BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 47ste Jaargang Vrijdag 29:October 1937 Nummer 4283 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer I0-.15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. o Blijkens het desbetreffend voorloopig verslag van de Tweede Kamer heerscht er onder de Kamerleden geenalgemeene instemming met de instelling van het nieuwe departement van Algemeene Zaken. Er zijn tegenstanders en voor standers van het nieuwe departement en daartusschen nog een groep van leden, die wel voelen voor de instel ling van een klein afzonderlijk ministe rie, waarvan de minister-president de leiding zal hebben, doch die de be voegdheden welke deze in zijn nieuwe functie zal verkrijgen, te groot achten. De tegenstanders motiveeren hun be zwaren eenerzijds in de nieuwe kosten, welke het departement uiteraard met zich mede zal brengen, anderzijds in het volgens hun oordeel over bodig zijn van het nieuwe ministerie. Deze laatste leden meenen, dat het voorzitterschap van den ministerraad zeer wel te vereenigen zou zijn ge weest met het ambt van minister van Binuenlandsche Zaken, zulks dus ge heel ln tegenstelling met de voorstan ders, die in de instelling van een de partement van Algemeene Zaken juist een gelukkige mogelijkheid zien, om den huns inziens met bijzondere func ties overladen minister van Binnenland- sche Zaken daarvan te ontlasten. Zoo zou dan bijvoorbeeld de sluiting van de zitting der Staten-Generaal door den premier kunnen worden verricht, terwijl ook gedacht werd aan de mogelijkheid, om verschillende interdepartementale commissies, zooals de commissie voor werkverruiming en het Werkfonds onder het nieuwe departement te doen res sorteeren. Voor de haconindustrie staan weer veranderingen voor de deur. Minister Steenberghe acht de bezwaren aan het thans toegepaste inschrijvingsstelsel te groot, dan dat het verantwoord zou zijn, dit stelsel, dat einde dezer maand afloopt op denzelfden voet voort te zetten. In overleg met den Economischen Raad heeft de minister thans besloten het inschrijvingsstelsel te doen plaats maken voor een stelsel van kostenvergoeding, waarbij aan de in aanmerking komende baconfabrikanten dit zijn zij, die onder de vroegere baconcontracten en onder de nog loopende overeenkomst hebben gewerkt, een vergoeding van f 1,65 per 100 kg geslacht gewicht zal worden uitgekeerd. Dit is aanmerkelijk meer dan wat thans betaald wordt (0,99 per 100 kg. geslacht gewicht), doch dit bedrag is blijkens een nauw Naar het Engelsch. Wacht maar, miss, we zullen ze er ten slotte wel onder krijgen en dat verdienen ze ook niets anders, om daar de rivieren te vergiftigenl Maar zoolang er leven is, is er nog hoop, moet u altijd maat denkenl En op den dag, dat wij den kapitein veilig en wel weer thuis krijgen, steek ik een ton met teer aan op den heuvel van Kilmacshogue; dat beloof ik u! O, ja weet je nog wel, Mulhern, wat we daar op Kilmacshogue een ge zellige picnics hebben gehouden! Nu, dat zal ik niet licht vergeten, miss! riep de oude, terwijl een glim lach zijn vriendelijk-droef gelaat geheel verhelderde. Maar u sprak niet van Kilmacshogue. al herinner ik mij voor het oogenhllk ook niet meer precies, hoe u dien heuvel toen noemde. Den Tooverberg!.... Je zult een vat met teer aansteken op Kilmacsho- keurige berekening van den accountants dienst veel te gering te achten. Dit lage bedrag is een gevolg van de te groote concurrentie, welke bij de inschrijving tusschen de verschillende baconfabri kanten ontstaat. Een tweede bezwaar van het inschrijvingsstelsel is, dat er telkens andere fabrieken voor de ba- conproductle worden aangewezen, zoo dat er geen continuïteit in de bedrij ven bestaat en telkens weer andere baconfabrieken moeten worden stop gezet. Niet alleen, dat dit niet bevor derlijk is voor den stand der haconin dustrie als geheel, doch het is ook na- deelig voor de kwaliteit der productie, omdat dan telkens fabrieken die heb ben stilgelegen moeten beginnen met versche