Uitde oorlogvoerende landen Binnenland. Hoogwatergetij Breskens, „(Jut m'n joenge jaoren'' Sport. Klaasje Allemansverdriet Gewestelijk Nieuws. KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 24 October Dag- en Avondvertooning van FREDERIKA. FRANSGHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 24 October, nam. 2,30 uur Opvoering van AU PAYS DES VALSES, Operette In 3 bedrijven en 5 tafereelen, Muziek van Hans Maij. de nonlnterventiecommissie zal moeten zien, Het is naar het schijnt niet van plan, zijn houding In de Spaansche zaak te wijzigen in dien zin. dat het de voordeelen door zijn feitelijke in menging voor Franco verworven, door terugtrekking van zijn „vrijwilligers1' weder in de waagschaal wil stellen. Of de waarschuwing van minister Eden, welke in de gegeven omstandigheden nauwelijks anders dan als een laatste kan worden opgevat, in staat zal zijn den Duce tot wijziging in zijn houding te bewegen, blijft de vraag. Het vraag stuk der „vrijwilligers" heeft thans zijn psychologisch hoogtepunt bereikt, zoo dat, hetzij in de eene, hetzij in de andere richting besluiten moeten wor den genomen. Weer een vliegramp in Indië Zaterdag is Indië wederom getroffen door een vliegramp, die thans aan vijf personen het leven heeft gekost. Dit is de derde maal in tien dagen tijds. Woensdag 6 October stortte de „Specht" neer, waarbij vier personen het leven lieten. Dinsdag 12 October viel het marinevliegtuïg T 13 in zee, den dood brengende aan 9 menschen, en Zaterdag j.l. trof de T 1 eenzelfde lot, waarbij vijf personen den dood vonden. De slachtoffers van deze laatste ramp zijn: de luitenant ter zee der 2e klasse der koninklijke marine-reserve E. van Haften, de majoor-telegraflst-vlieger G. J. Radstaat, de sergeant-vlieger G. van der Hooft, de korporaal-vliegtuigmaker P. L. Bogert en de zeemilicien-ma- troos-telegrafist E. F. Nolten. De correspondent van de N.R.Crt. te Soerabaja telefoneerde aan zijn blad: Blijkens een heden uit Banda ont vangen telegram van een ooggetuige is het ongeluk met de T. 1 Zaterdag in den vroegen ochtend geschied. Het eskader had onder den vlootvoogd bij Banda geoefend en zou de oefeningen in de richting Soerabaja voortzetten. Zaterdag bij het dag worden waren de schepen uitgevaren, terwijl de vlieg tuigen het laatst zouden vertrekken. Omstreeks half zeven in den morgen, even buiten Neira bij den bekenden vulkaan Goenoeng Api startte deT. 1. Onmiddellijk na den start is het vlieg tuig in zee gestoi t. De oorzaak is hetzij een motordefect, hetzij te snel optrek ken na den start. De bemanningen der andere vlieg tuigen zagen het ongeluk gebeuren en noodseinen werden gezonden naar de reeds vertrokken schepen. Direct wer den ook de gezaghebbers en een dok ter van Neira gewaarschuwd. De Su matra, de Ruyter, en Zuiderkruis en drie jagers keerden in allerijl terug. Het vliegtuig had toen alleen nog den staart boven water. Het gelukte de Zuider kruis om het wrak boven water te hou den, en de lijken van vier inzittenden te bergen. De vijfde inzittende de heer van Haften moet In zee zijn geslingerd. Het vliegtuig was geheel vernield. De dokter constateerde, dat de inzittenden onmiddellijk gedood moeten zijn; het vliegtuig is later gezonken. Het stof felijk overschot van den heer van Haf ten is niet gevonden. Het eskader heeft na de plechtige begrafenis te Banda der vier slachtof fers op Zaterdagmiddag de oefeningen voortgezet en wordt volgens program ma Zaterdag te Soerabaja terugver wacht. DAGEN Woensdag 20 Oct. 12,52 1,14 Donderdag 21 1,27 1,51 Vrijdag 22 Oct. 2,12 2,36 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 20 Oct. nam. 17,32 Donderdag 21 17,30 Vrijdag 22 Oct. 17,28 deur Een Oud-Landjesman. 