Uit de oorlogvoerendelanden ABDIJSIROOP Kerk- en Schoolnieuws. Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte Binnenland. Officieele Berichten. Gewestelijk Nieuws. Sport. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Gemengd Nieuws KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 17 October Dag- en Avondvertooning van DE LUSTIGE BOER, het wereldsucces van Leo Fall. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 17 October, nam. 2,30 uur Opvoering van LA BOHÈME, Opera in vier bedrijven. Muziek van G. Puccini. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 October 1937. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvliet 2,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 Ds Vrijlandt. IJzendijke 9,30 uur Ds. Castelein. Zuldzande. 10 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Ds. J. C. Schroder, Pred. Dir. Luth. Diac. Inr. te Amsterdam verklaring slechts van kracht Is, mits geen andere mogendheden Belgisch grondgebied als militair operatieterrein gebruiken. Een hevig bombardement. Gisteravond is Sjanghai door een verschrikkelijk oorlogsvuur geteislerd. In het midden der stad alleen zijn meer dan 50 mannen, vrouwen en kin deren gedood door granaatscherven. Het vuur kon vergeleken worden bij de bombardementen uit den groo- ten wereldoorlog. De gebeurtenissen in Spanje. Gisteren is een aanval gedaan in den sector Saragossa, zonder evenwel een aanzienlijke wijziging te brengen in de frontlijn. Woensdagochtend open de de artillerie van de regeeringstroe- pen het vuur uit alle vuurmonden van loopgraafmortieren en veldgeschut. De artillerie van de rechtsche troepen be antwoordde dit vuur. Na een artillerie gevecht van twee uur zonden de le- geeringstroepen tanks in de strijd. De vechtwagens passeerden de eerste ver sperringen en stopten voor de eerste loopgravenlinie van de rechtschen. Hier vuurden zij met alle kracht om de in fanterie, welke een kilometer achter was gebleven, gelegenheid te geven op te rukken. De manschappen van het vreemdelingenlegioen en de Mooren slopen naar de tanks en slaagden erin met handgranaten en flesschen benzine en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zjjn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hflgen en benauwd op de borst te zjjn. Indien GtJ tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blij held heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uwborst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwlnger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot Werelds btete Hoest-siroop". Flacon yj et., f 1.5f 2.40, f 4.20. Overul verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger hét gebruik. .(iQgez. Med.) tien gevechtwagens buiten gevecht te stellen. De overige tanks trokken zich terug, doch op den terugweg werden nog zes wagens buiten gevecht gesteld. Later in den middag werd het artillerie vuur gestaakt, doch tot den avond ra telden de mitrailleurs van de rechtschen om de regeeringsinfanterie te beletten den aanval te hervatten. De terugkomst van het Prinselijke paar. Het Prinselijke paar hoopt in den loop van de volgende week uit Reckenwalde hier te lande terug te keeren. Minister van Boeijen. Naar wij vernemen, is ministei van Boeijen thans weer geheel hersteld. Gis teren heeft hij zijn werkzaamheden op het departement van binnenlandsche zaken hervat. Weer een ernstig vliegtuig ongeluk in Indië. Een week na de ramp van de Specht te Palembang komt uit Indiê opnieuw de noodlotstijding van een