BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een Schoonheidsprinses. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens FEUILLETON 47ste Jaargang Vrijdag 15 October 1937 Nummer 4279 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. 0 De samenwerking tusschen ons land en de andere leden van de Oslo-con ventie, welke volgens besluit van de laatste gehouden conferentie in Den Haag zal worden uitgebreid, maakt het houden van nadere besprekingen nood zakelijk. Deze besprekingen, welke te Kopenhagen zullen worden gevoerd, zijn om verschillende redenen uitge steld, doch thans zullen zij binnenkort te Kopenhagen ten departemente van minister Munch een aanvang nemen. Er staat dus voor eenige onzer minis ters binnenkort weer een reisje op het programma. Doch ook voor de departements hoofden, die binnen onze grenzen blij ven, is er werk genoeg aan de winkel. Van de nieuwe kabinetsleden is het wel vooral de minister van Sociale Zaken, die reeds aanstonds na zijn optreden een groote activiteit aan den dag legt en het meest van zich doet spreken. Zijn actie tot steun van de werkloozen en bij de werkverschaffing te werk ge stelden, heeft, hoe men er overigens ook over moge denken, in elk geval de verdienste, met groote voortvarend heid te zijn aangepakt en het is dan ook een licht gevoel van teleurstelling, dat wij thans moeten hooren, dat dit voortvarendefempo eenigszins vertraagd zal moeten worden. De minister had zich aanvankelijk voorgesteld, dat de geld-inzamelingen voor het steunfonds in de maand October zouden worden gehouden, opdat begin November alle gelden afgedragen zouden kunnen zijn. Reeds thans echter is gebleken, dat verschillende gemeentebesturen dit mi- nisterieele tempo niet kunnen bijhou den, zoodat de termijn moest worden verlengd en de collectes thans eerst begin November zullen worden gehou den. Inmiddels hebben gelukkig de luisteraars naar en de lezers van 's mi nisters radiorede al flink in den buidel getast, zoodat het zich laat aanzien, dat de opgezette actie wel zal slagen. Maar er is dm ook veel, zeer veel noodig, want het geldt hier een steunfonds voor de noodlijdenden in heel het land, die er helaas nog bij duizenden te tellen zijn. Willen zij allen behoorlijk geholpen worden, dan mag de bodem van de fondskas niet aanstonds te zien zijn. Deze zoo hoog mogelijk te bedekken, dat is in de komende weken de schoo- ne taak van allen, die het nog „goed hebben" in ons veilige landje. En in dit opzicht kunnen wij zeker nog een Naar het Engelsch. HOOFDSTUK I. Dus je gaat werkelijk naar het front, Desmond?Ja, eigenlijk hebben wij het ook verwacht, maar toch komt dergelijk nieuws altijd nog te gauwl Zoo lang zal je gelukkig niet wegblij ven en dan ben je natuurlijk overdekt met de lauweren, die je oogstte! Mis schien krijg je wel het Victoria-kruisl Ze hief zich op in de kussens en deed haar best, om flink en moedig te blijven. O, jou kleine Nansl Je bent toch altijd mijn beste, trouwste vriendinnetje geweestl De Hemel geve, dat het zoo gaan moge, als Jij het zegt. Maar er moeten dan veranderingen hebben plaats gehad, veranderingen in het regi ment en thuis ook veranderingen. Hoe gaat het je oom? Heb je hem gezien, Desmond? Ik ben pas terug van Connemara. voorbeeld nemen aan onze Oosterburen, die het in korten tijd klaarspelen milli- oenen-bedragen voor de „Wlnterhilfe" bijeen te brengen. Van groote voortvarendheid bij So ciale Zaken getuigt ook het feit, dat er aan dit departement met alle macht ge werkt wordt aan de voorbereiding van een wetsontwerp tot invoering van een kindertoeslagregeling. Voor een zoo danige regeling zal geen speciaal fonds in het leven worden geroeper, doch met de uitvoering ervan zullen, even als dit bijv. bij de Land- en Tuin- bouwongevallenverzekerlng het geval is, de bedrijven worden belast. Uit Zeeland klinkt een noodkreet, echter geen kreet om geldelijke hulp of steun onze lezers hebben mis schien al geërgerd gedacht: wordt er nu nog meer