ABDIJSIROOP Binnenland. Officieele Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verslèrkle Buitenland Gewestelijk Nieuws. De blijde gebeurtenis ten paleize te Soestdijk. Kaar uit Apeldoorn aan de Tel. wordt gemeld, is het zoo goed als zeker dat de blijde gebeurtenis aan het Hof ten Paleize Soestdijk zal plaats vinden. Alle maatregelen en voorbereidingen wor den reeds thans getroffen. Onthulling gedenksteen dr. Abraham Kuyper. In de hall van het gebouw van de Vrije Universiteit aan de Keizersgracht is gistermiddag een gedenksteen ter eere van dr. Abraham Kuyper door een zoon van dr. Kuyper, prof. dr. H. H. Kuyper, onthuld. De directie en administratie van de F.O.Q. berusten bij de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, Paleisstraat 1 te 's Oravenhage. UIT DE STAATSCOURANT. Verbinding Z. eilanden. De minister van Waterstaat heeft tot lid van de commissie van onder zoek naar verbetering in de verbinding van de Zeeuwsche eilanden, Z.- Hol land en N.- Brabant benoemd de heer P. K. Sjollema, directeur der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. Botvisschers op de Zeeuwsche stroomen KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 31 October Dag- en Avondvertooning van MARIETTA. Operette. Muziek van Walter Kollo. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 31 October, nam. 2,30 uur Opvoering van HERODIADE, Opera in 4 bedrijven en 7 tafereelen. Muziek van J. Massenet. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 October 1937. Breskei» 9,30 uur Ds Goudzwaard. Bediening H. Avondmaal. 5.30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadiand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvllet 9,30 uur dhr Iz. Verduijn," Godsdienstonderwijzer te Breskens. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds Derksen. IJzendljke 9,30 uur Ds. Castelein. Zuldzande. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 17,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Dr. J. A. Rust, Ev. Luth. pred. te Utrecht. Bevestiging van Mej. M. P Stol. 2 uur Intrede van Da. M. P. Stol. zijn regeering misschien wel oorlogvoe rende rechten zou willen toekennen, indien de meeste vrijwilligers zouden zijn teruggetrokken en er geen nieuwe versterkingen worden gezonden. Boven dien heeft de commissie nu ook van de symbolische terugtrekking der vrij willigers, een kwestie waarover veel moeilijkheden dreigden te ontstaan, af gezien. Tenslotte heeft de Brltsche regeering opdracht gekregen, de taak vast te stellen van de commissies, welke naar Spanje zullen worden gezonden. Inderdaad werden er dus aanzienlijke vorderingen geboekt en is er dus weer reden voor een gematigd optimisme, waarbij men zich intusschen afvraagt, voor hoelang dit het geval zal zijn. Schacht is heengegaan. Een gebeurtenis, welke na alles, wat er aan vooraf gegaan, al even weinig sensationeel is als het aftreden van Van Zeeland, is het heengaan van Schacht als Dultsch minister van financiën. In deze functie is hij sinds lang door den gevolmachtigde voor het vier-jarenplan Göring op den achtergrond gedrukt. Eenlge verandering in de economische politiek van Duitschland zal zijn afge treden dan ook nauwelijks beteekenen. Overigens blijft Dr. Schacht presi dent van de Rijksbank. als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkta Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog Ïeneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van e hoest-bedwingende stof codeïne, werkt een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevet een 20-tal kruiden, zooals de Aconlet en de Dro» ■era. die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornlssen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slUm op, stept den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge- Mest de rauwe ontstoken plekken der slijmvllesen. ,/a Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Ksoon 90ct.. f 1.50, f2.40, f4.20. Overal verkrUfbaM. >e grooter flacon, hoe voordeellgar het gebruik. Weldadigheidspostzegels dit jaar In vijf soorten. In verband met de verlaging van sommige posttarieven, welke onlangs is geschied, is besloten dit jaar het aantal soorten der weldadigheidspost zegels uit te breiden van vier tot vijf. Zij zullen worden uitgegeven met een frankeerwaarde van 1 i/a, 3, 4, 5 en 12Vj cent en een verkoopsprijs van resp. 3, 5, 6, 8 en 16 cent. Nadere bijzonderheden worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Titel voor het verwachte Prinsje of Prinsesje. De Staatscouiant