontkennen, dat de methode van den Engelschen regeeringschef, hoe goed ook bedoeld, het tegendeel bewerkt, van wat zij bewerken moet. Dat is geen niewe ontdekking ten aanzien van deze methode, maar Chamberlain moet voor zijn persoon kennelijk eerst weer de leerschool door- loopen, welke Eden reeds achter den rug heeft. Twee crises twee ont spanningen twee redevoeringen twee verscherpingen: men mag hopen, dat ook thans deze minister-president uit deze les zijn leer zal trekken. Kerk en Vrede en de Defensie-voorstellen Het Bestuur van „Kerk en Vrede" zond het volgende adres aan de Ne- derlandsche Regeering: Aan den Raad van Ministers. De Vereeniging „Kerk en Vrede" overtuigd, dat Evangelie en oorlog een onverzoenlijke tegenstelling vormen en ten zeerste bezorgd over den voort gang der bewapening, heeft met ern stige verontrusting kennis genomen van de plannen der Nederlandsche Regee ring tot uitbreiding en versterking van haar oorlogsmiddelen. Onze Vereeniging is door dit voor nemen des te pijnlijker getroffen, om dat de Regeering, blijkens de Troon rede, haar uitgangspunt en richtsnoer vindt je haar niet allerliefst? Ja, dat kan niemand ontkennen. O, en ze is de laatste paar jaar nog steeds mooier geworden. Het is zonde en jammer, dat ze daar bij die Mrs. Cherstey zit. Wat zou ze een op gang maken bij het tooneel! Ik heb haar op weg naar Claragh in Londen opgehaald. Komt ze dan bij je logeeren? Ja. Het zal een heele afleiding voor mij zijn. O, als je eens wist, wat een sensatie ze overal wektl Het lijkt mij dan een heele ver antwoording, om haar bij je te nemen, is 'tniet Aileen? Nu, het zal mij een groote vol doening zijn, als zij hier tot een goed huwelijk mocht komen. Maar verder konden de dames niet spreken, want de deur ging weer open en Narcissa trad met de viooltjes in de hand binnen. O, u heeft mij ook in uw „por trettengalerij" opgenomen? riep ze. En u heeft mij nogal zoo'n eereplaats ge geven!Kijk eens, Aileen, ik hang daar naast den knapsten man, dien ik ooit gezien heb. Ze stond evenals „hij" als aan den grond genageld en had nagenoeg de zelfde uitdrukking gebruikt: „een eere plaats". Nancy zelve zag doodsbleek. voor haar daden uitdrukkelijk heeft gekozen in de handhaving van Gods Wet voor het publieke leven. De verantwoordelijkheid beseffend, welke wij als bevoorrechte natie te midden der volksgemeenschap hebben, vragen wij ons in diepen ernst af, of het niet veel meer op den weg onzer Christelijke Regeering zou liggen om zich aan de spits te stellen van een be weging, die geen middel onbeproefd Iaat om tot betere verhoudingen en samenwerking tusschen de volken te komen, dan om hen voetstoots te vol gen op den heilloozen weg van een steeds voortwoekerende bewapening, waarvan het einde catastrofaal moet zijn. De toenemende bewapening richt de volken zoowel economisch-sociaal als moreel te gronde. Zij ondermijnt de grondslagen van een samenleving, waar in de handhaving van Gods-Wet wordt nagestreefd, omdat zij steeds meer op middelen van niets ontziend geweld leert vertrouwen In plaats van mee te bouwen aan „het groote lijkenhuis", waarover een geacht volksvertegenwoordiger onlangs sprak, moge onze Regeering den ge loofsmoed hebben om in dezen tijd van oorlogsverdwazing het uiterste te beproeven, om tot maatregelen te ko men, die tot ontspanning zouden kun nen leiden zoowel in den bewapenings wedloop als in de internationale ver- warring. Naar onze overtuiging staat ons volk thans voor de beslissende keuze: óf zich laten inschakelen in den stroom van een tot verderf gedoemde oorlogstoerusting, die nog haar grenzen niet gevonden heeft óf zich van dezen weg afwenden om met die krachtsinspanning, waarvan de geloofsgehoorzaamheid aan den Vredevorst alleen de bron vormt en met de middelen, die Hij kan zegenen, een