BRESKENSCHE COURA Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Hl 1 (fy Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3eweeu\e ^vesVetv^ FEUILLETON Een Schoonheidsprinses. r 10 CT. j um-KWAUTEir! HKEEffiMZl Binnenland. 47ste Jaargang Vrijdag 22 October 1937 Nummer 4281 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Var* 1-5 regels 10,75. tedere regel meer I0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Door allen, Voor allen. o In de loop van de volgende week zal een beroep geda m worden op allen, die het voorrecht genieten werk te hebben, om een gave te offeren voor hen die gebukt gaan onder de geesel der werkloosheid. In het geheele land wordt een in zameling gehouden voor onze werk- looze mede-burgers. Het geld zal ver deeld worden over hen allen en zal dienen om hen te helpen wat te spa ren voor hun kleeding, dekking en schoeisel. Z. Exc. de Minister van Sociale Za ken heeft een spaarregeling voor werk loozen in het leven geroepen, waarbij het door hen gespaarde bedrag door het Rijk wordt aangevuld tot het dub bele, maarvan ons, werkhebben- den, wordt verwacht, .dat wij er voor zullen zorgen dat er in de spaarpot van den werklooze reeds wat zit, voordat hij zelf met sparen gaat beginnen. Ik doe een dringend beroep op de oftervaaidigheid van alle ingezete nen van Breskens, die voor werkloos heid gespaard zijn gebleven Elke gave is welkom, hoe groot en hoe klein hij ook is. Moge ieder een toonen door dat te geven, wat hij missen kan, dat hij dankbaar is zelf nog werk te hebben en dus gaarne wat over heeft voor zijn van werk versto ken medeburgers. de Burgemeester van Breskens: J. P. DROST. Wekelijksch Overzicht, —o In de Tweede Kamer is de Grond wetsherziening, die reeds door het vo rige parlement was goedgekeurd, op nieuw aan de orde gekomen. Zooals men weet, zijn hiertoe een aantal wetsontwerpen ingediend, waarvan de voornaamste de volgende wijzingen iohouden: wijziging van het inkomen van de Kroon, verlaging van de schade vergoeding aan en het pensioen van Naar het Engelsch. HOOFDSTUK II. De lente van dit jaar was een tijd van spanning. Vooral in Londen wacht te men steeds nieuws van den oorlog. Ofschoon het zoel weer was, brandde er toch nog een helder vuur in de zit kamer van een mooie flat in Battersea. Twee dames waren daar gezeten; de oudste maakte brieven open van een stapeltje, dat op een tafeltje naast haar lag; de jongste was bezig aan het wer ken van een kanten kraagje. Narcissal Ja, mrs. Chersey? Het jonge meisje hief haar mooi ge zichtje op, dat in natura nog veel mooi er was dan het portret, dat op den schoorsteenmantel stond, een duplicaat van hetgeen hing in den salon op Mer- rlon Square. Zij had een overvloed van rijk, goud blond haar, dat in het midden geschel de Tweede Kamerleden, instelling van het instituut van ministers zonder portefeuille, wering van revolutionaire volksvertegenwoordigers. Verder is er nog een verzamelontwerp betreffende beperking van de parlementaire on schendbaarheid, mogelijkheid van be noeming van staatssecretarissen en wijziging van den naam Curaqao in Nederlandsche Antillen. Het was voor al het wetsontwerp tot wering van revolutionaire Kamerleden, dat van sociaal- democratische en communisti sche zijde verzet uitlokte Ook de Vrijzinnig-Democraten konden er zich niet mee vereenigen. Van N.S.B.