van Woensdagavond bevat het volgende besluit: Wij Wilheimina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz. gezien ons besluit van 8 januari 1937, no. 5, luidende als volgt: Wij Wilheimina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz. verlangende, dat de naam van het geslacht, waaruit wij zijn gesproten en waaraan voor ons en voor het Neder landsche volk zoo dierbare herinnerin gen zijn verbonden, ook voor de kin deren van onze beminde Dochter be houder zal blijven en overwegende, dat dit verlangen door onze Dochter en haren Gemaal wordt gedeeld; op de voordracht van onzen minis ter van justitie van den 4den Januari 1937, kabinet no. 487, h; hebben goedgevonden en verstaan: toe te stemmen, dat de naam „Oran je Nassau" zal worden gedragen door alle kinderen van onze beminde Doch ter, mei en benevens den naam, wel ken zij aan het geslacht van hunnen vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal voorafgaande naam „Oranje Nassau" zoodat genoemde kinderen, onver minderd den titel van Prins of Prin ses der Nederlanden en de hun ver der toekomende titels, zullen worden genoemd „Prins (Prinses) van Oran je Nassau, Prins (Prinses) van Lippe- Biesterfeld". Gemeenten gaan schade van eventueele fraude samen dragen. Een dezer dagen is te Den Haag een vergadering van vertegenwoordi gers van gemeenten gehouden, waarin is opgericht een vereeniging tot het onderling dragen van het risico, ver bonden aan het geldelijk beheer van gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen. De vergadering, waartoe het initia tief is genomen door de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, stond onder leiding van mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam en voorzitter van laatstgenoemde ver eeniging. In zijn openingsrede wees de voor zitter er op, dat het voor de Neder landsche gemeenten een belangrijke dag is. Men is hier samengekomen om constructief werk te verrichten. Bij de laatste wijziging van de Ge meentewet is aan de gemeenten de ver plichting opgelegd de gemeentegelden te verzekeren tegen benadeeling door hare eigen ambtenaren en door ande ren. Gemeend is, dat de gemeenten aan deze verplichting op de meest doel treffende en minst kostbare wijze zou den voldoen, wanneer zij een onder linge oprichten, waarin de gemeenten gezamenlijk de risico's als fraude, dief stal, berooving, welke aan het gelde lijk beheer van hare diensten en be drijven verbonden zijn, zouden dragen. Het wordt een verheugend feit ge acht, dat het belang van samenwerking op dit gebied in zoo ruimen kring is begrepen. Reeds hebben 686 gemeen ten hare medewerking toegezegd. De nieuwe vereeniging zal de naam dragen van frauderisico-onderlinge van gemeenten (F.O.G Als vertrouwenscollege van de aan gesloten gemeenten zal optreden een raad van toezicht. De minister van Econ. Zaken heeft in afwijking van het Zeeuwsche stroo- menreglement toegestaan, dat in het tijdvak van 15 November 1937 t/m 15 Maait 1938 de botvisscherij wordt uit geoefend. De vischsoort mag men in de genoemde periode dus bij zich aan boord hebben, eventueel in bun of kaar voorhanden hebben. Bij het begin van het 16e fascistische jaar. Gisteren vierde Italië den vijftienden verjaardag van den marsch naar Rome. Mussolini gaf als richtsnoer vrede, met als voorwaarden verwijdering com munisme uit Europa, teruggaaf Duit- sche koloniën in Afrika, erkenning van het Imperium. De Man belast met vorming nieuwe regeering in België. Koning Leopold heeft gistermiddag Hendrik de Man, minister van financiën in het afgetreden kabinet-Van Zeeland en vice-voorzitter van de Belgische Werkliedenpartij met de vorming eener nieuwe regeering belast. De Man heeft deze opdracht aan vaard. Tevoren had de Koning den grijzen leider van de Belgische Werklieden partij, Vandervelde gevraagd of hij zich met de kabinetsformatie wilde belasten, doch deze heeft gemeend te moeten bedanken. BRESKENS. Een kranig paar. Woensdag vierde alhier het Echtpaar Rosendaal-van de Sande hun gouden huwelijksfeest. Als bijzonderheid kan wel gemeld worden dat hun negen kinderen allen nog in leven en getrouwd zijn en hun aangetrouwde kinderen, alsmede klein kinderen ook allen in leven zijn. De beide oudjes genieten een zeer goede gezondheid. Des avonds bracht de muziekvereen. „Uit het Volk-Voor het Volk" hen een serenade- GROEDE. Aanrijding. Donderdagmorgen werd op den weg Oostburg—Groede de driewieler van de M. aangereden door een auto. Hoe wel de driewieler deerlijk werd ver