toekomst voor te bereiden, die het Evangelie den gehoorzamen in uitzicht stelt. Daarom gelooven wij, dat onze Re geering, die zich naar den naam van Christus noemt, zich vooral in dezen moeilijken tijd dient te bezinnen op de vraag, of deze zinnelooze en demoni sche voortgang der bewapening naar Zijn wil is. De weg ter ontkoming, dien Hij wijst, eischt stellig een onverschrokkenheid des geloofs, die juist het tegendeel is van défaitisme, maar voert toch uitein delijk tot behoud van het beste in een volk en tot overwinning van Zijn be stel. Oorlogsvoorbereiding en oorlog voering daarentegen brengen ten slotte Kom toch eens even kijken, Ai leen ging Miss Ivers voort. Zie je daar dat portret van dien man naast mij 7 Hij is zeker militair. Mag ik u vragen, wie hij is, Miss Carton Nancy begreep zelve niet, waar zij den moed vandaan haalde, om te ant woorden. In haar eigen ooren klonk haar stem dan ook, of zij haar dood vonnis uitsprak, terwijl ze zei: Hij is mijn beste vriend, kapitein Desmond O'Regan. Op het oogenblik wordt hij belegerd in Mafeking. Ik heb je dikwijls van hem hoo ren spreken, Nancy, zei Mrs. Blake en Narcissa bleef intusschen op de foto kijken. Maar ik heb hem nooit ont moet, ofschoon we eigenlijk buren zijn. Miss Ivers keek verrast op en vroeg: O, ja? Kijk, Kasteel O'Regan ligt zoowat tien mijlen van Claragh Lodge; maar dat is een afstand, dien wij in het Westen haast niet tellen. De kapitein is de erfgenaam van the O'Regan, is 't niet, Nancy The O'Regan?, riep Miss Ivers. Is dat niet een van uw Iersche titels Ja, antwoordde Nancy. De oom van mijn vriend is the O'Regan van de Rotsen- Hij is ook Prins van Ra de schending van de hoogste waarden en leiden tot vernietiging van inner lijke volkskracht. De eerbied, dien wij als loyale on derdanen aan het gezag onzer Regee ring verschuldigd zijn, mag ons niet weerhouden enze waarschuwende stem te verheffen en een woord van ernstig protest te laten hooren tegen de hui dige oorlogstoerusting en tegen de on heilspellende richting, welke ook onze Regeering hierbij inslaat. Ons bewust van de moeilijke en verantwoordelijke taak onzer Regeering, weten wij ons tot dit verweer, dat zoozeer indruischt tegen den geest dezer eeuw, enkel ge drongen door de geloofsgehoorzaam heid, welke wij den Koning aller volken schuldig blijven. Graangewassen en kali. Nu d« tijd voor het zaaien der win- tfrgranen weer aangebroken is, is het ook weer op zijn plaats de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van een voldoende kalibemesting dezer ge wassen. De laatste oogst heeft weer geleerd dat men nog niet genoeg doordrongen is van het feit dat men bij onvoldoen de kalibemesting met opbrengsten wel ke beneden het middelmatige liggen tevreden moet zijn. De kali oefent direct en indirect een groote invloed uit op het gedijen onzer graangewassen. In het kort willen wij enkele hiervan naar voren brengen. Tusschen de kalivoeding der graan gewassen en de stevigheid van het stroo bestaat een nauwe samenhang. Bovendien geeft een tekort aan kali een minder krachtige wortelvorming een onvoldoende uitstoeling en slap stroo. Dergelijk graan geeft gereede aanleiding tot legeren. Nu staat hier mee in verband dat een stikstofbemes ting, vooral een ruimere, dit legeren in de hand werkt. Maar een stikstof bemesting is voor het verkrijgen van een dragelijk beschot eveneens onont beerlijk. Hierin nu schuilt de groote fout bij de bemesting onzer graangewassen, een fout welke de laatste jaren, door de uitbreiding dezer teelten nog meer op den voorgrond is getreden. N.l. dat door een tekort aan kali ook een on ontbeerlijke stikstofbemesting negatie ve resultaten gaf. Kali en stikstof be- een Prinses zijn 1 Vindt je dat waarlijk, Alleen Bij voorbeeld de Prinses van Rathifin thifin; ja, Aileen, hij