0 II. In een klein 'uusje, schuins tegen over 't 'ekken, daor a mee op 't 'of kwam, weunden onzen èrbeier. Die z'n vrouwe was zoó oneindig doof, da' j' ze niej an kon schreêuwen. A' j' tegen eur wou praoten, mos j' eêst mee jen èrm zwaoien. in a ze dat dan zag, mos je langzaom praoten. Dan oorden ze wè nie, wat of je zei, mao ze zag het an de bewegieng van je lippen. Ik, in m'n broer, die op me volgden, kwaomen der dikkels, in zoó hoed in zoó kwaod a 't gieng, praot- ten me der allied mee, a me der wao- ren. Ze was vanself niej altied thuus, wan, net as al' èrbelersvrouwen in dien tied, in noe misschien nog, gieng z' ook mee nao 't la ld om te kappen of om te sniejen. Dao was in dien tied veel èrmoe onder da soort mén sen, vee meêr as tegenwoordig. In toch leefden ze veel éénvoudiger; z' aon eêl wa minder noódig voo meu bels in voo kleèren; uutgaon deen ze biena eêlemao nie. Iedere cent was welkom, in daorom hiengen de vrou wen in d' ouwere klnders der in 't voorjaor op uut om molslao te zoeken, nie voor eigen gebruuk, maor om te verkoópen. Ze zullen da tegenwoordig wel ost nóóit meê doen, sind a de bitterpeeën in de mode gekommen zien. In as ze 't nog doen, dan za 't wel een snoepcèntje voo de kinders zien. 'k Wed zeker, dat er geên eên èrbeier van tegenwoordig in dad uusje zou willen weunen, a 't er nog stoeng. Dao was eigelijk maor eên ver trek in. Da sien k nog dudelijk voo me: voo 't raom dao was 't er maor eên, stoeng de taofel. An d' andere kant ao je tweê bestiejen, in dao tusschen de spinde. In dad eêne vertrekje wier in de winter alles gedaon: weunen, koken, slaopen, alles. In de zeumer kwaomen ze der alleêne maor in om te slaopen; den overschot gebeurden dan in een soortement keetje, dat er nog angebouwd stoeng. Wilder zouen da noe een schuurtje noemen, wan de vloer, da was mao gewoon èrde; vast angestampt, da's nog a glad. Ze liepen der alleêne maor op ulder zokken in, wan anders giengen der allemao stikjes los. 'k Weet nog goed, da 'k er nog een keêr op d' akken van m'n schoenen deu ge- loópen én, mao joengen, joengen, wa was de vrouwe toeu dul. Ze kon toch ineês zoó vreêd driftig oóren. „Blèksemsche joengers, (m'n broer was ter ook bie,) maok da' j' wegkomt". Wilder op oöge beênen der van on der, naor uus, in dao dorven me van self niks zeggen. Mao net zoó driftig as ze was, zoó hauw was ze 't ook wee vergeten, in a me dan 'n dag nie kwaomen, omda me bange waoren, dan kwam ze nao den diek om nao moeder te roepen: „Jaone, wao zien de joengers dar? 'k En z' eêl den dag nog nie gezien". Dan was 't gevaor wee geweken, In a m' er dan wee nao toe hiengen, was ze zoó blieje, da' z'ons zag, da' m'n een sukerspek kregen. In eur drift kon ze attemet de zotste diengen doen. Jaoren laoter én 'k vaoder dao nog eês een staoltje van oóren vertellen. Omda ze geên bleik aon, lei ze de wascht' altied biej ons in den bogerd. Op een keêr ao ze net klao mee alles netjes op 't gos te leggen, toen der een reiger over kwam vliegen. Die reiger most iets doen, dad alle ménsen in dieren op z'n tied moeten doen, maor ie liet z'n boodschap net op één van de schoóne laokes vallen. Noe zou vanself iedere vrouw' uut eur pruke gewist én, mao zie was zoó du;, da ze nie meê wist, wad of ze dee. Ze schudden eur vuust achter die reiger, in ze nep tem nog 'ard achteran: „Blèksemsche veugel, ei je geên plekke genoeg?" Da' woord „blèksemsche" lag in eur mond be storven, as ze dul was. Wérkelijk vloe ken dee ze nie, mao da woord mos as veiligheidskleppe dienen, om an eur drift lucht te heven. Van m'n eêste levensjaoren weet ik vanself niks meê. 