van ons gevraagd doch een alarmkreet wegens het verdwijnen van de mooie Zeeuwsche kleederdracht. Veertien personen, die geen enkel materieel belang erbij hebben, doch slechts gedreven worden door hun ge voel voor de artistieke zijde van de aangelegenheid eerste onderteeke naar is de heer van Brucken Fock, lid van de Provinciale Schoonheidscom missie hebben een manifest het licht doen zien, waarin de Zeeuwsche be volking wordt wakker geschud en haar gewezen wordt op het „gevaar", dat hier dreigt. Nóg is de schilderachtige Zeeuwsche dracht volop te bewonde ren, doch het is evenzeer een feit, dat zij in „verontrustend snel tempo" aldus het manifestn aan het afneme is. Inderdaad is voor een dergelijk ver schijnsel een alarmroep op haar plaats. Dat zelfs het geïsoleerde Zeeland op den duur niet voor de „gewone-klee- dingbacil" gespaard zou kunnen blijven, was moeilijk anders te verwachten, maar als het kwaad nu reeds in snel tempo om zich heen grijpt, gaat hdt er leelijk uitzien en wordt het tijd, dat er iets tegen gedaan wordt. Want wat zou Zeeland zijn zónder de schilder achtige kleedij van zijn vrouwen en meisjes, om de eenvoudiger, doch niet minder karakteristieke dracht der man nen maar geheel buiten beschouwing te laten? Caat Zeeland zich schamen voor iets dat mooi is en karakter heeft, zooals wij slechts zelden meer zien? Of verlangt men er naar, de Engelsche en Amerikaansche toeristen en an deren uit binnen- en buitenland te zien wegblijven en te worden tot een in letterlijken zin kleurloos gewest Want dat zal zeker gebeuren, als Zee- lands bevolking haar schoone kleedij, die terecht een attractie is voor den Ik heb hier nog heel wat afscheidsbe zoeken te maken, Nans. Je neemt toch geen afscheid van je vrienden, zeg? Je wenscht elkaar en kel een „tot weerziens!" Maar van oom heb ik wel afscheid genomen. Hij zal er hoogst waarschijn lijk niet meer zijn, als ik terugkeer. Is de O'Rean dan minder goed, Desmond? Ik vrees van wel, Nans, en hij wordt steeds vreemder. Je weet wel, dat ik je al dikwijls heb verteld, hoe eigenaardig hij was. Ja, dat herinner ik mij wel. Deze bezoeken van Desmond O'Re gan waren de lichtpuntjes geweest in de laatste drie jaren van haar eentonig bestaan. Zijn vraag had bij haar weer de her innering gewekt aan dien eersten keer, dat ze elkaar ontmoetten, toen ze een „season" in Dublin had meegemaakt, steeds met dezen jongeman aan haar zijde, en toen hij haar had verteld van den tijd, dien hij als jongen, in het Westen van Ierland had doorgebracht bij zijn oom, den O'Regan van kasteel O'Regan, op de kust van den woesten Atlantischen Oceaan; toen hij haar had meegenomen naar races; toen zij hem polo had zien spelen in het Poenix-Park; vreemdeling, gaat afleggen. Gelukkig is het nog lang niet zoo ver, zoodat het thans nog tijd is, om door syste matische propaganda aan het voort schrijdend euvel paal en perk te stel len. Zeeland in Zeeuwsche dracht dat is pas Zeeland I Een week na de ramp met de „Specht" heeft in Indië wederom een vliegramp plaats gehad, met nog ernstiger ge volgen dan een week geleden. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is aan de Noordkust van Java het marine vliegtuig T 13 tijdens een nachtvlucht in zee gestort. Het ongeluk heeft plaats gevonden in zee, voor het visschers- dorp Brondong, waar vroeger de „Van der Wijck" van de K.P.M. is vergaan. Japans positie tegenover de wereld. Nu Japan zoo langzamerhand de ge- hesle wereld met uitzondering van de fascistische staten tegen zich krijgt, begint het zich min of meer onbe haaglijk te gevoelen en zint op mid delen om zijn positie te versterken. Allereerst moet het daartoe in het eigen land zoo sterk mogelijk staan, want reeds zijn er symptomen van verdeeldheid in de binnenlandsche openbare meening aan den dag ge treden. Op voorstel van minister-pre sident Konoje is thans besloten, een „braintrust" te vormen, welke zoolang het Chineesch-Japansche conflict duurt, als raadgeefster van het