pekel, hetgeen minder goede bacon levert dan wanneer met pekel wordt gewerkt, die eenigen tijd ia ge bruik is. En het handhaven van de kwaliteit van het product is ongetwij feld een eerste vereischte om den ex port op peil te kunnen houden. Nu is echter de hoogere vergoeding niet uit sluitend winst voor de baconlndustrie, want er staat tegenover, dat bij de nieuwe regeling, zooals de minister van Economische Zaken die thans heeft opgesteld, geen vergoeding meer zal worden gegeven voor „winstderving", „verlies van exportrecht" en dergelijke dingen meer. He» groote voordeel van de nieuwe regeling acht de minister echter, dat er daardoor meer vastheid van lijn, minder veranderlijkheid in de baconlndustrie zal komen. Na de stormrampen welke Zondag voor onze kust plaats vonden, Is het al heel spoedig, dat weer een nieuwe onheilstijding de scheepvaartwereld op schrikt. Aan boord van het Nederland- sche motortankschip Megara Is op kor ten afstand ten Zuiden van den mond van de Loire tengevolge van een ont ploffing brand uitgebroken, waardoor het dek ernstig werd beschadigd. Vijf Chineesche leden van de bemanning kwamen om het leven, vier werden gewond. De sleepboot Zwarte Zee rukte onmiddellijk ter assistentie uit en zal de Megara zoo noodig op sleep touw te nemen. Voorloopig schijnt het scbip echter nog op eigen kracht koers te kunnen zetten naar Southampton, vanwaar het naar Amsterdam zal terug- keeren. In de provincie Drente werd deze week een zeer geslaagde luchtbescher mingsoefening gehouden, welke het nut van een goed georganiseerden afweer tegen luchtaanvallen duidelijk in het licht heeft gesteld. De geheele provin cie lag des avonds in volslagen duister gue Mulhern? Waar zet je dat dan? Precies op den top, miss, dat u vanuit uw venster de vroolijke vlam men hoog kunt zien opflikkeren! Dat zal prachtig zijn. Wat zal de kapitein er mee ingenomen wezen, als ik hem dat schrijf! En dat zal niet eens zoo heel lang meer duren, miss, of u zult ze daar op het plein hooren schreeuwen: „Ontzet van Mafeking". Pardon, miss, daar gaat de klopper op de halldeur. De oude man ging en Nancy lag achterover in de kussens metpeinzen- den blik in de verte te turen. Miss Nancy! Miss! Het Is Mrs. Blakel Ik heb haar in de bibliotheek gelaten, terwijl ik het u nu even zeggen kom. O, Mulhernl Laat haar dadelijk hier bij mij. Ik dacht, dat ze in Frank rijk was. Ik ben alleen maar even vooruit gekomen, miss, om u te waarschuwen, dat zij een andere dame bij zich heeft en als Ik mij niet vergis, dan heeft u haar portret naast dat van den kapitein Ja, waarlijk, Mulhem? klonk het dof. Misschien heeft u geen lust, van daag een vreemde te zien. Miss Nancy? Zal ik dan enkel mrs. Blake bij u boven gehuld en steden noch dorpen waren vanuit de lucht meer te vinden. Assen zelf was nog door enkele onvoldoende afgeschermde lichten te ontdekken, doch juist wegens deze fouten en te kortkomingen zijn dergelijke oefeningen zoo noodig. Het bombardement van Assen, dat in den loop van den mid dag plaats vond, heeft eveneens veel gelegendheid gegeven tot het opdoen van nuttige ervaring. Meer en meer blijkt, dat het gevaar van luchtaanval len bij een goede en doeltreffende af- weerorganisatie wel degelijk binnen redelijke grenzen is te houden en geens zins zoo angstwekkend behoeft te zijn, als dikwijls is voorspeld. Op goede en tijdige organisatie en medewerking van de geheele bevolking komt het echter aan. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van den Raad van State heeft staadsraad mr. Romme afscheid geno men van het college, waarin hij 14 jaar heeft zitting gehad. In een zeer waar- deerende rede beschreef jhr. Beelaerts van Blokland de groote verdiensten van het aftredend lid, dat hij een voorbeeld van plichtsbetrachting voor den gehee- len raad noemde. Z. K. H. Prins Bern- hard gaf van zijn belangstelling voor deze afscheidsplechtigheid blijk door de vergadering bij te wonen. Van Zeeland af. Wat reeds zoo lang verwacht werd, is geschied: Van Zeeland, de Belgische minister-president, heeft zijn ontslag EEN HEID'RE WAS MET RADION EN DAN NOC EEN GESCHENKENBON (Ingez. Med.) laten? Die andere dame heet miss Ivers. Ze is heel mooi en elegant. Laat ze allebei bovenkomen, Mul hern. En luister eens: Zeg tegen Stacia. dat ze voor aardappelcake zorgt bij de thee. Je weet, hoe dol mrs. Blake daarop is. U neemt mij de woorden u t den mond, miss. Ik had er zelf ook juist aan gedacht. Mrs. Blake en Narcissa traden binnen. O, Nancy, schat! Het lijkt wel een eeuw geleden, dat ik je gezien hebl riep mrs. Blake en sloot het teere figuurtje op de rustbank in de armen. Kijk mij eens aan, Nans. O, maar je ziet er goed uit kindl Je hebt zoowaar een kleuitje. Dat komt van het genoegen je te zien, Aileen. Ik begin al te denken dat je nooit meer in Ierland zoudtkomen. Daar ben ik dan nul En ik heb nog iemand meegebracht, met wie je in beeld reeds hebt kennis gemaakt. Er werd een licht geritsel vernomen; met bevallige beweging trad Narcissa aan de bank en zei; Inderdaad aangenaam kennis ma ken, miss Carton. Aileen heeft mij al zoo dikwijls van u gesproken. Dus dit was dan dat mooie schepsel aan den koning aangeboden. Zijn mi nisters hebben zich bij hem aangeslo ten en nu staat België voor een regee- rlngscrlsis. Bij het heengaan van Van Zeeland dienen eenige woorden te worden ge zegd. In de eerste plaats zal men van hem moeten getuigen, dat hij zijn land in moeilijke jaren eerlijk en met groote toewijding heeft gediend. Als waarlijk onpartijdig man heeft hij hard gestre den voor het tot stand komen van een narionale eenheid, zoowel tusschen de politieke partijen als tusschen de Vla mingen en Walen. En dat hij daarin helaas niet geslaagd is, is zijn schuld niet. Want had Van Zeeland zijn wil kunnen doorzetten, dan zoudeVlaam- sche zaak wel een bevredigender op lossing hebben gevonden Goed werk heeft Van Zeeland op economisch gebied voor België gele verd. terwijl ook zijn buitenlandsch be leid, waarin hij krachtig door den ko ning werd ondersteund, alle waardering verdient. Maar zooals al gezegd, op het gebied der binnenlandsche politiek heeft hij gefaald, heeft hij de tegen stellingen, welke niet slechts tusschen, maar ook binnen de partijen bestonden en bestaan, niet kunnen overbruggen. Maar om hier niet te falen, had Van Zeeland ook wel over bovenmensche- lijke krachten moeten beschikken. Naast de politieke moeilijkheden kwa men er voor Van Zeeland dan nog per soonlijke kwesties bij. De geruchten over zekere handelingen vm de Nati onale Bank wilden niet tot zwijgen ko men en toen tenslotte het parket be sloot, een onderzoek in te stellen, dat betrekking had op een periode, dat Van Zeeland nog lid van de directie was, was dit voor den minister-president een rede te meer om af te treden. Hierin is voor België misschien wel de eenige winst uit het heengaan van Van Zeeland te halen.. Want inderdaad wordt het tijd, dat er klaarheid wordt gebracht in de handelingen van het Belgische bankwezen. Maar of deze winst opweegt tegen het verlies van een man, die in internationale kringen zoo n groot aanzien genoot, blijft een open vraag. Uit de reeds besproken moeilijkhe den op het gebied der binnenlandsche politiek blijkt, dat deze Belgische re- geeringscrisis niet gemakkelijk zal kun nen worden opgelost. Als formateur van een nieuw kabinet komen wel in de eerste plaats de socialistische mi nisters De Man en Spaak, die beiden tot den gematigden vleugel van hun partij behooren, in aanmerking. Maar tje, waar Desmond O'Regan liefde voor had opgevat, dacht Nancy. Om haar verlegenheid te verbergen, wees ze haar een gemakkelijk stoeltje, terwijl mrs. Blake, als gewoonlijk, plaats nam op het voeteinde van de bank. Heel vriendelijk van u, om mij te komen opzoeken, zei Nancy. Ik kan u niet genoeg zeggen, hoeveel belangstel ling ik voor u voel, nu ik eenmaal uw portret heb gezien. O, ja? lachte Narcissa. Aileen schreef, dat ze het doorgezonden had aan u. Eigenlijk had ze u niet mogen opschepen met mijn