vliegongeluk. Thans is het de Marineluchtvaartdienst die zwaar getroffen wordt. Het Fokker-drijver-vliegtuig T 13 is Dinsdagavond bij Brondong, 60 K,M. ten N.O. van Soerabaja. in zee gevallen. De bemanning van 9 koppen is daar bij omgekomen. Het zijn kapitein luit. ter zee H. G. de Bruyne; H. Uurbanus, officier mari ne-stoomvaartdienst; M. Vethake, eerste officier-vlieger; P. Spronk, sergeant-vlieger; F. H. Plevier, korporaal-telegrafist; G. J. Rutte en A. A. Goedhart, kor- poraal-vllegtuigmakers; P. J. S. de Groot en G. J. Zuyder- houdt, militie-matrozen. UIT DE STAATSCOURANT. Aanwijzingkweekschool voor Zeeland. De Minister van Onderwijs enz. heeft een lijst samengesteld van kweekscho len, die bevoegdheid bezitten aan leer lingen, die tenminste de laatste 2 jaren eener kweekschool hebben doorloopen, en die met goed gevolg een mondeling en schriftelijk examen hebben afgelegd, de akte van bekwaamheid als onder wijzer (es] uit te reiken. Voor de provincie Zeeland is als zoodanig aangewezen de school, geves tigd aan de Heerengracht M 29, te Middelburg. Boekbespreking. Bij de Hollandia-Drukkerij N. V. te Baarn zijn ter perse om binnenkort te verschijnen: Kinderen die over zijn, roman door Anke Servaes; Wij staan niet alleen, roman door James Hilton; De vaderlandsche geschiedenis in een Notedop, door N TJ. Swierstra; Het Leven en de Leer van de Mees ters van het Verre Oosten door Baird T. Spalding. Van onderstaande boeken zullen dit najaar herdrukken verschijnen; Kinderzaal, roman door Anke Ser vaes (7e druk); De dierenwereld in een Notedop door E. G. Huey; Wat is dat de Encyclopedie voor Jongeren, in 24 maandelijksche afleve ringen of in drie halfleeren banden (6de—12e duizendtal). Kunstbreiwerk VI. Prijs 90 cent. Uitgave Otto Beyer. Zoojuist verscheen in de Hollandsche „Beyer's Extra Serie" een keurig uit gevoerd werkje „Kunstbreiwerk VI". Dit bandje is een waardevol bezit voor iedere handwerkende vrouw en bevat een 36-tal foto's van gebreide kleedjes, gordijnen en spreien, Deze kleedjes zijn gemakkelijk te ver vaardigen, omdat men volgens telpa- tronen breit. Voor alle modellen vindt men n.l. de telpatronen, welke dit bandje een bijzondere practische waar de geven, op de 3 gratis bijvoegsels. Het is verkrijgbaar in de boekhandel. Het Haken IV. Prijs 90 cent. Uitgave Otto Beyer. Verder verscheen in dezelfde serie de zevende herdruk van het veel ge vraagde Hollandsche bandje H 338 „Het Haken IV". Dit boekje bevat ruim 40 mooie motiev n voo gehaakte kleedjes en spreien. BRESKENS. Benoeming. De heer Dr. J. G. Ramaker, Ge meente-Secretaris alhier, is benoemd tot Econoom bij den Technischen Dienst der gemeente Rotterdam. Filmnieuws. Bio Ond. Luxemburg geeft, let wel a.s. Zaterdag 16 October een sterk sensa tioneel filmprogramma met twee hoofd nummers. „De fluisterende schaduw" is een film met een ongekeDde inhoud, waarin met de meeste moderne wapens wordt gewerkt o.a. televisie-doorlichtstralen- ontvangstations verborgen onder de kleeren doodende Stralen, spionnen en detectieves. Een film die met recht een der groot ste „Thrillers" mag genoemd worden. Voor de pauze zal Ken Maynard U een uurtje bezig houden met zijn on verschrokken avonturen serie in Old Santa Fè. Een programma dat nergens beter behoeft gezocht te worden. SCHOONDIJKE. Ongeluk. Woensdagavond had alhier een be jaard man het ongeluk met zijn rijwiel tusschen de tramrails te geraken, en te val en. De man was bewusteloos en genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. OOSTBURG. Raadsvergadering. Woensdagmiddag