BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 47ste Jaargang Dinsdag 12 October 1937 Nummer 4278 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer fO,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0 40 (bij vooruitbetaling) mIn ons volgend nummer beginnen wij met de zeer boeiende feuilleton: „De Schoonheidsprinses" Een pakkende en zeer boeiende ge schiedenis, die zich in Engeland afspeelt. Naar een wapenstilstand in Spanje? o— Een opzienbarend bezoek, waarvan de gevolgen van groot belang kunnen zijn, is uit Parijs te Valencia aangeko men: de vroegere Spaansche minister president Portela Valladares en Miguel Maura, de zoon van den bekenden Spaanschen staatsman. De beide poli tici gaven daarbij gehoor aan een uit- noodiging van de regeering van Valen cia. Valladares en Maura, die in het begin van 1936, na de bewindsovername door het Frente Popular naar Parijs gevlucht waren, werden tot nog toe als rechtsrepubllkeinen door de Spaan sche regeeringspartij met de fascisten gelijkgesteld, wijl men meende, dat zij geheimeverbindingen metgeneraal Fran co onderhielden. Naar aanleiding van de Volkenbonds vergadering te Genéve, welke door den Spaanschen minister-president Negrin werd bijgewoond, kwam het tot onder handelingen tusschen de vertegenwoor digers van Spanje, Engeland en Frank rijk. Verdere besprekingen van Negrin te Parijs volgden. Nu zal men de plank niet ver mis slaan, indien men in de reis naar Valencia van de beide politici den neerslag van deze besprekingen van Negrin ziet. Meer dan ooit tevoren zijn Parijs en Londen besloten, een einde te maken aan den Spaanschenburgeroorlog. Maar zulks niet op da wijze, welke men in Rome en Berlijn wenscht. Men weet, dat Rome zijn inmenging tracht te recht vaardigen als zijnde een „kruistocht te gen het bolsjewisme". Londen en Parijs zijn thans druk in de weer om dit voor wendsel uit de handen der Italianen te slaan. Reeds het heengaan van Largo Ca- ballero en zijn vervanging door den veel gematigder Negrin werden alge meen beschouwd als een tegemoetko ming aan de wenschen van Engeland en Frankrijk, die het spook van het bolsjewisme als voorwendsel voor de Italiaansche inmenging uit Spanje wilden bannen. Nu zal vermoedelijk wederom eenige verandering in de Spaansche 28. 0 SLOT. Hij stak een lucifer op en liet dien even doorbranden, eer hij 'm uitblies. Een klein vonkje verscheen en ver dween ook weer even gauw om den hoek van het huis: een bewijs dus, dat Paschkin klaar was. Een uur later ging zijn lordschap ge- ruischloos naar beneden, in den don keren hall. Een groot Indisch scherm scheidde dezen hall van de galerij, vlak bij de deur van Sir Robert's kamer. Achter dit schei m ging lord Northbury nu stil zitten wachten. Hoe lang hij zich daar verscholen had, wist hij niet precies, maar ten slotte werd zijn geduld beloond. Hij hoorde een voetstap heel stil naderen, gevolgd door het omdraaien van den deurknop. Iemand trad Robert s kamer binnen en die iemand was een vrouw. Hoe graag lord Northbury haar ook gevolgd had, hij wist zich te beheer- schen; de dievegge moest op heeter- regeering worden aangebracht, waar door zij geheel haar links-radicaal ka rakter zal verliezen. Zoo heeft man dezer dagen weer eens de Cortes bijeen geroepen, kennelijk om te bewijzen, dat de regeering in overeenstemming is met den Spaanschen volkswil. Daarmede tracht men aan de spil Rome-Berlijn verder gescherm met het bolsjewistische argument onmogelijk te maken. Dit alles maakt voor Londen en Parijs de situatie veel gemakkelijker. Nu kon men zijn voorstel tot het houden van een drie-mogendheden-con- ferentie doen, zonder bevreesd te zijn, dat een dergelijke conferentie zou moe ten ontaarden In een vruchteloos debat over het bolsjewisme, En nu heeft de Italiaansche gezant Grandi te Londen wel laten weten, dat men in Rome weinig voelt voor deze conferentie, welke hoofdzakelijk de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje tot onder werp der besprekingen zou hebben, maar het blijft de vraag, of Rome in deze houding zal kunnen blijven volharden, temeer wijl het bekend is, dat Berlijn zich niet al