kabinet zal optreden. De generaals Oegaki en GEEN LAST MEER VAN GEBOEN ALS IK RADION •T WERK LAAT DOEN. (Ingez. Med.) toen haar vader bals gaf voor zijn moe derloos dochtertje in het groote huis op Merrion Square, in dat zelfde ver trek, waar zij nu op de rustbank lag. O, wat was dat een gelukkige tijd geweest! Toen volgde er een Paardententoonstel- ling en heel Dublin was in feestelijke stemming; er waren talrijke Engelsche en Amerikaansche gasten. Eindelijk brak de Donderdag aan, de springdag. Wat had zij er van genotenl Bij het weggaan was er een geweldige drukte geweest en ze verlangde juist vroeg thuis te komen, want haar vader gaf dien avond een dinertje en had een loge genomen in de Koninklijken schouw burg, waar een gezelschap uit Londen zou spelen. Ze reed met den auto naar Balls- bridge en hoopte, dat ze op tijd thuis zou zijn. Opeens een geweldige schokeen geschreeuw een gekraak en toen wist zij niets meer, maar ieder ander hoorde later, dat zij bewusteloos te bed lag, waarschijnlijk verlamd voor de rest van haar leven. Ja, ik weet wel dat die arme O Rega altijd zoo vreemd was. Is hij dat nog? O, nog wèl zoo ergl Gisteren Araki, de admiraals Abo en Suet- Soegoe, baron Ikeda, oud-gouverneur van de Japansche bank, alsmede de leiders van de Minselto en Seijoekai- partij zullen er deel van uitmaken. Op deze wijze zullen leger en vloo:, de financieele wereld en de politieke wereld in deze „braintrust" vertegen woordigd zijn. Door dezen raad van advies zal de Japansche regeering bij haar beslissingen inzake het conflict met China en ten aanzien vah haar houding tegenover de andere mogend heden. steeds het contact kunnen houden met alle kringen van het land en daardoor haar besluiten meer kracht kunnen bijzetten. Overigens is door de jongste ba- schieting van Britsche ambassade-auto's de verhouding tusschen Japan en Engeland er weer heel wat minder op geworden. Het feit, dat de Japan ners van te voren gewaarschuwd wa ren en de auto's duidelijk de Britsche kenteekenen droegen, maakt, dat men de zaak te Londen zeer ernstig inziet en steeds meer geneigd wordt tot krachtdadig optreden tegen Japan. Zeker zal dit nieuwe incident geen goed doen aan de stemming ten op zichte van Japan op de aanstaande negenmogendhedenconferentie, welke einde dezer maand te Brussel zal bij eenkomen. Intusschen is het nog lang niet zeker of Japan zelf aan deze con ferentie zal deelnemen. De Belgische gezant te Tokio heeft, nu het vaststaat dat de conferentie zal doorgaan, de Japansche regeering terzake gepolst. Amerika niet langer afzijdig. Amerika daarentegen heeft zich reeds bereid verklaard, aan de Zuidzeeconfe- rentie deel te nemen. Na Roosevelts radio-rede te Chicago, welke feitelijk de aankondiging van het einde van Amerika's afzijdigheidspolitiek ten aan zien van de internationale verwikkelin gen was, heeft de Amerikaansche pre sident deze koerswijzigingen Dinsdag avond in een radiotoespraak ter gele genheid van „Columbus-Day nog eens onderstreept. In deze rede herhaalde Roosevelt, wat hij ook reeds te Chica go had gezegd, namelijk dat het Ame rika's allereerste plicht is, het land bui ten den oorlog te houden, doch an derzijds verklaarde hij zich bereid, met andere staten samen te werken, om internationale verwikkelingen tot een oplossing te brengen en gezamenlijk te zoeken naar middelen om den vrede in de wereld te verzekeren. Vasthouden aan de moreele wetten van fatsoen in de betrekkingen tusschen de naties, waar hebben we eea heel lang gesprek ge had. Als de oorlog uit is, wil hij, dat ik trouw en wat het mooiste is, hij heeft al een vrouw voor mij gekozen en wil van geen andere hoorenl Wat had jij daarop geantwoord, Desmond? Wel, het eenige, dat op zooiets te zeggen valt; dat, als ik ooit trouw, het dan 'n huwelijk uit liefde zal zijn. Ik heb zooveel ellende gezien van die huwelijken van jongelui, die als 't ware bij hun geboorte al vergeven waren! Wat zei hij daarop? Nu, in het eerst viel hij driftig