Buitenland Sport. „Uut m'n joenge jaoren'' Land- en Tuinbouw. Klaasje Allemansverdriet Hooffwateiyetij Breskens, Rechtszaken, KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 31 October Dag- en Avondvertooning van MARIETTA. Operette. Muziek van Walter Kollo. FRANSGHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 31 October, nam. 2,30 uur Opvoering van HERODIADE, Opera in 4 bedrijven en 7 tafereelen. Muziek van J. Massenet. zake t.z.t. in verbinding te stellen met de Middenstandsvereenigingen. en ook werd in beginsel besloten de medewer king der hoofden van scholen in te roepen, ter bevordering van het doel. Ook werd nog het feit te berde ge bracht, dat Comité's, die kleeren uit- deelen, geen „burgerkleeren" moeten geven in dorpen, waar de dracht nog in zwang is. Nadat rar. Dieleman den heer Von Brucken Pock nog dank had gezegd voor alle moeite die hij zich voor de goeke zaak heeft gegeven, werd de vergadering gesloten. Het kabinet-van Zeeland afgetreden. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde aan zijn blad: Maandagavond half 6 Is het kabinet van Zeeland gevallen. Het was de minister van onderwijs, die den bui tengewoon talrijken Belgischen journa listen en correspondenten van buiten- landsche bladen, welke zich in de wachtkamer en de gangen van de ambtswoning van den minister-presi dent verdrongen, het ophefmakende nieuws kwam mededeelen. De heer van Zeeland, zeide hij, bracht reeds bij den aanvang van den kabinetsraad zijn ambtgenooten op de hoogte van zijn voornemen den koning te verzoe ken hem uit zijn functie van minister president te willen ontslaan. Daarop besloten al de aanwezige ministers als bewijs van solidariteit met het hoofd van de regeering eveneens ontslag te nemen Onmiddellijk na den minister raad is de heer van Zeeland naar het Koninklijk paleis te Laken gereden. De andere leden van het kabinet stel den intusschen een brief op, waarin zij uiting geven aan hun gevoelens van vertrouwen en sympathie voor den minister-president. De tekst van dezen brief luidt: Waarde eerste minister, U hebt besloten den koning te ver zoeken uw ontslag te aanvaardden. Wij hebben ons neergelegd bij de redenen, die u er toebrachten aldus te handelen en ook bij uw rechtmatig ver langen uw volle vrijheid terug te ne men. Op het oogenblik, waarop u de regeering verlaat, hebben wij echter een plicht te uwen ogzichte te ver vullen. Wij wenschen u onze achting, onze vriendschap en ons vertrouwen te be tuigen. 30 maanden lang waren wij getuige van uw arbeid, van uw toewij ding aan de openbare zaak, van uw oprechte vaderlandsche liefde. Het werk, dat u verricht hebt aan het hoofd van de regeering, zal eenmaal door allen beoordeeld worden, zooals het hoort. Wat ons betreft, wij blijven er fier op uw medewerkers te zijn geweest. VOETBAL. Voetbaluitslagen. TerneuzenBiervliet 70 Hoofdplaat—IJzendljke 1 —2 Oostburg—Breskens 2—4 Breskens 2—Groede 2 7—2 Groede—Schoondijke 2 8—1 Schoondijke—Oostburg 2 3— 1 IJzendijke 2—Hoofdplaat 2 1 —3 SCHAKEN. Het wereldkamploenssehap. De negende partij van den schaak wedstrijd om het wereldkampioenschap is remise geworden. De stand is thans: dr Aljechin 51/j p., dr Euwe 3!/a p. BRESKENS. Gevonden Twee Llps-sleutels. Inlichtingen ter Secretarie. deur Een Oud-Landjesman. 