'k Zal ook wel 'n teute g'had én in in de kakstoel ge zeten én, net als al de kinders indien tied, 'k Èn wel eês g'oörd, dat de teuten uut de mode raoken. 't Is on gezond in vies, zeggen de nieuwer- wetsche ménsen. Mao kinders zien net as de kalvers, zugen moeten ze toch, in as ze heên teute én, dan doen ze 't op ulder duum. In ieder geval, de kinders bleven d'r braove mee; voor een vrouwe meej 'n druk uusouwen is dad a vee wérd. In een druk uusou wen was 't biej ons, wan toen a 'k vuuf jaor was, waoren m'n a mee z'n drieën as kinders, in 't vierd' op komst. Moeder za wè geweten èn wad of ze mos doen, wan z' ao toch eur wérk an de boerderieje ook: melken, voo de viggens in de kiekes zurgen in zoó. Eên diengen weet ik nie meê: of t'r ook gekèrnd wier. Mao das za wè, wan van beuterfabrieken oorden je toen nog nie, in wao mosten z' anders mee de melk bluven? (Wordt vervolgd) Boekbespreking. Mary Webb: „Kostbaar Qif'. Geb. f 2,85. Uitg. Wereldbibliotheek. Amsterdam. Niet alleen goede menschen treden In deze roman op de voorgrond, ook booze, heerschzuchtige en hattelooze karakters treden aan den dag. De schrijfster beeldt op haar geheel eigen wijze uit de liefde van man en vrouw. Zij laat ons zien hoe Gideon Same, van kindsbeen af in de macht van „het kostbaar gif", het geld, was en later zijn ziel en zaligheid daaraan weggeeft, zelfs zijn moeder vergiftigt en zijn meisje en kind in de dood drijft, en hij zelf geen schuld erkent, maar toch daar na zelf de dood zoekt. Zoo heeft „het kostbaar gif" hem naar lichaam en ziel verdorven. Hoe mooi wordt ons in deze roman het leven van het landvolk van Shrops hire in het begin der vorige eeuw uit gebeeld. Hoe prachtig dat oogstfeest, dat samen gevierd wordt. Een waarlijk mooi boek, met een In leiding van Augusta de Wit. 0 Winifred Holtby: Vrouwen aan het roer". Ingen. f 3,90. Geb. f 4,90. Uitgave Zuid-Holl. Uitgevers Mij., 's-Gravenhage. In deze boeiende roman maken we kennis met het dochtertje van dehee- renboer Robert Carne, dat, erfelijk be last met de ziekte harer moeder, die in een krankzinnigengesticht verpleegd wordt. Opgegroeid in de landelijke omge ving komt zij op de H.B.S. om te nor- maliseeren. Hierbij komen wij in aan raking met vele vrouwen die „aan het roer staan". De directrice der school, Mej. Sara Burton is een geestige, pittige vrouw, met liefde voor haar werk Lydia Hally, voortgekomen uit een woonwagenkamp is een flinke vrouw aan het roer, in het huishouden. Ook Mevr. Sawdon, de bestuurster van de herberg „Het Witte Paard" toont zich als een vrouw op haar plaats. En zoo komen in dit mooie werk veel „vrou wen aan het roer". Hoe treffend is de figuur van de op macht beluste Wethouder Snaith en de leeke Prediker Alfred Huggins, welke in de strikken van een chanteuse valt. Maar boven alles uit is hier de tra gedie van Robert Carne. Gehecht aan het oude komt hij in strijd met de di rectrice Sara Burton, doch zij ziet in hem een held, en hun haat verandert in liefde. Maar, deze heeft niet mogen bestaan. Wanneer hij steeds zwaarder wordende financieele offers, ten koste van zijn alles eischende krankzinnige vrouw brengt, en zijn bezittingen moet verkoopen en ten ondergang is ge voerd, brengt een val van de rotsen in zee, een einde aan dit tragisch leven. Een machtig boek in de cultuurserie van deze bekende uitgeverij. 0 Percy F. Westerman: „Als de zee roept" Ingen. f 2,-. Geb. f 2,90. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. In dit prachtige nieuwe jongensboek maken we kennis met de avonturen van de beide flinke knapen, Brian Blake en Kenneth Strachan, die als leerlingen een gewaagde vaart mee maken aan boord van het stoomschip Barina, naar de bovenloop van de Ama zone in het heete en ongezonde kli maat van Midden Zuid-Amerika. Prachtige en stoere zeeliedentypen worden hier beschreven Westerman weet de oudere jongens te boeien. VOETBAL. Breskens-Sluiskil 5-1. Breskens wint de toss en s|ieelt het eerst met de zwakke wind in de rug. De eerste aanvallen zijn voor de thuis club, maar de keeper der gasten is op zijn post en stopt enkele verre schoten. De Sluiskil-middenlinie, waarin de spil en de linkshalf goed werk doen, weet dan het spel te verplaatsen en de eigen voorhoede aan 't werk te 85. Ik kon wel eens een lekker bad ne men, dacht Klaasje en hij liet de kraan doorloopen, net zoolang tot de kamer onderliep. Maar dat was nog niet ge noeg; hij liet 't water net zoo hoog komen, dat hij er nog juist rechtop in kon staan. zetten. Linkshalf Erasmus struikelt als hij in duel is met de rechtsbuiten; de laaste kan ongehinderd voortzetten. De bal komt scherp langs het doel, waar Verduijn in het kluwen van spe lers de bal niet kan grijpen en via de uiterste paal rolt het leer over de doellijn 0—1. Als er weer afgetrapt is brengt de keurig spelende Breskens- linksbinnen de bal op, geeft voor het doel aan Fenijn die een ontzettend hard schot lost, dat slechts met de grootste moeite door de keeper wordt gestopt Goed samenspel tusschen Neuféglise en J. de Visser brengt de bal bij D. de Visser die van ver een hoog schot Inzendt dat buiten het be reik van de doelman van de lat terug het veld inspringt. De gelijkmaker zit in de lucht en als H Vermeulen een ver naar voren gespeelde bal nog juist voor de outlijn te pakken krijgt laten de Sluiskil backs de Breskens-midvoor juist voldoende gelegenheid om hoog en hard in te schieten 1 1Voor het Breskens doel ontstaat even een ge vaarlijk moment als Riteco wat te lang met de bal speelt en hem moet af staan aan de rechtsbuiten, deze schiet echter alleen voor de keeper staande hoog over. De rust komt met onver anderde stand. Na de hervatting is Breskens dadelijk overwegend fteiker. Doch de backs der gasten, gesteund door hun middenlinie verdedigen hard nekkig, terwijl de uitvallen van hun voorhoede niet zonder gevaar zijn. Na pl.m. 10 minuten krijgt de Breskens- rechtsbinnen de bal binnen het straf schopgebied te pakken. Hij wringt zich langs alle verdedigers en scoort van dichtbij 2—1. Dit doelpunt werkt in spireerend op de thuisclub, want als rechtsbuiten De Visser een corner neemt plaa st de linksbinnen kalm in het hoekje 3—1. Bij Breskens gaat Neuféglise midvoor spelen, H. Ver meulen rechtshalf en J. Buijze spil. De voorhoede der gastheeren zit voort durend op het doel en de ver opge drongen backs brengen iedere bal weer direct terug in de doelmond. Als J. de Visser een mooie pass naar Neu féglise geeft, heeft de laatste weinig moeite no. 4 in de touwen te jagen. Sluiskil zet dan nog even goed door en Verduijnt krijgt vlak na elkaar 2 harde schoten te stoppen. Als tegen het einde Neuféglise doorbreekt scoort hij het 5e en laatste punt van de wedstrijd. IN SPANJE. Italië geeft toe 40.000 man in Spanje te hebben. De Rivista di Informazione diploma tica deelt mee, dat er op het oogen- blik in Spanje ongeveer 40.000 Ita- liaansche vrijwilligers zijn. Het blad gaat heftig te keer tegen vreemdelin gen, die onjuiste cijfers zouden publi- ceeren, klaarblijkelijk met het doel een oorlogspsychose te wekken, waarbij het ook Lloyd George noemt, „die op zijn leeftijd voorzichtiger