-zijde, vertegenwoordigd door den heer De Marchant et d'Ansembourg, waren de bezwaren tegen de ingediende wets ontwerpen nog grooter en talrijker, slechts het eerste ontwerp kreeg den steun van de Mussertpartij. De liberalen bleken hun bezwaren, die zij aanvan kelijk tegen verschillende punten had dei niet van onoverkomelijken aard te hebben gevonden, zij hadden zich bij nader inzien voor de regeering ge wonnen gegeven. Verzet ontmoetten de voorstellen ook van de zijde der C. D. U. en de Staatkundig Gerefor meerden. Katholieken en Anti-Revo lutionairen hadden weinig nieuws meer aan hun bij de vorige behandeling ge dane verklaringen toe te voegen. Minister Van Boeyen, ofschoon weer hersteld en zijn ambtsbezigheden ten departemente hervat hebbende, had voor deze Kamerzitting nog verstek V I NIETS GAATZO RAS A ALS EEN RADION WAS.' (Ingez. Med.) den was, van daaruit in natuurlijke gol ven viel en achter op het hoofd in een wrong saamgehouden werd. Haar wenk brauwen en oogharen waren donker en zijdeachtig en haar oogen waren van een diep-violet-blauw. Ze had een perzikachtige gelaatskleur en een klei nen, welgevormden mond. Ze droeg een kanten kraagje, precies van hetzelfde patroon, als ze er nu aan een bezig was. Het jonge mei; je maakte nagenoeg alles zelf en dit was zij ook wel verplicht te doen, want mrs. Chert sey kon haar dame van gezelschap- geen hoog salaris geven. Toch kreeg Nar- cissa Ivers zeker anderhalf maal zoo veel als een van haar voorgangsters, maar nog had zij groote moeite om coe te komen. Zij had andets genoeg ce doen, want er was maar één dienst meisje en er viel heel wat te onder houden in de flat. Wel was het haar een verrassing, toen ze tot de ontdekking kwam, dat mrs. Chertsey het woord „gezelschaps dame'' had laten varen en haar nu aan iedereen voorstelde als: „haar vriendin". Mrs. Chertsey was op acht-en-veertlg- jarigen leeftijd een heel ander persoon tje, dan tien jaar geleden, toen ze nog blond en jeugdig was en een ruime toelage genoot van haar man, die in laten gaan, zoodat zijn taak. de ver dediging van de ingediende wetsvoor stellen, door zijn ambtgenoot minister de Wilde van Financiën, werd over genomen. Ook hier viel weinig nieuws meer te vernemen; slechts trachtte minister De Wilde de tegenstanders van het verzamelontwerp nog in het regeeringskamp te lokken, door er aan te herinneren, dat indien het ver worpen wordt, er geen nieuw ontwerp tot goedkeuring van het onder de wapenen houden van dienstplichtigen komt. Londensche besprekingen weer vastgeloopen. Zooals ook eigenlijk door een ieder verwacht werd zijn de besprekingen in de sub-commissie voor de niet-inmen- ging te Londen al zeer spoedig vast geloopen. Op de zitting van Dinsdag deed Grandi namens Italië plotseling het voorstel, dat de commissie de oor spronkelijke Britsche voorstallen van Juli jwaarover men het indertijd niet eens kon worden, weer tot onderwerp van bespreking zou nemen. Daarbij werd hij gesteun door de vertegenwoor digers van Duitschland en Portugal. Engeland, Frankrijk, België, Zweden en Tsjecho-Slowakije hielden echter vast aan de behandeling der Fransche voorstellen, waarvoor de sub-commissie tenslotte toch is bijeengekomen, en Rusland, dat overigens weinig heil in de Engelsch-Fransche politiek niet, wenschte geen spelbreker te zijn. Aldus is men op het oogenblik op hetzelfde doode punt aanbeland, waarop men reeds eenige maanden geleden stond, Italië, Duitschland en Portugal willen eerst de rechten van oorlogvoe rende aan Franco toekennen en eerst daarna het vraagstuk van de vrijwilli gers behandelen, terwijl de overige in de sub-commissie vertegenwoordigde landen de toekenning van de rechten van oorlogvoerende juist afhankelijk willen maken van de terugtrekking der vrijwilligers. Eden, de voorzitter van de sub-com missie, zoekt op het oogenblik koorts achtig naar een compromis, dat de beide