0 III. Net zoó hoed as all' andere kinders én 'k ook 't eén in ander gemakkeerd. Of 'k maozels in kienkoest g'ad èn, da kan 'k nie zeggen. Wè weet ik, da 'k zwaor ziek gewist èn. toen a 'k een jaor of vier, vuve was. Mee die ziekt' is t'r lange bie me gewaokt, in toen 'k èndeliengen weer uut bédde mocht, was ik zoó sluts, da 'kniemeê kon staon, nog vee minder loópen. Da mos 'k wee leêren as een kind van 'n jaor, langs de kantjes. Ik wist toen vanself nie, da 'k zoó vérre weg gewist ao. Dad èn ze me vee lanter eès verteld. Wa voo ziekt' of 't ge wist eit, èn 'k nooit goed geweten. D' ouwerwetsche ménsen zeien d'rde rotziekte tegen, 'n soort van tyfus, g'loóf 'k. Een andere ziekte, die) a 'k ook g'ad èn, da was eigelik geên ziekte, wan je most 'r nie voor in bédde bluven. Bie die ziekte zoó za 'k 't dan mao noemen stoeng eêl je gezicht onder de puusten. Ze noemden het de zilte, mao das za de hoeie naome wè nie gewist èn. De dokters wisten d'r toen geên raod mee, of 't duurden vreêd lank. Wad of persies de reden was, da weet ik nie, mao voo die zilte wier d'r a hauw een ander middel gebruukt, da nie van den dokter kwam; niej alleêne bie mien, maor ook blej andere kinders daor in de buurte. 't Kwam toen nog a vee voo, mao 't was zeker iets uut den ouwerwetschen tied, wan tegen woordig oör je 'r nie zoovee mee van, g'loóf 'k. Of anders ei 't een andere naome gekregen. Dao weunden in dien tied an de zeê 'n èrbeier, in die z'n vrouwe kon uut de wortels van sommige planten een soort van zalve maoken. Dad ao ze zelf niej uutgevonnen; z' ao 't van eur moeder, in die op eur beurte me- schien ook wee. In ieder geval, da geheim hieng over van moeder op dochter. Oe of 't dan hieng, a t'r geên dochter was, da weet 'k ook nie. Mao, dochter of geên dochter, die zalve genas de zilte, da was al gemeen bekènd. De dokters in de buurte wisten d'r vanself ook van, dat die zalve gebruukt wier. Z' èn 't me- schien wè kwakzalverieje genoemd; of ze wel eês geprombeerd èn, om die vrouwe deu de pollitie te laoten vervolgen, of perces-verbaol te laoten opmaoken, da weet ik nie. Wel èn 'k Iaoter eês oóren zeggen, dat er een dokter geprombeerd eit om da ge heim te koópen. Mao da gieng nie. Of die famielje noe vuuftig jaor Iaoter die zalve nog kan maoken, moe 'k toch eês vraogen a 'k weer eês in 't land van Kerzand kommen. Toen die zilte bie mien altied maor érger wier, in al de smèrseltjes van den dokter geên steek ielpen, stapten vaoder op 'n hoeien dag nao de zeê om een potje van die eigengemaokte zalve. Toen a t'ie d'r mee thuus kwam, wier eêl m'n gezicht d'r mee ingesmèrd. Da was niks nieuws voo me, mao deze zalve was zwart. Je kun wè begrupen, da 'k er moöij uutzag. Ik dorf nie buten kommen Zoó noe in dan wier m n gezicht 'n keèr af- gewasschen, eêl verzichtig vanself meej al die puusten, in dan kwam d r weer 'n nieuwe laoge van da schoesmèr (blienk, zelen ze vroeger) op. Oe lank of ze me daomee onder 'anden g'ad èn, weet ik nie, mao genezen deed 't, in hoed ook. 't Spreek vanself, da moeder meej al die kinders 't wérk niej alleêne kon doen, in das z' een meld ao. 'k Weet nie meê, of 't altled dezelde gewist eit. Das za wè nie, maor ik kan d'r toch maor eên in m'n gedachten briengen. Eur naome weet ik ook nog, zeker, omda moeder Iaoter a dikkels eês over eur praotten. Ze kon vreêd slecht uut eur bédde kommen. Da 's noe niks nieuws, wan dao zien een oöp ménsen, die last èn van die ziekte. M'n vrouwe kan d'r van meepraoten. Nie, das ze d'r zelf ook aan liejt; contraorie, ze kan opstaon, as ze wil, zonder das een wekker noö- dig eit. Mao z' eij altied moeite ge noeg moeten doen, om mien d'r uut te kriegen, da 'k nie te laot op m'n wérk kwam. Oe laot of da was, za 'k mao nie seggen, anders oór ik nog uutgelachen ook. 