uit, maar later bekoelde hij wat en leek weer eenigszins voor rede vatbaar. Die jonge dame is zeker een rijke erfgename? Neen, eerder het tegendeel. Ze moet de dochter wezen van de vrouw, die hij eens had willen trouwen; maar ze kregen oneenigheid en zij is toen met een ander in het huwelijk getreden. Hij weet, dat ze beiden overleden zijn en dat ze een dochter onverzorgd heb ben achtergelaten er bij, dat hij zelf het meisje niet wil zoeken óm haar vader; maar om haar moeder wil hij, dat ze juist wèl gevonden wordt en dat ze mij zal trouwen. Hoe vindt je dat nu? toe allereerst behoort het eerbiedigen van wederzijdsche verdragen, waarmede tegenwoordig maar al te lichtvaardig wordt omgesprongen, noemde Roose velt als fundamenteele eisch voor het behoud beter gezegd voor den te rugkeer van den internationalen vrede. Mogen alle verantwoordelijke perso nen, die in onzen tijd verdragsbepalin gen langzamerhand als van nul en geener waarde zijn gaan beschouwen, deze presidentieele woorden ter harte ne men. Terugkeer van het vertrouwen in de onschendbaarheid van verdragen zal ongetwijfeld de internationale ver standhouding zeer ten goede komen. Het vrijwilligersvraagstuk Inzake het vraagstuk der inmenging in Spanje bestaat nog steeds de grootst mogelijke onzekerheid. Zoowel Londen als Parijs hullen zich in diep stilzwij gen, ook al is thans het Fransche standpunt in deze kwestie ter kennis van de Engelsche regeering gebracht. Vermoedelijk zijn de scherpe kantjes van de eerste ontstemming over Mus solini's weigering al wat afgesleten, zoodat van een snel en doortastend gemeenschappelijk Fransch Engelsch optreden met het doel Italië schrik aan te jagen, wel niet veel zal komen. Italië in elk geval voelt zich op het oogenblik te dien aanzien weer heel wat geruster dan in de eerste dagen na het bekend worden van zijn nota. Engeland blijkt steeds minder tot overijlde stappen bereid en wenscht slechts na grondige gedachtenwisseling met Frankrijk tot eenige gemeenschap pelijke actie over te gaan. Het Duitsch-Belgische accoord. Na langdurige onderhandelingen, welke aanvankelijk niet recht wilden vlotten en meer dan eens op het punt stonden afgebroken te worden, is thans, eigenlijk nog als een verrassing, tusschen Duitschland en België een accoord tot stand gekomen, waarbij Duitschland zich verbindt, België niet aan te vallen en de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied te eer biedigen. Van Belgische zijde staat hier geen enkele verplichting tegen over, zoodat hier dan ook geen sprake is van een eigenlijk pact, doch slechts van een eenzijdige, officieele verkla ring van Duitschland, die niettemin voor België haar waarde heeft en dan ook algemeen groote voldoening heeft gewekt. Latere geruchten doen echter aan deze waarde wel eenigszins afbreuk. Berlijn zou namelijk het voor behoud hebben gemaakt, dat deze Ik vind het een ingewikkeld ge val. Och, zoo „ingewikkeld"; dat kan ik nu niet bepaald zeggen. Maar wel heb lk hem met groote beslistheid mee gedeeld, dat ik niet een vrouw trouwen zal, die ik niet lief heb. En wil je wel gelooven, Nans, dat het feit alleen, dat ik gedwongen zou worden, liefde voor haar te voelen, mij juist tegen haar zou innemen, al was zij dan ook zoo mooi als Venus? Dit weet ik wel, dat het 't geval voor den ouden heer veel gemakkelijker zou maken, als ik uit den weg geruimd werd. Iets als een onderdrukte snik werd vernomen. Vergeef 't mij, Nancy! riep hij. O, vergeef 't mij! en schoof zijn stoel wat dichter bij de rustbank. Ik had 't recht niet, om zoo iets uit te spreken. Maar dat komt, ik ben wat van streek sinds dat gesprek van gis- teren-avondl Wie weet, wat oom nog een dwaze dingen kan toevoegen aan zijn testament, terwijl ik weg benl Maar vertel mij nu eens even, hoe je hierover denkt, vroeg hi,-, ineens van onderwerp veranderend. Hij haalde een pakje te voorschijn en legde dit voor haar neer. Wordt vorvolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1