werd alhier Raads vergadering gehouden. Alle raadsleden aanwezig, behalve de heer G. Roman, wiens beëediging nog niet plaats heeft gehad. Alvorens over te gaan tot de zitting verzocht de Voorzitter de leden zich van hun zetel te verheffen Hier na neemt de Voorzitter het woord ter herdenking van het afgestorven lid de heer P. v. d. Waeter. Hij memoreert dat deze 15 jaar lang de vergaderingen getrouw be zocht heeft. Hij kwam steeds rond voor zijn meening uit en heeft steeds de belangen, aan hem toevertrouwd, trouw behartigd. Zijn assche ruste in vrede. Aan de orde zijn nu ingekomen stukken en mededeellngen. De secre taris leest eerst de notulen voor die zonder op- of aanmerkingen goedge keurd worden. Bij de mededeelingen zegt de Voorzitter dat er een schrij ven van den heer Philips was voor een interpellatie, maar dat hij deze niet kon toelaten. Aan de orde is verder het toelaten van het nieuwe raadslid de heer A. Roman. Na de verelschte eeden afge legd te hebben wordt deze op advies van de commissie van onderzoek naar de benoodigde stukken, als raadslid toegelaten. Punt 3. Opnieuw vaststelling der verordening wordt zonder discussie goedgekeurd. Punt 4. Verzoek van R. J. de Milliano Inzake aanleg van een straat. De heer Philips vraagt het woord. Hij acht het uiterst noodzakelijk dat er voor deze gemeente een bouwplan gemaakt wordt maar door iemand die geen belang heeft bij een en ander. Dus door iemand die geheel onafhan kelijk is. Hij doet daarom het voorstel om daartoe te benoemen Dr. de Ra- nitz bouwkundig ingenieur in Den Haag. Er worden nog eenige opmerkingen gemaakt door de heeren De Bruijne en Risseeuw maar aangezien deze heeren aan eene aandoening der stem banden lijden daar ze totaal onver staanbaar zijn, wordt door den Voor zitter, na eenige discussie, te kennen gegeven dat er tot een stemming over candidaten zal worden overgegaan. De uitslag is dat benoemd wordt de heer de Ranitz met 4 stemmen, ter wijl de heer v. Cruijningen er 3 ver kreeg. Punt 5, belasting van motorrijtuigen en Punt 6 Esperanto, worden voor kennisgeving aangenomen. Hierna volgt voorloopige vaststelling over 1936 van gas en gemeentereke ning. Daaruit blijkt dat de lasten van het gasbedrijf hebben bedragen f 30436.08 en de baten f 30458.77. Vanwege de gemeente zijn deze ont vangsten f 133356.39 en uitgaven f 121094.76, voor den kapitaaldienst aan ontvangsten f 179712.79 en uit gaven f 177389.90. Punt 9. Aanbieding begrootingen 1938. Gemeentebegrooting staat geboekt met een bedrag van f 128459 met een onvoorzien van f 20181, kapitaaldienst met f 30431,98 met een onvoorzien van f 69,08 en de gasrekening met een bedrag van f 30920 en een onvoorzien van f 319. Punt 10. Voorstel tot deelneming in de fraude onderlinge van gemeenten geeft de heer v. d. Hemel aanleiding om te verklaren dat hij dat woord fraude iets verschrikkelijks vindt, om dat er uit geconcludeerd zou worden dat de betrokkenen zeer in hun eer ge tast zullen worden. De Voorzitter deelt mede als dat het wetvoorschrift is, dus er Is niets aan te doen. Punt 11. Voorstel tot plaatsing van twee lantaarns. Dit wordt door het nieuwe lid Roman nader toegelicht dat dit 's winters hoognoodig is met het oog op de kerk De voorzitter begrijpt het niet, meende dat er genoeg licht was, maar zal nader onderzoek instel len. Punt 12. Voorstel tot plaatsing bij de werkverschaffing. Dit was voorden heer Philips een welkome gelegenheid om de sluizen zijner welsprekendheid