't Was op geên stik ken nao zoó vroeg as op de boerde- rleje. Daor is 't altied voo dag en dauw; in noe weet ik wè, das z' ook vroeg naor ulder bédde haon, (a 't de kèrremelkspap op is, oór j' a hauw de hoeie nachtrust wénsen,) mao da neem nie weg, da 't in de baomesse toch geên lolletj' is, a' j' zoó van on der de dekes in den doenker deu slik in de kouwe nao de schure moet, om te melken of de péren 'n mandje kort te heven. (Wordt vervolgd). Boekbespreking. Taï Aagen Maro: „Levend speelgoed Ingen. f 2,25. Geb. f 2,70. Uitg. Van Holkema Warendorff Amsterdam. Dit goed geschreven boek brengt ons het eigenaardig verhaal van een paar speelgoedstukjes, een aapje en een kikker, die zich als levend onder de menschen gaan bewegen. Het aapje is een wit donzig bont speelgoeddiertje met een fijn kopje en de kikker is een aristocraat, heeft een met émail en goud ingelegden rug, Het avontuur van deze twee onder de menschen, leven wij in dit boek mee. De schrijfster neemt hier de gelegen heid waar ook met de ziel van de menschen te spelen. Ons inziens gaat dit boek te veel naar het kinderboek over, hoewel op pervlakkig, heeft het toch wel een geestige en amusante zijde. o Donald C. Peattie: „De Natuur ont sloten". Ingen f 3,50. Geb. f 4,50. Uitg. H. P. Leopold. 's-Gravenhage. In dit mooie werk wordt ons ver teld, hoe de mensch de wereld van plant en dier heeft ontdekt, hoe de mensch de wereld heeft leeren kennen en langzamerhand begrijpen. Het bevat meer dan de levensgeschiedenissen van een aantal menschen, biografiën van ideëen, het schetst een aantal epi soden uit het groote avontuur van de natuur zelf. Het Is een leerzaam en duidelijk be grijpend boek. Foto's en teekeningen verluchten dit mooie werk. 0 I. A. van der Made: „Tweehonderd gulden voor Darja Wledinskaja" Ingen. f 2,90. Geb. f 3,90. Uitg. Van Holkema Warendorff Amsterdam. De schrijver geeft ons hier een boek van „vrouwen en zeelui", dat anders is dan de boeken die hierover geschre ven werden. Hier moet men niet ver wachten tafereelen en vechtpartijen in matrozenkroegen enz. Het is een vlot geschreven boek van verlangen en geluk en lijden. Werkelijk een boek dat boeit. Iets over minder bekende stoffen en hare beteekenis voor onze cultuurgewassen. Bij het scheikundig onderzoek naar de samenstelling van onze cultuurge wassen is gebleken, dat hierin steeds stikstof, fosforus, kalium, calcium, mag nesium, ijzer, zwavel, koolstof, zuurstof, waterstof, natrium en chloor voorkomt Met uitzondering van de drie laatst genoemde zijn al deze stoffen onmis baar voor den opbouw van het plan- tenlichaam. Slechts van een vierial, nl. stikstof, fosforzuur, kali en kalk is de in de bodem aanwezige voorraad veelal ontoereikend voor een goede ontwikkeling van de gewassen. Bij de bemesting zal men dus vooral be dacht moeten zijn op aanvoer van deze vier stoffen. Onderzoekingen van de laatste jaren, hebben aangetoond, dat ook de minder bekende stoffen, ook een gunstige in vloed op de ontwikkeli-g van de ge wassen kunnen uitoefenen. Wij willen hier