nield, en in de sloot terecht kwam, liep alles zonder persoonlijke ongeluk ken af. HOOFDPLAAT. Onder een wagen. Woensdag had de landbouwersknecht P. het ongeluk, bij het lossen van bieten onder een met bieten geladen wagen terecht te komen, tengevolge waarvan hij een been brak. BIERVLIET. Ongeluk. Door het stukspringen van de beitel van een schaafmachine werd de heer B. alhier zoodanig aan zijn hand ge kneusd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OOSTBURG. Aanrijding. Gisteren had de heer 1. de H. alhier het ongeluk onder Sluiskil met zijn motorfiets in botsing te komen met een wielrijder, doordat laatstgenoemde geen richting aangaf. Beiden werden ernstig gewond. De heer de H. bekwam een lichte hersenschudding, terwijl de wiel rijder een been brak en een hoofd wond bekwam. Zij werden naar het nieuwe zieken- uis te Sluiskil overgebracht. ZUIDZANDE. Bazar. Da plaatselijke muziekvereeniging „Veronica" verkeert, evenals velen harer zustervereenlglngen, in finantieelen nood. Ook hier zal getracht worden door het houden van een bazar, uit deze nood te komen. Mond- en klauwzeer. Bij de landbouwers A. en K. alhier Is mond- en klauwzeer geconstateerd. Vrijstelling. Aan de dienstplichtigen M. Quaak en J Lako, is voor de lichting 1939 voorloopig vrijstelling verleend wegens broederdienst. WATERLANDKERKJE. Aanbeveling. Uit de vier sollicitanten voor de be trekking van Gemeente-ontvanger zijn door B. en W. op de aanbeveling ge plaatst de heeren Woittiez te Sluis en W. Dhondt te Eede. Van wagen gevallen. Een knecht of daglooner van de landbouwer H., de dertien-jarige G. v. P. viel gisteren van een met bieten beladen wagen. Hij kreeg een der wielen °ver zijn lichaam en werd gekneusd bij omwonenden binnengedragen. Ge neeskundige hulp werd direct telefo nisch gewaarschuwd. Dr R. uit IJzen- dijke verleende eerste hulp. Naar wij vernemen maakt de patient het tamelijk goed. SLUIS. Raadsvergadering. Woensdag 27 October kwam de raad bijeen in voltallige zitting onder voor zitterschap van burgemeester Berkers. Na de opening van de vergadering werden de notulen van de vorige ver gadering door den secretaris voorge lezen, naar aanleiding waarvan de heer SMOORENBURG de volgende op merking maakt n.l. dat op zijn vraag van de vorige maal om de nieuwe al- gemeene Politieverordening ter inzage te krijgen niet voldaan was en dat hij dat niet in den haak vindt. De VOOR ZITTER antwoordt hierop dat wel een afschrift zal verstrekt worden, doch dat het toch te gek zou zijn, om een offi cieel stuk te laten circuleeren. Verder werden de notulen zonder verdere op- of aanmerkingen goedgekeurd. De ingekomen stukken, zijnde goed keuring door Ged. Staten van het pro ces-verbaal van kasopname en een lijst van niet-aangesloten personen bij de rioleering werden voor kennisgeving aangenomen. Inzake den verkoop van iepenzieke boomen werd met algemeene stemmen besloten tot verkoop over te gaan. Nadat door B. en W. uitvoerige in- lichtingen waren verstrekt over de frau de risico-onderlinge van gemeenten werd met algemeene stemmen besloten zich bij deze organisatie aan te sluiten. Van E. Loete te Sint Anna ter Mui den en R. de Buck te Heille waren verzoeken ingekomen om aankoop van erfpachtsgrond. Na uitvoerige bespre kingen werd besloten Loete in de ge legenheid te stellen dien grond aan te koopen voor f 75,voor 150 m grond; aan R. de Buck voor te stellen een bedrag van f 14,25 voor 19 m. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente werd voorgesteld om de grafzerken, welke zich thans bevinden op het voormalig Sint Janskerkhof aan de Dinsdagstraat te laten opgraven en ze b.v. onder te brengen In den stad huiskelder. Eenige leden waren hier niet voor te vinden en zagen liever restau ratie Besloten werd dit punt aan te houden. Het raadsbesluit inzake uitweg over gemeentegrond voor het terrein der voormalige steenfabriek werd gewijzigd. Op een verzoek van J. Louwagie te Sluis, om teruggave van hondenbelas ting werd goedgunstig beschikt. Een verzoek van de Centrale Espe ranto Propaganda Commissie om een cursus in te richten en een lokaal be schikbaar te stellen, werd in zooverre voor kennisgeving aangenomen, dat bij een eventueel op te richten cursus de gemeente zijn medewerking té verleenen Een verzoek van de Kon. Ned. Auto mobiel Club om vermindering van per- soneele belasting voor motorrijtuigen werd voor kennisgeving aangenomen. Aan Jac. de Bruijne werd op zijn verzoek pachtverlaging van een perceel wal en vest bij de Steenen