moest zijn," en zegt, dat er aan linkschen kant veel meer vrijwilligers zijn. Naar aanleiding hiervan heeft de Spaansche ambassade te Londen ver klaard, dat er 110.000 Italianen zijn. IN CHINA. Volgens geruchten uit Mantsjoekwo zouden daar ernstige antl-Japansche ongeregeldheden zijn uitgebroken. De Japanners zouden uit Tientsin groote hoeveelheden oorlogstuig terugsturen naar het Noorden. Gedurende de laatste nachten zijn 86. Gedurende al die bedrijven begon het toch tot Klaasje Allemansverdriet door te dringen, dat het zóó niet langer meer ging. Hij deed niets anders meer dan andere menschen verdriet en zou op die manier nooit een groote jongen worden. sterke Japansche afdeelingen uit Pei- ping en Tientsin naar Mantsjoekwo "Verfokken Volgens japansche kringen betreft het hier een aflossing der gar- SLUIS. Afscheid. Op eenvoudige wijze heeft de heer A. Luteijn, kantoorhouder bij den Post- Telegraaf- en Telefoondienst alhier af scheid genomen uit zijn dienst, waarin hij bijna 36 jaar achtereen onvermoeid heeft gearbeid. De scheidende functio naris werd toegesproken door den heer S. Weijnsvelt te Middelburg en den Directeur van het Postkantoor te Bres kens den heer A. Salomé aldaar. Bei den betuigden den heer Luteijn dank voor de plichten, welke hij steeds op nauwgezette wijze vervulde en ze hoop ten, dat hem nog vele onbekommerde dagen zullen beschoren zijn en dat hij rustig mag genieten van zijn welver diend pensioen. De heer Luieijn dankte beide heeren voor hun waardeerende woorden en zei, dat nu het eindelijk zoover was gekomen hij toch met wee moed op den kantoortijd terugzag Met het personeel had hij altijd prettig sa mengewerkt. Namens het personeel werd hem bij monde van Mej. M.van den Ameele een aandenken gegeven, waarvoor de heer Luteijn ontroerd dankte, 's Avonds had nog een gezel lige bijeenkomst plaats ten zijnen huize. Nu de heer Luteijn eindelijk beslo ten heeft zijn werkzaamheden te be ëindigen, kunnen we en mogen we niet nalaten hem van deze plaats na mens alle inwoners van Sluis en om streken een woord van dank te bren gen voor de hulpvaardigheid, welke hij steeds betoonde aan ieder die door hem geholpen werd. Velen zullen het met ons eens zijn, dat we met den heer Luteijn de ware man op de rechte plaats zu len missen; geen moeite was hem teveel en moest hij soms een d nker gezicht trekken, wat echter niet veel voorkwam, dan zei hij, dat men dit aan zijn drukke werkzaamheden moest wijten. Achtereenvolgens stond de scheiden de ambtenaar te Amsterdam, waar zijn loopbaan bij de posterijen een aanvang nam, van daar werd hij in 1901 naar Oostr-urg overgeplaatst en had achter eenvolgens standplaats te Tholen, Breda, Sas van r'ent, Terneuzen, Dom burg en 'reskens van welke laatste gemeen'e hij naar Sluis verhuisde om aldaar in 1912 als adjunct-commies bij de Posterijen in dienst te treden In 1930 werd het postkantoor omrezet in een hulppostkantoor waa'bij hij tot kantoorhouder werd aangesteld, welke functie hij tot den dag van zijn afscheid waarnam. Tot tijdelijk kantoorhoudster in deze vacature werd benoemd Mej. van den Berghe te Wissekerke GROEDE. Verkoopingen. Zaterdag werd ten verzoeke van de erven A. Lauret alhier vei kocht een huis en erf aan de Brouwerijstraat. Kooper werd J. van Haneghem alhier voor f 800 Een huis, erf en tuin aan de Schud- debogtstraat werd gekocht door A. Ver- straete alhier voor f 369.—. AARDENBURG. Leeningen geconverteerd. De .gemeente Aardenburg is er in geslaagd al haar thans loopende 41/j°/o geldleeningen te converteeren in3Vj °/o.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2