te openen. Hij had reeds bij punt 8 gezegd dat de uitgaven voor werkver schaffing meer moeten gespecifieerd worden, men moet duidelijk kunnen zien wat er uitgegeven is voor eigen lijke werkverschaffing en voor steun door bons. Hij verzocht nog eens bij de rekening van 1937 de zaak nauw keuriger te behandelen, hij bedoelde meer speciaal de rekeningen post 331 hoofdstuk 10 betreffende toezicht en reizen. Als men de lijst der uitgetrokken werkloozen en de lijst der tewerkge- stelden ziet komt men tot een vreemd resultaat. Terwijl er 146 werkloozen zijn werken er 25 in de werkverschaf fing later zijn de getallen 135 en 66, 109 en 84. Het toont duidelijk een slechte opname. Onder degenen die in de eerste week te werk gesteld werden waren er 5 die als werkelijke behoeftigheid als maatstaf genomen wordt niet in de werkverschaffing thuis behoorden en drie ouder dan 65 jaar. Als in de werkverschaffing diegenen te werk gesteld worden die daarvoor in aanmerking moesten ko men zou de gemeente minstens f 1000 besparen. Hij heeft een en ander zeer nauwkeurig onderzocht en heeft zich tot taak gesteld een en ander te blijven onderzoeken en bij de minste onnauwkeurigheid zich niet meer tot den Voorzitter of B. en W. of den Raad te wenden maar zich rechtstreeks te vervoegen bij den Minister van Justitie. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. SCHAKEN. Euwe wint de vijfde partij. Gisteravond is de vijfde partij in den schaakwedstrijd Euwe—Aljechin in den Dierentuin te 's-Gravenhage gespeeld. Zij is door dr Euwe In een spannen- den strijd gewonnen. De stand is thans 3—2 in 't voor deel van den wereldkampioen. OOSTBURG. Over September 1937. GEBOORTEN: 3 Ronny, zv J. P. J. Wage en E. S. J. Sanders; 7 Suzanna Neeltje, dv J.J. Jansen en W. de Bue; 9 Jan Peter, zv J. A. P. Manhave en J. J. Beerens; 10 jacobus Adrlaan, zv J. Riteco en S. C. Moerman; 13 Adriana Maria Suzan na, dv A. Cornells en S. M. Wisse; 14 Jan Johan, zv J. A. Gabrièlse en M. C. Leijdekkers; 28 Izaak, zv A. A. Ris seeuw en N. Oltmans. HUWELIJKEN: 1 V. F. Tournois, 51 jaar, jm met L. M. Dorsche, 44 jaar, jd; 2 Cam. Verhulst 29 jaar jm met M N. Boon man 23 jaar jd; 2 P. A. Pelis 21 jaar jm met E. J. Morel 24 jaar jd. OVERLIJDEN: 10 J. M. Dieleman 66 jaar man van S. Tatenhove; 18 David Izaak Porreij 70 jaar man van M. L. Verhage; 21 W. A. van Dale 2 jaar z v A. van Dale en M. M. de Die; 22 Ph. de Meijer 83 jaar weduwe van P. Steen; 25 Oct. Blomme 77 jaar vrouw van A. J. de Pauw; 26 P. van de Waeter 65 jaar ongehuwd; 29 Iz. Ie Roy 90 jaar wednr van R. E. de Wolff. INGEKOMEN; O. van Campen uit Graauw; A. P. C. Tas uit Breskens; H. W. J. Claas- sen uit Klundert; A. C. Cijsouw en gezin uit Zuidzande; M. J. van Groot- feld uit Oudenbosch; A. van den Mos selaar uit Oudenbosch; A. C. K. Ba- rendse uit Sluis; P. A. Pelis uit Aar denburg; C. P. Phernambucq uit Wol- phaartsdijk; C. M. Hamelink uit Hoek; Joh. Trouwee uit 's-Gravenhage; A. P. Bouwens uit Schoondijke; J. M. van Zitteren uit Roosendaal; R. P. Mabe- soone uit Kerkrade; J. C. van den Bergh uit Heemstede; F. E. van Roon uit Biei vliet. VERTROKKEN: Th. W. Brevet naar Vlissingen; Joh' M. Kareis naar Middelburg: R. Moens naar Waterlandkerkje; J. C H. Jansen naar Steenbergen; Joh M. du Burck naar Middelburg; H. A. Geensen naar Terneuzeu; W. E, P. Lauret naar Ou denbosch; J. H. Vermeulen naar Aar denburg; J. M. Versprille nr Enschedé. (A. A.) Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitiing van Vrijdag 15 October 1937. De volgende zaak werd behandeld: 1. J. v. B., 29 jaar, colporteur, Ber gen op Zoom, en 2. A. B., 34 jaar, inspecteur van de N. V. Nationale Adminlstratiebank van onroerende goederen te Rotterdam, gedetineerd, werden verdacht, dat zij in 1936 en 1937 te Sint Jansteen, door een samenweefsel van verdichtselen en het aannemen van valsche hoedanig heden, F. Dobbelaere te St. Jansteen, A. Antheunis te St. Jansteen, C L. d' Hooghe te St. Jansteen en A. d' Hooghe te St Jansteen hebben bewogen tot het koopen van zoogenaamde beleg gingsinschrijvingen bij de N. V Nat. Administratiebank van onroerende goe deren. Eisch J. v. B.: 1 jaar en 6 mnd. gev. straf; Eisch A. B.: 2 jaar en 6 mnd. gev. str. Mr Kuipers, raadsman van beide verdachten, achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Het volgende vonnis werd uitgespro ken: Mishandeling, den dood ten gevolge hebbende: G. H., 40 jaar, koopman, In een woonwagen, gedetineerd: 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mijnongeluk. In de mijn „Nord- stern te Gelsenkirchen Hest zijn in den afgeloopen nacht tengevolge van een mijngasontploffing zeven arbeiders om het leven gekomen en twee licht ge wond. De ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door een fout van een elec- tricien. die aan de lichtleiding werkte De diefstal van bontvellen. In verband mei den diefstal van bont vellen uit het pakhuis van de firma Polak in het Kerspel, te Middelburg, was het de politie ter oore gekomen dat zekere S. C., wonende alhier, iets meer van dien diefstal zou afweten. Het onderzoek werd voortgezet en leidde in de richting van Z. Vlaande ren, waarheen de politie zich Zondag begaf. Het kwam toen vast te staan dat de huiden en vellen langs die rich ting vervoerd zijn en er waren termen om C. aan te houden en op het poli tiebureau in bewaring te stellen. Na aanvankelijk ontkend te hebben, legde C een bekentenis af. Hij is aan de ustitie voorgeleid M.Crt. De olifanten van Sarassani. Gisteren is bij het uitladen van drie ofifanten van het circus Sarassani bij de veelanding aan de Lodewijkstraat te Groningen de voorste gestruikeld, waardoor de beide anderer schrokken en op hol gingen. Na door de tweede Willemstraat te zijn gekomen, kwamen zij in een voor tuintje terecht, waar zij werden gegre pen. Het tuintje werd, zooals te be grijpen is geheel platgetrapt De olifanten hebben zich daarna ge willig naar de circustent laten voeren, waar s avonds de openingsvoorstelling heeft plaats gehad. De verblindende lichten. Gister avond is een auto, welke op den rijks weg te Eefde door de gesliten spoor- boomen was gereden, door een goe derentrein gegrepen en vrijwel geheel vernield. De beide inzittenden van den wagen, de bestuurder S. en zijn passagier R., uit Deventer, konden op het laatste moment uit het voertuig springen. De overwegwachter N die nog getracht heeft den machinist te waarschuwen en daarbij door den auto, welke een eind door den trein werd meegesleurd, werd geraakt, kreeg lichte verwondingen aan beenen en pols. Het gebeurde is toe te schrijven aan het feit, dat de heer S door een tegen ligger werd verbiind. Bejaard voerman verongelukt. Gistermiddag is op den oprit naar de IJsselbrug aan de Overijsseische zijde te Zwolle een verkeersongeluk gebeurd, waarvan een 80-jarige be woner van Zwollerkerspel het slacht offer is geworden. Met een met paard bespannen wa gen, welke geladen was met vaten petroleum, reed de oude voerman

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2