Beer over 1937 goedgunstig beschikt. Van de American Petroleum Com pany te Rotterdam was een verzoek ingekomen om afkoop van recognitie voor gebruik van gemeentegrond aan de Kaai. B. en W. stelden den Raad voor f 50,te vragen, te betalen in 5-jaarlijksche termijnen van f 10, De Maatschappij had een bedrag van f 30,— aangeboden. Het raadsbesluit van 8 September bevatte een besluit inzake het afstaan van gemeentegrond voor den aanleg van een rijwielpad langs den weg van Sluis naar Retranchement. Ged. Sta ten wenschen daarin een wijziging te brengen waartoe met algemeene stem men werd besloten. Een nieuwe algemeene politieveror dening werd vastgesteld. Met algemeene stemmen werd be sloten aan Wed. E. Berckmoes te Sluis vrijstelling van betaling van jachtrecht te verleenen. Enkele wijzigingen inzake rekening courant overeenkomst met N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten, ver ordening gemeenteveldwachter en ver ordening op de heffing van secretaris- leges werden onveranderd goedge keurd. De rekening 1936 algemeen armbe stuur van Heille werd met een goed slot van f 527.70 vastgesteld; de re kening 1936 algemeen armbestuur van Sluis met goed slot van f 248.43; de rekening 1936 van het Gasthuis te Sluis met een goed slot van f 21.62; van het Weeshuis te Sluis met goed slot van f 25,17. De begrooting 1938 van het Alge meen Armbestuur van Heille geeft een totaal-bedrag van f 3583.32 met als onvoorzien een bedrag van idem; Al gemeen Armbestuur van Sluis een totaal van f 3273,43 met onvoorzien f 3273.43, waarbij dient te worden opgemerkt dat hieronder ressorteert een bedrag van f 3000 als subsidie van de gemeente; Godshuizen le Sluis een totaal bedrag van f 9752.35. De volgende subsidies werden toe gekend; Aan de Slu'ssche zwemver- eeniging f 50; Geitenfokvereeniging „Nooit Gedacht" te Heille f 30; Groene Kruis te Sluis een bedrag om aan te vangen van f 410; Konijnenfokkersver- eeniging „Ons Belang" te Sluis f 25; R.K. Ver. Moederschapszorg te Heer len f 25; Rederijkerskamer „d'Oranje- bloem" te Sluis f 50; Werk voor ont wikkeling en ontspanning van werkloo- zen f 175. Bij de toekenning om aanvrage van subsidie door de Zwemvereeniging zei de heer SOMERS dat de contri butie welke aan deze vereeniging moest worden betaald, veel te hoog was en dat de zwemsport door een bepaalde klasse van personen werd beoefend. Verder dat ook de bepa lingen inzake de zedelijkheid z.i. te wenschen overliet. Zijn beweringen werden bestreden door den heer SMOORENBURG, die een bedrag van f 1 a f 1.50 per lid en per jaar niet te hoog kon noemen; verder dat min der gegoede kinderen zelfs kosteloos zwemonderricht ontvingen enz. Inzake de subsidieverleening aan het werk voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen bracht de heer SMOORENBURG naar voren, dat slechts weinig werkloozen van deze gelegenheid gebruik maakten. De onderhandsche aanbesteding werd als volgt gegund: ophalen van straat- vuil te Sluis aan de Gebr. Lannoye voor f 416 per jaar; onderhoud der straatverlichting te Heille aan Hamers voor f 85, en onderhoud der gemeente- pompen aan P. Dusebout voor f 117 per drie jaren. Bij de rondvraag verzoekt de heer SMOORENBURG een afschrift van de gemeente-begrooting thuisgestuurd te krijgen, voor de behandeling er van plaats zou hebben, waarop de heer VAN MAZIJK antwoordt, dat zooveel mogelijk wordt getracht op het ambte narencorps te bezuinigen en dat deze werkzaamheden nieuwe administratieve rompslomp zou meebrengen, zoodat ambtenaren weer aangesteld zouden moeten worden. Hij stelt voor deze kwestie te behandelen in het College van B. en W. De geroeentebegrooting wordt daar na vastgesteld met een totaal van f 61670,84 met als onvoorzien een be drag van f 4146.80, waarin begrepen waren de rente en aflossing van de traverse-leening. De heer TROUW stelt voor om aan de leden die 5 jaar hebben ge trokken uit de werkloozenkas en die een jaar lang geen recht hebben op uitkeering, van gemeentewege dezelfde uitkeering te verstrekken als die van de kas, waarbij ze zijn aangesloten. De VOORZITTER zegt toe, dat hiervoor kan gezorgd worden, indien een opgave wordt verstrekt van die personen, welke meenen daar rechtop te hebben. Hierna werd de vergadering geslo ten. SINT KRUIS. Raadsvergadering. In de Woensdag 1.1. gehouden open bare raadsvergadering was de kleinste helft der leden met kennisgeving af wezig. te weten de heeren Bonte, Van den Bunder en Duininck.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2