te veel meer aan het Spaan sche avontuur gelegen laat liggen. Zelfs het bezoek van Mussolini in Duitschland schijnt daar geen veran dering 'in te hebben gebracht. En bo vendien, de druk op Rome wordt nog verder verscherpt. De resolutie, welke de politieke commissie an den Volken bond in de Spaansche kwestie met slechts enkele onbelangrijke stemont- houdingen aangenomen heeft, richt zich duidelijk tegen Rome. En het daarin uitgesproken dreige ment, dat men een eind zal maken aan de niet-inmenging, indien de „vrijwil ligers" niet worden teruggetrokken, is na het succes van Nyon, dat Londen en Parijs heeft aangetoond, dat ook Mussolini er een heilige vrees voor heeft om de grens tusschen vrede en oorlog te overschrijden, zeker nietijdel. Het eindeder niet-inmenging beteekent ope ning van de Fransch-Spaansche grens, beteekent wapens, munitie en nieuwe manschappen voor de Spaansche regee ring, beteekent waarschijnlijk zelfs een overwinning voor het Volksfront in Spanje. En dat kan Mussolini nimmer wenschen, evenmin als men zooiets gaarne in Londen zou zien. Wat Lon den wil, is een burgerlijke regeering, die de tegenstellingen in Spanje lang zamerhand zou kunnen overbruggen en bovendien in het Europeesche concert geen wanklanken voorzoover het Engelsche ooren betreftl zou laten hooren. Om tenslotte nog even op den te- daad betrapt worden. Terwijl hij dus doodstil bleef luisteren, trof weer een ander geluid zijn oor: een tweede per soon was de eerste gevolgd. Ijlings kroop hij uit zijn schuilhoek te voorschijn. De slaapkamerdeur stond op een kier. Er werd geritsel van pa pieren vernomen en een plotseling sis send gefluister. Hij verstond niet, wat er gezegd werd, maar het antwoord met dÜTidelijke, sympathieke stem, zacht en overredend gesproken: Ik weet niet, wie u is, maar ik doe hier niets kwaads. O, hebt u het portefeuilletje Toe geef het mij. U begrijpt nietAls Nu had hij lang genoeg gewacht. Hij sloeg de zware gordijnen terug, juist toen de gedaante van een man van de rustbank bij het vuur opstond. Het bleek Robert te zijn, die in slaap gevallen was, maar nu gewekt werd door het licht en de stemmen. Daar, voor de open schrijftafel, met smeekend uitgestrekte handen en enkel een oud blauw doekje van Nanny over haar nachtjapon, stond Aileen O Neal en tegenover de deur, met het leeren portefeuilletje in de hand, stond niet de vrouw, die lord Northbury ver wachtte te vinden, maar zijn zuster lady Falloway. rugkeer van Portelo Valladares en Mi- guelMauranaar Valencia terug te komen, ondanks de verzekering van generaal Franco, dat de burgeroorlog in het voorjaar van 1938 in zijn voordeel zal zijn beslist, weet men, dat men dit zelfs in zijn eigen kamp niet gelooft, tenzij dan Italië op nog grooter schaal „vrij willigers" naar Spanje zendt. Maar daartoe is de tijd niet rijp meer. En in Spanje begint men langzamerhand oorlogmoe te worden, in beide kampen. Dit maakt onderhandelingen over een wapenstilstand niet langer onmogelijk. En dat generaal Franco gemakkelijker tot een dergelijke stap zou kunnen be sluiten, indien de regeering van Valen cia uit gematigde republikeinen is sa mengesteld, laat zich niet ontkennen. De wereld kiest partij voor China. Japan heeft door demeedoogenlooze bombardementen van Nanking het rechts- en fatsoensgevoel van de geheele be schaafde wereld gekwetst en de sterke sympathieën, die er reeds voor de recht vaardige zaak van China leefden, ge activeerd. Het Handelsblad schrijft hierover het volgende: In verscheidene democratische lan den der wereld, in het bijzonder En geland en in de Vereenigde Staten, is onder de burgerij spontaan een bewe ging tot het boycotten van Japansche goederen ontstaan. Zij vertoont eenige gelijkenis met de beweging tot het boycotten van Duit- sche goederen, welke in 1933 eveneens in verschillende lagen der burgerij van groote en kleine democratische staten ontstond, eensdeels als protest tegen het verfoeilijke regiem, waaraan de Dultsche regeering de Joden onderwierp, anderdeels om het nationaal-socialls- me als zoodanig te treffen. Ofschoon Duitschland door de boycot een tijd lang commercieel en