partijen bevredigen kan en misschien heeft hij dat op het moment, dat dit overzicht in druk verschijnt reeds ge vonden. Waarschijnlijk is dit echter niet, want het wordt steeds duidelijker, dat Italië de besprekingen zooveel mo gelijk wil rekken en verhinderen wil, dat men tot j ositieve resultaten komt. Dat is reeds gebleken uit het voor stel van Grandi om als symbolische daad aan' beide zijden evenveel vrijwilligers terug te trekken, hoewel het toch be- Britsch-lndiê een gouvernements-be trekking gekleed had. Daar ze heel goed tooneelspeelde en een begaafd mucislenne was, had ze toen bepaald opgang gemaakt In haar kring. Maar na den dood van haar man was haar pensioen maar zeer gering, dus had hij zich genoodzaakt gezien haar villa in Mayfair te verwisselen voor flat op Battersea en om een geheel andere levenswijze aan te nemen. Daar zij er veel ouder en grijzer was gaan uitzien, was zij haar haar en lip pen gaan verven en had ook rouge aangebracht op haar wangen; daaren boven kreeg ze een ware manie voor kaartspelen en dacht er nooit aan, om een avond thuis te blijven. Langzamerhand verloor zij haar kennis sen en daarom had zij Narclssa Ivers geëngageerd in de hoop, dat die met haat bevalligheid en schoonheid een attractie zou zijn. Ze verscheen met haar gezelschapsdame waar men zich met geld maar toegang kon vershcaffen. Wereldwijs als mrs. Chertsey was, be greep ze zeer goed, dat „men" veel eerder een vriendin zou ontvangen dan een gezelschapsdame. Nu begon op nieuw haar leventje van uitgaan en ont vangen, al was zij nu ook heel wat af kend Is, dat aan de zijde van Franco vele malen meer „vrijwilligers" strijden dan aan de zijde van Valencia en een dergelijke maatregel dus slechts aan Franco ten goede kan komen. Dat blijkt ook uit de mededeeling van de Italiaansche regeering, dat er slechts 40.000 Italiaansche „vrijwilligers" In Spanje strijden. Rome zegt daarbij, zijn kaarten eerlijk op tafel te gooien, maar in de democratische landen, waar men toch zeker nog wel tellen kan, slaat men deze „eerlijkheid" niet te hoog aan. Zooals Eden in de sub-commissie verklaarde, is de toestand thans zeer ernstig. Indien de Italianen niet ver standig met zich willen laten praten, zit er tenslotte voor Engeland en Frank rijk niets anders op, dan de maatrege len, waarvoor men reeds veel te lang teruggedeinsd is, te nemen wanneer men tenminste niet wenscht, dat Spanje een niewe hoeksteen van het Italiaan sche imperium wordt. Velen meenen, dat het nemen van deze maatregelen den Europeeschen oorlog zal beteekenen. Anderen zijn er echter van overtuigd, dat dit geenszins het geval zal zijn en wij zijn nog optimistisch genoeg om ons bij de meening van de tweede groep neer te leggen. De strijd in het Verre Oosten Zal de conferentie te Brussel, waar de onderteekenaars van het negen- mogendhedenpact zullen beraadslagen over den toestand In het Verre Oosten, tot beter werk in staat zijn, dan sub commissie voor de niet-inmenging. Zeker is, dat in de Belgische hoofd stad de eensgezindheid heel wat groo ter zal zijn dan te Londen, indien ten minste Japan niet verschijnt, hetgeen overigens niet zeer waarschijnlijk is. Want Tokio heeft geëischt, dat de conferentie de anti-Japansche houding van China en het communistische ge vaar in dit land als oorzaken van het conflict zal beschouwen. Om echter aan de Japansche veroveringsoorlog een dergelijke beteekenls te geven, behoort voor de conferentie wel tot de onmogelijkheden. En dus zal men rekening moeten houden met de af wezigheid van Japan. Laat ons hopen, dat de conferentie desondanks goed en snel werk zal