is de erfge naam van the O'Regan Narcissa keek weer naar de foto. Dus deze man, ging zij voort, met kalmen nadruk, zal de O'Regan van de Rotsen zijn en Prins van Ra thifin Wat een indrukwekkende titel Veel grootscher dan die van onze Lords en Ladies 1 Ja, dat is zoo I riep Mrs. Blake. Wij zijn dan ook heel trotsch op de enkele Iersche titels, die wij nog over hebben. Maar dien trots deel ik, merkte Narcissa op, want mijn moeder heeft, als jong meisje, ook in Ierland gewoond. Ik geloof, dat zij Iersch bloed in de aderen had. Maar hier zijn de viooltjes, Miss Carton. Vindt u ze niet lief? Dien avond stak Narcissa Ivers en kele van diezelfde viooltjes tusschen de ceintuur van het toiletje, dat zij aan het diner gedragen had. En juist wierp zij een blik op zichzelve in de groote spiegelkast in de kamer in Hotel Shel- bourne, toen Mrs. Blake aanklopte. O, Cissa, wat ben je toch mooi 1 Je zult vanavond nog sensatie verwek ken in den schouwburg: je kon wel Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten xijn en U als her- boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont jÉMÊ fff (Ingez. Med.) hooren bij alle gewassen, echter zeer zeker bij de graanbouw bij elkaar. De aanwending van kali vergroot het weerstandsvermogen tegen aantas ting van zwammen, voornamelijk roest en meeldauw. Dit is door verschillen de onderzoekingen onomstootelijk vast gesteld. De kali verhoogt de korrelkwaliteit der granen. Flink ontwikkelde, stukkige korrels kurnen alleen verkregen wor den bij een krachtige voeding, ook kalivoeding, van het gewas. Hoe vertoorien zich de verschijnse len van kaligebrek bij de granen? Vol gens Wimmer aldus: „Op de donker groene bladeren treden bruine vlekken en streepen op. Daar die bladeren hun groene kleur vaak langer behouden dan de normaal gevoede, is men ge makkelijk geneigd de planton, welke lijden aan kaligebrek, als normaal be meste te beschouwen. Het rijpen gaat buitengewoon langzaam. Terwijl de normaal gevoede granen al goudgele halmen bezitten, vindt men bij kalige brek een door de bruine vlekken ver oorzaakte vuiigroene kleur, die lang zaam in een donkergele overgaat". Wij raden de landbouwers-graanver- bouwers aan de kalizak zoodanig aan te spreken dat zij het volgende jaar deze kaligebrekvcrschijnselen niet te zien krijgen. Kantongerecht te Oostburg. Strafzitting van 28 October 1937. Uitspraken. Verkeetsovertredingen: A. H., Aar denburg f 50 s 30 d.; T. W., Vlissin- gen f 10 s 10 d.; E. V., Sluis f 3 s 3 d., f 3 s 3 d., f 15 s 10 d. en f 1 s 1 d.; W. KBreskens f 5 s 5 d.: R. V., Aardenburg f 5 s 5 d.; P. j. D., Terneuzen f 1 s 1 d.; L. P. R., Oost- Cissa, antwoordde Mrs. Blake, nu ineens lang niet meer op schert senden toon, luister eens. Pas toen wij Merrion Square verlaten hadden, herinnerde ik mij, dat ik, terwijl wij op onze huwelijksreis warer, zoo iets heb hooren zeggen van een officier en Nancy. Toen ik afscheid van haar had genomen, was zij een mooi, jong meisje, één en al stralende levenslust. Een jaar later vond ik haar, - zooals je haar nu hebt gezien. Een huwelijk Is voor haar voor goed uitgesloten en toch ben ik overtuigd, dat kapitein O'Regan en zij eens liefde voor elkaar voelden. Je hoorde wel, dat zij hem noemde „haar besten vriend"? Nu, ik weet natuurlijk niet of kapitein O'Re gan ooit trouwen zal; maar wel, dat ik liever mijn rechterhand zou afhak ken, dan dat ik meer droefheid zou willen brengen in het leven van Nan cy Carton 1 Meer hoef Ik zeker niet te zeggen, Cissa? Je weet, wat ik bedoel. Je bent zoo dramatisch, Aileen I zei Miss ivers met een glimlach. Ik zou wel eens willen weten, waarom mijn foto naast die van den kapitein werd gehangen. Dit was een vraag, die misschien alleen het Lot beantwoorden kon. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1