financieel werd getroffen, zoo heeft het aan de, trou wens beperkt gebleven, boycothet hoofd kunnen bieden en is deze tenslotte ver- loopen. De boycot, die zich thans te gen Japan bezig is te ontwikkelen, steunt op ongetwijfd veel breedere sym pathieën dan die welke tegen Duitsch land werd op touw gezet en doet te vens een beroep op groote materieele belangen van de volken, wier welvaart in meer of mindere mate wordt beïn vloed door de ontwikkeling en het ver- Aileen was nog zoo zwak, dat het pijnlijke van de situatie haast niet tot haar scheen door te dringen, maar dat zij zich weerloos door haar verloofde liet ter zijde trekken. Waarom wil je dit hebben, Isa bella Lord Northbury had bezit genomen van het voorwerp, dat zij in haar han den hield; zij sloeg de oogen neer, onder zijn doordringenden blik. Ineens begreep hij het: Je bent hier gekomen, om dit te bemachtigen voor madame Katlnka zei hij. Zij knikte en begon toen druk te praten: Zij moet het hebben en wij moe ten het haar ook geven: het is de prijs voor haar stilzwijgen. Zij weet, wie het was, die dien avond in Summerdown Mansions vermoord werd. Als zij spreekt dan zal al, wat wij met zooveel moeite hebben trachten te verbergen, overal bekend worden. Ze zal voor een ieder getuigen, hoe en waar hij stierf. Daar om heb ik haar bij mij gehouden. O, mijn zoon Mijn zoon 1 Paschkin I Zoodra zijn heer hem nep, trad de man door de balkondeur binnen en luisterde naar de orders. loop van het Chineesch—Japansche conflict Japan is daardoor reeds in econo- mlschen zin kwetsbaarder dan destijds Duitschland; maar ook, omdat het in een oorlog is gewikkeld, waarvan het succes sterk kan worden beinvloed door den commercieelen en economischen loop van zaken. Hoe gevoelig Japan voor economische boycot is, is reeds meer dan eens aan het licht getreden In de woedende reacties van Japan te gen het wezen van Japansche goederen door het Chineesche volk, dat zich bij zijn verzet tegen de willekeur van Japan gespecialiseerd heeft in het hanteeren van dit scherpe wapen. De boycotbeweging, die zich thans manifesteert, vormt een aanmoediging voor degenen, die wegens de econo mische kwetsbaarheid van Japan nog altijd heil zien in de toepassing van Volkenbondssancties om het te dwin gen zijn oorlogsgeweld tegen China te staken. Het feit, dat Italië aan de Volkenbondssancties weerstand heeft geboden, toen Abesslnië in het geding was, mag, meenen zij, geen motief zijn om ze tegen Japan in werking te stellen, nu ze practisch het eenige middel zijn om het recht in de wereld krachtig te hulp te komen. De sancties tegen Italië hebben voor een aanzienlijk deel haar uitwerking ge mist, omdat Amerika buiten het spel van den Volkenbond bleef en Italië de beschikking hield over den aanvoer van benzine, het voornaamste oorlogs-pro- duct, waaraan het voor het gaande hou den van de veroveringsexpeditie behoef te had. Het is de vraag, of sancties tegen Japan, waaraan Amerika wederom niet zou deelnemen en waardoor de aanvoer van benzine, katoen, rubber uit Amerika verzekerd zou blijven, in gelijke omstandigheden een ander re sultaat zouden opleveren dan tegen Ita lië het geval is geweest. japan is in economisch opzicht ove rigens nog gevoeliger dan Italië was, toen het Abessinië beoorloogde. In de „New Statesman en Nation" vinden wij van de hand van Freda Utley een artikel, waarin alle economische zwak tefactoren van Japan worden opgesomd. De schrijver meent zelfs, dat, ook wanneer de Volkenbond niet overgaat tot het afkondigen van economische sancties tegen Japan, een boycot van Japansche goederen reeds voldoende zou zijn om aan den oorlog een einde te maken en China te redden, dank zij den vastberaden tegenstand der Chi- neezen. Japan is den oorlog met zwakke voorraden begonnen. Ga naar de kamer van Madame Katinka. Zij mag niet ontsnappen. Roep een van de bedienden, als je hulp noo- dig hebt. De Rus fluisterde; Als het die vrouw is, dan moet zij een slang op haar arm hebben. Ze hebben de moeder op de borst en het kind op den arm gebrandmerkt. Daarmee was hij weg. De diplomaat wendde zich tot zijn zuster: Dit portefeuilletje, zei