gelijkenis, is 't wel? Om jou beeltenis te zien, dat zal een ieder een genot zijn, Narcissa. Bovendien ben je nu toch algemeen eigendom! Dat moet ik even toelichten aan Miss Carton, Aileen: Een artist had mijn foto zien staan op den schoor steenmantel bij de dame, bij wie ik woon. Hij heeft mij om een exem plaar gevraagd en dat heb ik hem ge geven. Een paar dagen geleden liepen Aileen en Ik langs the Strand ln Lon den en tot onze verbazing zagen wij daar in een winkel hetzelfde portret geschilderd. Het was vergroot, ziet u, en het prijkt daar in ovale vergulden in het katholieke en liberale kamp hoort men reeds stemmen opgaan, welke zich tegen een socialistischen premier ver zetten. Toch zal een zij het voorloopige oplossing spoedig moeten worden want op de conferentie der negen mo gendheden te Brussel zal de Belgische regeering als gastvrouwe moeten op treden Op verzoek van Brussel is de bijeen komst van deze mogendheden, welke over het conflict in het Verre Oosten moeten beraadslagen, reeds tot 3 No vember uitgesteld, hoewel Londen gaar ne aan den oorspronkelijk vastgestelden datum van 30 October had vastgehou den Het swat thans wel vast, dat Ja pan niet aan deze conferentie zal deel nemen, maar dit is tenslotte zoo'n groot verlies niet. Zonder Japan zullen de mogendheden het er zeker over eens kunnen worden, welke maatregelen men in het Verre Oosten zal kunnen nemen. De strijd in China. Japan tracht nu, nog voor de confe rentie te Brussel tot besluiten kan ko men, definitieve overwinningen aan de verschillende fronten in China te be halen om aldus de conferentie voor een fait accompli te stellen. Inderdaad hebben zij nu met inspanning van alle krachten aan het front van Sjanghai voor de eerste maal een succes van eenige beteekenis kunnen boeken. De eerste Chineesche verdedigingslinie is doorbroken en een deel van de daar strijdende Chineesche troepen bevindt zich op het oogenblik in een gevaar lijke positie. De strijd om Sjanghai is daarmede intusschen nog geenszins beslist. Want achter de eerste verde- diginslinie ligt een tweede, welke zoo sterk is, dat men er reeds den naam „Hindenburglinie" aan gegeven heeft. Bovendien blijft het den Japanners In den laatsten tijd in Noord-China te- genloopen. Dus mag men er op re kenen, dat het den Japanners niet ge lukken zal, de conferentie van Brussel voor voldongen feiten te stellen. De sub-commissie voor de niet-in- menglng is Dinsdagmiddag weer bijeen gekomen en hoewel er in de Middel- landsche Zee weer eens schepen, dit maal Fransche, door onbekende strijd krachten waren gebombardeerd, heeft de zitling een wat gunstiger verloop gehad, dan verwacht werd. Zoowel de Italianen als de Russen deden eeni ge concessies. Grandi hield niet lan ger vast aan zijn eisch, dat alle beslui ten eenstemmig zouden moeten wor den ger omen, terwijl de Russische ver tegenwoordiger Maisky verklaarde, dat lijst. Aileen ging er binnen en vroeg, wat het kostte: dertig guinea'sl En zoo komt zij er nu toe, om mij „algemeen eigendom" te noemen. Dat heb je er nu van, als je mooi bent, klndjel zei mrs. Blake on deugend. Tut, tut, Aileen!Maar van mooi gesproken, miss Carton: wat zijn hiet ln Dublin knappe meisjes. Ik ben nog nooit in Ierland geweest, maar alles is er zoo heel anders, dan ik verwacht had. Mrs. Cheitsey heeft mij verkeerd ingelicht, wat dat betreft. Ze zei, dat alles er even primitief was en dat de menschen er haast allen op klompen liepen. De drie dames lachten er eens har telijk om en Mulherns gelaat straalde, want hij had alles keurig klaar gezet voor de thee, met het oude, zware familiezilver en het kostbare porselein Mrs. Blake zou de honneurs waar nemen en, terwijl ze den geur van de thee rook en al de toebereidselen zag, zei ze: Nu, Cissa, als ik mij niet vergis, dan krijgen wij een echte Iersche theel O, aardappelencakel tiep miss Ivers verrukt en mts. Blake lichtte eens even het deksel op van de zilveren cake trommel. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1