enkele van de be langrijkste minder bekende stoffen be spreken. Koper. Het koper komt in uiterst kleine hoeveelheden in verschillende planten voor. Van belang kan het zijn ter bestrijding van de ontginningsziekte. Mangaan. Aan dit element wordt een belangrijke plaats in het planten leven toegekend. Het mangaan speelt, naar men meent, een rol bij de omzet tingen van verschillende stoffen in de plantendeelen. Mangaan komt bijna overal in den grond voor en dikwijls in niet geringe mate. Mangaansulfaatbemesting wordt toe gepast ter bestrijding van Veenkoloni ale haverziekte. Men heeft echter nog niet met zekerheid kunnen uitmaken of dit met mangaangebrek dan wel met een geneeswijze verband houdt en hecht men voorshands nog meer waarde aan de laatste opvatting. Magnesium. Het magnesium is een veel besproken bestanddeel van de planten Het is van beteekenis in de groene deelen en kan daar niet ont breken Vele van onze cultuurgronden, Klaasje wilde naar huis, maar hij was Gelukkig, het muisje wist hem de heelemaal de weg kwijt geraakt. Was richting te wijzen, die hij moest in- er nu maar iemand die hij den weg slaan om naar huis te komen Maar kon vragen. Ha, daar kwam juist een die weg liep door een donker bosch muisje aangewandeld. Klaasje was nooit erg bang, maar dat viel toch niet mee. met name de kleigronden, bevatten nog al wat magnesium, de lichte gronden betrekkelijk weinig. Toch wordt in ons land nauwelijks aan magnesiumgebrek geloofd. Hierbij mag evenwel niet worden vergeten, dat bij de bemesting onopzettelijk veel magnesia wordt toegediend. Zwavel. Zwavel is een veel voor komend element. Als bestanddeel van het eiwit is het noodzakelijk voor den opbouw van elk levend wezen. Zwavel komt in verschillende ver bindingen, overal in den cultuurgrond voor. Borium Voor dit element bestaat een bijzondere belangstelling. Het staat evenwel nog geenzins vast, dat dit ele - ment voor den groei van de planten noodzakelijk is. Men vond, dat bori- umgebrek zich uitle in het doodgaan van groeipunten, b.v. jonge knoppen van luzerne en tabak. Jodium. Hoewel jodiumgebrek bij planten nauwelijks is vastgesteld, wordt nog al eens op de beteekenis van jodium voor den plantengroei ge wezen. Bij den mensch schijnt jodium gebrek wel voor te komen, zoo wordt een bepaald ktop-gezwel aan jodium gebrek toegeschreven. Jodium is veelvuldig in de Neder- landsche gronden aanwezig. Zooals uit voorgaande blijkt, doen zich inderdaad gevallen voor, waarbij door het toedienen van de hierboven genoemde stoffen, een gunstige invloed op de ontwikkeling van het gewas kan worden waargenomen. Het is evenwel niet altijd volkomen duidelijk of een bepaalde stof als plantenvoedsel dan wel als geneesmiddel een nuttige wer king uitoefend. Marktberichten Maandag 25 Oct. werden de volgende prijzen gemaakt: Per 70 K.G. Zeeuw Bonten 2.40—2.60, Zeeuw Blauwen 2.40—2 60, Zeeuw Eigen heimers 2.10—2.30, Zeeuw Bonten Poters 16.0—1.70, Zeeuw Blauwen Poters 1.60— 1.70, Zeeuwsche Eigenh. Poters 1.50 1 60, Zeeuw Bonken 1.80- 1.90, Flak. Eigenheimers 2.10 -2.30, Flak. Poters 1.50-1.60, Spuische Eigen heimers 2.20 —2.40, Spuis, Poters 1.50- 1.60. Verder per 100 K.G Uien 4.40-5.60, Noord-Hollandsche Bonten 3.203.40, Noord.-H. Blauwen 3.00 3.20, N.-H. Blauwen Eigenh. 2 80—3 00 N.-H. Blanke Eigenheimers 2.80—3.00, N.