verrichten. Want spoe dige hulp is voor China geboden. Wel houden de Ghineezen bij Sjang hai dapper stand, maar in het noorden worden zij steeds meer teruggedron gen en daaraan wordt niets veranderd door het feit, dat zij op het oogen blik een Japansche divisie schijnen te hebben omsingeld. gedaald op de maatschappelijke ladder, vergeleken bij toen zij nog in Mayfair woonde. Zij, van haar kant, verbaasde zich dikwijls over haar wereldwijsheid van het jonge meisje. Ze wist, dat Narcissa Ivers, toen haar ojwoeding was vol tooid, jongste onderwijzeres was ge weest op een Fransche school. Ze wist ook, dat ze al zoo vroeg wees was ge worden, dat ze geen van belde haar ouders meer herinnerde en dat het weinigje, dat die haar hadden nagela ten, precies toereikend was geweest voor haar opvoeding. Maar hoe zij nu aan zulke rijpe ideeën kwam betreffende de wereldsche zaken, dit ging mrs. Ghertsy te hoog. Narcissa had verbazend het land aan de zinledige complimentjes die de hee- ren haar naakten, die op de Uitkwa men kaart-spelen. Zij was slechts koud beleefd tegen hen. Ja, mrs. Chertsey? herhaalde het jonge meisje, toen de weduwe op het punt was, den volgenden brief open te doen. Och, die arme Stelfoxl Hij is dood, neergeschoten door de Boe ren O, die rampzalige oorlog toch ookl Ik herinner 't mij nog als den dag van gisteren, dat hij daar aan dat tafeltje B t'AU VV BAND VOL AQOMA WIT RAND EXTRA LICHT Ster Ta bok l (Ingez. Med.) Nog steeds blijft het onduidelijk, of Rusland al dan niet in den oorlog zal ingrijpen. Een onder japansche leiding staand Noord-China beteekent voor de Sovjet-Unie een groot gevaar en h<"« is de vraag, of Moskou dit zal kun nen dulden. Op het oogenblik gedra gen de Sovjets zich nog weinig aggres- sief, maar algemeen vraagt men zich af, wat er zal gaan gebeuren, wanneer de winter komt en de dan in Noord- China heerschende koude een groote handicap voor de japansche soldaten wordt. Zullen de Russen dan tot han delen overgaan? Niemand twijfelt er aan, dat zij voor een dergelijken strijd in het Verre Oosten gereed zijn. Boternoteering. De comissienoteering voor Neder landsche boter is heden vastgesteld op 102 cent per kg. Prinses Juliana en Prins Bernhard terug. Gistermorgen om kwart vóór 8 zijn Prinses Jaliana en Prins Bernhard per D-trein uit Duitschland, waar zij eenige weken hebben vertoefd, te Apeldoorn aangekomen. De Koningin was op het perron aanwezig om hen ta begroeten. De begroeting was zeer hartelijk. Het gezelschap is per auto naar het paleis Het Loo gereden. zat. Hij voelde toch zooveel bewon dering voor je, Narcissa. Meer dan eens, heb ik gedacht, dat het wel iets tusschen jullie worden zou. Hij was een echte heer, weet jel Het spijt mij erg van luitenant Stelfox, antwoordde zij op bezadigden toon, maar al was hij niet naar het front gegaan, dan zou ik hem nog niet getrouwd hebben. Ik heb u al zoo dikwijls gezegd, mrs. Chertsey, dat als ik tiouw, ik tegelijk ook geld en een positie wil hebben. Het een zonder het ander geeft nóg niets, Telt liefde volgens jou niet mee, Nancissa?. Och, liefde...! Ja, natuurlijk, Ik ver wacht wel, dat een man liefde zal voe len voor mij, en, als ik nu ook wat voor hem voel, des te beter! Het is vandaag op den dag af drie maanden geleden, dat die Stelfox hier aan dit tafeltje zat, ging mrs. Chert sey op haar eigen onderwerp door. Wil je wel gelooven, dat ik niets geen lust heb voor ons partijtje van vanavond. Maar het is nu al te laat, om het nog af te zeggen, niet waar? Kijk, deze brief is hier van mijn vriendin mrs. Bel lamy. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1