hij, behoor de aan je overleden zoon en bevatte de papieren, die hij ten koste van zijn leven wilde terugkrijgen van de vrouw, aan wie jij ze hoopte weer te geven. Ze viel in een stoel, bleek en hui verend. Toen dacht lord Northbury ineens weer aan het jonge meisje. Robert had niet gesproken. Zijn eenig streven ging daarnaar uit, dit zwakke, teere schep seltje te bewaken tegen wat haar ver dere schokken zou kunnen bezorgen. Zoodra hij den blik van zijn oom op haar gericht zag, kwam hij tusschen- beide: Zij is ziek. Het gaat dus niet aan, haar nu te ondervragen. Maar Alleen stak smeekend de hand uit: Neen, neen, laat mij spreken! Ik Het moet zijn behoefte aan auto mobielen, aan vliegtuigmotoren, aan vele soorten machinerieën door invoer uit het buitenland dekken. Japan is niet bij machte zijn invoeren contant te betalen: zijn passieve balans voor de eerste zes maanden van dit jaar was de hoogste in zijn geschiede nis, voordat Japan den oorlog met China begon werd de Japansche invoer slechts voor tweederde door den uitvoer ge dekt. De positie van de Japansche be grooting is uiterst slecht. Volgens de oorspronkelijke raming zouden de uit gaven voor het loopende jaar 2.872 millioen jen bedragen; daarvan zou bijna l'/j milliard jen voor „defensie" dienen, bijna een half milliard voor denschul- dendienst. Belastingen zouden slechts 1.313 mil lioen jen opbrengen, nieuwe leeningen 965 millioen. Suppletoire begrootingen vroegen voor leger en vloot voor den oorlog in China 5.-1 milliard. Dientengevolge dekken de geraamde Inkomsten uit belastingen, staatsmono polies enzoovoort nog niet voor een derde de geraamde uitgaven. Het ge raamde nationale inkomen was in 1936 slechts 13 milliard, de nationale schuld aan het einde van het vorige |aar reeds 11 milliard. Japan is zoowel voor zijn afzetmark ten als voor den invoer van grondstof fen hoofdzakelijk afhankelijk van het Britsche rijk en de Vereenigde Staten. Het Britsche rijk en de Vereenigde Staten (zelfs zonder de Philippijnen) nemen 50 pCt. van den totaal export van Japan af en voorzien het tot een hoogte van 62 pCc. wat betreft zijn in voer. China (met inbegrip van Hong kong) neemt voor slechts 8 pCt. af en voorziet Japan voor slechts 6 pCt. Mand- sjoerije en Kwangtoeng, het eigen ko- lonaal gebied van Japan, nemen slechts voor 18.5 pCt. op en leveren voor 8.6 pCt. Nederlandsch-Indië neemt bijna evenveel af als China en levert iets minder. Wanneer het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten alleen al een ver bod op den uitvoer van goederen naar en een boycot tot Invoer van goede ren uit Japan zouden afkondigen, zou dat, meent de schrijver in bovenge noemd tijdschrift, voldoende zijn om Japan te dwingen zijn oorlog tegen China te staken. Japan betrekt zijn ijzer uit Britsch-Indiê, Malaltka en Australië, zijn petroleum uit de Ver eenigde Staten en Nederlandsch-Indië (de schrijver rangschikt hier blijkbaar voor het geval Nederlandsch-Indië was van plan u te vragen, mij die pa pieren morgen te geven, maar ik werd zenuwachtig en rusteloos. Toen hoor de Ik iemand mijn deur voorbijgaan en iets drong mij te volgen, en zoo ben ik hier gekomen. Eer zij nog uitgesproken had, trad de bediende binnen en zijn heer vroeg: Is zij ontsnapt? De man boog het hoofd. Mylord, zij is dood. Ze moet ge luisterd hebben en toen naar haar ka mer teruggegaan. De deur was geslo ten, maar ik heb het slot geforceerd. Toen voegde hij er fluisterend bij: De slang is op haar arm. Met een zucht viel Aileen in zwijm. Er verliepen heel wat dagen, eer ze in staat was, haar geschiedenis te ver tellen, maar hieruit bleek duidelijk, dat door dit toevallig meenemen van het portefeuilletje van Ernest Falloway op dien noodlottigen avond, vootkomen werd, dat de geheimen, die het bevat te, weer in handen vielen van de be kwame spionnen, waarvan madame de leidster was. Toen de jonge attaché merkte, dat hij de papieren verloren had, gedurende het souper bij haar aan huis, had hij hoogst waarschijnlijk en kele informaties ingewonnen, waardoor hem duidelijk werd de betrekking van

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1