-H. Bonten en blauwen Poters 1.80 2,00. Ypolder Bonten 3 20—3.40, Ypolder Bonten Poters 2.40—2.80, Ypolder Bonken 2.40—2 80, Hillegommer Zandaardappelen 3.20—3.60, Anna Pauwlowna Zandaardappelen 3.20 3.60, Texelsche Zandaardappelen 3.00-3.60, Zand Bonken 2.402.80, Westland. Blauwe Eigenh. 2,80—3.00, Drentsche en Overijsselsche Zandeigenheimers in balen van 50 kilo Zwarte grond 2.00- 2 40, Blanke grond 3.003.20, Bonken 2.40-2.80. DAGEN vm nam Woensdag 27 Oct. 6,42 7,06 Donderdag 28 8,12 8,36 Vrijdag 29 Oct. 9,32 9,56 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 27 Oct. nam. 17,14 Donderdag 28 17,12 Vrijdag 29 Oct. 17,10 DE MOORDZAAK TE GROEDE. De advocaat generaal bij den Hoogen raad, mr. Van Lier, heeft heden con clusie genomen in de zaak van F. j. G., die in de Groedesche moordzaak in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens doodslag. De rechtbank te Middelburg had hem veroordeeld tot 5 jaar. Mr Van Lier concludeerde tot ver nietiging van het arrest en tot ver wijzing van de zaak naar een aangren zend gerechtshof. De Hooge Raad zal 22 November arrest wijzen. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 October 1937. Veroordeeld wegens: Oplichting: J. v. B., 28 jaar, colporteur, Bergen op Zoom, gedetineerd: 1 jaar gev. str. met aftrek voorarrest. Oplichting: A. B., 34 jaar, Inspecteur N. V. Nat. Administratiebank, Rotterdam ge detineerd: 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Afscheid Jhr- Mr. R. de Marees van Swinderen Hr. Ms. Gezant te Londen. Door de Anilo-Patavian Society te Londen weid in het Longham hotel te Londen een banket aangeboden ter eere van den scheidenden Gerantjhr. Mr. R. de Marees van Swinderen Een uitgelezen gezelschap, waartoe behoorden de Graaf en de Gravin van Albemarle he1 ft met meer dan honderd vooraanstaande leden van de Neder- landsche Kolonie te Londen aan dezen maalfijd aangezeten. Na de gebruikelijke toasten op de leden der Koninklijke families van Gr ot-Brittannië en Nederland, wijdde de president, Graaf van Albemarle een dronk aan den gast van den avond Vervolgens bracht de aftredende vice- voorzltter,Sr. William Collin een dronk uit op deo president der Vereenig'ng, welke dronk door den nieuwen v ice- voorzitter S r Edward Cambell, werd beantwoord. Voorts werd het woord gevoerd door den heer W. R Chamb rs Directeur van het Bureau voor Handelsinlichtin gen te Amsterdam, die in zijt toespraak den nadruk egde op de groote gaven van Ihr. de Marees van Swin 'eren Hij wist aldus sprek r naast een groot diplomaat, een vaderlijke vriend te zijn voor de minder bedeelden in de maat schappij. Zijn milddadigheid was alom bekend. De heer Chambers schetste verder hoe |hr. de Marees van Swin deren zich altijd beijverd had de vriend schapsbanden tusschen Groot- rittan- nië en Nederland steeds nauwer aan te halen en besloot met uit naam van alle aanwezigen den wensch uit te spreken, dat Gods zegen hem en Me vrouw de Marees van Swinderen steeds zou vergezellen. Jhr. de Marees van Swinderen gaf in hartelijke woorden uiting aan zijn dankbaarheid voor de vele bewijzen van vriendschap, hem hier betoond en zeide dat de droefenis over het verla ten van het openbare leven werd ver zacht door de vele aangename herin neringen, welke hij, zoowel als Mevr. de Marees van Swinderen blijven be houden. Nog verdient vermelding, dat de heer

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2